pixelg
ESOTIQ - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

ESOTIQ [EAH]

AKTUALNY KURS: 27,50 zł (-0,36%) 23-06-2021 16:17
cegielka
3
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2010-12-20
Wpisów: 226
Wysłane: 10 sierpnia 2017 06:25:30 przy kursie: 10,79 zł
No to mieliśmy podział spółki na dwie osobno notowane. Zobaczymy jak będzie się rozwijać Esotiq bez zbędnego balastu i pożeracza zysków w postaci EMG.
Sam dział bieliźniarski wydaje się bardzo zdrowy, zyskowny i tanio wyceniany. Mamy za ostatnie 4 kwartały 6 mln zysku przy kapitalizacji 24 mln zł. Czekamy na raport półroczny i więcej danych. Niestety nie znalazłem poprzedniego wątku, wiec założyłem nowy.
Edytowany: 10 sierpnia 2017 08:56

cegielka
3
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2010-12-20
Wpisów: 226
Wysłane: 29 września 2017 07:56:28 przy kursie: 16,40 zł
Wyniki finansowe za 1 półrocze 2017 r.
Po rozdzieleniu spółki na dwa osobne podmioty, Esotiq pokazuje jakim obciażeniem była dla niego sekcja modowa Ewy Minge.

Rynek przyjął wyniki Esotiq bardzo dobrze. Bez obciążeń (wynik jednostkowy)wygląda to następująco.
Po pierwszym półroczu mamy, aż 4,1 mln zysku netto. Jeśli Esotiq powtórzy ten wynik w drugim półroczu to mamy aż 3,60 zł zysku na akcję... C/Z= 4,5 przy dzisiejszej wycenie.
Sprzedaż wzrosła z 55 mln zł na 71 mln zł., czyli wzrost 29%!
Esotiq zanotował także trzycyfrowy wzrost sprzedaży online
Poniżej szczegółowa prezentacja

esotiqhenderson.com/_pliki/rap...

Od 3 kw Esotiq będzie już pokazywał swoje wyniki nie skosolidowane z sekcja modową, bo to już od sierpnia 2017r. inny podmiot gospodarczy

krewa
krewa PREMIUM
436
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 8 142
Wysłane: 20 stycznia 2018 16:35:35 przy kursie: 28,50 zł
ESOTIQ & HENDERSON - analiza techniczna na życzenie


Trend wzrostowy narodził się we wrześniu ubiegłego roku, gdy kurs akcji pokonał opór na poziomie 13,42 zł i po książkowym ruchu powrotnym kontynuował zwyżkę. Pod koniec roku notowania utknęły w dwumiesięcznej konsolidacji, z której wydostały się górą w pierwszej dekadzie stycznia. Trend wzrostowy wytraca jednak swój impet, co sygnalizują wskaźniki techniczne. Teraz kluczowym będzie zachowanie kursu akcji względem wsparcia, wynikającego z górnego pułapu owej konsolidacji. Utrzymanie notowań powyżej 26,70 zł znacząco zwiększy szanse na kontynuację trendu wzrostowego.


kliknij, aby powiększyć


kliknij, aby powiększyć


Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 20 stycznia 2018 16:39

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl


krewa
krewa PREMIUM
436
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 8 142
Wysłane: 23 lutego 2018 18:04:45 przy kursie: 30,20 zł
ESOTIQ & HENDERSON - analiza techniczna na życzenie [aktualizacja]


Od opublikowania poprzedniej analizy technicznej minął miesiąc, lecz na wykresie cenowym nie doszło do żadnych znaczących zmian - kurs akcji nadal tkwi w szerokim trendzie bocznym. Jeżeli spojrzymy na dynamikę ruchów cenowych w obszarze tego ruchu bocznego, to zobaczymy, że strona kupująca ma przewagę. Nie ma jednak przełożenia tej przewagi na sytuację techniczną. Dotarcie do strefy oporu poskutkowało powstaniem niewielkiego knota świecy, a więc podaż również nie składa broni. Dalsze losy notowań zależą od zachowania kursu akcji względem oporu wynikającego z lokalnego szczytu. Dopiero jego pokonanie pozwoliłoby na wyprowadzenia kolejnej fali wzrostowej. Wówczas zwyżka mogłaby sięgnąć 35 lub nawet 37 zł (zewnętrzne zniesienia Fibonacciego). Najbliższe wsparcia to 26,67 zł oraz 25,70 zł.

Układ wskaźników technicznych sprzyja próbie konfrontacji z tegorocznym szczytem.


kliknij, aby powiększyć


kliknij, aby powiększyćPowyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Analityk Fundamentalny
139
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 632
Wysłane: 23 kwietnia 2018 20:58:21 przy kursie: 24,90 zł
Baba z wozu koniom lżej - omówienie sprawozdania finansowego Esotiq po 4 kw. 2017 r.


Esotiq to spółka, która nie była jeszcze omawiana na łamach StockWatch.pl. Tak więc oprócz omówienia wyników czwartego kwartału na warsztat pójdą także wyniki roczne i zastanowimy się nad perspektywami..

Niewątpliwie rok 2017 należał do Esotiq, co po części wynika z przeprowadzonej reorganizacji i restrukturyzacji. Podjęta decyzja w 2016 roku o wydzieleniu biznesu modowego do osobnej, nienotowanej w chwili obecnej na giełdzie spółki, została zrealizowana i od 22 lipca 2017 wyniki biznesu modowego nie są już konsolidowane w wynikach Esotiq. Warto o tym pamiętać, ponieważ porównywalność danych będzie jeszcze przez kolejne dwa kwartały trochę utrudniona.

W chwili obecnej działalność Esotiq & Henderson SA jest skoncentrowana w obszarze projektowania, produkcji i sprzedaży bielizny damskiej oraz męskiej pod markami Esotiq i Henderson. Spójrzmy zatem na wyniki czwartego kwartału, który charakteryzował się spadkiem sprzedaży, ale za to poprawą rentowności.kliknij, aby powiększyć


Pamiętać jednak należy, że rok temu do wyników kontrybuował, a w zasadzie przynosił „plusy ujemne”, również segment modowy. W analizowanym kwartale spółka osiągnęła sprzedaż niższą o 8,0 proc. niż rok wcześniej. Porównując jednak sam segment bielizny nastąpił wzrost sprzedaży o 3,3 proc. Podobnie było na poziomie zysku brutto na sprzedaży - nominalnie spadł o 6,4 proc. ale uwzględniając tylko sam segment bieliźniarski zanotował wzrost o 4,6 proc. Dlatego spójrzmy może jak prezentowały się wyniki „czystego” biznesu Esotiq na przestrzeni ostatnich kwartałów.


kliknij, aby powiększyć


Pierwszy wykres pokazuje wybitną sezonowość wyników spółki na poziomie zysku brutto na sprzedaży. Jest to w tym biznesie dość naturalne, wprowadzamy nową kolekcję z wyższą marżą brutto, a w kolejnym kwartale są promocje i wyprzedaże, które taką marżę istotnie obniżają.kliknij, aby powiększyć


Z kolei na powyższym wykresie widzimy pozytywny trend wzrostu zarówno sprzedaży jaki i rentowności. To oczywiście cieszy i pokazuje, że spółka z powodzeniem wdraża nową strategię. Jednak mały zaskoczeniem są wyniki samego czwartego kwartału. Sprzedaż porównywalna (tzw. LFL) spadła aż o 6 proc. r/r. Spółka tłumaczy takie wyniki mniejszą ilością promocji oraz akcji marketingowych, a także skupieniem się na rentowności zamiast dynamice przychodów. Brak spodziewanego wzrosty zysku brutto w ostatnim kwartale wiązać należy głównie z wzrostem kosztów finansowych z tytułu odsetek.

Zobaczmy jak w takim razie wyglądały wyniki całego 2017 roku, pamiętając o tym, że segment modowy uwzględniany był w konsolidacji do 21 lipca 2017 roku.kliknij, aby powiększyć


W analizowanym roku spółka osiągnęła sprzedaż wyższą o 10,9 proc. niż rok wcześniej. Wzrost sprzedaży głównie przełożył się na wzrost marży brutto na sprzedaży o ponad 9 mln i osiągnięcie trochę wyższej rentowności procentowej co rok wcześniej na poziomie wyższym o 0,2 p.p. Niska dynamika kosztów sprzedaży i zarządu spowodowała, że wynik EBIT istotnie wzrósł o 7 mln z, podobnie jak EIBTDA, która zanotowała wzrost o 6,5 mln zł. Tak duża poprawa wyników wynika zarówno z faktu niekonsolidowana prawie przez pół roku segmentu modowego, który przynosi straty jak i z poprawy wyników segmentu bielizny.

Wynik netto wzrósł aż o 10,9 mln zł i ze straty netto zamienił się w zysk netto. Należy jednak pamiętać, że w trzecim kwartale 2017 rozpoznano w przychodach finansowych prawie 5 mln zł z tytułu jednorazowego zysku na utracie kontroli nad segmentem odzieży w 3Q17. W związku z podziałem Grupy Kapitałowej Esotiq, poprzez ostateczne wydzielenie spółek Femestage Eva Minge i Eva Minge Design sp GK Esotiq. Wyłączywszy to zdarzenie jednorazowe zysk netto wzrósłby i tak bardzo ładnie o kwotę prawie 6 mln zł.
kliknij, aby powiększyć


Powyższy wykres jasno pokazuje jak wyniki segmentu modowego (Eva Minge) ciągnęły spółkę w dół. Strata na EBIT w 2016 roku w tym biznesie wyniosła 6, 4 mln zł, a za 6 miesięcy i 21 dni roku 2017 prawie 4,7 mln zł. Warto pamiętać, że w dwóch kolejnych kwartałach wyniki tego segmentu nie będą konsolidowane co będzie miało oczywiście pozytywne przełożenie na wyniki 12-miesięczne oraz wyceny wg wskaźników takich jak P/E czy EV/EBITDA.
Natomiast biznes bielizny nie dosyć, że pozostawał w obydwu latach zyskownym, to jeszcze istotnie poprawił swoje osiągnięcia. W powyższych danych nie ma uwzględnionego jednorazowego zysku 5 mln zł o którym pisałem powyżej, który zaksięgowany został na poziomie finansowym poniżej linii EBITDA. Przychody ze sprzedaży wzrosły o 20 procent osiągając poziom prawie 150 mln zł, marża brutto co prawda lekko spadła w ujęciu procentowym o 0,5 p.p., ale ze względu na wzrost sprzedaży oraz dźwignię operacyjną zysk EBIT zwiększył się aż o 94,2 proc.

Esotiq zamierza rozwijać również sklepy za granicą. W chwili obecnej posiada 4 sklepy w Niemczech, które przynoszą co prawda śladowe ilości sprzedażowe (0,4 mln zł kwartalnie przy wzroście o 9 proc. r/r), ale zarząd ma plany pozostania na tym rynku i uzyskania rentowności operacyjnej. W planach na rok 2018 jest zwiększenie ilości sklepów w Niemczech do 9. Warto podkreślić, że marża brutto w sklepach niemieckich jest wyższa niż ta realizowana w Polsce i to jest pozytywne. Niestety dużym wyzwaniem pozostaje zarówno wartość sprzedaży na m2 jak i ogółem a także koszty operacyjne w spółce niemieckiej.kliknij, aby powiększyć


Jak widać na załączony danych pochodzących ze sprawozdania zarządu za rok 2017, w chwili obecnej sprzedaż na m2 jest w Niemczech istotnie niższa niż w Polsce. Jeśli do tego dodamy fakt, że koszty operacyjne, pomimo ich istotnej redukcji poprzez obniżkę czynszów i zmiana sposobu wynagrodzeń, w ostatnim kwartale nadal pozostają one dwuipółkrotnie wyższe w przeliczeniu na m2 niż w Polsce, to widzimy jakie wezwanie stoi przed spółką w tym aspekcie.

Co dodatkowo warto podkreślić, spółka zauważając trendy światowe, stara się również rozbudowywać swoją sprzedaż internetową. W czwartym kwartale 2017 roku przychody z e-sklepów wyniosły 1,4 mln PLN, rosnąc o 40,0 % r/r. W chwili obecnej sprzedaż internetowa stanowi tylko 3,8 proc. co pokazuje, ile spółka ma jeszcze do zrobienia w tym zakresie, choć trend jest niewątpliwie słuszny.

Aktywa trwałe to znaki towarowe

W związku z procesem wydzielenia segmentu spójrzmy na aktywa trwałe w ujęciu kwartalnym.kliknij, aby powiększyć


Jak widać zdecydowaną większość majątku trwałego, bo aż 77 proc., stanowią wartości niematerialne i prawne. Rzeczowy majątek trwały to głównie budynki, maszyn i urządzenia związane z nakładami we własne salony detaliczne oraz środki transportu. Najbardziej istotnymi pozycjami wartości niematerialnych są znaki towarowe Esotiq (wartość bilansowa 5,5 mln zł) oraz Henderson. Okres używania tych składników aktywów jest nieokreślony, czyli spółka ich nie amortyzuje, a raz do roku sprawdza czy nie nastąpiła trwała utrata wartości. W raporcie rocznym spółka podała, że posiada następujące znaki towarowe: Esotiq, Henderson , La Marru, Eva Minge Milano. Oczywiście należy pamiętać , że kłopoty ze sprzedażą bądź rentownością jednej z tych marek mogą mieć również przełożenie w przyszłości na wycenę takich znaków towarowych w bilansie.

W wypadku aktywów trwałych warto zwrócić uwagę na jeden fakt, który wystąpi w sprawozdaniach finansowych począwszy od 2019 roku. W związku z wejściem w życie MSSF 16, spółka oszacowała, że będzie zmuszona do reklasyfikacji części swoich operacji gospodarczych. Umowy dotyczące najmu sklepów spowoduję fakt ujawnienia około 30 mln zł aktywów trwałych, z drugiej strony wzrosną o taką kwotę zobowiązania finansowe. W rachunku wyników istotnie spadną usługi obce jako czynsze, natomiast wzrośnie o około 5 mln zł. amortyzacja. Do tego w rachunku przepływów pojawią się wyższe przepływy operacyjne związane z wyższym zyskiem brutto i wyższą amortyzację co będzie kompensowane na poziomie przepływów finansowych poprzez wyższe odsetki. W oczywisty sposób taka zmiana wpłynie na wiele różnych wskaźników, o czym należy pamiętać w przyszłości. W szczególności amortyzacja już nie będzie mogła być traktowana jako typowy koszt niepieniężny, ponieważ w wypadku takich umów będzie ona reprezentowała część raty czynszowej płaconej do właścicieli wynajmowanych lokali.Optymalizacja zapasów nadal wyzwaniem stojącym przed spółką

Sprawdźmy w takim razie jak wygląda zarządzanie kapitałem obrotowym, szczególnie istotnie dla spółki działającej w handlu, gdzie istnieją trendy jak i kolekcje modowe.kliknij, aby powiększyćCykl konwersji gotówkowej w dynamice zmian wykazuje poprawę, co wynika przede wszystkie z wyłączenia od trzeciego kwartału biznesu modowego. Natomiast wartości bezwzględne wynoszące 150 dni nadal są bardzo wysokie. Innymi słowy spółka musi czekać aż 5 miesięcy na otrzymanie pieniędzy za zakupione i sprzedane towary. Dodając do tego fakt, że część sprzedaży jest realizowana przez salony własne gdzie gotówka krąży bardzo szybko, oznacza to, że rotacja zapasów oraz kredytowanie franczyzobiorców to istotne zagadnienia w zarządzaniu kapitale obrotowym spółki.

Zapasy Grupy na koniec roku spadły o 38 proc. r/r, a na wartościach pro-froma (bez uwzględnienia segmentu modowego) spadek wyniósł 22 proc. co jest oczywiście pozytywne. Przeliczając zapasy na m2 powierzchni sklepu , co w wypadku takiego biznesu jak przydatnym KPI, spadek wyniósł 28 proc. r/r oraz 5 proc. kw./kw. O ile zmiany w wielkościach r/r wynikają z braku segmentu modowego to już spadek zapasów kwartał do kwartału był świadomą decyzją spółki w związku z chęcią uwolnienia gotówki. Zmiany te należy odczytywać pozytywnie, nie zapominając jednak o wartościach bezwzględnych. Spółka na koniec roku posiadała zapasy o wartości 36 mln przy sprzedaży kwartalnej w podobnej wysokości. Biorąc pod uwagę wysoką marżę brutto w tym biznesie, w efekcie rotacja zapasów wynosi ponad 230 dni co jest wielkością znaczną.

Klienci krajowi płacą do 60 dni po wystawieniu faktury, a zagraniczni nawet do 90 dni. Ponieważ część sprzedaży skonsolidowanej jest realizowana przez sklepy własne za gotówkę, średnia rotacja należności w spółce jest sporo krótsza i nie przekracza ostatnio 30 dni. Salony własne, licząc na podstawie metrażu, stanowią jakieś 28 proc. sieci. Dodatkowo pamiętając o ujemnej rentowności segmentu odzieżowego, zwracam uwagę, że w pozostałych należnościach w kwocie 1,3 mln zł znajdują się pożyczki udzielony dwóm spółkom z tego segmentu.

Esotiq realizuje około 90 proc. swoich zakupów towarowych w takich krajach jak Chin, Indonezja, Bangladesz czy Indie. Zakupy te są realizowane przede wszystkim w dolarze amerykańskim z terminami płatności do 90 dni. Z raportów spółki można wywnioskować, że w związku z taką strukturą zakupów spółka ustala maksymalną wartość narażoną na ryzyko walutowe z tytułu działalności handlowej na podstawie wartości stanu rozrachunków w walutach obcych. Transakcje zabezpieczające zawierane są w trakcie roku obrotowego na podstawie informacji wysokości złożonych zamówień tak aby posiadać zabezpieczeń na poziomie 90% złożonych zamówień. Przeciętna transakcja zawierana jest na okres 60 dni. Esotiq na dzień bilansowy zawarł transakcje terminowe na kwotę 800 tys USD co spowodowało ujemną wyceną w rachunku wyników i zobowiązania finansowych na poziomie 50 tys. zł. Tak niska wartość sugeruje, że różnica między kursem na koniec roku, a kursem terminowym była bardzo niska i sięgała zaledwie kilku groszy co jest zastanawiąjące, ponieważ kurs USD/PLN umacniał się na przestrzeni czwartego kwartału 2017 roku o przynajmniej kilkanaście groszy.

W związku z dość wysokim wskaźnikiem cyklu konwersji gotówki w dniach również wskaźnik płynności jest na dosyć bezpiecznych poziomach.kliknij, aby powiększyć


Wskaźnik płynności bieżącej plasuje się w okolicach 1,4 -1,8, osiągając w ostatnim kwartale wartość 1,65. Jak opisano powyżej wynika to przede wszystkim z bardzo wysokich stanów zapasów. To oczywiście musi się odbić na wskaźniku płynności szybkiej, który osiągnął wartość 0,55. Zazwyczaj taka wartość wskaźnika płynności szybkiej byłaby sygnałem ostrzegawczym. Jednakże w wypadku spółki handlowej jest to trochę naturalna kwestia, przecież spora część takich spółek wręcz pracuje na negatywnym kapitale obrotowym. Pamiętajmy również o tym, że wartość wskaźnika płynności podwyższonej na poziomie 0,16 również potwierdza dobrą sytuację płynnościową spółki. Aczkolwiek w wypadku zapasów o rotacji ponad pół roku trzeba mieć świadomość, że nagły zastój w sprzedaży bądź nietrafienie z nową kolekcją może mieć poważne konsekwencje także płynnościowe.

Zadłużenie i przepływy nie dają powodów do niepokoju

Na koniec roku zobowiązania stanowiły prawie 46 proc. aktywów, co biorąc pod uwagę specyfikę biznesu wydaje się być wartością dość bezpieczną.


kliknij, aby powiększyć


Dług netto jak widzimy również spada i na koniec roku osiągnął wartość netto poniżej 4 mln zł.kliknij, aby powiększyć


W efekcie końcowym Esotiq w roku 2017 wypracował OCF na poziomie 11,3 mln zł, który w praktyce został wypracowany w czwartym kwartale gdzie wyniósł 12,9 mln zł. Głównym powodem tak dobrego cash-flow w czwartym kwartale był wzrost istotny wzrost zobowiązań handlowych przy jednoczesnych niewielkich zmianach na należnościach oraz zapasach. Natomiast analizując przepływy całego roku można zauważyć, ze zostały one wypracowane na działalności operacyjnej głównie dzięki uwolnieniu gotówki przez redukcję zapasów.

Ujemne były przepływy z działalności inwestycyjnej (przede wszystkim inwestycje w rzeczowe aktywa trwałe), które wyniosły – 1,2 mln zł, a także działalności finansowej (-11,1 mln zł), ze względu na spłatę zadłużenia. W efekcie stan końcowy środków pieniężnych zmniejszył się o niecały 1 mln zł. r/r. i osiągnął wartość 5,2 mln zł.

Podsumowanie

Warto zaznaczyć, że zysk netto spółki za rok 2017 osiągnął wartość 6,6 mln zł, natomiast dla akcjonariuszy jednostki dominującej przypadło 7,6 mln zł a udziały niedające kontroli to minus 1,0 mln zł.

Spółka podała pierwsze szacunki operacyjnych wyników za 1 kwartał 2018 roku. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spadły o około 1 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego (dane porównywalne) natomiast marża brutto istotnie wzrosła bo aż o 3,5 p.p. Trzeba poczekać na więcej szczegółów ale wydaje się, że spółka dalej realizuje strategię optymalizacji marży kosztem dynamicznego rozwoju sprzedaży. Ja odbieram to pozytywnie, ponieważ sprzedaż bez wystarczającej marży często kończy się kłopotami płynnościowymi, ale zdaję sobie sprawę, że ujemne dynamiki sprzedaży w okresie istotnego wzrostu PKB, dla części analityków, będą słabym znakiem.

Spółka działa na dość ciekawym, perspektywicznym rynku, który nadal ma szansę rozwijać się biorąc pod uwagę rosnącą zamożność Polek oraz dość dobrze wpasowaną ofertę dla klientek. Odcięcie biznesu przynoszącego straty biznesu modowego podnosi atrakcyjność oraz wycenę spółki. Należy jednak pamiętać o potencjalnych ryzykach, np. związanych z zakazem handlu w niedziele. Na ocenę wpływu tej regulacji prawnej musimy jeszcze poczekać, ale potencjalne może to być zagrożenie dla obrotów Esotiq. Cześć zakupów bielizny jest impulsowa, a w takim wypadku dni handlowych będzie mniej. Spółka zdaje sobie z tego sprawę i chce m. in. przeciwdziałać poprzez rozwój handlu w internecie. Spółka w ciągu ostatniego roku z poziomu 10 zł za akcję osiągnęła nawet 3-krotnie wyższy kurs a w chwili obecnej jest wyceniana w przedziale 24-27 zł. Na dzień dzisiejszy serwisowe automaty podają sprzeczne informacje na temat wyceny akcji Esotiq na GPW. Wycena EV/EBITDA na poziomie lekko ponad 8 wskazuje raczej na optymalną wycenę. Spółka jest obecnie wyceniana w okolicach 7-8 P/E, co wydaje się być wartością dość atrakcyjną. Pamiętajmy jednak o tym, że bez zdarzenia jednorazowego (5 mln zł) wskaźnik ten byłby istotnie wyższy w okolicach 21. Z kolei można zakładać, że spółka, nieobciążona biznesem modowym, w dwóch kolejnych kwartałach pokaże istotnie lepsze zyski niż rok wcześniej co powinno zneutralizować ten jednorazowe wydarzenie.


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj


Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

Analityk Fundamentalny
139
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 632
Wysłane: 9 stycznia 2019 22:14:52 przy kursie: 16,90 zł
Po rozwodzie z Ewą - omówienie sprawozdania finansowego Esotiq po 3 kw. 2018 r.

Spółka Esotiq została przez nas przeanalizowana po raz pierwszy przy okazji zaraportowania wyników za 2017 rok. Począwszy, od czwartego kwartału 2017, po przeprowadzonej restrukturyzacji i wydzieleniu biznesu modowego, spółka skupiła się na obszarze projektowania, produkcji i sprzedaży bielizny damskiej oraz męskiej (Marki Esotiq i Henderson). Warto o tym pamiętać, ponieważ wpływa to na analizę wyników przy porównywalności danych.

Spółka zaraportowała na pierwszy rzut oka dość mieszane wyniki za trzeci kwartał 2018 roku.kliknij, aby powiększyć


Sprzedaż wzrosłą zaledwie o 1,6 proc., a tylko trochę lepiej wyglądała sprzedaż w segmencie bieliźniarskim, która urosła o 2,9 proc. Z kolei marża handlowa (marża brutto na sprzedaży) wygląda już sporo lepiej, ponieważ osiągnęła ona poziom 61,6 proc., czyli o prawie 4,0 proc. więcej niż w analogicznym kwartale roku poprzedniego. Lepsze wyniki handlowe, pomimo kosztów sprzedaży i kosztów zarządu rosnących szybciej niż sprzedaż, pozwoliły na wypracowanie wyższego zysku operacyjnego. Wyniósł on 2,3 mln zł i był o 1,3 mln wyższy niż rok wcześniej. Z kolei na poziomie zysku netto spółka osiągnęła wynik 1,6 mln zł czyli o 4,3 mln zł mniej niż rok wcześniej. Jednakże w tym wypadku głównym powodem jest rozpoznanie w trzecim kwartale 2017 roku w przychodach finansowych jednorazowego przychody w wysokości 5 mln zł. Był on związany z podziałem Grupy Kapitałowej Esotiq, poprzez ostateczne wydzielenie spółek Femestage Eva Minge sp. z o.o. i Eva Minge Design sp. z o.o. ze struktury Grupy Kapitałowej. Przypomnijmy tylko, że wyniki segmentu modowego były konsolidowane do 23 lipca 2017 roku.kliknij, aby powiększyć


Na wykresie powyżej widzimy wyniki ostatnich dwunastu miesięcy (Q4 2017 – Q3 2018), które postanowiłem przedstawić, ponieważ w zasadzie (z małymi wyjątkami jak wyżej wspomniane 5 mln zysku z wydzielenia) zawierają one ostatnie 12 miesięcy związane tylko z segmentem bieliźniarskim. Pierwsze co rzuca się w oczy to niższa sprzedaż, której główną przyczyną jest brak konsolidacji segmentu modowego (7,6 mln zł). Jednakże nie sposób nie wspomnieć w tym momencie również o ujemnych dynamikach LFL w ostatnich 4 kwartałach w segmencie bieliźniarskim, które na szczęście zostały skompensowane sprzedażą w nowo otwieranych obiektach (głównie poza Polską na Wschodzie). Wrócimy do tego wątku trochę później. Pomimo spadającej sprzedaży spółka osiągnęła porównywalną wartościowo marżę handlową, co w praktyce oznaczało podniesienie jej poziomu o 4 p.p., czyli całkiem sporo. Generalnie jak widać po poziomach zysku EBIT oraz EBITDA, segment modowy był „kulą u nogi” tej grupy, a po jego wydzieleniu spółka zaczyna pokazywać zyski. Najlepiej można to dostrzec na poniższym wykresie.
kliknij, aby powiększyć


Strata na zysku EBIT w pierwszych 3 kwartałach 2017 roku w segmencie modowym (Eva Minge) wyniosła prawie 4,7 mln zł. Warto pamiętać, że dopiero czwarty kwartał 2018 roku będzie w pełni porównywalny do roku poprzedniego, właśnie z tego powodu.

Skoro wiemy, że biznes modowy nie będzie już przeszkadzał spójrzmy jak radzi sobie bielizna.kliknij, aby powiększyć
kliknij, aby powiększyć


Jak widać rentowność zarówno w ujęciu procentowym jak i wartościowym charakteryzuje się pewną cechą zmienności. Wyniki drugiego i czwartego kwartału są istotnie lepsze niż wyniki pierwszego i trzeciego. Zasada ta ma przełożenie zarówno na marżę handlową jak i zysk operacyjny. Można podejrzewać, że jest to związane z wprowadzaniem nowych kolekcji w kwartałach o wyższej rentowności oraz większą ilością wyprzedaży w kwartałach z niższą rentownością.

Spółka, w analizowanym kwartale, osiągnęła marżę handlową (marża brutto na sprzedaży) o 3,9 p.p. wyższą niż rok wcześniej. W efekcie marża brutto na sprzedaży powiększyła się o prawie 2,2 mln zł r/r, przede wszystkim dzięki wyższej marży handlowej (+1,5 mln zł) oraz niewielkiemu wzrostowi sprzedaży (+0,7 mln zł). Zyskowność na poziomie EBBIT wyniosła 5,4 proc., czyli o 1,0 p.p. więcej niż w analogicznym kwartale roku 2017. Było to spowodowane szybszym wzrostem pozostałych kosztów działalności operacyjnej, które powiększyły się o 7,5 proc., w porównaniu do wzrostu sprzedaży na poziomie niecałych 3 proc. Spółka nie tłumaczy tego negatywnego czynnika w swoich prezentacjach. Można jednak zakładać, że zapewne również w tym wypadku możemy zaobserwować efekty rosnących wynagrodzeń. Dodatkowo przy ujemnej dynamice LFL pewna część kosztów (czynsz, energia, część funduszu płac) jest stała i w takim wypadku będzie to negatywnie wpływać na wyniki.

Skupmy się teraz przez chwilę na tym jak i gdzie spółka prowadzi swój biznes. Oczywiście rynek polski jest rynkiem dominującym, aczkolwiek nie jedynym. W dodatku od kilku kwartałów liczba sklepów w Polsce nie zmienia się istotnie, a przyrosty wynikają z otwarć zagranicznych.

kliknij, aby powiększyć


Esotiq w chwili obecnej posiada 5 sklepów własnych w Niemczech oraz 23 sklepy na Wschodzie (sklepy w galeriach handlowych w dużych miastach na Ukrainie i Białorusi). Ekspansja w kierunku wschodnim odbywa się w modelu franczyzowym, gdzie spółka sprzedaje towar podmiotom działających na tamtych rynkach i ponosi oczywiście pewne ryzyko związane z koniecznością ściągnięcia należności. W takim wypadku sprzedaż oraz zysk jest rozpoznawany w momencie przekazania towaru franczyzobiorcom.

Z kolei franczyza na rynku polskim, stanowiącą prawie ¾ całości sklepów, jest prowadzona w formie tzw. modelu depozytowego. Oznacza to, że sprzedaż w takich sklepach bezpośrednio jest odnoszona na wyniki Esotiq, podobnie jak i marża, a także zapasy. Z kolei Esotiq płaci franczyzobiorcy ustalony % od wartości sprzedaży, z której to opłaty franczyzobiorca musi pokryć swoje koszty (pracownicy, czynsz, koszty utrzymania sklepu czy straty inwentaryzacyjne) oraz osiągnąć zysk dla siebie. Taki model franczyzy powoduje, że de facto z punktu widzenia spółki Esotiq jest ona oparta na modelu kosztów zmiennych, kontroluje zapas oraz nie ponosi nakładów inwestycyjnych na urządzenie sklepu.

Spółka raportuje również sprzedaż i koszty na m2 w podziale na Polskę oraz Niemcy.
kliknij, aby powiększyćPrzy okazji mała szpileczka w stosunku do działu przygotowującego prezentację spółki. Rozumiem, że bielizna, w szczególności damska jest dość droga i czasami wręcz bezcenna, ale oczekiwanie, że kilkudziesięciometrowy sklep będzie generował sprzedaż na poziomie 769 mln zł kwartalnie jest raczej zbyt optymistyczne. Chyba raczej chodziło o wartości podane w zł w ujęciu miesięcznym : ).

Jak widać z powyższego wykresu w chwili obecnej sprzedaż na m2 jest w Niemczech istotnie niższa niż w Polsce. Jeśli do tego dodamy fakt, że koszty operacyjne w ostatnim kwartale pozostają trzykrotnie wyższe w przeliczeniu na m2 niż w Polsce, to widzimy jakie wezwanie stoi przed spółką w aspekcie poprawy rentowności biznesu niemieckiego. Spółka co prawda chwali się, że nowo otwarty salon w Essen miał w lipcu ok. 900 PLN/m2 sprzedaży. Moim zdaniem, to jednak nadal jest wartość poniżej kosztów operacyjnych. Dodatkowo, informacja o sprzedaży w lipcu (jak rozumiem pierwszym miesiącu otwarcia sklepu) może wskazywać na brak powtórzenia tych wyników w kolejnym miesiącach.

To co niestety należy podkreślić, a jest jednoznacznie negatywne, to zachowanie się sprzedaży w Polsce w roku 2018.kliknij, aby powiększyć


Sprzedaż LFL, czyli w sklepach, które istniały zarówno w analizowanym okresie jak i rok wcześniej, osiągnął w trzecim kwartale 2018 roku wartość ujemną -5,0 proc., podobnie zresztą jak w wcześniejszych 3 kwartałach. Biorąc pod uwagę szybko rosnącą sprzedaż detaliczną w Polsce oraz rosnące PKB, takie ujemne dynamiki LFL muszą zastanawiać i martwić. Spółka tłumaczy słabe wyniki dynamiki LFL przez wysoką bazę 2017 roku, co faktycznie widać na powyższym wykresie. Jednak wydaje się, że inwestorzy powinni oczekiwać bardziej pogłębionej analizy dokonanej przez zarząd, tak aby zrozumieć rzeczywiste powody spadków. Esotiq również informuje, że zamknięte niedziele miały nieznaczny wpływ na wyniki sprzedaży porównywalnej. Z drugiej jednak strony spółka przyznaje, że notuje spadek liczby klientów odwiedzających ich sklepy, co, jak mniemam, jest głównym powodem ujemnej dynamiki LFL.

To co natomiast może cieszyć, to prawdopodobne zahamowanie tego trendu w czwartym kwartale 2018 roku. Bazując na informacji o sprzedaży miesięcznej widzimy, że październik przyniósł +12 proc. r/r, a listopad nawet dynamikę rzędu 20 proc. Pamiętać należy, że dane dotyczą sprzedaży całkowitej, a nie LFL, ale jednak dają one pewną wskazówkę. Oczywiście tutaj trzeba pamiętać o tym, ze baza porównawcza nie była zbyt wymagająca, ponieważ 4 kwartał 2017 roku był tym gdzie sprzedaż LFL (rok temu) była ujemna i wyniosła -6,2 proc.

Spółka zauważając trendy światowe, stara się również rozbudowywać swoją sprzedaż internetową. W trzecim kwartale 2018 roku przychody z e-sklepów wyniosły 2,8 mln PLN, rosnąc aż o 116,0 proc. r/r. W chwili obecnej sprzedaż internetowa stanowi tylko 6,7 proc., czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Być może częściowym wytłumaczeniem tak dużych przyrostów jest przekierowanie części sprzedaży ze sklepów stacjonarnych (zamknięte niedziele?) na sklepy internetowe. Pamiętać jednak należy, że spółka raportując w tym segmencie pokazuje swoje wszystkie 4 kanały internetowe, również zagraniczne (esotiq.de oraz częściowo Esotiq.com). Również w tym wypadku dynamiki sprzedaży w październiku i listopadzie osiągnęły wartość powyżej 100 proc.


Aktywa trwałe to znaki towarowe

Przypomnijmy krótko o tym, że około 2/3 majątku trwałego stanowią wartości niematerialne i prawne (22,3 mln zł), czyli przede wszystkim znaki towarowe Esotiq (wartość bilansowa 5,5 mln zł) oraz Henderson. W raporcie rocznym spółka podała, że posiada następujące znaki towarowe: Esotiq, Henderson , La Marru, Eva Minge Milano. Oczywiście należy pamiętać, że kłopoty ze sprzedażą bądź rentownością jednej z tych marek mogą mieć również przełożenie w przyszłości na wycenę takich znaków towarowych w bilansie.

Znaki towarowe na 30 czerwca 2018 roku (brak późniejszych szczegółowych danych) wynoszą około 14 mln zł., a resztę stanowią tzw. pozostałe wartości niematerialne i prawne. Analizując zapisy sprawozdania za rok 2017 można założyć, że składają się one przede wszystkim z oprogramowania komputerowego. Jeśli moje założenie jest słuszne to jego wartość w bilansie (zapewne 7-8 mln zł) wydaje się dość znaczna.

Dodatkowo w aktywach trwałych pojawiła się pozycja należności i pożyczki w kwocie 3,850 tys. zł, której w poprzednich sprawozdaniach nie było. Niestety brakuje tutaj szczegółów, które niewątpliwie przydałyby się w celu uzasadnienia tej wartości. Możemy oczywiście domniemywać, że mogą to być jakieś pożyczki dla franczyzobiorców w celu intensyfikacji ekspansji w kierunku wschodnim lub kolejne rozliczenia związane z wydzieleniem segmentu modowego (to chyba mniej prawdopodobne).

W wypadku aktywów trwałych warto zwrócić uwagę na jeden fakt, który wystąpi już za chwilę, czyli w sprawozdaniach finansowych począwszy od 2019 roku. W związku z wejściem w życie MSSF 16, spółka oszacowała, że będzie zmuszona do reklasyfikacji części swoich operacji gospodarczych. Umowy dotyczące najmu sklepów spowoduję fakt ujawnienia około 30 mln zł aktywów trwałych, z drugiej strony wzrosną o taką kwotę zobowiązania finansowe. W rachunku wyników istotnie spadną usługi obce jako czynsze, natomiast wzrośnie o około 5 mln zł. amortyzacja. Do tego w rachunku przepływów pojawią się wyższe przepływy operacyjne związane z wyższym zyskiem brutto i wyższą amortyzację co będzie kompensowane na poziomie przepływów finansowych poprzez wyższe odsetki. W oczywisty sposób taka zmiana wpłynie na wiele różnych wskaźników, o czym należy pamiętać w przyszłości. W szczególności amortyzacja już nie będzie mogła być traktowana jako typowy koszt niepieniężny, ponieważ w wypadku takich umów będzie ona reprezentowała część raty czynszowej płaconej do właścicieli wynajmowanych lokali.kliknij, aby powiększyć


Optymalizacja zapasów nadal wyzwaniem stojącym przed spółką

Sprawdźmy w takim razie jak wygląda zarządzanie kapitałem obrotowym, szczególnie istotnie dla spółki działającej w handlu, gdzie istnieją trendy jak i kolekcje modowe.kliknij, aby powiększyć


Wartość zapasów na koniec analizowanego okresy wyniosła 41,4 mln zł. i urosła o 14,3 proc. r/r. Z kolei cykl rotacji zapasów wyniósł ponad 230 dni czyli o 45 dni więcej niż rok wcześniej. Obydwie wartości zapasów (z obecnego kwartału oraz rok wcześniej) są porównywalne i nie zawierają wartości z biznesu modowego. Przeliczając zapasy na m2 powierzchni sklepu dostrzegamy wzrost 10 proc. r/r oraz 17 proc. kw./kw. Spółka tłumaczy istotne wzrosty przyśpieszeniem dostaw towarów na sezon jesień/zima 2018. Zalecam obserwację tego wskaźnika w kolejnych okresach.

Cykl konwersji gotówkowej wynoszący 155 dni jest nadal wysoki oraz uległ pogorszeniu o 5 dni r/r. Spółka musi czekać aż 5 miesięcy na otrzymanie pieniędzy za zakupione i sprzedane towary. Dodając do tego fakt, że część sprzedaży jest realizowana przez salony własne gdzie gotówka krąży bardzo szybko, oznacza to, że rotacja zapasów oraz kredytowanie franczyzobiorców to istotne zagadnienia w zarządzaniu kapitałem obrotowym spółki.

Klienci krajowi płacą do 60 dni po wystawieniu faktury, a zagraniczni nawet do 90 dni. Ponieważ część sprzedaży skonsolidowanej jest realizowana przez sklepy własne za gotówkę, średnia rotacja należności w spółce jest sporo krótsza, choć w trzecim kwartale wzrosłą do 30 dni. Salony własne, licząc na podstawie metrażu, stanowią jakieś 28 proc. sieci. Dodatkowo pamiętając o ujemnej rentowności segmentu odzieżowego, zwracam uwagę, że w pozostałych należnościach w kwocie 1,3 mln zł znajdują się pożyczki udzielony dwóm spółkom z tego segmentu (Eva MInge Design oraz Femestage Eva Minge).

Esotiq w chwili obecnej realizuje około 95 proc. swoich zakupów towarowych w takich krajach jak Chin, Indonezja, Bangladesz czy Indie. Zakupy te są realizowane przede wszystkim w dolarze amerykańskim z terminami płatności do 90 dni. Należy pamiętać, że o ile dolar amerykański umocnił się w trzecim kwartale r/r o 2,2 proc., to w ostatnim kwartale 2018 roku urósł aż o 4,9 proc. r/r. To oczywiście ma przełożenie zarówno na marżę handlową (choć tutaj należy pamiętać o bardzo długim okresie rotacji towarów) jak i na płatności za zakupione towary.

Przepływy operacyjne pod znakiem zapytania

W związku z dość wysokim wskaźnikiem cyklu konwersji gotówki w dniach również wskaźnik płynności bieżącej jest na dosyć bezpiecznych poziomach.kliknij, aby powiększyć


Wskaźnik płynności bieżącej plasuje się w okolicach 1,3 -1,8, osiągając w ostatnim kwartale wartość 1,33. Bardzo wysokie stany zapasów oczywiście wpływają na wskaźnik płynności szybkiej, który osiągnął w tym kwartale wartość 0,38, co jest zazwyczaj przyjmowane jako wartość bardzo niska. W wypadku spółki handlowej w biznesie modowo-bieliźniarskim istnieją jednak kolekcje, które muszą być zamawiane i szyte z odpowiednim wyprzedzeniem co oczywiście wpływa na stany zapasów. Aczkolwiek w wypadku zapasów o rotacji ponad 230 dni trzeba mieć świadomość, że nagły zastój w sprzedaży bądź nietrafienie z nową kolekcją może mieć poważne konsekwencje również płynnościowe.


kliknij, aby powiększyć


W efekcie końcowym Esotiq w trzecim kwartale 2018 roku wypracował OCF na poziomie -7,2 mln zł, czyli dwa razy gorzej niż rok wcześniej. Było to efektem znacznego zwiększenia salda zapasów oraz należności (12 mln zł), które tylko w nieznacznej części zostało skompensowane wzrostem zobowiązań oraz dodatnią rentowności spółki.

Ujemne były przepływy z działalności inwestycyjnej (przede wszystkim inwestycje w rzeczowe aktywa trwałe), które wyniosły – 1,1 mln zł. Z kolei przypływy z działalności finansowej zanotowały + 7 mln zł, ze względu na zwiększenie zadłużenia z tytułu krótkoterminowych kredytów i pożyczek. W efekcie stan końcowy środków pieniężnych zmniejszył się o niecały 1,3 mln zł. w ostatnim kwartale. Dług netto wynosi obecnie 16,1 mln zł co oznacza wzrost o 1,6 mln r/r oraz 12,2 mln zł w porównaniu do końca 2017 roku. Biorąc pod uwagę, że wskaźnik odsetkowy DN / EBITDA plasuje się na poziomie 1,35 nie wydaje się, aby były to wartości niebezpieczne.

Pozostałe informacje i Podsumowanie

WZA spółki uchwaliło w styczniu 2019 program skupu akcji w ilości do 20 proc. wszystkich akcji w cenie zakupu nie wyższej niż 45 zł za 1 akcję. Do końca 2018 roku spółka skupiła 94 tys. akcji, co stanowi trochę ponad 4 proc. wszystkich akcji w pośredniej cenie w okolicach 21 zł. W większości wypadków skup był przeprowadzany w trakcie sesji giełdowej natomiast dwie transakcje odbyły się poza sesją giełdową jako pakietowe. Pierwsza z nich miała miejsce w kwietniu, gdzie spółka kupiła 30 tys. akcji po cenie 30 zł, natomiast druga we wrześniu – zakup 9 tys. akcji po 22,50. W obydwu przypadkach ceny transakcyjne w danym dniu były istotnie niższe, w pierwszym przypadku cena giełdowa kształtowała się w okolicach 26,50 a w drugim 21,50.

Niestety nie wiemy kto sprzedawał te akcje, ale same takie transakcje powyżej cen rynkowych mogą budzić wątpliwości co do przejrzystości procesu i równego traktowania akcjonariuszy.
Analizując komunikaty giełdowe oraz noty objaśniające do sprawozdań kwartalnych można również założyć, że stroną transakcji nie byli członkowie Zarządu ani Rady Nadzorczej. Oczywiście również uczciwie trzeba dodać, że wolumeny transakcyjne akcji spółki w tych dniach na giełdzie były bardzo niskie i nie pokrywały wartości przeprowadzonych transakcji. Z drugiej jednak strony w dniach poprzedzających te transakcje, ceny giełdowe nie zbliżyły się również do cen z transakcji pakietowych.

Warto zaznaczyć, że zysk netto spółki za 9 miesięcy 2018 roku osiągnął wartość 4,5 mln zł, natomiast dla akcjonariuszy jednostki dominującej przypadło 5,3 mln zł. Ponieważ jedyną spółką, w której Esotiq nie posiada 100 proc. udziałów jest Esotiq Germany GmbH Stuttgart (51,22 proc. kontrolowane przez Esotiq) to widzimy jakie straty w chwili obecnej generuje 5 sklepów prowadzonych w Niemczech. Poprawa wyników niemieckiej spółki oraz osiągnięcie punktu rentowności wydaje się najpilniejszym zadaniem dla zarządu na nadchodzące kwartały wraz z odwróceniem negatywnego trendu na rynku polskim w zakresie sprzedaży porównywalnej. Niestety niewątpliwie jest to zadanie niełatwe, a próby zdobycia udziałów w stabilnym rynku niemieckim przez polskie marki pokazują, że nie jest to łatwe, proste i przyjemne.

Spółka w ciągu ostatnich dwóch lat poziomu 10 zł za akcję osiągnęła nawet 3-krotnie wyższy kurs, a w chwili obecnej jest wyceniana w przedziale 17 zł. Na dzień dzisiejszy serwisowe automaty wskazują na niedowartościowanie wyceny akcji Esotiq na GPW. Wycena EV/EBITDA na poziomie 4,3 czy P/E w okolicach 6 wskazują również na atrakcyjne wyceny. Czy to jednak oznacza, że przed spółka jest świetlana przyszłość i jej wycena może tylko rosnąć? Pamiętajmy jednak o ryzykach zewnętrznych (koniunktura i brak popytu na małych i średnie spółki) a także problemach wewnętrznych (ciążące wyniki niemieckiej spółki, negatywna dynamiki LFL, rosnące wynagrodzenia).


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Powyższa treść przez 365 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.
Edytowany: 7 maja 2019 19:11

cegielka
3
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2010-12-20
Wpisów: 226
Wysłane: 8 lutego 2019 06:24:08 przy kursie: 18,25 zł
Pierwsza współpraca marek Esotiq z siecią Aldi.

To pierwsza współpraca obu marek, zwiększająca potencjał w zakresie dotarcia do nowych grup klientów i poszerzająca obszar ich działania. Z takiego modelu współpracy korzystają wszystkie strony, a najbardziej cieszą się klienci, bo w sklepie, w którym robią codzienne zakupy odnajdują ofertę swoich ulubionych marek.
www.galeriehandlowe.pl/publika...
No to mamy nową i większą grupę klientek.

Co do wyników za 4 kwartał 2018 to powinny być one bardzo dobre. Wzrost przychodów i marży w 4 kw 2018r - spółka podaje miesięczne przychody oraz szacunkową marże brutto - powinien dać ładne zyski. Oczekuję pozytywnej niespodzianki wynikowej.
Spółka bardzo tanio wyceniana c/zo = 4,6.
Niestety słaba płynność akcji na GPW to główny minus.

niedźwiedź
43
Dołączył: 2015-02-06
Wpisów: 510
Wysłane: 11 kwietnia 2019 13:24:51 przy kursie: 22,70 zł
czy to już nie jest drogo Think

niedźwiedź
43
Dołączył: 2015-02-06
Wpisów: 510
Wysłane: 27 kwietnia 2019 17:36:23 przy kursie: 18,80 zł
zrobicie omówienie raportu?

jacubo
jacubo PREMIUM
0
Dołączył: 2011-09-13
Wpisów: 21
Wysłane: 26 grudnia 2019 09:21:33 przy kursie: 12,00 zł
Ja też poproszę o omówienie.


anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 654
Wysłane: 27 grudnia 2019 12:58:36 przy kursie: 12,00 zł
Nie planujemy analizy po tym raporcie. Na razie jest 2 chętnych plus prośba Niedźwiedzia z kwietnia. W tej chwili zrobienie analizy gwarantuje 6 zainteresowanych.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 654
Wysłane: 10 lutego 2020 13:20:50 przy kursie: 13,20 zł
Zimą na plaży nudystów – omówienie sprawozdania finansowego Esotiq po III kw. 2019 r.

W tym roku Esotiq fajnie rośnie, ale cieniem na ocenach kładą się rentowność i wstępne dane za IV kwartał.

Przychody grupy wyniosły w III kw. 50,4 mln zł i były o 23 proc. wyższe r/r. Skala zwyżki jest naprawdę imponująca, a to nie pierwszy kwartał kiedy spółka pokazała dwucyfrową dynamikę – 16 proc. w I i II kw. Z pewnością akcjonariusze spółki musieli sobie ostrzyć zęby na czwarty kwartał, ale mamy w nim małe rozczarowanie. Według wstępnych danych sprzedaż wyniosła 45 mln zł i choć r/r rośnie o 9,8 proc. to mamy 10 proc. spadek sprzedaży względem III kw. Teoretycznie w handlu IV kwartał powinien być sezonowo najlepszy ze względu na święta i tak było choćby w 2018 r. Rok 2017 jest nieporównywalny ze względu na de konsolidację segmentu Minge. Co więcej, w grudniu 2019 r. były 3 niedziele handlowe, co powinno wspierać sprzedaż. Z rozwiązaniem tej zagadki musimy jednak poczekać do raportu rocznego, który ukaże się dopiero 22 kwietnia.


kliknij, aby powiększyć


Jedną z przyczyn wzrostu przychodów jest kanał online. W I kw. przychody ze sprzedaży przez Internet wyniosły 4 mln zł i były o 150 proc. wyższe r/r. Kwartał później zwyżka sprzedaży online wyniosła 95 proc., natomiast w raportowanym kwartale 100 proc. Ale znów, słabo na tle poprzednich kwartałów wygląda IV – wzrost o 32 proc. Jednocześnie był to najgorszy kwartał w roku. Wydaje się, że spółka nie do końca trafiła z nowymi, jesiennymi kolekcjami, choć nadal wzrosty r/r są bardzo fajne.


kliknij, aby powiększyć


Sprzedaż w sklepach wyniosła w III kw. 45 mln zł i była o 18 proc. wyższa r/r. (+11 proc. w II kw., +10 proc. w I kw.). Niestety w IV kwartale dynamika wzrostu spadła do 8 proc.


kliknij, aby powiększyć


Wzrosty sprzedaży w sklepach mają w tym roku dwa drivery. Pierwszym jest wzrost sieci sprzedaży. Na koniec III kw. sieć sprzedaży spółki liczyła 307 placówek czyli o 17 więcej (6 proc.) r/r. Łączna powierzchnia handlowa wzrosła o 1,2 tys. mkw. (7 proc.).


kliknij, aby powiększyć


Drugim motorem wzrostu była sprzedaż porównywalna (LFL), czyli realizowana w sklepach, które były obecne w sieci zarówno w roku raportowanym, jak i rok wcześniej. Według spółki przychody w ujęciu LFL wzrosły o 13,7 proc.


kliknij, aby powiększyć


Przy takiej dynamice sprzedaży LFL nie dziwi, że spółka prezentuje bardzo ładny wzrost sprzedaży z metra kadrowego – 11 proc. w III kw. Pod tym względem w wcześniejszych kwartałach nie było tak różowo – mamy odpowiednio spadek o 2 proc. w I kw. i wzrost o 4 proc. w II kw. roku. Trzeba jednak dodać, że choć inflacja w Polsce rośnie, to akurat w przypadku odzieży w tym roku mamy deflację na poziomie ok. 2 proc. Po korekcie o inflację wskaźniki z początku roku wyglądają już lepiej – plus 0,9 proc. w I kw. + 6 proc. w II kw. i 12,4 proc. w III kw.


kliknij, aby powiększyć


Sprzedaż to oczywiście tylko jeden z elementów kształtujących ostateczny wynik finansowy. Kluczowym parametrem jest marża handlowa. Ta wyniosła w III kw. 58,9 proc. wobec 61,6 proc. przed rokiem i 65,2 proc. w poprzednim kwartale. Zysk brutto na sprzedaży zamknął się kwotą 29.7 mln zł., czyli o 4,37 mln zł (17 proc.) większą niż przed rokiem. Gdyby nie spadek rentowności wynik ten byłby lepszy o prawie 1,4 mln zł.


kliknij, aby powiększyć


Niestety rozwój sieci łączy się ze wzrostem kosztów. Te ze sprzedaży wzrosły r/r o 20,8 proc., czyli o 2 pp. wolniej od przychodów, natomiast zarządu o 19,6 proc. O ile dynamika kosztów względem sprzedaży nie budzi zastrzeżeń, to na skutek spadku marży zysk ze sprzedaży wyniósł tylko 2,03 mln zł względem 2,38 mln zł przed rokiem. W ujęciu całego okresu 9 miesięcy mamy za to znaczący spadek – 3,76 mln zł obecnie względem 6,2 mln zł przed rokiem.

Wynik operacyjny w III kw. rośnie (2,46 mln zł vs. 2,3 mln zł), ale związane jest to tylko z ruchem na pozostałej działalności czyli miejscem gdzie spółka pokazuje miedzy innymi odpisy na zapasy i należności. W dodatku EBIT nie jest do końca porównywalny ze względu na implementację MSSF 16. Przypomnę, że od 2019 r. spółki są zobowiązane wykazywać leasing operacyjny jak finansowy. W przypadku spółek handlowych oznacza to, że koszty najmu są od 2019 r. pokazywane jako amortyzacja i odsetki od leasingu zamiast obciążenia jako opłaty z tytułu najmu. W efekcie część kosztów „wycieka” do kosztów finansowych. Po półroczu spółka pokazała 730 tys. zł z tytułu odsetek od leasingów, co oznacza około 365 tys. kwartalnie. Wobec powyższego porównywalny wynik tego roku to 2,1 mln zł wobec 2,3 przed rokiem. Porównywalność wyników wraca teoretycznie na poziomie zysku brutto, który wyniósł 1,48 mln zł wobec 2,31 mln zł przed rokiem. W ujęciu 9 miesięcznym mamy spadek z 5,66 mln zł do 3,05 mln zł.


kliknij, aby powiększyć


Na poziomie netto mamy 0,95 mln zł zysku wobec 1,3 mln przed rokiem w ujęciu kwartalnym, natomiast w ujęciu za 3 kwartały 1,78 mln zł w porównaniu do 4,4 mln zł. To jednak wyniki całej grupy kapitałowej, natomiast Esotiq w zależnej spółce niemieckiej posiada tylko nieco ponad połowę udziałów. Zysk przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej jest wyższy – w III kw. 2019 r. 1,5 mln zł wobec 1,6 mln przed rokiem. (3,3 mln zł w ciągu trzech kwartałów, wobec 5,3 mln zł przed rokiem). Jak widać obciążeniem jest spółka niemiecka, w której podniesiono ostatnio kapitał zakładowy.

Pod względem wyników jest w tym roku słabiej. Z jednej strony wynika to ze spadku marży handlowej, z drugiej z rozwijania sieci sprzedaży i w końcu słabej kondycji spółki w Niemczech. Nowe placówki zanim dojdą do docelowej zakładanej sprzedaży od razu generują wysokie koszty operacyjne. Właśnie dlatego nieco obawiam się o wyniki IV kwartału. Według udostępnionych wstępnych danych mamy marżę brutto na poziomie 28,8 mln zł. Przy zachowaniu kosztów operacyjnych z III kw. dostaniemy z tego zysk na sprzedaży w okolicy 1,2 mln zł w relacji do 2,6 mln zł EBIT w IV kw. 2018 r. Dociążając dodatkowo rezultat kosztami odsetkowymi od leasingu operacyjny wynik porównywalny może być poniżej 1 mln zł.

Pocieszający jest jednak wzrost efektywności. Cykl konwersji gotówki po tym kwartale wyniósł 118 dni, czyli 9 dni krócej niż kwartał wcześniej, przy czym mówimy tutaj o cyklu liczonym ze sprzedaży rocznej z średniego stanu w ciągu ostatnich 4 kwartałów.


kliknij, aby powiększyć


Dług netto do EBITDA wynosi obecnie 3,2, co nie jest wartością niską. Z drugiej strony znaczna część tego zadłużenia wynika z nowej prezentacji leasingu operacyjnego, przy czym EBITDA też jest zawyżana. Na razie nie wygląda na to aby były problemy z obsługą zadłużenia, choć gotówki w kasie spółki jest relatywnie mało. Przepływy operacyjne w ciągu trzech kwartałów są ujemne na kwotę niecałego 1 mln zł, ale trzeba pamiętać, że spółka musiała zapłacić ponad 7 mln zobowiązań z tytułu leasingu operacyjnego – przed rokiem te wypływy gotówki były w działalności operacyjnej. Braki kapitału zostały uzupełnione głównie nowymi zobowiązaniami finansowymi i w mniejszym stopniu podniesieniem kapitału w jednej ze spółek zależnych – Esotiq Germany.

W obecnym roku spółka musi zmierzyć się z paroma nowymi wyzwaniami. Po pierwsze w obecnym roku mamy mniejszą liczbę niedziel handlowych, ale to chyba najmniejszy problem. Po drugie cały czas grozi podatek od sprzedaży detalicznej, a prawdopodobnie koszty wzrosną ze względu na wzrost płacy minimalnej. Nawet jeśli spółka zatrudnia z wynagrodzeniem powyżej, to dotkną ją podwyżki z tytułu refaktur w galeriach handlowych z tytułu choćby kosztów sprzątania, czy ochrony.

Kapitalizacja spółki wynosi obecnie 31 mln zł. To w świetle dotychczasowych wyników nie jest wygórowana kwota (w szczególności zysku akcjonariuszy jednostki dominującej który wynosi obecnie 5,2 mln zł), ale należy pamiętać, że wynik za IV kwartał będzie niższy, a na spółkę czekają wyżej opisane wyzwania.


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Powyższa treść przez 365 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 10 lutego 2020 15:05

jacubo
jacubo PREMIUM
0
Dołączył: 2011-09-13
Wpisów: 21
Wysłane: 10 lutego 2020 18:41:05 przy kursie: 13,20 zł
Dziękuję!

Pedro123
5
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2015-12-08
Wpisów: 42
Wysłane: 26 listopada 2020 13:23:17 przy kursie: 14,40 zł
Swietne wyniki za Q3, jedyna spolka odziezowa, ktorej udalo sie zwiekszyc zysk w czasie pandemi...

Mocny sygnal kupna przy nada niskiej wskazniku c/z. Jaki wedlug was jest zasieg ruchu?

DarkoBlack
0
Dołączył: 2019-06-01
Wpisów: 3
Wysłane: 17 grudnia 2020 15:09:21 przy kursie: 14,00 zł
Jak myślicie czy nie następuje w tym momencie zmiana długoterminowego trendu? patrząc na wykres od 2018??

le rom
36
Dołączył: 2010-01-20
Wpisów: 1 229
Wysłane: 15 stycznia 2021 11:18:42 przy kursie: 18,70 zł
angry3 Tu mamy od 20 lat trend spadkowy w przedziale 30 --> 10 zł i nagły wyskok na 20 zł i opad na dziś do 18,5 zł. Wskaźniki to nie wszystko. Mały biznes, duże zadłużenie i wielość ryzyk.
Adekwatna cena to zda się P=12-15 zł. Górna cena przed dywidendą a dolna po dywidendzie. Wskaźniki oczekiwane: div=0,5-1 zł a eps=1-3 zł

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,825 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +168,30% +33 660,31 zł 53 660,31 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło