pixelg
XTB - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46

XTB [XTB]

AKTUALNY KURS: 17,25 zł (-2,04%) 17-06-2021 17:04
1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 1 590
Wysłane: 5 lutego 2021 11:01:30 przy kursie: 16,80 zł
longterm napisał(a):
ok, whatever, nie dogadamy sie

ale podaj jeszcze dane na poparcie twierdzenia, ze spolka zarabia glownie na stratach klientow

Jestem w pracy, więc nie wyślę Ci teraz szczegółowych danych.

Generalnie jednak wskazują na to informacje jakie publikuje samo XTB tj. wyniki jakie osiąga przy dużej zmienności i informacje o stratach jakie na inwestycjach ponoszą klienci.

Gdyby zarabiali tylko na spredzie to wzrost zysku byłby skorelowany ze wzrostem klientów w sposób liniowy.
Edytowany: 5 lutego 2021 11:02

Ping-Pong
12
Wpisów: 62
Wysłane: 5 lutego 2021 11:45:48 przy kursie: 16,80 zł
longterm napisał(a):
a ty znowu swoje, myli ci sie rozwoj, skala biznes spolki z jej wycena gieldowa, po reformie OFE i generalnie ustawicznej podazy akcji na gpw przy braku nowych wplywow, w stosunku do wielu spolek mozna stwierdzic, ze wyceny pozostawiaja wiele do zyczenia

i jeszcze jedno - naprawde zapoznaj sie z tym modelem biznesowym - twierdzenie, ze spolka zarabia na stratach klientow to polprawda. spolka raczej nie utrzymuje duzej pozycji z market makingu, wiekszosc pozycji jest hedgowana, tzn spolka wystepuje jedynie jako posdrednik miedzy dwiema stronami transakcji, takze jest to obojetne czy klient zarabia czy traci, liczy sie zaksiegowany spread. w intencji spolki jest wrecz utrzymanie zyskownosci klientow! pozostawianie otwartych, duzych pozycji z MM byloby bardzo ryzykowne, chyba ze sa sytuacje w miare klarowane, tak jak w Q1 - gdzie XTB mial otwarta pozycje krotka na ropie a detal dluga, stad byl tak ogromny skok zysku.

Model biznesowy firmy forexowej polega na:
- MM - czyli coś co większość kojarzy i tu sa 2 składniki przychodów XTB: spread (najłatwiejszy pieniądz) i zmiana wyceny. Czyli sprawa jest taka, ze jak klient otworzy 1 long np na Nasdaq to DM ma 1 shorta na Nasdaq. A więc logiczne jest, że najlepiej dla XTB jeśli klienci handlują dużo na jak najmniejszej liczbie instrumentów. Przykład: w przypadku gdy 100 klientów otworzy 200 longów na Nasdaq i jednocześnie kolejne 100 klientów otworzy 190 shortów na Nasdaq to expozycja XTB jest tylko 10 shortów na Nasdaq - klienci wzajemnie zabezpieczają ekspozycję XTB. To lepsze, gdyż w innym wypadku jeśli XTB nie chce mieć ekspozycji rynkowej to samemu musi otworzyć long u innego liquidity providera i tym samym.... ponieść koszt spreadu.
- coś ala pośrednictwo - tu zgoda, przychodem jest tylko spread. Natomiast chętnie zobaczę dane, które cokolwiek o tym mówią, a nie tylko "moim zdaniem to większość". Raczej wątpię, choć przyznam, że nie chce mi się zagłębiać w sprawozdanie XTB, że to publiczna dana. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że takie dane są liczone wewnętrznie. Nie podejrzewam więc, że ktoś tu posługuje się niepublicznymi informacjami :)

Wracając jednak do MM:
- skąd niby dane, że większość przychodu to spread ? Think A tym samym nie MM, skoro sam potwierdziłeś, w tym samym wpisie, że większość wyniku w 1Q20 to wynik na.... zmianie ekspozycji XTB
- Jest też coś takiego jak wymogi kapitałowe, które XTB musi spełniać jako, że jest pod nadzorem KNF - to jest powód hedgowania, jeden z. Ważny o tyle, że ogranicza "z góry" możliwą ekspozycję.
- skąd niby twierdzenie, że XTB nie zarabia na stratach klientów ? We wcześniejszym akapicie opisałem sposób powstawania ekspozycji rynkowej w XTB, a co ważne: transakcji może być bardzo dużo. Po prostu ekspozycja jest dynamiczna, nie statyczna. Tu wchodzą kwestie też tego, czy w ogóle opłaca się czasami hedgować i czy w ogóle jest fizycznie możliwe ciągłe utrzymywanie 100% hedge'a. Natomiast sam hedge oznacza, że ryzyko transferowane jest de facto na klientów innego forexowego DM, albo na rynek - to niewiadoma. O ile faktycznie, może twierdzenie, że spółka zarabia na stratach klientów to skrót myślowy, o tyle zupełnie nieuprawnione jest twierdzenie, że nie zarabia na ich stratach. To trochę bardziej skomplikowana kwestia... Są jednak dane, które każdy forexowy DM musi w widocznym miejscu ujawniać: ile klientów traci.
- skąd niby twierdzenie, że to co działo się na kursie XTB po reformie OFE to efekt braku kapitału ? Jak wtedy wytłumaczyć hossę np. na game dev....? Skoro zna się spółkę to pewnie się wie o czymś takim jak interwencja (w 2018 roku), które ograniczyła dźwignię. Wtedy też spadło ROE .

Przez długi czas ta spółka była notowana po: stanie gotówki własnej. Ja się nie dziwię, gdyż utrzymywanie ekspozycji rynkowej przez DM może też doprowadzić do strat. Forexowe DM działają na bazie statystyki tyle i aż tyle.... Rozumiem, że może być bias na to by pisać o spółce w pozytywniejszych barwach. Nie śmiem podejrzewać o to, ale jest pewne nagranie na YT sprzed tygodnia odn. tej spółki...

magellan
9
Wpisów: 141
Wysłane: 5 lutego 2021 11:45:48 przy kursie: 16,80 zł
ugody to nie zasada, a wyjątek i często nie dotyczą zmniejszenia kwoty a terminów i rat, do tego jeżeli proponowane, to główny cel aby nastąpiło uznanie długu i przerwanie biegu przedawnienia.
Ale długi trzeba płacić, dług rzecz święta, jutro termin - jak mawiał klasyk.

XTB mam i zamierzam trzymać, nawet dokupuję, oczywiście drażni mnie kurs, jego nagłe wybicia i zjazdy, ale w perspektywie roku inwestycja pokazuje jednak atrakcyjną stopę zwrotu.
Jest wiele branż, które na długie lata mogą być beneficjentami tego co wydarzyło się w historii, czyli 2020 - i patrząc na wskaźniki, na wyniki, na liczbę klientów, na kasę w kasie, trudno nie zauważyć, że XTB to kandydat do każdego portfela - czy pod kątem branży, czy fundamentów, czy dywidendy, czy ryzyka.
Jak już inwestuję w ryzykowne aktywa, a takim jest całe GPW, to nie bardzo widzę mniej ryzykowne, nawet na WIG 20.

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Wysłane: 5 lutego 2021 12:06:06 przy kursie: 16,80 zł
Magellan,

ja podałem przykład. Mogę tylko zacytować to co napisałem wcześniej.

Cytat:
To nie jest taka sama nierównowaga w mojej ocenie.

Poczytaj jakie masz ryzyka (w deklaracji ryzyka) przy inwestycji w instrumenty finansowe i porównaj to z kredytem czy długiem w firmie windykacyjnej itd.

xtb.scdn5.secure.raxcdn.com/fi...

longterm
longterm PREMIUM
16
Wpisów: 122
Wysłane: 5 lutego 2021 12:19:45 przy kursie: 16,80 zł
Ping-Pong napisał(a):
longterm napisał(a):
a ty znowu swoje, myli ci sie rozwoj, skala biznes spolki z jej wycena gieldowa, po reformie OFE i generalnie ustawicznej podazy akcji na gpw przy braku nowych wplywow, w stosunku do wielu spolek mozna stwierdzic, ze wyceny pozostawiaja wiele do zyczenia

i jeszcze jedno - naprawde zapoznaj sie z tym modelem biznesowym - twierdzenie, ze spolka zarabia na stratach klientow to polprawda. spolka raczej nie utrzymuje duzej pozycji z market makingu, wiekszosc pozycji jest hedgowana, tzn spolka wystepuje jedynie jako posdrednik miedzy dwiema stronami transakcji, takze jest to obojetne czy klient zarabia czy traci, liczy sie zaksiegowany spread. w intencji spolki jest wrecz utrzymanie zyskownosci klientow! pozostawianie otwartych, duzych pozycji z MM byloby bardzo ryzykowne, chyba ze sa sytuacje w miare klarowane, tak jak w Q1 - gdzie XTB mial otwarta pozycje krotka na ropie a detal dluga, stad byl tak ogromny skok zysku.

Model biznesowy firmy forexowej polega na:
- MM - czyli coś co większość kojarzy i tu sa 2 składniki przychodów XTB: spread (najłatwiejszy pieniądz) i zmiana wyceny. Czyli sprawa jest taka, ze jak klient otworzy 1 long np na Nasdaq to DM ma 1 shorta na Nasdaq. A więc logiczne jest, że najlepiej dla XTB jeśli klienci handlują dużo na jak najmniejszej liczbie instrumentów. Przykład: w przypadku gdy 100 klientów otworzy 200 longów na Nasdaq i jednocześnie kolejne 100 klientów otworzy 190 shortów na Nasdaq to expozycja XTB jest tylko 10 shortów na Nasdaq - klienci wzajemnie zabezpieczają ekspozycję XTB. To lepsze, gdyż w innym wypadku jeśli XTB nie chce mieć ekspozycji rynkowej to samemu musi otworzyć long u innego liquidity providera i tym samym.... ponieść koszt spreadu.
- coś ala pośrednictwo - tu zgoda, przychodem jest tylko spread. Natomiast chętnie zobaczę dane, które cokolwiek o tym mówią, a nie tylko "moim zdaniem to większość". Raczej wątpię, choć przyznam, że nie chce mi się zagłębiać w sprawozdanie XTB, że to publiczna dana. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że takie dane są liczone wewnętrznie. Nie podejrzewam więc, że ktoś tu posługuje się niepublicznymi informacjami :)

Wracając jednak do MM:
- skąd niby dane, że większość przychodu to spread ? Think A tym samym nie MM, skoro sam potwierdziłeś, w tym samym wpisie, że większość wyniku w 1Q20 to wynik na.... zmianie ekspozycji XTB
- Jest też coś takiego jak wymogi kapitałowe, które XTB musi spełniać jako, że jest pod nadzorem KNF - to jest powód hedgowania, jeden z. Ważny o tyle, że ogranicza "z góry" możliwą ekspozycję.
- skąd niby twierdzenie, że XTB nie zarabia na stratach klientów ? We wcześniejszym akapicie opisałem sposób powstawania ekspozycji rynkowej w XTB, a co ważne: transakcji może być bardzo dużo. Po prostu ekspozycja jest dynamiczna, nie statyczna. Tu wchodzą kwestie też tego, czy w ogóle opłaca się czasami hedgować i czy w ogóle jest fizycznie możliwe ciągłe utrzymywanie 100% hedge'a. Natomiast sam hedge oznacza, że ryzyko transferowane jest de facto na klientów innego forexowego DM, albo na rynek - to niewiadoma. O ile faktycznie, może twierdzenie, że spółka zarabia na stratach klientów to skrót myślowy, o tyle zupełnie nieuprawnione jest twierdzenie, że nie zarabia na ich stratach. To trochę bardziej skomplikowana kwestia... Są jednak dane, które każdy forexowy DM musi w widocznym miejscu ujawniać: ile klientów traci.
- skąd niby twierdzenie, że to co działo się na kursie XTB po reformie OFE to efekt braku kapitału ? Jak wtedy wytłumaczyć hossę np. na game dev....? Skoro zna się spółkę to pewnie się wie o czymś takim jak interwencja (w 2018 roku), które ograniczyła dźwignię. Wtedy też spadło ROE .

Przez długi czas ta spółka była notowana po: stanie gotówki własnej. Ja się nie dziwię, gdyż utrzymywanie ekspozycji rynkowej przez DM może też doprowadzić do strat. Forexowe DM działają na bazie statystyki tyle i aż tyle.... Rozumiem, że może być bias na to by pisać o spółce w pozytywniejszych barwach. Nie śmiem podejrzewać o to, ale jest pewne nagranie na YT sprzed tygodnia odn. tej spółki...

ja sie odnosilem, do stwierdzenia ze spolka zarabia "glownie" na stratach klientow, nie ma na to danych, albo przynajmniej nie zostaly tutaj przytoczone. nigdy nie twierdzilem ze spolka na stratach nie zarabia, takze za bardzo nie rozumiem dlaczego to imputujesz. podalem przyklad Q1 2020 ze czasami jest to dosc wyrazne, ale nie jest to regula ze "glownie" i narazie nie widzialem podzialu na strukture przychodu - spread, punkty swapowe, prowizje, MM. takze ani ja ani kolega nie musimy miec racji, ale jesli ktos podaje tezy bez poparcia to czemu nie odbic pileczki taka sama rakieta?

oczywiscie jest hedging naturalny, wewn istytucji, ponad to pozostaje pozycja otwarta, i kwestia czy ja hedgujemy czy nie, i tutaj moga byc znaczace przychody z MM jak i oczywiscie straty, a zabezpieczeniem jak piszesz jest bufor plynnosciowy

hossa na game dev czy banka? przyklad cyberpunka pokazuje jak rynek niedoszacowal ryzyka.

reforma ofe i wplyw na rynek to bylo szersze stwierdzenie

interwencje produktowa znam, nie trzeba przypominac

nie chodzi to o pisanie o spolce w pozytywnych barwach ale o neutralnych, bynajmniej jest z tym problem na forum

Ping-Pong
12
Wpisów: 62
Wysłane: 5 lutego 2021 12:30:41 przy kursie: 16,80 zł
nie mogę czemuś zacytować tej odpowiedzi, ale:

@longterm

"spolka raczej nie utrzymuje duzej pozycji z market makingu, wiekszosc pozycji jest hedgowana, tzn spolka wystepuje jedynie jako posdrednik miedzy dwiema stronami transakcji, takze jest to obojetne czy klient zarabia czy traci, liczy sie zaksiegowany spread."

To spread czy ekspozycja netto DM ?

Odnoszę się do konsekwencji wypowiedzi

Sam w końcu przyznałeś, że nie znasz danych dot. podziału przychodów. To wewnętrzne dane spółki.

longterm
longterm PREMIUM
16
Wysłane: 5 lutego 2021 13:53:18 przy kursie: 16,80 zł
przychody spolkie: spread, punkty swapowe, prowizje, ekspozycja netto pozostawiona do wygasniecia (tutaj to zlowrogie zarabianie na tracacych klientach, jak przy kazdej transakcji, ktos zarabia ktos traci) i ewentualnie jeszcze spread, na zamykanej czesci MM wzgledem tego co oferuje rynek (roznice w bid-offer itp)

i jeszcze jedno - dlaczego piszesz, ze XTB to broker forexowy?
Edytowany: 5 lutego 2021 14:02

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 652
Wysłane: 5 lutego 2021 14:22:06 przy kursie: 16,80 zł
longterm napisał(a):

popraw rowniez sredni koszt pozyskania nowego klienta w Q4 bo nie wspolgra z danymi ktore CEO podal podczas konferencji wynikowej

Uczynię to natychmiast jak spółka skoryguje dane w opublikowanym w kanale ESPI komunikacie, bo podana liczba pochodzi z podziału wartości podanych z raportu. StockWatch nie jest od tego aby nasze dane, uwagi, wnioski współgrały z przekazami prezesów. Jest miejscem publikacji niezależnych analiz.

longterm napisał(a):

a druga generalna uwaga - jak rozumiec obsluge klienta przez ekipe stockwatch? chyba nie jako "klient nasz pan", jesli jest prosba od "zlecenidawcow" do "zleceniobiorcy" o poprawe wykonanej uslugi a "zleceniobiorca" dosc lekcewazacym tonem odmawia tego powolujac sie na subiektywne argumenty z czego wywiozuje sie zupelnie niepotrzeba polemika, to chyba jest cos nie tak?

Moja odpowiedź nie była lekceważąca i przede wszystkim nie było takiej intencji. Dość dokładnie przedstawiłem swoje stanowisko. Jeśli zaś chodzi o zakres i jakość analiz to jest taki aby zdaniem analityka oddawał pełnię obrazu i najważniejsze informacje. Na kształt omówienia nie mają wpływu ani odbiorcy, ani prezesi, bo na tym polega niezależność. Jak kupujesz gazetę to dzwonisz do redaktora, że nie umieścił jakiś detali? Jak w domu maklerskim dostajesz rekomendację to to żądasz od analityka żeby zmienił jej treść, bo Ty uważasz inaczej? No raczej nie. Mimo wszystko wykazuję pewną elastyczność. Do sugestii zmian w serwisie mamy nawet odpowiedni wątek. Ba, napisałem przecież, że może warto jednak było napisać informację o liczbie klientów i mojej ocenie tej liczby... Prosiłbym jednak o odrobinę więcej zrozumienia dla drugiej strony. Analizy w SW nie są robione pod konkretnego użytkownika, tylko pod dużą grupę która ma bardzo różne oczekiwania i je wszystkie staram się uwzględniać, choć to niemożliwe bo są ze sobą sprzeczne.

longterm napisał(a):

kolego to, ze nie czujesz sympatii do spolki (jak i reszta ekipy stockwatch) to juz dawno mozna zauwazyc

Chciałbym się także odnieść do powyższej kwestii. Posiadanie sympatii do spółki to dla mnie jest dyskwalifikacja niezależności, bo narzuca bias. Krytycyzm w stosunku do informacji czy jak to nazywasz spółek to wynik doświadczenia. Każdą wątpliwość należy rozstrzygać na niekorzyść spółki, bo tylko wtedy można znaleźć prawdziwe okazje. Nie mówię tutaj o zarobku, bo ale stosunku ewentualnego zarobki do ryzyka. W innych miejscach w sieci jest tak, że jak jakiś partner posiada akcje danej spółki to pisze się tylko dobrze. U nas, odwrotnie. Jak WatchDog był prezesem RN 11bit to wylewała się fala hejtu, właśnie za krytycyzm.

Na tym zakończę temat, bo powiedziałem w nim już wszystko. Nasz styl może się nie podobać, jestem tego świadom, ale dotychczasowy rozwój serwisu wskazuje, ze raczej idziemy we właściwym kierunku, a ja dodatkowo mogę codziennie rano stanąć przed lustrem i na siebie patrzeć.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Wysłane: 5 lutego 2021 14:28:27 przy kursie: 16,80 zł
longterm napisał(a):

nie chodzi to o pisanie o spolce w pozytywnych barwach ale o neutralnych, bynajmniej jest z tym problem na forum

Long, w poprzednim omówieniu napisałem:

Cytat:
To oznacza, że oczekiwana stopa zwrotu wynosi w tej chwili (bez uwzględniania gotówki możliwej do wypłaty) 13,6 proc. dla mniejszych kosztów pozyskania i 11,1 proc. dla większych. Subiektywnie oczekiwane ryzyko wpasuje się moim zdaniem w ten przedział, bliżej niższej wartości, a dodatkowo w takim wyliczeniu nie uwzględniamy przecież gotówki możliwej do wypłaty z tegorocznych zysków i z posiadanych aktywów

W tym podtrzymałem swoje zdanie.

Czy to jest Twoim zdaniem negatywne nastawienie? Nie ma spółek idealnych, niektóre spółki czasem robią coś źle, czasem popełniają błędy, czasem mają ryzyka większe niż inne. Tak jest, było i będzie. Pozytywne scenariusze niemal zawsze znajdziesz w notatkach prasowych i innych przekazach spółki. W naturalny sposób uwypuklamy zagrożenia i słabości, ale konkluzje masz jak wyżej. Każdy z kompletem wiedzy może podejmować decyzje inwestycyjne.

longterm
longterm PREMIUM
16
Wysłane: 5 lutego 2021 15:06:16 przy kursie: 16,80 zł
anty_teresa napisał(a):
longterm napisał(a):

popraw rowniez sredni koszt pozyskania nowego klienta w Q4 bo nie wspolgra z danymi ktore CEO podal podczas konferencji wynikowej

Uczynię to natychmiast jak spółka skoryguje dane w opublikowanym w kanale ESPI komunikacie, bo podana liczba pochodzi z podziału wartości podanych z raportu. StockWatch nie jest od tego aby nasze dane, uwagi, wnioski współgrały z przekazami prezesów. Jest miejscem publikacji niezależnych analiz.

longterm napisał(a):

a druga generalna uwaga - jak rozumiec obsluge klienta przez ekipe stockwatch? chyba nie jako "klient nasz pan", jesli jest prosba od "zlecenidawcow" do "zleceniobiorcy" o poprawe wykonanej uslugi a "zleceniobiorca" dosc lekcewazacym tonem odmawia tego powolujac sie na subiektywne argumenty z czego wywiozuje sie zupelnie niepotrzeba polemika, to chyba jest cos nie tak?

Moja odpowiedź nie była lekceważąca i przede wszystkim nie było takiej intencji. Dość dokładnie przedstawiłem swoje stanowisko. Jeśli zaś chodzi o zakres i jakość analiz to jest taki aby zdaniem analityka oddawał pełnię obrazu i najważniejsze informacje. Na kształt omówienia nie mają wpływu ani odbiorcy, ani prezesi, bo na tym polega niezależność. Jak kupujesz gazetę to dzwonisz do redaktora, że nie umieścił jakiś detali? Jak w domu maklerskim dostajesz rekomendację to to żądasz od analityka żeby zmienił jej treść, bo Ty uważasz inaczej? No raczej nie. Mimo wszystko wykazuję pewną elastyczność. Do sugestii zmian w serwisie mamy nawet odpowiedni wątek. Ba, napisałem przecież, że może warto jednak było napisać informację o liczbie klientów i mojej ocenie tej liczby... Prosiłbym jednak o odrobinę więcej zrozumienia dla drugiej strony. Analizy w SW nie są robione pod konkretnego użytkownika, tylko pod dużą grupę która ma bardzo różne oczekiwania i je wszystkie staram się uwzględniać, choć to niemożliwe bo są ze sobą sprzeczne.

longterm napisał(a):

kolego to, ze nie czujesz sympatii do spolki (jak i reszta ekipy stockwatch) to juz dawno mozna zauwazyc

Chciałbym się także odnieść do powyższej kwestii. Posiadanie sympatii do spółki to dla mnie jest dyskwalifikacja niezależności, bo narzuca bias. Krytycyzm w stosunku do informacji czy jak to nazywasz spółek to wynik doświadczenia. Każdą wątpliwość należy rozstrzygać na niekorzyść spółki, bo tylko wtedy można znaleźć prawdziwe okazje. Nie mówię tutaj o zarobku, bo ale stosunku ewentualnego zarobki do ryzyka. W innych miejscach w sieci jest tak, że jak jakiś partner posiada akcje danej spółki to pisze się tylko dobrze. U nas, odwrotnie. Jak WatchDog był prezesem RN 11bit to wylewała się fala hejtu, właśnie za krytycyzm.

Na tym zakończę temat, bo powiedziałem w nim już wszystko. Nasz styl może się nie podobać, jestem tego świadom, ale dotychczasowy rozwój serwisu wskazuje, ze raczej idziemy we właściwym kierunku, a ja dodatkowo mogę codziennie rano stanąć przed lustrem i na siebie patrzeć.

ok, ja nie mam problemu zeby zakopac topor wojenny, zglosilem uwage, a spotkala mnie w moim odczuciu nieadekwatna reakcja. chyba lepiej zeby krytyka konstuktywna miala miejsce na forum niz zebysmy sie caly czas poklepywali po plecach?

jesli chodzi o koszt jednostkowy pozyskania nowego klienta w Q4 to bledne mi sie wydaje przypisywanie calego swingu jesli chodzi o przychody z akcji i ETF z+5mln kwartalnie na -3mln na kwartalnie tylko nowym klientom. przeciez na pewno czesc tego swingu wynikala z objecia promocja juz istniejacych klientow a nie nowo pozyskanych.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Wysłane: 5 lutego 2021 15:52:20 przy kursie: 16,80 zł
Ale zobacz. To żeby pozyskać nowego klienta promocją zero złoty wymagało też wdrożenia takiego rozwiązania dla starych klientów. To prawda, że nie jest to stricte koszt wygenerowany przez nowych, ale koszt korzystania przez starych jest niejako kosztem pozyskania nowych.

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Wysłane: 5 lutego 2021 16:03:04 przy kursie: 16,80 zł
Osobiście cenie sobie szczerą wymianę argumentów. Taki rodzaj dyskusji zawsze najwięcej wnosi.
Jeżeli gdzieś poczułeś się zaatakowany ad personam to również nie było to moją intencją.
notworthy

Buyeverything
1
Wpisów: 26
Wysłane: 5 lutego 2021 18:18:49 przy kursie: 16,80 zł
Nie korzystam z XTB, ale jeżeli ich aplikacje działają dobrze, to pościągają wielu nowych klientów kusząc darmową prowizją, którzy przekonają się do jakości ich systemu i obsługi, a potem skończą promocję i wprowadzą te prowizje w wysokości powiedzmy 0,15% i min. 3 zł albo nawet mniej, lub np. bez minimalnej, to będzie to dobry skok. Co jeszcze na +: mają nadzór KNF (pit). Dodatkowo liczba chętnych na Trading wzrasta (stopy banków narodowych i potem rzecz jasna nowa zajawka), jest też opcja CFD na krypto.

Teraz duża część zysku poszła na marketing, więc wynik na tę chwilę słaby, ale to raczej dobry znak, przyszłościowy, co objawia się też chęcią uczestniczenia w kolejnych rynkach. A przy okazji, dywidenda pewnie niedługo. la

Minusem chyba duża popularność tej spółki, niby płynność, ale akcjonariat raczej dość papierowy. Dodatkowo mamy przez to masę naganiaczy na spadki (no i wzrosty), FF 33%.

Przy prognozowanym spadku (względem 3q) zysku w 4q, po obecnej cenie mamy C/Z 4,91 (4q=40 mln).

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Wysłane: 5 lutego 2021 19:41:18 przy kursie: 16,80 zł
Zobacz jaki jest wskaźnik odpływu klientów... To nie działa tak, że pozyskujesz klienta w jednym kwartale i masz go na lata... Te wydatki mają w bardzo dużym stopniu charakter powtarzalny.

C/Z może być i 3 a spółka być droga. Bieżący C/Z nic nie mówi, bo zysk patrzy w tył, a cena w przód. A jaki jest ten przód każdy może zobaczyć - baza do wyników za I kw i II kw.

Tak jak to robisz ma sens tylko przy stabilnych podmiotach, lub rosnących w niewielkim tempie

longterm
longterm PREMIUM
16
Wysłane: 5 lutego 2021 21:32:21 przy kursie: 16,80 zł
Generalnie wszystkie fundamentalne rozważania są podrzędne w stosunku do tego czy na dany sektor jest flow czy nie ma, jeśli jest to wyceny mogą być kosmicznie wyśrubowane i nikt za bardzo nie przejmuje się powtarzalnością wyniku vide game dev. A jak nie ma flow to i przy np c/z < 10 jest mocne kręcenie nosem

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Wysłane: 5 lutego 2021 21:57:29 przy kursie: 16,80 zł
Moje wnioski i stanowisko co do wyceny spółki są znane, lub łatwo się domyślić. Ale naprawdę C/Z tak jak się go podaje na przykład na stronie GPW jest niewiele wartym wskaźnikiem i rynek (podmioty profesjonalne) na niego nie patrzy. Niby rękawice Mercatora są trendy, a mimo wszystko wycena jest jaka jest. Po premierze Wiedźmina wskaźnik CD projektu tez notował podobne poziomy. Tak się dzieje w spółkach, gdzie oczekiwany jest spadek wyników. Po prostu. Nie ma anu właściwego C/Z dla spółki, ani dla sektora, ani dla rynku.

Żeby "złapać" wartość należy patrzeć na cały wektor przyszłych wyników. Pewnym uproszczeniem, które także może zawieść jest patrzenie z zyskiem w przód, ale patrzenie na wskaźnik obecny jest naprawdę słabym pomysłem.

BTW, z badań jakie robiłem w 2009 r. na dużych spółkach wynika, że średni C/Z jest niski tuż przed szczytem hossy, natomiast najwyższy przed dołkiem bessy. Oczywiście im mniejsze spółki bierzemy pod uwagę i im większy napływ pieniądza na rynek (nowy narybek, wpływy do funduszy) to takich jasnych wniosków wyciągać nie można, ale mówimy wtedy o ekstremalnym przewartościowaniu.

Spółki z sektora gamingowego nie są jednolite. Są podmioty wycenione optymalnie, nawet może zaryzykuję tezę, że część tanich, są przewartościowane, w szczególności... małe. Z jednej strony te małe są przedmiotem zainteresowania ulicy, z drugiej najczęściej nie mają płynności i ciężko mówić o efektywnej wycenie. Pod względem teraźniejszych wskaźników gaming może wydawać się drogi, ale pod względem przyszłych oczekiwanych sprawa nie jest już oczywista. Taki CD Projekt od 3 lat ma wskaźnik powyżej 100. Ale jeśli CP odniósłby oczekiwany sukces to spółka byłaby przewartościowana i kurs także spadł? Wątpię. W przypadku CP rynek dyskontował to, co zarząd pokazał w programie motywacyjnym, czyli 1,5 mld powtarzalnego, średniego zysku netto.

cyberbronek
cyberbronek PREMIUM
2
Wpisów: 21
Wysłane: 5 lutego 2021 23:44:02 przy kursie: 16,80 zł
Szczerze, to zamiast pisać o C/Z czy o kosztach pozyskania klienta wolałbym się skupić nad oceną strategii firmy bo to ona ma zapewnić powtarzalny wynik kilkudziesięciu milionów zysku w kwartale w przyszłości.
Dla mnie ekspansja geograficzna plus marketing to dobry kierunek (jeżeli ktoś ma inny pomysł to chętnie się zapoznam). Do tego niezbędna jest szeroka oferta i dobry produkt - nie korzystałem z x-stadion może ktoś się wypowie jak to wygląda w porównaniu z konkurencją.
...a wynik za Q4? przyznam że spodziewałem się że będzie wyższy, z drugiej jednak strony priorytetem spółki w tym momencie nie jest ich maksymalizacja za wszelką cenę a raczej działania mające na celu zapewnienie wzrostu w przyszłości.
Antyteresa - trochę dziwi mnie twój tak negatywny stosunek.

rafsty
rafsty PREMIUM
10
Wpisów: 2 304
Wysłane: 6 lutego 2021 03:37:56 przy kursie: 16,80 zł
anty_teresa napisał(a):
StockWatch nie jest od tego aby nasze dane, uwagi, wnioski współgrały z przekazami prezesów. Jest miejscem publikacji niezależnych analiz.

Innymi słowy generalnie jeśli Power Point nie gra z Excelem, tym gorzej dla Power Pointa. Shame on you I tego się trzymajmy.

annapurnaw
annapurnaw PREMIUM
0
Wpisów: 1
Wysłane: 6 lutego 2021 09:33:54 przy kursie: 16,80 zł
march88 napisał(a):
A nie bierzecie pod uwagę, że promocja w końcu się skończy, ale klienci będą już na tyle leniwi i nie przejdą do "porównywalnej prowizyjnie" lub nawet ciut droższej konkurencji?

Akcyjni moga dosc szybko przejsc bo interfejs pod zakup akcji jest po prostu meczacy.
Przenioslem ~10% kapitalu na bardziej krotkoterminowe zakupy, ale gdyby worcily prowizje to wroce dosc szybko do dm, ktore oferuja wiecej w tym kupowanie na fixach.

Zgodze sie ze predzej skusze sie na jakies zagranie na rynkach zagranicznych i zarobia na spreadach walut :)

Dla przykladu: nie da sie zrobic zlecenia kupna po obecnej cenie akcji :)

longterm
longterm PREMIUM
16
Wysłane: 6 lutego 2021 10:04:56 przy kursie: 16,80 zł
Ok, ale wiesz interfejs i generalnie ofertę akcyjna można zoptymalizować jeśli klient akcyjny będzie skłonny do korzystania z innych produktów brokera, to jest wszystko cost benefit analysis, nie odnoszę wrażenia ze zarząd nie ma/będzie mial takich danych i będzie błądził we mgle. Są jeszcze inne sposoby zarabiania na kliencie akcyjnym, np robinhood i sprzedawanie flow Citadel

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46