pixelg
ERBUD - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4

ERBUD [ERB]

AKTUALNY KURS: 51,20 zł (-2,66%) 20-04-2021 09:26
Kamil Gemra
0
Dołączył: 2009-12-09
Wpisów: 3 001
Wysłane: 17 lipca 2010 08:58:57 przy kursie: 50,90 zł
Pamiętam, że swego czasu podobny problem z liczeniem dywidendy był w KGHMie. Najwidoczniej dla niektórych spółek dzielenie plus zaokrąglanie jest procesem nie do przebrnięcia...
Edytowany: 17 lipca 2010 09:17

Kasia Stefanska
0
Dołączył: 2009-05-05
Wpisów: 1 246
Wysłane: 18 lipca 2010 23:47:37 przy kursie: 50,90 zł
Kamil Gemra napisał(a):
Pamiętam, że swego czasu podobny problem z liczeniem dywidendy był w KGHMie. Najwidoczniej dla niektórych spółek dzielenie plus zaokrąglanie jest procesem nie do przebrnięcia...


Jakiś czas temu oglądałam wywiad głównego akcjonariusza jednej ze spółek giełdowych - dokładnie nie pamiętam której ale miała problem z opcjami. Facet tłumaczył, że ten problem wynikał z tego, że główna księgowa Pani Zosia sobie nie poradziła z wycenami i innymi takimi. Sorry, ale to się zatrudnia doświadczonego księgowego i dyrektora finansowego! Przecież Ci ludzie biorą za to pieniądze! A ja nawet znam gościa, który Erbudowi robił badanie... No żal normalnie...

Szczepan Łangowski
0
Dołączył: 2010-08-01
Wpisów: 446
Wysłane: 2 marca 2013 13:22:40 przy kursie: 18,89 zł
Omówienie sprawozdania finansowego GK Erbud za Q4 2012

W ostatnim czasie o Erbudzie było dość głośno, głównie ze względu na problemy z pasem startowym lotniska Modlin, którego generalnym wykonawcą była właśnie spółka wywodząca się z Torunia. Nie pozostało to bez wpływu na raport za czwarty kwartał 2012, gdzie musiała zostać zawiązana rezerwa m.in. na koszty ekspertyz. Do rozwiązania sporu jeszcze daleko, ale jest to na pewno ryzyko które będzie wisieć nad kursem w najbliższych miesiącach. Wyniki za 2012 w mojej ocenie całkiem udane, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę w jakiej sytuacji znalazła się aktualnie branża budowlana.

Przychody w ostatnim roku w porównaniu do 2011 spadły o niecałe 10%. W mojej ocenie nie jest to jakieś wielkie zaskoczenie, gdyż od pewnego czasu Erbud komunikował, iż będzie ograniczał działalność szczególnie w segmencie inżynieryjno-drogowym, które przechodzi trudne chwile od momentu zakończenie EURO2012. Poniżej wykresy obrazujące przychody generowane przez główny segment – budowlany, pozostałe dywizje oraz backlog robót GK Erbud.


kliknij, aby powiększyć


kliknij, aby powiększyć


kliknij, aby powiększyć


Główny segment wygląda w miarę stabilnie. Po kilku słabszych kwartałach czwarty przyniósł odbicie w tej dywizji i średnia sprzedaż ponownie zbliżyła się do 300 MPLN/kwartał. Pozostałe segmenty podążają zgodnie z rekomendacjami zarządu. Po bardzo udanym 2011 bieżący rok przyniósł spadek obrotów generowanych przez dywizję inżynieryjno-drogową. Całkiem udanie Erbud zakończył rok w obszarze developerskim. W czwartym kwartale grupa sprzedała 102 mieszkania vs. 95 rok temu. Wydaje się, iż w bieżącym roku GK Erbud nie będzie miała problemu z ponownym przekroczeniem bariery mld PLN obrotu. Backlog grupy utrzymuje się na zadowalającym poziomie, co ciekawe w ostatnim czasie można zauważyć niewielką poprawę w tym obszarze. Struktura geograficzna pozostaje również w miarę stabilna. 90% obrotu generowane jest w Polsce, zagranica pozostaje w granicach 10%, maksymalny udział 12% został osiągnięty w trzecim kwartale 2012. GK Erbud w kolejnych latach planuje mocno zaistnieć w segmencie energetycznym. Aby zrealizować te cele Erbud pod koniec 2012 zakupił 80% udziałów w firmie Engorem z Łodzi, która świadczy kompleksowe usługi inwestycyjne, remontowe oraz diagnostyczne dla energetyki.

Pod względem rentowności GK Erbud wygląda zdecydowanie lepiej niż rok temu. Firma w 2012 nie zaliczyła już takich wpadek jak przy rozbudowie Silesia City Center. Kontrakt w Katowicach mocno zaciążył grupie dwa lata temu. Co ważne w zeszłym roku wszystkie segmenty wygenerowały dodatni wynik na poziomie operacyjnym. Poniżej wykres obrazującą rentowność operacyjną najważniejszych segmentów tj. budowlanego, inżynieryjno-drogowego i developerskiego. Grupa w 2012 odbudowała rentowność głównej dywizji, co prawda nie jest to jakiś oszałamiający wynik (ok. 1%), ale na pewno jest zdecydowanie lepiej niż w 2011 kiedy w tym segmencie GK Erbud wygenerowała straty. Mnie pozytywnie zaskoczyła rentowność dywizji developerskiej. Zyskowność sprzedaży mieszkań utrzymuje się na solidnych 10%. W zeszłym roku w kratkę zachowywał się segment inżynieryjno-drogowy, który po całkiem udanym początku roku w drugiej połowie zaliczył straty na poziomie operacyjnym. Tutaj szczerze powiem nie znalazłem wytłumaczenia w komentarzach zarządu. Analizując wyniki wygenerowane przez core business warto jeszcze wspomnieć o 2 MPLN rezerwy zawiązanej na analizę technologii w jakiej zostanie naprawiony past startowy lotniska Modlin. Oczywiście usuwanie uszkodzeń będzie wiązało się z zdecydowanie większymi kosztami, jednakże na dzień raportu zarząd nie poinformował jaki może to być rząd cenowy, dodatkowo brakuje ciągle informacji czy koszty będzie pokrywał Erbud, czy podwykonawca.


kliknij, aby powiększyć


Od 2011 negatywny wpływ na wynik ma działalność finansowa. Jest to pokłosie zwiększenia zadłużenia, a w szczególności emisji obligacji notowanych na Catalyst. GK Erbud sprzedała obligacje za 50 MPLN, pozyskane środki miały za zadanie zwiększyć kapitał obrotowy potrzebny do realizacji kontraktów budowlanych. Papiery nie są zabezpieczone, oprocentowane na poziomie WIBOR 6M + 3,4%, odsetki wypłacane są raz na pół roku. Jeżeli chodzi o możliwość obsługi zadłużenia ja w spółce nie widzę żadnego zagrożenia. Erbud posiada spore zasoby gotówki, które przewyższają poziom zadłużenia. Płynność utrzymuje się na stabilnym poziomie. We wskaźnikach rotacji również nie widać problemu. W takim wypadku nie dziwi wysoki jak na spółki budowlane rating Altama BBB znajdujący się w strefie bezpiecznej.

W ostatnim roku nastąpiła również poprawa w obszarze przepływów pieniężnych. Na poziomie operacyjnym GK Erbud wygenerowała solidną nadwyżkę w wysokości 86 MPLN, vs. zeszłoroczna dziura w kwocie prawie 67 MPLN. Tutaj żeby nie było tak różowo trzeba wspomnieć, iż w dużej mierze tak wysoka nadwyżka wynika z wzrost poziomu zobowiązań handlowych +54 MPLN. Po korekcie realny cash flow generowany przez core business to 33 MPLN, czyli mniej więcej tyle, ile EBITDA. Działalność inwestycyjna ma znikomy wpływ na poziom gotówki, zupełnie inaczej wygląda to w przypadku działalności finansowej, która sporo ciąży na przepływach. Jest to w wynik spłaty zadłużenia kredytowego + kosztów obsługi długu odsetkowego z tytułu obligacji i kredytów.

Podsumowując, pomimo problemów z lotniskiem w Modlinie był to całkiem udany rok dla GK Erbud. Ważne, iż grupa wygląda stabilnie i przewidywalne, co było w zeszłym roku problemem dla pozostałych konkurentów z branży budowlanej. Mnie osobiście w Erbudzie podoba się jeszcze przejrzystość sprawozdania i duży zakres przedstawianych informacji, co znacznie ułatwia analizę. Poniżej link do wycen. Mnożnikowo Erbud wygląda bardzo zachęcająco, wszystkie wskaźniki na tle branży wskazują na potencjał do wzrostu. Gorzej wyglądają pozostałe metody, najbardziej ciąży dochodowa wskazująca na wycenę w okolicy 13 PLN.

www.stockwatch.pl/gpw/erbud,wy...
www.attrader.pl/pl/akcje/ERBUD...


>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.


SYGUT
0
Dołączył: 2013-01-30
Wpisów: 19
Wysłane: 6 listopada 2014 09:14:50 przy kursie: 25,55 zł
Poprosze o analizę raportu za 3q

Szczepan Łangowski
0
Dołączył: 2010-08-01
Wpisów: 446
Wysłane: 10 listopada 2014 13:31:35 przy kursie: 26,49 zł
Omówienie sprawozdania finansowego GK Erbud za Q3 2014


GK Erbud to jedna z pierwszych spółek budowlanych, która opublikowała wyniki za trzeci kwartał 2014. W bieżącym roku Erbud imponuje dynamiką obrotów, jednakże nie do końca ma to przełożenie na wyniki. Co prawda nominalne zyski rosną, jednakże zdecydowane wolniej niż przychody przez co spada rentowność core businessu. Raport za trzeci kwartał potwierdza słowa prezesa zarządu, który informował, iż pomimo oczyszczenia rynku, segment budownictwa pozostaje ciągle wysoko konkurencyjny.Tak jak pisałem na wstępie w obszarze przychodów GK Erbud rośnie dynamicznie. Ostatnie trzy kwartały to 40% przyrost obrotów w odniesieniu do analogicznych okresów roku poprzedniego. Przychody ze sprzedaży za ostatnie 12 miesięcy przekroczyły 1,5 mld PLN. Wydaje się, iż rok 2014 grupa zakończy nieznacznie poniżej 1,6 mld PLN. Co ważne Erbud utrzymuje również wysoki backlog, co prawda spadł on nieznacznie od rekordowego czwartego kwartału (1,6 mld PLN), jednakże ciągle gwarantuje on utrzymanie sprzedaży w okolicach 1,5 mld PLN. Warto zwrócić uwagę, iż aktualny backlog opiera się głównie na segmencie prywatnym. Udział projektów publicznych w porównaniu z końcem 2012 spadł znacząco. Oczywiście jest to wynik kończących się funduszy UE z ostatniej perspektywy. W przyszłym roku sytuacja ta powinna się zmienić wraz z uruchomieniem nowych dotacji UE.Powyżej dwa wykresy obrazujące strukturę przychodów wg segmentów oraz podziału geograficznego. Widać wyraźnie, iż za dynamiczny wzrost skali działalności GK Erbud odpowiada podstawowa dywizja budownictwa kubaturowego. W ostatnich dwunastu miesiącach przychody tego segmentu przekroczył 1,2 mld obrotu. Równie dobrze radzi sobie dywizja energetyczna, która historycznie była najsłabszą stroną Erbudu. Poprawa w tym segmencie to wynik działań podjętych przez zarząd (powołanie spółki Erbud Industry, zatrudnienie byłego wiceprezesa Polimexu odpowiedzialnego za energetykę) mających na celu umocnienie pozycji spółki na tym rynku. Podjęte działa w mojej ocenie należy oceniać jak najbardziej pozytywnie szczególnie biorąc pod uwagę planowane duży wydatki inwestycyjne w segmencie energetycznym.Słabiej w ostatnim czasie pod względem przychodów radzi sobie segment developerski. Jest to wynik mniejszej ilości mieszkań oddanych do użytkowania. Sytuacja ta powinna się zmienić dopiero w 2015, kiedy grupa powinna zakończyć kolejne projekty mieszkaniowe (1 projekt w Toruniu, dwa we Bydgoszczy). Dobrym prognostykiem jest również znacznie wyższa przedsprzedaż mieszkań. W trzecim kwartale 2014 było to 164 lokali vs. 98 w analogicznym okresie roku poprzedniego. Dane te potwierdzają pozytywne rynkowe informacje na temat odbudowy popytu na rynku mieszkaniowym.Pod względem rentowności pierwsze dwa kwartały 2014 wyglądały całkiem obiecująco, GK Erbud poprawiała systematycznie zeszłoroczne wyniki. Ostatnie trzy miesiące przyniosły jednak negatywną niespodziankę, gdyż wygenerowane zyski były niższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Wytłumaczenia należy szukać w rentowności poszczególnych segmentów.Na początku należy zwrócić na niewielki spadek rentowności dywizji podstawowej. Budownictwo kubaturowe po odbudowie rentowności w 2013 i osiągnięciu szczytu w drugim kwartale 2013 notuje powolny regres zyskowności. Tutaj wytłumaczenia należy szukać w rosnących kosztach usług podwykonawców, co powoduje, iż spadają marże na realizowanych kontraktach.Z drugiej strony na początku roku mieliśmy odbudowę rentowności segmentu energetycznego oraz budownictwa inżynieryjno-drogowego, dzięki czemu GK Erbud na początku roku raportowała wyższe zyski (r/r). W dywizji budownictwa inżynieryjno-drogowego należy również doszukiwać się niższych zysków całej GK Erbud w samym trzecim kwartale (r/r). W ostatnich trzech miesiącach segment ten wygenerował EBIT = 1 MPLN vs. 4 MPLN rok temu. Zgodnie z wytłumaczeniem zarządu tak duża rozbieżność wynika z wysokiego jednorazowego zysku zaksięgowanego w zeszłym roku. Co ciekawe analizując kwartale wyniki segmentu inżynieryjno-drogowego okazuje się, iż w czwartym kwartale 2013 miał miejsce podobny wysoki zysk (ok. 4 MPLN), także w kolejnym kwartale można również oczekiwać gorszych wyników w tej dywizji.

Bilans był zawsze mocną stroną GK Erbud. Grupa posiadała znikome zadłużenie odsetkowe oraz wysokie zasoby gotówkowe, dzięki czemu dług netto był ujemny. W ostatnim czasie powoli jednak zaczyna się to zmieniać. Jest to z jednej strony wynik dużego zaangażowania gotówki w realizację kontraktów budowlanych, z drugiej strony GK Erbud uczestniczy w realizacji projektu developerskiego w Poznaniu (Półwiejska 2), który został wsparty pożyczką w wysokości 15 MPLN. Inwestycja ta powinna zostać zakończona w 2015, ewentualna spłata pożyczki powinna poprawić pozycję gotówkową grupy. Realizacja znaczących projektów budowlanych wymusił korzystanie w większym stopniu z kredytów obrotowych, dodatkowo grupa wsparła się emisją obligacji, które na koniec września prezentowane są w długoterminowych zobowiązaniach z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych (65 MPLN).Powyższe zastrzeżenia potwierdza rachunek przepływów pieniężnych. GK Erbud w ostatnim czasie ma problemy z generowaniem gotówki na poziomie operacyjnym. Środki pieniężne grzęzną w kapitale obrotowym, sytuacja powinna znacząco poprawić się w czwartym kwartale, kiedy do grupy zaczną spływać wyfakturowane środki pieniężne. Zwiększone przepływy widać również na działalności finansowej. Pomimo spadku stóp procentowych GK Erbud w bieżącym roku zapłaciła odsetki o prawie 1,4 MPLN wyższe niż w analogicznym okresie 2013 – oczywiście jest to wynik zwiększonego zadłużenia przeznaczonego na pokrycie zwiększonego zapotrzebowania na kapitał obrotowy. W przepływach zaksięgowana została również wypłacona dywidenda w wysokości 0,7 PLN/akcje.

Podsumowując, wyniki GK Erbud trudno ocenić jednoznacznie. Z jednej strony grupa dynamicznie zwiększa skalę działalności, z drugiej jednak strony nominalne zyski nie rosną już tak szybko. Zupełnie słabo na tyle pozostałych okresów wypadł trzeci kwartał, w którym Erbud wygenerował niższe zyski niż rok wcześniej. Po części jest to wynik zaksięgowania w zeszłym roku jednorazowego zysku w segmencie budownictwa inżynieryjno-drogowego, choć do tych tłumaczeń zarządu mam pewne wątpliwości, gdyż w czwartym kwartale 2013 miała miejsce podobna operacja. Na pewno sporym problemem dla Erbudu są spadające marże podstawowym segmencie budownictwa kubaturowego. Grupa poszła w zwiększenie skali działalności, jednakże wiąże się to z większym zapotrzebowaniem na kapitał obrotowy co znacznie obciąża bilans i wymaga zwiększenia zadłużenia odsetkowego.

Poniżej link do wycen, które również nie są jednoznacznie. Metody majątkowe i dochodowe wskazują na brak potencjału do wzrostu. Renta wieczysta ląduje w okolicach 18 PLN, bieżąca wycena na GPW wymagałaby od Erbudu zysku netto w wysokości ponad 31 MPLN. W bieżącym roku Erbud takich wyników na pewno nie osiągnie. W mojej ocenie grupa celuje w 23 MPLN zysku netto, czyli w czwartym kwartale zostanie powtórzony zeszłoroczny wynik z zastrzeżeniem, że zmieni się struktura EBIT – niższe zyski wykaże segment inżynieryjno-drogowy, na przeciwnym biegunie znajdzie się dywizja budownictwa kubaturowego. Całkiem solidnie GK Erbud wypada na tle branży, właściwie wszystkie mnożniki wskazują na potencjał do wzrostu. EV/EBITDA ląduje w okolicach 32 PLN/akcje. Wydaje się, iż może być to cel na 2015 przy założeniu zwiększonych przychodów w wysoko rentownej developerce oraz dalszym dynamicznym rozwoju segmenty energetycznego.

www.stockwatch.pl/gpw/erbud,wy...
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

SYGUT
0
Dołączył: 2013-01-30
Wpisów: 19
Wysłane: 13 listopada 2014 11:36:57 przy kursie: 26,00 zł
Spółka otrzymała rekomendacje od DM BZWBK trzymaj 29.60

Martel
Martel PREMIUM
0
Dołączył: 2012-05-08
Wpisów: 15
Wysłane: 20 grudnia 2015 19:54:17 przy kursie: 27,73 zł
A czemu tu tak spokojnie. Erbud raportuje coraz lepsze wyniki, ma niezłe rekomendacje, ostatnio sprzedał za ponad 10 mln euro projekt deweloperski w Poznaniu. Czy niski free float ok 18% jest wystarczającym powodem do ignorowania tej spółki?

grum
grum PREMIUM
0
Dołączył: 2009-03-11
Wpisów: 283
Wysłane: 16 marca 2016 10:21:03 przy kursie: 27,90 zł
Zbliża się termin publikacji raportu rocznego (21.03.2016 r.). Analizując częstotliwość wpisów na forum można uznać, że Spółka jest "niemodna". No cóż, zrozumiałe. Poprawia wynik finansowy, wprowadziła nową politykę dywidendową. Same przeciw... i jeszcze jedno, co całkowicie "pogrąża" Spółkę - nie "dorzuca" się do górnictwa.

Czy tą zapomnianą przez Boga i maluczkich Spółkę wraz z jej nadchodzącym sprawozdaniem rocznym można przeanalizować?
Spółka raczej pójdzie na przekór "modzie" i nie walnie odpisów godnych Bogdanki czy Enea i coś tam wykaże w sprawozdaniach na tyle, by się nad nią pochylić i coś tam na niej uciułać (jakiś trzeci albo czwarty filar, bo wcześniejsze jakoś nie wyszły).

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
205
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 566

grum
grum PREMIUM
0
Dołączył: 2009-03-11
Wpisów: 283
Wysłane: 21 marca 2016 09:16:16 przy kursie: 28,28 zł
"W związku ze stabilną sytuacją finansową Grupy, sprzedażą i rozliczeniem deweloperskiego projektu komercyjnego w Poznaniu, zadowalającym portfelem zleceń Zarząd Erbud S.A. rekomenduje wypłatę dywidendy w kwocie 15.374.230,80 zł (słownie: piętnaście milionów trzysta siedemdziesiąt cztery tysiące dwieście trzydzieści złotych 80/100), tj. 1,20 zł na akcję.". Raport bieżący nr 12/2016

Edytowany: 21 marca 2016 09:18


grum
grum PREMIUM
0
Dołączył: 2009-03-11
Wpisów: 283
Wysłane: 30 marca 2016 11:30:54 przy kursie: 29,70 zł
Spółka tak zapomniana, że nawet Anty_teresa tu nie zagląda, pomimo tego, że coś tam obiecała. Anty_tereso kto inny jak nie ty ostudzisz mój zapał do Spółki?
Edytowany: 30 marca 2016 11:34

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
205
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 566
Wysłane: 30 marca 2016 22:31:26 przy kursie: 29,70 zł
Akurat w przypadku Erbudu zapał będzie studził Szczepan Łangowski :) Prosimy jeszcze o trochę cierpliwości.

Szczepan Łangowski
0
Dołączył: 2010-08-01
Wpisów: 446
Wysłane: 7 kwietnia 2016 17:59:42 przy kursie: 29,50 zł
Omówienie sprawozdania finansowego GK Erbud za 2015


W mojej ocenie GK Erbud to jedna z najbardziej solidnych spółek z segmentu budowlanego na GPW (również pod kontem przejrzystości raportowania). Na przełomie roku kurs akcji zanotował solidny spadek zbliżając się do psychologicznej bariery 20 PLN. W ostatnim czasie widać powolny powrót do wyceny z połowy 2015. Pozostaje pytanie czy taki spadek kapitalizacji ma swoje odzwierciedlenie w wynikach zaprezentowanych w sprawozdaniu finansowym za zeszył rok ?
W całym 2015 GK Erbud wygenerowała przychody na poziomie 1 763 TPLN, tj. o 12% więcej niż w zeszłym roku. Powyżej dwa wykresy obrazujące obrót w podziale na główne segmenty działalności. Można z nich wysnuć kilka wniosków. Po pierwsze widać, iż w zeszłym roku pierwsze trzy kwartały były lepsze niż analogiczne okresy 2014. Jedynie czwarty kwartał wypadł gorzej głównie ze względu na niższe przychody dywizji budowlanej. Ogólnie w strukturze przychodów widać zmianę mixu produktowego. Spada udział podstawowego segmentu na rzecz budownictwa energetycznego i inżynieryjno-drogowego. Jest to zamierzone działanie zarządu, ze względu na chęć rozwoju dywizji, które mają dobre perspektywy rozwoju biorąc pod uwagę nową perspektywę funduszy UE. W ostatnim czasie szczególnie dobrze radził sobie segment inżynieryjno-drogowy, którego przychody były napędzane przez budowę farm wiatrowych. Ostatnie zmiany legislacyjne mogą spowodować znacznie wyhamowanie wzrostów w tej dywizji.Powyżej wykres obrazujący podział przychodów GK Erbud wg geografii. Ciągle gro przychodów generowane je na krajowym rynku. W 2015 obrót generowany zagranicą wyniósł prawie 160 MPLN, stanowi około 9% sprzedaży ogółem i w ostatnim czasie pozostaje w negatywnym trendzie.
Rzut oka na dwie tabele pokazujące perspektywy rozwoju GK Erbud. Pewnym znakiem zapytania może być spadający backlog, który na koniec 3Q 2015 zbliżył się do 1,2 mld PLN. Mogło to świadczyć o potencjalnie niższej skali działalności GK Erbud w kolejnych kwartałach - tutaj ewentualnie można by upatrywać negatywnego podejścia rynku. Jednakże koniec roku przyniósł nieznaczne odbicie backlogu, dodatkowo zarząd stoi na stanowisku, iż grupa będzie przynajmniej utrzymywała skalę działalności z lekkim potencjałem do dalszego wzrostu. Przeanalizowałem sobie strukturę portfela umów i okazało się, iż w porównaniu do końca 2014 zmieniła się ona dość znacznie. Spada udział projektów realizowanych dla sektora publicznego. GK Erbud w ostatnim czasie zacieśnia współpracę z developerami z segmentu mieszkaniowego oraz biurowego, co jest pokłosiem sytuacji na rynku i mocnego wzrostu w tych gałęziach.

Dobrze wygląda również segment developerski działający pod firmą Budlex. Sprzedane mieszkania na koniec 2015 są co prawda tylko nieznacznie wyższe niż na koniec 2014 jednakże II połowa zeszłego roku to znaczny wzrost przedsprzedaży mieszkań, co jest dobrym prognostykiem na 2016. W opinii zarządu sprzedaż segmentu developerskiego powinna zdecydowanie przekroczyć 200 mieszkań.Pod względem rentowności sytuacja również wygląda solidnie. Wyniki na wszystkich poziomach rachunku zysków i strat lepsze niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Powyższy wykres obrazuje EBITDA, na którym widać wyraźnie pozytywny trend. Wynik za cały 2015 byłby jeszcze lepszy gdyby nie słaby czwarty kwartał, ale o tym dalej w analizie wyników w podziale na segmenty. Warto zwrócić uwagę, iż w 2015 miały miejsce przynajmniej dwie jednorazowe operacje. Po pierwsze w pozostałych przychodach operacyjnych została zaksięgowana jednorazowa operacja wyceny nieruchomości inwestycyjnej w kwocie 5,7 MPLN. Po drugiej stronie mamy ekstra koszty w wysokości ponad 4 MPLN wynikające z zawiązania rezerwy na spory i kary. Co do zasady dwie operacje prawie się znoszą i nie mają charakteru gotówkowego.

Powyżej trzy wykresy obrazujące wyniki operacyjne dla głównych dywizji. Segment budownictwa kubaturowego pomimo spadku obrotów radzi sobie całkiem dobrze. Pod koniec 2015 poprawiła się rentowność tego segmentu, która po części wynika z rozliczenia zagranicznego projektu developerskiego, który dał dodatkowo 4 MPLN. Dywizja inżynieryjno-drogowa pod względem rentowności wygląda stabilnie. Przy dynamicznie rosnącej sprzedaży rosną nominalne zyski tego segmentu. Na przeciwnym biegunie mamy energetykę, tutaj rok 2015 był bardzo słaby. Straty z II połowy roku mocno ciążyły GK Erbud, z tego powodu całościowe wyniki czwartego kwartału były gorsze niż rok wcześniej. Słaby wynik energetyki spowodowany jest stratą na jednym kontrakcie w Jaworznie. Dodatkowo z tego co mówił prezes GK Erbud aby zaistnieć mocniej w tym segmencie grupa musiała zapewnić zasoby m.in. zatrudnić specjalistów przez co znacznie wzrosły koszty zarządu, ale ponoć było to uwzględnione w budżecie na 2015.Rzut oka jeszcze na segment developerski, którego wyniki były szczególnie dobre w I połowie 2015. Jest to wynik wyceny projektu Deptak w Poznaniu, dało to ponad 7 MPLN dodatkowego zysku. Co ważne wyceny z początku roku miały charakter bezgotówkowy, jednakże sytuacja zmieniła się pod koniec roku gdyż projekt został sprzedany, więc wycena została potwierdzona a majątek upłynniony.

Wpływ działalności finansowej na finalny wynik był bardzo zbliżony do zeszłego roku. Odsetki od posiadanych środków pieniężnych oscylują rok rocznie w okolicy 3 MPLN, w kosztach mamy około 7 MPLN odsetek głównie z tytułu posiadanych obligacji. Pozostałe koszty właściwie się znoszą, więc finalny wynik obciążony jest z tytułu działalności finansowej kwotą 4 MPLN.

Bilans pozostaje ciągle mocną stroną GK Erbud. Dług netto pozostaje ujemny, płynność i wskaźniki rotacji również na akceptowalnym poziomie. Jedną z zauważalnych zmian jest spadek udziałów w jednostkach powiązanych na rzecz nieruchomości inwestycyjnych oraz majątku. Jest to wynik objęcia kontroli nad spółkami powiązanymi i zmianą sposobu ich konsolidacji. Przyczepić można byłoby się do przepływów pieniężnych. W 2015 GK Erbud wygenerowała raptem 20 MPLN nadwyżki na działalności operacyjnej. Należy jednak zwrócić uwagę, iż. grupa na koniec zeszłego roku w zdecydowanie mniejszym stopni korzystała z kredytu kupieckiego a duża cześć środków poszła na spłatę zobowiązań handlowych.Podsumowując, raport za 2015 potwierdził iż GK Erbud to solidny podmiot, który w dalszym ciągu się rozwija jednakże nie obywa się to bez wpadek. W zeszłym roku najbardziej ciążył segment energetyczny, który jak pokazuje również przypadek Instalu Kraków nie jest łatwym kawałkiem chleba. Grupa Erbud systematycznie większa skalę działalności, jednakże w bieżącym roku należy oczekiwać na pewno niższej dynamiki obrotów i zmiany mixu produktowego co potwierdza backlog i informacje na temat przedsprzedaży mieszkań. Grupa będzie musiała w dalszym ciągu pracować nad poprawą rentowności szczególnie w energetyce. Co ważne Erbud buduje systematycznie wartość dla akcjonariuszy. WK/akcje rośnie od dłuższego czasu. Dodatkowo w ostatnim czasie grupa uchwaliła politykę dywidendy i będzie przeznaczać na nią między 30 – 50% zysku. Za 2015 planowana jest premia dla akcjonariuszy na poziomie 1,2 PLN/akcje.Poniżej link do wycen, wskazujący na optymalny poziom wyceny z lekką perspektywą do wzrostu. Szczególnie dobrze wypadają mnożniki, w odniesieniu do branży wycena Erbud powinna przekraczać 30 PLN. Warto zastanowić się jak mogą wyglądać wyniki za bieżący rok. W mojej ocenie przychody powinny oscylować w okolicach 1,85 mld PLN co dałoby wzrost o 5% w odniesieniu do 2015. Tak jak pisałem wcześniej powinna zmieni się struktura przychodów na korzyść dywizji mniejszościowych. Skala obrotów segmentu budownictwa kubaturowego będzie zbliżona do 2015. Zakładam, iż w 2016 GK Erbud odbuduje rentowność segmentu energetycznego dzięki czemu całościowa EBITDA powinna zbliżyć się do 65 – 66 MPLN a zysk netto 37 MPLN. Przy takich parametrach renta wieczysta skacze w okolice 35 PLN a przy mniej konserwatywnym średnioważonym koszcie finansowania 39 PLN. Mnożnik oparty na EV/EBITDA 34 PLN.

www.stockwatch.pl/gpw/erbud,ko...

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 8 kwietnia 2016 23:04

grum
grum PREMIUM
0
Dołączył: 2009-03-11
Wpisów: 283
Wysłane: 12 maja 2016 07:56:57 przy kursie: 28,34 zł
Kwartalny zysk na akcję o 48,5% lepszy w stosunku do kwartału zeszłego roku (sprawozdanie kwartalne).

niewiernytomasz
6
Dołączył: 2012-10-19
Wpisów: 27
Wysłane: 5 kwietnia 2017 09:21:05 przy kursie: 32,97 zł
Bardzo proszę o analizę raportu rocznego firmy Erbud. Z góry dziękuję.

Tomasz Nawrocki
3
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2010-04-22
Wpisów: 729
Wysłane: 8 kwietnia 2017 22:46:38 przy kursie: 33,73 zł
Wyraźna poprawa wyników działalności podstawowej z szansami na kontynuację

OMÓWIENIE SYTUACJI FINANSOWEJ ORAZ WYNIKÓW GRUPY KAPITAŁOWEJ ERBUD S.A. (ERB) NA PODSTAWIE RAPORTU ROCZNEGO ZA 2016 ROK

Zmiany w zakresie rachunku zysków i strat oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych
W 4kw 2016r GK Erbud zaraportowała r/r wyraźną poprawę wyników w obszarze działalności podstawowej i na końcowym poziomie wynikowym rachunku zysków i strat, notując jednocześnie regres na poziomie wyniku operacyjnego i brutto. Jeśli chodzi o pierwszą połówkę rachunku… to skonsolidowane przychody Grupy wzrosły r/r o 37% (dużo powyżej konsensusu PAP), wynik brutto ze sprzedaży o 166% (marża brutto wyniosła 7,6 wobec 3,9% przed rokiem), a na poziomie wyniku netto ze sprzedaży wykazano 20 mln zł zysku wobec 6 mln zł straty przed rokiem (łączne koszty sprzedaży i ogólnego zarządy przy tak dynamicznym wzroście przychodów wzrosły jedynie o 3%). Na wstępie drugiej połowy rachunku zysków i strat Grupa wykazała 18,7 mln zł kosztów netto na działalności pozostałej wobec 13,6 mln zł przychodów netto przed rokiem, co przełożyło się na odwrócenie dotychczasowej wzrostowej tendencji wynikowej i spowodowało regres zysku operacyjnego o 79% (dużo poniżej konsensusu PAP; w kontekście raportowanych wyników z działalności pozostałej, które trochę namieszały w ogólnym odbiorze rachunku zysków i strat Erbudu, należy odnotować, że w 4kw 2016r. skorygowano in minus względem 3kw przychody a w roku odniesienia koszty). Wymowa tej niekorzystnej zmiany została nieco zneutralizowana poprzez wynik na działalności finansowej (1,2 mln zł przychodów netto wobec 2,7 mln zł kosztów netto przed rokiem; prawdopodobnie pozytywny efekt różnic kursowych), co pozwoliło ograniczyć regres zysku na poziomie wyniku brutto do 39%, a po uwzględnieniu obciążeń podatkowych, w tym podatku odroczonego, wykazać z działalności kontynuowanej wzrost zysku na poziomie wyniku netto o 111%, w tym zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wzrósł o 235% (dużo powyżej konsensusu PAP).

Również pozytywnie można mówić o wynikach Grupy Erbud w skali całego 2016r, choć skala ich zmian była wyraźnie mniejsza. Przychody ze sprzedaży wzrosły o 4%, zysk brutto ze sprzedaży o 13%, zysk netto na sprzedaży o 8% (wzrost łącznych kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu o 15%), zysk operacyjny o 13% (większe r/r przychody netto z działalności pozostałej – 1,9 wobec 0,1 mln zł; jak podano w sprawozdaniu zarządu był to efekt rozwiązania rezerw oraz sprzedaży biurowca i działek), a zysk brutto i netto z działalności kontynuowanej odpowiednio o 27% (pozytywny efekt różnic kursowych) i 54%. Należy jednocześnie przy tym odnotować, że zysk netto za 12m dla akcjonariuszy uległ r/r zmniejszeniu o 94%, co było efektem dużej straty wykazanej na działalności zaniechanej (segment deweloperski) – -34,2 wobec 8,4 mln zł przed rokiem.

Opisaną wyżej sytuację zobrazowano od strony wartościowej na wykresach poniżej [jednostka – tys. zł, wynik netto = wynik netto z działalności kontynuowanej].


kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć


Z punktu widzenia rachunku segmentowego (wykresy poniżej, jednostka – tys. zł oraz %), który po pozbyciu się części deweloperskiej koncentruje się na trzech filarach – budownictwie kubaturowym, działalności inżynieryjno-drogowej oraz budownictwie przemysłowym, głównie energetyka – dominujący wpływ na wyniki Grupy miał pierwszy z nich (wyraźny wzrost r/r przychodów i zysku brutto na sprzedaży zarówno w skali 12m jak i samego 4kw). W przypadku pozostałych dwóch segmentów odnotowano z kolei regresy na poziomie przychodów oraz wyraźną poprawę marży brutto, przy czym o ile w skali 4kw pozwoliło to na wypracowanie wyższych zysków brutto na sprzedaży, to w skali 12m sztuka ta udała się jedynie w segmencie przemysłu.


kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć


Z kolei biorąc pod uwagę geografię tworzenia wyników Grupy należy odnotować, że w rozpatrywanych okresach sprawozdawczych spory wpływ na raportowane zmiany w obszarze core businessu miała działalność poza granicami Polski, w tym głównie w Belgii, Holandii i Niemczech. Właściwie to ona była głównym motorem wzrostu przychodów Grupy, choć swoje trzy grosze dorzuciła też do poprawy na poziomie zysku brutto na sprzedaży (wykresy poniżej, jednostka – tys. zł oraz %).


kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć


Patrząc się na tendencje wynikowe i efektywnościowe ERB w szerszej perspektywie czasowej [wykresy poniżej; ujęcie narastające za 12m; jednostka – tys. zł oraz %], można stwierdzić że po kilku gorszych okresach sprawozdawczych nastąpiła wyraźna poprawa w obszarze core businessu – zarówno pod względem wielkości wynikowych jak i marży brutto (rentowność sprzedaży na wykresie). Co prawda obraz środka rachunku wyników jest trochę zniekształcony wspomnianymi przetasowaniami dot. pozostałej działalności operacyjnej, lecz całościowo więcej widać tu pozytywów niż negatywów.


kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć


W kontekście perspektyw na kolejne okresy sprawozdawcze Zarząd Grupy podchodzi z ostrożnym optymizmem. Z jednej strony spodziewany jest wzrost zamówień w związku ze stopniowym aktywizowaniem środków unijnych z nowej perspektywy, a z drugiej już obecny portfel zamówień Erbudu, zwłaszcza w segmencie o największym udziale w przychodach – budownictwie kubaturowym, jest pokaźny (1,61 mld zł na koniec 2016r., z czego do realizacji w 2017r. 1,24 mld zł, wobec 1,29 mld zł na koniec 2015r.). Dodatkowo Grupa korzysta ostatnio również na dobrej koniunkturze budowlanej w Europie Zachodniej, gdzie chce umacniać swoją pozycję (głównie kraje Beneluksu i Niemcy). Jednocześnie pewne obawy o negatywny wpływ bądź zwiększenie w przyszłości już zaistniałego wpływu na przyszłe wyniki działalności artykułowane są pod kątem wprowadzonych ostatnio zmian legislacyjnych – odwrócony VAT w budownictwie oraz nowa ustawa o OZE.

Z punktu widzenia sprawozdania z przepływów pieniężnych ERB w 4kw 2016r. należy odnotować wyraźną poprawę r/r na poziomie salda ogólnego (128,3 wobec 59,2 mln zł), co w decydującym stopniu było efektem znacznie większych wpływów w obszarze operacyjnym (121,9 wobec 37,6 mln zł, przy czym wzrost ten dotyczył przede wszystkim korekt związanych ze zmianami zapotrzebowania na kapitał obrotowy; sama nadwyżka finansowa netto uległa zwiększeniu z 4,8 do 8,2 mln zł) oraz inwestycyjnym (63,1 wobec 13,7 mln zł; efekt sprzedaży działalności deweloperskiej). W obszarze finansowym odnotowano z kolei wydatki netto rzędu 56,6 mln zł wobec 7,9 mln zł wpływów netto przed rokiem (wypłata dywidendy oraz spłaty zobowiązań oprocentowanych).

Tym samym w ujęciu narastającym za 12m, w porównaniu ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego, mamy wyraźną poprawę w zakresie ogólnego salda gotówkowego i operacyjnego, wraz z wyraźnym wejściem w dodatni obszar wartości (wykres poniżej, jednostka – tys. zł).


kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć


Ocena sytuacji finansowej
Sprzedaż działalności deweloperskiej doprowadziło do dużych przetasowań w ramach bilansu GK Erbud. Względem poprzedniego okresu sprawozdawczego nastąpił spadek sumy bilansowej o 11%, który po stronie aktywów wiązał się ze zmniejszeniem wartości aktywów trwałych o 4% (głównie w zakresie środków trwałych) i obrotowych o 12% (głównie w zakresie zapasów i należności; odnotować tu też warto podwojenie wartości środków pieniężnych), a po stronie pasywów ze spadkiem kapitału własnego o 6% i zobowiązań ogółem o 13% (zobowiązania krótkoterminowe zmniejszyły się o 12%, a długoterminowe o 21%; dług oprocentowany spadł o 27% i na koniec okresu stanowił 17% zobowiązań ogółem).

Przedstawione wyżej zmiany przełożyły się co prawda in plus na strukturę kapitałowo-majątkową ERB, przy czym nie zmieniło jej korzystnej wymowy, która wskazuje na mocno nadwyżkowe pokrycie aktywów trwałych kapitałami stałymi, w tym w pełni własnymi, oraz trwałą i znaczącą nadwyżkę kapitału obrotowego netto względem bieżących potrzeb. Szczegółową strukturę bilansu Grupy wraz z jej zmianami w czasie przedstawiono na wykresach poniżej [aktywa po lewej, pasywa po prawej; jednostka – tys. zł]


kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć


Biorąc pod uwagę analizę sprawozdania finansowego ERB za 2016r. można natomiast stwierdzić utrzymanie wcześniejszej, generalnie pozytywnej, sytuacji Grupy z punktu widzenia wskaźników finansowych, czemu odpowiada również brak zmian w zakresie serwisowego ratingu bazującego na modelu Altmana (BBB-).

Pod względem płynności Grupa prezentuje się korzystnie, w tym zwłaszcza z punktu widzenia struktury kapitału obrotowego netto. Pewnym mankamentem może być poziom ogólnego zadłużenia (74% aktywów), lecz ma ono głównie charakter nieoprocentowany, a dodatkowo Grupa nie ma problemów z jego obsługą.

Szczegóły dotyczące poszczególnych wskaźników znajdują się pod linkiem: www.stockwatch.pl/gpw/erbud,wy...

Ocena sytuacji rynkowej
Serwisowe automaty na dzień analizy wskazują jako wypadkowa na optymalną wycenę (z lekkim pozytywnym potencjałem) akcji GK Erbud na GPW w Warszawie. Najbardziej in minus od ceny rynkowej odstają wyceny majątkowe, dochodowe są tylko trochę poniżej ceny rynkowej, a mnożnikowe momentami wyraźnie powyżej. Generalnie Grupa nie ma problemów z pozyskiwaniem zleceń, a ostatnia poprawa w obszarze core businessu była naprawdę wyraźna. Na plus powinno działać również odblokowanie środków z nowej perspektywy unijnej oraz postępujące ożywienie gospodarcze, w tym zwłaszcza w obszarze inwestycji infrastrukturalnych.

Link do wskaźników www.stockwatch.pl/gpw/erbud,wy... oraz...
Wycen www.stockwatch.pl/gpw/erbud,wy...

>> …więcej analiz najnowszych raportów finansowych innych spółek jest tutaj

Przy okazji, na potrzeby badań naukowych, chciałbym prosić o wypełnienie prostej (mam przy najmniej taką nadzieję) ankiety dotyczącej kryteriów oceny reputacji spółek notowanych na giełdzie – link goo.gl/forms/oMFdtU8FmRpYy4zH2... Zróżnicowanie ocen poszczególnych kryteriów mile widziane:). Z góry dziękuję!
Powyższa treść przez 150 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

krewa
krewa PREMIUM
364
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 7 874
Wysłane: 29 maja 2018 20:06:46 przy kursie: 16,60 zł
ERBUD - analiza techniczna na życzenie


Walor niepłynny, w związku z czym uzasadnione jest analizowanie wykresu w ujęciu tygodniowym, z pominięciem wskaźników technicznych.
Jak widać, przez wiele tygodni kurs bronił się przed przekroczeniem poziomu zniesienia 61,8% i oficjalnym wejściem w bessę (w sumie to z perspektywy historycznego wykresu walor jest w bessie praktycznie od początku swojej giełdowej historii). Niestety, wsparcie padło, naruszona też została sekswencja lokalnych dołków.
Obecnie kurs skutecznie penetruję pierwszą strefę wsparcia. Kolejne poziomy, na których może zareagować popyt, to 13,70 oraz 12,20 zł. Potem już tylko historyczne dolne ekstremum.


kliknij, aby powiększyć


Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

oligas
0
Dołączył: 2013-04-01
Wpisów: 211
Wysłane: 29 maja 2018 22:14:57 przy kursie: 16,60 zł
Dzięki za kolejną analizę, mimo, że walor niepłynny, Krewowska analiza zawiera zawsze kilka cennych informacji:)

sasky
sasky PREMIUM
32
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 652
Wysłane: 22 sierpnia 2018 12:50:33 przy kursie: 9,40 zł
Prawie -30 proc. jednego dnia to już taki mały krach na kursie akcji.

Cytat:
Spółka budowlana poinformowała, że po I półroczu będzie mieć aż 30 mln zł straty netto i ponad 40 mln zł straty operacyjnej. Inwestorzy zareagowali paniczną wyprzedażą akcji na te doniesienia.


wiadomosci.stockwatch.pl/progn...

krewa
krewa PREMIUM
364
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 7 874
Wysłane: 21 lutego 2021 10:29:45 przy kursie: 36,00 zł
ERBUD - analiza techniczna na życzenie


Kurs akcji spółki Erbud rośnie od września 2018 roku, kiedy to kupującym udało się skutecznie wybronić historyczny dołek. Pod koniec ubiegłego roku kurs pokonał linię spadków, łączącą szczyty z całego okresu notowań, pod koniec stycznia zaś pod naporem popytu padł opór na poziomie 31,70 zł. W przeszłości podaż dwukrotnie zrzucała notowania właśnie z tego poziomu, a więc teraz, zgodnie z zasadą zmiany biegunów, pełni on rolę wsparcia.
Teraz naturalnym celem popytu staje się poziom 48,26 zł, czyli zniesienie 50% bessy. Zważywszy jednak na mocne wykupienie waloru, taki ruch w bieżącym impulsie nie ma szans na realizację. Konieczne jest schłodzenie wskaźników - może to być przeprowadzone w formie konsolidacji nad zdobytym oporem. Jeżeli jednak poziom 31,70 zł padnie, korekta mogłaby przybrać kształt ruchu powrotnego do przełamanej linii spadków (w okolice 22,60 zł).


kliknij, aby powiększyć


Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,740 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +160,07% +32 014,14 zł 52 014,14 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło