pixelg
TOYA - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

TOYA [TOA]

AKTUALNY KURS: 8,13 zł (+0,74%) 09-04-2021 17:04
tretenmerth
tretenmerth PREMIUM
0
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2011-07-03
Wpisów: 105
Wysłane: 19 lipca 2011 20:12:57
TOYA S.A. jest jednym z czołowych producentów i dystrybutorów elektronarzędzi i narzędzi ręcznych. Powstała ponad dwadzieścia lat temu w Polsce. Dziś jest firmą o zasięgu międzynarodowym, w której 100 % kapitału należy do polskich inwestorów.

Posiada takie marki jak: Yato, Fala, Flo, Vorel, Power up, STHOR, Lund.

Oferta publiczna na terenie Polski 28.103.060 nowo emitowanych akcji zwykłych na okaziciela Serii C.

Zapisy w transzy inwestorów indywidualnych będą przyjmowane po Cenie Maksymalnej - 4,40 zł. Zapisy na akcje dla inwestorów indywidualnych będą przyjmowane w Punktach Obsługi Klienta Millennium Domu Maklerskiego S.A., Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A., Biura Maklerskiego Alior Banku S.A., Domu Maklerskiego PKO BP S.A. oraz Domu Inwestycyjnego BRE Banku S.A.

Harmonogram oferty:
-19 - 25 lipca 2011 r. do godziny 17:00- przyjmowanie zapisów od Inwestorów Indywidualnych
-około 26 lipca 2011 r. - ustalenie Ceny Emisyjnej
-27 lipca 2011 r. - publikacja ceny emisyjnej
-najwcześniej 1 sierpnia 2011 r. - Przydział Akcji Oferowanych na rzecz Inwestorów Instytucjonalnych oraz Inwestorów Indywidualnych.
-najwcześniej 5 sierpnia 2011 r. - Pierwszy dzień notowania PDA na GPW

krewa
krewa PREMIUM
340
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 7 830
Wysłane: 20 lipca 2011 13:14:15
Toya swego czasu dominowała na polskim i ościennych rynkach. sukces zawdzięczała niskiej cenie wyrobów, która była głównym wyznacznikiem atrakcyjności przede wszystkim na terenie d.ZSRR. na dobrą sprawę narzędzia elektryczne śmiało można było zaliczać do jednorazowych a firma załatwiała reklamacje wymianą 1:1.

z czasem podła jakość zaczęła uwierać i jakoś tak na początku lat 2000 linia Toya została zastąpiona Yato. są to półprofesjonalne narzędzia, dla mniejszych warsztatów czy zaawansowanych majsterkowiczów.

ponoć swój sukces zawdzięczają skoncentrowaniu się w pewnym momencie wyłącznie na narzędziach, rezygnując z innego asortymentu. w związku z tym nieporozumieniem wydaje się wprowadzenie do oferty armatury łazienkowej.

tyle historia. przyszłość zależy od powodzenia oferty i sposobu wydawania pozyskanych środków. rozwój nieorganiczny na razie wychodził bokiem innym spółkom z branży.

Buldi, Ty miałeś do czynienia z ich wyrobami?

sss56
0
Dołączył: 2010-12-18
Wpisów: 522
Wysłane: 20 lipca 2011 13:23:48
Przykład dojrzałej firmy która na dalszy rozwój ma mało miejsca i prezesi doszli do wniosku że pora część firmy sprzedać.
PS. Narzędzia yato są OK
"człowiek jest niewolnikiem swego posiadania..."
"Wszystko jest trudne nim stanie się proste "


wariat
0
Dołączył: 2010-09-07
Wpisów: 88
Wysłane: 20 lipca 2011 13:55:25
A jak oceniacie wycenę akcji spółki? Patrząc na konkurencję to raczej (za) dużo czy (za) mało? Czy na naszym parkiecie mamy spółki działające w tej branży?

bankrucik
48
Dołączył: 2011-03-26
Wpisów: 4 290
Wysłane: 20 lipca 2011 23:47:32
sss56 napisał(a):
Przykład dojrzałej firmy która na dalszy rozwój ma mało miejsca i prezesi doszli do wniosku że pora część firmy sprzedać.
PS. Narzędzia yato są OK


dokładnie też tak to oceniam
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

19r20
0
Dołączył: 2010-12-15
Wpisów: 497
Wysłane: 21 lipca 2011 08:57:03
tylko termin wybrali kijowy no chyba że chcą tego dokonać metodą PKC

Szczepan Łangowski
0
Dołączył: 2010-08-01
Wpisów: 446
Wysłane: 24 lipca 2011 01:13:15
Omówienie oferty publicznej Toya S.A.

Kolejna firma będąca częścią programu „ Polscy czempioni” puka do drzwi GPW. Po Impelu na głównym parkiecie od sierpnia notowany będzie producent i dystrybutor elektronarzędzi oraz narzędzi ręcznych Toya S.A.. Spółka o ugruntowanej pozycji na rynku i sporym doświadczeniu w branży. Działalność od 1990 r., kilka własnych marek rozpoznawalnych na rodzimym rynku, z ambitnymi planami na ekspansję na rynki azjatyckie.

Na początek dla przypomnienia kilka najważniejszych dat oferty publicznej Toya:
• 19 – 25 lipca 2011 Przyjmowanie zapisów od Inwestorów Indywidualnych
• 27 lipca 2011 Opublikowanie Ceny Emisyjnej
• 27 – 29 lipca 2011 Przyjmowanie zapisów od Inwestorów Instytucjonalnych
• Najwcześniej 1 sierpnia 2011 Zamknięcie oferty
• Najwcześniej 5 sierpnia 2011 Pierwszy dzień notowania PDA na GPW

Toya opublikowała cenę maksymalną równą 4,4 PLN, co przy emisji ponad 28 MPLN walorów dałoby zastrzyk gotówki na poziomie prawie 124 MPLN. Niestety sytuacja na rynkach międzynarodowych jest dość niestabilna, dodatkowo spora niepewność na GPW może spowodować, iż spółka będzie miała problem z uplasowaniem wszystkich akcji i osiągnięciem ceny zbliżonej do maksymalnej. Dla przypomnienia jeden z ostatnich IPO Wittchena został zawieszony - pozostaje mieć tylko nadzieję iż w przypadku Toya emisja zakończy się sukcesem.

Toya dość precyzyjnie określiła przeznaczenie środków pozyskanych w drodze IPO. W mojej ocenie cele emisji wyglądają bardzo racjonalnie i korelują z problemami/ograniczeniami/wyzwaniami z którymi boryka się na dzień dzisiejszy Toya. Dla przypomnienia cele emisji Toya S.A.:
• Kapitał obrotowy = 42 – 60,7 MPLN
• Akwizycje = 10-15 MPLN
• Rozwój tradycyjnego kanału dystrybucji w Polsce = 10 – 15 MPLN
• Rozwój kanału sprzedaży internetowej = 3 – 6 MPLN
• Rozwój systemów informatycznych = 4 – 7 MPLN
• Rozwój CRP = 3 – 7 MPLN
• Dokapitalizowanie spółki Yato China Trading = 5 – 10 MPLN

Kilka słów o branży w której działa Toya. Rynek narzędzi zdecydowanie bardziej narażony jest na zmiany cyklów koniunkturalnych. Uwidocznione było to w wynikach spółki w 2009, kiedy spowolnienie polskiej gospodarki a w szczególności załamanie na rynku budownictwa spowodował spadek sprzedaży Toya S.A. o ponad 11%. Istotną informacją jest fakt, iż spółka zachowuje się lepiej niż cały rynek. W 2009 branża narzędzi spadła o 18% , a w 2010 pomimo stagnacji w całym sektorze Toya wzrosła o ponad 10% (wszystkie dane branżowe bazują na prospekcie emisyjnym Toya S.A). Zgodnie z informacjami przedstawionymi w prospekcie sektor w którym działa Toya w kolejnych latach powinien rozwijać się dość stabilnie. Dodatkowo zdecydowanie niższe wydatki polskich gospodarstw na narzędzia i elektronarzędzia w porównaniu do krajów takich jak Niemcy, Francja czy Szwecja może świadczyć o sporym potencjale do dalszych wzrostów całej branży.

Przedstawione informacje w prospekcie odnośnie udziałów rynkowych poszczególnych spółek bazują na danych za 2008 (tutaj mały minus, w mojej ocenie spółka mogła postarać się o bardziej aktualne zestawienia!!!), pomimo zastrzeżeń analiza doprowadza do ciekawych wniosków. Po pierwsze Toya to jeden z pięciu największych graczy na rynku narzędzi. Po drugie nie widać w tym sektorze zdecydowanego leadera. Po trzecie branża jest bardzo rozdrobniona i wysoce konkurencyjna. Po czwarte na dzień dzisiejszy jednym z najłatwiejszych sposobów na zwiększenie udziałów rynkowych jest proces akwizycji. To wszystko nie pozostało niezauważone przez właścicieli spółki. Jednym z celów emisji są akwizycje na które zarząd planuje widać między 10 a 15 MPLN. Toya ma na oku dwa podmioty z branży, jednakże w prospekcie brak jest informacji na temat sytuacji finansowej tych podmiotów i potencjalnych korzyści które przyniesie spółce ich przejęcie.

Kilka słów na temat core businessu - biznes spółki opiera się na czterech kanałach dystrybucji: rynek hurtowy, sieci handlowe, sklep internetowy oraz sprzedaż eksportowa. Największą cześć przychodów (48%) Toya generuje poprzez rynek hurtowy tj. dystrybutorów, hurtownie oraz sklepy patronackie, co najważniejsze jest to najbardziej rentowny kanał, dodatkowo zgodnie z celami emisji spółka na jego rozwój zamierza wydać między 10 a 15 MPLN. Analizują strukturę sprzedaży ciężko nie mieć wrażenia, iż Toya przespała trochę boom na zakupy w sieci. Duża część przychodów branży generowana jest poprze sklepy internetowe. Toya ten kanał sprzedaży uruchomiła dopiero rok temu i ma on znikomy udział w przychodach spółki – tutaj z mojej strony spory minus a stracony czas będzie na pewno ciężko nadrobić. Warto jeszcze wspomnieć , iż Toya ma kilka marek rozpoznawalnych na polskim rynku. Po pierwsze Yato, która generuje ponad 30% obrotu spółki, Vorel 47%, Flo 9% oraz Power up 7%, pozostałe generują poniżej 5% przychodów Toya S.A..

Przed IPO Toya musiała się trochę „odchudzić”. Oprócz sprzedaży narzędzi spółka realizowała projekt developerski oraz zarządzała polem golfowym we Wrocławiu. Obie poboczne działalności generowały w ostatnim czasie straty, co mogło być negatywnie postrzegane przez inwestorów. Dodatkowo budowa pola golfowego wiązała się ze sporymi wydatkami, które zostały sfinansowane kredytem zwiększając poziom zadłużenia. Obie działalności w ostatnim sprawozdaniu zostały przedstawione jako aktywa/zobowiązania przeznaczone do sprzedaży – docelowo zostaną one przekazane do spółki powiązanej. Co ważne z punktu widzenia inwestora Toya uwolni się od sporego zadłużenia poprawiając wskaźniki i ograniczając koszty obsługi długu.

Bilans oraz rachunek zysków i strat typowy dla firm handlowych. Środki pieniężne zamrożone w zapasach oraz należnościach, spory ale akceptowalny poziom zadłużenia. Nie dziwić może w takim wypadku znaczny poziom gotówki pozyskany w drodze IPO przeznaczony na pokrycie zapotrzebowania na kapitał obrotowy. Toya w ten sposób prawdopodobnie planuje zmniejszyć wykorzystanie krótkoterminowych kredytów a z drugiej strony poszerzyć ofertę i dostępność produktów.

Pod względem przychodów od 2009 systematyczny wzrost obrotów. Co ważne Toya po słabych wynikach w 2009 odbudowała również marże na sprzedaży pozytywnie wpływając na ostateczne wyniki wygenerowane w 2010 oraz bieżącym okresie. Rok rocznie wyniki poprawia również spółka Yato China Trading, która odpowiada na sprzedaż na rynku chińskim. Aktualnie generuje ona około 10% grupy i po raz pierwszy uzyskała prawie 500 TPLN zysku. Tutaj w mojej ocenie spory plus rynek chiński z ogromnym potencjałem, dodatkowo przeznaczenie środków z IPO na podniesienie kapitału i zwiększenie dostępności produktów spółki może być ogromnym krokiem na przód dla Toya S.A.

Z punktu widzenia inwestora, istotną informacją jest również polityka dywidendy. Przez ostatnie lata spółka wypłacała systematycznie premię dla właścicieli około 0,10 PLN/ akcję. Zgodnie z zapowiedziami zarządu, w kolejnych latach dywidenda będzie wypłacana z zastrzeżeniem odnośnie spełnienia warunków kredytowych (max. 50% rocznego zysku).

Podsumowując, Toya to na pewno firma o ugruntowanej pozycji na rynku i stabilnej sytuacji finansowej. Jednakże ciężko nie mieć wrażenia, iż spółka stoi przed dylematem co dalej. Z jednej strony bardzo ograniczony rozwój na rodzimym rynku, z drugiej strony proces akwizycji na który Toya planuje pozyskać środki w drodze emisji na GPW. No i ogromny potencjał rynku chińskiego stanowiący spory znak zapytania, ale moim zdaniem może być sporą szansą na rozwój spółki.

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

krewa
krewa PREMIUM
340
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 7 830
Wysłane: 24 lipca 2011 11:53:23
Szczepan, dziękuję za omówienie oferty. mam ino jedno pytanie - w czym Ty dostrzegasz potencjał chińskiego rynku? klapki na moich oczach pozwalają dostrzegać chińską spółkę wyłącznie jako zewnętrzne, bardziej efektywne działy zakupów i logistyki, zajmujące się składaniem zleceń u producentów, nadzorujących jakość i konsolidujących ładunki.

Szczepan Łangowski
0
Dołączył: 2010-08-01
Wpisów: 446
Wysłane: 24 lipca 2011 21:36:16
krewa napisał(a):
Szczepan, dziękuję za omówienie oferty. mam ino jedno pytanie - w czym Ty dostrzegasz potencjał chińskiego rynku? klapki na moich oczach pozwalają dostrzegać chińską spółkę wyłącznie jako zewnętrzne, bardziej efektywne działy zakupów i logistyki, zajmujące się składaniem zleceń u producentów, nadzorujących jakość i konsolidujących ładunki.


Z tego co czytałem w raporcie wynika że Yato China Trading odpowiada głównie za sprzedaż narzędzi w Chinach i na rynkach ościennych. Oczywiście Toya dużą część produkcji realizuje w Chinach i pewnie ta spółka pomaga i uwiarygadnia Toya w relacjach z kontrahentami.

Co do potencjału rynku chińskiego to nie mam twardych danych to tylko moje przeczucie ;) Z drugiej jednak strony wszyscy wielcy już dawno tam są i dobrze że spółka prowadzi ekspansję na azjatyckie rynki, bo w Polsce ciężko o skokowe zwiększanie przychodów.

19r20
0
Dołączył: 2010-12-15
Wpisów: 497
Wysłane: 9 sierpnia 2011 15:30:12
niech mnie ktoś oświeci wczoraj mieli debiutować ale nie potrafię znaleźć żadnych informacji o tym fakcie
są już notowani?


Pypek
0
Dołączył: 2010-10-23
Wpisów: 10
Wysłane: 9 sierpnia 2011 16:32:53
Jeszcze nie. Debiut będzie w piątek, 12 sierpnia.

mkamola
0
Dołączył: 2012-03-03
Wpisów: 98
Wysłane: 17 maja 2013 13:36:31 przy kursie: 3,10 zł
Witam,

Odświeżę wątek.
Spółka zapomniana a moim zdaniem pokazała b dobre wyniki

Czy można prosić o analizę z uwzględnieniem wygasającej prawdopodobnie ulgi remontowej :)

Pzdr

trendfollowerpl
0
Dołączył: 2010-08-05
Wpisów: 97
Wysłane: 17 maja 2013 14:12:09 przy kursie: 3,10 zł
Dobrze że odświeżyłeś bo zupełnie zapomniałem o tej spółce.
spojrzałem na wyniki i rzeczywiście w q1 są bardzo dobre.
Szkoda tylko że taka mała płynność i duży spread pomiędzy ks (teraz 9% !!!). trudno w to wejść.
"This is ten percent luck, twenty percent skill
Fifteen percent concentrated power of will
Five percent pleasure, fifty percent pain
And a hundred percent reason to remember the name!"

Fort Minor
Remember The Name

Szczepan Łangowski
0
Dołączył: 2010-08-01
Wpisów: 446
Wysłane: 8 grudnia 2014 17:16:19 przy kursie: 4,59 zł
Omówienie sprawozdania finansowego GK Toya za Q3 2014


Toya to producent i dystrybutor elektronarzędzi i narzędzi ręcznych oferowanych głównie pod marką Yato. Spółka zadebiutowała na GPW w 2011. Zeszły rok był bardzo dobry dla posiadaczy akcji. Jeszcze na początku 2013 akcje Toya były handlowane po ok. 2 PLN, a w grudniu już prawe po 6 PLN. Rok bieżący to konsolidacja i systematyczne opadanie kursu. Pozostaje pytanie jak wygląda podstawowy biznes i czy widać fundamenty pod ewentualną zmianę trendu…Pod względem dynamiki przychodów bieżący rok wypada zdecydowanie słabiej niż 2013. Trzeba jednak zauważyć, iż wysoki przyrost obrotów w zeszłym roku wynika w dużej mierze z rozpoczęcia pełnej konsolidacji spółki Yato Tools operującej na chińskim rynku. W ostatnich miesiącach działalność podstawowa rośnie o niecałe 10% (r/r), przekraczając 250 MPLN obrotu w skali roku. Warto rzucić okiem na strukturę generowanego przychodu ze sprzedaży.
Do segmentów wydzielanych przez Toya należy się słowo komentarza, gdyż rynek zagraniczny nie obrazuje całej sprzedaży realizowanej poza granicami RP. Dwa główne kraje (oprócz Polski) gdzie operuje grupa tj. Chiny oraz Rumunia są uwzględnione w kanale nowoczesny oraz tradycyjnym. Dywizja zagraniczna to głównie rynki wschodnie, czyli Rosja oraz Ukraina.

Na powyższym wykresie widać wyraźnie, iż za systematyczny wzrost obrotów odpowiada kanał tradycyjny. Na terenie Polski Toya opiera się głównie na sieci autoryzowanych dystrybutorów, dodatkowo dochodzi jeszcze współpraca z odbiorami hurtowymi jednakże mają oni zdecydowanie mniejszy udział w przychodach. Tak jak pisałem wcześniej za przyrost obrotów w segmencie tradycyjnym odpowiada również konsolidacja podmiotu Yato Tools. Na samym terenie Chin podmiot ten wygenerował sprzedaż w wysokości 12,3 MPLN (2013) oraz 8,1 MPLN (za trzy kwartały 2014).

Toya ma zdecydowanie słabszą pozycję w kanale nowoczesnym. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy segment ten dał grupie niecałe 47 MPLN. Rzuciłem okiem na wcześniejsze sprawozdania i okazuje się, iż 50 MPLN to bariera nie do przejścia od dłuższego czasu. Jednym słowem widać, iż Toya nie ma parcia na zwiększanie skali działalności w tym segmencie, co zapewne musiałby się odbyć kosztem niższej marżowości biznesu. Spółka skupia się na rozbudowie kanału tradycyjnego, który jak pokarzę później jest zdecydowanie bardziej rentowny.

Jeżeli chodzi o zagranicę, to zeszły rok upłynął również pod względem przyrostu obrotów. Przychody w tym segmencie zdecydowanie przekroczyły 50 MPLN zbliżając się do 100 MPLN w skali roku. Niestety w ostatnich kwartałach widać wyhamowanie wzrostów. Tutaj wytłumaczenia należ szukać w napiętej sytuacji w Rosi i na Ukrainie. Sprzedaż na tych rynkach spada o 40%. Co ciekawie pomimo tak dużego ubytku obrotów przychody segmentu zagranicznego utrzymują się w bieżącym roku na w miarę stabilnym poziomie. Świadczy to o intensywnej pracy zarządu spółki w celu zdobycia nowych rynków zbytu, tutaj w mojej ocenie niebagatelną rolę może również odgrywać spółka chińska, która w samym 2013 sprzedała na eksport (poza Chiny oraz wyłączając Polskę) prawie 13 MPLN.Powyżej wykres obrazujący podstawową marżę na sprzedaży oraz rentowność operacyjną. Tutaj widać dwa trendy, po pierwsze w ostatnich kwartałach widać systematyczną poprawę w zakresie marż na których operuje GK Toya. Druga zależność nie jest już optymistyczna – niestety poprawa marż na sprzedaży nie ma do końca przełożenia na wynik operacyjny. Warto szczegółowo wgłębić się w wyniki generowane przez poszczególne segmenty.
Jeżeli chodzi o marżowość podstawowego segmentu, to tutaj mamy sytuację dość stabilną. Rentowność brutto na sprzedaży utrzymuje się w okolicach 38%, a nominalny wynik rośnie właściwie liniowo z przychodami. Co ciekawe lepiej niż w zeszłym roku radzi sobie kanał nowoczesny. Pomimo spadku obrotów segment ten wygenerował wyższy o 1,4 MPLN zysk na sprzedaży brutto. Coraz lepiej radzi sobie również zagranica, której rentowność powoli zbliża się do podstawowego segmentu.
Pozostaje pytanie jeżeli rośnie marża na sprzedaży to dlaczego nie ma to wprost przełożenia na rentowność operacyjną - EBIT rośnie zdecydowanie wolniej niż wynik na sprzedaży brutto. Tutaj wytłumaczenia są dwa. Po pierwsze w ostatnim kwartale znacznie wzrosły koszty administracyjne. Jeżeli przeanalizujemy koszty w układzie rodzajowym, to okazuje się iż znacznie wzrosty wynagrodzenia oraz pozostałe koszty rodzajowe.Druga sprawa to pozostała działalność operacyjna. W trzecim kwartale wynik na poziomie operacyjnym został obciążony o prawie 0,9 MPLN z tytułu pozostałych kosztów operacyjnych, na które w mojej ocenie składają się głównie ujemne różnice kursowe. W ostatnich miesiącach nastąpiła znaczna deprecjacja PLN, co musiało negatywnie wpłynąć na wyniki Toya, szczególnie iż grupa nie zabezpiecza się instrumentami pochodnymi.Od strony bilansu GK Toya to solidny podmiot, potwierdza to również wskaźnik Altmana i topowy rating na naszym portalu. Pewnym znakiem zapytania jest znaczny przyrost zapasów w drugim i trzecim kwartale, szczególnie iż koniec roku jest raczej sezonem ogórkowym dla spółki. Po drugiej stronie bilansu widać mocne fundamenty w postaci rosnącego kapitał własnego. W ostatnim kwartale wzrosło zadłużenie odsetkowe, które ma głównie charakter krótkoterminowy i jest dedykowane finansowaniu zapasów. W trzecim kwartale została przeprowadzona również emisja akcji serii H, która ma być przeznaczona dla mniejszościowych akcjonariuszy Toya Tools. Dzięki tej emisji Toya obejmie 100% akcji Chińskiego podmiotu.Przyrost zapasów z ostatnich dwóch kwartałów negatywnie wpłynął również na przepływ pieniężne, które w trzecim kwartale spadły poniżej 0 (w skali roku). W rachunku przepływów pieniężnych widać wypływy z tytułu dywidendy. W bieżącym roku Toyta wypłaciła ponad 14 MPLN z zeszłorocznego zysku (0,19 PLN/akcje).

Podsumowując, GK Toya to solidny podmiot z mocnym bilansem i topowy ratingiem na naszym portalu. Grupa systematycznie zwiększa przychody, dodatkowo w ostatnich kwartałach zaczęła również rosnąć podstawowa marża na sprzedaży. Problemem Toya w bieżącym roku są koszty organizacji, które zaniżają wynik na poziomie operacyjnym. Dodatkowo w ostatnich trzech miesiącach negatywnie na działalność podstawową oddziaływały zmiany na rynku walutowym.

Poniżej link do wycen, które wskazują na brak potencjału do wzrostu. Wycena bazująca na rencie wieczystej przy aktualnej kapitalizacji wymagałaby o 10 MPLN wyższego zysku, co przy aktualnej sytuacji jest wariantem bardzo optymistycznym, szczególnie iż przed grupą teraz czwarty kwartał, który jest najsłabszym okresem i trudno tutaj oczekiwać spektakularnej poprawy wyników. Wydaje się, iż rynek w na koniec 2013 mocno się zagalopował, a w bieżącym roku nastąpiła zasłużona korekta.

www.stockwatch.pl/gpw/toya,wyk...


Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

bzdkas
bzdkas PREMIUM
0
Dołączył: 2013-12-02
Wpisów: 324
Wysłane: 10 maja 2016 18:20:38 przy kursie: 4,52 zł
Spółka zapomniana przez wszystkich, nie wzbudzająca żadnego zainteresowania??

mojeinwestycje.interia.pl/news...

W nowym raporcie zysk za I kwartał o 35% większy r/r, w tej chwili free float można powiedzieć, że poniżej 15%,
Panowie Szmidt i spółka w posiadaniu 78%, ponad 7% Generali, w akcjonariacie na poprzednim Walnym zatwierdzajacym sprawozdanie 2015 pojawił się przedstawiciel Funduszu Norwegii, ale raczej nie widać, żeby mieli chęć zwiększać zaangażowanie. Wydawało się, że najbardziej zależy im na dywidendzie, ale przy poprzednim podziale wstrzymali się od głosu i dywidendy nie było.

Spółka oprócz raportów i komunikatów o nabywaniu/zbywaniu nie podaje nic.Jakie perspektywy przed spółką?
Stabilny biznes i produkt z gatunku "szybko psujących" - w końcu narzędzia z China za tę cenę nie będą spod znaku Q:)
Rozwój? bez przejęcia chyba nie.
Można prosić o analizę raportu za I kwartał 2016?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
190
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 550
Wysłane: 10 maja 2016 20:36:30 przy kursie: 4,52 zł

bzdkas
bzdkas PREMIUM
0
Dołączył: 2013-12-02
Wpisów: 324
Wysłane: 30 maja 2016 10:50:15 przy kursie: 4,47 zł
długa ta kolejka:))
spółka w obecnej chwili rozpoczęła negocjacje dotyczące przejęcia firmy MaxCom, producenta telefonów.
Zrobią to bezkredytowo, bo cashu jest w firmie sporo, w związku z tym dywidendy pewnie nie będzie.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
190
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 550
Wysłane: 30 maja 2016 10:56:00 przy kursie: 4,47 zł
Robimy pewnie około 80 raportów kwartalnie, wiec musi to trochę potrwać. Zakładam, że omówienie Toya będzie w tym tygodniu.

bzdkas
bzdkas PREMIUM
0
Dołączył: 2013-12-02
Wpisów: 324
Wysłane: 30 maja 2016 11:15:19 przy kursie: 4,47 zł
Kiedyś kazałeś mi się przypominać, dlatego się przypomniałem:)

Szczepan Łangowski
0
Dołączył: 2010-08-01
Wpisów: 446
Wysłane: 5 czerwca 2016 14:36:18 przy kursie: 4,42 zł
Omówienie sprawozdania finansowego GK Toya za Q1 2016


Akcje GK Toya nie cieszą się wielkim zainteresowaniem na GPW. Obroty utrzymują się na niewielkim poziomie, a kurs akcji po krótkoterminowym wystrzale w trzecim kwartale 2015 zaczął się ponownie osuwać i oscyluje w granicach 4 – 4,5 PLN. Pod względem finansowym GK Toya wygląda stabilnie, wyniki pierwszego kwartału bardzo zbliżone do zeszłego roku. Przychody porównywalne, finalny wyniki na pierwszy rzut oka znacznie lepszy niż w pierwszym kwartale 2015, choć trzeba mieć na uwadze, iż w zeszłym roku pozostała działalność operacyjna uwzględniała jednorazowe zdarzenie.GK Toya w ostatnim czasie systematycznie rozwijała się pod względem przychodów. Grupa powoli zbliża się do granicy 300 MPLN obrotów w skali roku. Trochę słabiej w tym obszarze wyglądał pierwszy kwartał. Toya właściwie tylko powtórzyła zeszłoroczne wyniki, a biznes urósł raptem o 1%.
Warto jeszcze przyjrzeć się strukturze obrotów wg głównych segmentów. Widać wyraźnie, iż grupa rośnie głównie w kanale tradycyjnym, który zawiera sprzedaż hurtową na polskim, chińskim oraz rumuńskim rynku. Początek roku przyniósł również odbicie na rynku zagranicznym. W ostatnim czasie GK Toya notowała tutaj regres obrotów głównie ze względu na słabą sprzedaż na wschodzie (Ukraina i Rosja). W pierwszych miesiącach 2016 szczególnie dobrze wyglądały przychody wygenerowane w Krajach Bałtyckich. Na przeciwnym biegunie mamy obroty generowane w kanale nowoczesnym, który dał grupie 2 MPLN mniej niż rok temu.Powyżej wykres obrazujący podstawową rentowność brutto na sprzedaży GK Toya. Widać wyraźnie, iż od pewnego czasu widać erozje marż. Szczególnie zła w tym względzie był a końcówka 2015, gorszy wynik wynikał z jednej strony z słabej Złotówki, co negatywnie wpływa na koszty importu towarów, z drugiej strony analiza struktury kosztów wskazuje na wzrost kosztów wynagrodzeń. Oczywiście trzeba mieć również na uwadze, iż co do zasady czwarty kwartał jest zawsze gorszym okresem w całym roku. Początek 2016 przyniósł odbicie w tym zakresie, a marża wróciła do średniej z zeszłego roku.
Rzut oka jak radziły sobie poszczególne segmenty. W ostatnich kwartałach widać wyraźne pogorszenie rentowności kanału zarówno tradycyjnego jak i nowoczesnego. Obie dywizje wypadły słabiej również na początku roku dając prawie 600 TPLN mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Na przeciwnym biegu nie mamy zagranicę, która poprawiła zeszłoroczny wynik oraz pozostałą działalność. Sumarycznie wynik na sprzedaży brutto był bardzo zbliżony do zeszłego roku.Analizując rentowność na poziomie operacyjnym trzeba pamiętać, iż w pierwszym kwartale zeszłego roku GK Toya rozpoznała ponad 1 MPLN dodatkowych kosztów z tytułu odpisów na należności od Nomi. W bieżącym roku niespodziewanych zdarzeń nie było z tego powodu finalny wynik jest zdecydowanie lepszy niż w 2015. Oczywiście trzeba oddać spółce, iż nawet uwzględniając powyższą korektę zysk operacyjny jest o około 600 TPLN wyższy co jest zasługą niższych kosztów sprzedaży.

Na finalny wynik niewielki wpływ ma działalność finansowa. Jest to oczywiście wynik niewielkiego poziomu zadłużenia. GK Toya ma spore rezerwy w zdolności kredytowej, co daje możliwości w zakresie ewentualnych akwizycji. Można mówić tutaj o kwocie min 100 MPLN. Bilans był zawsze silną stroną GK Toya, potwierdza to również topowy rating SW. Jednego czego można byłoby się czepić to wysokich stanów magazynowych co skutkuje zamrożeniem sporych zasobów gotówkowych. Można to po części tłumaczyć długim procesem dostawy towarów z Chin, choć rotacje zapasów powyżej 200 dni są znaczenie powyżej średniej w branży. Wyniki operacyjne są również potwierdzone w rachunku przepływów pieniężnych, GK Toyta systematycznie generuje solidną nadwyżkę gotówki na działalności operacyjnej.

Podsumowując, wyniki pierwszego kwartału 2016 zbliżone do zeszłego roku. Grupa rozwija się swoim tempem, głównie przez rozwój organiczny. Toya to dla jednych podmiot stabilny i przewidywalny a dla drugich nudny i mało dynamiczny. Dla tych pierwszych negatywny zaskoczeniem na pewno było odstąpienie od polityki dywidendy. Notabene może to pokazywać, iż spółka szykuje środki na akwizycje które w mojej ocenie są koniecznością szczególnie biorąc pod uwagę niewykorzystany potencjał w zdolności kredytowej.

Poniżej link do wycen, który wskazuje na brak potencjału do wzrostu. Metody majątkowe oraz dochodowe znacznie poniżej bieżącej wyceny na GPW. Mnożniki oparte na EV/EBITDA wskazują, iż spółka jest wyceniana aktualnie racjonalnie. W mojej ocenie bez skokowego wzrostu skali działalności i finalnego zysku trudno oczekiwać na wyższą wycenę rynkową. Problem w tym, iż będzie to bardzo trudne do realizacji tylko poprzez rozwój organiczny …

www.stockwatch.pl/gpw/toya,wyk...


Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 5 czerwca 2016 14:36

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,987 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +159,35% +31 869,56 zł 51 869,56 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d