IKE vs zwykłe konto maklerskie - Warsztat - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

IKE vs zwykłe konto maklerskie

xlogic
Wpisów: 121
Wysłane: 30 kwietnia 2012 21:14:02
Witam. Przeczytałem ostatnio ten artykuł o IKE i optymalizacji podatkowej:
wiadomosci.stockwatch.pl/optym...

W związku z artykułem mam następujące pytanie.
Rozumiem, że przy IKE nie płacimy co roku podatku od zysków kapitałowych, tak jak przy normalnym koncie, a tylko przy wypłacie środków przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Czyli teoretycznie, przy uzyskiwaniu identycznych stóp zwrotu z inwestycji na koncie IKE zarobimy więcej, gdyż mamy możliwość reinwestycji środków, które na normalnym koncie musiałyby być odprowadzone w formie podatku?

Przykład dla konta IKE:
Inwestujemy 100 zł i przez 2 kolejne lata mamy 20% zwrot z kapitału. W pierwszym roku zarabiamy 20zł i reinwestujemy zarobioną kwotę. W drugim roku zarabiamy 120*0.2 = 24zł. Czyli po 2 latach na koncie mamy 144zł. Gdybyśmy teraz chcieli wypłacić środki to zapłacimy 19% podatku od kwoty 44zł czyli podatek wyniesie 8.36 zł a zysk brutto na naszej inwestycji wyniesie 44 - 8.36 = 35.64 zł

Teraz ten sam przykład dla zwykłego konta:
Inwestujemy 100 zł i przez 2 kolejne lata mamy 20% zwrot z kapitału. W pierwszym roku zarabiamy 20zł i musimy odprowadzić podatek od zysków w wysokości 20*0.19 = 3.8 zł. Na naszym koncie pozostaje 116.2zł, które reinwestujemy na kolejny rok. Po kolejnym roku znowu zarobiliśmy 20% czyli mamy zysk 116.2 * 0.2 = 23.24 zł od którego płacimy podatek w wysokości 0.19*23.24 = 4.4156 zł. Na naszym kocie pozostaje ok. 135zł
Zysk brutto z naszej inwestycji wyniósł 35zł

Różnica niewielka ale tylko dla dwóch lat. W przypadku inwestowania na dłuższy okres przewaga IKE powinna być bardziej widoczna.

Dobrze policzyłem? Czy IKE rzeczywiście bardziej się opłaca niż zwykłe konto maklerskie?
Edytowany: 30 kwietnia 2012 21:17

Marcin Osiecki
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 854
Wysłane: 1 maja 2012 09:24:58
Na pewno IKE się opłaca, ale największym minusem jest to, że rocznie można tam wpłacić tylko nieco ponad 10500 zł.
Edytowany: 1 maja 2012 09:26

xlogic
Wysłane: 1 maja 2012 12:18:37
Zawsze to 10 000, które nie będzie opodatkowane. Czy są jeszcze jakieś minusy, sprawiające że konta te są tak mało popularne?

bankrucik
Wpisów: 3 794
Wysłane: 1 maja 2012 20:47:36
brak popularności wynika przede wszystkim........ z niewiedzy o tym, że IKE może być prowadzone w formie rachunku maklerskiego..

ja korzystam już kilka lat... zawsze wpłacałem maksimum, które można było
i teraz już widzę w pełni zalety tego konta...zwłaszcza odroczony podatek... może nawet o kilkanaście lat.. ( pamiętajcie, że z tego konta można wypłacać całość lub część srodków i wtedy płaci się podatek )

dużym plusem jest również to ze zyski i straty się na bieżąco bilansują,

w stadardowym rachunku może to wyglądać tak...

rok 2009 - strata 10 000
rok 2010 - strata 20 000
rok 2011 - zysk 20 000,00

czyli na przestrzeni 3 lat inwestowania ktoś jest na minusie o 10 000,00 zł a podatek musi zapłacić w roku 2011 bo odliczyć może tylko 50 % strat z lat 2009-2010 czyli płaci podatek od 20 tys - 15 tys czyli od 5 tys zlotych...

w koncie IKE tego nie będzie.. więc nie musisz płacić zysku od wirtualnych nieistniejących zysków..

zresztą ja także często zapominam o tym rachunku:-))

minusy to brak możliwości inwestowania w instrumenty pochodne...
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

teraz również na twitter.com

xlogic
Wysłane: 1 maja 2012 23:06:36
Dzięki za info bankrucik :) Czyli rozumiem, że zdecydowanie opłaca się założyć konto IKE. Zawsze to parę złotych zaoszczędzonych.
Jeśli posiadasz takie konto to pozwól, że zapytam o parę rzeczy:
- Czy wpłaty na konto IKE muszą być co miesiąc czy mogę za jednym zamachem wpłacić maksymalną roczną kwotę?
- Jeśli wpłacę maksymalną roczną kwotę załóżmy w grudniu, to czy mogę znowu wpłacić maksymalną kwotę w styczniu, jako że jest to nowy rok?
- Czy IKE ma takie same prowizję jak zwykłe konto maklerskie?

Pozdrawiam

bankrucik
Wysłane: 1 maja 2012 23:25:14
- można jednorazowo ale mozna też w ratach przez cały rok
- nie wazne kiedy wpłacasz wazne zebyś zmieścił się w limicie co rok innym
czyli mozesz wpłacic 30 grudnia a potem 1 stycznia nastepnego roku:-)
- zwykle są takie same sa prowizje..

pozdr

xlogic
Wysłane: 1 maja 2012 23:52:16
A jak z wypłatami? Bez problemu i tak jak ze zwykłego konta, czy bardziej skomplikowane?
Edytowany: 1 maja 2012 23:52

kubanvip
Wpisów: 50
Wysłane: 3 maja 2012 16:25:32
Chyba w FAQ Bossy wyczytałem, że wypłaty można robić do wysokości wpłat. Jeśli uzyskasz więcej informacji w tym temacie chętnie je przeczytam.

Pozdrawiam

xlogic
Wysłane: 8 maja 2012 20:22:30
Tak jest tylko przy częściowym zwrocie. Bardzo skomplikowane jest naliczanie podatku gdy dokonuję się kilku wypłat częściowych. Wysłałem maila 3 dni temu, żeby ktoś to doprecyzował ale nie otrzymałem odpowiedzi. Prawdopodobnie sami do końca nie wiedzą gdyż gdzieś na necie znalazłem oficjalne pismo wystosowane przez jakiś fundusz lub dom maklerski do KNF odnośnie wyjaśnień do zasad opodatkowania w przypadku kilku zwrotów częściowych.
Jak dostanę jakieś dalsze wyjaśnienia to się podzielę.

Szkola_Inwestowania
Wpisów: 4
Wysłane: 20 grudnia 2012 15:37:22
Witam, uzupełniając wątek...

Należy przy tym pamiętać, że nie można założyć drugiego IKE. Jeżeli tak zrobimy, to podatek należy oblicza się według stawki 75% !!!

Dodatkowo rachunki dostępne w firmie IKE mogą być okrojone pod względem oferowanych usług. I tu przykładem jest dostęp do instrumentów pochodnych.

Samo IKE można zmieniać w okresach 12 miesięcznych. Jeżeli zrobimy to wcześniej, to pobrane mogą zostać opłaty, znaczne opłaty! Sama zmiana z jednego konta maklerskiego na inne następuje w postaci tzw. wypłaty transferowej. Należy przy tym pamiętać, że KONIECZNIE PRZENOSIMY WSZYSTKIE ŚRODKI! Jeżeli coś zostanie, to zostaniemy "poczęstowani" 75% podatkiem!

Opłacalność w okresie 10 lat
IKE DM DM
100,00 zł 100,00 zł
1 120,00 zł 116,20 zł
2 144,00 zł 135,02 zł
3 172,80 zł 156,90 zł
4 207,36 zł 182,32 zł
5 248,83 zł 211,85 zł
6 298,60 zł 246,17 zł
7 358,32 zł 286,05 zł
8 429,98 zł 332,39 zł
9 515,98 zł 386,24 zł
10 619,17 zł 448,81 zł
BELKA 520,53 zł 448,81 zł

Bezwzględnie odroczenie podatku ma dodatni wpływ na wynik, a także co do zasady ten sam skutek co strategie Tax Cutting w latach stratnych.

macieq112
Wpisów: 57
Wysłane: 21 stycznia 2013 17:47:32
Rozumiem, ze mowimy tutaj o IKE uzywanym jako rachunek maklerski do inwestowania "na co dzien". A jeslibym chcial po prostu zbierac na IKE na emeryture przez te najblizsze X lat (30 np), to jak dociagne do 65, rozumiem ze moge posiadane akcje wtedy sprzedac i podatku bedzie 0, tak ?

lukasz210
Wpisów: 83
Wysłane: 21 stycznia 2013 18:14:46
Dokładnie tak, po 30 latach nie zapłacisz podatku od dochodów kapitałowych przy sprzedaży akcji. I nie trzeba czekać do 65 roku, można je sprzedać troszkę wcześniej. Za stroną rządową:
Cytat:
Z ulgi podatkowej będą mogły skorzystać jedynie osoby, które dokonają wypłaty zgromadzonych oszczędności dopiero po 60 roku życia, a w przypadku nabycia uprawnień emerytalnych po 55 roku życia. Obok spełnienia warunku wieku, by skorzystać ze zwolnienia podatkowego oszczędzający muszą również:
a. dokonywać wpłat na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych albo
b. dokonać wpłaty ponad połowy wartości wszystkich wpłat na IKE nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty.

www.mpips.gov.pl/ubezpieczenia...

Dodatkowo podczas gdy spółka wypłaca dywidendę to nie jest pobierany 19% podatek i dostaje się pełną jej kwotę. To samo tyczy się obligacji, dostajesz pełną kwotę odsetek na rachunek w IKE.

bankrucik
Wysłane: 21 stycznia 2013 21:23:02
zero podatku przy wypłacie na emeryturze
zero zaliczek co roku !
nawet jak wyciągniesz po 3 latach to dopiero wtedy zapłacisz podatek..

i najważniejsza rzecz... często przy normalnym inwestowaniu na koniec roku podatkowego masz zysk,czyli musisz zapłacić podatek a w nowym roku zysk tracisz.. w praktyce okazuje się że zapłaciłeś podatek od zysku którego nie masz... przy ike przez to bilansowanie w latach taka sytuacja jest mocno ograniczona.
przy rozliczeniu 3 czy 5 lat jeśli wyciagniesz pieniądze to płacisz podatek od faktycznych zysków pomniejszonych o straty w innych latach.
bez bzdurnego i w rzeczywistości niesprawiedliwego ograniczenia rozliczenia strat do 50 % w kolejnym roku i tylko przez 5 lat kolejnych

więc tylko IKE jeśli się da

Aleksa
Wpisów: 1
Wysłane: 4 października 2013 09:25:43
Dobrze, że znalazłam ten wątek. Mam zamiar wybrać IKE albo IKZE. No i co teraz? Co wybrać? Wiadomo, nie można wybrać po raz drugi IKE bo potem jest 75%! Trochę na ten temat czytam tutaj http://www.emeryturanordea.pl/ ale może wy mi pomożecie. Co wybrać?

robertus
Wpisów: 389
Wysłane: 4 października 2013 23:20:43
U mnie wygrał IKE, ale każdy sam musi sobie policzyć.
Ale zakładając, że rynek ma zwykle rację... to IKE lepsze. Nie pamiętam dokładnych liczb, ale IKZE są śladowe ilości w porównaniu do IKE.

Jest jedna drobna wada IKE w moim wykonaniu (DM BOŚ) w porównaniu do zwykłego rachunku maklerskiego.
Jak idzie bessa i chcę wyjść z akcji np. na rok, to gotówka mi będzie leżeć na zwykłym rachunku nieoprocentowanym. A na zwykłym rachunku maklerskim to mógłbym wrzucić na lokatę, albo obligacje.
Ale to drobna niedogodność w porównaniu z zaletami wynikającymi z unikania podatku.
Poza tym być może IKE w innych biurach nie mają tej wady co u mnie, trzeba by sprawdzić.

Odnośnie uwagi, że IKE słabe bo tylko 11.000 tys. rocznie...
Też tak mi się wydawało, że to mało.
Ale po czterech latach, gdzie konto założyłem oddzielnie sobie i żonie (można tak) to wyszło mi 85 tys. nominalnych wpłat, plus wzrost wartości, który trafił się na moich walorach i już jest 140 tys. na dzień dzisiejszy. Niby tylko 11 tys. rocznie, ale czas i procent składany robią swoje.

Warto, szczerze polecam :-)

Robertus
Edytowany: 4 października 2013 23:25

buldi
buldi PREMIUM
Wpisów: 5 064
Wysłane: 5 października 2013 08:52:53
Robertus - piszesz że założyłeś w BOSiu konto IKE na siebie i na żonę, a czy orientujesz się czy można takie konta założyć również na dzieci?
Jak to w praktyce wyglądało - czy żona musiała sama założyć osobny rachunek w BOSiu?
Cytat:
Jak idzie bessa i chcę wyjść z akcji np. na rok, to gotówka mi będzie leżeć na zwykłym rachunku nieoprocentowanym. A na zwykłym rachunku maklerskim to mógłbym wrzucić na lokatę, albo obligacje.

Z tego co Kamil w SW napisał, by handlować na IKE obligacjami Catalyst trzeba założyć IKE maklerskie - czy w związku z tym gdy idzie bessa można akcje na tym rachunku wymienić na takie obligacje?

Kolejne pytanie - załóżmy że mam na zwykłym rachunku maklerskim dosyć sporo mało płynnych akcji pewnego gniota którego jednak postrzegam długoterminowo jako spółkę bezpieczną i dywidendową i chciałbym je przenieść na rachunek IKE mój, żony i ewentualnie dzieci - czy istnieje taka możliwość i czy dobrze zrozumiałem , że mógłbym to zrobić w grudniu i styczniu wykorzystując dwa roczne limity wpłat x ilość kont IKE założonych na członków rodziny?

Czy jeżeli założę konto w listopadzie 2013 będę mógł skorzystać z całego rocznego limitu wpłat tak samo jakbym miał konto otwarte od stycznia?

Edytowany: 5 października 2013 08:54

Kakarotto
Wpisów: 629
Wysłane: 5 października 2013 09:00:08
xlogic napisał(a):
Zawsze to 10 000, które nie będzie opodatkowane. Czy są jeszcze jakieś minusy, sprawiające że konta te są tak mało popularne?

Trochę się tak wtrącę w dyskusję. Nie obawiacie się np. że pieniądze wpłacone na IKE zostaną kiedyś znacjonalizowane w jakiś sposób? Przykład Cypru, zamieszki w naszym OFE - rządy robią co chcą i w razie czego mogą w majestacie [na szybko ustanowionego] prawa położyć brudną rączkę na naszych pieniądzach.
IKE przewidziane jest na bardzo długi okres czasu - no i z tego względu [moim zdaniem] na pewno po drodze przydarzy się jakiś zawirowanie.

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wpisów: 3 319
Wysłane: 5 października 2013 09:47:50
Cytat:
Kolejne pytanie - załóżmy że mam na zwykłym rachunku maklerskim dosyć sporo mało płynnych akcji pewnego gniota którego jednak postrzegam długoterminowo jako spółkę bezpieczną i dywidendową i chciałbym je przenieść na rachunek IKE mój, żony i ewentualnie dzieci - czy istnieje taka możliwość

Z tego co mi wiadomo na IKE przenieść akcji nie można. W przypadku bessy dla "Ikowców" chyba jest możliwość kupna jednostek funduszu pieniężnego ew wspomniane obligacje korpo ?

To o czym pisze Kakarotto jest oczywiście czarnym scenariuszem, ale jak najbardziej jest możliwe - pazerność państw nie zna granic. Oprócz tego zakładając tak długi termin inwestycji obawiałbym się inflacji (teraz jej nie ma - ale 20-25 lat temu było inaczej).
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 5 października 2013 09:57

addi
addi PREMIUM
Wpisów: 1 100
Wysłane: 5 października 2013 10:21:32
Poniżej link do strony z syntetycznie podanymi informacjami:
www.prywatnaemerytura.pl/wszys...

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 744
Wysłane: 5 października 2013 10:31:03
Mam IKE w Bosiu, więc odpowiadam:
1.Nie można przenieść akcji z rachunku na IKE. Trzeba papier sprzedać przelać gotówkę na IKE i kupić akcje z rachunku IKE
2.Zakładając konto IKE w listopadzie można przelać cały limit roczny
3.Na IKE maklerskim można kupować obligacje. Także te z Cataystu. Nie trzeba siedzieć na gotówce.
4.Nacjonalizacja środków jest pewnym problemem, ale mało prawdopodobna. Proszę zwrócić uwagę, że pieniądze z IKE można wypłacić w terminie do 30 dni w dowolnym momencie. Jak chłopcy z wiejskiej zaczęliby prace nad podobną ustawę, potem głosowania, vacatio legis, więc byłby czas na ewakuację. To raczej znikomy problem.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3