pixelg
BIOMEDLUB - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

BIOMEDLUB [BML]

AKTUALNY KURS: 9,85 zł (-0,30%) 11-06-2021 17:02
cad_man
0
Dołączył: 2011-07-29
Wpisów: 1 159
Wysłane: 21 sierpnia 2012 19:43:38 przy kursie: 4,80 zł
W swoich poszukiwaniach inwestycyjnych natrafiłem na Biomed Lublin.
Zakładam wątek - podam kilka informacji które znalazłem dla tych, których by to interesowało i oszczędzić im czas (bo to pieniądz).
Czym zajmuje się spółka jest na SW, ale co to za spółka to już tutaj.
Pierwsze co mnie zaciekawiło to to, że spółka wzięła kredyt hipoteczny w celu udzielania pożyczki spółce Klif, żeby ta mogła nabyć akcje spółki Biomed.... Zaczyna się niczym początek kariery Krauzego - pożyczka od spółki, w celu jej przejęcia... Typowo polski początek.
Wg Biomedu kredyt został spłacony (3Q12) a to przez to, że TotalFiz nabył od Klif ponad 5 mln akcji przekraczając tym samym próg 10% i posiada ponad 10 mln akcji (akcjonariat w SW nie jest pod tym względem zgodny z obecnym stanem). Więc należy domniemywać, że teraz Klif spłaci (lub już to zrobił) pożyczkę Biomedowi. Bedzie to miało na wyniki już od 3Q - licząc ostatnie 4kwartały i różnicę pomiędzy odsetkami jako przychody i wydatki - wychodzi strata na poziomie ok. 1,5 mln zł. Oczywiście nie wiadomo czy jest to strata powstała na różnicy pomiędzy odsetkami od Klifa a płaconymi przez Biomed, oczywiście mogą też być odsetki kredytu obrotowego...
Z danych za ostatnie 4kw wynika, że "przychody i zrównane z nimi" rosną tak samo jak zysk ze sprzedaży, natomiast z zyskiem netto róznie bywa.
Odnosnie tego co w spółce się dzieje wystarczy przeczytać ostatni raport kwartalny - w miarę przyzwojcie wszystko opisują. Z informacji jakie są w sieci wynika, że spółka planowała przejście na rynek główny GPW w ciągu 2 lat od debiutu na NC. Akcje w PP była obejmowane po 4,60zł max notowań to okolice 9zł i bodajże nigdy nie spadło poniżej ceny z pp.
Nigdzie spółka nie publikowała prognoz, ale znalazłem takie coś:
Biomed-Lublin, polska spółka farmaceutyczna o międzynarodowym prestiżu i wieloletnim doświadczeniu, pewnie zmierza do uzyskania statusu Narodowego Frakcjonatora Osocza, nadawanego przez resort zdrowia. Już teraz Spółka jest w trakcie pozyskiwania aż 100 tys. litrów osocza od Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. To jeden z efektów pozyskania przez Spółkę w majowej ofercie prywatnej 35,5 mln zł.

- Pragniemy zapewnić polskim placówkom medycznym pewnego partnera, który będzie regularnie kupował krajowe osocze i po jego przetworzeniu dostarczał na miejsce produkty najwyższej jakości, które ratują ludzkie życie. Do tej pory były na tym polu poważne perturbacje, a Polska jako jedyny kraj w Unii Europejskiej nie posiada Narodowego Frakcjonatora Osocza. To powinno się jak najszybciej zmienić. Po pozyskaniu przez nas w ostatnim czasie istotnego zastrzyku finansowego dzięki emisji akcji, posiadamy już w najwyższym stopniu wszystkie pożądane atrybuty, aby stać się Narodowym Frakcjonatorem Osocza – komentuje Waldemar Sierocki, Prezes Zarządu Biomed Lublin S.A.

W projekcjach finansowych Spółki produkty krwiopochodne zajmują główne miejsce pod względem ważności.

- Dzięki tej gamie produktów zamierzamy za kilka lat generować około 100 mln zł zysku netto, jeśli zostaniemy wybrani Narodowym Frakcjonatorem Osocza w Polsce. W negatywnym scenariuszu będziemy w stanie generować już od 2012 roku około 16 mln zł zysku netto rocznie przy 126-128 mln zł przychodów. W każdym przypadku będzie to więc wielokrotnie więcej niż dotychczas. Nasza spółka ma więc niezwykle dobre perspektywy rozwoju – mówi Prezes Waldemar Sierocki.

To właśnie dla produkcji preparatów krwiopochodnych - albuminy, immunoglobuliny, czynników krzepliwości krwi VIII, IX i von Willebrandta - Biomed-Lublin zakupił po okazyjnej cenie Zakład Frakcjonowania Osocza na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu.

- Zakład nabyliśmy po cenie likwidacyjnej, za 17,5 mln zł netto. Dziś jego wartość rynkowa kształtuje się na poziomie 100 mln zł, podczas gdy obecna wycena całej naszej spółki na NewConnect to około 200 mln zł – mówi Prezes Biomedu-Lublin.

Obecnie Biomed-Lublin produkuje leki na receptę oraz leki bez recepty (OTC), wyroby medyczne oraz odczynniki laboratoryjne. Jednym z bardziej znanych produktów Biomedu-Lublin jest probiotyczny Lakcid, zapewniający pożądaną florę bakteryjną jelit, stosowany m.in. jako lek osłonowy w kuracjach antybiotykowych. Spółka wytwarza również m.in. Distreptazę i szczepionkę przeciwko gruźlicy. Dotychczasowa działalność Spółki to jej zdrowy fundament, który jest znakomitą bazą dla następnych obszarów biznesowych, jak na przykład frakcjonowanie osocza.

W pierwszym półroczu 2011 roku Biomed Lublin zarobił netto blisko 466 tys. zł przy prawie 17,5 mln zł przychodów netto ze sprzedaży. Wynik ze sprzedaży wzrósł przy tym o 203,4 proc. rok do roku i wyniósł ponad 1,5 mln zł.

- Jesteśmy zadowoleni z osiągniętych rezultatów. Pragnę jednak podkreślić, że w ostatnich miesiącach byliśmy w okresie siania, aby owoce naszych działań były jak największe. Od przyszłego roku zamierzamy już je zbierać. Wtedy przyjdzie czas na duże zyski – zapowiada Waldemar Sierocki, Prezes Zarządu Biomed-Lublin S.A.

Pomyślność Spółki w przyszłych okresach powinni zapewnić również kontrahenci zagraniczni, którzy zabiegają o obecność unikalnych produktów Biomedu-Lublin na ich rynkach. Już obecnie Spółka eksportuje do wielu krajów Europy i Azji.

- Duże zainteresowanie naszymi usługami w zakresie produktów widzimy w wielu krajach. Nie mogę zdradzić szczegółów, ale prowadzimy rozmowy, które mogą zaowocować dalszym zwielokrotnieniem naszych planów finansowych – komentuje Prezes Sierocki.

Spółka podtrzymuje plany przejścia z NewConnect na rynek główny GPW w Warszawie, co powinno nastąpić w trakcie najbliższych dwóch lat.

pandl.pl/aktualnosc/items/biom...

oraz w miarę ocenę spółki:
Dotychczasowa działalność spółki polegała na produkcji i sprzedaży probiotyków, szczepionek oraz, na niewielką skalę, leków osoczopochodnych (niszowy produkt Gamma anty D). W ostatnim okresie spółka dokonała szeregu czynności zmierzających do wejścia na rynek „pięciu dużych leków" osoczopochodnych. W tym celu spółka kupiła od syndyka masy upałościowej Laboratorium Frakcjonowania Osocza, który znajduje się w Mielcu za symboliczną kwotę 18 mln zł (mielecka fabryka może się Państwu kojarzyć z aferą działaczy SLD z lat 90-tych). Biomed-Lublin zawarł umowę z Regionalnymi Centrami Krwiodastwa i Krwiolecznictwa na zakup osocza. Spółka podpisała umowę z LFB Biomedicaments (francuski frakcjonator) na usługowe frakcjonowanie skupionego osocza a także na zakup, przeniesienie i uruchomienie technologii wytarzania leków osoczopochodnych w Mielcu.
W czwartek (28 czerwca) Biomed Lublin poinformował o rejestracji leku fortalbia (albumina). Oznacza to, że w końcu może ruszyć produkcja i sprzedaż. Do tej pory Biomed funkcjonował trochę jak linie lotnicze bez pozwolenia na latanie. Ten przełomowy moment otwiera spółce drogę na rynek leków osoczopochodnych, który jest w Polsce wart kilkaset milionów złotych rocznie. Na razie pewnym utrudnieniem dla planów spółki jest chęć wejścia z produkcją firmy Octapharma (ze Szwajcarii). Zobowiązali się oni do wybudowania nowego zakładu frakcjonowania osocza na terenie Polski w ramach konkursu na Narodowego Frakcjonatora. Jednak mimo upływu czasu Szwajcarzy nie ruszyli z budową. Z tego co się orientujemy, nie jest to wcale pewne, że ruszą i że powstanie w Polsce drugi, konkurencyjny dla Biomedu, podmiot frakcjonujący osocze. Gdyby tak się stało to szanse Biomedu Lublin na wyrośnięcie na farmaceutycznego potentata w zakresie leków osoczopochodnych będą bardzo wysokie. Jednocześnie trzeba dodać, że Biomed Lublin jest jedynym podmiotem w skali kraju, który może dziś frakcjonować osocze (wymagane jest pozwolenie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego). Obecnie przed spółką stoi jeszcze zadanie dokończenia rejestracji pozostałych czterech preparatów (wg planów jeszcze w tym roku) i uruchomienia inwestycji mieleckiej

www.totalfiz.pl/aktualnosci/1/...

Jak ktoś ma ochotę to zapraszam do dyskucji i dzielenia się wiedzą o spółce...
Byki i niedźwiedzie mają swoje miejsce przy stole, a tylko osły zostają o suchym pysku...
Przyglądaj się jak upór walczy z oporem a zawziętość ze wsparciem - na końcu dołącz do wygranych i zarabiaj
Edytowany: 20 lipca 2014 10:24

cad_man
0
Dołączył: 2011-07-29
Wpisów: 1 159
Wysłane: 23 sierpnia 2012 13:41:45 przy kursie: 4,90 zł
Biomed Lublin - jako narodowy frakcjonator osocza, ciekawe czy i kiedy:
www.termedia.pl/Dobre-bo-polsk...

warto jeszcze przeczytać to:
pl.wikipedia.org/wiki/Afera_LF...

ciekawsze fragmenty pod względem Biomedu to:
umowy zawarte przez IHiT z ZLB były dla strony polskiej niekorzystne m.in. ze względu na nieodpłatne pozostawianie w Szwajcarii immunoglobuliny, leku wartego 300-400 zł/g; wg Pawła Trzcińskiego z Ministerstwa Zdrowia tylko w latach 2004-2005 strona polska oddała ZLB 800 kg immunoglobuliny; wg Leszka Misiaka w latach 1993-2005 strona polska mogła ponieść z tego tytułu straty rzędu 1,5 miliarda złotych

spore kwoty
a teraz komunikat ze spółki:
Spółka dotychczas dostarczyła do zakładów LFB Biomedicaments Francja ("LFB Francja") ok. 50 tys litrów osocza zakupionego przez Spółkę od 13 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Przyjęty surowiec/osocze jest poddawany weryfikacji przez LFB Francja pod kątem oceny prawidłowości jego dokumentacji technicznej oraz przechodzi kontrolne badania wirusologiczne, niezbędne do rozpoczęcia procesu frakcjonowania. Równolegle z prowadzoną przez LFB Francja procedurą przygotowania osocza do frakcjonowania, Spółka planuje sfinalizować rejestrację w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych ("URPL") wytwarzanych we współpracy z LFB Francja trzech preparatów osoczopochodnych: - albuminy, immunoglobuliny oraz czynnika krzepliwości VIII. Zakończenie procesu weryfikacji surowca/osocza przez LFB Francja oraz uzyskanie ostatecznych, prawomocnych rejestrów wyżej wymienionych preparatów od URLP powinno nastąpić równolegle - Emitent spodziewa się, że nastąpi to w III kwartale bieżącego roku. Niezwłocznie po zakończeniu powyższych procedur, LFB Francja przystąpi do kolejnego etapu procesu, jakim będzie rozpoczęcie usługowego frakcjonowania dostarczonego przez Spółkę osocza.


www.newconnect.pl/?page=1045&a...
Byki i niedźwiedzie mają swoje miejsce przy stole, a tylko osły zostają o suchym pysku...
Przyglądaj się jak upór walczy z oporem a zawziętość ze wsparciem - na końcu dołącz do wygranych i zarabiaj
Edytowany: 23 sierpnia 2012 13:51

Ann
0
Dołączył: 2012-04-11
Wpisów: 703
Wysłane: 6 grudnia 2012 21:50:16 przy kursie: 4,70 zł
@Cad_man

Analizowałeś dokładniej perspektywy tej spółki ?
Ciekawa jestem na ile są prawdopodobne przychody i zyski z produkcji leków osoczopochodnych, o których mówił prezes.
Myślę, że warto przeanalizować, za jaką kwotę sprzedają się te leki w Polsce i jaka jest osiągalna marża.
Z tego co kojarzę, wcześniej leki te były ściągane z zagranicy.
Kapitałochłonna, będzie budowa fabryki w Mielcu, a spółka jest w średniej kondycji finansowej.
Będzie albo emisja, może obligacje czy też kredyt.
Raport wygląda nieciekawie ( nie jestem ekspertem, więc może Ktoś pomógłby mi w analizie ).
W mojej ocenie będą produkować te leki. Jednak zastanawiam się, na ile będzie to dochodowe biorąc pod uwagę rynek tych leków na terenie Polski ( chodzi mi o konkretnie o kwotę rocznej wartości sprzedaży i marżę ), koszty, które trzeba ponieść i aktualną kondycję spółki ?
Jeśli ktoś analizował i potrafi odpowiedzieć, to będę wdzięczna za podzielenie się wiedzą.



Ann
0
Dołączył: 2012-04-11
Wpisów: 703
Wysłane: 9 października 2013 00:34:50 przy kursie: 3,86 zł
Biomed dostał pokaźne dofinansowanie :

Cytat:
Biomed chce przeprowadzić dwa projekty medyczne. Pierwszy dotyczy uruchomienia produkcji innowacyjnej immunoglobuliny dożylnej nowej generacji (ludzkich przeciwciała stosowane w leczeniu chorób układu odpornościowego). Całkowita wartość projektu opiewa na kwotę 65,2 mln zł a kwota dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka wyniesie 32,6 mln zł.


Cytat:
Drugi projekt ma polegać na wdrożeniu „trzystopniowej technologii inaktywacji wirusów do produkcji innowacyjnego czynnika von Willebranda". To niezbędny składnik krwi biorący udział w procesie jej krzepnięcia. Jego niedobór prowadzi do choroby charakteryzującej się skłonnością do krwawień. Całkowita wartość tego projektu to 66,6 mln zł. Kwota dofinansowania ze środków PO IG wyniesie 33,3 mln zł.


www.parkiet.com/artykul/134205...

underground
0
Dołączył: 2012-04-25
Wpisów: 347
Wysłane: 5 czerwca 2015 15:45:51 przy kursie: 3,65 zł
www.polityka.pl/tygodnikpolity...
http://
Ciekawy artykuł w Polityce dotyczący historii frakcjonowania osocza oraz założyciela Biomedu w kontekście szans jakie stoją zarówno przed Biomedem jak i Polska w przypadku zrealizowania projektu budowy zakładu frakcjonowania osocza w Mielcu oraz jak wprowadzenie ostatnich produktów immoglobulinowych Biomedy wpłynęło na rynek, w szczególności ciekawa jest ta informacja ze produkt Biomedu był znacznie tańszy niż konkurencji. dla mnie interesujący tez ten fragment w którym wspomina sie jak ważne jest wykorzystywanie osocza miejscowego w kontekście zagrożeń wirusowych i bakteriologicznych. warto przeczytać aby każdy sam wyrobił sobie zdanie
Cytat:
Biomed zaopatruje na razie szpitale tylko w immunoglobulinę, ale już psuje interesy wielkim zagranicznym konkurentom. Tego leku powstającego z osocza potrzebują osoby z obniżoną odpornością, a więc m.in. chorzy na raka, białaczkę, HIV. Jest w całości finansowany przez państwo. Polska firma sprzedaje go po 150 zł, o 30 zł taniej niż wielkie zagraniczne koncerny farmaceutyczne. Do tej ceny obniżono więc refundację także dla innych producentów. Państwo zaoszczędziło, dotychczasowi dostawcy stracili. Nikt tego nie lubi i prezes Biomedu Waldemar Sierocki doskonale zdaje sobie z tego sprawę. A jednak uważa, że nadeszło jego pięć minut.
Edytowany: 5 czerwca 2015 15:47

ChiefMike
0
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 575
Wysłane: 17 lipca 2015 21:07:10 przy kursie: 4,03 zł
Kiedy mogą pojawić się tutaj zyski ?

O spółce bardzo cicho w Internecie i na forum SW.

Czy afera LFO została wyjaśniona ?

rafsty
rafsty PREMIUM
10
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 304
Wysłane: 18 lipca 2015 03:24:39 przy kursie: 4,03 zł
Cytat:
dotychczasowi dostawcy stracili


Co zrobił bodajże Novartis (na 100% nie pamiętam, czy to był Novartis, czy Sanofi, ale ktoś z tego typu dużych graczy), gdy indyjski sąd stwierdził, że hinduskie firmy generyczne mogą łamać jego patenty? Zaczął dostarczać swój lek do Indii za darmo. Ot, taka atomowa wojna cenowa.

Skoro Biomed tak śmiało sobie poczyna, to czy jest przygotowany (kapitałowo) na takie uderzenie? Wychodząc z ceną o 30 zł niższą zrobili fajne "wejście smoka", ale czy przemyślane? Novo Nordisk na przykład podnosi ceny na swoje preparaty insulinowe w Stanach w tym samym rytmie, co konkurencja. A przecież konkurują.

Jak się idzie na wojnę cenową, trzeba być dobrze uzbrojonym.
Edytowany: 18 lipca 2015 05:05

ChiefMike
0
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 575
Wysłane: 18 lipca 2015 12:23:44 przy kursie: 4,03 zł
@rafisty - Ciekawy post i case. Niestety na dużych trzeba bardzo uważać - mają wiele możliwości nacisku.

Wojny cenowej Biomed nie przeżyje - mają kredyty, nie zarabiają kasy, są za mali - nie ma co mówić o opcji Atomowej bo to oznacza koniec Spółki.

Konkurowanie tylko ceną to jest bardzo bardzo zły pomysł w każdej branży.

Dlatego popieram wspieranie Polskich firm, Polskiego kapitału, i Polskiej myśli technologicznej przez Rząd, firmy Polskie powinny być chronione specjalnymi ustawami, i specjalnymi przywilejami - może to nie jest rozwiązanie kapitalistyczne i wolno rynkowe ale niestety w walce o własne interesy trzeba wykorzystać każdą broń w arsenale - inne Państwa nie mają z tym problemu.


ChiefMike
0
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 575
Wysłane: 18 lipca 2015 14:25:28 przy kursie: 4,03 zł
PS. Indie poszły na wojnę z Big Pharma, dziwi mnie dlaczego odpuściły po jednej bitwie - powinny zakazać działalności tej korporacji na ich terenie i po sprawie.

underground
0
Dołączył: 2012-04-25
Wpisów: 347
Wysłane: 20 lipca 2015 14:15:39 przy kursie: 4,00 zł
ChiefMike napisał(a):
Kiedy mogą pojawić się tutaj zyski ?

O spółce bardzo cicho w Internecie i na forum SW.

Czy afera LFO została wyjaśniona ?


Jeśli chodzi zyski to chyba ciężko coś narazie powiedzieć ze względu na skalę inwestycji w Mielcu i dużą niewiadomą co i jak będzie amortyzowane po skończeniu inwestycji. Mnie osobiście bardziej interesuje EBITDA i poziom przychodów. Narazie z raportu wynika ze było w czerwcu 4 mln z nowych produktów immunoglobulina wychodzi, ale biorąc pod uwagę dotychczasowe wyniki spolki w tym roku z dotychczasowych produktów to znacznie niżej niż prezes zapowiadał.
@rafsty jestem tez ciekawy tej wojny cenowej w warunkach mocno regulowanych przez państwo bo z jednej strony refundacje dla pacjentów a z drugiej jak rozumiem zamówienia publiczne. Nie udało mi się tez dotrzeć do żadnego wiarygodnego źródła, a sporo szukalem w necie, czy i jakie znaczenie ze te produkty są z polskiego osocza i czy to byłaby istotną przewaga produktowa.

W ogóle te wszystkie kwestie schodzą na drugi plan przy podstawowym pytaniu czy uda się skończyć ta inwestycje w Mielcu, bo wynika z raportów i wypowiedzi ze spółką nie ma dopiętego finansowania, a czasu mało.


Joker
113
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2009-03-01
Wpisów: 2 013
Wysłane: 27 lipca 2015 18:20:32 przy kursie: 4,30 zł
Pojawił się komunikat o zamiarze emisji obligacji.
Co sądzicie? Jeżeli klienci indywidualni będą mieć możliwość to warto skorzystać?
Co kryje się za zobowiązaniami przeterminowanym o jakich mowa w raporcie?

underground
0
Dołączył: 2012-04-25
Wpisów: 347
Wysłane: 23 sierpnia 2015 06:18:36 przy kursie: 4,10 zł
Chciałbym spytać jak Wasze przewidywania do wyników za I półrocza 2015 r., które będą 31 sierpnia 2015 roku?
Ja osobiście mam spory problem, aby się zdecydować czego się spodziewać. Bo z jednej strony dobre informacje sprzedaży za czerwiec www.bankier.pl/wiadomosc/BIOME...
Cytat:
sprzedaż produktów osoczopochodnych wytwarzanych w zakładach LFB BIOMEDICAMENTS we Francji wyniosła ponad 4 mln złotych .
Z drugiej strony słaby pierwszy kwartał wynikający jeszcze ze sprzedaży dotychczasowych produktów spółki www.bankier.pl/wiadomosc/BIOME...

Po drugie nurtuje mnie pytanie co do możliwości finansowych realizacji budowy zakładów w Mielcu, czasu coraz mniej, gdyż projekt ma być wedle słów Zarządu zrealizowany do końca roku, a jak na razie spółka pozyskała obligacje jedynie na bieżące funkcjonowanie spółki, a nie na dokończenie projektu. A jednak Zarząd cały czas podtrzymuje medialnie zamiar zrealizowania projektu. www.parkiet.com/artykul/7,1436... Czy ktoś mógłby spojrzeć na wyniki finansowe spółki i powiedzieć, czy jego zdaniem jest możliwe w aktualnej kondycji spółki zrealizowanie przez nią tej inwestycji?

kurtwallander
0
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2010-01-28
Wpisów: 95
Wysłane: 28 sierpnia 2015 21:34:10 przy kursie: 3,79 zł
proszę o wrzucenie do kolejki analizy raportu i perspektyw spółki,
dziękuję i pozdrawiam salute

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
247
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 649
Wysłane: 2 września 2015 12:19:38
Omówienie sprawozdania finansowego BIomed Lublin SA po II kwartale 2015 r.
Biomed lublin prowadzi produkcję leków, ale wszyscy wiążą przyszłość z produkcją leków opartych o frakcjonowanie osocza. Początek drogi sięga roku 2009, kiedy Biomed nabył od syndyka laboratorium Frakcjonowania Osocza w Mielcu. W 2011 r. spółka pozyskała na realizację pierwsze środki poprzez wejście na NC. Niestety projekt nie rozwija się tak jak początkowo oczekiwano


W pierwszym etapie spółka miała zakupione osocze frakcjonować u zewnętrznego francuskiego podmiotu LFB Biomedicaments. Stopniowe przenoszenie produkcji do Mielca miało nastąpić po 3-4 latach od uruchomienia projektu, czyli w latach 2013-2014. O ile udało się w 2011 zgodnie z założeniami kupić osocze, to proces certyfikacji przedłużył się o parę lat. Zarząd spółki zakładał ukończenie rejestracji planowanych leków już w roku 2011, a finalnie spółka uzyskała dopuszczeni do obrotu 2 produktów dopiero w kwietniu 2015 r. – konkretnie ludzkiej immunoglobuliny NANOGY oraz albuminy FORTALBIA.

Projekt miał początkowo (według DI w 2011 r.) kosztować około 295 mln zł przy czym kwota 95 mln miała zostać wydatkowana w ciągu 5 lat na zakup osocza.( 30 mln w pierwszym i drugim roku, po 15 w 3 i w 4 roku trwania projektu). Prócz tego 70 mln miało pójść na inwestycje jak rozumiem rzeczowe i wnip dotyczące I etapu czyli tylko częściowego zaangażowania Mielca, kolejne 70 na uruchominenie frakcjonowania w Mielcu i w końcu 60 mln na pełne przeniesienie produkcji w III etapie.

Według Prospektu emisyjnego uruchomienie zakładu (etap II - frakcjonowanie) ma nastąpić w roku 2016. Natomiast na lata 2014-2015 planowano następujące kwoty:


kliknij, aby powiększyć


Niestety te nakłady nie bardzo widać w bilansie. W IV kwartale spółka miała wydatkować łącznie ponad 68 mln zł. Z raportu rocznego wynika, że wartość brutto (bez amortyzacji) środków trwałych i środków trwałych w budowie zwiększyła się tylko o 6,3 mln zł. Nie widać także szczególnych zmian w aktywach obrotowych, poza faktem że wzrosła suma środków pieniężnych. Podobnie w raporcie półrocznym zmiana rzeczowych aktywów trwałych wyniosła jedynie 2,6 mln zł. Za to istotnie zwiększyła się wartość aktywów obrotowych, w szczególności zapasów, co ma związek ze zwiększonymi nakładami na frakcjonowanie osocza we Francji.


kliknij, aby powiększyć


Już po okresie sprawozdawczym spółka zawarła dwie umowy. Pierwszą na kwotę 18 mln zł, z terminem wykonania na 15 grudnia, drugą na kwotę 11 mln zł z takim samym terminem realizacji zamówienia. Razem to kwota 29 mln zł. Umowy dotyczą czynnika Von Willebranda oraz Albuminy.

W 2014 r. spółka pozyskała dofinansowanie z programu POIG na prowadzone projekty w kwocie około 9 mln zł, natomiast w tym półroczu w kwocie około 25 mln zł. W kasie spółki jest 30 mln zł ,czyli środki na sfinansowanie wyżej podpisanych umów. Dodatkowo po okresie sprawozdawczym Biomed pozyskał 9 mln z emisji obligacji. Niestety nie wiemy, czy w trakcie kolejnych etapów realizacji inwestycji spółka będzie najpierw rozliczać uzyskane zaliczki z POIG, czy od razu dostanie refundację poniesionych kosztów, a zaliczki rozliczy na końcu. Ma to kluczowe znacznie do oceny możliwości sfinansowania znaczących nakładów do poniesienia.

W obecnym stanie ciężko uwierzyć, że produkcja i frakcjonowanie ruszy z początkiem 2016 r., raczej realny termin to drugie półrocze roku. Obecny udział długu w kapitale wynosi 57 proc. średniorocznie i 63 proc. na koniec 2 kwartału przy czym nie jest w nim uwzględniona emisja obligacji. Jeśli nic się nie zmieniło to z obligacjami wskaźnik wzrośnie do 66 proc. uważanych tradycyjnie jako granica bezpieczeństwa. Spółka do tej pory generowała roczne EBITDA na poziomie 3-4 mln zł, co daje jej potencjał do zadłużenia na poziomie około 12 mln zł, z czego już 9 mln wykorzystała. Pozostają kredyty inwestycyjne zabezpieczone na majątku, których wielość trudno określić. Biorąc pod uwagę, że bank będzie wymagał finansowania wkładem własnym w okolicy 50 proc. dostaniemy obecnie potencjał na około dodatkowe 15 mln kredytu inwestycyjnego – to oczywiście wyliczenie zgrubne, a faktyczne kwoty mogą się znacznie różnić. Potencjału nie ma także raczej w środkach generowanych z podstawowej działalności. W tym półroczu było to około 2,3 mln zł, natomiast w całym 2014 działalność pochłonęła 1,2 mln. Kluczowa do ukończenia projektu wydaje się dotacja, ale finansowanie projektu wygląda na co najmniej napięte.

W związku z pierwszymi dostawami z Francji spółce w II kwartale szarpnęły przychody – 7,4 ->12,3 mln zł. Proszę jednak zwrócić uwagę, że rentowność brutto spadła… Marża w tym kwartale wyniosła 36 proc. natomiast rok temu ponad 50 proc. W zasadzie nie może to dziwić skoro obecnie spółka produkuje znaczącą część na zewnątrz, a rok temu w całości we własnym zakresie. Wynik operacyjny drugiego kwartału jest niższy niż przed rokiem – 220 tys. vs. 329 tys. Nadwyżkę wygenerowanego zysku brutto będącego pochodną zwiększenia przychodów zjadł z naddatkiem wzrost kosztów sprzedaży. Być może ma to związek z faktem, że osocze musi być wożone przez co spółka ponosi koszty transportu. Inna bardziej pozytywna teza zakłada, że na koszty sprzedaży odniesiono uczestnictwo w przetargach. Jak jest niestety zarząd spółki nie wyjaśnia. Na razie wygląda to słabo, choć oczywiście trzeba wziąć pod uwagę początkowy charakter działalności, który z reguły ma wyższe obciążenia.

Szansą na poprawę rentowności operacyjnej jest oczywiście produkcja we własnym zakresie, ale do tego jeszcze daleka droga.

Rynek wycenia spółkę na prawie 170 mln zł, co można odczytywać jako oczekiwanie 15-17 mln zysku netto. A zatem już do pewnego stopnia kupił sukces budowy zakładu, bo z pierwszego etapu obejmującego frakcjonowanie na zewnątrz takie wyniku ciężko się spodziewać. Z drugiej strony kapitał własny spółki to 54 mln zł, ale Biomed zakłada finansowanie z dotacji w kwocie prawie 100 mln zł. Można powiedzieć, że wycena rynkowa to zdecydowanie efekt poprawy wyników finansowych. Czy uzasadniona? Ciężko powiedzieć. Mamy potencjalne problemy z finansowaniem, niepewność co do cen i wolumenów przyszłej sprzedaży.

Rynek w Polsce jest spory. Tylko według tego zamówienia dostawa do jednego ze szpitali to około 0,5 mln zł. wssk.wroc.pl/przetargi/zamowie...

Przy liczbie szpitali na poziomie 800 szt. mamy potencjał rynku na 400 mln zł, przy czym w zasadzie mowa tutaj o albuminach, bo wolumen zamówienia jest największy właśnie dla tego produktu.

CSL jeden ze światowych producentów albumin i immunoglobulin miał w 2014 r. przychody na poziomie 5,5 mld USD i rentowność operacyjną na poziomie 30 proc. Zakładając, że Biomed uzyska w polskim rynku albumin 10 proc. i podobną rentowność EBIT dostaniemy 12 mln EBIT i około 9 mln zysku netto – założyłem koszty finansowe na poziomie 1 mln zł.

To są oczywiście takie zgrubne wyliczenia mające dać ogólny obraz gdzie znajduje się wycena. Wydaje się, że rynek sukces już w części „kupił”, choć rozważania dotyczą w zasadzie tylko 1 z 3 projektów.


Choć spółka wydaje się mieć cały czas potencjał do wzrostu wartości rynkowej i z pewnością wewnętrznej można powiedzieć, że na obecną chwilę tania nie jest, a na realizację czyha wiele zagrożeń - od finansowania projektu, przez ceny sprzedaży i zdobycie udziałów w rynku, aż po rentowność operacyjną.

>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 2 września 2015 12:21

underground
0
Dołączył: 2012-04-25
Wpisów: 347
Wysłane: 6 września 2015 07:44:49 przy kursie: 3,69 zł
@anty_teresa

Mam pytanie a jak zapatrujesz się na sprawę emisji obligacji, którą spółka zamierza przeprowadzić? Czy ma ona Twoim zdaniem szansę powodzenia? Co o sądzisz o tej formule pozyskania finansowania w kontekście obecnej i przyszłej sytuacji spółki?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
247
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 649
Wysłane: 6 września 2015 09:03:26 przy kursie: 3,69 zł
Emisja jest potrzebna, żeby przyśpieszyć prace. Obligacje są generalnie bardziej elastyczną formą finansowania obligacji i z reguły fundusze je obejmujące mają mniejsze wymagania co do jakości papierów niż banki, oczywiście oczekując z tego tytułu także wyższego kuponu. Czy spółka znajdzie odpowiednią instytucję? To zależy od wielkości emisji i innych proponowanych warunków.

underground
0
Dołączył: 2012-04-25
Wpisów: 347
Wysłane: 6 września 2015 17:24:17 przy kursie: 3,69 zł
@anty_teresa

Osobiście mi chodziło o bardziej konkretną ocenę tego co już spółka przedstawiła jako projekt na NWZA
www.gpwinfostrefa.pl/GPWIS2/pl...

Z tego co jest napisane w projektach to emisja obligacji zamiennych do kwoty nie wyższej niż 65 mln zł, ewentualna zamiana obligacji na akcje nie wcześniej niż za 36 miesięcy, koszt obligacji WIBOR określony przez Zarząd + max. marża 4 proc. w skali roku, obligacje zabezpieczone na nieruchomościach i ruchomościach w Mielcu. Sama emisja kierowana do nie więcej niż 149 osób.

Mnie się osobiście wydaje to dość spora emisja zwłaszcza w kontekście otoczenia i sentymentu jaki jest, a także aktualnej sytuacji finansowej spółki. Cenię Twoje opinie, a że analizowałeś ostatni raport spółki chciałbym znać Twoją opinię?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
247
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 649
Wysłane: 6 września 2015 18:37:44 przy kursie: 3,69 zł
Tak, emisja jest bardzo duża jak na obecną strukturę kapitału i wyniki finansowe.
Gdyby nie zabezpieczenie i możliwość konwersji nikt nie dałby tyle kasy. Zabezpieczenie jest takie sobie, bo fabryka została kupiona za 17 mln zł. Owszem, część pozyskanej kwoty pójdzie na sfinansowanie sprzętu, który także będzie zabezpieczeniem, ale trzeba wziąć pod uwagę, że Biomed już ma hipotekę łączną do kwoty 44 mln zł - prawdopodobnie także w Mielcu. A więc obligatariusze prawdopodobnie nie będą na pierwszym miejscu hipoteki o której mowa w uchwale... Za to cena konwersji może przyciągnąć uwagę funduszy mieszanych. Tak czy owak oceniam, że nie będzie łatwo zdobyć finansowanie w takiej kwocie, choć nie jest to niemożliwe.


Z punktu widzenia akcjonariuszy potencjalne rozwodnienie jest spore, ale lepiej dopiąć inwestycję niż nadal zwlekać z realizacją.

underground
0
Dołączył: 2012-04-25
Wpisów: 347
Wysłane: 16 września 2015 00:27:22 przy kursie: 3,59 zł
rafsty napisał(a):
Cytat:
dotychczasowi dostawcy stracili


Co zrobił bodajże Novartis (na 100% nie pamiętam, czy to był Novartis, czy Sanofi, ale ktoś z tego typu dużych graczy), gdy indyjski sąd stwierdził, że hinduskie firmy generyczne mogą łamać jego patenty? Zaczął dostarczać swój lek do Indii za darmo. Ot, taka atomowa wojna cenowa.

Skoro Biomed tak śmiało sobie poczyna, to czy jest przygotowany (kapitałowo) na takie uderzenie? Wychodząc z ceną o 30 zł niższą zrobili fajne "wejście smoka", ale czy przemyślane? Novo Nordisk na przykład podnosi ceny na swoje preparaty insulinowe w Stanach w tym samym rytmie, co konkurencja. A przecież konkurują.

Jak się idzie na wojnę cenową, trzeba być dobrze uzbrojonym.


Odnośnie wspomnianej przez Ciebie wojny cenowej to ciekawe spojrzenie na sytuację dotyczącą konkurowania przez Biomed z Octopharmą daje postępowanie o zamówienie publiczne organizowane przez Zakład Zamówień Publicznych przy Ministerstwie Zdrowia.
www.zzpprzymz.pl/ogloszenia-o-...
Tak jak czytam tą dokumentację to wychodzi mi jeden element konkurowania, który nie wziąłeś pod uwagę a mianowicie wielkość ampułki, w której produkują immunoglobuliny poszczególne firmy, gdyż Ministerstwo zamawiało akurat w tym postępowaniu (nie udało mi się ustalić czy to jednostkowa praktyka czy norma) nie ilość immunoglobulin a ampułki. Jak wynika z odwołania złożonego przez samą Octopharmę w tym postępowaniu, podnoszą oni w pkt 15 str. 6, że tylko Biomed dostarcza na terenie Polski immunoglobuliny w ampułkach 150 ug, czyli a contrario oni nie.
www.zzpprzymz.pl/ogloszenia-o-...
Analizując dokumentację i następstwa czasowe wydaje się, że argument podniesione przez Octopaharmę zostały uwzględnione, gdyż Zamawiający wprowadził w trakcie postępowania nowe kryterium tj. wielkość ampułki przypisując wagę 25 pkt dla wielkości ampułki i 75 pkt dla ceny. Dla mnie interesujące jest takie przypisanie wag dla poszczególnych kryteriów, gdyż przedmiotem postępowania były tylko ampułki 150 ug lub 250 ug a takie przypisanie wagi ma się nijak do proporcji ilości produktów w poszczególnych ampułkach. Co więcej stosując proste porównanie proporcji ilości produktu w preparacie 150/250 i cen zaoferowanych w postępowaniu 346.000/479.920 wychodzi że jedna jednostka produktu oferowanego przez Biomed była wyższa.
www.zzpprzymz.pl/ogloszenia-o-...

Niezależnie od tego jak to się skończy zapowiada się pasjonująca walka o rynek. Pytanie czy będą tu decydowały tylko elementy możliwości finansowych poszczególnych podmiotów czy też inne elementy wpływające w jakiś sposób na konkurencyjność.



underground
0
Dołączył: 2012-04-25
Wpisów: 347
Wysłane: 21 października 2015 20:15:37 przy kursie: 2,97 zł
underground napisał(a):
@anty_teresa

Osobiście mi chodziło o bardziej konkretną ocenę tego co już spółka przedstawiła jako projekt na NWZA
www.gpwinfostrefa.pl/GPWIS2/pl...

Z tego co jest napisane w projektach to emisja obligacji zamiennych do kwoty nie wyższej niż 65 mln zł, ewentualna zamiana obligacji na akcje nie wcześniej niż za 36 miesięcy, koszt obligacji WIBOR określony przez Zarząd + max. marża 4 proc. w skali roku, obligacje zabezpieczone na nieruchomościach i ruchomościach w Mielcu. Sama emisja kierowana do nie więcej niż 149 osób.

Mnie się osobiście wydaje to dość spora emisja zwłaszcza w kontekście otoczenia i sentymentu jaki jest, a także aktualnej sytuacji finansowej spółki. Cenię Twoje opinie, a że analizowałeś ostatni raport spółki chciałbym znać Twoją opinię?


@anty_teresa
Będę wdzięczny za opinię na dwa tematy:
1) jak oceniasz ostateczną treść podjętych uchwał w sprawie emisji obligacji zamiennych zarówno w zakresie możliwości powodzenia tej emisji jak i ogólnego spojrzenia na spółkę?
Z komunikatu spółki
www.gpwinfostrefa.pl/GPWIS2/pl...
wynika, że przedmiotem emisji są obligacje zamienne do kwoty 22 mln zł, a nie jak uprzednio 65 mln zł czyli dużo mniej niż poprzednio. Pozostałe warunki emisji wydają się niezmienione.

2) czy moje rozumowanie poniższe jest prawidłowe, czy z dokumentów finansowych widzisz większą skalę wydatków, które trzeba jeszcze ponieść w związku z projektami z UE niż to co wynika z raportów spółki dotyczących zamówień?

W lipcowych raportach spółka pokazała zamówienia urządzeń związane z projektami na łącznie ok. 29 mln zł, a w raporcie z października zamówienia związane z projektem na 22,6 mln zł co daje łącznie ok. 52 mln.
Z drugiej strony wg raportu na koniec II kwartału 2015 spółka miała 30 mln zł gotówki na realizację projektu i teraz emisja obligacji na 22 mln zł, co mniej więcej się sumuje z planowanymi wydatkami.
Edytowany: 21 października 2015 20:16

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,746 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +165,97% +33 194,87 zł 53 194,87 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło