pixelg
MOBRUK - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4

MOBRUK [MBR]

AKTUALNY KURS: 378,00 zł (+0,27%) 18-05-2021 17:00
magnat
0
Dołączył: 2009-01-08
Wpisów: 598
Wysłane: 18 czerwca 2010 16:01:01
Rekordowa oferta Mo-Bruk

2010-06-10 16:08
Spółka sprzedała akcje za blisko 26 mln zł. To największa dotychczas oferta prywatna na NewConnect.

W lipcu na alternatywnym rynku GPW
powinien zadebiutować Mo-Bruk, który zajmuje się utylizacją odpadów i produkcją paliw alternatywnych. Spółka zakończyła właśnie ofertę prywatną. Według wstępnych szacunków, uzyskała z niej blisko 26 mln zł. Akcje były skierowane zarówno do inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Oferta
Mo-Bruk jest jak dotychczas największą przeprowadzoną na NewConnect. Spółka przebiła tym samym ostatniego rekordzistę — biotechnologiczny Mabion, który w maju tego roku sprzedał akcje o wartości
22,8 mln zł. Wcześniej duże oferty przeprowadziły spółki Lug (20,6 mln zł) i WDM (23,2 mln zł). Akcje
sprzedawały jednak podczas hossy w 2007 r.

Mo-Bruk zajmuje się odbiorem, odzyskiem i recyklingiem odpadów przemysłowych i sortowanych odpadów komunalnych. Pieniądze uzyskane od inwestorów chce przeznaczyć na rozwój podstawowej działalności — ma już w portfolio odpowiednie tereny.

— Nasza strategia zakłada ekspansję poprzez zagospodarowanie kolejnych lokalizacji pod zakłady utylizacji i przerobu odpadów — mówi Józef Mokrzycki, prezes Mo-Bruk.

W 2009 r. spółka miała 38,4 mln zł przychodów
i 9,17 mln zł zysku brutto
Edytowany: 7 maja 2012 23:02

dudekius
0
Dołączył: 2009-01-23
Wpisów: 28
Wysłane: 18 czerwca 2010 18:25:30
Duże problemy ma ta firma np. w Wałbrzychu z otoczeniem "około biznesowym"
polecam wpisac w wyszukiwarce mobruk wałbrzych forum itp.
branża ok ale ...
W innym kraju pewnikiem nie wychodziła by z sądu.

Nasdaq
0
Dołączył: 2010-06-09
Wpisów: 142
Wysłane: 18 czerwca 2010 20:09:13
magnat napisał(a):
Rekordowa oferta Mo-Bruk

2010-06-10 16:08
Spółka sprzedała akcje za blisko 26 mln zł. To największa dotychczas oferta prywatna na NewConnect.

W lipcu na alternatywnym rynku GPW
powinien zadebiutować Mo-Bruk, który zajmuje się utylizacją odpadów i produkcją paliw alternatywnych. Spółka zakończyła właśnie ofertę prywatną.

A nie wie ktoś jak zapisywać się na takie oferty,skąd wiedzieć kiedy i co jest sprzedawane?Sam może bym się zapisał,tylko nie wiem jak i gdzie...


magnat
0
Dołączył: 2009-01-08
Wpisów: 598
Wysłane: 21 czerwca 2010 13:07:02
dudekius napisał(a):
Duże problemy ma ta firma np. w Wałbrzychu z otoczeniem "około biznesowym"
polecam wpisac w wyszukiwarce mobruk wałbrzych forum itp.
branża ok ale ...
W innym kraju pewnikiem nie wychodziła by z sądu.

faktycznie będę musiał przemyśleć swoje obecne analizy na temat tej firmy.

qoofel
0
Dołączył: 2012-05-05
Wpisów: 21
Wysłane: 7 maja 2012 23:00:24 przy kursie: 94,50 zł
słyszałem cos o jakiejś awarii w zakładzie w Karsach. ale podobno wszystko juz dziala. zaklad stał od 25 kwietnia. czy dzisiejszy kurs akcji jest efektem tej awarii ?

bankrucik
52
Dołączył: 2011-03-26
Wpisów: 4 310
Wysłane: 7 maja 2012 23:33:58 przy kursie: 94,50 zł
pewnie tez ale dodatkowo dochodzi duze ryzyko płynności na tej spółce... wiele dni bez obrotu na sesji.. robi swoje
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

Engineer
0
Dołączył: 2014-04-09
Wpisów: 29
Wysłane: 27 lipca 2014 15:27:10 przy kursie: 19,00 zł
12.08 br. ma nastąpić wykup obligacji o wartości nominalnej 50 mln zł.

Mieli problemy ze zorganizowaniem środków, ale już chyba sytuacja się krystalizuje.

Podpisali umowę kredytową z BOSiem na 30 mln zł - biznes.pap.pl/espi/pl/reports/...

Oprócz tego przeprowadzają emisję obligacji serii B - biznes.pap.pl/espi/pl/reports/...

Rynek odebrał te informacje całkiem pozytywnie, co widać na kursie.

andy1972
0
Dołączył: 2009-02-01
Wpisów: 8
Wysłane: 17 września 2014 19:11:09 przy kursie: 13,00 zł
Bardzo proszę o analizę Mo-bruka po wynikach za II kw. 2014 r.

Szczepan Łangowski
0
Dołączył: 2010-08-01
Wpisów: 446
Wysłane: 18 września 2014 00:41:26 przy kursie: 13,00 zł
Omówienie sprawozdania finansowego GK Mo-Bruk za Q2 2014

GK Mo-Bruk to dwa podmioty operujące w segmencie gospodarki odpadami oraz produkcji paliw alternatywnych. Dodatkowo grupa zajmuje się również budową nawierzchni betonowych. Jakby tego mało w bilansie Mo-Bruk znajdziemy jeszcze stację paliw oraz stację diagnostyczną. Strasznie tego dużo, ale tak naprawdę kluczowymi działalnościami pozostają dwie pierwsze przeze mnie wskazane. W ostatnim czasie grupa realizowała przy wsparciu z UE kilka znaczących inwestycji w zwiększenie mocy produkcyjnych produkcji paliw alternatywnych oraz budowę zakładu odzysku mułów węglowych. Pozostaje pytanie czy powyższe inwestycje są widoczne już w sprawozdaniu Mo-Bruk oraz jak przełożyły się na wyniki tego podmiotu?Pod względem przychodów zeszły rok nie był udany dla GK Mo-Bruk. Co ciekawe obroty spadały głównie w podstawowym segmencie gospodarki odpadami. Zgodnie z tłumaczeniami zarządu wynikało to głównie w zmian w otoczeniu prawnym (nowa ustawa o odpadach). Spółka musiała odbudować portfel dostawców po finalizacji przetargów na zbieranie śmieci w gminach. Tutaj pojawia się ryzyko, które muszą brać pod uwagę potencjalni akcjonariusze grupy. Działalność Mo-Bruk obarczona jest koniecznością pozyskiwania różnorakich licencji oraz pozwoleń. Dodatkowo gospodarka odpadami jest ściśle uregulowana polskimi oraz europejskimi przepisami, co powoduje, iż jakiekolwiek zmiany mają bardzo istotny wpływ na model biznesowy a co za tym idzie również na rentowość działalności.
Druga przyczyną spadku obrotów w segmencie gospodarki odpadami jest zamknięcie kwatery azbestowej w Wałbrzychu i zaprzestanie zbierania azbestu co dawało grupie około 1,1, MPLN w skali roku. Grupa zakończyła tą działalność dopiero w grudniu, także ubytek przychodów nie jest duży, jednakże trzeba mieć to na uwadze analizując wyniki bieżącego roku.Bieżący rok przyniósł poprawę w zakresie przychodów ze sprzedaży. Pierwszy kwartał to wzrost obrotów o 14% (r/r), w drugim GK Mo-Bruk wygenerowała o 22% przychody wyższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Warto rzucić okiem z czego wynika ta poprawa. Po pierwsze widać, iż w pierwszym półroczu głównym driverem wzrostów były usługi budowlane (+2 MPLN), o prawie 1 MPLN wyższe przychody wygenerowała dywizja gospodarki odpadami. Wydaje się jednak, iż po corowym segmencie można by oczekiwać zdecydowanie więcej. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, iż zakończone w tym roku inwestycje został odpalone dopiero w drugim kwartale, a osiągnięcie pełnych możliwości zapewnie potrwa kilka miesięcy. Jednakże z drugiej strony spółka ma coraz mniej czasu na budowę bazy przychodowej, gdyż powoli zaczynają rosnąć obciążenia z tytułu spłaty zadłużenia odsetkowego zaciągniętego na realizację inwestycji.

Początek roku wypadł bardzo słabo pod względem rentowności. GK Mo-Bruk w odniesieniu do zeszłego roku wygenerowała zdecydowanie gorsze wyniki na wszystkich poziomach RZiS. Warto się przyjrzeć z czego to wynika. Po pierwsze w strukturze kosztów znacznie wzrosła amortyzacja ze względu na oddanie do użytkowania inwestycji będącej w poprzednich okresach w budowie. Biorąc pod uwagę, iż amortyzacja jest tylko kosztem a nie wydatkiem to uwzględniając ją mamy EBITDA za pierwsze półrocze 2014 w wysokości 3,2 MPLN, kiedy rok temu było to 2,8 MPLN. Poprawa jest niewielka, dodatkowo EBITDA rośnie zdecydowanie wolniej niż przychody więc rentowność działalności podstawowej spada.

Drugim powodem tak słabych wyników na poziomie brutto są koszty finansowe. Oczywiście tutaj księgowane są głównie odsetki od zaciągniętych kredytów i leasingów. Pozostaje pytanie dlaczego dopiero teraz ta pozycja tam mocno obciąża RZiS? Tutaj ponownie należy powiązać to z zakończeniem inwestycji. Do tej pory odsetki powiększały wartość środków trwałych, po finalizacji przedsięwzięcia firma prezentuje je już standardowo w kosztach finansowych.

W bilansie na pierwszy plan wybija się prawie 50 MPLN zobowiązań z tytułu obligacji pozostałych do spłaty w krótkim terminie. Bilans jest na koniec czerwca więc dane są już historyczne, w międzyczasie GK Mo-Bruk zaciągnęła kredyt w wysokości 30 MPLN oraz wypuściła nowe obligacje w kwocie 20 MPLN. Pozwoliło to zrolować zadłużenia i w kolejnym sprawozdaniu będzie ono prezentowane już w długim terminie. Wpłynie to oczywiście pozytywnie na wskaźnik Altmana, rating na naszym portalu powinien ponownie wskoczyć w okolicy B-.

GK Mo-Bruk to podmiot o znacznym poziome zadłużenia. Uwzględniając leasingi zadłużenie zbliża się do 70 MPLN, w relacji do kapitałów jest to poziom 1:1, jednakże jeżeli odniesiemy go do EBITDA relacja ta wynosi prawie 9. Trzeba zwrócić uwagę również, iż zmiana części zadłużenia z obligacji na kredyt bardziej obciąży cash flow. W poprzednich okresach grupa musiała płacić tylko kupon, teraz dojdzie jeszcze rata kapitałowa od 30 MPLN. Jednym słowem taryfa ulgowa się skończyła, a Mo-Bruk musi zacząć generować solidne nadwyżki gotówki na działalności podstawowej.

W bilansie po stronie zobowiązań widnienie prawie 35 MPLN rozliczeń międzyokresowych z tytułu rozliczenia dotacji. Ja traktowałbym jednak tą pozycję jako quasi kapitał. Docelowo ta pozycja się tam znajdzie, oczywiście nie można tego zrobić jednorazowo tylko systematycznie przez okres użytkowania ekonomicznego aktywów (poprzez wynik finansowy).

Od strony przepływów pieniężnych GK Mo-Bruk wygląda stabilnie. Przepływy na działalności operacyjnej co do zasady zbliżone do wyników wykazywanych w RZIS (niewielki wpływ zmian na kapitale obrotowym). Ciągle sporo kasy idzie na działalność inwestycyjną – w pierwszym półroczu 2014 prawie 17 MPLN. Na działalności finansowej wykazywane są wpływy z tytułu dotacji (w bieżącym roku 12 MPLN), pozostała część inwestycji finansowania jest kredytem (+6 MPLN).

Podsumowując, wyniki raportowane przez działalność operacyjną ciągle poniżej oczekiwań. Straty z bieżącego roku w dużej mierze wynikają z oddania do użytkowania inwestycji i rozpoczęcia jej amortyzacji. Na dzień dzisiejszy wykorzystanie mocy produkcyjnych jest na tyle niskie, iż Mo-Bruk nie jest wstanie wyjść nawet ponad kreskę na poziomie operacyjnym. W mojej ocenie inwestycja w spółkę wiąże się z dużym ryzykiem. Mo-Bruk ma coraz mniej czasu na budowę solidnej bazy przychodowej oraz generowanie solidnych przepływów gotówkowych. W mojej ocenie dług zaczyna ciążyć grupie i bez skokowego zwiększenia skali działalności Mo-Bruk będzie miał problem z jego spłatą.

Poniżej link do wycen które wskazują na duże rozbieżności między poszczególnym metodami. Majątkowo widać duży potencjał do wzrostu, problem w tym, iż duża cześć aktywów trwałych nie jest jeszcze w pełni efektywnie wykorzystywana. Widać to po metodach dochodowych, które są zdecydowanie poniżej aktualnej wyceny na GPW. Najlepszym wskaźnikiem byłoby EV/EBITDA, który z jednej strony bierze pod uwagę zadłużenie ale również wysoki poziom amortyzacji, która obciąża finalny wynik. Mnożniki bazujące na EV/EBITDA wskazują, iż spółka wycenia jest optymalnie może z niewielkim potencjałem do wzrostu.

www.stockwatch.pl/gpw/mobruk,k...

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

middek
0
Dołączył: 2012-12-19
Wpisów: 71
Wysłane: 24 stycznia 2017 12:15:05 przy kursie: 20,50 zł
Po cichu, po cichutku Mo-Bruk wraca do formy. A kurs zalicza max. roczny.
Zapomniana spółka po przejściach.
Przetrwanie wymagało sojuszu z Value FIZ, który ma teraz 40% akcji. To zwiększyło kapitały i pozwoliło wykupić obligacje.


maccc
maccc PREMIUM
25
Dołączył: 2017-09-04
Wpisów: 119
Wysłane: 7 września 2020 21:02:23 przy kursie: 250,00 zł
Akcje – edycja limitowana - omówienie sprawozdania finansowego Mo-Bruk po II kw. 2020 r.
Uwaga! Pełna treść wpisu zarezerwowana jest dla osób posiadających abonament i stanie się ogólnodostępna dnia 07-09-2021 21:2:23.

Zamiast czekać, zamów abonament, a uzyskasz natychmiastowy dostęp do wszystkich treści i narzędzi serwisu.

(Liczba znaków: 11019)


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Edytowany: 8 września 2020 11:26

grabson
grabson PREMIUM
17
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2019-02-20
Wpisów: 195
Wysłane: 18 listopada 2020 11:49:09 przy kursie: 290,00 zł
Witam
Jak oceniacie wiadomość o sprzedaży części udziałów przez akcjonariuszy w ofercie publicznej?
Cena akcji ustalona na maksymalnie 260zł wydaje się być perspektywiczna.
Dzisiaj reakcja rynku raczej negatywna jednak widać, że powoli kurs się broni.
Czy jest sens wchodzić w tą ofertę? Czy lepiej dokupić przecenionych akcji dzisiaj?
Pozdrawiam

grabson
grabson PREMIUM
17
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2019-02-20
Wpisów: 195
Wysłane: 19 listopada 2020 15:15:48 przy kursie: 290,00 zł
Ponawiam moje pytanie.
Zastanawiam się czy wcześniejsze wzrosty wynikały z fundamentów, czy były pokłosiem niskiego ff na akcjach i braku chęci ich sprzedaży?
Jak oceniacie atrakcyjność emisji?
Cena całkiem rozsądna patrząc na ostatnie szczyty na kursie.
Jednak zastanawiam się czy zwiększenie ff nie sprawi zjazdu na kursie i powrót do przedziałów 200-250zł, bądź niżej?
Pozdrawiam
Edytowany: 19 listopada 2020 15:18

bankrucik
52
Dołączył: 2011-03-26
Wpisów: 4 310
Wysłane: 19 listopada 2020 16:55:22 przy kursie: 290,00 zł
do pewnego momentu wzrosty były fundamentalne a potem to już spekulacja i niewidzialna ręka trzymała kurs
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

zgred
4
Dołączył: 2012-03-02
Wpisów: 1 214
Wysłane: 19 listopada 2020 17:26:55 przy kursie: 290,00 zł
pytanie czy warto wejść czy nie?

Kris59
17
Dołączył: 2013-02-19
Wpisów: 231
Wysłane: 22 listopada 2020 15:13:54 przy kursie: 324,00 zł
Sam nie wiem czy wejśc. Mam spore wątpliwości.Kurs w piatek wystrzelił w górę aż o blisko 12% przy symbolicznych obrotach jak zwykle.Dla mnie to niezrozumiałe. Już za kilka dni można będzie kupić po max 260 zł a potem duzy FF na rynku bo ponad 1,4 mln akcji w obrocie i duże prawdopodobieństwo mocnego spadku kursu.
Wydajemi się,że aktualny kurs jest sztucznie windowany pod emisję aby zachęcić do zakupu. Zastanawiam się ale raczej sobie odpuszczę i ewe. pomysle o kupnie po debiucie.Może robię bład ale nie mam jakoś przekonania.

Joker
110
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2009-03-01
Wpisów: 2 005
Wysłane: 22 listopada 2020 15:57:18 przy kursie: 324,00 zł
Kiedys balem sie, ze mi nie wykupia obligacji.
Akcji nie chcialem brac po kilkanascie zlotych.

A teraz nowa emisja, kurs powyzej 300 zl.
Zycie.

blu
6
Dołączył: 2018-05-13
Wpisów: 37
Wysłane: 22 listopada 2020 16:05:45 przy kursie: 324,00 zł
Kris59 napisał(a):
Już za kilka dni można będzie kupić po max 260 zł a potem duzy FF na rynku bo ponad 1,4 mln akcji w obrocie i duże prawdopodobieństwo mocnego spadku kursu.

Tak na zdrowy rozsądek, kto miałby sprzedawać akcje i powodować ten mocny spadek kursu? Skoro prawie cały FF to będą ludzie, którzy brali w emisji po 260 zł. Po co mieliby zaraz sprzedawać ze stratą?

Kris59
17
Dołączył: 2013-02-19
Wpisów: 231
Wysłane: 22 listopada 2020 18:13:21 przy kursie: 324,00 zł
Nie mówie,ze spadną poniżej ceny emisyjnej ale jest duże pole manewru między piątkową ceną giełdową 324 zł a ceną max. 260 zł.Na pewno po uwolnieniu na rynku 1,4 mln akcji i zwiekszeniu FF przynajmniej przez jakis czas nie zobaczymy tendencji wzrostowej a raczej spadkową.

addison
26
Dołączył: 2009-01-06
Wpisów: 2 208
Wysłane: 22 listopada 2020 20:03:49 przy kursie: 324,00 zł
Zdrowy rozsądek zadaje pytanie, dlaczego Fundy oddały elementalu a kupią mobruk? To samo dotyczy inwestorów indywidualnych.


Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,671 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +169,81% +33 962,76 zł 53 962,76 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło