WORKSERV - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

WORKSERV [WSE]

AKTUALNY KURS: 1,06 zł (-27,76%) 13-09-2019 17:04
krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 5 494
Wysłane: 9 lutego 2011 11:24:55
Cytat:
...chcemy sprawnie przeprowadzić debiut. Być może jeszcze w pierwszym kwartale tego roku - mówi Dariusz Rochman, wiceprezes Work Service...

więcej

Czym się trudnią? Handlem żywym towarem ;) Work Service to agencja pracy, świadczą usługi w sferze rekrutacji i dostarczania do klientów wykwalifikowanych pracowników. Obsługują około 1800 klientów. Mają oddziały w Wielkiej Brytanii, w Czechach, na Słowacji, w Niemczech, Holandii, Rosji i na Ukrainie.
Przychody w 2009 roku wyniosły 364 mln zł, zysk netto wyniósł 9,4 mln zł.

Kiedyś planowali mariaż z Optimusem, w końcu postanowili wejść na parkiet samodzielnie. Planują pozyskać z oferty 100 mln zł, które zamierzają przeznaczyć na przejęcia i inwestycje technologiczne.

Do pozytywnych informacji należy zaliczyć abdykację jednego z założycieli - Tomasza Misiaka (o ile za takową można uznać darowiznę akcji żonie i mamie), dającą szansę na to, że spółka przestanie pełnić rolę lądowiska dla mających problemy z prawem aktywistów (byłych, byłych...) wrocławskiej PO.

Edytowany: 26 kwietnia 2012 11:35

dolarman
Wpisów: 618
Wysłane: 9 lutego 2011 11:30:16
Co do samej spółki i profilu jej działania;
Miałem kiedyś okazję "wziąć w leasing" merchandiserów z WS. Generalnie byłem zadowolony, nie wiem jak jest teraz.
To co mi utkwiło w pamięci, to zarobki tych ludzi. Tzn; wiedziałem ile firma zapłaciła za wynajem, wiedziałem też od ludzi ile oni dostają. Jeżeli ówczesne standardy są utrzymane, to o marżę tej spółki jestem spokojny thumbright
Edytowany: 9 lutego 2011 11:31

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 5 494
Wysłane: 22 lutego 2011 10:07:23
spece od PR nie drzemią, rozpoczęli ostrzał informacyjny potencjalnych inwestorów, roztaczając piękną wizję świetlanej przyszłości branży. zaczęło się w Rzepie/Onecie.
Cytat:
Na 2011 r. obie organizacje prognozują 30-proc. wzrost rynku pracy tymczasowej. – Zapowiada się kolejny dobry rok, i to dużo bardziej stabilny niż 2010 – ocenia Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

Juventino
Wpisów: 4
Wysłane: 22 lutego 2011 10:26:33
Z tego co pamiętam (miałem styczność z ludźmi z branży jakiś czas temu) marże oscylują wokół 25%. Czyli nie jest źle :)

Z innej beczki - inwestycje technologiczne? Zapewne nie więcej niż kilka mln, bo w co można inwestować w tej branży? Pozostają przejęcia - oby nie były przepłacone.

addison
Wpisów: 1 705
Wysłane: 5 stycznia 2012 15:40:22
Mam pytanie o ofertę, szczerze mówiąc mnie się to mocno nie podoba, ale może fachowcy ze SW wyjaśnią.

tutaj do ściągnięcia jest prospekt spółki: www.workservice.pl/index.php/r...

Interesuje mnie bilans(takie czasy) zawarty na stronie 102 i pozycja wartość firmy ponad 100mln PLN. Nie jest ujęta w WNiP ani w rzeczowych aktywach trwałych. Co to może być i dlaczego tak dużo? Zobowiązania spółki zawarte w prospekcie są realne, jak z aktywami?

tutaj strona 102: media.stockwatch.pl/data/2012/...
co na to fachowcy?

Edytowany: 5 stycznia 2012 15:57

Kasia Stefanska
Wpisów: 1 232
Wysłane: 5 stycznia 2012 15:56:08
Fachowcy powiedzą tak: pod tabelką jest napisane, z czego wartość firmy się wzięła. Chodzi o przejęcie spółki ProService. Spółka ta została kupiona przed zakończeniem 2008 roku i od tamtego czasu jej wartość prezentowana jest w aktywach.

Wartość firmy to pozycja wielokrotnie opisywana przez nas na SW, bo jest nielubiana. Wyraża ona nadwyżkę, jaką spółka zapłaciła za przejmowane udziały ProService ponad wartość godziwą przejętych aktywów. Jest to nietypowy wnip, więc prezentuje się go w oddzielnej linii.

W razie pytań wołaj. wave

addison
Wysłane: 5 stycznia 2012 16:16:32
dzięki, znalazłem też coś takiego:

"Głównym udziałowcem Work Service jest obecnie spółka ProLogics LLP, która posiada łącznie 18.981.850 akcji serii F, G i H. Akcje te zostały objęte przez ProLogics w wyniku transakcji przejęcia przez Work Service 100 proc. udziałów w ProService Worldwide Limited, będącej właścicielem spółki ZAO Work Service Russia."

źródło: www.money.pl/archiwum/wiadomos...

Zapewne odkupiła te akcje także od swojego akcjonariusza czy założyciela(ktoś musi stać za ProLogics). Tak mi to wygląda, ludzie z worka założyli poprzez prologcs spółkę ProService(a ta work service russia stąd pewnie powiązanie)

Tutaj znalazłem szerszą analizę: www.polandsecurities.com/Work-...

Wygląda, że to szeroka grupa IDM siedzi tam zakopana(kredyty). A przypomnę emisja akcji ma iść na 120mln PLN(nie wiem ile nowych ale wartość spora odejmując z bilansu wartość firmy). Ciekawe czy się sprzeda.

Nie wiem co o tym myśleć, ktoś podpowie? Bo na moje wyjście na giełdę to zbudowanie wartości tej firmy, której teraz nie widzę(nie takiej o której piszą w bilansie). Czyli zjeść ciastko i mieć ciastko.
Edytowany: 5 stycznia 2012 16:23

Kasia Stefanska
Wysłane: 5 stycznia 2012 19:27:09
A o jakiej wartości mówisz konkretnie? Bo ja nie skumałam binky

addison
Wysłane: 5 stycznia 2012 23:44:51
generalnie chodzi mi o wartość realną księgową spółki. Przyjmując, że teraz realna wycena to X to kasa z emisji zrobi wartość np 8-10X przy czym nowi akcjonariusze będą mieli nie 80-90% co wynikałoby z ilości włożonej kasy a 20%. Taki model bardzo dobrze działa na NC :-)

Potencjał na rynku, niestety spadkowy.

Rozumiem, że nikt nie chce tanio sprzedać swojej firmy, no ale złoty środek na pewno to to nie jest.
Edytowany: 5 stycznia 2012 23:46

Kasia Stefanska
Wysłane: 8 stycznia 2012 20:09:00
No złoty środek na pewno nie Not talking

Z WK możesz odjąć wartość firmy i zobacz, ile zostanie. Zazwyczaj tak w SW podchodzimy do spółek o dużej wartości firmy w bilansie.

wave

addison
Wysłane: 12 stycznia 2012 08:56:46
Już jedno Bomi także pod opieką IDM na rynku pokazało co znaczy "wartość w bilansie".

Ciekawym czy się sprzeda. Instytucje z racji, że mają(powinni mieć) ludzi myślących nie powinni tego wziąć po takich cenach. Czy weźmie ulica? zobaczymy.

addison
Wysłane: 8 marca 2012 13:26:48
Przed chwilą prezes odpowiedział w tvn na pytanie, kto stał za spółką cypryjską od której kupili spółkę Rosyjską.

Jeżeli nic nie pomyliłem, to za spółką cypryjską stoją dwie osoby z RN Work Service.

Było też pytanie o "wartość firmy" >100mln, odpowiedź: z naszym audytorem to tak wyceniliśmy.

bankrucik
Wpisów: 3 794
Wysłane: 12 marca 2012 16:39:59

Okazuje się, że cały majątek obrotowy Work Service na koniec 2010 r. czyli zapasy, należności handlowe oraz pozostałe należności, inne aktywa finansowe, środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz rozliczenia międzyokresowe nie wystarczają nawet na pokrycie krótkoterminowych zobowiązań.

Majątek obrotowy grupy to 132 mln zł, natomiast krótkoterminowe zobowiązania to 151,3 mln zł.

Warto dodać, że za optymalną wielkość wskaźnika bieżącej płynności banki często przyjmują poziom równy 2, w przypadku grupy Work Service majątek obrotowy musiałaby wynosić wówczas nie 132 mln zł, ale ponad 300 mln zł.

Jedyne co przychodzi w takiej sytuacji powiedzieć na temat płynności Work Service to no comments…

www.polandsecurities.com/Work-...

zanim kupisz i zainwestujesz swoje pieniądze, lepiej poczytaj...
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

teraz również na twitter.com

addison
Wysłane: 16 marca 2012 12:59:32
Emisja rusza od poniedziałku, bardzo jestem ciekaw czy rynek kupi ofertę. Nie takie cuda się sprzedawały :-) Sentyment na rynku bardzo pozytywny- patrząc na świat.

Mi pozostaje patrzeć z boku.

19r20
Wpisów: 497
Wysłane: 16 marca 2012 22:47:00
zapisy 22-26.03 więc od środy, ja też patrzę z boku po przeczytaniu twoich linków ale jak patrzę na prospekt na str. 13 to widzę pozytywne dane i tendencje całkowicie w sprzeczności z tym linkiem...

kliknij, aby powiększyć

to co mnie osobiści zniechęca do tego IPO to IDMSA i jego dotychczasowe emisje - odkąd śledzę giełdę same wtopy i słabe spółki

wapkil
Wpisów: 1 472
Wysłane: 16 marca 2012 23:46:17
19r20 napisał(a):
ale jak patrzę na prospekt na str. 13 to widzę pozytywne dane i tendencje całkowicie w sprzeczności z tym linkiem...

Czy analiza spod linka przypadkiem właśnie tego nie opisuje? Autorowi analizy dziwne wydaje się między innymi, że chwaląca się systematycznymi zyskami firma traci kapitał, generuje ujemne przepływy z działalności operacyjnej i osiągnęła już zadłużenie krótkoterminowe przekraczające wartość aktywów obrotowych.

Nie zamierzam czytać prospektu i nie wiem ile w tych uwagach jest prawdy, ale nie widzę sprzeczności. Albo jak kto woli, ta sprzeczność jest właśnie tym, co pokazuje autor podlinkowanej analizy.

19r20
Wpisów: 497
Wysłane: 17 marca 2012 19:40:45
mi dokładnie o to chodziło gdy ktoś spojrzy na to co wkleiłem to spółka wygląda ok gdy przeczyta dogłębnie linka to wie że jest inaczej

Kasia Stefanska
Wysłane: 17 marca 2012 20:25:59
Cześć,

A ja przeczytałam zarówno przytoczoną analizę jak i część prospektu emisyjnego. I zgadzam się z wnioskami z analizy częściowo, że płynność jest poważnym problemem. Muszę jednak zwrócić uwagę na to, że trzeba umieć się finansować. Niektóre spółki tego nie potrafią i muszą zaciągać kredyty. A zobowiązania handlowe to kredyt darmowy. Jeśli spółka umie tak się ustawić, że finansuje się darmowym kredytem kupieckim, to tym lepiej dla niej. Tak długo jak uda się tę sytuację utrzymać, to dobrze dla spółki.

wave

wapkil
Wpisów: 1 472
Wysłane: 17 marca 2012 22:27:18
19r20 napisał(a):
mi dokładnie o to chodziło gdy ktoś spojrzy na to co wkleiłem to spółka wygląda ok gdy przeczyta dogłębnie linka to wie że jest inaczej

Rozumiem, w takim razie źle odczytałem intencję Twojego wpisu.

Kasia Stefanska napisał(a):
A zobowiązania handlowe to kredyt darmowy. Jeśli spółka umie tak się ustawić, że finansuje się darmowym kredytem kupieckim, to tym lepiej dla niej.

Wygląda tylko na to, że u nich wzrost krótkoterminowych zobowiązań ,,handlowych i pozostałych'' nie wynika ze zobowiązań handlowych, ale z ujętych w tej samej pozycji zobowiązań z leasingu i przede wszystkim z emitowanych papierów dłużnych. One już darmowe nie są. Inna sprawa, że jeśli mają w zwyczaju istotnie korygować zarówno kwoty należności jak i zobowiązań, to ciężko (przynajmniej mi) zgadnąć, jaka tak naprawdę jest rzeczywistość.

Kasia Stefanska napisał(a):
wave

wave

Kasia Stefanska
Wysłane: 18 marca 2012 00:14:47
Wyglądają te zobowiązania krótkoterminowe dokładnie tak:
Leasing i factoring 19,2 mln PLN
obligacje 23,7 mln PLN
To daje razem 42,9 mln PLN, czyli z całej kwoty 132,4 mln PLN zostaje 89,5 mln PLN na handlowe. To dalej jest trochę.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7