pixelg
MERCATOR - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

MERCATOR [MRC]

AKTUALNY KURS: 236,50 zł (-1,79%) 23-06-2021 10:58
tandel
0
Wpisów: 2
Wysłane: 1 marca 2021 15:59:31 przy kursie: 351,00 zł
Może ma ktoś dostęp do Bosia i podzieliłby się wypoconą wyceną pana Rodaka?

yellowshadow
42
Wpisów: 154
Wysłane: 1 marca 2021 17:20:35 przy kursie: 351,00 zł
Ale Panowie - przecież to jest oczywiste, dlaczego rekomendacja na MRC jest wydawana przed a nie po wynikach. Przed wynikami na tak płynnym papierze można dokonać wielu transakcji spekulacyjnych pod konkretne oczekiwania niezależnie od tego czy są one trafne czy nie. Po wynikach nie ma już nieścisłości czy domysłów, więc spekulacja jest ograniczona. Dlatego moment i jakość tych rekomendacji Rodaka wprost pokazuje jaki jest zamiar, intencja i metoda zarówno samego autora jak i biura.

A że mało która spółka na GPW w ostatnich 12 miesiącach wzbudzała tyle emocji, generowała takie obroty oraz wyniki, a tym samy zaangażowała w swoje akcje tak wielu inwestorów, to dlatego reko wydawane są tak często.
Edytowany: 1 marca 2021 17:21

orzech
55
Wpisów: 712
Wysłane: 4 marca 2021 19:02:54 przy kursie: 347,00 zł
Jednak udało się i już oficjalnie - Mercator w WIG20
biznes.pap.pl/pl/news/pap/info...
Cytat:
Mercator Medical zastąpi Alior Bank w składzie indeksu WIG20 po sesji 19 marca - podał GPW Benchmark w komunikacie. W indeksie mWIG40 zapowiedziano pięć zmian, a w sWIG80 czternaście.

Cytat:
W indeksie WIG30 pojawią się Mercator Medical, Ten Square Games i XTB, a skreślone ze składu indeksu zostaną ING Bank Śląski, Kernel i Kęty. Udziały PKO BP oraz KGHM w indeksie zostaną ograniczone do 10 proc.

Jeszcze mam edycję to może i link
mobile.reuters.com/article/amp...
Cytat:
Firma szacuje, że jej zysk netto w 2020 roku wyniesie prawie 957 mln zł wobec 2 mln zł straty w 2019 roku.„Chcemy wykorzystać tę sytuację i intensywnie pracujemy, aby za kilka lat mocno się rozwijać” - powiedział Żyznowski.

Mercator powiedział w lutym, że rozpoczął przegląd opcji strategicznych. Żyznowski powiedział, że rozpoczął intensywne poszukiwania potencjalnych celów w kraju i poza Europą.

„Jeśli chodzi o rynki, na których rozważamy przejęcia,Polska też jest zagrożona, choć mówiąc o akwizycjach mam na myśli raczej rynki zagraniczne. Nie wykluczam przejęć poza Europę - powiedział Żyznowski, który założył firmę w 1989 roku.

Choć trudno powiedzieć, czy Mercator dokończy przejęcie w tym roku,Żyznowski nie wykluczył, że firma ogłosi plany budowy kolejnej fabryki rękawic medycznych, a nawet uruchomienia trzeciego segmentu biznesowego - oprócz produkcji i dystrybucji rękawiczek,

I to o tyle ciekawe, że to jakby chyba strategiaThink przed ogłoszeniem której tak się zawsze spółka wzbraniała, owszem nie wiemy co gdzie i kiedy, ale jakieś sygnały zostały w rynek puszczone..
a z innej beczki nowa rekomendacja BOS pana Rodaka chyba z ceną jak ostatnio czyli 350zł, zmieniło się tylko na trzymaj ze sprzedaj, ale tutaj to tylko z sieci więc jak ktoś może potwierdzić to....
Edytowany: 4 marca 2021 19:16

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

t1098
t1098 PREMIUM
0
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 17
Wysłane: 4 marca 2021 19:34:56 przy kursie: 347,00 zł
Potwierdzam - 350 w BOŚ.

Joker
116
Wpisów: 2 019
Wysłane: 4 marca 2021 21:32:31 przy kursie: 347,00 zł
Z taką gotówką co im się osadza to będzie pod co grać w najbliższych miesiącach. Pytanie z jakiego poziomu.
Brak silnej fali wyprzedaży po naruszeniu 340 zł i przedłużająca się konsolidacja pozytywnie nastraja.

orzech
55
Wysłane: 4 marca 2021 21:52:09 przy kursie: 347,00 zł
t1098 napisał(a):
Potwierdzam - 350 w BOŚ.

A to jednak prawda, dziękuję...
Czyli nie wiem gdzie tu logika... miesiąc temu radził sprzedać, a teraz radzi trzymać....
a jak ktoś już posłuchał grzecznie i sprzedał to ma kupić3some
Nie wiem to już nawet nie jest śmieszne i mam nadzieję, że teraz kiedy już Mercator oficjalnie zameldował się w WIG20 poznamy jakieś inne analizy i rekomendacje, może Trigon, może mBank czy PKO...to byłaby chyba sprawiedliwa metoda porównawczawave

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 654
Wysłane: 5 marca 2021 04:23:23 przy kursie: 347,00 zł
Uwielbiam te spiskowe teorie, najlepiej na temat spraw o których nie ma się pojęcia. Przecież to oczywiste, że najlepiej komentować dokument którego się nie czytało...
BOŚ od 2015 r. wydaje co miesiąc zbiorczy raport i tak też było tym razem. Nie pojawiła się nowa rekomendacja w sensie nowych założeń, czy nowych czynników, ale najzwyczajniej w świecie wypełniła się cena docelowa z poprzedniej rekomendacji (350 zł) i tym samym podniesiono ją do trzymaj.

bies
bies PREMIUM
5
Wpisów: 32
Wysłane: 5 marca 2021 04:44:53 przy kursie: 347,00 zł
orzech napisał(a):
[quote=t1098]Potwierdzam - 350 w BOŚ.

A to jednak prawda, dziękuję...
Czyli nie wiem gdzie tu logika... miesiąc temu radził sprzedać, a teraz radzi trzymać....
a jak ktoś już posłuchał grzecznie i sprzedał to ma kupić3some

Kolega na forum dość długo jak widać, ale chyba nie przyswoił sobie pojęć używanych w rekomendacjach : kupuj,przeważaj, trzymaj, sprzedaj itd. - one nie mówią co posiadacz akcji ma zrobić tylko o potencjale akcji jak się mogą zachowywać.

tomcio46
44
Wpisów: 577
Wysłane: 5 marca 2021 08:24:49 przy kursie: 347,00 zł
Radził sprzedać bo kurs był chyba powyżej reko?

orzech
55
Wysłane: 5 marca 2021 09:02:58 przy kursie: 359,00 zł
Wybacz, ale nie wiem gdzie tutaj widzisz teorię spiskową
Cytat:
Uwielbiam te spiskowe teorie, najlepiej na temat spraw o których nie ma się pojęcia. Przecież to oczywiste, że najlepiej komentować dokument którego się nie czytało...

Pojęcie mam czy nie, pewnie nie takie ja Ty co oczywiste, ale do swojego zdania mam prawo, a logiki w tych rekomendacjach BOS wydawanych co miesiąc to ja za bardzo nie widzę....czekam na nową dotyczącą CDRThink
a tutaj to tylko mogę podziękować za wytłumaczenie
Kolega na forum dość długo jak widać, ale chyba nie przyswoił sobie pojęć używanych w rekomendacjach : kupuj,przeważaj, trzymaj, sprzedaj itd. - one nie mówią co posiadacz akcji ma zrobić tylko o potencjale akcji jak się mogą zachowywać.
Dziękuję bardzo, teraz mam jasnośćwave

Big Bee
18
Wpisów: 42
Wysłane: 6 marca 2021 18:02:09 przy kursie: 359,00 zł
Ależ ten wykres w ostatnich 2 miesiącach zrobił się płaski. Z jednej strony szybki rollout szczepionek i postępy w cofaniu się epidemii w UK i USA, gdzie największe są procentowe udziały ludności zaszczepionej i związane z tym nadzieje (po obserwacji efektów) na powrót do normalności dla całego świata, ale dla MRC oznaczająca cofnięcie się "szybkiego popytu", a więc i bardzo prawdopodobny scenariusz cofnięcia się cen nitryli na wiosnę, z drugiej silne obecne silne przepływy pieniężne i gromadzący się cash w spółce, niepozwalające opadać akcjom niżej.

Patrząc technicznie aż prosi się o wybicie i może przez analogię do XTB gdzie przez równo 5 miesięcy (od szczytu) kurs kisił się w przedziale 15-17,5 PLN wybił się mocniej, w oczekiwaniu dobrych wyników za 4 kw. Dokładnie za tydzień minie 5 miesięcy od szczytu MRC, może tym pewnym driverem wzrostów będzie ten pewien popyt WIGowo-FTSEowy, co pozwoliłoby MRC zmierzyć się z silnym oporem na 400 i być może zamknąć lukę wynikową ze stycznia 2021 na 420?

Długoterminowo zwróciłbym jednak uwagę na to co się stało w słynnej już prezentacji TG. Przywołam swoją wypowiedź z początku grudnia, tak wtedy pisałem.

Big Bee napisał(a):
Oj nie. Top Glove zwiększy moce zdecydowanie bardziej. On od wielu lat konsekwentnie je rozbudowuje i ma konkretne dalsze plany ich wzrostu. Na dzisiaj ma 90 mld, w ciągu roku będzie +18 mld rękawic (+20%) i kolejne +21 mld rękawic rok później (+20%). Czyli w ciągu dwóch lat z 90 do 129 mld. To jest strategia.

Żeby nie być gołosłowny skąd te liczby. Najnowszy raport Top Glove, str 12.

www.topglove.com/App_ClientFil...

4.03 prezentacja uległa zmianie, TG planuje mocne przyspieszenie w rozbudowie mocy, dość powiedzieć, że tak jak do czwartku planowane moce miały wynieść 129 mld sztuk w 2022, teraz planują 146 mld w 2022 r. Mało tego! Dostawiono nową stronę i pokazano, że na koniec 2024 r. moce mają wynieść 208 mld sztuk! Przypominam, na koniec 2020 moce wynosiły 90 mld sztuk. Link ponizej:

www.topglove.com/App_ClientFil...

Tak olbrzymie przyspieszenie jednoznacznie odbieram w kategoriach walki w Intco, które postanowiło rzuć nomen omen rękawicę TG. W połowie lutego 2021 Intco ogłosiło plany olbrzymiej ekspansji. W lutym 2021 moce Intco wynosiły 45 mld sztuk, w ciągu najbliższych 12-15 miesięcy mają wzrosnąć do 120 mld sztuk, wobec 111 mld mocy TG na koniec 2021!

Link poniżej:
au.finance.yahoo.com/news/shar...

To oznaczałoby utratę pozycji lidera przez TG jako największego producenta na świecie. Przez lata Wee-Chai Lim, właściciel TG był hołubiony jako największy król rękawiczek na świecie, a tu jakiś Chińczyk próbuje w rok mu odebrać lidera, stąd uważam, że tu osobiste ambicje zaczynają odgrywać kluczową rolę. Tu będzie walka potężnego kalibru gigantów, a w takiej walce i euforii bieżącej rentowności przeszarżować z zainstalowanymi mocami bardzo łatwo, z oczywistymi konsekwencjami dla marż.

Pamiętać trzeba bowiem, że oprócz TG i Intco, 14 nowych graczy na rynku rękawic ma wrzucić 51 mld sztuk nowych mocy do 2022, Supermax 22 mld do 2022 czy SRi Trang - 17 mld sztuk do 2022. Link poniżej:

klse.i3investor.com/blogs/burs...

Indiana92
13
Wpisów: 27
Wysłane: 6 marca 2021 20:17:34 przy kursie: 359,00 zł
Ktoś te rękawice musi jeszcze pchnąć w rynek. Tutaj szukałbym raczej szans Mercatora.

bies
bies PREMIUM
5
Wpisów: 32
Wysłane: 7 marca 2021 09:14:00 przy kursie: 359,00 zł
Zwiększenie mocy produkcyjnych przez wszystkich to nie ambicje tylko kalkulacje. Widzą prawdopodobnie, że:
1. Silny popyt na rękawice medyczne potrwa dłużej ( nie zlikwidujemy wirusa w 1 rok a raczej w 3-4 lata).
2. Potem będzie zwiększone w stosunku do poprzednich prognoz zapotrzebowanie.
3. Kolejny etap to po nasyceniu rynku walka o eliminację konkurencji- kto przetrwa to się okaże.

Mercator na razie podjął rozsądną decyzję o postawieniu fabryki rękawic przemysłowych- produkt lekko niszowy w stos. do głównego nurtu zainteresowania.
Rozbudowa sieci dystrybucyjnej może przynieść profity gdy będzie walka i $ zysku na 1000 szt rękawic, bo koszt produkcji będzie wszędzie podobny.
Pytanie w co jeszcze Mercator zainwestuje tę rosnącą górę forsy, bo jest zbyt mały aby walczyć z leaderami rynku wielkością produkcji.

xMateusZx
3
Wpisów: 22
Wysłane: 7 marca 2021 10:01:46 przy kursie: 359,00 zł
Mnie tylko ciekawi co będzie potem jak pandemia wygaśnie, wiadome jest że nie będzie takiego popytu do końca świata. Teraz mamy boom rękawiczkowy a co za 2 lata jak pandemia przygaśnie a moce zostaną zwiększone jak widać że 2-3 krotnie a nawet 6 krotnie u niektórych. Co wtedy z marżami? Narazie mi to wygląda na przyspieszoną budowę tych fabryk żeby załapać się na ten rekawiczkowy boom, żeby fabryki w miarę się spłaciły, a co potem z rentownością biznesu? Przeciez będzie taka podaż a popyt musi znacząco spaść.

Dodatkowo wydaje mi się że duzi gracze mogą zjeść tych małych słabszych. Przykład idealny INTCO- z 45 mld rękawic chcą za półtorej roku produkować 120 mld. 3 krotnie zwiększenie mocy produkcyjnych. Stan ogłoszony na teraz.

Wydaje mi się ze ta fabryka mercatora to wcale 0,7 mld rękawic rocznie nie będzie robić i dodatkowo na pewno nie industrialnych. To tylko taki komunikat a potem jak będzie się opłacało to przestawią produkcję na nitrylowe i będzie ich można robić 1,5mld rocznie. Skąd taki wniosek? Koszt fabryki to ponad 150 mln pln, a dobytek mercatora czyli fabryka która jest kosztowała około 120 mln plnów a produkuje 3mld rękawic rocznie.
No chyba że linie tak podrożały to niestety to już średnio opłacalna inwestycja skoro byłby to 4 krotny wzrost kosztów postawienia nowych linii produkujących circa 0,7 mld rękawic. Ale btw rękawice industrialne są trudniejsze w produkcji (dłuższy czas produkcji 1 sztuki) więc wydaje mi się że spokojnie jest się wykręcić z tej fabryki z 1,5 mld nitryli rocznie.

Tyle że to dalej kropla w morzu w stosunku do dużych graczy którzy zaleją rynek mieszanką sztucznego kauczuku ;)

Reasumując powiem szczerze że przypadek Mercatora jest dosyć niełatwy w analizie. W cenie 350 jest zawarte wszystko co jest nam wiadome. Dodatkowo tak na prawdę nie wiadomo co będzie z segmentem dystrybucji. Mercator w porownaniu do innych goli na tym niezłą kasę. A co myślicie ze konkurencja nie widzi tego? Myślicie ze dystrybucja rękawiczek to takie mega trudne przedsięwzięcie że nikt nie jest w stanie tego ogarnąć tylko mercator :)? Wydaje mi się że tutaj może być pies pogrzebany i tutaj może być spadek wyników - głównie na dystrybucji. Bo ceny w 2021 na pewno nie spadną jeśli chodzi o rękawiczki bo nie będzie aż takiej podaży. Ceny zaczną spadać w 2022 bardziej gwałtownie. Mercator będzie miał wtedy zarobione 2 mld pln i około 1,5 mld wolnej gotówki. Czy to uzasadnia wycenę 4 mld zł jaką mamy obecnie? Czy są w stanie zarobić te 2,5mld "brakujące" do obecnej wyceny. Śmiem powątpiewać dlatego ja wróżę taki scenariusz- Jeszcze z rok się pobujamy w 300-400 przedziale a potem zjazd poniżej 300, może nawet się to odbyć po dywidendzie. Najlepszą bekę mam jak czytam wieszczy "1200 zł" c/z 10 i etc. Takich naganiaczy to dawno nie widzialem bezsensownych. Ale cóż takie mamy czasy, pełno ludzi ubrało się w grube palto powyżej 500 pln i teraz mają ból czterech liter.
Edytowany: 7 marca 2021 10:10

tomcio46
44
Wpisów: 577
Wysłane: 7 marca 2021 14:48:15 przy kursie: 359,00 zł
Dlatego kluczową kwestią jest mądre zainwestowanie tej gotówki tak by firma miała wysoki wskaźnik c/wk. Jakieś sygnały już wypuszczają ze szykowane są przejęcia. Miliardy gotówki przy de facto ujemnych stopach to marnowanie kapitału.

dominior5
dominior5 PREMIUM
7
Wpisów: 40
Wysłane: 8 marca 2021 10:51:43 przy kursie: 353,00 zł
Jeżeli wskaźnik c/wk będzie wysoki to spółka nie będzie atrakcyjna dla inwestorów.

adalberd
adalberd PREMIUM
3
Wpisów: 17
Wysłane: 8 marca 2021 14:10:28 przy kursie: 353,00 zł
Panowie,

Krótkie pytanie. Czy fakt, że MRC zostanie włączony do WIG20, nie spowoduje w najbliższym czasie zwiększenia popytu na te walory? Chodzi mi o to, ze fundusze i ETFy replikujące WIG20 będą musiały "dobrać" akcje MRC do portfeli w odpowiednich proporcjach (jednocześnie pozbywając się Aliora?)

Z góry dziękuję za odpowiedź.

pivovarit
pivovarit PREMIUM
58
Wpisów: 294
Wysłane: 8 marca 2021 14:14:37 przy kursie: 353,00 zł
Tak, ale czy można spodziewać się stałej podbitki z tego tytułu? To trzebaby prześledzić historyczne zmiany w WIG20 i czy jest korelacja z kursem tych spółek.

Slavvvos
Slavvvos PREMIUM
6
Wpisów: 117
Wysłane: 8 marca 2021 14:18:04 przy kursie: 353,00 zł
już to było tu omawiane. nie wynikało żeby miało istotny wpływ na wzrost kursu.

krewa
krewa PREMIUM
436
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 8 135
Wysłane: 8 marca 2021 14:21:46 przy kursie: 353,00 zł
pivovarit napisał(a):
Tak, ale czy można spodziewać się stałej podbitki z tego tytułu? To trzebaby prześledzić historyczne zmiany w WIG20 i czy jest korelacja z kursem tych spółek.

Strona 95 bieżącego wątku, wpisy z 26 stycznia

Użytkownicy przeglądający ten wątek ChrzanCzlowiek, Gość