pixelg
CDPROJEKT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

CDPROJEKT [CDR]

AKTUALNY KURS: 178,00 zł (+0,12%) 23-06-2021 17:04
Bayaz
2
Wpisów: 16
Wysłane: 15 kwietnia 2021 21:09:55 przy kursie: 187,42 zł
No właśnie, konsensus PAP jest niewiele mówiący. Czy ktoś wie, jakie oczekiwania za 2020 mieli analitycy ostatnich trzech (niskich rekomendacji), czyli Noble, Barclays i Credit Suisse? Myślę, że to będzie kluczowe dla odbioru wyniku.

Ping-Pong
12
Wpisów: 62
Wysłane: 15 kwietnia 2021 21:18:50 przy kursie: 187,42 zł
Eh...

Trochę wdało się zdziwienie po wynikach i co do przychodu z kopii. Niektórzy średnio rozumieją skąd się biorą pewne liczby....

Przychód CDR z CP to:
- przychody z platform cyfrowych obcych (np. Steam), czyli odejmujemy prowizję od dystrybucji
- przychody z platformy własnej (GOG), czyli prowizja z dystrybucji zostaje w grupie jako przychod
GOG'a, a przychod z produkcji tak jakby sprzedawac przez Steam jest na segmencie RED
- przychody z dystrybucji fizycznej, czyli pudełka ze sklepów

I tu ważna rzecz. Jako, że dystrybutorzy fizyczni współfinansują marketing to by obliczyć ile netto zostanie rozpoznane jako przychód (już zakładając brak zwrotów) no to trzeba znać kwotę jaką te podmioty poniosły na współfinansowanie kampanii marketingowej. Stąd zapewne niedowierzanie niektórych forumowiczów o te 100 PLN z kopii... To po prostu przychód z kopii netto (czyli po pomniejszeniu przychodów o kase na marketing od dystrybutorow). Gdyby założyć, ze całość marketingu CDR ponosiłby z własnej kiesy, no to przychody pewnie byłyby kilkaset mln wyższe, ale też wyższe koszty...

Sam bym chętnie dowiedział się w jaki to sposób ktoś doszedł do wolumenu 15 mln. Wiadomo, ze iles kopii przeszlo przez GOG, jakis byl tez budzet marketingowy. Obie rzeczy oczywiscie wplyną na wyliczenia.

Edytowany: 15 kwietnia 2021 21:27

igen
44
Wpisów: 267
Wysłane: 15 kwietnia 2021 21:28:14 przy kursie: 187,42 zł
Bartas_Gda napisał(a):
Moim zdaniem nie, patrząc na rozkład komentarzy bazując na językach. W grudniu 44% angielski, 25% chiński, 10% rosyjski, 3% brazylijski.

Cena w USD to 59,99 USD było w grudniu tanie przy 3,64 daje to cenę 218 zł - jest podatek, prowizja dystrybutora to daje ~130 zł, z to w Chinach, Rosji i Brazylii są sporo niższe - liczyłem przy grudniowych kursach, mam jakieś zapiski - przychód z kopii to odp 101, 60 i 80 zł

Tu macie pełny rozkład cen preorderowych CP 2077 (i ich procentowe udziały rynkowe) w układzie geograficznym.

www.bankier.pl/wiadomosc/Cyber...

Jasno z tego wynika, że znakomita większość preorderów (te "8 mln szt") sprzedawana była w strefach geograficznych z dużo większą ceną niż u nas - polska cena to 199 pln - a udział polskich graczy to tylko ok. 5%. Większość to Japonia, Ameryka Północna, Europa Zachodnia, Bliski Wschód. Wyjątkiem jest rynek chiński (z 18.5% dyskontem) ale to i tak nie rekompensuje ilościowo zawyżenia ceny przez Amerykę Północną, Europę Zachodnią, Japonię czy Bliski Wschód).
Uśredniając - spokojnie możemy przyjąć średni dochód CDR (po odliczeniu VAT i prowizji dystrybucyjnej) na poziomie 120-130 pln per kopia z preorderów i do końca grudnia (należy też pamiętać o cenie w przedsprzedaży wersji konsolowych - z ceną wyjściową po 270 pln w polskiej cenie - czy wersji kolekcjonerskich (750 pln na rodzimym rynku - to jest ciekawy aspekt - relatywnie wysoka sprzedaż tej wersji może zawyżyć cenę - np. przy jednej wersji kolekcjonerskiej sprzedanej na 10 zwykłych kopii średnia cena rośnie o ponad 25% )).

A co do gadżetami i związanymi z tym opłatami licencyjnymi (koszulki, kubki, podkładki pod myszkę) ? Nie sprzedawały się ? To też jest jakaś pozycja w przychodach CDR za 4Q2020r.

Tak więc z tego wynika, że poziom całkowitej sprzedaży CP2077 - za okres do końca 2020 r - powinien kształtować się na poziomie ok. 13 mln szt. (plus minus 1 mln).

.
Edytowany: 15 kwietnia 2021 21:42

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

trtr
9
Wpisów: 90
Wysłane: 15 kwietnia 2021 21:51:28 przy kursie: 187,42 zł
rudygonzalez napisał(a):
Jak w takim razie można interpretować te wyniki? Czy jest to raczej sygnał do dalszych spadków (ze względu na niższe zyski od oczekiwanych), czy też możliwość odwrócenia trendu i powolnej wspinaczki do góry, czy chociażby stabilizacji na obecnym poziomie?

Pozdrawiam

Scarry dobrze wyjaśnił.
Scarry napisał(a):

W gamedev liczy się zysk powtarzalny do przodu, obecna wycena ma implikować zysk z 2021 i 2022, jeśli miałaby z niej wynikac wycena 18 miliardów, to spółka powinna pokazac za rok i dwa po lekko licząc miliardzie zysku (jest bessa gamedevowa wywołana zresztą katastrofalnym odbiorem Cyberpunka, więc nie ma mowy o wycenach typu CZ30 póki co, szczególnie na spółce która tak bezczelnie mijała się z prawdą jak CDR).

Wyniki są poniżej konsensusu o ok. 13%, co można jeszcze przełknąć(w mojej ocenie). Prawdziwy problem może się zacząć, gdy Spółka poinformuje, jaka była sprzedaż CP w 1Q 2021. Jeśli będzie źle, to rynek może zacząć dyskontować czarny scenariusz finansowy za cały rok 2021. Dodatkowo, atmosfera wokół Spółki jest wciąż słaba, co też ma znaczenie. Jak Scarry napisał, liczy się zysk powtarzalny do przodu, żeby usprawiedliwić obecną kapitalizację.

marter
0
Wpisów: 29
Wysłane: 15 kwietnia 2021 22:23:22 przy kursie: 187,42 zł
igen napisał(a):

A co do gadżetami i związanymi z tym opłatami licencyjnymi (koszulki, kubki, podkładki pod myszkę) ? Nie sprzedawały się ? To też jest jakaś pozycja w przychodach CDR za 4Q2020r.

A dlaczego opłaty licencyjne miałyby być rozliczane akurat w 4Q jak preordery?

Bartas_Gda
Bartas_Gda PREMIUM
4
Wpisów: 112
Wysłane: 15 kwietnia 2021 22:25:25 przy kursie: 187,42 zł
igen napisał(a):
Bartas_Gda napisał(a):
Moim zdaniem nie, patrząc na rozkład komentarzy bazując na językach. W grudniu 44% angielski, 25% chiński, 10% rosyjski, 3% brazylijski.

Cena w USD to 59,99 USD było w grudniu tanie przy 3,64 daje to cenę 218 zł - jest podatek, prowizja dystrybutora to daje ~130 zł, z to w Chinach, Rosji i Brazylii są sporo niższe - liczyłem przy grudniowych kursach, mam jakieś zapiski - przychód z kopii to odp 101, 60 i 80 zł

Tu macie pełny rozkład cen preorderowych CP 2077 (i ich procentowe udziały rynkowe) w układzie geograficznym.

www.bankier.pl/wiadomosc/Cyber...

Jasno z tego wynika, że znakomita większość preorderów (te "8 mln szt") sprzedawana była w strefach geograficznych z dużo większą ceną niż u nas - polska cena to 199 pln - a udział polskich graczy to tylko ok. 5%. Większość to Japonia, Ameryka Północna, Europa Zachodnia, Bliski Wschód. Wyjątkiem jest rynek chiński (z 18.5% dyskontem) ale to i tak nie rekompensuje ilościowo zawyżenia ceny przez Amerykę Północną, Europę Zachodnią, Japonię czy Bliski Wschód).
Uśredniając - spokojnie możemy przyjąć średni dochód CDR (po odliczeniu VAT i prowizji dystrybucyjnej) na poziomie 120-130 pln per kopia z preorderów i do końca grudnia (należy też pamiętać o cenie w przedsprzedaży wersji konsolowych - z ceną wyjściową po 270 pln w polskiej cenie - czy wersji kolekcjonerskich (750 pln na rodzimym rynku - to jest ciekawy aspekt - relatywnie wysoka sprzedaż tej wersji może zawyżyć cenę - np. przy jednej wersji kolekcjonerskiej sprzedanej na 10 zwykłych kopii średnia cena rośnie o ponad 25% )).

Tak więc z tego wynika, że poziom całkowitej sprzedaży CP2077 - za okres do końca 2020 r - powinien kształtować się na poziomie ok. 13 mln szt. (plus minus 1 mln).

.

"Tu macie pełny rozkład cen preorderowych CP 2077 (i ich procentowe udziały rynkowe) w układzie geograficznym." - ja tutaj widzę % zmianę ceny od 199 zł - polskiej ceny i nie oznacz to, że tam sprzedawały się preordery.

podlinkowany artykuł jest z połowy 2019 roku, i podana struktura przychodów jest pewnie z okresu poprzedzającego.

Piszesz, że większość sprzedaży to USA - tak jak napisałem po odliczeniu VAT, prowizji ew upustów wyjdzie cena ~130 zł dla CDR w zależności od kurs, w grudniu 2020 był niższy.

Ale za to cena w Chinach i Rosji jest już dużo niższa - a one wg komentarzy odp za 35% - i tutaj ten udział wydaje się wymierny, bo o ile w języku ang może komentować praktycznie kazdy o tyle te dwa języki już tak popularne nie są.

"Tak więc z tego wynika, że poziom całkowitej sprzedaży CP2077 - za okres do końca 2020 r - powinien kształtować się na poziomie ok. 13 mln szt. (plus minus 1 mln)." zaraportowana została sprzedaż do 20 grudnia na poziomie 13 mln więc jak zakładasz +/- 1 mln?
Edytowany: 15 kwietnia 2021 22:38

Blake83
Blake83 PREMIUM
3
Wpisów: 9
Wysłane: 15 kwietnia 2021 22:59:42 przy kursie: 187,42 zł
Drobna uwaga techniczna od. Waszych wyliczen - VAT w przypadku sprzedazy na USA nie ma zastosowania. Sprzedanie pudelka za $69 to $69 netto w papierach.

baks
28
Wpisów: 2 592
Wysłane: 15 kwietnia 2021 23:05:39 przy kursie: 187,42 zł
Blake83 napisał(a):
Drobna uwaga techniczna od. Waszych wyliczen - VAT w przypadku sprzedazy na USA nie ma zastosowania. Sprzedanie pudelka za $69 to $69 netto w papierach.

Chyba zapomniałeś dodać, że pudełka same się nie sprzedają a dystrybutor od pudełek bierze więcej niż Steam - więc nie jest to nett
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Dix22
16
Wysłane: 15 kwietnia 2021 23:40:07 przy kursie: 187,42 zł
Tak swoją drogą - jakie macie przemyślenia na temat polityki informacyjnej zarządu CDR?

Z moich obserwacji nigdy wcześniej firma nie praktykowała podawania szacunkowych wyników przed raportem (albo się mylę, chociaż widzę, że pan A. Torchała z Bankiera w artykule tak pisze).

Na ile miało to komuś "zaburzyć" plany inwestycyjne? I mam wrażenie jednak, że to taka zemsta dla funduszy z krótką pozycją, którzy są wykazani w raporcie KNF.

asganis
15
Wpisów: 58
Wysłane: 15 kwietnia 2021 23:42:17 przy kursie: 187,42 zł
Źle się przegląda ten wątek ostatnio, mało merytoryki a dużo naganiania przez osoby mające akcje i w opozycji dużo obrzydzania przez osoby nie posiadające akcji, szczególnie wpisy pana na "i", który nie udziela się na żadnym innym wątku na forum tylko w temacie spółki której akcji nie ma, a każdym wpisem przyrównując spółkę z szambem.

Co do szacowania liczby sprzedanych kopii prognozy analityków o 15mln sztuk w grudniu wg mnie nie są przestrzelone w żadną stronę. Zapomina się o bardzo dużym udziale w sprzedaży o rynku chińskim i rosyjskim gdzie ceny za sztuke na pc były odpowiednio ok. 160zł brutto i 120zł, czyli zysk sporo poniżej stówki.

kliknij, aby powiększyć

Cytat:
Analityk branżowy (do spraw gier wideo) Daniel Ahmad podzielił się na Twitterze statystyką, dzięki której wiemy, że właśnie w tym kraju (chiny) złożono największą liczbę pre-orderów na pecetową wersję tejże produkcji.

www.gry-online.pl/newsroom/cyb...
Edytowany: 15 kwietnia 2021 23:44

yellowshadow
42
Wpisów: 154
Wysłane: 15 kwietnia 2021 23:44:06 przy kursie: 187,42 zł
Moze poczekajmy z tymi oceniami odnosnie zaburzania czegokolwiek do najblizszych sesji gieldowych? Bo jak narazie to kazdy palcem na wodzie pisze swoj scenariusz. Dlaczego kurs mialby rosnac, jesli zostal zlamany potezny 10-letni trend w spektakularny sposob, spolka nie dowiozla najbardziej chyba pesymistycznych prognoz, nabrala wody w ustaw w zakresie biezacej sprzedazy, a przecieko mowily o 0,5 mln szt sprzedamych w 1Q2021. Bylbym tutaj wybitnie ostrozny z rysowaniem roznych gwarantowanych scenariuszy, bo mozna sie mocno poparzyc.

kubax
8
Wpisów: 12
Wysłane: 15 kwietnia 2021 23:52:21 przy kursie: 187,42 zł
Dix22 napisał(a):
Tak swoją drogą - jakie macie przemyślenia na temat polityki informacyjnej zarządu CDR?

Na ile miało to komuś "zaburzyć" plany inwestycyjne? I mam wrażenie jednak, że to taka zemsta dla funduszy z krótką pozycją, którzy są wykazani w raporcie KNF.

Ja osobiście źle oceniam, chyba po to się podaje datę publikacji raportu, żeby podać wyniki tego dnia a nie nagle znienacka podawać szacunkowe dane.

No i gdyby te wyniki były jakimś dobrym zaskoczeniem to mogłyby zaszkodzić shortom, a są bym powiedział neutralne.. co w sumie, może być im na rękę.

asganis
15
Wpisów: 58
Wysłane: 16 kwietnia 2021 00:12:47 przy kursie: 187,42 zł
kubax napisał(a):

Ja osobiście źle oceniam, chyba po to się podaje datę publikacji raportu, żeby podać wyniki tego dnia a nie nagle znienacka podawać szacunkowe dane.

No i gdyby te wyniki były jakimś dobrym zaskoczeniem to mogłyby zaszkodzić shortom, a są bym powiedział neutralne.. co w sumie, może być im na rękę.

Tu obstawiam, że spółka była z jakiegoś powodu zmuszona przesunąć datę publikacji raportu o 3 dni i żeby nie być znowu zalaną falą hejtu rzucili informację o szacunkowych wyliczeniach.

Dix22
16
Wysłane: 16 kwietnia 2021 00:16:35 przy kursie: 187,42 zł
Myślisz, że fundusz wytrzyma przy wzrostach do 250 zł chociażby? Coś ty - wyjdą wcześniej niż myślisz. Gra na spadek to jest odpowiednia rezerwa gotówki, dodatkowo możliwość "wyzerowania się" jeśli mówimy o ulicy. Fundusze nie siedzą na pozycji przed wynikami. Prawdopodobieństwo (w mojej ocenie) pojawienia się dzisiaj szacunków było bardzo niskie - zaskoczyli wszystkich. I zobaczymy jak to się skończy.

Szczerze powiedziawszy piszecie "bez rewelacji" i coś o jutrzejszych spadkach na kursie - nie jestem przekonany do tego scenariusza, dlatego jak chcecie zrobimy jutro po 17:00 "pudelka" i wszyscy będą mądrzy "po szkodzie". :)

W krótkim czasie wycena to sentyment. Chociaż tutaj fundamentalnie nie jest najgorzej, ale to znowu dyskusja na x stron forum.
Edytowany: 16 kwietnia 2021 00:17

yellowshadow
42
Wpisów: 154
Wysłane: 16 kwietnia 2021 00:38:41 przy kursie: 187,42 zł
Ja moze napisze tak. Obecna kapitalizacja CDR to 19 mld zl. A to sugerowaloby ze rozsadnie wyceniajac zysk srednioroczny powinien w ciagu nastepnych 2-3 lat osiagnac poziom 1 mld zl aby spolka byla atrakcyjnym podmiotem do inwestycji. Jakie jest tego prawdopodobienstwo? Wg mnie zero.

Aby byc drogim musialaby osiagac zysk srednioroczny na poziomie 500 mln zl. Jakie jest tego prawdopodobienstwo po takiej premierze? Wg mnie bardzo bliskie zera. Wiec nie pozostaje zbytnim optymista co do aktualnej i przyszlej wyceny gieldowej. Po co wiecej komplikowac sprawe. Dla mnie typowanie dzisiaj jednoznaczne zachowania kursu to jak typowanie wyniku rzutu moneta, ale jednak perspektywy finansowe pozostaja malo optymistyczne.

tgolik
tgolik PREMIUM
56
Wpisów: 274
Wysłane: 16 kwietnia 2021 08:29:16 przy kursie: 187,42 zł
Ja widzę tutaj mizerię kursu na najbliższe 2 lata. Natomiast w 2023 roku kurs powinien zacząć piąć się pod premierę wiedźmińskiego AAA oraz powoli dyskontować AAA w świecie CP2077.

Jak oceniacie szansę na dywidendę za 2020 w świetle wypowiedzi prezesa sprzed kilku dni, w której podkreślił, że spółka większy nacisk niż do tej pory postawi na rozwój poprzez przejęcia nowych studiów.

I jeszcze ciekawostka:
Ubisoft za lata 2017, 2018, 2019 i 2020 zarobił łącznie netto 220 mln $. Nieco mniej niż CD Projekt samym 2020 roku.
Edytowany: 16 kwietnia 2021 08:39

michal-j
15
Wpisów: 53
Wysłane: 16 kwietnia 2021 08:41:32 przy kursie: 187,42 zł
Myślę, że używanie pojęcia "średnia cena" dla kwartału premierowego nie ma sensu. Duzi sprzedawcy partycypowali w kosztach marketingu, nie zostały one jeszcze podane, wiemy jedynie że są wyższe od tych z W3 (306M). Można jedynie strzelać, biura podają 500-600M, jeżeli zachowano podział z czasów Wiedźmina 50/50, to te 250-300M, które zostały wydane przez dystrybutorów na promocję gry, wróciły do nich w dniu premiery. Są możliwe różne modele, to pewnie zależy od konkretnej umowy, możliwe jednak nawet, że do pewnego pułapu do spółki trafiało jedynie 20% od każdej kopii, bo reszta szła na spłatę reklamy. Widzicie więc, że nie znając kosztów marketingu, liczby sprzedanych kopii, ani sposobu podziału dochodu ze sprzedaży do momentu spłacenia marketingu, nie jesteśmy w stanie podać średniej ceny, prawda?

Co do GOGa, to ma 15% tego co steam. Tak jest od lat. Jeżeli steam sprzedał 8M, to z GOG 1.2M kopii zasiliło w 100% kasę spółki i tylko tego możemy być w miarę pewni.

Te 15M sprzedanych kopii z artykułu to pewnie "educated guess". Może trafił, może nie, ale nie miał podstaw do podania takiej akurat liczby. Za tydzień będziemy wiedzieli już wszystko.

Tymczasem firma zrobiła kolejny krok milowy, pierwszy raz przekroczyła miliard złotych zysku. Jasne, że pół roku temu wszyscy liczyli na 1.5 albo na 2. Ale jak tak się zastanowić, to sami jesteśmy sobie winni. Spółka nigdy nie podawała oczekiwań sprzedażowych względem swoich gier, nikt nam nie obiecywał 25 milionów kopii w grudniu, sami się napędzaliśmy przez te lata. Możemy mieć jej za złe okłamywanie nas w sprawie technicznego stanu gry, ale nie prognozowanych zysków. Tu wina leży wyłącznie po stronie biur maklerskich i tych, którzy im wierzą.

imp-p
22
Wpisów: 86
Wysłane: 16 kwietnia 2021 08:49:14 przy kursie: 187,42 zł
yellowshadow napisał(a):
Ja moze napisze tak. Obecna kapitalizacja CDR to 19 mld zl. A to sugerowaloby ze rozsadnie wyceniajac zysk srednioroczny powinien w ciagu nastepnych 2-3 lat osiagnac poziom 1 mld zl aby spolka byla atrakcyjnym podmiotem do inwestycji. Jakie jest tego prawdopodobienstwo? Wg mnie zero.

Aby byc drogim musialaby osiagac zysk srednioroczny na poziomie 500 mln zl. Jakie jest tego prawdopodobienstwo po takiej premierze? Wg mnie bardzo bliskie zera. Wiec nie pozostaje zbytnim optymista co do aktualnej i przyszlej wyceny gieldowej. Po co wiecej komplikowac sprawe. Dla mnie typowanie dzisiaj jednoznaczne zachowania kursu to jak typowanie wyniku rzutu moneta, ale jednak perspektywy finansowe pozostaja malo optymistyczne.

Wiesz co nie ma co prognozować 2021 bardzo dużo zmiennych. jest raport M Science na którym opierają się analitycy. Chociaż nie przeszkadza im że M Science we wrześniu 2020 pisał że sprzedaż preoderów jest poniżej oczekiwań a sami wiemy jak było. Są też raporty pozytywne oparte o dane jak www.gry-online.pl/newsroom/out... który mówi że np sprzedaż w Polsce to 4 miejsce poprzedni tydzień 3 . Lub statystyki Amazon które pokazują aktualnie top 6-9 zależnie w którym kraju. Więc dodając np powrót do ps store do tego dobrą premierę na nowe konsole to sprzedaż może znów być na poziomie 13 mln. Dużo zresztą powie nam raport za ten kwartał. A dodać np dobre przyjęcie mobilnego wiedźmina to może się okazać że wynik będzie dużo lepszy niż za 2020 ponieważ oni w tym roku nie mają takich kosztów (marketing) jak w tamtym
Edytowany: 16 kwietnia 2021 08:51

michal-j
15
Wpisów: 53
Wysłane: 16 kwietnia 2021 09:06:25 przy kursie: 176,76 zł
tgolik napisał(a):

Jak oceniacie szansę na dywidendę za 2020 w świetle wypowiedzi prezesa sprzed kilku dni, w której podkreślił, że spółka większy nacisk niż do tej pory postawi na rozwój poprzez przejęcia nowych studiów.

Ja również czekam na rekomendację w sprawie podziału zysku. Na razie jedyne co mam to tytuł tego artykułu www.google.com/amp/s/www.banki...

Czy ktoś wyłapał przy okazji nowej strategii coś na ten temat? Zupełnie nie pamiętam tego cytatu.

Uważam, że firmę stać na 1.05pln, tak jak w poprzednich latach.

Rufusinski
58
Wpisów: 253
Wysłane: 16 kwietnia 2021 09:14:29 przy kursie: 176,76 zł
Cytat:
Rufusinski: Czy Zarzad preferuje dywidende czy rozwaza rowniez skup akcji wlasnych
Adam Kiciński: Jesteśmy przed publikacją wyników finansowych Grupy CD Projekt za 2020 r. Obecnie analizujemy nasze potrzeby inwestycyjne. Po publikacji wyników finansowych rekomendacja zarządu dot. wypłaty dywidendy zostanie przekazana raportem bieżącym.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość, Pablo77x