pixelg
CDPROJEKT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

CDPROJEKT [CDR]

AKTUALNY KURS: 181,00 zł (-2,76%) 17-06-2021 17:04
vladinho
vladinho PREMIUM
33
Wpisów: 817
Wysłane: 22 marca 2021 15:30:50 przy kursie: 217,00 zł
tgolik napisał(a):
Trudno uwierzyć w te 500 tys. sprzedanych cyfrowo w I kwartale. Cyberpunk był w TOP10 na steam przez 6 tygodni od początku stycznia do połowy lutego.

Pierwszy kwartał zawsze był najgorszy sprzedażowo, wynika to trochę z tego, że promocje związane z czarnym piątkiem i okresem świątecznym dość mocno angażowały graczy. Trudno powiedzieć, czy coś zmieniło się ze względu na pandemię - ale nawet jeśli to jest 10%-15% większa sprzedaż niż średnia z ostatnich lat to jest znacząco mniej niż w innych kwartałach.

Biorąc pod uwagę wykres, który pojawił się na poprzedniej stronie to te 500 tyś jest jak najbardziej prawdopodobne. Być może to są słupki wycięte z tvp, ale pokazuje to niestety jeden istotny szczegół - sprzedaż CP odbiega od średniej sprzedaży w czasie od premiery dla pozostałych gier AAA, co zmusi w najbliższym czasie analityków do rewizji prognoz sprzedaży i wyceny CDR.

Poza tym 500tyś to nie jest mało szczególnie przy tej cenie, jeszcze raz podeślę linka do sprzedaży RDR2, który był znacząco lepszym tytułem i nawet wyprzedzał CP w lutym na steamie:
en.wikipedia.org/wiki/Red_Dead...
Cytat:
... The game had shipped 23 million copies by December 2018,[141] 24 million by March 2019
Edytowany: 22 marca 2021 15:38

kolarz888
4
Wpisów: 15
Wysłane: 22 marca 2021 17:54:42 przy kursie: 217,00 zł
PAP podał, że nowa strategia CD Projektu zostanie ogloszona w przyszły wtorek po sesji (godz. 18:00).

Co do aktualnej sprzedaży, to do czasu podania oficjalnego komunikatu możemy tworzyć jedynie lepsze lub gorsze szacunki. Dla mnie pewnego rodzaju punktem zaczepienia jest liczba komentarzy na Steam. Od początku roku dla Cyberpunka 2077 pojawiło się ich 60 tysięcy. Dla porównania - w tym samym czasie dla gier z serii Wiedźmin (1,2,3) przybyło prawie 30 tys. opinii. Oczywiście częśc z recenzji to zakupy jeszcze z zeszłego roku, ale myślę, że większość pochodzi od osób, które kupiły grę już w 2021.

Nie wiadomo jaki mnożnik między liczbą komentarzy a sprzedanych egzemplarzy przyjąć (dla Wiedźmina 3 jest to mniej więcej 60-65), ale nawet gdyby przyjąć o połowę mniejszą wartość to sprzedaż za I kwartał rysuje się o wiele wyżej niz cytowane tu 500 tys. egzemplarzy.

aircanada15
aircanada15 PREMIUM
149
Wpisów: 1 549
Wysłane: 22 marca 2021 20:55:39 przy kursie: 217,00 zł
Odnośnie tej sprzedaży w Q1: moim zdaniem będzie to wartość bliższa 1 milionowi sztuk (Steam).

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

asganis
15
Wpisów: 58
Wysłane: 22 marca 2021 22:20:35 przy kursie: 217,00 zł
CDP nadrabia wyniki za pierwszy kwartał, na steamie przecena cyberpunka o 20% w tej chwili 2 pozycja w bestsellerach global a wiedzmin znowu za 3 dyszki na 4 pozycji
z jednej strony może trochę dziwić taka przecena 4 miesiące po premierze, z drugiej strony wystarczyło spuścić z ceny i pomimo negatywnej otoczki wokół gry popyt na cybera znowu się pojawił

CSharpBeginner
4
Wpisów: 89
Wysłane: 22 marca 2021 23:33:29 przy kursie: 217,00 zł
Ale masakra, że już nawet sami oficjalnie dają promocje na Steamie... ledwo co premiera gry, gry która miała być ewenementem. Szczerze, jakichkolwiek oficjalnych zniżek to ja się może pod koniec roku spodziewałem.. sprzedaż chyba naprawdę musi marnie wyglądać, skoro takimi ruchami muszą ją pobudzać.

aircanada15
aircanada15 PREMIUM
149
Wpisów: 1 549
Wysłane: 23 marca 2021 00:55:28 przy kursie: 217,00 zł
Przeszło 3 miesiące od premiery i promocja 20%. Pomijając już jej genezę i to czy ma ona podkręcić wynik kwartalny...
"Szczerze, jakichkolwiek oficjalnych zniżek to ja się może pod koniec roku spodziewałem" - to źle się pan spodziewał ;] Tytuły AAA często są przeceniane o 40% w krótszym czasie niż ten wspomniany.
Także, zgodnie z nickiem, sporo do nauki tu mamy.

P.S. Witcher 3 w podobnym okresie miał już bodajże 30% promocji.
Edytowany: 23 marca 2021 00:58

pivovarit
pivovarit PREMIUM
57
Wpisów: 291
Wysłane: 23 marca 2021 07:01:10 przy kursie: 217,00 zł
tgolik napisał(a):
d2fan napisał(a):
No właśnie, jest końcówka marca a strategii wciąż nie ma. Czyż to nie jest zastanawiające? Chyba, że spółka sama nie wie co może wypuścić w tym roku i w jakich terminach...

Mam nadzieję, że nie ogłoszą Wiedźmina 4. Wg mnie powinni dać jasny przekaz, że Cyberpunk jest ciągle bardzo ważny dla przyszłości firmy i skupić się na poprawie postrzegania i rozwoju gry.

Ale ogłoszenie Witchera 4 w żaden sposób nie wyklucza tego. Cyberpunk został ogłoszony przed wydaniem Witchera 3 a pierwsze lata pracy, to robota głównie koncepcyjna.

Ping-Pong
12
Wpisów: 62
Wysłane: 23 marca 2021 07:20:06 przy kursie: 217,00 zł
Hmm,

Niektórzy akcjonariusze chyba liczą na to, że zarząd ogłosi zapowiedzi "bo kurs spada"...
Trochę szkoda byłoby by zarząd zajmował się spekulacją, a nie biznesem.....

Zwróciłbym uwagę, że ogłoszono CP77 przed premierą W3 - to prawda. Lecz miało być tak, że obie gry, czyli i W3 i CP77 miały być robione równolegle. Dopiero później wyszło, że firma nie da rady, bo ludzi za mało....

tgolik
tgolik PREMIUM
56
Wpisów: 268
Wysłane: 23 marca 2021 07:36:22 przy kursie: 217,00 zł
Z ogłoszeniem Cyberpunka 2077 w 2012 roku sprawa była inna. Firma rozglądała się za nowym IP i ten zwiastun z 2013 roku był sondowaniem rynku. Bardzo ciepło przyjętym przez odbiorców. Ponieważ prezentacja odbyła się przed premierą Wiedźmina 3 zobaczyliśmy po raz pierwszy, jaka jest globalna siła marki Wiedźmin (było to półtora roku po premierze Wiedźmina 2).
Obecnie ogłoszenie W4 byłoby raczej próbą ratowania kursu i to w momencie, kiedy gracze mogliby przyjąć tę informację negatywnie dla projektu Cyberpunk ("porzucą Cyberpunka i zabiorą się za coś nowego")
Z drugiej strony ma to być strategia na kilka lat, więc jak nie wspomnieć o Wiedźminie 4?

tgolik
tgolik PREMIUM
56
Wysłane: 23 marca 2021 08:34:55 przy kursie: 217,00 zł
Czy udało się komuś z Was wyodrębnić z któregoś z raportów okresowych jakie były przychody z Gwinta np. w 2020 roku?

Space Cowboy
Space Cowboy PREMIUM
31
Wpisów: 174
Wysłane: 23 marca 2021 14:11:24 przy kursie: 220,70 zł
tgolik napisał(a):
Z ogłoszeniem Cyberpunka 2077 w 2012 roku sprawa była inna. Firma rozglądała się za nowym IP i ten zwiastun z 2013 roku był sondowaniem rynku. Bardzo ciepło przyjętym przez odbiorców. Ponieważ prezentacja odbyła się przed premierą Wiedźmina 3 zobaczyliśmy po raz pierwszy, jaka jest globalna siła marki Wiedźmin (było to półtora roku po premierze Wiedźmina 2).
Obecnie ogłoszenie W4 byłoby raczej próbą ratowania kursu i to w momencie, kiedy gracze mogliby przyjąć tę informację negatywnie dla projektu Cyberpunk ("porzucą Cyberpunka i zabiorą się za coś nowego")
Z drugiej strony ma to być strategia na kilka lat, więc jak nie wspomnieć o Wiedźminie 4?

Zgadzam się. Co do 2012 roku - na pewno liczyli wtedy, że gra ukaże się jednak szybciej. Wiadomo, że W3 też miał wyjść szybciej. Zakładam też, że musieliby i tak w raporcie poinformować inwestorów o Cyberpunku więc chcieli (słusznie) żeby to była zapowiedź z hukiem. Jestem przekonany, że to były dobre decyzje, szkoda po prostu, że nie dowieźli jakości w którą celowali.

Jak nie wspomnieć o Witcher 4? Dość prosto do tej pory w strategiach mówili po prostu o kolejnych grach AAA.

Myślę, że bardzo możliwe, że strategia rozczaruje rynek. Mówi się trudno, nie powinni myśleć jaki kurs będzie za miesiąc, tylko jak zrobić super grę za 3 lata. Mam nadzieję, że zapowiedź wiedźmińska będzie na poziomie na jaki zasługuje to iP.

tgolik
tgolik PREMIUM
56
Wysłane: 23 marca 2021 14:31:22 przy kursie: 220,70 zł
Zapowiedź Wiedźmina 4 (chodzi mi o użycie w przekazie słowa Wiedźmin) powinna pojawić się, dopiero wtedy, gdy gracze trochę stonują swoje opinie o CDR.

Utnapisztim
32
Wpisów: 777
Wysłane: 23 marca 2021 16:13:17 przy kursie: 220,70 zł
aircanada15 napisał(a):
Przeszło 3 miesiące od premiery i promocja 20%. Pomijając już jej genezę i to czy ma ona podkręcić wynik kwartalny...
"Szczerze, jakichkolwiek oficjalnych zniżek to ja się może pod koniec roku spodziewałem" - to źle się pan spodziewał ;] Tytuły AAA często są przeceniane o 40% w krótszym czasie niż ten wspomniany.
Także, zgodnie z nickiem, sporo do nauki tu mamy.

P.S. Witcher 3 w podobnym okresie miał już bodajże 30% promocji.

30% było po 4 miesiącach, a po pół roku od premiery był przeceniony już o 50%.

Ping-Pong
12
Wysłane: 23 marca 2021 19:14:41 przy kursie: 220,70 zł
Space Cowboy napisał(a):
tgolik napisał(a):

Zgadzam się. Co do 2012 roku - na pewno liczyli wtedy, że gra ukaże się jednak szybciej. Wiadomo, że W3 też miał wyjść szybciej. Zakładam też, że musieliby i tak w raporcie poinformować inwestorów o Cyberpunku więc chcieli (słusznie) żeby to była zapowiedź z hukiem. Jestem przekonany, że to były dobre decyzje, szkoda po prostu, że nie dowieźli jakości w którą celowali.

Jak nie wspomnieć o Witcher 4? Dość prosto do tej pory w strategiach mówili po prostu o kolejnych grach AAA.

Myślę, że bardzo możliwe, że strategia rozczaruje rynek. Mówi się trudno, nie powinni myśleć jaki kurs będzie za miesiąc, tylko jak zrobić super grę za 3 lata. Mam nadzieję, że zapowiedź wiedźmińska będzie na poziomie na jaki zasługuje to iP.

Pierwszy materiał o CP77 na YT ma datę 19 października 2012 roku.
Polecam zerknąć do strategii na lata 2012-2015 opublikowanej.... 17 listopada 2011 roku
strona 11
link: www.cdprojekt.com/pl/wp-conten...

A więc de facto już wtedy chodziło o to by mieć 2 gry AAA w developmencie jednocześnie, gdyż inaczej chyba to "testowanie rynku" musiałoby być nieco wcześniej... Poniżej link do drugiej informacji, choć zdaję sobie sprawę, że na podstawie plotki. Mogę też poszukać wypowiedzi któregoś z członków zarządu nt. tego jak miał się proces produkcji wtedy - wydaje mi się, że gdzieś słyszałem te wypowiedzi. Oni też niejednokrotnie prostowali ten mit pt. "Cyberpunk był przecież w developmencie 8 lat". Nawiasem jednak, jak się czyta artykuły z tej sprawy z 2017 roku no to inaczej się patrzy na to jaki produkt wyszedł finalnie...
www.dobreprogramy.pl/CD-Projek...
Jak pisałem wcześniej, gdzieś pewnie w 2013 roku okazało się, że brak ludzi by ciągnąć jednocześnie W3 i CP77. I tu: bo ambicje urosły, tj. np. okazało się, że możemy zrobić lepszą grę (nie oceniam czy słusznie czy nie - W3 pokazał, że tak), albo zbyt wolno organizacja rosła osobowo, albo wtedy nie było dostatecznie dużo w kasie by ciągnąć 2 jednocześnie - nieważne. Efekt był taki, że jak się kilkukrotnie wypowiadali przedstawiciele spółki, realnie development CP77 rozpoczął się dopiero w 2016 roku.
Co do tego co spółka pokaże 30 marca: gdybym był akcjonariuszem to cieszyłbym się z jakiegokolwiek planu by wyjść z tego kryzysu wizerunkowego, bo chyba niepewność teraz jest niemała, patrząc chociażby po tym jakie posty były na tym forum w ostatnich dniach. Natomiast co do W4 - to bym zapomniał o tym. Też spółka niejednokrotnie mówiła, że Wiesiek był trylogią. Nie mówili natomiast, że nie wykorzystają ponownie franczyzy. I tu jest pole do dociekań co to może być. Ale mówienie "wydamy kolejną grę wiedźmińską w tym i tym roku" tylko po to by uspokoić inwestorów, bo kurs spada byłoby moim zdaniem odebrane słabo.

tgolik
tgolik PREMIUM
56
Wysłane: 23 marca 2021 22:15:51 przy kursie: 220,70 zł
Znalazłem niezwykle ciekawy wątek na reddit. Trzeba się w niego wgłębić i porozwijać odpowiedzi ale wydaje się, że w dyskusji obok troli wzięli udział doświadczeni deweloperzy.
www.reddit.com/r/cyberpunkgame...

tgolik
tgolik PREMIUM
56
Wysłane: 24 marca 2021 08:02:40 przy kursie: 220,70 zł
Szczegółowy link z samą wartościową treścią do postu powyżej:
www.reddit.com/r/cyberpunkgame...

michal-j
15
Wpisów: 50
Wysłane: 24 marca 2021 17:10:50 przy kursie: 217,10 zł
Chciałbym was spytać o opinię na temat niskiej pozycji Cp na steam. Tyle się ostatnio czyta i słyszy, że Cp wylądował "już" poza 10 pozycją i jest to wielki dramat. Ta sytuacja sama w sobie oczywiście z jednej strony martwi, jednak z drugiej - właśnie trwa promocja na W3, który po przecenie kosztuje 30 zł i zainteresowanie jest tak duże, że gra jest znów na pierwszym miejscu. Ranking steama jest budowany na podstawie obrotu, a nie liczby sprzedanych kopii. Wiedźmin za miesiąc skończy 6 lat i nie chce mi się wierzyć, że sprzedaje się obecnie w ogromnej liczbie egzemplarzy, co przy tak niskiej cenie może oznaczać, że mamy teraz na steamie taki sezon ogórkowy, że wystarczy 100 tys zł dziennie, by poza weekendem wylądować w top 5. A to oznacza, że różnica miedzy 5. a powiedzmy 10-15 miejscem może być naprawdę niewielka.
Dowodem może być niedawna premiera mr.Prepper, który zaliczył świetny debiut i w 3 doby (łącznie z weekendem) sprzedał 61 tys kopii po 65 zł, co daje niecały 1.5M zł dziennie.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 652
Wysłane: 24 marca 2021 18:32:09 przy kursie: 217,10 zł
Zerknij w poprzednie raporty spółki. Wiedźmin potrafił wygenerować kilkaset milionów rocznej sprzedaży w 2018 czy 2019 r. Ta gra po prostu sprzedaje się świetnie. Gry jak Mr. Prepper czy podobne mogą tylko pomarzyć, aby zrobić taki wynik. Ba, pomarzyć mogą nawet takie tytuły jak Frostpunk, czy nawet Green Hell, które niewątpliwie są hitami.

I tak, poziom sprzedaży w tym roku jest słaby. Wyniki za IV kw. będą fantastyczne, ale są właśnie obawy o ogon sprzedażowy, czyli przychody w 2021, 2022 i latach kolejnych. Skoro są wciąż duże problemy z wyprostowaniem bugów na PC, to co mówić o starych konsolach, wersji na nextgeny, nie wspominając już wersji online. Być może nie przeszkadza to tak w produkcji DLC, ale na nie nie ma po prostu w tej chwili klimatu i w takim otoczeniu ciężko o sukces.

Ping-Pong
12
Wysłane: 24 marca 2021 19:20:08 przy kursie: 217,10 zł
tgolik napisał(a):
Czy udało się komuś z Was wyodrębnić z któregoś z raportów okresowych jakie były przychody z Gwinta np. w 2020 roku?

Najprawdopodobniej szukana przez Ciebie wartość siedzi w pozycji "przychody ze sprzedaży produktów" na spółce GOG, ale to jest tylko udział GOG w przychodach z gry, gdyż rozliczenie było w ramach konsorcjum, tj. GOG pokazuje w tej pozycji swój udział przychodów, a studio pokazuje swój udział "u siebie".
Nie ma oczywiście jeszcze raportu za cały 2020 rok, ale już po tej pozycji widać, że wzrosły, choć pytanie jaki jest podział w ramach tego konsorcjum oraz czy w tej pozycji nie jest księgowane coś jeszcze.
W 1-3Q2020 pewnie było to coś między 30-50 mln z Gwinta.

Ralfi
11
Wpisów: 52
Wysłane: 25 marca 2021 17:09:57 przy kursie: 208,10 zł
Pytanie do techników, czy jeśli jutro kurs ładnie by odbił, to czy możemy mówić o formacji podwójnego dna? Jeśli potencjalnie jest to możliwe to ile i w jakim okresie czasu musiałaby kurs osiągnąć?
Edytowany: 25 marca 2021 17:10

Użytkownicy przeglądający ten wątek enthusiast, Gość, misiek6603