pixelg
MERCATOR - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

MERCATOR [MRC]

AKTUALNY KURS: 236,80 zł (-1,66%) 23-06-2021 10:50
pivovarit
pivovarit PREMIUM
58
Wpisów: 294
Wysłane: 20 marca 2021 16:04:51 przy kursie: 367,00 zł
Nawet jak ktoś nie weźmie udziału w skupie, to taka sama ilość akcji zostanie skupiona z rynku i umorzona, co powoduje, że na jedną akcję przypada większy kawałek tortu.

A prezes wspominał, że to będzie dywidenda albo buyback.

addison
27
Wpisów: 2 233
Wysłane: 20 marca 2021 17:03:47 przy kursie: 367,00 zł
Skup akcji po cenie sporo wyższej od rynkowej to forma dywidendy po którą trzeba się samemu zgłosić. Bardzo nie fair. Ten model od lat realizuje Buczek w quercusie, bardzo brzydki model i to robi przedstawiciel branży finansowej.

Po ile tutaj będzie skup pokaże walne które uchwali widełki, ale reakcja rynku pokazuje co o tym sądzą inwestorzy.

Z drugiej strony ile na tej spółce jest % do wzięcia i na jakim ryzyku? To pytanie zadaję szukając argumentów do kupna-sprzedaży akcji tej spółki i określenia horyzontu czasowego.

Big Bee
18
Wpisów: 42
Wysłane: 20 marca 2021 18:58:08 przy kursie: 367,00 zł
Dwie kwestie do poruszenia.

1) Krótko o buybacku. Bez dwóch zdań korzyści podatkowe są oczywiste względem dywidendy (odroczenie w czasie podatku, a w międzyczasie pieniędzmi można obracać, choć oczywiście ostatecznie podatek zostanie zapłacony jakieś 9 miesięcy później).
Ale...nie dla wszystkich. Logika takich skupów i czysta matematyka preferuje jak najwyższą cenę skupu (bo oszczędności podatkowe są większe), co oznacza rosnącą skalę redukcji. Zdecydowanie poszkodowani będę mniejsi akcjonariusze, przy cenie 770 akcjonariusz posiadający poniżej 19 akcji prawdopodobnie nic nie sprzeda. Przy kilkudziesięciu akcjach zaokrąglanie będzie prawdopodobnie w dół, zatem też dostaje się po łapach. Taki skup zatem zdecydowanie preferuje większych, największy najwięcej zyska. Dodatkowo trzeba latać po Trigonie.

2) O ile obecny szum związany z buybackiem ma wymiar raczej krótkoterminowy, wartość akcji w średnim i długim terminie to pochodna fundamentów, a te po opublikowaniu raportu i wczorajszym webinarze w mojej opinii troszkę pogorszyły się.

W szczególność zaskakujący jest ostateczny wynik netto kwartału, niższy niż szacunki i co więcej, niższy niż III kw. Mercator zatem, jako pierwsza spółka na świecie z branży, pokazał regres wyniku netto kw/kw.
Patrząc na to co może wydarzyć się w I kw 2021 pod względem wyniku netto, patrzę na trzy aspekty:
- ceny nitrylu, które w IV 2020 spowodowały wzrost koszt materiałów o 15 mln PLN względem III kw, a które nieubłaganie w I kw wzrosną o kolejne 20-30 mln PLN,
- kontrybucję zysku EBIT na dystrybucji. Zgodnie z moimi oczekiwaniami, dystrybucja już nie przyniosła przyrostu wyniku EBIT w IV kw, a była dokładnie na tym samym poziomie co kwartał wcześniej i wyniosła 143 mln PLN. Spółka wczoraj w osobie Kruszewskiego raczej bez entuzjazmu mówiła o cenach i w dystrybucji, ceny niby są podobne co w IV, choć lateksy i winyle już spadają, co implikuje dość zauważalny spadek EBIT z tego segmentu, bo MRC kupuje już mocno drożej od Kossana i Supermax, a wolumeny (przy nadal ograniczonej dostępności) będą podobne. Szacuję zatem, że w I kw. EBIT tego segmentu spadnie o jakieś 30-40 mln PLN względem IV kw.
- kontrybucję zysku EBT na produkcji. O ile dwa powyższe elementy działają in minus (łącznie ok 50-70 mln PLN), produkcja powinna jeszcze poprawić wynik, nie tyle jako wzrost obecnych cen spotowych, bo jak rozumiem, już nie ma wzrostu cen, tylko są podobne jak w IV kw, ale jako efekt sprzedaży po wyższych cenach uwolnionych mocy z kontraktów z Australii i WB. Ale czy to wystarczy by ten wzrost wyniku wystarczył by pokryć spadek wynikający z nitrylu i dystrybucji? Obawiam się, że może nie wystarczyć.

Oznaczałoby to, że spółka największy zysk netto mogła osiągnąć już w III kw 2020r. Sam zakładałem wcześniej, że będzie to w I kw tego roku.

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

orzech
55
Wpisów: 712
Wysłane: 20 marca 2021 19:41:20 przy kursie: 367,00 zł
Może na teraz do tematu skupu się nie będę odnosił bo jeszcze o tym rozmyślam...
Tylko słowo o dystrybucji, być może jest tak jak piszesz ale na jedno jeszcze bym zwrócił uwagę z ostatniego webinaru.
Tam padły jednak słowa, że jako producenci są i będą małym graczem na rynku,
natomiast ich celem jest bycie potentatem globalnym właśnie w dystrybucji i tutaj chcą być numerem jeden...
Idąc tym tropem chyba widzą tutaj dla siebie miejsce, chyba mają bardzo rozwinięte kanały i mimo spadku marż w przyszłości liczą na spore zyski z tego tytułuThink
tutaj dla uściślenia Twojej wypowiedzi
Cytat:
Mimo postępujących szczepień na Covid-19 popyt na jednorazowe środki ochrony osobistej będzie zwiększony jeszcze przez długi czas. – Ceny rękawic w pierwszym kwartale 2021 roku utrzymują się na podobnym poziomie jak w poprzednim. W obszarze produkcji widzimy pewną tendencję rosnącą, zaś w segmencie dystrybucyjnym malejącą w niewielkim stopniu, głównie w obszarze rękawic lateksowych i winylowych. Rękawice nitrylowe zachowują się natomiast lepiej – wyjaśnia Witold Kruszewski, członek zarządu ds. finansowych Mercatora.

Może więc I kwartał faktycznie nie będzie rekordowy, ale jeśli podobny do IV to chyba nie ma co narzekaćThink
Cytat:
W dłuższej, kilkuletniej, perspektywie liczy się jednak ze spadkiem cen wraz ze zwiększaniem podaży rękawic na rynku. – Z obiektywnych analiz wynika, że po wygaszeniu pandemii ceny nie powinny wrócić do poziomu sprzed jej wybuchu, lecz utrzymają się o 50 proc. wyżej – uważa Wiesław Żyznowski, prezes Mercatora.

Gdyby tak faktycznie miało być, to przy zwiększonej produkcji i dobrej dystrybucji biedować to raczej spółka nie powinna...i chyba w coś jeszcze na przestrzeni tych dwóch czy trzech lat zainwestują...
Edytowany: 20 marca 2021 19:50

Gim
Gim PREMIUM
2
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 300
Wysłane: 20 marca 2021 20:57:58 przy kursie: 367,00 zł

Slavvvos
Slavvvos PREMIUM
6
Wpisów: 117
Wysłane: 20 marca 2021 21:25:47 przy kursie: 367,00 zł
Moim zdaniem nie ma opcji żeby spadek zachorowań w sposób szybki wpływał na spadek przychodów. instytucje i kraje będą zobowiązane do tworzenia rezerw materiałowych. nie da się też ukryć że 99% z nas tutaj na forum nie robi zakupów wręcz rękawiczkach z nitrylu i nie wyprowadza psa w rękawiczkach z nitrylu a prawie 100% tego co mrc sprzedaje to są instytucje Zdrowia. To nie my zwykli ludzie spoza świata medycznego stworzyliśmy zyski mrc w ostatnim roku. mnie bardziej jako małego zastanawia ustawienie widełek od 400 do 770 z jednej strony cena ABB a z drugiej ATH z jednej strony gwarancja dla ABB że nie straci a z drugiej strony ....no właśnie co ... i w ogóle czemu widelki A nie konkretna cena?
czy prezes i zarząd czytali analizy P. Szkutnika?

rafik1
3
Wpisów: 20
Wysłane: 21 marca 2021 19:28:34 przy kursie: 367,00 zł
Slavvvos napisał(a):

mnie bardziej jako małego zastanawia ustawienie widełek od 400 do 770 z jednej strony cena ABB a z drugiej ATH z jednej strony gwarancja dla ABB że nie straci a z drugiej strony ....no właśnie co ... i w ogóle czemu widelki A nie konkretna cena?
czy prezes i zarząd czytali analizy P. Szkutnika?

Ustalanie skupu z ceną max to częsta praktyka.
Ostatnio Kruk, również robił skup po cenie 370 czyli cenia z ATH, przy cenie akcji ok 130 zł..
Sup taki daje poczucie zarobku nawet dla akcjonariuszy, którzy kupowali akcje po bardzo wysokich cenach.

Dodatkowo, na Kruku przy redukcji 98,44% możn abyło zgarnąć więcej kasy niż z dywidendy ( gdyż nie wszyscy uprawnienie brali udział), a co ważne nie trzeba było płacić od razu 19% podatku.
Jak dla mnie skup jest lepszym rozwiązaniem, ale trzeba się liczyć z zablokowaniem akcji na jakiś czas.

Ostateczna cena skupu nie ma znaczenia gdyż wartość skupionych akcji będzie dla akcjonariuszy podobna.
( pomijając fakt, że przy najwyższej możliwej cenie będzie mniej akcji skupionych i tym co mają mało akcji może te kilka procent zaważyć czy firma skupi od nich np. 5 czy 8 akcji ).

Dla osobób któe kupowały powyżej 400 zł też dobrze by było aby cena była jak nawyższa.

Edytowany: 21 marca 2021 19:31

addison
27
Wpisów: 2 233
Wysłane: 21 marca 2021 20:06:54 przy kursie: 367,00 zł
C
Dla świadomych akcjonariuszy i pilnujących swoich pozycji na bieżąco skup po wysokiej cenie zawsze daje przewagę.

Jednak ja lubię popatrzeć na taki model też z poziomu biernego akcjonariusza, który w tym modelu jest pomijany, ktoś inny wykorzystuje to, że inni są pasywni. Jest to model w mojej ocenie mało etyczny. Za takie coś żółta kartka dla spółki, zarządu i głównego akcjonariusza.

Warto sobie przeliczyć ile stracili pasywni akcjonariusze np na spółce quercus za ostatnie kilka lat. Nie każdy śledzi rynek na bieżąco, szkoda, że główny i zarząd nie myśli o tych pasywnych.
Edytowany: 21 marca 2021 20:09

abcabc
1
Wpisów: 243
Wysłane: 21 marca 2021 20:12:24 przy kursie: 367,00 zł
"– Ja zakładam, że wszyscy akcjonariusze Mercatora zgłoszą się i każdy proporcjonalnie do swoich udziałów otrzyma te pieniądze, łącznie ze mną. Teoretycznie i z założenia powinienem zgłosić się z całym swoim pakietem – powiedział prezes."

Przypomnę tylko tutaj że zadawałem pytanie o dokładnie taką sytuację na czacie ze spółką i otrzymałem odpowiedź, że tak nie będzie, bo będzie dywidenda! Na szczęście nie zaufałem prezesowi :)

Skup faworyzuje największego akcjonariusza, bo w jego stronę popłynie większość pieniędzy. Dywidenda gwarantowałaby proporcjonalność, a tak to wiadomo że minimum 5% akcjonariatu jest nieaktywne - kasa popłynie nieproporcjonalnie dużym strumieniem w stronę dużych akcjonariuszy. Ci, którzy odpowiedzą jako mniejszościowi w związku z tym zostaną zredukowani nieproporcjonalnie do całości akcjonariatu (tylko do dużych graczy, którzy zdominują wezwanie).

Ci, którzy nie odpowiedzą, będą jeszcze bardziej pokrzywdzeni, bo kasa ze spółki wypłynie w stronę dużych a sama firma zostanie ogołocona z dużej części gotówki, więc nie będą mieli proporcjonalnego do swoich udziałów "zysku" z umorzenia akcji.

Slavvvos
Slavvvos PREMIUM
6
Wpisów: 117
Wysłane: 21 marca 2021 20:24:43 przy kursie: 367,00 zł
Zatem przykładowo : ze wszystkich moich np 500 akcji, przy redukcji np 98%, skupione zostanie dokładnie 10szt niech będzie po maksymalnej cenie. ? czyli 7700 A podatek w '22.
Przy div np 25zl to było by jakieś 10k po odjęciu podatku.
Czy ktoś liczył przy ilu szt akcji w portfelu wychodzi korzystnie finansowo dla akcjonariusza ulicznego skup względem div , zarówno po cenie min oraz maks przy szacunkowej ale prawdopodbnej redukcji.

dobrze zadałem pytanie ?

pivovarit
pivovarit PREMIUM
58
Wysłane: 21 marca 2021 20:36:14 przy kursie: 367,00 zł
Cytat:
Przypomnę tylko tutaj że zadawałem pytanie o dokładnie taką sytuację na czacie ze spółką i otrzymałem odpowiedź, że tak nie będzie, bo będzie dywidenda! Na szczęście nie zaufałem prezesowi :)

Możesz przytoczyć ten fragment?

Przypomnę, że celem skupu jest umorzenie akcji i podzielenie się zyskiem poprzez zmniejszenie ilości kawałków tortu do podziału. Nie ma znaczenia od kogo te akcje zostaną skupione. Jest cała masa informacji w internecie na ten temat. Wystarczy pogooglać.

Mam wrażenie, że niektórzy spodziewali się, że buyback miał zdjąć ich z haków poprzez skup całych ich pakietów po cenie mocno wyższej od rynkowej.

Ponek
4
Wpisów: 194
Wysłane: 21 marca 2021 20:58:38 przy kursie: 367,00 zł
Komu ma służyć skup akcji C/WK >1 ?
To nie jest budujące dla długoterminowych akcjonariuszy, zarząd powinien o tym wiedzieć...

Czy w takim razie szykuje się super, hiper nadzwyczajny wynik za Ikw. w stosunku do IVkw.2020r., czy też próba ściągnięcia gotówki przez głównego w białych rękawiczkach? Przekonamy się niedługo...

Główny akcjonariusz chyba faktycznie nie zna zasad na giełdzie, gdyby wszyscy akcjonariusze mieliby zablokować akcje pod skup to z przytupem spółka wylądowałaby na 2fixach, czyli notowaniach jednolitych za brak płynności.
Edytowany: 21 marca 2021 21:21

orzech
55
Wpisów: 712
Wysłane: 21 marca 2021 21:17:38 przy kursie: 367,00 zł
A tymczasem jutro historyczna chwila dla spółki - pierwsze notowania w WIG20
Na teraz pewnie nie rozwiążemy zagadki jak to będzie z tym skupem, wiele zależy od tego jaką cenę w zaproszeniu zaproponuje zarząd i ile akcji do skupu przystąpi...
Cofnijmy czas jakieś choćby pół roku - ktoś by się wtedy mógł spodziewać że Mercator wyląduje w blue chipachwave
To co udało się osiągnąć spółce jest czymś niewyobrażalnym, pewnie co oczywiste i dla jasności to podkreślam że pomogło to covidowe dziadostwo, ale też ekipa zrobiła chyba wszystko co mogła by chwalić się takimi wynikami....
To wydaje mi się należy i trzeba docenić, a co dalej...czas pokaże;)

pivovarit
pivovarit PREMIUM
58
Wysłane: 21 marca 2021 21:19:11 przy kursie: 367,00 zł
Slavvvos napisał(a):
Czy ktoś liczył przy ilu szt akcji w portfelu wychodzi korzystnie finansowo dla akcjonariusza ulicznego skup względem div , zarówno po cenie min oraz maks przy szacunkowej ale prawdopodbnej redukcji.

Skup to zysk na dwóch poziomach: zysk z fizycznej odsprzedaży akcji + zysk z umorzenia akcji.

Tutaj nie ma co liczyć, bo skup powoduje, że zmniejsza się ilość akcji, na które dzieli się kapitalizacja spółki (odwrotność rozwodnienia poprzez emisję), co z automatu zmienia wycenę wskaźnikową, co rynek powinien skorygować.

Różnica polega głównie na tym, że zamiast pewnej wypłaty dostajemy niepewny wzrost kursu w przyszłości. I tutaj w grę wchodzą indywidualne preferencje.

Nawet jak kogoś fizycznie redukcja wypchnie ze skupu, to wychodzi tak jakby otrzymał kasę z dywidendy i natychmiast ją reinwestował, ale bez utraty 19% na Belkę. Czyli tak jakbyś miał IKE.

Niech ktoś zweryfikuje moje wypociny, bo nie wiem czy pominąłem coś istotnego, czy po prostu intuicja matematyczna w narodzie leży (mam wykształcenie techniczne i mogę być biased).
Edytowany: 21 marca 2021 21:30

yellowshadow
42
Wpisów: 154
Wysłane: 21 marca 2021 21:26:19 przy kursie: 367,00 zł
Ponek napisał(a):
Komu ma służyć skup akcji C/WK >1 ?

Zapytaj Buffeta, który robi to regularnie dla akcji serii A.

abcabc
1
Wpisów: 243
Wysłane: 21 marca 2021 21:39:44 przy kursie: 367,00 zł
pivovarit napisał(a):

Możesz przytoczyć ten fragment?

Musiałbym poszukać tego czatu, konkretnie spytałem o to czy prezes (akcjonariusz dominujący) będzie sam odpowiadał na ewentualne (w tamtym czasie) wezwanie. Odpowiedź była że nie i że będzie dywidenda i skup (który potem był prowadzony).

pivovarit napisał(a):

Mam wrażenie, że niektórzy spodziewali się, że buyback miał zdjąć ich z haków poprzez skup całych ich pakietów po cenie mocno wyższej od rynkowej.

Nie mam i nie miałem Mercatora, ale zastanawiałem się czy nie wejść w pewnym momencie.

Znaczenie wg mnie ma, bo gdy ze spółki wypłynie gotówka a przyszłość biznesu jest niepewna (mała możliwość powtórzenia wyników covidowych), to nie odpowiadanie na wezwanie jest bez sensu. Zresztą sam prezes tak mówi.

Ponek
4
Wpisów: 194
Wysłane: 21 marca 2021 21:55:53 przy kursie: 367,00 zł
Dziękuję za wskazówkę. Myślę jednak, że odniesienie się do działań Buffeta nie pasuje do Mercatora.
Skup Buffeta nie jest uniwersalną regułą, którą wszyscy mają podążać.
To jak porównanie słonia do mrówki.
Porównanie podmiotu dojrzałego z mega dużymi środkami finansowymi, o innej skali działalności i sposobu rozwoju do spółki rozwijającej się, nadal małej na tle rynku, z biznesem który miał mega-udany rok, z planowym spadkiem marży w kolejnych latach, jak tu pochwalać pomysł skupu akcji C/WK >1 ???

pivovarit
pivovarit PREMIUM
58
Wysłane: 21 marca 2021 22:02:57 przy kursie: 367,00 zł
Cytat:
...jak tu pochwalać pomysł skupu akcji C/WK >1 ???

Z tym bym poczekał do wyników za Q1, które pewnie będą na poziomie wyników Q3/Q4 2020
Edytowany: 21 marca 2021 22:03

DJ1910
32
Wpisów: 161
Wysłane: 22 marca 2021 09:20:00 przy kursie: 338,00 zł
Jak przypuszczalem debiut stulecia na W20 sie szykuje. Na ten moment przynajmniej...

Chyba, ze taki jest plan, fundy wyczekają i jak pyknie ponizej 350 wlaczą odkurzacz i jeszcze na plusie sie zamknie ;)

goral09mat
goral09mat PREMIUM
33
Wpisów: 190
Wysłane: 22 marca 2021 09:31:46 przy kursie: 338,00 zł
Jak tak dalej pójdzie to odkupią po 300 ;)

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość, Slavvvos