pixelg
NTTSYSTEM - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5

NTTSYSTEM [NTT]

AKTUALNY KURS: 6,70 zł (-0,59%) 09-04-2021 16:36
anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
191
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 550
Wysłane: 20 maja 2013 19:43:34 przy kursie: 3,44 zł
Omówienie sprawozdania NTT System za pierwszy kwartał 2013 r.

Niestety sprawozdanie NTT jest kwartalne i zawiera niedużą wartość informacyjną, w związku z czym należy je traktować z pewną dozą nieufności, a większość tez ma podłoże raczej spekulacyjne.

Spółka wykazuje bardzo duże salda pozostałej działalności w stosunku do raportowanego wyniku. W 2012 r. było to odpowiednio 8M przychodów i 13M kosztów, przy wyniku na sprzedaży w wysokości 9,1M. Drobne ruchy na poszczególnych saldach, które nie są związane bezpośrednio z działalnością operacyjną powodują duże wahnięcia zysku netto. Same rezerwy na koszty to kwota 4,2M. Gdyby ich nie zawiązać to mamy wynik netto roku 2012 trzykrotnie wyższy...

Bez not o poszczególnych składnikach pozostałych przychodów i kosztów nie da się stwierdzić z wystarczającą dozą pewności czy jest lepiej czy gorzej i w jakim kierunku idą zmiany, a takowych not nie ma do sprawozdania kwartalnego. Nie mamy także danych na temat przeterminowania należności i nie rotujących zapasów. Polityka spółki w kwestii odpisów na należności jest dość liberalna i podlega subiektywnej ocenie. W mojej opinii należności przeterminowane więcej niż 360 dni powinny być odpisywane z automatu, a tak jest tylko z należnościami dochłodzonymi na drodze sądowej.

Przychody spółki w pierwszym kwartale wyniosły 143M, co stanowi spadek o 6,3% w stosunku do odpowiadającego kwartału roku poprzedniego. W omówieniu mamy utyskiwania na trudną sytuację gospodarczą itd, ale należy to traktować w kategorii żartu... Proszę zauważyć, że taka ABC Data poprawiła sprzedaż o 47%, natomiast Action 44%.
Oczywiście przychody mają zawsze prawo spaść, ale w tym wypadku ewidentnie jest to kwestia decyzji biznesowych. Warto także zwrócić uwagę na zupełnie różne zachowanie przychodów z eksportu i sprzedaży krajowej. Krótko mówiąc spadek przychodów wynika z utraty rynków eksportowych. Pytanie czy świadomej, czy niezamierzonej. Z jednej strony pojawiały i nadal pojawiają się w omówieniach tekstu o działaniach mających na celu podnoszenie marży, a rezygnacja z mniej rentownych rynków może być dobrym uzasadnieniem. Podobnie mamy znacząco różne zachowanie się poszczególnych linii biznesowych i w dodatku bardzo zaskakujące.

Sprzedaż obcych komputerów rośnie w tempie 100%, natomiast największa linia akcesoriów spada o 24. Ciężko takie zmiany tłumaczyć popytem rynkowym. W tym kwartale weszła do sprzedaży linia materiałów eksploatacyjnych do drukarek pod marką własną. Pomijam sens działania(ogromna konkurencja marek własnych np Colorovo MCI, BlackPoint, ActiveJet), ale przychody z produktów spadają... Wytłumaczenia tych wszystkich ruchów oczywiście nie ma, podobnie jak rachunku segmentowego w podziale na poszczególne linie

Tak czy owak NTT udało się odrobinę poprawić rentowność, z czego wnoszę, że utrata przychodów pochodzi od selektywnego podejścia do oferowanych produktów i towarów:

kliknij, aby powiększyć

Co więcej, wygląda na to, że ostatnimi czasy jest to tendencja trwała. To właśnie dzięki wzrostowi marży spółce udało się pomimo wyższych przychodów utrzymać a nawet poprawić o ponad 165 tys zysk brutto na sprzedaży. Mniejsza skala sprzedaży na obcych rynkach to mniejsze koszty dystrybucji i marketingu, dzięki czemu spadają koszty sprzedaży i to o okrągły milion złotych. Nadwyżka na działalności handlowej jest zjadana przez wzrost kosztów ogólnego zarządu.
Ostatecznie wynik kwartału na sprzedaży jest większy o milion złotych(ale to aż 50%!), głównie dzięki obniżeniu kosztów sprzedaży.

Linia pozostałych jest kluczowa do oceny wyniku. Teraz mamy 3M zysku ze sprzedaży, ale z tego 0,5M zabiera wspomniana linia sprawozdania, w efekcie czego EBIT wynosi 2,5M. Wpływ na wynik nie jest duży. W poprzednim roku na sprzedaży było 2M, a linia pozostałych zabrała 1,8, co dało EBIT na poziomie minus 200 tys.

Różnica w kwartałach z działalności operacyjnej to milion złotych, a z linii pozostałej działalności aż 1,8! Na tej podstawie ciężko wnosić co się stało i czy faktycznie jest lepiej, bo mamy operacyjnie niepewne 2,1M.

W linii finansowej następuje odwrócenie sytuacji! Koszty obecne netto to 2,07M, natomiast przed rokiem był zysk 0,76M, co po złożeniu z wynikiem operacyjnym powoduje, że wynik jest zbliżony i mizerny(około 447tys vs 487), ale powstał w zupełnie inny sposób. Wydaje się, że to różnice kursowe zdecydowały o takim wyniku, ale różnice kursowe zrealizowane, bo nie ma wyłączeń na podobne kwoty w CFO. Trochę to dziwne, przy rachunkowości zabezpieczeń. Pytanie także gdzie koryguje się odpowiednie pozycje.

Tak czy owak pod względem rentowności NTT nie odstaje od największych krajowych dystrybutorów IT jak Action, czy ABCData. Niestety brakuje mu skali (aby odejść mocniej od kosztów stałych), a rosnąć na ciasnym rynku jest ciężko i w dodatku to kosztuje, o czym świadczy odpuszczenie rynków eksportowych. Widzę pewną niespójność w tworzonym wizerunku(sprawozdania finansowe, prezentacje na stronie), a prowadzonym biznesem. Nie mam także przekonania czy NTT wie jakim chciałby być podmiotem. Z jednej strony mamy największą sprzedaż w segmencie akcesoriów komputerowych z drugiej przedstawianie się jako czołowego producenta wysublimowanych stacji AIO.

Sam fakt poprawy wyników nie jest wystarczający do pozytywnej oceny działań. Ja będąc akcjonariuszem chciałbym wiedzieć w jakim miejscu spółka się znajduje, dokąd zmierza i jaką drogą, a nie koniecznie to widać w sprawozdaniach, prezentacjach czy komunikatach.

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 20 maja 2013 19:44

Zorrito
0
Dołączył: 2010-12-28
Wpisów: 30
Wysłane: 20 lipca 2013 09:45:32 przy kursie: 2,80 zł
ja juz zredukowalem ntt co z tego ze spolka dobra skoro na gieldzie najwieksze padlo...

Kod:
mod: post do usunięcia - nie informujemy o własnych transakcjach na wątkach spółek
to jest miejsce na rozmowy o spółkach, a nie o inwestorach czy ich portfelach
Edytowany: 20 lipca 2013 11:40

Frog
6
Dołączył: 2009-08-06
Wpisów: 5 480
Wysłane: 28 stycznia 2014 20:20:59 przy kursie: 2,76 zł
Czy ktoś widział, lub miał styczność z ich tabletami albo smartfonem?
Domyślam się, że to zwykła chińszczyzna z brandingiem, ale może się mylę. Wiążą z ich sprzedażą spore nadzieje i zastanawiam się, czy mają ku temu podstawy.
Follow me on Twitter
Zanim zaczniesz narzekać, że znikają Twoje posty, przeczytaj Regulamin Forum


Zorrito
0
Dołączył: 2010-12-28
Wpisów: 30
Wysłane: 27 czerwca 2014 19:49:56 przy kursie: 2,40 zł
czy ten skup akcji wlasnych bedzie kontynuowany?

Maraxus
0
Dołączył: 2015-02-18
Wpisów: 2
Wysłane: 18 maja 2015 14:08:41 przy kursie: 2,95 zł
Można omówić wyniki?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
191
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 550
Wysłane: 19 maja 2015 07:08:09 przy kursie: 2,95 zł

Tomasz Nawrocki
3
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2010-04-22
Wpisów: 729
Wysłane: 22 maja 2015 09:08:49 przy kursie: 2,90 zł
OMÓWIENIE WYNIKÓW I SYTUACJI FINANSOWEJ SPÓŁKI NTTSYSTEM S.A. (NTT) NA PODSTAWIE SPRAWOZDANIA ZA 1 KWARTAŁ 2015 ROKU

Zmiany z zakresie rachunku zysków i strat oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych
Mimo znaczącej poprawy r/r na poziomie wyniku netto (+121%) całościowa ocena sytuacji NTT pod względem zmian w rachunku zysków i strat nie może być po 1kw 2015r pozytywna. W obszarze core businessu Spółka odnotowała r/r wyraźny spadek marży brutto (3,6 wobec 5,6%), który przy porównywalnych względem okresu odniesienia przychodach poskutkował spadkiem zysku brutto na sprzedaży o 35%. Co prawda ogólne koszty administracyjne również uległy zmniejszeniu (ogółem o 18%), lecz nie pomogło to odwrócić czy nawet zahamować spadkowej tendencji i na poziomie wyniku netto sprzedaży spadek zysku wyniósł już 70%. Dalsze przyśpieszenie regresu wystąpiło za sprawą pozostałej działalności operacyjnej (wyższe o 42% koszty netto związane prawdopodobnie z zawiązanymi rezerwami) i na poziomie wyniku operacyjnego Spółka wykazała już stratę wobec zysku przed rokiem (zmiana o -158%). Koniec końców wspomniana na wstępie znacząca poprawa na końcowych poziomach wynikowych to efekt znaczącej pozytywnej zmiany w obszarze działalności finansowej (2,3 wobec -1,1 mln zł przed rokiem). Od strony wartościowej sytuację tę zobrazowano na wykresie poniżej (jednostka – tys. zł).


kliknij, aby powiększyć


Mimo upływu sporego czasu od wcześniejszego omówienia raportu Spółki należy zauważyć, że w jej biznesie sporo się nie zmieniło. Nadal łączona jest działalność handlowa z próbami uplasowania na rynku własnych rozwiązań, przy czym zdecydowanie środek ciężkości przesunięty jest w stronę handlu (91% przychodów ogółem wobec 85% przed rokiem). W analizowanym okresie w obszarze tym NTT odnotowało wzrost przychodów o 7% przy jednoczesnym pogorszeniu marży brutto o 3,9 pp do 2,6% i w związku z tym zmniejszeniu zysku brutto na sprzedaży o 57% (z 9,4 do 4 mln zł). Jednocześnie w ramach sprzedaży własnych rozwiązań sytuacja prezentowała się odwrotnie – spadek przychodów o 41%, przy zdecydowanej poprawie marży brutto (o 13,7pp do 14%) i wyniku brutto na sprzedaży (z okolic kilkudziesięciu tys. zł do 2,1 mln zł).

Z punktu widzenia geograficznej struktury sprzedaży należy odnotować, że dużo lepiej Spółce poszło poza granicami Polski, gdzie odnotowano wzrost przychodów o 61%. Sprzedaż krajowa spadła o blisko 13%, przy czym i tak pod względem udziału w przychodach ogółem jej dominująca pozycja jest niezagrożona (ok 73%).

Patrząc na dokonania NTT z szerszej perspektywy czasowej (wykresy poniżej; dane narastające za 12m; jednostki kolejno – tys. zł oraz %) trudno dopatrzeć się jakiejś trwalszej tendencji. Obecnie mamy do czynienia z przerwaniem krótkiej – kilkuokresowej – tendencji wzrostowej w zakresie wyników finansowych i podstawowych wskaźników rentowności. Symptomatyczna przy tym jest stabilizacja przychodów w ujęciu za 12m przez kilka ostatnich okresów sprawozdawczych i generalnie spadkowa tendencja w odniesieniu do marży brutto na sprzedaży. Zarząd co prawda w części opisowej raportu wskazuje na oczekiwania poprawy sytuacji wynikowej w kolejnych okresach sprawozdawczych, ale jakiś specjalnych argumentów za tym nie przedstawia.


kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć


Jeśli chodzi o kwartalne sprawozdanie z przepływów pieniężnych NTT (wykres poniżej po lewej, jednostka – tys. zł) to pod względem salda końcowego wypadło ono r/r słabiej (-9 wobec -6,8 mln zł), w czym główny udział miała działalność finansowa zakończona blisko 2x wyższymi wydatkami finansowymi netto (-22,6 wobec -11,1 mln zł). Jednocześnie jednak in plus należy odnotować r/r znacznie wyższy poziom gotówki wypracowany z działalności operacyjnej (12,7 wobec 4,3 mln zł), i choć głównie była to zasługa zmian w zakresie kapitału obrotowego netto to warto tu zwrócić uwagę również wyższy poziom nadwyżki finansowej netto (1,2 wobec 0,6 mln zł). Z kolei w ramach obszaru inwestycyjnego odnotowano blisko 1 mln zł wpływów wobec wyniku bliskiego zera przed rokiem.

Przedstawione przepływy kwartalne przełożyły się na dalsze zmniejszenie ogólnego salda gotówkowego w ujęciu narastającym za 12 miesięcy (nadal jednak po stronie wartości dodatnich), przy czym jego struktura jest ponownie zdominowana przez zmiany kapitału obrotowego netto oraz prezentuje się mało rozwojowo – wpływy zamiast wydatków w obszarze inwestycyjnym (wykres poniżej po prawej, jednostka – tys. zł).


kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć


Ocena sytuacji finansowej
Sytuacja finansowa NTT utrzymuje się na dość stabilnym, względnie korzystnym, poziomie. Serwisowy rating bazujący na modelu Altmana wskazuje obecnie poziom BBB. Poszczególne wskaźniki finansowe są generalnie na bezpiecznych poziomach, a jedyny mankament to obszar kapitału obrotowego netto (większe potrzeby w tym zakresie niż bieżący poziom), co generalnie jest dość typowe w przypadku działalności handlowej, więc można trochę na to przymknąć oko.

Szczegóły dot. wskaźników finansowych można znaleźć pod linkiem: www.stockwatch.pl/gpw/nttsyste...

W odniesieniu do sytuacji bilansowej w relacji do końca poprzedniego okresu sprawozdawczego Grupa odnotowała wzrost sumy bilansowej o 12%. W przypadku aktywów wiązało się z brakiem zasadniczych zmian w zakresie aktywów trwałych oraz wzrostem o 16% wartości aktywów obrotowych (głównie zapasów). Z kolei w odniesieniu do pasywów ze zwiększeniem kapitału własnego o 1% i zadłużenia ogółem o 25% (dług krótkoterminowy wzrósł o 24% - głównie handlowy, a długoterminowy o 84% - zawiązanie dodatkowych rezerw na sprawę z US ws VAT; zadłużenie oprocentowane zmniejszyło się przy tym o 61%). Zmiany te nie wpłynęły zasadniczo na sytuację w zakresie struktury kapitałowo-majątkowej, która pozostała na bezpiecznym poziomie – zachowano pełne pokrycie aktywów trwałych kapitałem stałym, w tym własnym (wykresy poniżej – aktywa po lewej, pasywa po prawej, jednostka – tys. zł).


kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć


Ocena sytuacji rynkowej
Serwisowe automaty wskazują na dzień analizy na znaczące niedowartościowanie akcji NTT na GPW. Warto jednakże zauważyć, że jest to efekt zwłaszcza wysokich wycen mnożnikowych i majątkowych, które w przypadku omawianego Emitenta bardziej świadczą o wysokim poziomie jakościowym konkurentów aniżeli niedowartościowaniu jego samego względem nich. Pod względem wyceny dochodowej mamy wskazanie już poniżej ceny rynkowej. Jednocześnie na korzyść akcjonariuszy NTT można wskazać względnie atrakcyjną dywidendę jaką Spółka chce wypłacić za 2014r (0,15gr na akcję, co przy obecnym kursie daje stopę dywidendy rzędu 5%).

Link do wskaźników www.stockwatch.pl/gpw/nttsyste... oraz... wycen www.stockwatch.pl/gpw/nttsyste...

>> …więcej analiz najnowszych raportów finansowych innych spółek jest tutaj
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

klipperek
0
Dołączył: 2009-07-31
Wpisów: 167
Wysłane: 4 marca 2018 12:34:46 przy kursie: 2,29 zł
NTT: sukces w starciu ze skarbówką
WSA uchylił zaskarżoną decyzję w sprawie VAT.


źródło: www.crn.pl/aktualnosci/ntt-suk...

Tomasz Nawrocki
3
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2010-04-22
Wpisów: 729
Wysłane: 29 kwietnia 2019 07:39:31 przy kursie: 2,25 zł
Fiskus z wozu, akcjom lżej – omówienie sytuacji finansowej i wyników NTT System po 4 kw. 2018 r.

Zmiany w zakresie rachunku zysków i strat oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych
Mimo pewnych problemów w zakresie sprzedaży, zarówno w całym 2018 roku, jak i w jego ostatnim kwartale, Grupa NTT odnotowała poprawę w ujęciu r/r na poszczególnych poziomach wynikowych rachunku zysków i strat. W obszarze działalności podstawowej kwartalne przychody Grupy okazały się mniejsze r/r o 5 proc., jednakże za sprawą jeszcze większego ograniczenia kosztów własnych (-7 proc.) na poziomie wyniku brutto na sprzedaży odnotowano wzrost zysku o 23 proc. (marża brutto wyniosła 7,5 wobec 5,8 proc. przed rokiem), a po uwzględnieniu kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu wzrost zysku na poziomie wyniku netto na sprzedaży zwiększył się r/r do 424 proc. (głównie za sprawą znacznego ograniczenia kosztów sprzedaży). Zmiany na dalszych poziomach wynikowych nie cechowały się już jednak tak wysoką dynamiką, gdyż w ramach pozostałej działalności operacyjnej wykazano znaczny przyrost kosztów netto (3,7 wobec 0,3 mln zł; efekt wzrostu odpisów na należności sądowe, rezerw na koszty i spisanych sald należności), co przełożyło się na ograniczenie poprawy r/r zysku operacyjnego jedynie do 6 proc. Ostatecznie na końcowych poziomach wynikowych Grupa odnotowała poprawę zysków o odpowiednio 127 proc. w przypadku wyniku brutto (przychody wobec finansowych kosztów netto przed rokiem) oraz o 67 proc. w przypadku wyniku netto (wyższa r/r efektywna stopa podatkowa).

Jednocześnie w ujęciu narastającym za 12m przy przychodach niższych r/r o 17 proc. Grupie udało się wykazać wzrost zysku brutto na sprzedaży o 14 proc. (efekt większego od przychodów ograniczenia kosztu własnego), zysk wobec straty na poziomie wyniku netto na sprzedaży (tu również widoczne ograniczenie kosztów sprzedaży), wzrost zysku operacyjnego o 426 proc. (w odróżnieniu od ujęcia kwartalnego w ujęciu rocznym odnotowano wyższe r/r przychody netto z działalności pozostałej – 2 wobec 1,2 mln zł; głównie efekt zysku ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych i rozwiązania odpisów na należności sądowe), zysku brutto o 185 proc. (spadek dynamiki to efekt mniejszych r/r przychodów finansowych netto, w tym głównie odsetkowych, z tytułu różnic kursowych i aktualizacji wartości aktywów finansowych), a zysku netto o 191 proc. (ponowny lekki wzrost dynamiki to efekt nieco niższej r/r efektywnej stopy podatkowej).

Od strony wartościowej zmiany sytuacji wynikowej Grupy we wskazanych okresach sprawozdawczych przedstawiono na wykresach poniżej (jednostka – tys. zł oraz proc.).


kliknij, aby powiększyć


kliknij, aby powiększyć


Co prawda Grupa NTT nie wydziela segmentów działalności, lecz biorąc pod uwagę samą strukturę przychodów (rysunek poniżej, jednostka – tys. zł) można nieco bardziej szczegółowo rozeznać się w jej podstawowym biznesie i zmianach, jakie w nim zaszły na przestrzeni rozpatrywanych okresów.


kliknij, aby powiększyć


Jak widać największy udział w przychodach ma działalność o charakterze handlowym (dystrybucja podzespołów… oraz komputerów i tabletów innych producentów) i tu w ujęciu r/r zaszły też największe zmiany (w tym zwłaszcza w skali całych 12m) tj. spadek przychodów, jak tłumaczy spółka, wynikający z jednej strony z nasycenia rynku, a z drugiej z polityki handlowej jednego z głównych dostawców Grupy (prawdopodobnie Lenovo, bo jego udział w dostawach zmniejszył się r/r z 24 proc. do 16 proc.). Warto również odnotować, że mimo wielu napomknień w sprawozdaniu zarządu Grupy dot. własnych linii produktowej (w tym m.in. HIRO) i zamierzeniach rozwoju tego obszaru (związanych z oczekiwaną wyższą marżowością) z punktu widzenia przychodów w rozpatrywanych okresach nie widać tu pozytywnych zmian – zarówno w 4kw jak i w całym okresie 12m Grupa odnotowała tu r/r spadek przychodów.

Patrząc się na tendencje wynikowe i efektywnościowe GK NTT z szerszej perspektywy czasowej [wykresy poniżej, ujęcie narastające za 12m, jednostki kolejno – tys. zł oraz proc.] z jednej strony widzimy systematyczny spadek przychodów (który ostatnio udało się jednakże nieco wyhamować), lecz z drugiej poprawę na poszczególnych poziomach wynikowych (w tym zwłaszcza dot. działalności podstawowej) i odpowiadających im wskaźnikach rentowności.


kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć


W kontekście przyszłych okresów sprawozdawczych należy odnotować pozytywne dla NTT zakończenie postępowań kontrolnych prowadzonych przez aparat skarbowy, które były sporym czynnikiem niepewności w trakcie ostatnich 12 miesięcy. Niemniej jednak Zarząd Grupy nadal uskarża się na sytuację panującą na rynku IT (niska dynamika zamówień, duża konkurencja i presja cenowa). Celem poprawy rentowności działalności Grupa w dalszym ciągu zamierza rozwijać ofertę w zakresie marek własnych, w tym także zaistnieć na nowym polu tj. rozwiązań w zakresie inteligentnego domu i biura, które będą oferowane pod marką Blue Bolt. Generalnie oczekiwania Zarządu względem 2019 roku są optymistyczne i zakładają wzrost przychodów oraz dalszą poprawę rentowności, która mimo iż odbiła się od dna to nadal nie prezentuje się specjalnie atrakcyjnie (ROE jedynie 3,5 proc.).

Jeśli chodzi o sprawozdanie z przepływów pieniężnych NTT w 4kw, to w ujęciu r/r odnotowano tu wyraźnie mniej gotówki wygenerowanej na poziomie salda ogólnego – 3,8 wobec 8,6 mln zł (wykres poniżej po lewej – jednostka tys. zł). W głównej mierze za regres ten odpowiadały mniejsze r/r wpływy operacyjne (10,3 wobec 12,8 mln zł, w tym głównie dot. korekt związanych ze składnikami kapitału obrotowego netto) oraz większe wydatki finansowe (6,6 wobec 4,2 mln zł, w tym głównie dot. spłaty zadłużenia). Jednocześnie w obszarze inwestycyjnym w rozpatrywanym okresie przepływy były względnie nieznaczne (82 tys. zł dopływu wobec 12 tys. zł odpływu przed rokiem).

Tym samym w ujęciu narastającym za 12m (wykres poniżej po prawej – jednostka tys. zł), po jednookresowej przerwie, NTT ponownie odnotowało pogorszenie na poziomie salda ogólnego. Co prawda utrzymano się tu w obszarze wartości dodatnich, lecz należy mieć na uwadze, że obecnie jest to generalnie jedynie efekt inwestycyjnych wpływów netto (zbycie aktywów rzeczowych i aktualizacja wartości inwestycji). W kontekście przepływów operacyjnych, pomijając kwestię ich spadku kw/kw, z jednej strony in plus można wskazać ich dobrą jakość za ostatnie 12m (bazują one głównie na nadwyżce finansowej i niemal odpowiadają wynikowi EBITDA), a z drugiej już in minus trzeba odnotować w ostatnich okresach ich dość znaczne wahania, wynikające głównie z niedopasowania aktywów i pasywów operacyjnych tj. niepieniężnych (stanowiących o zapotrzebowaniu na kapitał obrotowy netto).


kliknij, aby powiększyć


kliknij, aby powiększyć


Ocena sytuacji finansowej
W bilansie Grupy względem poprzedniego okresu sprawozdawczego suma bilansowa uległa zmniejszeniu o 7 proc., czemu po stronie aktywów odpowiadała stabilizacja wartości składników trwałych i spadek wartości składników obrotowych o 9 proc. (głównie w odniesieniu do zapasów i należności), a w przypadku pasywów wzrost kapitałów własnych o 1 proc. i spadek zobowiązań ogółem o 23 proc. (zadłużenie krótkoterminowe zmniejszyło się o 22 proc., a długoterminowe o 29 proc.; zadłużenie oprocentowane uległo przy tym zmniejszeniu o 35 proc. i na koniec okresu stanowiło 24 proc. zadłużenia ogółem).

Zmiany te nie miały istotnego wpływ na ogólną strukturę kapitałowo-majątkową NTT (wykresy poniżej, jednostka – tys. zł), która od dłuższego czasu prezentuje się korzystnie – nadwyżkowe pokrycie aktywów trwałych kapitałami stałymi, w tym również własnymi. Jednocześnie jednak znaczna poprawa wystąpiła w obszarze struktury kapitału obrotowego, gdzie po wielu okresach dość znacznego deficytu względem bieżących potrzeb osiągnięto niemal równowagę.


kliknij, aby powiększyć


kliknij, aby powiększyć


Od strony wskaźnikowej sytuacja NTT pozostaje korzystna zarówno w odniesieniu do płynności jak i poziomu zadłużenia oraz zdolności jego obsługi. Jej potwierdzeniem jest również serwisowy rating wskazujący na koniec rozpatrywanego okresu na poziom AAA.

Link do wskaźników finansowych: www.stockwatch.pl/gpw/nttsyste...

Ocena sytuacji rynkowej
Na moment prezentowanego omówienia serwisowe automaty wskazują solidarnie na spore niedowartościowanie akcji NTT na GPW w Warszawie. Przy wycenie rynkowej na poziomie 2,25 zł wartość księgowa Grupy to 9,6 zł, wycena rentą wieczystą przy koszcie kapitału 10 proc. daje nam 3,4 zł, a metody mnożnikowe w zależności od przyjętej wielkości dają wyceny w zakresie 2,5-43,4 zł. O ile do wycen majątkowych trudno się przyczepić, to już do tych dochodowych i mnożnikowych jak najbardziej. Trzeba mieć tu na uwadze, że aktualny wynik roczny Grupy (jak zauważono już wcześniej) jest dość znacznie obciążony zdarzeniami o charakterze jednorazowym (zarówno na poziomie pozostałej działalności operacyjnej, jak i działalności finansowej – zyski ze sprzedaży aktywów, aktualizacje wartości aktywów, odpisy i ich odwrócenia, itd.). Łączne odliczenia z tego tytułu można szacować na ok 3,3 mln zł, co oznacza, że powtarzalny zysk Grupy na koniec 2018 r to nie 4,7 lecz ok 1,4 mln zł. A to daje już wycenę rentą wieczystą na poziomie jedynie nieco powyżej 1 zł na akcję.

Link do wskaźników www.stockwatch.pl/gpw/nttsyste... oraz wycen www.stockwatch.pl/gpw/nttsyste...

>> …więcej analiz najnowszych raportów finansowych innych spółek jest tutaj

Przy okazji, na potrzeby badań naukowych, chciałbym prosić o wypełnienie prostej (mam przy najmniej taką nadzieję) ankiety dotyczącej kryteriów oceny reputacji spółek notowanych na giełdzie – link goo.gl/forms/oMFdtU8FmRpYy4zH2.... Zróżnicowanie ocen poszczególnych kryteriów mile widziane:). Z góry dziękuję!
Powyższa treść przez 365 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 7 maja 2019 19:02

saturas
saturas PREMIUM
3
Dołączył: 2009-07-15
Wpisów: 149
Wysłane: 19 września 2020 18:34:56 przy kursie: 2,88 zł
Byłaby szansa na analizę raportu za H1 2020 gdy już się pojawi? Dzięki


antionx
antionx PREMIUM
0
Dołączył: 2020-08-27
Wpisów: 6
Wysłane: 7 marca 2021 15:49:39 przy kursie: 5,02 zł
Gdzie mam napisać o analize spółki na obecny czas? Pisałem około miesiaca temu i zero informacji, jak to wygląda. Czy jest jakaś kolejka, czy w złym miejscu wpisałem ?

antionx
antionx PREMIUM
0
Dołączył: 2020-08-27
Wpisów: 6
Wysłane: 19 marca 2021 15:33:55 przy kursie: 5,24 zł
podbijam nadal czekam

krewa
krewa PREMIUM
342
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 7 835
Wysłane: 5 kwietnia 2021 20:16:20 przy kursie: 6,98 zł
NTT SYSTEM - analiza techniczna na życzenie

Uwaga! Pełna treść wpisu zarezerwowana jest dla osób posiadających abonament i stanie się ogólnodostępna dnia 26-04-2021 20:16:20.

Zamiast czekać, zamów abonament, a uzyskasz natychmiastowy dostęp do wszystkich treści i narzędzi serwisu.

(Liczba znaków: 960)


Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 2,010 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +159,35% +31 869,56 zł 51 869,56 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d