pixelg
Kobiecym okiem - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2

Kobiecym okiem

Szutnik
121
Wpisów: 1 822
Wysłane: 1 kwietnia 2021 19:10:36
Cytat:
"Sprzedałam akcje jeszcze przed ogłoszeniem lockdownu, obawiając się większych spadków w związku z decyzjami rządu no i indeks Wig20 wyglądał wtedy dosyć słabo. Jak się okazało ogłoszenie lockdownu nie wywołało panicznej wyprzedazy na GPW."

To było myślenie większości: skoro rok temu lockdown dał duże spadki "to się musi powtórzyć".
Nie musi i się nie powtórzyło. Warto zapamiętać, że z kolejnymi wystąpieniami tego samego zjawiska rynek reaguje na nie coraz słabiej a często w takich momentach pojawia się grupa inwestorów (dużych), gotowych "przycwaniaczyć" i próbujących zagrać przeciwnie do oczekiwań większości.
To nie dotyczy tylko lockdownów, ale wielu innych rzeczy - wielokrotne wystąpienie tego samego czynnika, nieważne, pozytywnego czy negatywnego, z czasem "uodparnia" rynek na ten czynnik i powoduje coraz słabszą reakcję lub nawet jej brak.

Świetnym przykładem było osiąganie przez rząd USA granicznego poziomu zadłużenia, ustalonego przez Kongres.
Za pierwszym razem, w sierpniu 2011, spowodowało to znaczną korektę (na którą w Europie nałożył się temat Grecji, ale USA reagowały wtedy na tzw. "ceiling" nie na Grecję). Kongres podniósł ten poziom i potem kolejne dochodzenia do podniesionych limitów powodowały coraz słabsze reakcje, a obecnie nie powodują już ich wcale
"Kupuj akcje, ilekroć zobaczysz na wykresie Wiewiórkę, siedzącą na ramieniu Clowna. To się nazywa Analiza Techniczna" - Dilbert (Scott Adams) :-)
Edytowany: 1 kwietnia 2021 19:12

Kakarotto
36
Wpisów: 1 102
Wysłane: 1 kwietnia 2021 20:51:19
Nie tylko rynki uodparniają się na powtarzające się czynniki. Wystarczy rozejrzeć się po ulicy. Rok temu było mniej zarażeń a ludzie siedzieli zamknięci w domach. Dziś? Średnio co 10 osoba u mnie w mieście chodzi bez maski i nic sobie z tego nie robi. Bywa nawet że i w sklepie kupujący maski nie mają, a reakcji ze strony sklepu brak.
Temat covidowy robi się przestarzały. Może już jest?

Chania
6
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 20
Wysłane: 9 maja 2021 22:18:07
W ostatnim czasie w portfelu zaszły następujące zmiany:
- sprzedałam Sanok (pozycja z portfela CFR) ze stratą 5,4% (moja cena zakupu 25,8zł). Momentami strata na tej pozycji sięgała 20%, co przekraczało mój akceptowalny SL. Do wyjścia z pozycji wykorzystałam dwucyfrowe wzrosty w piątek, które prawdopodobnie były wywołane poleceniem spółki na jednym z portali finansowych. Gdyby nie to polecenie trzymałabym dalej, bo kurs zaczął wracać na wzrostowe tory, ale na chwilę obecną obawiałam się zwiększonych wahań kursu
- nieznacznie powiększyłam pozycję na Sonel- 160szt. po 10,9zł.
Moja średnia wynosi teraz: 600szt- 10,18zł
- kupiłam 4szt. Playway po 466,81zł. w przypadku spadku ceny zamierzam stopniowo powiększać pozycję

Wynik portfela na tą chwilę +5,7% (od momentu założenia kroniki)
W portfelu największy udział mają Izostal i Sonel, które ostatnio radzą sobie bardzo dobrze. Na obu mam +20%
Silne wzrosty kursu zanotowała Grupa Azoty, niestety szacunki za Ikw. były rozczarowujące i piątkowe spadki na podwyższonych obrotach raczej nie wróżą nic dobrego. Ciekawa jestem jak się będzie rozwijać sytuacja, póki co trzymam (cena wejścia ok 30zł).
Dobrze radzi sobie Ultimate Games. Niepotrzebnie sprzedałam ze stratą połowę pozycji, błędy początkującegobinky. Myślę, że gdyby nie negatywny sentyment do branży kurs byłby dużo wyżej, chociażby ze względu na zapowiedź wysokiej dywidendy.
11bit oddał już prawie całe wzrosty z ostatnich miesięcyNot talking ale na razie trzymam.
Mam nadzieję, że jak kurs CD Projekt a wraz za nim WIG Games osiągną w końcu dno dna to znowu nastaną złote czasy dla spółek gamingowych.

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

Chania
6
Wysłane: 17 maja 2021 10:24:35
Sprzedałam resztę akcji 11bit po 477zł, wynik na transakcji w okolicy 0.
Dokupiłam R22- 30szt. po 54zł. Łącznie mam 45szt. ze śr. ceną 47,85zł.

Chania
6
Wysłane: 10 czerwca 2021 08:26:00
Sprzedałam R22 po 55,3, zysk 16,5%. Powód realizacja zysków i obawa przed głębszą korektą.

Premier02
4
Wpisów: 137
Wysłane: 10 czerwca 2021 09:18:37
Cytat:
Sprzedałam R22 po 55,3, zysk 16,5%. Powód realizacja zysków i obawa przed głębszą korektą.

Dokupuję licząc na kurs ok 70zł na koniec roku i drobne z dywidend.

Chania
6
Wysłane: 10 czerwca 2021 10:02:26
Cytat:
Dokupuję licząc na kurs ok 70zł na koniec roku i drobne z dywidend.
Powodzenia:)

h00tdog
1
Wpisów: 10
Wysłane: 10 czerwca 2021 10:24:06
Hej

Czy mogła byś dodać informacje czym się kierujesz w wyborze nowych spółek do portfela?
Czy jest to czyste podejście wynikające z wykresów czy może trochę analizy fundamentalnej.

Pozdrawiam i powodzeniathumbright

Chania
6
Wysłane: 10 czerwca 2021 11:55:20
Nie mam sztywnych zasad doboru spółek, chyba każda spółka trafiła do portfela z innych powodow np. Izostal i Grupa Azoty ze względu na przełamanie trendów spadkowych a Sanok, Arctic i R22 na fali dynamicznych wzrostów, z kolei na Playway duże spadki uznałam za okazję i liczę na powrót do wzrostów. Nie jestem specjalista od analizy fundamentalnej i technicznej, na tyle ile umiem staram się analizować dane i wykresy. Ogolnie preferuję raczej spółki value pokazujące dobre wyniki, mile widziana jest dywidenda. Chcę mieć też ekspozycję na gaming, który w ostatnich latach dawał duże stopy zwrotu. Unikam spółek z new connect i spekulacyjnych.
Ta kronika opisuje początki inwestycyjne więc bedzie to nauka na błędach, wynik moich dotychczasowych poczynań jest przeciętny na tle rynku.
Np. na Arctic zwróciłam uwagę jak kosztowal poniżej 4zł i późnej na fali silnych wzrostów próbowałam dołączyć, co było błędem bo powinnam cierpliwie wyczekać dobry moment lub odpuścić temat. Podobnie było z Sanokiem na którym zrealizowałam 10% zysk po czym kurs nagle zaczął gwałtownie wzrastać i znowu dołączyłam na lokalnej górce.

h00tdog
1
Wpisów: 10
Wysłane: 10 czerwca 2021 22:26:13
Super
Dzięki za odpowiedź, mamy bardzo podobny styl inwestowania.
Twoje kroniki odwiedzam co jakiś czas jak mam chwilę na lekturę.
Był bym wdzięczny jeżeli mogła byś przy kupnie/sprzedaży dodawała właśnie takie przemyślenia co do spółek to na pewno zachęci do dzielenia innych obserwatorów do dodania swoich komentarzy.
Pozdrawiam i życzę sukcesów.Dancing

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2