pixelg
MERCATOR - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85

MERCATOR [MRC]

AKTUALNY KURS: 356,00 zł (-2,25%) 09-04-2021 17:03
krewa
krewa PREMIUM
340
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 7 834
Wysłane: 16 stycznia 2021 21:09:50 przy kursie: 420,00 zł
Cytat:
...dlaczego nie zlecą niezależnej firmie zrobienia takiej analizy...pokazaliby w ten sposób kto ma rację, a kto jej nie ma....

Wiesz, taka analiza miałaby adnotację, że została sporządzona na zlecenie emitenta i opłacona przez emitenta. A to nie brzmi zachęcająco.

pivovarit
pivovarit PREMIUM
43
Dołączył: 2020-03-29
Wpisów: 220
Wysłane: 16 stycznia 2021 21:10:31 przy kursie: 420,00 zł
Cytat:
Za nic nie zrozumiem dopóki ktoś mi tego logicznie nie wytłumaczy na jakiej podstawie ów analityk ścina rekomendację w przedziale 2 miesięcy o połowę - jeśli te przecieki prawdziwe to dokładnie o 303zł


Wytłumaczy Ci raport z uzasadnieniem, który się pojawi razem z rekomendacją. To jest najważniejsza informacja a nie goła liczba

orzech
55
Dołączył: 2009-11-11
Wpisów: 706
Wysłane: 16 stycznia 2021 21:24:54 przy kursie: 420,00 zł
@krewa jasne że tak i masz rację, ale skoro jak mantrę kolejny raz głośno wieszczą, że się z BOS nie zgadzają i uważają inaczej to innej drogi chyba nie ma...?
Jednak jasne że tego nie zrobią, gdyby mieli to już dawno by to poszło...
@pivovarit - chętnie w swoim czasie poczytam, ale tutaj idzie o kwestię bardzo krótkiego przedziału czasowego od reko do reko i % zmianie wyceny
Tak łopatologicznie może przepraszam i wybacz...masz firmę którą w listopadzie wycenił analityk na 10mln złotych polskich, firma ma się super i zarabia dalej bardzo dobrze, perspektywy zachęcające na kolejny rok dwa, gruba kasa na inwestycje płynie szerokim strumieniem, nie masz żadnych kredytów, wszystko ok, a analityk tnie ci jej wycenę do 5mln złotych polskich...?
Uznałbyś to za normalneThink to może mi to łopatologicznie wytłumacz?
Znasz ową rekomendację? rozumiem że tak i że tam wszystko pięknie wytłumaczone, a tam prawda i tylko prawdaThink to może też wie Pan analityk i to opisał w co zainwestuje zarobioną kasę spółka? i jakie może mieć z tego zyski? bo ja szukam czytam i nie wiem....
Edytowany: 16 stycznia 2021 21:41


pivovarit
pivovarit PREMIUM
43
Dołączył: 2020-03-29
Wpisów: 220
Wysłane: 16 stycznia 2021 22:02:16 przy kursie: 420,00 zł
Nie znam rekomendacji, ale z tego co widzę, to tylko bankierowi specjaliści ją znają, więc poczekam spokojnie aż zostanie opublikowana.

yodyod
4
Dołączył: 2011-11-23
Wpisów: 407
Wysłane: 16 stycznia 2021 22:35:36 przy kursie: 420,00 zł
orzech napisał(a):
I pewnie prawdziwe, ja sam te rekomendacje BOS dotyczące Mercatora traktuję jako
...d'oh! ciekawostkęd'oh! ...to chyba najlepsze porównanie i nie traktuję ich poważnie ale...
Za nic nie zrozumiem dopóki ktoś mi tego logicznie nie wytłumaczy na jakiej podstawie ów analityk ścina rekomendację w przedziale 2 miesięcy o połowę - jeśli te przecieki prawdziwe to dokładnie o 303złShame on you Shame on you Shame on you
Listopad - 653zł
Styczeń - ...?

Co się wydarzyło w spółce, co w otoczeniu, co się zmieniło na gorsze? bo ponoć zysk netto powinien być lepszy? i rok 2021 zapowiada się dobrze?
ów ktoś wydał też reko dla CDR 23 grudnia 2020 - z ceną 460zł czy jakoś tak i co - ZONK
i po jakie licho i dla kogo robi te rekomendacje co miesiąc? nie ma innej roboty?
Dlaczego publikuje je kolejny raz przed szacunkowymi wynikami, dlaczego nie poczeka te kilka dni by je poznać i się do nich odnieść, miałby chyba większe pole rozeznania co i jak....a tak to sobie strzela...ciężko trafićwave
Dziwi mnie tylko fakt, że skoro Żyznowski i Kruszewski uważają, że te rekomendacje BOS są zaniżone, nie oddają wartości i przyszłości Mercatora, to dlaczego nie zlecą niezależnej firmie zrobienia takiej analizy...pokazaliby w ten sposób kto ma rację, a kto jej nie ma...byłaby jakaś skala i punkt odniesieniaThink
ale w sumie, tak czy siak rynek zrobi swoje...przyszłość pokaże swoje oblicze...

Orzech
Jest na to pojęcie, takie zachowanie analityka wskazuje na jego PERSEWERATYWNOŚC
Edytowany: 16 stycznia 2021 22:36

Big Bee
18
Dołączył: 2020-12-11
Wpisów: 42
Wysłane: 16 stycznia 2021 23:10:33 przy kursie: 420,00 zł
@Orzech. Ja ci mogę to wytłumaczyć jako osoba, która przez wiele lat profesjonalnie zajmowała się wycenami i przez ręce której przeszło setki wycen własnych czy konkurencji, itd.

Po pierwsze Pan Rodak, choć nie miałem dostępu do jego raportu, to z opisu innych osób na forach wiem, że podobno przy wycenie ba 653 PLN wyciągnął średnią z 300 PLN (DCF) i 1000 (mnożniki notowanych firm). Podczas szkoleń do zdobycia tytułów CBV przyjmuje się, że podstawą do wyceny jest DCF a mnożniki czy to notowanych spółek giełdowych czy transakcyjne zasadniczo powinny potwierdzić przedział wartości otrzymany w DCF. Zatem Rodak nie powinien uśredniać wyników wyceny przy tak rozbieżnych wartościach, ale to zrobił. Powinien przemyśleć założenia do DCF, lub przynajmniej wziąć na wstrzymanie i nie robić updatu wyceny przynajmniej przed szacunkami, to jest dziwne dla mnie. Dziwi mnie to zwłaszcza, że Rodak ma CFA, ja tez mam od ponad 15 lat, ale nie rozumiem tego postępowania.

Skoro zrobił wycenę na 653, a od tego czasu i Malezja mocna straciła na wartości, a w szczególności pojawiało się info o szczepionce to zrobił się game changer. Bo o ile do października mówiono o szczepionce, ale jednak ze sceptycyzmem wierzono, że szybko powstanie, to w listopadzie stało się to faktem. I choć wielu powątpiewa w tempo szczepień i jej efektywność to na ten moment jest to fakt! A jeśli tak, to rozgrywany jest scenariusz szybkiego wygaszania epidemii. A to przekłada się na założenia do wyceny i dlatego jest tak mocna zmiana wyceny w 2 miesiące.

I choć wielu z was obrusza się na to, lekceważy, czy neguje trzeba się z tym pogodzić. Ten scenariusz, w mojej opinii także, ma na ten moment większe szanse realizacji niż przedłużonej epidemii. ALE! On może się zmienić!. W mojej opinii, bardzo kluczowe będą dane z Izraela za około1,5 miesiąca. Do tego bowiem czasu przy ich tempie szczepień będzie można ocenić czy szczepionka jest efektywna i powoduje mniejszą liczbę hospitalizacji. Jeśli będzie mocno zauważalny spadek hospotaliacji i nie będzie wielu nowych zachorowań osób zaszczepionych, mutacje nie będą groźne, to znacie poniższy scenariusz, pisałem wielokrotnie.

Czyli szczepionka szybko rozprowadzana na kluczowych, bogatych rynkach (rynki bogate to głównie rynki starszych populacji a zatem mocno zagrożonych wirusem, bo np. w Afryce gdzie mediana wieku wynosi 18 lat wirus nie jest aż takich zagrożeniem) w pierwszej kolejności do osób 60+, zdejmuje 70% wszelkich hospitalizacji związanych z wirusem, to musi odcisnąć piętno na cenach, bo cofnie się ten agresywny popyt szukający rękawic tu i teraz. ALE POWTARZAM JESZCZE RAZ, JEŚLI SZCZEPIONKA SIĘ UDA! Na razie to jest grane, choć może się zmienić.

Jeśli szczepionka się uda, to dam sobie rękę uciąć, że między bajki można włożyć założenia o tym, że ceny rękawic spadną np. tylko o 50% od obecnych cen. Nie ma mowy! Rynek i konkurencja nie pozwoli by istniała sobie taka branża dająca 25-30% rentowności netto sprzedaży i ROE 40-50% (a takie byłyby parametry producentów rękawic, gdyby ceny spadły spadły jedynie o 50%). Ceny rękawic będą wyższe niż przed pandemią, ale fundamentalnie pozwolą zarobić producentom te 10% rentowności netto i ok 14-17% ROE (to jest dokładnie ten poziom, który ci opisałem wcześniej).

I choć pisałeś, że cię nie interesuje to jaką rentowność miał TG od 2009 roku, to musisz zrozumieć, że wycena jest pochodną tego co się wydarzy. A jak ustalić najlepiej co się wydarzy? Najlepiej spojrzeć na historię, a tam jak wół widać, że powyżej 10% rentowności netto się nie podskoczy. Zatem jeśli historycznie rynek rękawic rósł kilkanaście % rocznie i utrzymywał jakieś tam ceny i dawał producentom te 10% rentowności, a zgodnie z prognozami tez ma rosnąć o kilkanaście procent rocznie to można zakładać, że powrócimy do tej rentowności, tj. 10% (obecne 80% rentowności MRC na produkcji to czyste szaleństwo).

Prezes mówi, że po pandemii MRC będzie rósł po 20-50% a ja się tylko uśmiecham, bo skoro wszelkie dostępne analizy mówią, że rynek będzie zwiększał się kilkanaście procent to jakim cudem mam długofalowo założyć, ze prezes będzie bił tak mocno rynek??? Ileż to ja razy słyszałem od głównych akcjonariuszy firm, prezesów, dyrektorów finansowych, że oni też planują rosnąc i bić rynek zawsze i wszędzie, zwiększać udziały rynkowe, itd.....I co się z reguły okazywało po latach? EKSTREMALNIE TRUDNO JEST POBIĆ RYNEK, choć oczywiście niektórzy są bardziej skuteczni niż inni. Ale dlaczego MRC miałby tak pobić rynek? Nie wiem. Przecież cała Malezja, wszyscy producenci na świecie i dystrybutorzy też pływają w tej gotówce z rękawic i mogą robić co chcą? Dlaczego oni nie mieliby się rozwijać kosztem MRC? To otwarte pytanie.

Z perspektywy wyceny nie jest też specjalnie ważne to czy mając 2 mld gotówki w coś zainwestuję czy nie. Dlaczego? Ano dlatego, że jako akcjonariusz wymagasz określonego zwrotu z kapitału. Ten koszt w przypadku MRC jest wysoki, bo spółka nie ma długu zatem finansuje się czystym equity, który kosztuje rocznie 12-15% (nie liczyłem ostatnio, ale pewnie 12-15% jest rozsądne). Zatem dla ciebie nie powinno stanowić żadnej różnicy czy dostaniesz 2 mld od MRC w postaci dywidendy teraz, czy np. 300 mln (15%*2 mld) rocznie do nieskończoności po wcześniejszym zainwestowaniu tych 2 mld PLN przez MRC. To zakłada, że twoja inwestycja będzie przynosiła te 15% zysku rocznie, przy innych założeniach to oczywiście może inaczej wyglądać.

march88
5
Dołączył: 2020-10-31
Wpisów: 18
Wysłane: 17 stycznia 2021 11:13:52 przy kursie: 420,00 zł
No i są szacunkowe wyniki: 370mln za q4.

Moim zdaniem trochę mało...

Slavvvos
Slavvvos PREMIUM
4
Dołączył: 2020-07-21
Wpisów: 69
Wysłane: 17 stycznia 2021 11:14:07 przy kursie: 420,00 zł
Szczepionka raczej zbliżona skutecznością do deklaracji P/B , przypadki zachorowań "pomimo" zawsze będą. W Norwegii, w domu " starości " odnotowano 20 zgonów po podaniu 1szej dawki. Badania nie wykluczają u części zmarłych przyczyn leżących w powiklaniach poszczepiennych. Pożyjemy zobaczymy. Ale Mercator... współpracując pośrednio i bezpośrednio że środowiskiem medycznym , nie zauważyłem i nie słyszę o zmianie nastawienia co do środków ochrony osobistej po zaliczeniu szczepień(są po 1 szej dawce). Fakt, szczepia się bo chcą uniknąć ciężkich zachorowań. Ale też traktują to jako przepustkę do nowej normalności. Popyt światowy będzie mniejszy z pewnością. Ale zmniejszenie popytu nie będzie następowało z miesiąca na miesiąc, częściej z kwartału na kwartał , najpewniej z sezonu ( mniejszych fali) na sezon.
Mniejsza o powyższe własne rozważania. Czy wobec nowych reko....i tego co jest obecnie grane. Czy można w ogóle jeszcze rozważać wzrost kursu wiedząc to co wiemy i dokładając do tego AT?


No to post nieaktualny
Edytowany: 17 stycznia 2021 11:17

niedźwiedź
43
Dołączył: 2015-02-06
Wpisów: 484
Wysłane: 17 stycznia 2021 11:16:27 przy kursie: 420,00 zł
biznes.pap.pl/espi/pl/reports/...
Prognoza wyników Mercatora 369.7 mln
956 mln zysku netto w tym roku
cena do zysku = 4.6
jeżeli podobny wynik będzie w 1q 2021 to przy obecnej cenie cena do zysku będzie równa 3.4

tomcio46
37
Dołączył: 2016-11-04
Wpisów: 545
Wysłane: 17 stycznia 2021 11:35:06 przy kursie: 420,00 zł
Te webinary i wywiady prezesa napompowaly oczekiwania trochę więcej. No i spółka jednak przecieka jak sito bo ci co sypali wiedzieli juz wcześniej blah5


niedźwiedź
43
Dołączył: 2015-02-06
Wpisów: 484
Wysłane: 17 stycznia 2021 11:45:32 przy kursie: 420,00 zł
Jakby wiedzieli, to raczej by nie sypali tylko brali. Przecież to świetny wynik.
370 mln zysku. To mało........przecież to kosmos.

march88
5
Dołączył: 2020-10-31
Wpisów: 18
Wysłane: 17 stycznia 2021 11:48:58 przy kursie: 420,00 zł
Owszem wynik swietny, ale ja sie spodziewalem conajmniej 4 z przodu w zysku netto. Myślę, ze sporo inwestorow również...

randomdziad
10
Dołączył: 2020-12-23
Wpisów: 43
Wysłane: 17 stycznia 2021 11:51:12 przy kursie: 420,00 zł
po cichu tez liczylem ze 400m zrobia ale tutaj chyba niestety troche wina prezesa i jego optymistycznych komentarzy - gdyby nie jego webinary mysle ze obecny wynik bylby przyjety z wiekszym entuzjazmem a tak rozpalil nadzieje na kosmiczne wyniki. Dosyc zaskakujace jak szybko rynek przyzwyczaja sie do niektorych rzeczy i teraz niektorzy kreca nosem na prawie 1mld zysku w 2020.
Mysle ze teraz duzo wazniejsze niz to czy kolejny kwartal to 350 czy 400 zysku netto bedzie to co spolka zaproponuje jako dalsza strategie rozwoju. Wiadomo ze kolejny rok dalej bedzie swietny ale kadzy gdzies z tylu glowy boi sie za kilka lat spolka wroci do zyskow na poziomie kilka milionow.

niedźwiedź
43
Dołączył: 2015-02-06
Wpisów: 484
Wysłane: 17 stycznia 2021 11:57:10 przy kursie: 420,00 zł
Nigdy nie zrozumiem mentalności gracza giełdowego. Reaktywni jak pies Pawłowa. Zakładali 400, jest 370 i są gotowi sprzedać akcje....bo czują się zawiedzeni, ze nie ma 4 z przodu. Spółka zarobiła prawie 1 mld w 2020 i pewnie tyle samo zarobi w 2021.
ponad 500 mln gotówki w kasie. cena do zysku najniższa w mwig40 z perspektywą dalszej poprawy jeśli spojrzy się na kwartały rok do roku.
Pokażcie mi drugą taką spółkę. Gdyby Mercator miał mieć wycenę Allegro to jedna akcja powinna kosztować ok 12 tyś zł. za sztukę.
Brak długów, cały zysk keszowy, dywidenda....a to pesymizm
.......kupcie allegro

randomdziad
10
Dołączył: 2020-12-23
Wpisów: 43
Wysłane: 17 stycznia 2021 12:04:27 przy kursie: 420,00 zł
Slavvvos napisał(a):
Z tym że oczekiwania napompowane na powyżej 400 lub nawet 500 netto , tak, wynik jest bardzo dobry. A rynek nam jutro pokaże co o tym myśli... [mod] .


kluczowe pytanie - oczekiwania kogo? Instytucjonalnych czy uzytkownikow bankier.pl?
Trzeba by znalezc konsensus analitykow o ile taki jest bo inaczej ciezko uzasadnic teorie o oczekiwaniach na poziomie 500m.
Smutne jest to ze widac po zachowaniu kursu ze wybranym info bylo juz znane - chociaz to oznacza ze spora czesc tych ktorzy uznaja te wyniki za slabe juz sprzedala akcje. Mysle ze jutro slabe rece beda oddawac akcje pytanie tylko czy ktos z grubym portfelem wierzy w spolke i bedzie chcial to odebrac, inaczej faktycznie przepasc.
Edytowany: 17 stycznia 2021 12:08

niedźwiedź
43
Dołączył: 2015-02-06
Wpisów: 484
Wysłane: 17 stycznia 2021 12:06:51 przy kursie: 420,00 zł
Czy ja żyję w jakiejś innej rzeczywistości. Jak można uznać ten wynik za słaby.

march88
5
Dołączył: 2020-10-31
Wpisów: 18
Wysłane: 17 stycznia 2021 12:14:58 przy kursie: 420,00 zł
Nikt nie twierdzi, że wynik jest słaby.

Wręcz przeciwnie, patrząc na to co się dzieje w gospodarce jest rewelacyjny. Mało jest firm, które są w stanie generować takie zyski.

Niemniej oczekiwania co do tej spółki są bardzo wysokie. Tak jak za sukces uważano to, że Małysz dostał się do drugiej serii konkursu w 1998 roku, tak w 2001 porażką było drugie miejsce...


rafik1
3
Dołączył: 2011-01-15
Wpisów: 13
Wysłane: 17 stycznia 2021 12:18:44 przy kursie: 420,00 zł
randomdziad napisał(a):
Slavvvos napisał(a):
Z tym że oczekiwania napompowane na powyżej 400 lub nawet 500 netto , tak, wynik jest bardzo dobry. A rynek nam jutro pokaże co o tym myśli... [mod] .


kluczowe pytanie - oczekiwania kogo? Instytucjonalnych czy uzytkownikow bankier.pl?
Trzeba by znalezc konsensus analitykow o ile taki jest bo inaczej ciezko uzasadnic teorie o oczekiwaniach na poziomie 500m.
.


Zgodanie z
www.parkiet.com/Medycyna-i-zdr...

BOS szacował 902 MLN w całym 2020, więc wychodzi ok 330 MLN na Q4.
Mamy 370MLN więc wynik znacznie powyżej prognozy..

Oczekiwania 400-500 MLN to chyba bardziej życzeniowe oczekiwania większości użytkowników formu tego i Bankiera :).

Dodatkowo BOS szacował 890 MLN w 2021 i przy tych szacunkach cenę ustalił na 653 zł.
Już wiemy, że w 20 było znacznie powyżej ich prognoz, a w 21 będzie pewnie ok 2 razy więcej niż ich prognozy.. Więc jak sie ma obecna cena do ceny z powyższej rekomendacji ?
Edytowany: 17 stycznia 2021 12:19

razor512
0
Dołączył: 2013-06-07
Wpisów: 2
Wysłane: 17 stycznia 2021 12:20:33 przy kursie: 420,00 zł
Po prostu oczekiwania były aż tak duże że 370 mln to mało. Jesteśmy cenowo przed pompką za wyniki 3Q 2020, ciekawe jak teraz będzie zachowywać się cena. Przepaść czy jednak normalizacja i kurs będzie podążał z kwartału na kwartał za wynikami i co ważniejsze koncepcją na kolejne lata.

Tak na marginesie, kolejna "zła" wiadomość (szczepionki, raport JP Morgan, ABB, sprzedaż akcji przez Solorza, rekomendacja BOŚ i teraz wyniki gorsze od oczekiwań), przyszłość będzie bardzo interesująca :)

march88
5
Dołączył: 2020-10-31
Wpisów: 18
Wysłane: 17 stycznia 2021 12:26:04 przy kursie: 420,00 zł
rafik1 napisał(a):


Zgodanie z
www.parkiet.com/Medycyna-i-zdr...

BOS szacował 902 MLN w całym 2020, więc wychodzi ok 330 MLN na Q4.
Mamy 370MLN więc wynik znacznie powyżej prognozy..

Oczekiwania 400-500 MLN to chyba bardziej życzeniowe oczekiwania większości użytkowników formu tego i Bankiera :).

Dodatkowo BOS szacował 890 MLN w 2021 i przy tych szacunkach cenę ustalił na 653 zł.
Już wiemy, że w 20 było znacznie powyżej ich prognoz, a w 21 będzie pewnie ok 2 razy więcej niż ich prognozy.. Więc jak sie ma obecna cena do ceny z powyższej rekomendacji ?


No to wszystko rozbije się o konsensus rynkowy.

Z drugiej strony BOŚ w połowie października wycenia kurs spółki na 653zł przy 902mln zysku.

Zysk jest większy, a nowe reko BOŚia z 3 z przodu...?

To się kupy nie trzyma

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,604 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +159,35% +31 869,56 zł 51 869,56 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d