ZPS KRZĘTLE [Catalyst] - Notowane instrumenty - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

ZPS KRZĘTLE [Catalyst]

Minion
Wpisów: 41
Wysłane: 10 marca 2011 18:42:06
Zakład Produkcji Spożywczej Sp. z o.o. z siedzibą w Krzętlach.

Firma zajmuje się ekologicznym przetwórstwem spożywczym.

Na stronie www firmy, możemy przeczytać co następuje:
"Zakład Produkcji Spożywczej Krzętle Sp. z o.o. powstał 7 maja 2007r.
W ciągu zaledwie roku staliśmy się firmą ogólnopolską, a nasze produkty dostępne są na terenie całego kraju.
Jesteśmy silnie związani z pobliskim regionem, bogatym w ziemie rolnicze. Składniki do naszych przetworów uzyskujemy od miejscowych rolników. Dajemy pracę okolicznym mieszkańcom, kultywujemy miejscową tradycję, a w naszych przetworach wykorzystujemy regionalne receptury.
Cechą wyróżniającą nasze produkty jest fakt, iż wszystkie produkty są BEZ KONSERWANTÓW i SZTUCZNYCH DODATKÓW. 12 i 9-miesięczne terminy przydatności uzyskiwane są poprzez naturalny proces pasteryzacji i sterylizacji. Składniki do przetworów uzyskujemy od miejscowych rolników, których plantacje są pod naszą kontrolą. Mięso w daniach gotowych jest przygotowywane specjalnie dla naszego Zakładu, bez użycia środków konserwujących, barwników i polepszaczy smakowych. Dodatkowym czynnikiem wyróżniającym krzętelskie wyroby jest fakt, iż zakład posiada ujęcie naturalnej wody źródlanej, bogatej w magnez, wapń i sód. Wykorzystanie wody źródlanej nie tylko podnosi walory smakowe, ale przede wszystkim wpływa korzystnie na wartości odżywcze produktów.
Promujemy zdrowy styl żywienia, czego najlepszym świadectwem jest fakt, iż dla naszych produktów uzyskaliśmy znak „Teraz Zdrowie” od Kolegium Medycznego. A produkty Flaczki z Boczniaków, Karkówka z Ryżem po Meksykańsku oraz Buraczki Zasmażane zostały nagrodzone złotym medalem na XXIII Targach Zdrowego Życia i Żywności ECOLIFE 2008.
Dbamy o środowisko. Zdecydowaliśmy się na budowę oczyszczalni ścieków. Planujemy wprowadzić system pozwalający na wtórne wykorzystanie wody. Organizujemy szkolenia dla rolników na temat wykorzystania e-emów. Finansujemy rolnikom zakup mikroorganizmów."

Nazwa emitenta ZPS KRZĘTLE
Data autoryzacji 2011-03-07
Data pierwszego notowania 2011-03-07
Data wykupu 2012-12-21
Wartość nominalna 1 000,00
Wartość emisji 1 390 000,00
Rodzaj oprocentowania obligacji stałe
Oprocentowanie w bieżącym okresie odsetkowym (%) 12
Strona www emitenta www.krzetle.pl
Edytowany: 10 marca 2011 18:48

Minion
Wysłane: 10 marca 2011 19:13:41
Po przydługim wstępie przejdźmy do krótkiej analizy.

Jak pan Marcin Osiecki zdążył zauważyć spółka nie miała dobrego startu:
Cytat:
Ja też przeglądałem ten dokument Zakładów Produkcji Spożywczej. Ujeło mnie to, że jeszcze niedawno ta spółka miała ujemne kapitały własne. Zdaje się, że później została dokapitalizowana i teraz ma dodatnią wartość księgową. Jednak jak widzę spółkę, która w przeszłości tak koncertowo traciła pieniądze to od razu nabieram ostrożności.

Osobiście nie uważam, żeby było to dużą wadą. Mało która firma z drogą infrastrukturą zaraz po założeniu generuje dochody. Zauważmy, że trzeba postawić linie produkcyjne, uzyskać pozwolenia. Mamy do czynienia z żywnością która podlega szczegółowym badaniom i musi spełniać niezliczone normy. Choć sam fakt problemów finansowych na starcie należy odnotować.

Papiery są zabezpieczone hipoteką. Niestety jest to działka na której stoi zakład i jak koledzy się już wcześniej ze mną zgodzili nie jest to najlepsze rozwiązanie. Aby uzyskać pieniądze z zabezpieczenia firma musi zostać sprzedana lub zlikwidowana.

Należy także odnotować fakt iż popyt na żywność ekologiczną (czytaj droższą) jest mocno zależny od sytuacji materialnej społeczeństwa. Jeśli spada jakość życia zaczynamy ciąć wydatki, a co za tym idzie wybieramy tańsze produkty.

Podsumowując przeciw; Firma ma nie najlepszą historię finansową. Zabezpieczenie w postaci działki na której stoi zakład jest kłopotliwe. Firma jest podatna na sytuację gospodarczą w kraju.

Podsumowując za; 12% z zabezpieczeniem w postaci hipoteki jest jak na razie najlepszą zabezpieczoną ofertą na rynku Catalyst.

I taka mała dygresja. Zabezpieczenie w postaci akcji jest, moim skromnym zdaniem, śmiechu warte. Jeśli firma ma mieć kłopoty ze spłatą zobowiązań jej akcje polecą "na łeb na szyję". Więc jakakolwiek wartość którą przedstawiają w chwili emisji akcje wyparuje gdy spółka zacznie mieć kłopoty.

Marcin Osiecki
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 854
Wysłane: 27 czerwca 2011 22:25:56
O ZPS Krzętle rozmawiamy na forum na innym wątku. A przecież warto, aby tutaj też pozostał ślad o tym co Emitent wyczynia i jak niekompetentny okazał się zarząd. Chodzi o innych użytkowników, którzy mogą tutaj szukać w przyszłości informacji o tej spółce. Zatem warto powtórzyć, że firma nie zapłaciła w terminie kuponu odsetkowego - opóźnienie wynosi już 6 dni. Do dzisiaj nie ma od Spółki oficjalnej informacji w raportach bieżących (system EBI). A przecież jest to obowiązek każdego emitenta, aby informować o ważnych rzeczach inwestorów. Wystarczyłoby napisać krótki raport bieżący w stylu. Zaszła nieprawidłowość, odsetki zostaną zapłacone w dniu takim, przepraszamy inwestorów, od opóźnienia zapłacimy razem z kuponem odsetki ustawowe i w sumie byłoby po sprawie. A tak zarząd tego przedsiębiorstwa tylko działa na swoją niekorzyść i dalej niszczy własną reputację.

Marcin Osiecki
Wysłane: 28 czerwca 2011 12:29:09
Otrzymałem informację od Spółki, iż rozmawiają z bankami o udzieleniu kredytu. Emitent ponadto poinformował mnie w mailu o trudnej sytuacji finansowej (jak trudnej - tego nie wiadomo). Pozostawiam tą informację bez komentarza, przypominając o tym, że chodzi o zapłatę zaledwie ok. 42 tys. zł odsetek.

yayurek
Wpisów: 875
Wysłane: 28 czerwca 2011 12:38:17
firma nadal ma zamiar wejścia na NC, co zwykle jest złotym interesem dla szefów, gdyby szefowie myśleli realnie, to z własnej kieszeni powinni pokryć zadłużenie odpowiadające cenie jednego samochodu osobowego klasy średniej... dzwońmy, piszmy, bądżmy upierdliwi w stosunku do każdego nieuczciwego, czy tragicznie nieudolnego emitenta

Minion
Wysłane: 28 czerwca 2011 12:53:56
Na maila o treści:
Witam,
Jestem posiadaczem obligacji ZPS1212. Z tabeli odsetkowej znajdującej się w dokumencie informacyjnym odnośnie państwa obligacji wynika iż dnia 21.06.2011 powinny zostać wypłacone odsetki. W banku udzielono mi informacji iż odsetki nie zostały wypłacone, gdyż państwa firma nie przelała środków na ten cel. Chciałbym otrzymać odpowiedzi na następujące pytania;
- Kiedy zamierzają państwo wypłacić odsetki?
- Jak zamierzają państwo zrekompensować niedotrzymanie terminu wypłaty odsetek, czy doliczone zostaną odsetki za opóźnienie?
- Na jakiej podstawie zostaną wyliczone odsetki karne?

Otrzymałem następującą odpowiedź:
Dzień dobry
W związku z trudną sytuacją w firmie informujemy że jesteśmy na etapie rozmów z bankiem o udzielenie kredytu. Prosimy więc o cierpliwość. Jak tylko otrzymamy natychmiast uregulujemy.

Jak już zdążyli zauważyć moi przedmówcy kwota odsetek jest niska i zdobycie jej dla średno prosperującego przedsiębiorswa to pestka. Więc są dwie możliwości;
- Zakład jest na skraju bankructwa, co implikuje, że musieli dopieścić sprawozdania finansowe by dopuszczono ich do emisji obligacji
- Firma ma inwestorów w ...

Po wylewnej odpowiedzi szczegółowo opisującej sytuację mam wrażenie że obie opcje są prawdą.

Marcin Osiecki
Wysłane: 28 czerwca 2011 13:14:53
Warto zwrócić uwagę, że w latach 2008-2009 ZPS było nierentowne na każdym poziomie - tracili pieniądze. W 2010 r. niby byli netto/brutto na plusie. Tylko, że są to dane w ogóle niezbadane przez biegłego rewidenta. Chociaż nawet te dane pokazują, że spółka operacyjnie jest nadal nierentowna, a plus na poziomie netto był możliwy dzięki dodatkowym przychodom finansowym. Co to było nie wiadomo, ponieważ nie ma do RZiS żadnych szczegółowych not w dokumencie informacyjnym.

Możliwe, że Spółka nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji i po prostu liczy na to, że jej się tak uda, a zobowiązania odsetkowe z obligacji przyrównuje do nie zapłacenia jakiejś faktury w terminie. Otóż tak dobrze nie jest. Po pierwsze zgodnie z Art. 24. ust. 2. ustawy o obligacjach już w tym momencie Emitent ma obowiązek wykupienia wszystkich obligacji natychmiast na żądanie obligatariusza (oczywiście po wartości nominalnej). Po drugie sami się proszą chyba o złożenie wniosku o upadłość przez jakiegoś większego wierzyciela i egzekucję na tej nieruchomości, która jest zabezpieczeniem. Warto tutaj wspomnieć, że jeśli emitent obligacji nie zapłaci odsetek lub ich nie wykupi w ciągu trzech miesięcy od pierwotnego terminu to z punktu widzenia prawa upadłościowego sąd nie ma wyboru - musi ogłosić upadłość. Jest po prostu taki zapis Art. 2. ust. 1 prawa upadłościowego zgodnie, z którym sąd może oddalić wniosek o upadłość jeżeli opóźnienie nie przekracza 3 miesięcy oraz suma niewykonywanych zobowiązań nie przekracza 10 proc. sumy bilansowej.
Edytowany: 28 czerwca 2011 13:15

Marcin Osiecki
Wysłane: 29 czerwca 2011 13:53:04
Zmiana prezesa zarządzu i rady nadzorczej w ZPS Krzętle. Ale informacji o tym dlaczego nie zapłacili odsetek to nadal w raportach EBI nie ma. Co za podejście do inwestorów. A kurs ZPS1212 po trzech zmianach widełek zjechał dzisiaj już do 93 proc. Przypominam o tym, że nawet jak ktoś sprzedał już te papiery to i tak należą się mu jeszcze odsetki za poprzedni okres. Dlatego jakby jednak zapłacili to proszę pisać na forum.

www.gpwcatalyst.pl/raporty_ebi...
Edytowany: 29 czerwca 2011 13:56

yayurek
Wysłane: 29 czerwca 2011 14:22:14
dzięki, STOCKWATCH to jak na razie chyba jedyna oaza obligacyjnej kompetencji, i jedyne miejsce gdzie kogoś, coś obchodzi

Kamil Gemra
Wpisów: 3 006
Wysłane: 29 czerwca 2011 14:27:51
Poinformowaliśmy też TVN CNBC i obiecali zająć się tematem.

Denubis
Wpisów: 4
Wysłane: 1 lipca 2011 10:17:49
Witam
ZPS Krzętle wyemitował zaległy raport roczny 2010.

Minion
Wysłane: 1 lipca 2011 10:18:14
"Odsetki dotarły. Nowy prezes się postarał. Ciekawe co będzie z tymi papierami później? Czy wiadomo coś nowego w sprawie Anti?"

Pomyłka. To Organika mi dała odsetki. ZPS nadal nie wypłacił.
Edytowany: 1 lipca 2011 13:24

Marcin Osiecki
Wysłane: 1 lipca 2011 13:41:43
Denubis napisał(a):
Witam
ZPS Krzętle wyemitował zaległy raport roczny 2010.

Jednak zdążyli opublikować. Jest obowiązek w końcu przedstawić raport roczny do końca czerwca. Polecam 49 stronę tego raportu i notę 7, czyli przychody finansowe. Okazuje się, że ZPS wykazało dodatni wynik finansowy tylko dzięki pozycji "Zwolnienie z długu - odsetki od pożyczek". Było to aż 2,6 mln zł. Do końca trudno powiedzieć, co to były za pożyczki i dlaczego ktoś zrezygnował z należnych odsetek. Może zrezygnował, bo w końcu łaskawie zdecydowali się coś oddać. Nie chce spekulować, lecz wygląda to paskudnie. Oczywiście rachunku cashflow nie ma, bo po co.
Edytowany: 1 lipca 2011 13:43

yayurek
Wysłane: 4 lipca 2011 07:45:52
porównując zachowanie kursów ANTI i Krzętli, to wydaje mi się, że nie nie doceniamy znaczenia psychologicznego ew. zabezpieczeń emisji. Kurs Krzętli zapewne przez fakt, że wiele osób liczy (mniejsza o to słusznie, czy niesłusznie) na ew. odzyskanie zainwestowanych sum z hipoteki, jest na całkiem przyzwoitym poziomie, gdyż wielu inwestorów wstrzymuje się z nerwowymi ruchami. Bez tego czynnika, kurs obligacji tej firmy byłby prawdopodobnie kilkanaście punktów niżej. Takie przynajmniej jest moje doświadczenie na przyszłość, z tych dwóch umiarkowanej wielkości, nie pewnych jeszcze katastrof

Marcin Osiecki
Wysłane: 4 lipca 2011 18:05:58
Sytuacja Anti i ZPS jest trochę inna. Anti było notowane z gigantycznym dyskontem pomimo faktu, że nie było tam początkowo żadnego defaultu. Po prostu odsetki miały być zapłacone w momencie wykupu dopiero. A mimo tego kurs obligacji Anti zjeżdżał w dół. Później zaczął się rajd w górę, który skończył się defaultem. Myślę, że byłoby fajnie, gdyby uzależniać wycofanie danych papierów od faktu, czy zostaną wykupione. Skoro obligacje Anti nie zostały wykupione to mogłyby być dalej notowane. To by było ciekawe. Moglibyśmy zobaczyć ile by ktoś za nie chciał zapłacić teraz. Kto wie, może by to nawet było z 30-40 proc. nominału?Angel

A co do zabezpieczenia - pewnie rzeczywiście różnica jest. Zawsze tam coś z tej hipoteki da się odzyskać. Pytanie tylko ile to potrwa.
Edytowany: 4 lipca 2011 18:07

yayurek
Wysłane: 5 lipca 2011 07:38:42
świetny pomysł, chociaż z drugiej strony wielu szemranych emitentów, mogłoby wpaść na szatański pomysł, aby rozpuszczając pogłoski o nieuniknionej katastrofie, póżniej, poprzez podstawione osoby, wykupić swój dług za ułamek jego wartości (chociaż w tym przypadku to daje już chyba o sobie znać moja giełdowa paranoja i brak zaufania w stosunku do czegokolwiek z finansami, a tym bardziej giełdą związanego, chociaż z drugiej strony taka umiarkowana paranoja ratuje czasami finansowy t...k)

Minion
Wysłane: 5 lipca 2011 19:17:17
Różnica pomiędzy papierami zabezpieczonymi a niezabezpieczonymi jest KOLOSALNA. Niezabezpieczone obligacje w wypadku bankructwa firmy to pewna strata całego kapitału. Zabezpieczone hipoteką zawsze będą miały jakąś wartość. Co racja to racja, różnie bywa z pozyskaniem kapitału z zabezpieczenia, ale hipoteka, jaka by nie była, zawsze będzie coś warta. Patrząc na inne typy zabezpieczeń; wierzytelności mogą być nie do ściągnięcia, a wartość akcji może wyparować. Hipoteka zawsze przedstawiać będzie jakąś wartość. Dlatego właśnie obligacje ZPS1212 nie zanurkowały na dno i szybko napotkały na opór który wybił je znów w okolice 100.
A tak na marginesie mamy bardzo ciekawe lato na Catalyst. Rynek dojrzewa, warto śledzić co się dzieje. Być może po tych incydentach zostaną wprowadzone pewne środki zaradcze, opracowane reguły działań w takich przypadkach. Co by się nie stało są to bardzo ważne lekcje z których mam nadzieję, że GPW, audytorzy i animatorzy wyciągną wnioski. (Tak, wiem, że jestem marzycielem, a co tam trzeba myśleć pozytywniejoker ) A jeśli nie instytucje to przynajmniej inwestorzy będą wiedzieć czego się spodziewać. Może zaczniemy bardziej podejrzliwie patrzeć na animatora który wprowadził ZPS i Anti, lub przestaniemy ślepo ufać ich audytorom.
Zaprawdę, ciekawe wakacje mamy tego lata.

yayurek
Wysłane: 5 lipca 2011 20:36:26
sumując moje rozważania, to nauka dla mnie jest taka, że mając obligacje zabezpieczone, mam w zależności od zabezpieczenia trochę więcej czasu, na pozbycie się kłopotu {z minimalną lub umiarkowaną stratą) bez sprawdzania na własnym portfelu jakości danego zabezpieczenia.. ale to tak, cicho sza, tylko pomiędzy uczestnikami tego Forum

Marcin Osiecki
Wysłane: 5 lipca 2011 22:03:03
Nie da się ukryć, że hipoteka to najlepsze zabezpieczenie jakie może być. Wiedzą o tym banki i dlatego zazwyczaj tak uwielbiają takich kredytów udzielać. Co do audytora Anti to był niezwykle szczery i po prostu do raportu rocznego za 2010 r. nie wydał żadnej opinii. Czytaj - nie wiem co tam jest i nie zamierzam tego podpisać.

Mnie zastanawia za to co innego. Czy inwestor, który zakupił dzisiaj papiery ZPS za 98,50-99,00 na pewno zdaje sobie sprawę o wystąpieniu defaultu. Bo np. mieliśmy już sytuacje, że ktoś kupował papiery Rubicon Partners przy ujemnej rentowności. Ja rozumiem, że zabezpieczenie jest realne, bo to hipoteka. Ale nie chce mi się wierzyć, że jak spółka ma problemy z zapłatą groszy (bo jak nazwać kwotę 40 tys. zł) to będzie w stanie na koniec te obligacje wykupić. Czy za tak niską rentowność (nieco ponad 12 proc. brutto) w ogóle opłaca się przejmować jakąś procedurą egzekucyjną? No chyba, że edukacyjnie.Angel

Informacja o defaulcie została przemilczana w mediach. Oprócz kilku blogów pisanych przez entuzjastów tego rynku oraz StockWatch.pl nie było o tym żadnej informacji. Aha i wreszcie pojawił się raport bieżący. Wreszcie jakiś plus dla ZPS, ale nie ukrywajmy - malutki. Za późno i bez informacji, czy będą odsetki ustawowe od opóźnienia.

Cytat:
Spłata odsetek od obligacji

Zarząd Zakładu Produkcji Spożywczej Sp. z o.o. z siedzibą w Krzętlach podaje do wiadomości termin spłaty odsetek od obligacji - do 11 lipca 2011 roku.
W dniu 21 czerwca 2011 roku Spółka podpisała znaczącą umowę handlową z naszym kontrahentem na rynku niemieckim.

Osoby reprezentujące podmiot:
• Wojciech Radomski - Prezes Zarządu

Edytowany: 5 lipca 2011 22:20

yayurek
Wysłane: 6 lipca 2011 07:26:56
odnośnie zabezpieczenia hipotecznego. Mamy dla przykładu nieruchomość w Krzętlach (nie wiem gdzie to jest), zabudowaną specyficznymi budynkami produkcyjnymi. Nie jest to niezabudowana działka w centrum Wrocławia, czy Gdańska, więc w przypadku sprzedaży wymuszonej, będzie się musiał znależć bardzo specyficzny nabywca gotowy podjąć się podobnej działalności, w tym konkretnie miejscu. Nie sądzę aby był gotowy zapłacić 100% wartości wynikającej z hipoteki i wyceny. Nawet gdyby jakiś developer zabezpieczył dług na nieruchomości niezabudowanej w centrum miasta, to wciąż wielu developerów ma działki kupione u szczytu budowlanej hossy (np. GANT) i uzyskanie odpowiedniej ceny byłoby niemożliwe. Nie wiem kto tę nieruchomość wyceniał, ani jaką netodą (rynkową, dochodową, porównawczą?), i czy ta wycena odpowiada dzisiejszym realiom. Nie wiem, czy są jakieś zobowiązania wobec ZUS, Skarbu Państwa. Te bowiem, nawet jeszcze nie uwzględnione w KW, będą miały pierwszeństwo. Przy sprzedaży wymuszonej, ogromny kawałek tortu odetnie dla siebie Pan lub Pani Komornik,. do tego inne koszta sądowe... dlatego w większości przypadków, banki robią wszystko aby nie doprowadzać do odzyskiwania należności poprzez sprzedaż obiążonej nieruchomości... ile zostałoby dla mnie z tego spleśniałego tortu.. zapewne niewiele i odbiłoby się czkawką

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7