pixelg
PCFGROUP - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33

PCFGROUP [PCF]

AKTUALNY KURS: 74,40 zł (-2,87%) 12-04-2021 17:04
Utnapisztim
24
Wpisów: 746
Wysłane: 5 marca 2021 10:01:17 przy kursie: 76,50 zł
Cytat:
Ranking bez żadnego punktu odniesienia nic nie mówi. I nie da się porównywać miejsca zajętego przez jedną grę w danym okresie z takim samym miejscem zajętym przez inną grę w innym okresie.

Green Hell którego sprzedaż z początku kwietnia podałem jest jak najbardziej dobrym benchmarkiem sprzedaży - zajął wtedy 4 miejsce w podsumowaniu tygodnia.

Valhaim takim benchmarkiem nie będzie bo wisi na pierwszym miejscu i nie wiesz czy np. w pierwszym tygodniu sprzedał ponad połowę ogółu wolumenu a w pozostałe kilkakrotnie mniej, nie wiesz ilokrotnie mniejsza sprzedaż jest na niższych miejscach. Natomiast stabilna sprzedaż różnych gier na miejscach 3, 5 czy 10 jest jak najbardziej porównywalna.

Na tych miejscach które zajmuje Outrides i przy tej cenie myślę że to może być 40-50k preorderów tygodniowo na steam.
Edytowany: 5 marca 2021 10:05

W z K
0
Wpisów: 76
Wysłane: 5 marca 2021 10:20:39 przy kursie: 76,50 zł
Tak trochę historycznie. Niejednokrotnie było tak, że przed premierą kurs twórcy gry dynamicznie rósł a po premierze dołował.
W wypadku PCF szału nie ma,- kurs "tańczy' w pewnym kanale, tak jakby inwestorzy zdawali sobie z tego sprawę.
Jaki kurs będzie po premierze ( po kilku dniach) to niewiadoma. Sam nie podejmuję się przewidywań.

pszort
2
Wpisów: 23
Wysłane: 5 marca 2021 10:56:54 przy kursie: 76,50 zł
Utnapisztim napisał(a):

Green Hell którego sprzedaż z początku kwietnia podałem jest jak najbardziej dobrym benchmarkiem sprzedaży - zajął wtedy 4 miejsce w podsumowaniu tygodnia.

A dlaczego według Ciebie Green Hell jest niby dobrym benchmarkiem - bo co? Co ma Green Hell wspólnego z Outriders? Gatunek, cenę, wydawcę? Ranking jest relatywny, bo porównujesz sprzedaż w jakimś okresie do sprzedaży innych tytułów w tym okresie.

Utnapisztim napisał(a):

Valhaim takim benchmarkiem nie będzie bo wisi na pierwszym miejscu i nie wiesz czy np. w pierwszym tygodniu sprzedał ponad połowę ogółu wolumenu a w pozostałe kilkakrotnie mniej

Valheim nie jest benchmarkiem, tylko pewnym punktem odniesienia. Wiesz dokładnie jak wyglądała sprzedaż bo podawali to na Twitterze:
3 mar – 5 mln kopii
24 luty – 4 mln kopii
19 luty – 3 mln kopii
15 luty – 2 mln kopii
10 luty – 1 mln kopii
2 - luty - wydanie gry

Utnapisztim napisał(a):
nie wiesz ilokrotnie mniejsza sprzedaż jest na niższych miejscach.

Tak, tego nie wiesz - i to sobie musisz jakoś założyć i zrobić przedział.
Edytowany: 5 marca 2021 11:00

Utnapisztim
24
Wysłane: 5 marca 2021 11:27:40 przy kursie: 76,50 zł
OK, wiesz ile kopii sprzedaje gra na pierwszym miejscu ale to dalej nie pozwala ci w żaden sposób oszacować sprzedaży na niższych miejscach - po to właśnie musisz wziąć za benchmark grę której sprzedaż jest znana przy określonych miejscach w rankingu (dowolną grę - gatunek gry czy wydawca nie ma nic do rzeczy jeśli chodzi o miejsca w rankingu). To ci pozwoli znacznie zawęzić przedział w którym sprzedaż może się mieścić.

pszort napisał(a):
Dziwi mnie po prostu, że ludzie nie rozumieją, że to jest miesiąc przed premierą. Na miesiąc przed premierą Cyberpunk plasował się na 7-9 miejscu w tygodniowych zestawieniach.

Bardziej sensowne byłoby porównywanie raczej pierwszego tygodnia sprzedaży preorderów dwu gier a nie pierwszego tygodnia jednej z jednym z ostanich z kilkudziesięciu tygodni przedsprzedaży drugiej.

Rufusinski
50
Wpisów: 187
Wysłane: 5 marca 2021 11:45:58 przy kursie: 76,50 zł
Valheim ma zupelnie inna specyfike sprzedazy. Jesli liczycie, ze ta gra powtorzy to co obecnie modna na twitchu tanioszka indie, srogo sie zawiedziecie.

pszort
2
Wysłane: 5 marca 2021 13:09:45 przy kursie: 76,50 zł
Utnapisztim napisał(a):
OK, wiesz ile kopii sprzedaje gra na pierwszym miejscu ale to dalej nie pozwala ci w żaden sposób oszacować sprzedaży na niższych miejscach - po to właśnie musisz wziąć za benchmark grę której sprzedaż jest znana przy określonych miejscach w rankingu (dowolną grę - gatunek gry czy wydawca nie ma nic do rzeczy jeśli chodzi o miejsca w rankingu). To ci pozwoli znacznie zawęzić przedział w którym sprzedaż może się mieścić.

Każdy może przyjąć swoją metodę. Każda ma swoje plusy i minusy. Dla mnie Twoja metoda wymaga mocnego założenia, że w każdym tygodniu sprzedaje się wartościowo mniej więcej tyle samo. A wiadomo, że tak nie jest. 5 miejsce w jednym tygodniu to może być 1mln USD przychodu, w innym 5mln USD, a w innym 100k USD. Twoja metoda w jeszcze większym stopniu nie pozwala ci w żaden sposób oszacować sprzedaży. Ty wolisz swoją metodę, ja swoją.

Rufusinski napisał(a):
Valheim ma zupelnie inna specyfike sprzedazy. Jesli liczycie, ze ta gra powtorzy to co obecnie modna na twitchu tanioszka indie, srogo sie zawiedziecie.

Wiadomo, że ma inną specyfikację. Przecież nie pisałem, że Outriders będzie się sprzedawało jak Valheim. Poza tym moda na indie wynika też z tego, że nic innego nie wychodzi bo dużo wysokobudżetowych produkcji jest opóźniona (albo nawet anulowana). Śmieszne jest, że sporo ludzi traktuje wypuszczenie demo jak wypuszczenie pełnej wersji gry.

Edytowany: 5 marca 2021 13:11

Utnapisztim
24
Wysłane: 5 marca 2021 14:03:56 przy kursie: 76,50 zł
Cytat:
Dla mnie Twoja metoda wymaga mocnego założenia, że w każdym tygodniu sprzedaje się wartościowo mniej więcej tyle samo. A wiadomo, że tak nie jest. 5 miejsce w jednym tygodniu to może być 1mln USD przychodu, w innym 5mln USD, a w innym 100k USD.

Nieprawda, duże różnice są między okresami masowych przecen (znaczny wzrost wolumenów i obrotów) i okresach niedługo po nich (znaczny spadek wolumenów i obrotów), zwykłe tygodnie bedą jak najbardziej porównywalne. Wiadomo że nie można zestawiać do porównań np. stycznia/lutego/lipca z październikiem czy majem kiedy są duże premiery, ale już marzec z kwietniem jak najbardziej tak.

pszort
2
Wysłane: 5 marca 2021 15:01:43 przy kursie: 76,50 zł
A niby dlaczego to jest nieprawda? Bo ty tak twierdzisz? Zobacz sobie np. 41 tydzień 2020. Na pierwszym miejscu wylądował Baldur's Gate III w Early Access - w pełnej cenie sprzedali w tym tygodniu ok 1mln kopii na Steamie www.thegamer.com/baldurs-gate-... Czyli pierwsze miejsce wygenerowało ok. 60mln USD przychodu. Na niższych miejscach masz listę porządnych gier, które były sporymi sukcesami steamdb.info/topsellers/2020W4...

Teraz masz ok 20mln USD przychodu za pierwsze miejsce. O reszczie miejsc pewnie nawet nie ma się co wypowiadać. Inna liga gier niż Among Us, Phasmophobia, Hades, Cyberpunk czy Red Dead Redemption. O ile nie pracujesz dla Valve i masz dostęp do takich danych, to nie uwierzę w Twoje zapewnienia o porównywalności sprzedaży według miejsc na liście bestsellerów w poszczególnych tygodniach, nawet na niższych pozycjach.

Utnapisztim
24
Wysłane: 5 marca 2021 15:35:07 przy kursie: 76,50 zł
A skąd niby wiesz że się milion kopii BGIII na steam sprzedało w tamtym czasie, masz dane z Valve albo wydawcy? Bo steamspy to wiesz gdzie sobie możesz wsadzić, tu masz próbkę dokładności wiarygodności szacunków steamspy'a www.gry-online.pl/newsroom/gho...
Cytat:
Według płatnej wersji serwisu SteamSpy grę Ghostrunner posiada już 518 tys. użytkowników platformy studia Valve.
a tu masz faktyczny poziom sprzedaży 3 dni wcześniej www.stockwatch.pl/wiadomosci/a...
Cytat:
All In! Games: Gra Ghostrunner sprzedała się w 185 tys. kopii do 31 października br.

Już playtracker okazał się dokładniejszy (192tys). A pół miliona było dopiero na koniec roku.
Edytowany: 5 marca 2021 15:41

pszort
2
Wysłane: 5 marca 2021 16:12:20 przy kursie: 76,50 zł
Tak, są to szacunki SteamSpy, które zapewne są tym bardziej dokładne im większa liczba użytkowników - bo są to modele statystyczne.

Poza tym szef Larian Stuidos, dewelopera, który robił grę już w pierwszy dzień odniósł się do wysokości sprzedaży twitter.com/LarAtLarian/status... Niech to będzie nawet w takim razie 500tys kopii - wciąż to jest 30mln USD a nie 20mln - zupełnie inna liczba.

Twoje porównanie nie wnosi kompletnie żadnej informacji. Ja przynajmniej dowiodłem Ci, że na pewno nie sprzedali więcej niż 300k preorderów. To przynajmniej jakaś informacja a nie domysły.

Rufusinski
50
Wysłane: 5 marca 2021 16:30:27 przy kursie: 76,50 zł
Zdajecie sobie sprawe, ze te miliony z hipotetycznie sprzedanych egzemplarzy to przychod Square Enix? To nie jest CDP, ktore sobie gre wydaje sam. Larian tez wydaje sobie swoje gry (i pokrywa ich koszty developmentu z pomoca Kickstartera) sam.
Edytowany: 5 marca 2021 16:32

aircanada15
125
Wpisów: 1 489
Wysłane: 5 marca 2021 18:02:18 przy kursie: 76,50 zł
Nigdy więcej steamspy, proszę was.
Ile jeszcze trzeba podawać przykładów, że te dane są od dawna brane z księżyca ?
Wczoraj developer podał info o 5 mln kopii Valheim, a steamspy pokazuje 12,6 mln.

anti
anti PREMIUM
24
Wpisów: 43
Wysłane: 5 marca 2021 18:38:00 przy kursie: 76,50 zł
Zgadza się, steamspy zupełnie się nie sprawdza.

Sprzedaż można mniej więcej szacować na zasadzie porównania do sąsiadujących tytułów i przeliczników komentarzy. Nie są one oczywiście dokładne, mogą się różnić znacznie w zależności od gry, a także zmieniają się w czasie, ale dają jakiś pogląd. Zrobiłem taki szacunek dla top 10 z poprzedniego tygodnia.

kliknij, aby powiększyć

Parametry przyjąłem uznaniowo, na podstawie mojej najlepszej wiedzy. Źródła danych:
- Dane dot. cen i upustów ze steamdb.info ; upusty szacowałem "na oko" wspierając się pobieżną analizą krzywej komentarzy, wystąpieniem promocji oraz rozkładem komentarzy w poszczególnych językach
- Rozkład komentarzy ze względu na język z: gaminganalytics.info/gb_review...
- Liczba komentarzy z serwisu gamevizz.com. Strona często pada ale można też używać wyżej wymienionej gaminganalitics. Obie strony podają tylko liczbę komentarzy "Steam purchases" dlatego przyjęte przeliczniki komentarzy są wyższe niż typowe 30-40. I tak wychodzą pewne anomalie i np. dla Stardew Valley musiałem przyjąć bardzo wysoki jak mi się wydaje przelicznik aby zgadzało się z rankingiem.

Dokładność tych wyliczeń nie jest duża, ale pokazuje skalę i wątpię aby rzeczywiste liczby były 2 razy większe albo połowę mniejsze. Wnioski jakie wyciągam:
- Vallheim nie można traktować jako jakiegokolwiek odniesienia, ten tytuł gra we własnej lidze obecnie i sprzedaż jest o rząd wielkości większa od kolejnych pozycji.
- Pewnym odniesieniem jak "mocne" są tytuły w rankingu top 10 w danym tygodniu może być pozycja Valve Index, który ze względu na swoją specyfikę (sprzęt VR, brak promocji) powinien mieć dość stabilną sprzedaż.
- Nioh 2 wydaje się być bardzo dobrą referencją dla Outriders, ze względu na sąsiedztwo w rankingu, brak promocji i stabilizujący się napływ komentarzy po premierze która miała miejsce na początku lutego.
- Jeśli przyjęte parametry są mniej więcej właściwe, Outriders sprzedał się w poprzednim tygodniu w ilości około 30 tys. sztuk.

Rufusinski
50
Wysłane: 5 marca 2021 20:20:55 przy kursie: 76,50 zł
Nioh 2 ostatnio sam ogrywam i roznica jakosci pomiedzy tym co pokazalo demo Outriders jest bardzo duza. Nawet z tak slabym demo, uwazam, ze obok 11bit i CDP to jedna z najlepiej rokujacych spolek od gier na GPW. Problem polega jedynie na tym, ze juz teraz jej kapitalizacja jest, moim zdaniem, bardzo wysoka. Ale przy okazji zjazdu po premierze i odkryciu przez wiekszosc napalencow, ze jesli ktos tu zarabia to Square Enix, doloze sobie ja do portfela.

pszort
2
Wysłane: 5 marca 2021 21:09:38 przy kursie: 76,50 zł
anti napisał(a):
Zgadza się, steamspy zupełnie się nie sprawdza.

Sprzedaż można mniej więcej szacować na zasadzie porównania do sąsiadujących tytułów i przeliczników komentarzy. Nie są one oczywiście dokładne, mogą się różnić znacznie w zależności od gry, a także zmieniają się w czasie, ale dają jakiś pogląd. Zrobiłem taki szacunek dla top 10 z poprzedniego tygodnia.

I to jest dużo sensowniejsza metoda, niż zakładanie że jeśli jakaś gra, która zajmowała kiedyś podobne miejsce w rankingu sprzedała się za X to inna gra w innym tygodniu też się sprzedała za ok. X. To jest po prostu bzdura. Mogło to być 2X, albo 3X, albo X/2 czy X/8. To po prostu nie ma sensu. Przykład z Baldur's Gate III był pierwszym lepszym z brzegu, szkoda czasu na przytaczanie więcej przykładów bo to jest po prostu oczywiste. Valheim traktuję jako punkt odniesienia w takim sensie, że dzięki temu, że wiadomo jaka była jego sprzedaż to można było w przypadku Outriders określić górny zakres, którego na 100% nie przekroczyli i tyle.

MrBlue2
43
Wpisów: 413
Wysłane: 5 marca 2021 21:36:36 przy kursie: 76,50 zł
anty_teresa napisał(a):
W swoim omówieniu prospektu koszty produkcji Outriders szacowałem na ok. 200 mln zł. Dodając do tego 20 proc. budżetu marketingowego można sobie policzyć liczbę kopii wymaganą do otrzymania odpowiedniego wyniku, lub odwrotnie wynik przy sprzedanej liczbie kopii. Założyłem cenę na poziomie 60 USD, 10 proc. dyskonta regionalnego, 12 proc. podatku, 30 proc. prowizji (śedniej na dystrybucję cyfrową i pudełkową) oraz 10 proc. dyskonta na promocje. Tabela wygląda tak:

kliknij, aby powiększyć

Należy pamiętać, że dojdzie 1,55 mln akcji z warantów

Czyli akcji będzie 31,12 mln co przy 100 zł dałoby kapitalizację 3,1 mld

Pytanie ile musi zarobić PCF aby wycena 100 zł stała się realna.

Jaki wskaźnik C/Z przyjąć?

Playway C/Z 18
TsGames C/Z 23
11 Bit C/Z 28

Przy C/Z 30 PCF musi zarobić 100 mln
Przy C/Z 20 PCF musi zarobić 150 mln

I teraz kluczowe pytanie jaka wysokość Tantiem?
Idźmy za wyliczeniami anty_teresy
Jak jest 30%
To 100 mln zysku będzie przy sprzedaży 5 mln
150 mln przy sprzedaży 7 mln
Jak jest 20%
To 100 mln przy sprzedaży 7 mln
150 mln przy sprzedaży 9,5 mln
Jak jest 15%
To 100 mln przy sprzedaży 9 mln
150 mln przy sprzedaży 12 mln

To przy cenie 100 zł za akcje PCF i kapitalizacji 3,1 mld

Należałoby uwzględnić ostanie raty płatności za wykonanie gry + dodatkowe zlecenia za wykonanie DLC. Załóżmy, że z tego tytułu PCF zarobi 50 mln

Czyli sukces Outriders
przy tantiemie 30% będzie powyżej 5 mln sztuk
przy tantiemie 20% będzie powyżej 7 mln sztuk
przy tantiemie 15% będzie powyżej 9 mln sztuk

wartość tantiemu 15-20% uważam za najbardziej prawdopodobną
anty_teresa uważa 20-30% za najbardziej prawdopodobne

Utnapisztim
24
Wysłane: 6 marca 2021 06:44:42 przy kursie: 76,50 zł
pszort napisał(a):
anti napisał(a):

I to jest dużo sensowniejsza metoda, niż zakładanie że jeśli jakaś gra, która zajmowała kiedyś podobne miejsce w rankingu sprzedała się za X to inna gra w innym tygodniu też się sprzedała za ok. X. To jest po prostu bzdura. Mogło to być 2X, albo 3X, albo X/2 czy X/8. To po prostu nie ma sensu.

Green Hell: 180.000 kopii w 6 dni (od wtorku wieczorem do poniedziałku rano), jako że tygodniowy ranking steam jest sporządany w niedzielę rano odejmujemy 1 dzień i bierzemy pod uwagę tylko 5 dni sprzedażowych i proporcjonalnie 150.000 kopii w cenie 67,50 zł. co daje 10+ mln PLN wartości sprzedaży dla 4 miejsca w rankingu tygodniowym (proszę porównać z tabelą antiego).

Outriders, 7 miejsce w rankingu tygodniowym, więc logicznie musimy założyć wartość sprzedaży niższą niż 10 mln PLN co przy cenie 250 PLN przekłada się na wolumen w zeszłym tygodniu poniżej 40.000 kopii.

Patrz, taka bzurna bezsensowna metoda, a daje zbliżone wyniki do wyliczeń antiego, jakoś nie wyszedł niewiadomo jaki rozstrzał 2x, 3x czy x/8 który bzdurnie z góry zakładałeś. Pomijając tygodnie z masowymi przecenami nie ma wielkich różnic między tygodniową wartością sprzedaży w podobnych okresach roku na poszczególnych miejscach poza miejscem pierwszym (i może czasem drugim). A to że ty czegoś nie potrafisz policzyć i oszacować to nie znaczy że inni też nie potrafią.

Edytowany: 6 marca 2021 06:59

pszort
2
Wysłane: 6 marca 2021 10:28:54 przy kursie: 76,50 zł
Cytat:
Outriders, 7 miejsce w rankingu tygodniowym, więc logicznie musimy założyć wartość sprzedaży niższą niż 10 mln PLN co przy cenie 250 PLN przekłada się na wolumen w zeszłym tygodniu poniżej 40.000 kopii.

No właśnie to nie jest logiczne, bo ranking jest RELATYWNY w każdym tygodniu. Ale skoro nie jesteś w stanie tego zrozumieć to już nic mnie nie zdziwi. Może to być równie dobrze 40k kopii albo 100k, albo 150k - nie masz pojęcia ile. Więc nie pisz takich głupot bo tylko ferment siejesz.

Utnapisztim
24
Wysłane: 6 marca 2021 11:49:08 przy kursie: 76,50 zł
Cytat:
5 miejsce w jednym tygodniu to może być 1mln USD przychodu, w innym 5mln USD, a w innym 100k USD.

Chcesz głupoty poczytać to poczytaj siebie. Różnice na poziomie rzędu wielkości mogą być na pierwszym miejscu ewentualnie czasem drugim ale już nie w połowie dziesiątki, tam może być ze 20 może wyjatkowo 30% rozrzutu miedzy skrajnymi przypadkami (pomijając okresy masowych przecen).
Edytowany: 6 marca 2021 11:52

martin207
martin207 PREMIUM
10
Wpisów: 198
Wysłane: 6 marca 2021 12:37:28 przy kursie: 76,50 zł
Panowie, wasz przekomarzania są bez sensu. Bez precyzyjnych danych, możecie sobie tylko spekulować.
Ja patrze na to z innej perspektywy, kurs akcji/potencjalna sprzedaż/wartość studia oraz brak kontr premiery te argumenty moim prywatnym zdaniem przemawiają za nadal niską wyceną PCF.
Ale to tylko moje prywatne zdanie.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33