pixelg
FAMUR - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

FAMUR [FMF]

AKTUALNY KURS: 2,565 zł (-1,35%) 22-01-2021 17:00
pikon7
0
Wpisów: 87
Wysłane: 10 stycznia 2009 14:28:52 przy kursie: 1,16 zł
Witam wszystkich. O ile dobrze przejżałem listę wątków to jeszcze nie ma nic o tej spółce. Obserwuję ją od około roku czasu i do czerwca 2008r miałem wrażenie że spółka jest na tyle silna że broni się i walczy z trendem WIGu. Niestety to co sie stało później to spadek w przepaść. No dobrze, w październiku wszystko poleciało jak kamień w wodę, więc famur też. No ale zobaczcie co się dzieje od listopada.

stooq.pl/q/?s=fmf&d=200901...

Większość spółek poodbijała, a to dalej leciało w dół aż do tego tygodnia - jakieś odbicie może silniejsze się szykuje? blob3 Może da się zarobić? Proszę o analizę eksperta WatchDog-a. Może coś tam widać w tych raportach ciekawego computer , co mogłoby się przydać. Pozdrawiam.

pikon7
0
Wysłane: 11 stycznia 2009 13:24:30 przy kursie: 1,16 zł
Okazuje się że spółka ma zawieszony jakiś kontrakt z Meksykiem. No ale czy to aż tak bardzo wpłyneło na kurs, że się tak bardzo obsunął? Może coś wisi w powietrzu, a my jeszcze o tym nie wiemy :binky: . Może wyniki za IV kw będą naprawdę słabe. Spółka generalnie zajmuje się tym co kopex, więc stali bywalcy Kopka powinni znać temat. Wiecie może co w trawie piszczy? Pozdrawiam.

owner
1
Wpisów: 2 859
Wysłane: 11 stycznia 2009 13:42:31 przy kursie: 1,16 zł
nie sledze tematu ale famur ma CHYBA jakies opcje w raiffeisen. moze kurs leci miedzy innymi dlatego ze jest obawa ze umoczyli?

edit: poza tym jak na besse stulecia famur nie zostal chyba przeceniony jakos drastycznie. jego c/wk jesr prawie 3 razy wieksze niz kopexu... dobrze widze??
EEX
Edytowany: 11 stycznia 2009 13:45

owner
1
Wysłane: 12 stycznia 2009 12:16:58 przy kursie: 1,45 zł
ludzie sie naczytali pb to odrazu sie pompka wlaczyla :blackeye:
EEX

pikon7
0
Wysłane: 12 stycznia 2009 12:40:09 przy kursie: 1,45 zł
owner napisał(a):
ludzie sie naczytali pb to odrazu sie pompka wlaczyla :blackeye:

Ha,ha, a jednak dobrze przeczuwałem,że coś z tego będzie. Mogłem więcej kupić, no ale trzeba się cieszyć z tego co jest angel4 Chyba jeszcze dokupię :albino:

WatchDog
WatchDog PREMIUM
32
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 580
Wysłane: 12 stycznia 2009 21:56:46 przy kursie: 1,45 zł
Forumowicze dooobrze typują spółki :) Serce rośnie.

Przepraszam, jeszcze do jutra jestem ugrzęźnięty w jakiejś tam pracy, która mi zjada zasoby; jak dam radę to wieczorem albo max we środę napiszę conieco o tym co tam widać w finansach i gdzie jest moim zdaniem wartość firmy.

owner
1
Wysłane: 12 stycznia 2009 23:00:09 przy kursie: 1,45 zł
wlasciwie wybicie kursu bylo latwe do przewidzenia - sygnal zakupu byl juz 2, 3 sesje temu na macd i sts a poza tym kurs osiagnal juz swoje BPD (BPD=0,618(B-A)+C) czyli blizsza cene docelowa mniej wiecej na 1,1zl co w powiazaniu ze wskaznikami dalo niezla podstawe do podjecia zakupu w dodatku przy przecieciu SMA3 (wlasnie akurat tej) najblizszy opor na mniej wiecej 1,55

kliknij, aby powiększyć
EEX
Edytowany: 12 stycznia 2009 23:01

WatchDog
WatchDog PREMIUM
32
Wysłane: 15 stycznia 2009 18:08:55 przy kursie: 1,30 zł
Myślałem o tych górnikach kawał czasu.
W sumie Famur i Kopex to ewidentnie konkurenci, tacy bezpośredni, jak Era, Plus i Orange.
Resztę, produkującą osprzęt i elementy, zostawiają wielkością daleko w tyle: Apatora, MOJa, ZEGa.
Obsługują ten sam rynek odbiorców i trzeba przyznać, że ta branża ładnie ze sobą kooperuje, bo nie ma innego wyjścia jeśli chce coś zarobić poza Polską.

Jest tych firm od metra, co można zobaczyć np. tutaj:
katalog.onet.pl/776,maszyny-ur...

Te notowane na rynku są klasyfikowane jak Przemysł elektromaszynowy:
www.stockwatch.pl/Stocks/Secto...

I tutaj wybrałem nasze publiczne firmy górnicze:

kliknij, aby powiększyć

Od razu widać, że wskaźnikowo nie są podobne do siebie. Przyjrzymy się zatem bliżej Famurowi na tle Kopka.

Famur ma przychody roczne 1 mld złotych i pisze o sobie "największy", ale skonsolidowany Kopex (gdzie jest wiele spółek, także spoza core businessu) to 1,6 mld zł.
Kopex ma marżę zysku netto około 5%, a Famur nawet dwukrotnie więcej.
Obracają sporo różnym majątkiem: Famur 1,2 mld zł (w tym 102 mln niematerialne), z tego kapitał własny 670 mln zł, a Kopex 2,9 mld zł (w tym 1,2 mld niematerialne), z tego kapitał własny 2 mld zł.
Jest jasne, że efektywność obu przedsiębiorstw znacznie się różni: stopa zwrotu z aktywów dla Famuru to 1,6%, a dla Kopka 0,8%. W obu wypadkach jest to dramatycznie mało. Podobne proporcje są przy kapitałach własnych.

Teraz zadłużenie. Zobowiązania stanowią 44% majątku Famuru, natomiast w Kopeksie tylko 28%. Trzeba jednak pamiętać, że Famur ma tylko 102 mln majątku niematerialnego, a Kopex aż 12 razy tyle, jako "wartość firmy jednostek powiązanych". Gdyby to odnieść tylko do majątku trwałego, to wskaźniki pokrycia całkowitego długu majątkiem trwałym (+gotówka) dla Famuru wynoszą 100%, a dla Kopexu tylko 85%. Oznacza to, że Kopex jest jednak silniej zadłużony w kategoriach realnych.

Zadłużenie przekłada się na koszty finansowe, czyli odsetki. Famur zapłacił w tym roku 18 mln zł odsetek, co stanowiło 2,4% jego przychodów, zaś Kopex zapłacił 12,5 mln zł, co stanowiło niecały 1% jego przychodów.

Zajrzyjmy jeszcze tam gdzie wzrok nie sięga, czyli na zobowiązania pozabilansowe. Famur nie wykazuje nic, natomiast Kopex przyznaje się do kwot aż 1,2 mld należności warunkowych i 2,4 mld zobowiązań warunkowych. Bierze się to z gwarancji, poręczeń i weksli, wystawianych sobie w różne strony zarówno na zabezpieczenie pożyczek udzielanych w ramach grupy, jak i na zabezpieczanie kredytów bankowych. Rozmiar może przestraszyć, chociaż nie pokuszę się o ocenę, gdyż nie znam szczegółów oraz nie znam uwarunkowań finansowych tej branży.

Podsumowanie? Chyba udało mi się uniknąć oceny spółki tak na wprost: dobra czy niedobra ;)
Szczerze mówiąc nie pracowałem nigdy przy górnictwie ani przemyśle elektromaszynowym, dlatego takiej miarodajnej oceny wystawić nie potrafię. Jest dla mnie jasne, że Famur jest spółką bardziej zyskowną i efektywną, a Kopex większą i o nieco lepszej strukturze finansowej - choć są to firmy bardzo podobne. Rynek uważa, że Kopex ma za duży kapitał (stąd niższy wskaźnik C/WK), ale uważa również, że Famur będzie szybciej rosnąć (wyższe C/P), oraz że Kopex niebawem poprawi zyskowność (wyższe C/ZO).
Szybka wycena metodą szwajcarską wskazuje na takie wartości: Famur 1,93 zł na akcję, Kopex 11,17 zł na akcję.
Rynek krąży gdzieś niedaleko tych wartości. O ile trendy się nie poplączą, to Famur jest obecnie nieco niedowartościowany, a Kopex wyceniony w punkt.
Jeśli wierzysz w górnictwo światowe i polski sukces, najlepiej trzymaj trochę kapitału w jednym i w drugim.
Ale jeśli szukasz spółki do DT, to nie metodą AF. Jednak miło, że dobrnąłeś aż do końca tej małej analizy :blackeye:

szooler
0
Wpisów: 2 112
Wysłane: 15 stycznia 2009 18:25:19 przy kursie: 1,30 zł
Famur.Z ulicy nie prezentuje się zbyt okazale.Na plus jest to,że spółka po głębokiej restrukturyzacji.Widać to w wynikach.Kiedyś była dużo dużo większa.
Od strony technicznej,ostatnie odbicie jeszcze niczego nie przesądza.Spółka ciągle walczy z trendem spadkowym.Sygnał KUPNA się pojawi,jak zamknie powyżej1.4.
Trzymamy kciuki. ;)
"Fortuna favet fortibus"

Multiply
0
Wpisów: 4
Wysłane: 23 stycznia 2009 22:35:21 przy kursie: 1,10 zł
WatchDog napisał(a):
W sumie Famur i Kopex to ewidentnie konkurenci, tacy bezpośredni, jak Era, Plus i Orange.
Resztę, produkującą osprzęt i elementy, zostawiają wielkością daleko w tyle: Apatora, MOJa, ZEGa.
Obsługują ten sam rynek odbiorców i trzeba przyznać, że ta branża ładnie ze sobą kooperuje, bo nie ma innego wyjścia jeśli chce coś zarobić poza Polską.

......

Szybka wycena metodą szwajcarską wskazuje na takie wartości: Famur 1,93 zł na akcję, Kopex 11,17 zł na akcję.
Rynek krąży gdzieś niedaleko tych wartości. O ile trendy się nie poplączą, to Famur jest obecnie nieco niedowartościowany, a Kopex wyceniony w punkt.
Jeśli wierzysz w górnictwo światowe i polski sukces, najlepiej trzymaj trochę kapitału w jednym i w drugim.
Ale jeśli szukasz spółki do DT, to nie metodą AF. Jednak miło, że dobrnąłeś aż do końca tej małej analizy :blackeye:

witam,

Możesz podać wartości jakich uzyles przy obliczeniu wyceny kopexu, bo mi wychodzi około 15zł więc pewnie sie pomyliłem?

dzięki z góry

WatchDog
WatchDog PREMIUM
32
Wysłane: 24 stycznia 2009 17:56:58 przy kursie: 1,10 zł
Nie mam ze sobą wszystkich notatek, ale z pamięci i z ogólnodostępnych danych:
Składnik majątku netto to wartość księgowa (2 mld zł) minus niematerialne (1 mld zł) = około 1 mld zł.
Składnik renty wieczystej, czyli zysk netto z 12 miesięcy (69 mln zł) przez koszt kapitału umowne 10% = 690 mln zł.
Wzór szwajcarski to (MN + 2xRW)/3 = (1000 mln + 2x690 mln)/3 = 793 mln zł.
Liczba akcji na koniec III kwartału to nieco ponad 67 mln zł.
Jedno podzielone przez drugie daje 11,84 zł na akcję.

Metoda niemiecka dałaby średnią zwykłą czyli (1000 mln + 690 mln)/2 = 845 mln zł -> 12,61 zł na akcję.

Możemy się zastanowić nad liczbą akcji, bo trwa skup. O ile pamiętam, nie jest on w celu umorzenia, tylko odsprzedaży, tak więc trzymałbym się liczby podanej w raporcie. Ale nawet gdyby było inaczej, to do momentu umorzenia nie jest pewne, czy akcje nie wrócą na rynek, nawet jeśli już kilka miesięcy leżakują sobie na bilansie w kapitałach własnych. Był ostatnio taki wypadek, nie pomnę na której spółce (Szooler, pomożesz?), że uchylili czy też zmienili uchwałę o umorzeniu i akcje poszły z powrotem w obrót.
Edytowany: 24 stycznia 2009 18:07

lechsie
0
Wpisów: 117
Wysłane: 27 stycznia 2009 07:59:21 przy kursie: 1,13 zł
To jest wątek famura nie kopexu

JANERR
0
Wpisów: 244
Wysłane: 27 stycznia 2009 11:45:25 przy kursie: 1,00 zł
No to się Famur popisał ładnie stracił na zabezpieczeniach walutowych :-"

Prwie połowę zysku rocznego musi oddać bankowi pięknie oby tak dalej na innych spółkach to wskażniki firm będą rewelacyjne w połowie tego roku no no on d'oh!

Jarbas
0
Wpisów: 1 169
Wysłane: 27 stycznia 2009 12:13:07 przy kursie: 1,00 zł
Rykosztem oberwał Kopex... siedzę myśle czy brać czy czekać

raul07
0
Wpisów: 198
Wysłane: 27 stycznia 2009 12:13:25 przy kursie: 1,00 zł
Cytat:
Kolejna ofiara złotego!

Chodzi o Famur. Na rozliczeniu przed czasem walutowych kontraktów forward straci 51,8 mln zł. Giełdowy kurs spółki szuka nowego, historycznego dna. Informacja zaszkodziła Kopeksowi.

Słaby złoty wciąż zbiera żniwo. I – co najgorsze- wśród krajowych eksporterów, którzy powinni zacierać ręce z osłabiającego się złotego (teoretycznie zwiększa bowiem konkurencyjność ich towarów i usług). Tym razem padło na jednego z największych w kraju producentów maszyn górniczych – Famur.
Czytaj poniżej
Reklama:

Spółka poinformowała przed wtorkowym południem o rozliczeniu przed czasem kontraktów walutowych typu forward zawartych z Bankiem Raiffeisen Bank Polska. Chodzi o transakcję spółki zależnej - Fabryki Zmechanizowanych Obudów Ścianowych FAZOS. Spółka ta zabezpieczyła sobie wpływy eksportowe z kontraktu zawartego w Chinach. Ten jednak opóźnia się.

- Z uwagi na niestabilną sytuację na rynku walutowym oraz brak jednoznacznego określenia daty realizacji kontraktu, którego Fazos ma być podwykonawcą, spółka zależna podjęła decyzję o wcześniejszym rozliczeniu części transakcji wymagalnych na dzień 2 marca 2009 r., których przedmiotem było zobowiązanie do sprzedaży na rzecz banku Raiffeisen Bank 32,3 mln USD – informuje Famur.

W wyniku wcześniejszego rozliczenia transakcji typu forward na kwotę 32,3 mln USD, strata na różnicach kursowych wyniosła 39,6 mln zł, a po rozliczeniu transakcji na pozostałą kwotę 9,2 mln USD strata będzie wynosiła ostatecznie 51,8 mln zł. Famur poinformował również, że powyższa strata w wysokości 33,5 mln zł obciąży wynik ubiegłoroczny a w wysokości 18,3 mln zł - wynik roku 2009 r.

Kurs spółki na GPW załamał się. Przed południem spada o ponad 10 proc. Akcje kosztują 1 zł. - najmniej w historii. Władze spółki uspokajają, że straty nie stanowią dalszego zagrożenia dla dalszego funkcjonowania spółki zależnej Fazos, która to ubiegły rok ma zamknąć wynikiem dodatnim.

Zamieszanie szkodzi Kopeksowi - głównemu rywalowi spółki Famur. Notowania Kopeksu rownież zanurkowały, ale początkowo zdołały odrobić część strat. Pomógł komunikat (pojawił się około 50 minut po informacji o stratach Famura) o realizacji znaczącej umowy na rynku chińskim.

czy to jest zabezpieczenie , jezeli na kontrakcie wartym lekko ponad 100 mln traci sie 51 mln???d'oh!

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
128
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 431
Wysłane: 27 stycznia 2009 12:13:26 przy kursie: 1,00 zł
WatchDog napisał(a):

Jest tych firm od metra, co można zobaczyć np. tutaj:
katalog.onet.pl/776,maszyny-ur...

Te notowane na rynku są klasyfikowane jak Przemysł elektromaszynowy:
www.stockwatch.pl/Stocks/Secto...

I tutaj wybrałem nasze publiczne firmy górnicze:

kliknij, aby powiększyć

Od razu widać, że wskaźnikowo nie są podobne do siebie. Przyjrzymy się zatem bliżej Famurowi na tle Kopka.

Famur ma przychody roczne 1 mld złotych i pisze o sobie "największy", ale skonsolidowany Kopex (gdzie jest wiele spółek, także spoza core businessu) to 1,6 mld zł.
Kopex ma marżę zysku netto około 5%, a Famur nawet dwukrotnie więcej.
Obracają sporo różnym majątkiem: Famur 1,2 mld zł (w tym 102 mln niematerialne), z tego kapitał własny 670 mln zł, a Kopex 2,9 mld zł (w tym 1,2 mld niematerialne), z tego kapitał własny 2 mld zł.
Jest jasne, że efektywność obu przedsiębiorstw znacznie się różni: stopa zwrotu z aktywów dla Famuru to 1,6%, a dla Kopka 0,8%. W obu wypadkach jest to dramatycznie mało. Podobne proporcje są przy kapitałach własnych.

Teraz zadłużenie. Zobowiązania stanowią 44% majątku Famuru, natomiast w Kopeksie tylko 28%. Trzeba jednak pamiętać, że Famur ma tylko 102 mln majątku niematerialnego, a Kopex aż 12 razy tyle, jako "wartość firmy jednostek powiązanych". Gdyby to odnieść tylko do majątku trwałego, to wskaźniki pokrycia całkowitego długu majątkiem trwałym (+gotówka) dla Famuru wynoszą 100%, a dla Kopexu tylko 85%. Oznacza to, że Kopex jest jednak silniej zadłużony w kategoriach realnych.

Zadłużenie przekłada się na koszty finansowe, czyli odsetki. Famur zapłacił w tym roku 18 mln zł odsetek, co stanowiło 2,4% jego przychodów, zaś Kopex zapłacił 12,5 mln zł, co stanowiło niecały 1% jego przychodów.

Zajrzyjmy jeszcze tam gdzie wzrok nie sięga, czyli na zobowiązania pozabilansowe. Famur nie wykazuje nic, natomiast Kopex przyznaje się do kwot aż 1,2 mld należności warunkowych i 2,4 mld zobowiązań warunkowych. Bierze się to z gwarancji, poręczeń i weksli, wystawianych sobie w różne strony zarówno na zabezpieczenie pożyczek udzielanych w ramach grupy, jak i na zabezpieczanie kredytów bankowych. Rozmiar może przestraszyć, chociaż nie pokuszę się o ocenę, gdyż nie znam szczegółów oraz nie znam uwarunkowań finansowych tej branży.

Podsumowanie? Chyba udało mi się uniknąć oceny spółki tak na wprost: dobra czy niedobra ;)
Szczerze mówiąc nie pracowałem nigdy przy górnictwie ani przemyśle elektromaszynowym, dlatego takiej miarodajnej oceny wystawić nie potrafię. Jest dla mnie jasne, że Famur jest spółką bardziej zyskowną i efektywną, a Kopex większą i o nieco lepszej strukturze finansowej - choć są to firmy bardzo podobne. Rynek uważa, że Kopex ma za duży kapitał (stąd niższy wskaźnik C/WK), ale uważa również, że Famur będzie szybciej rosnąć (wyższe C/P), oraz że Kopex niebawem poprawi zyskowność (wyższe C/ZO).

A czemu szanowny HER DEREKTOR pominął w zestawieniu Fasing?

WatchDog
WatchDog PREMIUM
32
Wysłane: 27 stycznia 2009 14:14:24 przy kursie: 1,00 zł
Przeoczyłem byłem :(
GPW go wsadziła w sektor... metalowy.
Ale przy rocznych przychodach 89 mln zł można powiedzieć, że do tego nie przystaje wielkością...
Wskaźniki dodam do obrazka, żeby był komplet.

pabla69
0
Wpisów: 104
Wysłane: 4 marca 2009 22:26:10 przy kursie: 0,85 zł
Do obserwacji !!! (jak dla mnie oczywiściebinky )

W zasadzie jedyna spółka mająca problemy z opcjami i dobre fundamenty, która nie miała sensownej korekty.
Do tego stały mariaż z Kopexem, który jak to u nos godają dre do góryAngel

Dotychczas już gorsze walory na pół bankruty odbiły.
Famurowi bankructwo nie grozi ale korekta wzrostowa chyba tak.

Tak jak Kopek oberwał rykoszetem przy opcjach od Famuru. Może tym razem zarazi się wirusem wzrostu od KopkaWhistle

Ostatnio przemysłówki trendi...

Edytowany: 4 marca 2009 22:28

WatchDog
WatchDog PREMIUM
32
Wysłane: 4 marca 2009 22:30:28 przy kursie: 0,85 zł
1,22 zł na akcję, fundamentalnie. Z lekką rezerwą na trwałość zysku - część pozycji walutowej może być ciągle otwarta.
Też się rozwija, ale Kopek jednak jest trochę z przodu. Jeśli uda im się nie konkurować, tylko dyktować ceny, podzielą się rynkami i obaj ładnie zarobią. W przeciwieństwie do durnej konkurencji na gruncie chorych ambicji. Konkurencja musi być - ale zdrowa. Nie pyrrusowa.

wienio-s
0
Wpisów: 2
Wysłane: 5 marca 2009 14:12:42 przy kursie: 0,82 zł
Gdzie on ma dno? Ktyos wie?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7