UBOAT LINE [Catalyst] - Notowane instrumenty - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90

UBOAT LINE [Catalyst]

zgred
Grupa: StockWatcher
Dołączył: 2012-03-02
Wpisów: 1 175
Wysłane: 28 lutego 2015 17:10:03
Gawroński Grzegorz Bartłomiej - Prezes Zarządu UBOAT FINANCE SP Z O O
Prezes GAWRON INKASO

orekki
Grupa: StockWatcher
Dołączył: 2012-08-12
Wpisów: 264
Wysłane: 28 lutego 2015 17:46:16


Nie, to jakiś żart chyba. Przecież dopiero co słyszeliśmy, że spółka nigdy nie miała się lepiej.Liar
Gdyby knf stała na wysokości zadania, to takie wypowiedzi powinny być podciągane pod próby manipulacji kursem poprzez rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji przez prezesa. Ale na to bym nie liczył. Nikt się tam nie wychyli.
Niestety prawo jest do niczego w takich sytuacjach, a to co się wyczynia na tej giełdzie jest karygodne. Ale coś ostatnio słyszałem o poczynaniach byłego prezesa wgpw, w Rumunii. Otwierają tam bodajże nowy rynek na kształt naszego nc, jest więc szansa że rumuńska gpw nas dogoni w tym absurdzie d'oh!
Edytowany: 28 lutego 2015 17:48

mambo
Grupa: StockWatcher
Dołączył: 2011-03-09
Wpisów: 64
Wysłane: 28 lutego 2015 18:14:05
Proponuję zacząć od KNF. Zmobilizujmy się, zgłoszenie od kilkudziesięciu osób przynajmniej na początek nada bieg sprawie. Sfałszowane raporty finansowe, głoszenie nieprawdziwych informacji mających wpływać na kurs, możliwe że nawet manipulacja kursem akcji. To na początek. Zgłoszenia mogą być mailowe , skarga na spółkę publiczną, od czegoś trzeba zacząć

http://www.knf.gov.pl/dane_wspolne/Serwis_konsumenta/formularze/formularze_skargowe.html


Emil Szweda
Grupa: StockWatcher
Dołączył: 2014-09-09
Wpisów: 4
Wysłane: 28 lutego 2015 18:26:56
Wydaje mi się, że najwyższa pora przejść do czynów, a czekanie na termin spłaty papierów to tylko dodatkowy czas dla strony przeciwnej

Być może nie jesteśmy w stanie zmienić systemu, ale poddać się to przyzwolić na powtórki. Dlatego sądzę, że trzeba podjąć rękawicę. Myślę, że sytuacja jest zrozumiała dla każdego na tym wątku, nie ma powodu by opisywać ją od początku.

Nie mam przygotowania prawniczego, ale sądzę, że nie ma na co czekać ze składaniem zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, skoro takie podejrzenia są. Uważam, że procedura upadłościowa do droga wprost pod ścianę płaczu, której nie zdołamy rozbić. Celem jest i powinno być w miarę możliwości ukaranie winnych, a w razie braku efektów, przynajmniej ich publiczne napiętnowanie. Oczywiście, jeśli syndyk będzie mógł w tym pomóc, to świetnie, ale nie można na to bezczynnie czekać.

Dlatego proponuję:

- w porozumieniu z prawnikami, którzy są wprowadzeni w sytuację Uboat, postaram się przygotować treść zawiadomienia do prokuratury. Myślę, że będzie można je udostępnić na forum. Zwrócę się do redakcji SW z prośbą o poparcie tej inicjatywy. Skontaktuję się także z SII, aby połączyć siły. Jeśli ktoś z Państwa złożył takie zawiadomienie, albo ma je przygotowane, proszę o podzielenie się tą informacją.

- Skonsultuję się z działem prawnym KNF, żeby zorientować się w możliwości pomocy z ich strony (rola oskarżyciela zastępczego, jeśli okaże się, że złamane zostało prawo o publicznym obrocie przez władze Uboat. Mam na myśli publiczne zapewnienia "Uboat nigdy nie miał się lepiej" (celowe wprowadzenie w błąd inwestorów przez publiczne składanie fałszywych oświadczeń).

- Jako obywatel złożę takie zawiadomienie w prokuraturze, a jako dziennikarz będę starał się dociec, czy i jakie zostały podjęte działania. Nie mogę obiecać efektów, ale postaram się podtrzymać zainteresowanie losem sprawy redakcje, z którymi współpracuję na co dzień, a którym sprawa Uboat jest już przecież znana.

- Państwa poproszę zaś o złożenie kopii zawiadomienia we własnym zakresie. Im więcej będzie pism w tej sprawie, tym większa szansa, że prokurator, do którego trafi pismo, zajmie się nim na poważnie, a może nawet przełoży na górę kupki podobnych spraw, która rośnie na jego biurku. Ze swojej strony poproszę o to samo tych spośród użytkowników Obligacje.pl, o których wiemy, że mogą mieć obligacje Uboat-Line. Jeśli ktokolwiek z Państwa ma przełożenie na prokuraturę, być może warto wykorzystać ten moment, na odkurzenie znajomości z dawnym kolegą/koleżanką z klasy etc. Z racji adresu U-L w KRS, sprawa powinna trafić do prokuratury warszawskiej. Monitorowanie sprawy przez media (SW, SII, my) być może będzie miało jakiś wpływ na tempo prac organów ścigania. Nie znam realiów, wyrażam tylko taką nadzieję.

- Wcześniej padła sugestia, by złożyć donos do skarbówki. Rozumiem kierunek, ale ponieważ skarbówka ma pierwszeństwo w zaspokajaniu roszczeń, uważam, że nie jest w Państwa interesie, by kontrolerzy US znaleźli powody do naliczania domiaru.

Nie jestem typem wodza czy inicjatora. Jeśli ktoś z Państwa ma takie geny, chętnie przekażę pałeczkę, oczywiście zapewniając do tego wsparcie redakcyjne i każde inne, które leży w granicach moich możliwości.

Zdaję sobie sprawę, że każdy z nas ma na co dzień aż nazbyt liczne obowiązki do spełnienia. Ale jeśli każdy z nas poświęci sprawie choć parę chwil, będzie to więcej czasu, niż może wygenerować strona przeciwna. Jeśli będziemy działać razem, wspierać się i motywować, możemy coś osiągnąć. A nawet jeśli nie wygramy, nie zmienimy systemu i nie doprowadzimy do ukarania winnych, to będziemy mieli przekonanie, że nie przegraliśmy bez walki.

Patrząc w ten sposób, nasze wspólne działania są skazane na sukces, więc warto się przyłączyć :)

Bercik40
Grupa: StockWatcher
Dołączył: 2012-11-26
Wpisów: 485
Wysłane: 28 lutego 2015 20:12:44
A jeszcze przed zawieszeniem notowań leszcze i łosie rzucały się na ich akcje a tymczasem pan misiąg oddawał resztki swojego pakietu. I kto teraz jest królem king

suwak123
Grupa: StockWatcher
Dołączył: 2010-05-06
Wpisów: 105
Wysłane: 28 lutego 2015 22:16:48
Jeżeli w sprawie ewidentnego fałszowania raportów okresowych Ubota nie będzie żadnych ruchów, nikt nie zostanie ukarany ( boleśnie) to będzie koniec rynku kapitałowego GPW drobnych inwestorów.
Nikt już nie będzie wierzył w żadne raporty okresowe.
Każdy prezes może nagadać co chce, puścić w ESPI co chcę, a konsekwencje dla niego żadne.
Czyli "hulaj dusza piekła nie ma"
Będę trzymał kciuki za wszystkich tutaj ograbionych, aby doczekali się ukarania przestępców, i chociaż przez to moralnej satysfakcji, bo na odzyskanie pieniędzy to nie mają co liczyć.
Uważam że sprawa powinna być cały czas głośna, żeby nie stało się jak z Gantem czy Serenity gdzie nikt nie został w najmniejszym stopniu ukarany, i sprawy zapadały w zapomnienie.
A takiego bezczelności zarządu
http://mojeinwestycje.interia.pl/news?inf=2056186
"Sytuacja Finansowa oraz rozwój Uboat-Line S.A. dzięki zainwestowanym przez akcjonariuszy środkom nigdy nie miał się lepiej
"
to jeszcze nie było na gpw (aczkolwiek zdarzały się "przekłamania w raportach")

Może portal Stockwatch powinien założyć specjalną rubrykę spółek w których doszło do przekrętu i zostały wycofane z notowań, a akcjonariusze zostali ograbieni.
Historie techmexu, serentity i wiele innych byłyby obowiązkową lekturą dla świeżych inwestorów GPW.
Ale sprawa Ubota i Misąga na pierwszym miejscu powinna być wyświetlana.
Edytowany: 28 lutego 2015 22:18

DRIVER77
Grupa: StockWatcher
Dołączył: 2013-01-29
Wpisów: 634
Wysłane: 28 lutego 2015 22:23:25
A no rzucali się. Na obligi za 20% tez się rzucali.
Upadłość? Jak w spółce min 100tyś zł na koncie lub w gotowce nie będzie na czynnosci upadłościowe to sąd z automatu odrzuci wniosek. A zapewne ani grosza tam nie ma. W takiej sytuacji nikt tu nigdy nic nie odzyska, a sprawy przeciw Misiągowi i ew. zarządowi można wytoczyć dla własnej satysfakcji i nagrody pocieszenia.

ricco1
Grupa: StockWatcher
Dołączył: 2013-02-11
Wpisów: 448
Wysłane: 28 lutego 2015 22:36:17
no więc jeśli trafi cokolwiek do prokuratury w Warszawie, to proszę dać mi znąć, to chętnie pomogę, skoro sam w tym bagnie utknąłem:)

pinkmartini
Grupa: StockWatcher
Dołączył: 2014-09-09
Wpisów: 194
Wysłane: 28 lutego 2015 23:18:57
No Panowie, to piszemy zawiadomienie do prokuratora i wysyłamy. A jak już posadzimy misiąga do ciupy, wyślemy mu model łodzi U-boat do sklejania w zimowe wieczory.
Edytowany: 28 lutego 2015 23:25

orekki
Grupa: StockWatcher
Dołączył: 2012-08-12
Wpisów: 264
Wysłane: 28 lutego 2015 23:25:55
suwak123 napisał(a):
A takiego bezczelności zarządu
http://mojeinwestycje.interia.pl/news?inf=2056186
"Sytuacja Finansowa oraz rozwój Uboat-Line S.A. dzięki zainwestowanym przez akcjonariuszy środkom nigdy nie miał się lepiej
"
to jeszcze nie było na gpw (aczkolwiek zdarzały się "przekłamania w raportach")

Równie "przekonujący" jest i ten fragment
Cytat:
Biorąc powyższe pod uwagą jeszcze raz pragniemy uspokoić akcjonariuszy że kondycja Spółki Uboat-Line S.A. oraz ich pieniędzy jest bardzo dobra, a w niedługim czasie udowodnimy że jesteśmy godni powierzonego nam zaufania.

No i udowodnili. Brak słów na to jak nisko leży moralność takich oszustów.


Bercik40
Grupa: StockWatcher
Dołączył: 2012-11-26
Wpisów: 485
Wysłane: 1 marca 2015 00:08:34
DRIVER77 napisał(a):
A no rzucali się. Na obligi za 20% tez się rzucali.
Upadłość? Jak w spółce min 100tyś zł na koncie lub w gotowce nie będzie na czynnosci upadłościowe to sąd z automatu odrzuci wniosek. A zapewne ani grosza tam nie ma. W takiej sytuacji nikt tu nigdy nic nie odzyska, a sprawy przeciw Misiągowi i ew. zarządowi można wytoczyć dla własnej satysfakcji i nagrody pocieszenia.
Nie jestem prorokiem ale z prawdopodobieństwem 99,99% jestem pewien, że:
1. spółka nie będzie miała kasy nawet na upadłość likwidacyjną,
2. notowań akcji i obligacji już nigdy nie wznowią
3. ktoś będzie ustawiony do końca życia. kto każdy wie binky

ninia
Grupa: StockWatcher
Dołączył: 2015-02-27
Wpisów: 33
Wysłane: 1 marca 2015 07:46:21
Jest 70 k ze sprzedaży Uboat Finanse. Jest nieruchomość.
Są należności (pewnie przeterminowane, być może w bardzo dużej części nie ściągalne)
ale na dzień złożenia wniosku nie wiemy tego na 100 % (nieściągalność nie uprawdopodobniła się
na drodze postępowania egzekucyjnego).

Prawo upadłościowe mówi że to majątek spółki musi wystarczyć na przeprowadzenie postępowania
upadłościowego. Majątek nie gotówka.

Jestem na 99.9 % przekonany że sąd z tego powodu
nie oddali wniosku(czytaj majątek jest wystarczający).

Bercik40
Grupa: StockWatcher
Dołączył: 2012-11-26
Wpisów: 485
Wysłane: 1 marca 2015 11:06:28

Bercik40
Grupa: StockWatcher
Dołączył: 2012-11-26
Wpisów: 485
Wysłane: 1 marca 2015 11:11:58
ninia napisał(a):
Jest 70 k ze sprzedaży Uboat Finanse. Jest nieruchomość.
Są należności (pewnie przeterminowane, być może w bardzo dużej części nie ściągalne)
ale na dzień złożenia wniosku nie wiemy tego na 100 % (nieściągalność nie uprawdopodobniła się
na drodze postępowania egzekucyjnego).

Prawo upadłościowe mówi że to majątek spółki musi wystarczyć na przeprowadzenie postępowania
upadłościowego. Majątek nie gotówka.

Jestem na 99.9 % przekonany że sąd z tego powodu
nie oddali wniosku(czytaj majątek jest wystarczający).Tę transakcję za 70 kilo chyba anulowali wiec ich nie ma. A na nieruchomości pewnie hipoteka bankowa binky Należności przeterminowanych powyżej trzech lat nie da się ściągnąć. Tu wszytko było przemyślane aby mieć pewność bezkarności jak w gancie gdzie syndyk złożył zawiadomienie do prokuratury. I co, komuś przedstawiono zarzuty. W Polsce każe się tylko biednych którzy nie potrafią się bronić binky
Edytowany: 1 marca 2015 11:12

remix1977
Grupa: StockWatcher
Dołączył: 2010-09-25
Wpisów: 413
Wysłane: 1 marca 2015 11:44:07
Emil Szweda napisał(a):

w porozumieniu z prawnikami, którzy są wprowadzeni w sytuację Uboat, postaram się przygotować treść zawiadomienia do prokuratury. Myślę, że będzie można je udostępnić na forum. Zwrócę się do redakcji SW z prośbą o poparcie tej inicjatywy. Skontaktuję się także z SII, aby połączyć siły. Jeśli ktoś z Państwa złożył takie zawiadomienie, albo ma je przygotowane, proszę o podzielenie się tą informacją.


Opublikowany bilans na 31.12.2014 roku cały czas pokazuje, że spółka dysponuje aktywami na spłatę zobowiązań, co jest w całkowitej sprzeczności z ostatnim komunikatem o złożeniu wniosku o upadłość.

Pytanie do SW / prawników:
- czy w związku z powyższym istnieje możliwość złożenia doniesienia o prawdopodobnym nierzetelnym prowadzeniu ksiąg rachunkowych przez osoby zarządzające spółką?,
- zakładając, że należności są manipulowane od dłuższego czasu, a biegły rewident w raporcie za 2013 rok nie podważał należności oraz wydał opinię, że nie widzi zagrożeń dla kontynuacji działalności spółki w okresie 2014 roku, czy istnieje możliwość wystąpienia do Krajowej Izby Biegłych Rewidentów o sprawdzenie, czy audyt za 2013 rok został przeprowadzony poprawnie, zwłaszcza w kontekście weryfikacji należności spółki? Wiem, że takie kontrole KIBR przeprowadza.

Edit. W Uboat Line był (jest?) dyrektor finansowy, do tego księgowość, zakładam, że nie wszyscy chcą "umierać" za Misiąga i odpowiadać za jego czyny.

Edit2. Jak ktoś ma czas, myślę, że warto prezesowi założyć wpis na Wikipedii. Cytaty "uboat nigdy nie miał się lepiej" będą tam jak znalazł, a dodatkowo:
Biorąc powyższe pod uwagą jeszcze raz pragniemy uspokoić akcjonariuszy że kondycja Spółki Uboat-Line S.A. oraz ich pieniędzy jest bardzo dobra, a w niedługim czasie udowodnimy że jesteśmy godni powierzonego nam zaufania.

Nie jesteśmy graczem giełdowym jesteśmy firmą o zasięgu światowym nastawionym na nowatorskie rozwiązania oraz rozwój w trosce o powierzone nam zaufanie.
Edytowany: 1 marca 2015 11:58

gj7
Grupa: StockWatcher
Dołączył: 2013-12-07
Wpisów: 78
Wysłane: 1 marca 2015 11:58:48
Chociaż stoję z boku patrząc na UBOT-a jestem mocno zbulwersowany.
Wzorując się na przykładzie pana M. za chwilę ktoś wpadnie na podobny pomysł.
Dla takich ludzi jak M. oprócz kasy MUSZĄ liczyć się również inne "wartości".
Może to opinia rodziny, bliskich, znajomych.
Wykorzystajcie również i ten kierunek.To może bardziej zabolić niż "ścieżki" prawne....

kulcikriu
Grupa: StockWatcher
Dołączył: 2015-02-04
Wpisów: 27
Wysłane: 1 marca 2015 12:22:09
Z raportu kwartalnego ABS Investment wynika, że oni również wyjaśniają 'przyczyny' sytuację w UL.

Cytat:
Dalszy spadek wartości zanotowała również Uboat-Line SA (...)
Zarząd w dalszym ciągu stara się doprowadzić do wyjaśnienia przyczyny takiego stanu rzeczy i obecnej kondycji finansowej Spółki, m. in. poprzez prowadzenie postępowań sądowych.


http://www.bankier.pl/static/att/ebi/2015-02/0000064395_20150212_224642_0000075845.pdf

Wogóle mam wrażenie, że takie 'samodzielne' węszenie przez ABS pokrzyżowało plany G.M. już we wrześniu 2014,
gdyż rzeczywiście ma szansę na wykazanie nieprawidłowości. Najkorzystniej z jego punktu widzenia było więc przewlec sprawę jak najdłużej, postawić spółkę w stan upadłości i napuścić na siebie więcej wierzycieli (obligatariuszy), żeby walczyli o ochłapy.

Popieram pomysł, by szukać sposobów ukarania winnych i poprawy sytuacji drobnych inwestorów wogóle, a nie powodów dlaczego się nie uda. Bierność to główny powód tego, że nieuczciwym wciąż się taki proceder opłaca.

Jeśli ktoś ma znajomości w firmach transportowych, również proponuję popytać, czy korzystali z usług UL. Chodzi o wykazanie, czy przypadkiem cały ten biznes nie był jedynie na papierze.

robertokot25
Grupa: StockWatcher
Dołączył: 2012-04-09
Wpisów: 1 235
Wysłane: 1 marca 2015 12:38:40
gj7 napisał(a):
Chociaż stoję z boku patrząc na UBOT-a jestem mocno zbulwersowany.
Wzorując się na przykładzie pana M. za chwilę ktoś wpadnie na podobny pomysł.
Dla takich ludzi jak M. oprócz kasy MUSZĄ liczyć się również inne "wartości".
Może to opinia rodziny, bliskich, znajomych.
Wykorzystajcie również i ten kierunek.To może bardziej zabolić niż "ścieżki" prawne....taaa on się przejmuje opinią innych i wartościami... jedyna opcja to omijać tez rynek zanim ktoś wpadnie na podobny pomysł -
Edytowany: 1 marca 2015 12:39

DRIVER77
Grupa: StockWatcher
Dołączył: 2013-01-29
Wpisów: 634
Wysłane: 1 marca 2015 12:59:58
ninia napisał(a):
Jest 70 k ze sprzedaży Uboat Finanse. Jest nieruchomość.
Są należności (pewnie przeterminowane, być może w bardzo dużej części nie ściągalne)
ale na dzień złożenia wniosku nie wiemy tego na 100 % (nieściągalność nie uprawdopodobniła się
na drodze postępowania egzekucyjnego).

Prawo upadłościowe mówi że to majątek spółki musi wystarczyć na przeprowadzenie postępowania
upadłościowego. Majątek nie gotówka.

Jestem na 99.9 % przekonany że sąd z tego powodu
nie oddali wniosku(czytaj majątek jest wystarczający).


A wiesz o jaki majatek tu chodzi? O szybki majątek, który idzie od ręki spieniężyć i to po przeliczeniu z rachunku zysk/strata i odliczeniu zaległości US,ZUS, Kredyty. Sąd to nie windykacja i nikt tu czekał nie będzie miesiącami.

Cytat:
Sąd oddala też wniosek z urzędu, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania. Dotyczy to także majątku dłużnika pozostałego po odjęciu od całkowitej wartości aktywów tych składników majątkowych, na których ustanowiono hipotekę, zastaw, zastaw rejestrowy, skarbowy,zus


np
Grupa: StockWatcher
Dołączył: 2015-03-01
Wpisów: 118
Wysłane: 1 marca 2015 15:56:40
Szanowni Państwo. Ponieważ zamierzamy aktywnie uczestniczyć w procederze związanym z tematem Uboat Line S.A. zapraszamy do kontaktu w sprawie, pod adresem sprawauboat(małpa)gmail.com. Ponieważ posiadamy wiedzę i kompetencje w zakresie reagowania na czyny niedozwolone z udziałem władz spółek kapitałowych oraz szczycimy się ochroną praw akcjonariuszy i egzekwowaniem na ich rzecz odszkodowań w praktyce, sugerujemy już na obecnym etapie, kiedy sprawa jest "gorąca", konsolidację wysiłków. Pracują na naszą rzecz wybitni prawnicy, swoim zasięgiem działania obejmujemy całą Polskę. Szczegółowy plan działania przedstawimy wszystkim zainteresowanym po otrzymaniu kontaktu e-mail, w którym prosimy podać imię i nazwisko i numer telefonu do kontaktu celem weryfikacji. Ponieważ sprawa wiąże się z koniecznością natychmiastowych działań formalno-prawnych, a te wymagają dużego nakładu pracy prawników z góry informujemy o kosztach działań prawnych na etapie obecnym w wysokości ok. 9000 - 12 000 zł. Sami pokrywamy ok 30% kwoty - nie bezinteresownie, po prostu sami posiadamy obligacje Uboat Line - co tym samym oznacza, że im większa liczba osób się zgłosi tym mniejsze koszty na pojedynczą osobę. Dla przykładu przy 30 zainteresowanych koszt spada do ok 350 zł więc nie jest to kwota znaczna, a przystępna. Jedynie szybkie i skonsolidowane działania są w stanie przynieść efekty satysfakcjonujące każdego zainteresowanego. Nie obiecujemy gruszek na wierzbie bo każdy z Państwa ma świadomość ułomności naszego wymiaru sprawiedliwości, opieszałości działań prokuratorskich. Nie pozostawiajmy jednak sprawy samej sobie i nie pozwalajmy się robić w przysłowiowego balona. Nasz pełnomocnik będzie na kpinie nazwanej walnym zgromadzeniem akcjonariuszy w dniu 05.03.2015 roku, które w naszym rozumieniu i stanie wiedzy jest jedynie nielegalną przykrywką i grą na czas, co potrafimy udowodnić. Każda zainteresowana osoba zostanie poinformowana o przebiegu walnego zgromadzenia oraz jego efektach. Każda też osoba otrzyma dokumenty niezbędne dla formalnego połączenia sił. Pozdrawiam RK.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,846 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d