Portfel Mr Gambler'a - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Portfel Mr Gambler'a

Mr Gambler
Wpisów: 111
Wysłane: 13 listopada 2011 14:04:55
Witam wszystkich forumowiczów!

Na początek chciałbym powiedzieć dlaczego zdecydowałem się na założenie tego wątku. Przede wszystkim dlatego, że jestem niedoświadczonym, początkującym inwestorem, który z przyjemnością wymieni swoje poglądy z bardziej doświadczonymi graczami. Nie jestem żadnym znaczącym inwestorem który ma "wielki" wpływ na giełdę, więc sądzę, iż nie ma głębszego sensu aby ukrywać moje zagrania. W dodatku pomoże mi to w zdobywaniu doświadczenia a także nauczy nieco innego spojrzenia na giełdę, z perspektywy innych inwestorów. Poza tym dzięki systematycznemu prowadzenia owej kroniki, łatwiej będę mógł wyciągać wnioski z moich inwestycji. To tyle jeśli chodzi o wstęp. A teraz do konkretów Angel

Jak już wspomniałem nie jestem inwestorem, który miałby znaczący wpływ na giełdę. Póki co inwestuję niewielkie kwoty, więc postanowiłem nie dywersyfikować portfela. Na początek postanowiłem zainwestować prawie wszystko w spółkę solidną fundamentalnie, która powinna mi przynieść (niekoniecznie wielki) zysk. W dodatku mamy czas raportów okresowych, więc postanowiłem zainwestować pod sprawozdanie. Padło na KGHM, który opublikował raport kwartalny. Wyniki jak pewnie wiecie, są bardzo dobre. Kupiłem KGHM po 155,50 zł. Póki co będę obserwował rynek. Nastroje moim zdaniem są dobre, co potwierdziła piątkowa sesja w Stanach. Mam nadzieję, że na KGH-u też tak będzie. Nie tylko ze względu na wyniki, lecz także ze względu z Włochy (uspokojenie).

Mój skromny portfel prezentuje się teraz następująco:

kliknij, aby powiększyć

Zapraszam do dyskusji.
Edytowany: 13 listopada 2011 14:05

cad_man
Wpisów: 1 159
Wysłane: 13 listopada 2011 15:57:48
Będziesz "grywał" jedną - dwoma spółkami w jednym czasie? Fajnie by było jakbyś napisał, które spółki obserwujesz...
Byki i niedźwiedzie mają swoje miejsce przy stole, a tylko osły zostają o suchym pysku...
Przyglądaj się jak upór walczy z oporem a zawziętość ze wsparciem - na końcu dołącz do wygranych i zarabiaj

Mr Gambler
Wysłane: 13 listopada 2011 16:30:53
cad man napisał(a):
Będziesz "grywał" jedną - dwoma spółkami w jednym czasie?

Raczej tak. Wiem jakie plusy nosi za sobą dywersyfikacja, ale póki co gram inaczej.

cad man napisał(a):
Fajnie by było jakbyś napisał, które spółki obserwujesz...

Nie mam szerokiej listy spółek, które obserwuję, gdyż utworzyłem nową pod raporty okresowe. Przeglądając jednak serwis trafiam na ciekawe spółki i je dodaje do obserwacji. Ostatnio moje zainteresowanie wzbudził Eurofaktor SA. Spółka ostatnio solidnie poprawiła wyniki, m.in. zysk netto kwartał do kwartał wzrósł o ponad 100%. Wskaźniki są niedowartościowane względem branży co jest kolejnym prognostykiem na wzrosty.

Jak na razie obserwuję. Postaram się w najbliższym czasie nieco lepiej poznać branże i zastanowić nad ewentualnym wejściem. Na pierwszy rzut oka wygląda to aż za dobrze, więc trzeba się lepiej przyjrzeć.
Co do listy spółek obserwowanych - gdy dojdą nowe spółki to je tutaj dodam i omówię thumbright
Edytowany: 13 listopada 2011 16:31

sicc
Wpisów: 552
Wysłane: 13 listopada 2011 17:26:32
Witaj,
życzę ci dużo samozaparcia, szczęścia również, ale jak starczy Ci tego pierwszego, to to drugie nie będzie grało dużej roli :-)

Od pewnego czasu sam zastanawiam się na założeniem takiej kroniki. Kto wie, może jak poobserwuje jak koledzy pomagają Tobie, korygują Twoje zagrania i konstruktywnie krytykują, to Ci pozazazdroszczę. W każdym razie bardzo się cieszę widząc kolejną kronikę. Obiecuję, że będę tutaj zaglądał i śledził Twoje poczynania.

Pozdrawiam,
s'c

Mr Gambler
Wysłane: 14 listopada 2011 21:18:55
Dziś postanowiłem sprzedać 100% KGHM-u po kursie 163,20. Z tego względu, że stopa zwrotu z inwestycji (5%) przez tak krótki okres mnie zadowala. Sprzedałem też z tego względu, że jutro spodziewam się spadków. Jakby to nie zabrzmiało, myślę że jesteśmy jedną sesją do tyłu za Europą i USA, co może być cennym wyznacznikiem. Oni handlowali w piątek (wysokie wzrosty) my nie. Stąd dziś u nas te wzrosty, choć w pewnych momentach sesji WIG słabł. Ostatecznie jednak plus na zadowalającym poziomie. Dziś Europa na minusach, a Stany też póki co tracą. KGHM był jedną z silniejszych dziś spółek, więc postanowiłem zrealizować zyski. Wiem, że być może będą dalsze wzrosty, ale na temat jutrzejszych notowań już wspomniałem.

Portfel i podsumowanie transakcji prezentują się następująco:

kliknij, aby powiększyć

Na dzisiejszej sesji nie kupiłem już żadnych spółek, z tego względu, że czekam na to jak rozwinie się jutrzejsza sytuacja na rynkach. Obserwuję kilka spółek, dziś pozwolę sobie omówić PGE.

Z raportu za Q3 wynika, że przychody kwartał do kwartału wzrosły o 43,5%. Spadł niestety zysk netto kwartalny o 4,5%. Spadł też stan gotówki w kasie o 16,6%. Mimo wszystko do zakupu skłania mnie niska cena PGE, która zbliża się do poziomu niedowartościowania. Wskaźniki - większość niedowartościowanych, kilka optymalnych, brak przewartościowanych. Espirito Santo wydał dziś rekomendację "kupuj" z ceną docelową 22,5 zł. Kolejną sprawą jest 18 mld na inwestycje - PGE chce przejąć Energę i się rozwijać. Chcę jeszcze zwrócić uwagę na spadek kursu w okresie 3 miesięcy na tle branży:

kliknij, aby powiększyć
.

Edytowany: 14 listopada 2011 21:20

Mr Gambler
Wysłane: 6 grudnia 2011 16:01:16
Przepraszam za dłuższą nieobecność. Postaram się w porządku chronologicznym przedstawić co się działo w moim portfelu.

Najpierw kilka słów o PGE. Nie kupiłem PGE, jednak moja rekomendacja była jak najbardziej trafna. Kupując nawet po 19 zł można było nawet 10% zarobić na ich akcjach.

Wykreowałem listę spółek obserwowanych (aby się w niej znaleźć, spółka w 3Q musiała mieć wzrosty w zysku, stanie gotówki w kasie i przychodach w porównaniu do poprzedniego okresu czy roku, musiała też być niedowartościowana):

- NFI Octava
- AB SA
- Asseco Poland
- Ambra
- Arteria
- Azoty Tarnów
- Gastel Żurawie
- Hydrobudowa Polska
- Police
- Puławy

Zdecydowałem się zainwestować w Puławy, gdyż ich kurs spadał o ok. 5%. Kupiłem po 86,1. W następnych dniach kurs dalej spadał. Nawet w okolice 81. Przyjąłem wtedy nową zasadę, aby już nie kupować spółek w fazach dużych spadków. Trzeba poczekać aż kurs się "wyszumi" i zacznie się jakiś trend boczny czy pierwsze oznaki odreagowań. Nie sprzedałem jednak ich akcji. Kontynuowałem moją inną tezę, że inwestując w spółki fundamentalne trzeba je trzymać, bo wzrosty i tak przyjdą. Potwierdziło się to. Sprzedałem dzień po wielkim rajdzie (kilka dni temu, WIG 20% wzrósł wtedy chyba o 4%) na górce, po cenie 92,2.
Podsumowując inwestycję w Puławy jestem z niej zadowolony. Oprócz tego że dała mi całkiem nieźle zarobić - 7%, nauczyła mnie, że za znacznymi spadkami nie zawsze muszą występować znaczne wzrosty. Czasami spadki pogłębiają się jeszcze...

Co dalej?

Obserwuję kursy spółek wytypowanych przeze mnie. Teraz główny wpływ na parkiet będą miały decyzje polityków. Zastanawiam się czy nie wyjść z rynku i nie wrócić w styczniu.

Mr Gambler
Wysłane: 13 grudnia 2011 20:45:49
Co sądzicie o inwestycji w Tauron?

Wybitnym technikiem nie jestem, jak już wspominałem w niejednym wątku. Umiem jednak wyciągać proste wnioski. Tauron na wykresie 6M jest silnie skorelowany z WIG20:

kliknij, aby powiększyć

Na wykresie 3M i 1M jest jednak powyżej indeksu:

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Zastanawiam się zatem jakie wnioski wyciągnąć. Czy TPE jest przewartościowany czy to po prostu spółka na trudne czasy? Jej aktualny kurs 5,15 jest moim zdaniem atrakcyjny. Najniższy kurs jednak w tym miesiącu wynosił 4.95 a zamknięcie 5.05. Teoretycznie jest szansa na wybicie w kierunku 5.30, jak to miało miejsce przy ostatniej fali wzrostowej.

kliknij, aby powiększyć

Pod względem technicznym, spółka warta obserwacji.

Jeśli chodzi o fundamenty. Spółka niedowartościowana. Dziś sfinalizowano przejęcie GZE za 4,6 mld zł. Tauron, aby sfinalizować transakcje wyemituje obligacje o wartości 3,3 mld zł. Termin wykupu to 2015 i 2016 rok. Czy te obligacje będą wliczane w stan ogólnego zadłużenia?

W związku z tym przejęciem wzrosną aktywa i EBITDA spółki.

To moje, prostolinijne spojrzenie laika. Co wy sądzicie o obecnej sytuacji TPE? Czy mógłby też ktoś wypowiedzieć się jakie skutki długoterminowe może nieść za sobą emisja obligacji?

EDIT: Póki co nie kupuję, gdyż kurs spółki spada. Byłoby to wbrew zasadzie, że spółek będących w spadkowym trendzie się nie kupuje. Kurs ma jeszcze gdzie spadać...
Edytowany: 13 grudnia 2011 20:50

phobos
Wpisów: 173
Wysłane: 20 grudnia 2011 18:08:38
Jak tam? Zdecydowałeś się na jakąś spółkę?
"Niepowodzenie jest częścią procesu na który składa się sukces"

Mr Gambler
Wysłane: 23 grudnia 2011 13:34:38
Cytat:
Jak tam? Zdecydowałeś się na jakąś spółkę?

Nic nie kupiłem, ze względu na niestabilną sytuację.

Aktualnie moimi priorytetami, które obserwuję są Tauron i Orlen.

Bardziej kusi mnie ta druga spółka, bo wydaje się, że można więcej na niej zarobić. Nadchodzą jednak czasy zawirowań jeśli chodzi o Orlen. Kurs spółki powinien się uformować w styczniu w związku z podwyżką akcyzy na stacjach. Pozytywne info napłynęło wczoraj:

Cytat:
PKN Orlen podpisał w czwartek z firmą Souz Petrolium nowy kontrakt długoterminowy na dostawy ropy naftowej do rafinerii w Płocku. Wartość kontraktu, który zastąpi wygasającą z końcem roku umowę z Petraco, wynosi ok. 19,4 mld zł.
Souz Petrolium do końca 2014 r. będzie dostarczać do Płocka rurociągiem "Przyjaźń" 2,4 mln ton ropy naftowej typu REBCO rocznie - podało biuro prasowe spółki.

Według PKN Orlen, podpisana umowa z Souz Petrolium "umożliwi utrzymanie optymalnej struktury zaopatrzenia w ropę naftową Zakładu Produkcyjnego w Płocku w ramach kontraktów długoterminowych".

Jak podał PKN Orlen, część ropy naftowej spółka będzie dalej nabywała w ramach transakcji spot (doraźnych - PAP), co - w ocenie płockiego koncernu - "pozwala na dopasowanie wielkości zakupów oraz gatunków ropy do potrzeb produkcyjnych".

"W wyniku przeprowadzonych negocjacji warunki biznesowe kontraktu są lepsze niż w poprzedniej umowie: uzyskaliśmy lepszą cenę oraz szereg korzystnych dla PKN Orlen warunków, m.in. gwarancję dostaw alternatywnych. W przypadku, gdyby z jakiegoś powodu zakontraktowana ropa nie mogła dotrzeć rurociągiem "Przyjaźń", zostanie dostarczona do Płocka bez dodatkowych kosztów poprzez gdański Naftoport" - podkreślił cytowany w komunikacie PKN Orlen prezes spółki Jacek Krawiec.

Zaznaczył, że zawarta w czwartek umowa z Souz Petrolium "dopełnia wcześniej podpisane kontrakty i w ten sposób zapewnia pełne bezpieczeństwo dostaw ropy na potrzeby polskiego rynku".

Umowa PKN Orlen z Souz Petrolium SA z siedzibą w Genewie obowiązuje od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2014 r. Przewidywana wartość dostaw w okresie obowiązywania umowy to około 5,7 mld USD, czyli około 19,4 mld zł.

PKN Orlen podał, że trwające od kilku miesięcy rozmowy w sprawie dostaw ropy naftowej prowadzone były z kilkunastoma firmami, w tym bezpośrednio z producentami oraz wiodącymi pośrednikami na rynku ropy, a finalne negocjacje zostały poprzedzone głęboką analizą zarówno rynku, jak i potrzeb spółki. "O wyborze oferenta zadecydowały przede wszystkim dwa czynniki: wynegocjowana cena i gwarancja terminowych dostaw" - wyjaśnił płocki koncern.

SlawomirS_
Wpisów: 10
Wysłane: 7 marca 2012 11:32:34
Teraz zastanów się nad Tauronem i/lub PGNIG. Dołują i liczę na wzrosty.

Mr Gambler
Wysłane: 22 marca 2012 18:05:47
W dniu gdy wszystkie indeksy toną, szukam spółek... mocnych fundamentalnie. Póki co trafiłem na ENEA. Spółka o ratingu AAA, niedowartościowana, z perspektywami. Aktualny kurs to 16,67, a dołek ostatnich spadków miał miejsce na poziomie 16,5 po czym nastąpił wzrost w granice 17,7. Jeżeli odwróci się sytuacja na rynku wzrost w granice 17,5 możliwy w kilka sesji. Mistrzem AT nie jestem, ale tak to postrzega moje laickie oko na przykładzie historii. Symulując zakup po 16,8 a sprzedaż na 17,4 to 3,5% do ugrania w krótkim czasie. Jak dla mnie całkiem nieźle, tym bardziej, że można kupić taniej. Póki co zachowuję jednak zdrowy rozsądek i śledzę sytuację na rynku, gdy zaczną się wzrosty zastanowię się bardziej nad kupnem.

kliknij, aby powiększyć

Chciałbym jednak Was spytać o radę, głównie patrząc z pozycji fundamentalnej.

Pozdrawiam.
Edytowany: 22 marca 2012 18:06

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość