pixelg
FAMUR - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

FAMUR [FMF]

AKTUALNY KURS: 2,385 zł (+0,21%) 10-05-2021 17:00
remee
0
Wpisów: 29
Wysłane: 31 marca 2011 00:52:42 przy kursie: 3,73 zł

gornictwo.wnp.pl/famur-ma-dwa-...

dobry news, akurat pod śliczną kontynuację trendu wzrostowego ;)
http://www.puzzla.pl - tym zarabiam na waciki
Ofiara petrohipnozy - leczenie wciąż trwa

IDM, FMF, CRM i kilka innych drobiazgów
obserwuję: SGR, HEL, IPX, SNS, OIL

antonw
0
Wpisów: 62
Wysłane: 24 maja 2011 23:29:41 przy kursie: 3,70 zł
grupa Famur sie rozrasta: gornictwo.wnp.pl/glinik-w-obje...

MaciekJakis
0
Wpisów: 3
Wysłane: 3 czerwca 2011 12:10:23 przy kursie: 3,90 zł
Kolejne info - Famur dostarczy kombajn za 70,7 mln zł do Silesii.
www.parkiet.com/artykul/7,1059...

marcin2003
0
Wpisów: 4
Wysłane: 18 czerwca 2011 11:18:01 przy kursie: 3,78 zł
Dywidenda będzie wypłacana w akcjach. Jak to wygląda technicznie? Czy też jest odcinana od kursu? Jaki podatek?

Fidiasz
5
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 154
Wysłane: 20 czerwca 2011 11:29:19 przy kursie: 3,66 zł
Nie ma to jak "duża" płynność na walorze. W pół do południa i wolumen=1 obrót=3.77 :)

Swoją drogą, podłączam się do pytania kolegi powyżej. Nigdy dotąd nie brałem udziału w dywidendzie wypłacanej w formie akcji, stąd też rad byłbym uzyskać jakieś wsparcie merytoryczne w tym temacie.

EDIT:
Link do Encyklopedii Zarządzania

Poszukałem i znalazłem jakieś podstawowe info (link powyżej)
Edytowany: 20 czerwca 2011 11:35

wariat
0
Wpisów: 88
Wysłane: 20 czerwca 2011 11:34:13 przy kursie: 3,66 zł
Na mój gust dywidenda (niezależnie od sposobu wypłaty) zostanie odjęta od ceny akcji.

Czy ktoś się orientuje czy akcje Zamet i/lub PGO będą notowane na GPW czy NC? Nigdzie nie mogę znaleźć wykresów cen dla tych spółek... Chciałbym wiedzieć jak wygląda sprawa upłynnienia tych papierów.

Fidiasz
5
Wysłane: 20 czerwca 2011 11:42:39 przy kursie: 3,66 zł
Nie udało mi się znaleźć żadnej informacji planach wprowadzenia tych spółek na rynek w tym roku. W związku z tym obawiam się, że dla drobnych graczy (takich jak ja) upłynnienie tego towaru będzie kłopotliwe.

Fidiasz
5
Wysłane: 20 czerwca 2011 12:03:17 przy kursie: 3,66 zł
Ooo, przepraszam, nie dokładnie szukałem.

Oto co zamierza FAMUR :)

Cytat:
W wyniku przeprowadzonych działań, na GPW obecne będą trzy grupy kapitałowe. Będą one działały w komplementarnych segmentach rynku: produkcji maszyn i urządzeń dla górnictwa podziemnego (Famur), odlewniczym (PGO) oraz budowy maszyn i konstrukcji stalowych (Zamet Industry).
Edytowany: 20 czerwca 2011 12:04

wariat
0
Wysłane: 20 czerwca 2011 13:12:12 przy kursie: 3,66 zł
Z komunikatu spółki z dn. 30.05.2011 wynika, iż w ramach dywidendy chcą wypłacić maksymalnie 96300k akcji spółki Zamet i tyle samo akcji spółki PGO. Liczba akcji Famur wynosi 481500k, stąd wychodzi współczynnik 0,2.

Innymi słowy, posiadając 5 akcji Famur w ramach dywidendy otrzymam:
- 1 akcję spółki Zamet
- 1 akcję spółki PGO
- (5*0,62 - 2,50) = 0,60 zł brutto gotówki.

Wydaje mi się, że wyliczenia są poprawne.

Do znających branżę - jak wygląda kwestia wyceny spółek Zamet i PGO? Czy 2,50 (suma wartości jednej akcji Zamet i jednej akcji PGO) to dużo czy mało?

wariat
0
Wysłane: 7 lipca 2011 22:30:25 przy kursie: 3,85 zł
Przyglądał się ktoś prospektom emisyjnym Zametu i PGO? Z tego co widzę, to pierwsza jest wyceniana na 70 groszy za papier, druga na równo złotówkę. Czy takie same wartości brane są przy przydzielaniu dywidendy? Oznaczałoby to że przy pięciu akcjach brutto zostaje 1,40 zł.

BEAS
0
Wpisów: 1
Wysłane: 29 lipca 2011 15:34:13 przy kursie: 3,77 zł
Ciekaw jestem jak na tym wyjdą mali inwestorzy, posiadam jedynie 200 akcji spółki, a po transakcjach widzę że nie jestem jedyny z takim małym udziałem akcji famur w portfelu. Po wypłacie dywidend o ile dobrze rozumiem zostanę posiadaczem pakietów akcji 2 spółek o wartości ok. 30 zł za akcje każdej z nich:) Więc albo sprzedam akcje z prowizją 3 zł co stanowi 10% wartości akcji ( dochodowy to jedno ale do tego stracę jeszcze ok. 10% przy "spieniężeniu" dywidendy w postaci prowizji) albo zdeterminuje mnie to do ich dokupienia... Może to trochę zamieszać przed dywidendą, mali jak ja będą się pozbywać akcji, a poważniejsi gracze będą akcje akumulować by pakiety spółek otrzymanych opiewały sensowną ich ilość. Mam nadzieję że jest jakiś błąd w mojej logice, w innym wypadku taka forma wypłaty dywidendy jest bardzo nieprzyjazna mniejszym inwestorom. Co o tym sądzicie?

Fidiasz
5
Wysłane: 29 lipca 2011 15:43:04 przy kursie: 3,77 zł
Jestem w takiej samej sytuacji. I podobnie jak Ty, sądzę, że dywidenda wyjdzie mi bokiem. Ale z dwojga złego, skoro już siedzę w FAMUR, to wezmę to co dają i już :)

wariat
0
Wysłane: 29 lipca 2011 19:27:36 przy kursie: 3,77 zł
Jest też inna opcja - teraz dywidenda a potem, z upływem czasu, dobierasz PGO i Zamet a potem, po jeszcze jakimś czasie, wywalasz całość. Ja mam trochę więcej akcji i przyznam że ze szczególną uwagą przyglądam się zagrywkom. Jakiś czas temu miałem wrażenie że ktoś ewidentnie hamuje popyt - wyglądało na to że kurs spokojnie dobiłby do 4.00. Teraz drugi dzień z rzędu, w trakcie notowań spadki (zapewne z uwagi na sytuację na szerokim rynku) a pod koniec ktoś kurs wyciąga na zero. W przypadku Żywca miałem rację co do zachowania kursu, tu też mam dobre przeczucia :) Na pewno dywidenda powinna zainteresować większych graczy, drobni raczej się wysypią, z wymienionych przez Was powodów. Może to jest przyczyna dla której sternik nie pozwalał cenie rosnąć... A może to tylko moje subiektywne wrażenia co do zachowania kursu :)

MichalBednarz
0
Wpisów: 64
Wysłane: 31 lipca 2011 13:38:18 przy kursie: 3,77 zł
na miesięcznym 4zł to spory opór fibo z różnych opcji (ze 3 do wyboru).Shame on you

kliknij, aby powiększyć

nie zamieszczam już niższych interwałów, ale na nich np. na tygodniowym jest zdaje się trójkąt symetryczny pod tymi 4zł. Nawet opadający wolumen pasuje.

Siłą rzeczy przebitka 4zł to kontynuacji zwyżki.salute

wariat
0
Wysłane: 1 sierpnia 2011 12:58:45 przy kursie: 3,84 zł
Dzięki za kontradyktoryjne do mojego spojrzenie :) parę tygodni temu dopatrywałem trójkąta zwyżkującego. Tak czy inaczej uważam, że w perspektywie kilku miesięcy da radę tutaj dobrze zarobić. Po pierwsze z uwagi na dywidendę a "chwilę" później debiut spółek zależnych. Czego sobie i wszystkim życzę :)

MichalBednarz
0
Wysłane: 1 sierpnia 2011 18:31:42 przy kursie: 3,84 zł
Np. w wykresie liniowym istotnie jest trójkąt zwyżkujący, to prawda. Ale trójkąt to trójkąt, wymowa ta sama. Podkreśla konsolidację w ruchu, a fibo podkreślałoby kluczowy punkt do przebicia.

Byle nie było wybicia dołem Shame on you

wariat
0
Wysłane: 1 sierpnia 2011 21:24:31 przy kursie: 3,84 zł
Tutaj może być pewna konsternacja przy analizie wykresu w dłuższej perspektywie. Odcięcie na poziomie 16% da na wykresie mylny sygnał. Stąd wydaje mi się, że sternik powinien podpompować kurs przed odliczeniem. Po pierwsze dałoby to podstawy do dalszego wzrostu (uzasadnionego choćby zbliżającymi się debiutami), po drugie samo odcięcie będzie mniej "bolało". Mam nadzieję że moje przeczucie się sprawdzi :)

MichalBednarz
0
Wysłane: 1 sierpnia 2011 21:52:45 przy kursie: 3,84 zł
wszystko zależy od danego serwisu, bo jedne jak jest jakie odcięcie dają dziurę. Stooq "obniża" to co było "przed". Mogliby się cymbały zdecydować na jedną wersję, a nie że jedni pokazują tak wykres, a drudzy tak.Think

Fidiasz
5
Wysłane: 3 sierpnia 2011 13:31:08 przy kursie: 3,75 zł
Kiedy dokładnie będzie odcinana dywidenda od kursu?

Szczepan Łangowski
0
Wpisów: 446
Wysłane: 7 sierpnia 2011 19:54:38 przy kursie: 3,62 zł
Omówienie wypłaty dywidendy niepieniężnej Famur S.A.

Famur w innowacyjny sposób zaplanował wypłatę premii dla akcjonariuszy za 2010 - dywidenda niepieniężna to niespotykany ale i dość złożony sposób nagradzania posiadaczy akcji na GPW. Stwarza on problemy w wycenie otrzymanych walorów. Famur nagrodził akcjonariuszy ponad 17% premią, czyli sporo w porównaniu do konkurencji na warszawskim parkiecie (poniżej link z zestawieniem). Jednakże pozostaje pytanie czy nominał otrzymanych w ramach dywidendy akcji zbliżony jest do wartości wewnętrznej spółek których udziałowcami staną się akcjonariusze Famuru?

http://www.stockwatch.pl/dywidendy/

Dywidenda w pigułce

Na początek kilka najważniejszych informacji na temat wysokości i harmonogramu przyznania dywidendy:

• Wysokość dywidendy = 298 530 000 PLN (240 800 000 PLN = akcje, 57 800 000 PLN = gotówka na podatek)
• Wartość dywidendy na akcję = 0,62 PLN
• Liczba akcji objętych dywidendą = 481 500 000
• Dzień dywidendy 16 sierpnia 2011
• Termin wypłaty dywidendy 6 września 2011

Zamiast gotówki akcjonariusze Famuru otrzymają walory dwóch spółek z Grupy. Zamet oraz Polska Grupa Odlewnicza (PGO) nie do końca korelowały z core businessem Famuru i w wyniku reorganizacji ich akcje zostaną przekazane akcjonariuszom producenta maszyn i urządzeń dla górnictwa. Dodatkowo dywidenda niepieniężna powoduje konieczność odprowadzenia podatku, z tego powodu Famur przekaże prawie 58 MPLN gotówki jednakże zostanie ona odprowadzona bezpośrednio do Urzędów Skarbowych bez udziału akcjonariuszy. Za każde 5 akcji Famuru akcjonariusz otrzyma po jednej akcji Zamet oraz PGO, które docelowo mają być notowane na GPW – debiut planowany jest na przełomie września i października. Na dzień dzisiejszy 100% udziałowcem Zamet oraz PGO jest Famur, po dywidendzie struktura własnościowa tych spółek będzie identyczna jak producenta maszyn i urządzeń dla górnictwa.

kliknij, aby powiększyć

Sytuacja finansowa Zamet

Pod nazwą Zamet ukrywają się dwa podmioty (Zamet Industry oraz Zamet Budowa Maszyn) których głównym profilem działalności jest produkcja urządzeń do podwodnego wydobycia ropy i gazu (sektor offshore) oraz projektowanie i produkcja maszyn dla przemysłu hutniczego i innych sektorów gospodarki. Rok 2010 był dla Zametu przełomowy, gdyż po przejęciu za kwotę 85 MPLN 100% udziałów w Zamet Budowa Maszyn grupa znacząco poprawiła wyniki. Po akwizycji sytuacja finansowa ustabilizowała się jednakże ciągle trzeba mieć na uwadze, iż spółka jest w trakcie sporu sądowego z ING odnośnie rozliczenia opcji walutowych. Kwota sporu to około 24 MPLN, Zamet stworzył na nią rezerwę, ale przegrana może wpłynąć negatywnie na poziom zadłużenia i sytuację gotówkową spółki.

Plan Zametu na 2011 przedstawia się następująco (prognoza została zweryfikowana przez audytora):

• Przychody = 162 300 000 PLN
• EBIT = 17 994 000 PLN
• EBITDA = 21 128 000 PLN
• Zysk netto = 12 519 000 PLN

Prognoza jest bardzo ambitna szczególnie porównując ją z wynikami pierwszego kwartału br., dodatkowo zawirowana na europejskim rynku, gdzie Zamet plasuje większość produkcji, w mojej ocenie mogą spowodować spore trudności w realizacji przedstawionego planu.

Sytuacja finansowa PGO

Sytuacja finansowa Polskiej Grupy Odlewniczej w mojej ocenie prezentuje się zdecydowanie gorzej. Systematycznie spadająca rentowność, konieczność restrukturyzacji core businessu w związku z kryzysem i ograniczeniem popytu negatywnie wpłynęło na wyniki spółki. Co gorsza w przeciwieństwie do Zametu PGO nie przedstawiło wyników za pierwszy kwartał 2011. Dogłębna analiza prospektu emisyjnego pokazuje, iż na koniec kwietnia 2011 PGO wygenerowało ponad 5 MPLN straty. Oczywiście inwestorzy nie powinni wyciągać z tej pozycji jednoznacznych wniosków, gdyż strata może wynikać z jednorazowych operacji lub sezonowości sprzedaży, ale w mojej ocenie zarząd spółki winien jest potencjalnym akcjonariuszom przedstawienia pełnych wyników PGO za bieżący okres.

Plan PGO na 2011 przedstawia się następująco (prognoza została zweryfikowana przez audytora):

• Przychody = 253 737 600 PLN
• EBIT = 20 841 300 PLN
• EBITDA = 29 668 400 PLN
• Zysk netto = 13 944 000 PLN

Wyceny Zamet i PGO

Poniższe tabele przedstawiają wycenę akcji Zamet przy cenie 1, 5 PLN , bazując na wynikach za pierwszy kwartał 2011

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Analizując powyższe wyceny ciężko nie mieć wrażenia, iż przedstawiona cena (1,5 PLN) po której akcjonariusze Famuru obejmować będą akcje Zametu jest po prostu wysoka. W mojej ocenie dyskontuje ona już potencjalną poprawę wyników na poziomie przedstawionego planu na 2011. Słuszność tej tezy potwierdza transakcja zakupu Zamet Budowa Maszyn, który został zakupiony za kwotę 85 MPLN przy EBITDA około 15 MPLN, co daje mnożnik ca. 6. Wycena akcji Zametu bazującą na EBITDA x mnożnik 6.

• Bieżące wyniki = 0, 67 PLN
• Plan na 2011 = 1,50 PLN

Poniższe tabele przedstawiają wycenę akcji PGO przy cenie 1 PLN, bazując na wynikach za 2010

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Analiza wycen pokazuje, iż PGO oddawany jest akcjonariuszom Famuru po mało atrakcyjnej cenie. Co prawda wyceny majątkowe pokazują nieznaczny potencjał do wzrostów jednakże metody mnożnikowe dają już sygnał ostrzegawczy i wskazują co jest największym problemem PGO – efektywność wykorzystania posiadanych aktywów. Spółka ma potężny majątek ale w ostatnich okresach nie potrafi go odpowiednio wykorzystać, co znalazłoby odzwierciedlenie w rentowności. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze negatywny trend wyników PGO, a w szczególności prawdopodobne straty wygenerowane w bieżącym roku które będą miały wpływ na metody dochodowe, których bez pełnego przedstawienia wyników za pierwszy kwartał nie podejmuje się przedstawić.

Wpływ dywidendy na wyniki Famuru

Pozostaje jeszcze pytanie w jaki sposób wypłata dywidendy wpłynie na wyniki Famuru? W analizie pomijam fakt spadku obrotów, kapitalizacji oraz ewentualne pogorszenie rentowności – o tym więcej przy omówieniu sprawozdania za pierwsze półrocze 2011. Famur w dość ograniczony sposób informuje na temat wyceny Zametu oraz PGO w swoich sprawozdaniach finansowych. Dopiero ostatnie raporty bieżące i uchwała o wypłacie dywidendy wskazują, iż w księgach producenta maszyn i urządzeń dla górnictwa obie spółki wyceniane są ca. 244 PLN, co dałoby niecałe 4 MPLN straty Famuru to zrealizowania w trzecim kwartale br.

kliknij, aby powiększyć

Podsumowując, dywidenda niepieniężna to z jednej strony na pewno innowacyjny sposób wypłaty premii dla inwestorów. Z drugiej jednak strony stwarza ona sporo problemów w ocenie, co pokazuje powyższe omówienie. Famur przekazał akcjonariuszom akcje Zametu, których wartość w mojej ocenie jest na dzień dzisiejszy nie do końca adekwatna do generowanych wyników. Walory PGO z potencjałem do wzrostu bazującym na wycenach majątkowych, jednakże trzeba mieć ciągle na uwadze iż spółka ta notuje coraz słabsze wyniki. Dla mnie kwestią otwartą jest brak sprawozdania PGO za bieżący okres, które pozwoliłyby na przedstawienie pełnej wyceny tej spółki również metodami dochodowymi.

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15