Strategie opcyjne - wrzesień 2011' - Strategie inwestycyjne - forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
X
AD.bx ad0c
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Obserwuj ten wątek | RSS
idź do strony: << < [1] 2 3 4 5 > >>
Strategie opcyjne - wrzesień 2011' Opcje
buldi PREMIUM
buldi
Stopień: Opętany
Grupa: StockWatcher
Wpisów: 5 078
Wysłane: 23 lipca 2011 13:41:24
Zauważyłem coś niesamowitego w podejściu inwestorów do tego tematu "tabu".
Wielu których uważam za prawdziwych speców od wszelkiej maści analiz na rynku akcji, kontraktów, czy nawet forexu w dziwny sposób stroni od opcji uznając niesłusznie że jest to temat zbyt dla nich skomplikowany.
Nie będę pisał o kogo konkretnie mi chodzi, gdyż wszyscy i tak wiedzą że chodzi o Krewę Angel – któremu ten wątek dedykuję.

Celem nie jest encyklopedyczne przedstawienie wiedzy na temat poszczególnych strategi, gdyż takie informacje są dostępne na wielu dostępnych stronach wraz z objaśnieniem ich budowy i wykresów zwrotu.
Chciałbym natomiast w prosty, oparty na przykładach wynikających z bieżacej sytuacji rynkowej sposób udowodnić tezę, że posługiwanie się opcjami (które mogą być również elementem bardziej skomplikowanych strategi) wcale nie musi być takie zawiłe jak większość sądzi, gdyż już w zakresie podstawowej wiedzy stanowią - wg mnie, co będę próbował udowodnić - instrument inwestycyjny, którym da się zarządzać w miarę bezpiecznie. Dzieje się tak dlatego, że w strategiach tych można zabezpieczać wzajemnie otwierane pozycje a przeprowadząc przed podjęciem decyzji proste symulacje przewidzieć swoje zachowanie w różnych wariantach rozwoju sytuacji.

Założenia:
1. Strategia od momentu otwarcia będzie w miarę rozwoju sytuacji rozbudowywana o kolejne pozycje, przy czym dopuszczalne będzie w miedzy czasie ich otwieranie i zamykanie.
2. Ostateczne zamknięcie i rozliczenie strategi nastapi wg wstępnych założeń w momencie wygaśnięcia seri czyli w trzeci piątek września, chyba że w miedzyczasie zajdą jakieś nieprzewidziane okoliczności, które spowodują że nie będę widział mozliwości osiągnięcia dalszych zysków lub będą wynikiem mojego błędu.
3. O otwieranych pozycjach będe informował przed otwarciem sesji na której nastapią zmiany.
4. Pozycje będę otwierał w średniej dziennej cenie wyliczonej na podstawie wolumenu i obrotu.
5. Dla uproszczenia pominę uwzględnianie prowizji, natomiast po zamknięciu lub wygaśnięciu wszystkich pozycji w podsumowaniu zostaną one odjęte.
6. Pominę również wartości depozytów od pozycji short, ale gdy będa one w istotny sposób odbiegały od kosztów strategi będę się starał o tym poinformować.
7. W miedzy czasie będę się starał opisywać jakie są powody wykonywania kolejnych ruchów i odpowiadać na pytania tak by to co robie było zrozumiałe i czytelne.

Od siebie:
1. Ta strategia nie odzwierciedla moich rzeczywistych pozycji i nie zgadzam się by ktokolwiek próbował powielać ruchy o których tu będę pisał, gdyż żaden ze mnie specjalista w temacie. Grozi to poważnymi stratami. Wątek został stworzony wyłącznie w celu podzielenia się skromną wiedzą jaką w tym temacie posiadam.
2. Proponuję, ale tu decyzje pozostawiam Twórcom SW – by ten wątek zamknąć dla osób nie posiadajacych abonamentu.
Obawiam się że z uwagi sporą ilość osób odwiedzających to forum komuś mogło by wpaść do głowy zignorowanie mojej prośby z poprzedniego punktu, co z uwagi na płynność opcji mogło by mieć wpływ na ich realne kursy.
Chciałbym wspierać osoby które wspierają StockWatch i skupić sie na dyskusjach własnie z nimi.

No dobra, nie ma co dalej nawijać makaronu na uszy.
Zaczynamy.

Do wygaśnięcia seri mamy prawie dwa miesiące, w związku z czym postanowiłem zacząć od jednej z prostszych "konstelacji" która zwie się tajemniczo "long strangle" . Składać się będzie na początek z 5 opcji long call OW20I1280 i 5 opcji long put OW20U1260.
Tak w przybliżeniu będzie wyglądał na poczatku wykres zwrotu (wg cen piatkowego zamknięcia)

O szczegółach cen zajęcia pozycji napiszę w poniedziałek po sesji.
Widać z wykresu że postanowiłem najpierw otworzyć długie pozycje w których liczę na zmienność która spowoduje że WIG20 wzrośnie lub spadnie w czasie trwania strategi o ok + - 200pkt od punktu wejścia. Tak rzeczywiście to na tym wykresie na dziś wygląda, natomiast kolejne okazje na zmianę układu wykresu zwrotu zapewne pojawią się już przy znacznie mniejszym odchyleniu indeksu. Wszystko zależy od kolejnych ruchów, ich zakresu i czasu w jakim to nastąpi.
Spodziewam się wstępnie że kolejnej rozbudowy dopuszczę się już okolicach ok 100pkt od poniedziałkowych poziomów WIG20 niezależnie od kierunku.

Tyle na dzieńdobry.
Edytowany: 23 lipca 2011 13:54
del-20130918
Stopień: Elokwentny
Wpisów: 257
Wysłane: 23 lipca 2011 14:44:23
Buldi, wprawdzie wątek nie jest dedykowany mnie, ale czuję się tak, jakby był love4
Niestety mam również mieszane odczucia, jeżeli chodzi o ten instrument.
Dziękuję, podziwiam, że przeznaczasz na to swój czas, wrzucam do obserwowanych.
krewa PREMIUM
krewa
Grupa: . , Engineer, StockWatcher, Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 4 056
Wysłane: 23 lipca 2011 20:19:10
to się nazywa - wjechać na ambicję.

Buldi, jestem Tobie niezmiernie wdzięczny za poświęcony czas i chęć dzielenia się wiedzą notworthy
obiecuję rozpocząć edukację, z uwagą czytać Twoje wpisy (co i tak czynię) i zadawać głupie pytania (w tym jestem najlepszy).
buldi PREMIUM
buldi
Wysłane: 24 lipca 2011 11:34:29
Alicjo love4 dedykując chciałem wywołać wilka (Krewę) z lasu i zobacz jak podziałało. Angel

Towarzyszu Krewa - nie przesadzajmy z wyrazami wdzięczności bo mnie to onieśmiela, tym bardziej że założenie - iż uda mi się zarobić w ciągu ograniczonego czasu (niecałe dwa miesiące) na mało płynnych instrumentach moze okazać się z lekka karkołomne.
Mam wręcz wrażenie jak bym mierzył ze sztucera w swoją stopę.Anxious

del-20130918
Wpisów: 257
Wysłane: 24 lipca 2011 11:52:28
Buldi

Nie ma znaczenia czy zarobisz. Szczerze pisząc mam nadzieję, że nie love4
Ale to co robisz i jaką to będzie miało wartość analityczną do dalszych działań na tym polu.
Dlatego, niezależnie od tego czy wilk pokaże swoje kły (mam nadzieję, że tak ) - ja bardzo dziękuję :)

I już siedzę (niecierpliwie) cicho love4
Edytowany: 24 lipca 2011 11:54
gucio
Wpisów: 318
Wysłane: 24 lipca 2011 18:34:18
buldi napisał(a):
Nie będę pisał o kogo konkretnie mi chodzi, gdyż wszyscy i tak wiedzą że chodzi o Krewę Angel

wave
buldi PREMIUM
buldi
Wysłane: 25 lipca 2011 18:03:43
Pozycje zajętę w średnich dzisiejszych cenach
5 x OW20I1280 26,98
5 x OW20U1260 21,31
Koszt strategi na dziś 2414,50zł.

buldi PREMIUM
buldi
Wysłane: 29 lipca 2011 11:43:15
Odgrzybiam wątek, bo od poniedziałku nic się nie dzieje co grozi pojawieniem się pleśni.
No cóż, takie to właśnie są ze swej natury strategie opcyjne.
Dla aktywnego taydera są wręcz jak polskie filmy.
Psze Pana nic się nie dzieje.
Nuda.
Dialogi niedobre, bardzo niedobre.
Wogóle brak akcji jest.
Nic się nie dzieje.

http://www.youtube.com/watch?v=Z9VQ089v9VQ

Mało tego jest nawet gorzej niż w polskim filmie, bo w momencie gdy tuptamy w miejscu a zjęte mamy długie pozycje, powoli, aczkolwiek w sposób ciągły strategia zaczyna generować wirtualne straty.

Ta pozioma, przerywana linia pokazuje jakie na tę chwile wygenerowała straty. Jest tego ok -10%.
Gdy w poniedziałek otwierałem pozycje ta linia była blisko 0.

Gdybym zaczynał od zajęcia krótkich pozycji sytuacja wyglądała by odwrotnie, tzn analogicznie powoli zaczęła by generować zyski.
Wszystko przez tę mizerie ruchów i upływający nieuchronnie czas do wygaśnięcia.
W przypadku opcji wygląda to tak że im bliżej momentu wygaśnięcia, realny wykres obecnego zwrotu (pozioma przerywana) zbliża się coraz bardziej do lini określającej teoretyczny zwrot. Najprościej pisząc - inwestorzy dyskątują coraz mniej.
Z tabeli wynika że na dziś strata wynosi 242,00zł natomiast gdyby ta seria w tym momencie wygasła stracilibyśmy 2414,50zł.
Róznicę wynikającą z powyższych kwot opisują tzw greckie wskaźniki.
Przykładowo:
Delta - opisuje jakie jest na dzisiaj prawdopodobieństwo osiągniecia zysku z wykonania opcji.
Gamma - pokazuje zmianę wskaźnika delta w sytuacji zmiany ceny aktywa bazowego o jednostkę
Theta - mierzy zmiany ceny opcji w stosunku do upływu czasu
Wskaźników jest więcej.

Tak więc w pierwszym tygodniu greka dała nieco popalić strategi.
Nie ma co jednak sie łamać obecnym stanem rzeczy gdyż do wygaśnięcia mamy jeszcze prawie dwa miesiące, natomiast czas należy mieć wciąż na uwadzę gdyż żadna inna sentencja tak dobrze nie opisuje opcji jak "memento mori". Angel
Myślę w zwiazku z tym że poczekam jeszcze z tydzień na rozwój sytuacji nie podejmując nerwowych ruchów. Gdy jednak nadal konsolidacja (z punktu widzenia strategi) będzie czyniła spustoszenie, rozważe zawężenie wykresu zwrotu poprzez dobranie długich pozycji na opcje bliżej at-the-money (ATM), gdzie strike opcji kupna call = cena instrumentu bazowego
Na dzień dzisiejszy były by to opcje call i put dla striku 2700.
Stopień: Obeznany
Wpisów: 71
Wysłane: 29 lipca 2011 13:31:47
Cześć,
bardzo ciekawy pomysł z tą strategią. Na mój gust jest ona dosyć odważna, dlatego mam do autora parę pytań - tym bardziej że sam jestem w opcjach rozmiłowany:
1. Dlaczego ten stelaż jest tak szeroki? W praktyce jeśli zmienność nie wzrośnie, to nie zrobisz na tym plusa jeśli WIG20 nie wypadnie z konsoli 2600-2800. A jest w niej prawie 10 miesięcy z przygodą w kwietniu na 2900. Ewidentnie liczysz na wybicie z niej i to stosunkowo mocne tylko czy to realne...
2. Nie rozważałeś może sprzedaży opcji np. U12400 i I13000 tak by obniżyć swoje koszty choć odrobinę? Z drugiej strony, przy tak szerokim stelażu te opcje są głęboko otm, więc w sumie trzeba by ich sporo sprzedać, by miało to sens.
3. Zająłeś pozycję w strategii na raz. Nie rozważałeś może następującego schematu - calle na 2800 kupuję na sesji spadkowej, puty na wzrostowej? Bardziej spekulacyjne podejście, ale często się opłaca.

Sam mam rozstawiony bear spread [+put2700; -put2600] i bull spread [+call 2800;-2900], choć ten drugi otwarty w mało optymalnym momencie. Pozdrowionka, ciekawy wątek.
buldi PREMIUM
buldi
Wysłane: 29 lipca 2011 14:55:25
@Marcin

1. Masz rację - patrząc na zachowanie indeksu w skali ostatniego roku nie mam zbyt wielu nadzieji na to, że nagle, w ograniczonym czasie dojdzie do olśniewającego wybicia z przedziału w którym sie porusza, mimo iż jeszcze tak nie dawno był na poziomach 2900.
Zapewniam jednak że stelaż od jakiego zacząłem wcale nie jest ostateczną formacją jaka bym chciał osiągnąć.
Chciałem natomiast pokazać w jaki sposób zacząć budowanie strategi od najprostszego układu, który mam nadzieje rozwinąć. Zauważ że juz przy odchyleniu o 100pkt na indeksie (a ten luksus nie jest aż taką rzadkością) można strategię rozwinąć.
Pierwotnie plan był taki by np przy spadku sprzedać 5 x put2500 i jednocześnie kupić 5 x call 2700. Odwrotnie należało by zareagować w przypadku wzrostu czyli sprzedać 5 x call 2900 i kupić jednocześnie 5 x put 2700. Zauważ że w takim wypadku praktycznie bez podwyższania kosztów strategi zawęził bym zakres w którym strategia pozostaje na minusie do podobnego zakresu jaki Ty zajmujesz na pozycjach które podałeś.
Czas jest jednak dosyc istotny dlatego w poprzednim poście napisałem, że jeżeli okazje się nie pojawią do końca przyszłego tygodnia będę musiał zawęzić go w inny bardziej kosztowny sposób przy pomocy opcji ATM.
Dla zobrazowania poniżej porównałem strategię Twoją i moja po obecnych cenach.

Moja czarna, Twoja zielona.Angel

2. Nie rozważam na tę chwilę sprzedawania odległych opcji w celu obniżenia kosztów, z powodu o jakim napisałeś - czyli musial bym ich sporo sprzedać a to naraża portfel na zwiekszone ryzyko i dosyc spore depozyty jakie mogły by mnie nieco zasmucić. Jak najbardziej jednak jestem za zajmowaniem krótkich pozycji, natomiast chciałbym to zrobić tak by sprzedać ich mniej za wyższą cenę, dlatego czegam na jakiś odleglejszy ruch od mojego punktu wejścia.

3. Jednym z założeń rozpoczęcia strategi było, by pozycje otworzyć po srednich cenach następnego dnia, natomiast w praktyce oczywiście odbywa się to inaczej, tyle że nie koniecznie wypada to lepiej gdyż tak naprawdę o tym czy sesja jest spadkowa czy nie możemy mówić dopiero po jej zamknięciu, a w trakcie czasami trudno odgadnąć jak się zakończy, tym bardziej po 14,00 kiedy rynkami zaczyna kręcić amerykański kapitał.
Rozważam natomiast by kolejne pozycje otwierać nie na podstawie średnich z kolejnego dnia - bo musiał bym cudownie odgadnąć jak jutro zachowa się rynek - tylko na podstawie zleceń wystawionych dzień wcześniej.

wave
Edytowany: 29 lipca 2011 15:09
Humanista
Wpisów: 81
Wysłane: 30 lipca 2011 18:47:55
Buldi, masz u mnie thumbright za podjęcie tematyki opcji. Będę czytał i komentował do bólu.

Dlatego też pierwsze pytanie: na ile kierowałeś się AT przy ustawianiu tej strategii?

Do samego zaczynania rozwijania strategii long strangle jest jak najbardziej ok, ale wydaje mi się, że jest to układ do rozstawienia w każdej chwili. Ot, jak coś się wydarzy to się przekształcimy, a jak nas theta zacznie zjadać to będziemy myśleć.

Nie myślałeś, żeby zaczekać na jakiś bardziej zwrotny moment typu wsparcie/opór, wyprzedanie/wykupienie i ustawienie się kierunkowo, np. poprzez long call. Wtedy nie płacisz za drugą stronę transakcji, jednocześnie przechylając prawdopodobieństwo sukcesu nieco w swoją stronę.

A z drugiej strony można by było zawalczyć strategią long straddle pod dane z USA. Myślę, że niezależnie od tego, czy dane będą dobre, czy złe, rynek wybije nam się w którąś ze stron na dużej dynamice. Wtedy będzie można się pięknie przekształcić w coś innego.

Sam kupiłem long call 2800 po 19.15 i liczę, że w wariancie wzrostowym zawędrują w okolice 40 pkt. A przekształcanie mocno zarobionych opcji to fantastyczna sprawa :)
Humanista na giełdzie
buldi PREMIUM
buldi
Wysłane: 31 lipca 2011 12:31:22
Humanisto - liczę na Twoje komentarze. thumbright

Co do pytania o AT - otwierając pozycję nie kierowałem się nią kompletnie.
AT w moim wykonaniu blackeye bywa mniej lub bardziej zawodna. Ale nie powiem, kusiło mnie wcześniej by otworzyć strategię tuż przed 2 sierpnia licząc na pokaźniejszy ruch - choć nie wiadomo w którym kierunku.
Generalnie postanowilem na początek się skupić na reagowaniu a nie przewidywaniu.
Edytowany: 31 lipca 2011 12:35
krewa PREMIUM
krewa
Grupa: . , Engineer, StockWatcher, Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 4 056
Wysłane: 31 lipca 2011 13:00:40
Humanista napisał(a):
...przekształcanie mocno zarobionych opcji to fantastyczna sprawa...

Panowie, a bylibyście uprzejmi w kilku prostych słowach wyjaśnić na czym polega przekształcanie?
Humanista
Wpisów: 81
Wysłane: 31 lipca 2011 13:32:10
Przekształcanie to nic innego, jak dokonywanie modyfikacji strategii poprzez kupowanie lub sprzedawanie opcji. Jeśli kupuje się opcje w danym momencie na rynku (no. w20 -> 2700), robi się to po cenach właściwych dla aktualnego konsensusu rynkowego. Jeśli rynek się przesunie (np. do 2800), zmianie ulegną ceny opcji, w tym również wartość naszej strategii. Dokonując modyfikacji po nowych cenach można skasować zysk, zmniejszyć potencjalną stratę lub też przekształcić strategię tak, jak antycypujemy rynek.

Dajmy na to, że kupiłem te opcje call 2800 po cenie 19.15 pkt. Jeśli rynek podejdzie szybko w okolice 2800 pkt lub wyżej, opcje będą kosztowały ok 40 pkt. Wtedy będę mógł zamknąć całość kasując 100% zysku lub też dokonać modyfikacji. W zależności od konkretnych warunków, można będzie np, sprzedać opcje call 2900, co utworzy nam spread byka. Pamiętając, że kupno call miało maksymalne ryzyko w postaci zapłaconej premii (19.15 pkt), sprzedaż opcji call 2900 co prawda ograniczy nam maksymalny zysk, ale z drugiej strony znacząco pomniejszy też możliwą stratę do np. 10 pkt. W ten sposób poprzez przekształcenie strategii zmniejszamy o połowę możliwą maksymalną stratę.

Opisałem tylko jedną możliwość, a jest ich cała masa, w zależności od oczekiwanego przez nas scenariusza rozwoju zdarzeń. Cała zabawa wynika z faktu, że jeśli rynek się przesuwa, niektóre opcje tanieją, a inne drożeją. Grunt, żeby drożały opcje, które kupiliśmy, a taniały te, które sprzedaliśmy.

Przekształcanie jest to więc wykorzystywanie ruchów cenowych do korzystnego modyfikowania profilu wypłaty. Celem jest minimalizacja strat i maksymalizacja zysków.
Humanista na giełdzie
buldi PREMIUM
buldi
Wysłane: 2 sierpnia 2011 18:36:48
Przećwiczmy to na praktycznym przykładzie.
Wystawiam dwa zlecenia ważne do konca obenego tygodnia.
short -5 x OW20U1250 z limitem 22,00 pkt
long 5 x OW20I1270 z limitem 22,00 pkt
Zobaczymy czy coś wpadnie.

Jeżeli zlecenia zostaną zrealizowane wykres będzie wyglądał korzystniej pod względem profilu wypłaty mimo że koszta strategi nie zmienią się.

Dla porównania:

Edytowany: 4 sierpnia 2011 11:24
buldi PREMIUM
buldi
Wysłane: 3 sierpnia 2011 10:19:22
Short -5 x OW20U1250 z limitem 22,00 pkt wpadło. Dancing
Edytowany: 4 sierpnia 2011 11:23
buldi PREMIUM
buldi
Wysłane: 3 sierpnia 2011 14:39:20
long 5 x OW20I1270 z limitem 22,00 pkt też wpadło.

Tak wygląda obecnie wykres profitów:

Strategia jest obecnie nawet na lekkim plusie.

Edytowany: 4 sierpnia 2011 11:22
buldi PREMIUM
buldi
Wysłane: 4 sierpnia 2011 12:46:22
Mamy dzisiaj dosyć ciekawe notowania.
Ciekawe o tyle, że przy spadku indeksu o ok 1% drożeją na serii wrzesniowej jednocześnie opcje put i call. Dawno nie widziałem podobnego zjawiska w takiej skali.
Nie jest to jednak przypadek, gdyż tak własnie dzisiaj wyglądają wyceny opcji wg dwóch najpopularnieszych metod : Blacka Scholes'a i drzewa dwumianowego.
Wpływ na te wyceny ma obecnie spory wzrost zmienności spowodowany wczorajszą sesją.
Mozna to wytłumaczyć tak że wzrost zmienności powoduje wzrost dyskonta.
Aż kusi by w tej sytuacji otwierać shorty w strategi i pewnie na taki ruch po dzisiejszej sesji się zdecyduję o czym dam znać.
Myślę wstępnie o opcjach nieco odleglejszych (własnie z powodu zmienności) put 2300 i put 2200.

buldi PREMIUM
buldi
Wysłane: 4 sierpnia 2011 22:20:30
Po tym co zobaczyłem dzisiaj na zamknięciu w usiech odechciało mi się sprzedawania putów ze striku 2300 i 2200.
Najniższy notowany to 2100 dlatego wystawiam z ważnością tylko na jutro zlecenie sprzedaży -5 x OW20U1210 za kuriozalną wartość 52 pkt.

Strategia jednak nie cierpi gdyż wzajemna ochrona otwartych pozycji póki co blackeye działa.
Dzisiaj na zamknięciu mogłem zamknąć ją na plusie.

Jak widać najlepszym rozwiązaniem byłoby trzymanie się pierwotnego stelaża. Miałbym juz ponad 300% zysku d'oh! , ale kto się spodziewał takiego obrotu spraw?
Edytowany: 4 sierpnia 2011 22:29
Stopień: Wykładowca
Wpisów: 1 357
Wysłane: 4 sierpnia 2011 23:36:43
czy ten krotki put i dlugi put wyzej to jakas super zaawansowana strategia na gamme/delte? o co tu chodzi? i czy to ma sens ekonomiczny? wyglada jakbys zaoszczedzil 1/6 kosztow w zamian za oddanie ponad 90% potencjalu
Edytowany: 4 sierpnia 2011 23:39
Użytkownicy przeglądający ten wątek
Gość

Skocz do forum
idź do strony: << < [1] 2 3 4 5 > >>