pixelg
Dywergencja - Analiza techniczna - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2

Dywergencja

Teresa
Teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 4 713
Wysłane: 13 stycznia 2009 16:57:22
Dywergencja czyli rozbieżność to sytuacja gdy linia trendu wyznaczona na dwóch maksimach (lub minimach w trendzie spadkowym) wykresu ceny ma inny kierunek niż linia wyznaczona na minimach(lub maksimach) wskażnika.
Zazwyczaj zapowiada odwrócenie trendu.

Według Aleksandra Eldera wyróżniamy trzy klasy dywergencji.

- Dywergencje klasy A
- Dywergencje klasy B
- Dywergencje klasy C

Dywergencja klasy A pojawia się, gdy ceny osiągają nowe ekstrema (minimum w trendzie spadkowym lub maksimum w
trendzie wzrostowym) a linia trendu wyznaczona na minnimach(maksimach) wskaźnika jest skierowana w przeciwną stronę
do linii trendu wyznaczonych na wykresie ceny.

W trendzie wzrostowym:

kliknij, aby powiększyć

W trendzie spadkowym:

kliknij, aby powiększyć

Dywergencja klasy B pojawia się, gdy wykres ceny tworzy podwójny szczyt (lub podwójne dno) a wskaźnik towrzy nowe
maksimum niżej (lub nowe minimum wyżej dla podwójnego dna)

W trendzie wzrostowym:

kliknij, aby powiększyć

W trendzie spadkowym:

kliknij, aby powiększyć

Dywergencja klasy C pojawia się, gdy wykres ceny tworzy nowe minimum w trendzie spadkowym (lub maksimum w trendzie
wzrostowym) a wskaźnik tworzy podwójne dno w trendzie spadkowym (lub podwójny szczyt w trendzie wzrostowym).
Dywergencja Klasy C jest najsłabsza.

W trendzie wzrostowym:

kliknij, aby powiększyć

W trendzie spadkowym:

kliknij, aby powiększyć
A wiesz przynajmniej dlaczego przegrałeś?...

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wpisów: 9 778
Wysłane: 13 stycznia 2009 18:53:07
Teresa napisał(a):
Dywergencja czyli rozbieżność to sytuacja gdy linia trendu wyznaczona na dwóch maksimach (lub minimach w trendzie spadkowym) wykresu ceny ma inny kierunek niż linia wyznaczona na minimach(lub maksimach) wskażnika.
Zazwyczaj zapowiada odwrócenie trendu.

Teresa, wkładasz dużo pracy w opisanie tego wszystkiego... Tworzysz almanach dla początkujących. Dywergencja... Bardzo dużo techników przywiązuje do nich wagę. Nawet mój mentor dr Elder... Ja na tomiast nigdzie nie moge znaleźć dlaczego niby dywergencja ma zwiastować odwrócenie trendu... To pytanie podstawowe... Czy ma sens na wszystkich wskaźnikach i jaka jest skuteczność... ? W jakiej perspektywie czasowej może dojść do domniemanego odwrócenia? Na te pytania trzeba odpowiedzieć... O reszcie można poczytac gdzie indziej... Tym powinien się SW wyróżniać... Dlaczego to ma działać.

Snake
Snake PREMIUM
Wpisów: 400
Wysłane: 13 stycznia 2009 22:27:34
W tym tygodniu (już za dni parę) na www.atinwestor.pl o dywergencjach właśnie. Negatywnie. Do poczytania z trochę innego niż almanachowy punktu widzenia. Zapraszam.

Teresa
Teresa PREMIUM
Wysłane: 13 stycznia 2009 22:30:08
Jeśli chodzi o występowanie to dywergencje pojawiają się we wszystkich interwałach czasowych dlatego pytanie o perspektywę czasową trzeba odnieść do interwału w jakim się działa. Odwrócenie następuje zazwyczaj po utworzeniu drugiego ekstremum. Choć wiadomo, że z prawej strony wykresu wszystko wydaje się proste i oczywiste.

Czemu dywergencja miała by zwiastować odwrócenie? Właśnie. Może choć nie musi. To jak pytanie czemu patterny odwrócenia trendu sygnalizują odwrócenie. Hmmm... Nie wiem. Słusznie zadałeś pytanie o skuteczność choć niestety danych co do skuteczności nie mam. Jeśli ktoś ma to proszę o podanie.

Najczęściej do określania dywergencji stosuje się różnego rodzaju oscylatory czy średnie. Tu jest duża dowolność i wiele możliwości. Najczęściej wykorzystywane wskaźniki do określania dywergencji to:
Oscylator Stochastyczny,RSI, MACD,CCI czy MOMENTUM.
Jest tu duża swoboda z ustawieniami ilości okresów wstecz czy innych ich parametrów.
Ciężko więc doradzić jakiś gotowy zestaw, a skuteczność zapewne też w pewnej mierze zależy od użytego wskaźnika i jego parametrów.

Jeśli ktoś chce się podzielić swoją wiedzą o dywergencjach to zapraszam

:cheers:

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 13 stycznia 2009 22:44:28
Teresa napisał(a):
Jeśli chodzi o występowanie to dywergencje pojawiają się we wszystkich interwałach czasowych dlatego pytanie o perspektywę czasową trzeba odnieść do interwału w jakim się działa. Odwrócenie następuje zazwyczaj po utworzeniu drugiego ekstremum.

Zrozumiałe jest, że w którym się spotyka dywergencję to w tym należy oczekiwać odwrócenia. ALE:
-wskaźnik rysuje dywergencję a kurs dalej spada. ILE MUSI UPŁYNĄĆ CZASU W TYM INTERWALE aby można było oczekiwać odwrócenia? To że kiedyś ono nastąpi to pewne... TYLKO KIEDY bo to jest wartość analityczna...

Teresa napisał(a):

Choć wiadomo, że z prawej strony wykresu wszystko wydaje się proste i oczywiste.
Czemu dywergencja miała by zwiastować odwrócenie? Właśnie. Może choć nie musi. To jak pytanie czemu patterny odwrócenia trendu sygnalizują odwrócenie. Hmmm... Nie wiem.

Formacje świecowe czy liniowe da się wytłumaczyć na zasadzie relacji popytu i podaży, bądz jak kto woli psychologii. A tutaj?
Po co pisać o czymś jeśli nie wie się dlaczego?

Teresa napisał(a):

Słusznie zadałeś pytanie o skuteczność choć niestety danych co do skuteczności nie mam. Jeśli ktoś ma to proszę o podanie.

Nic prostszego... "BackTEST w AMI... Warte więcej niż wszystkie obrazki jakie zamieściłeś... Bo daje pewną wartość analityczną

Teresa napisał(a):

Najczęściej do określania dywergencji stosuje się różnego rodzaju oscylatory czy średnie. Tu jest duża dowolność i wiele możliwości.
Najczęściej wykorzystywane wskaźniki do określania dywergencji to:
Oscylator Stochastyczny,RSI, MACD,CCI czy MOMENTUM.
Jest tu duża swoboda z ustawieniami ilości okresów wstecz czy innych ich parametrów.
Ciężko więc doradzić jakiś gotowy zestaw, a skuteczność zapewne też w pewnej mierze zależy od użytego wskaźnika i jego parametrów.

Zapytałem w jakich to jest zasadne a w jakich nie. Nie pytałem o to w jakich najczęściej się używa...

PS: Snake czytam i czekam... :albino:

Edytowany: 13 stycznia 2009 22:45

Snake
Snake PREMIUM
Wysłane: 13 stycznia 2009 23:27:10
Ja też bardzo uważnie uważnie czytam Twoje komentarze. Ostatnio ok. 10 godzin poświęciłem na grzebanie w tym rozkładzie log-normalnym... Mam już pewne wnioski, skojarzenia... Może jeszcze kiedyś to poruszę. Bo to zawsze fajnie, jak się ktoś o coś szczegółowego, mądrego dopyta, poruszy ważne kwestie, a nie tylko "czy wzrośnie, czy spadnie" lub "bo tak ponoć piszą". O dywergencjach chyba w sobotę Dapi wrzuci: "Woda mineralna, psia karma i dywergencje". Czyli o matematycznych odpadkach.

Teresa
Teresa PREMIUM
Wysłane: 13 stycznia 2009 23:28:05
To nie jest tak, że wskaźnik rysuje dywergencję a cena robi swoje. Dywergencja powstaje po utworzeniu ekstremów na wykresie ceny i wskaźnika. Jest właśnie niezgodnością między ceną a wskaźnikiem. Nie ma więc możliwości by zaistniała opisana przez Ciebie sytuacja.
Jeśli natomiast po utworzeniu dywergencji cena znów się odwróciła to możemy po prostu uznać ją za nie udaną.

Jak sam zauważyłeś gromadzę w jednym miejscu podstawy wiedzy AT.
Skoro takie autorytety jak Twój mentor dr Elder wypowiadają się na ten temat to sądzę, że jest to warte odnotowania.
Nie muszę jednak wiedzieć dokładnie jak działa silnik by napisać, że działa.

Co do Back testu... To co proponujesz w jakim interwale dla jakiej spółki (czy może dla wszystkich spółek we wszystkich interwałach)? Czy skuteczność określić dla każdego rodzaju dywergencji osobno, czy dla wszystkich razem? Dla trendu spadkowego czy rosnącego? Można spędzić nad tym naprawdę dużo czasu.
Nie wyważam otwartych drzwi. Zadałeś pytanie i szczerze ci odpowiedziałem. Szkoda, że ta odpowiedź nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca.
Suche liczby dla kogoś kto zaczyna i szuka różnych dróg nie są na pewno więcej warte niż zamieszczone grafiki.
Czasem jedna grafika jest warta więcej niż milion słów.

Co do zasadności użycia konkretnych wskaźników to powtórzę Twoje pytanie.
Może ktoś odpowie

:albino:

Snake
Snake PREMIUM
Wysłane: 13 stycznia 2009 23:29:06
ps. Teresa, ale Elder to doktorem z psychiatrii jest, nie z matematyki... :blah5: :blah5: :blah5: ... nieważne... Sick

Teresa
Teresa PREMIUM
Wysłane: 13 stycznia 2009 23:36:08
To sora :blackeye: może się do niego udam na poradę angel4
Edytowany: 13 stycznia 2009 23:36

szooler
szooler PREMIUM
Wpisów: 2 112
Wysłane: 13 stycznia 2009 23:41:11
Przydatne są te dywergencje.Słusznie,nie trzeba znac silnik,żeby ''jechać''angel4
"Fortuna favet fortibus"

Snake
Snake PREMIUM
Wysłane: 14 stycznia 2009 00:23:00
szooler napisał(a):
Przydatne są te dywergencje.Słusznie,nie trzeba znac silnik,żeby ''jechać''angel4

Racja. Ale zawsze warto wiedzieć, dokąd się jedzie angel4
Cały myk polega na tym, że nikt jeszcze nie robił wskaźnika, żeby właśnie dywergencje pokazywał. To zwykłe "efekty uboczne".

To jakby zachwycać się wydawanym przez silnik odgłosem. Też można.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 14 stycznia 2009 00:24:22
Teresa napisał(a):
To nie jest tak, że wskaźnik rysuje dywergencję a cena robi swoje. Dywergencja powstaje po utworzeniu ekstremów na wykresie ceny i wskaźnika. Jest właśnie niezgodnością między ceną a wskaźnikiem. Nie ma więc możliwości by zaistniała opisana przez Ciebie sytuacja.
Jeśli natomiast po utworzeniu dywergencji cena znów się odwróciła to możemy po prostu uznać ją za nie udaną.

to zapytam inaczej... Jak interpretować czy mamy już dywergencję (wzrost po minimum cenowym, warunek konieczny istnienia ekstremum) czy po dywergencji mamy zmianę trendu? Bo można napisać, przy tej definicji, że ma 100% skuteczność, tylko czasmi nowy trend trwa jedną sesje... A jeśli dywergencja powstaje między wskaźnikiem opartym cenę L i się wyrysuje w cenach L a close nadal zgodny z trendem?
Teresa napisał(a):

Jak sam zauważyłeś gromadzę w jednym miejscu podstawy wiedzy AT.
Skoro takie autorytety jak Twój mentor dr Elder wypowiadają się na ten temat to sądzę, że jest to warte odnotowania.
Nie muszę jednak wiedzieć dokładnie jak działa silnik by napisać, że działa.

To, że Elder uważa dywergencje za "jedne z najsilniejszych sygnałów" nie oznacza, że muszę się z nim zgodzić...
A CZY JESTEŚ PEWIEN ŻE SILNIK DZIAŁA?
To tak jakby napisać, że na giełdzie da się zarabiać, tylko nie wiem jak...
Teresa napisał(a):

Co do Back testu... To co proponujesz w jakim interwale dla jakiej spółki (czy może dla wszystkich spółek we wszystkich interwałach)? Czy skuteczność określić dla każdego rodzaju dywergencji osobno, czy dla wszystkich razem? Dla trendu spadkowego czy rosnącego? Można spędzić nad tym naprawdę dużo czasu.
Nie wyważam otwartych drzwi. Zadałeś pytanie i szczerze ci odpowiedziałem. Szkoda, że ta odpowiedź nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca.

Nie tylko można spędzić dużo czasu, ale trzeba... Inaczej kształci się takich techników, że mają wtopę 50% na rosnącym trendowym rynku. Wyniki dla różnych interwałów czasowych powinny być podobne. Wystarczy jeden aby uzmysłowiś jaka jest siła... Ja nie stram się zanegowac Twojwj pracy, a jedynie sprowokowac Cię do pełniejszej wypowiedzi, bo uważam że lepiej znać jedno narzędzie dobrze niż 10 połebkach...
Teresa napisał(a):

Suche liczby dla kogoś kto zaczyna i szuka różnych dróg nie są na pewno więcej warte niż zamieszczone grafiki.
Czasem jedna grafika jest warta więcej niż milion słów.

Zgoda, tylko że grafiki nie przekazują wiedzy... Żadnej wiedzy... Bo nie wiadomo jaka jest wartośc analityczna... Może się sprawdzac w 99% i w 1%. Dla kogos kto zaczyna i znajduje Twoje wykresy i opisy wartośc skuteczność dywergencji oceni na powyżej 50% a sądzę iż bliżej 90... Zdanie typu: Dywergencja w okresie 2000-2005 na spółkach z WIG20 wystąpiła xxx razy, po czym trend badany po yy dniach był wzrostowy w zzz przypadkach. Średni wzrost miał tyle i tyle % w tym czasie. To już nie pobudza wyobraźni, to daje pewne spojrzenie... Taka edukacja ma sens, jeśli już na forum fundamentalnym mamy rozmawiać o AT...

PS: Ja chciałbym żeby ludzie którzy się uczą nie popełniali błędów moich... Taki był cel polemiki. Więcej nie będę prowokował
Edytowany: 14 stycznia 2009 00:26

Dapi
Dapi PREMIUM
Wpisów: 1 002
Wysłane: 14 stycznia 2009 12:23:42
Dywergencja to bardzo nie wiem jak to napisać "śmierdząca" rzecz...
Trochę napisze Snake za chwilę u mnie...trochę już pokazałem ja wcześniej ale chciałbym coś wykazać jeszcze, mam nadzieję ciekawego {dzisiaj nie znam efektów więc nie napiszę co} tylko znajdę chwilę w tym całym moim organizacyjnym rozgardiaszu. Muszę coś zaprogramować i pobawić się z tym a to trwa...

Co do napisania to taki styl obrał Teresa i na inny za bardzo chyba nie ma możliwości. Zna czytalność tego co pisze na forum a więc jeżeli pisze tzn. że grupa tego wymaga. Tak myślę...
Większość czytając Eldera czy innych się nie zastanawia co z tym zrobić po przeczytaniu i to jest niestety też fakt...
Rynki mogą pozostać irracjonalne dłużej niż ty możesz pozostać wypłacalny.

Rozbudowane wykresy: www.atcharts.pl
Centrum analizy technicznej: www.attrader.pl
Edytowany: 14 stycznia 2009 12:26

Teresa
Teresa PREMIUM
Wysłane: 14 stycznia 2009 14:02:22
Ależ prowokuj. Nie odbieram twojej polemiki jako ataki personalne :)
anty_teresa napisał(a):

to zapytam inaczej... Jak interpretować czy mamy już dywergencję (wzrost po minimum cenowym, warunek konieczny istnienia ekstremum) czy po dywergencji mamy zmianę trendu? Bo można napisać, przy tej definicji, że ma 100% skuteczność, tylko czasmi nowy trend trwa jedną sesje... A jeśli dywergencja powstaje między wskaźnikiem opartym cenę L i się wyrysuje w cenach L a close nadal zgodny z trendem?

To jest tak, że dywergencja powstaje dopiero po zamknięciu bara czy świecy w interwale, w którym powstała dywergencja. To, że w trakcie tworzenia świecy np w interwale 5 minutowym cena się zmienia nie powinno nas stresować. Interesuje nas sytuacja na zamknięciu. Dopiero wtedy można mówić o dywergencji. Jeśli close nadal będzie zgodny z trendem to patrząc na wykres z prawej strony może się okazać, że dywergencji nie było.

anty_teresa napisał(a):

To, że Elder uważa dywergencje za "jedne z najsilniejszych sygnałów" nie oznacza, że muszę się z nim zgodzić...
A CZY JESTEŚ PEWIEN ŻE SILNIK DZIAŁA?
To tak jakby napisać, że na giełdzie da się zarabiać, tylko nie wiem jak...

Oczywiście nie musisz się zgadzać. Na dywergencjach nie działam więc o ich sile nie będę się wypowiadał.
Czy działa? Puki nie odpalę to się nie przekonam ale z odpowiednio małym stopem(ponad drugim ekstremum) ma prawo działać. confused4 .
Jak widzę Dapi uważa, żę pachną nie świeżo Sick

anty_teresa napisał(a):

Nie tylko można spędzić dużo czasu, ale trzeba... Inaczej kształci się takich techników, że mają wtopę 50% na rosnącym trendowym rynku. Wyniki dla różnych interwałów czasowych powinny być podobne. Wystarczy jeden aby uzmysłowiś jaka jest siła... Ja nie stram się zanegowac Twojwj pracy, a jedynie sprowokowac Cię do pełniejszej wypowiedzi, bo uważam że lepiej znać jedno narzędzie dobrze niż 10 połebkach...

Tak, trzeba spędzić dużo czasu na testach. Ale czas ten powinni poświęcić ci którzy chcą grać i myślą o swojej strategii...

anty_teresa napisał(a):

Zgoda, tylko że grafiki nie przekazują wiedzy... Żadnej wiedzy... Bo nie wiadomo jaka jest wartośc analityczna... Może się sprawdzac w 99% i w 1%. Dla kogos kto zaczyna i znajduje Twoje wykresy i opisy wartośc skuteczność dywergencji oceni na powyżej 50% a sądzę iż bliżej 90... Zdanie typu: Dywergencja w okresie 2000-2005 na spółkach z WIG20 wystąpiła xxx razy, po czym trend badany po yy dniach był wzrostowy w zzz przypadkach. Średni wzrost miał tyle i tyle % w tym czasie. To już nie pobudza wyobraźni, to daje pewne spojrzenie... Taka edukacja ma sens, jeśli już na forum fundamentalnym mamy rozmawiać o AT...

Tu się nie zgodzę, grafiki obrazują jak dana dywergencja wygląda a to już coś.
Niestety co do danych o których mówisz, to takowych nie posiadam choć na pewno pokazało by to w jakiej mierze można ufać dywergencji.

Dapi
Dapi PREMIUM
Wpisów: 1 002
Wysłane: 14 stycznia 2009 15:55:05
Teresa:
Bardziej chodzi mi o sposób stosowania ale może także o to o czym Snake napisze w piątek...nie chciałbym teraz pisać bo to są Snake myśli
Dane z przeszłości są u mnie przy dywergencjach na RSI pokazane.
Rynki mogą pozostać irracjonalne dłużej niż ty możesz pozostać wypłacalny.

Rozbudowane wykresy: www.atcharts.pl
Centrum analizy technicznej: www.attrader.pl
Edytowany: 14 stycznia 2009 15:58

Snake
Snake PREMIUM
Wysłane: 16 stycznia 2009 01:46:29
No właśnie... Bynajmniej nie zaprzeczając użyteczności zjawiska, ani temu, że są osoby potrafiące właściwie je interpretować, spojrzenie na dywergencje z trochę innego punktu widzenia:
www.atinwestor.pl/lndex.php/an...

... a także czy rzeczywiście nienormalność to pozytyw (wraz z testami uwierzytelniającymi skuteczność owych, czyli coś dla analityków):
www.atinwestor.pl/lndex.php/st...

...dla zainteresowanych tematem nieco bardziej niż stwierdzenie: "dywergencje? tak, są - i to różne rodzaje". Pozdrawiam.
Edytowany: 26 stycznia 2009 20:02

Vox
Vox PREMIUM
Wpisów: 5 505
Wysłane: 6 maja 2009 20:32:17
no ale jak dywergencja (rozbieżność) może występować
jesli wskaźnik jest tylko pochodną ceny? I są to najczęściej jakieś
wykładnicze średnie kroczące.

najprawdopodobniej jedyne dywergencje
mające znaczenie to takie które powstają na wskaźnikach
korzystających z czegoś poza ceną - np. wolumenu.

Dla mnie z AT liczą się tylko

- trendy (tak proste rysowanie kresek)
- średnie kroczące
- formacje liniowe - podwójny szczyt, RGR, ORGR, podwójne dno
- wsparcia i opory wynikające z wykresu
- zmiany wolumenu

a resztę uważam za szum. im prostsze podejście do sprawy
tym lepsze wyniki.

Edytowany: 6 maja 2009 20:36

Joker
Joker PREMIUM
Wpisów: 1 416
Wysłane: 7 maja 2009 20:26:01
Osobiście często poszukuje dywergencji na indeksach. Świetnie metoda sprawdziła się podczas poszukiwań dna bessy.

mkozdon
Wpisów: 50
Wysłane: 26 maja 2009 17:09:52
Vox napisał(a):
no ale jak dywergencja (rozbieżność) może występować
jesli wskaźnik jest tylko pochodną ceny?

Jasne, ze pochodza od ceny, ale pokazuja cos, czego na pierwszy rzut oka nie widac na wykresie cenowym (i nie ma to zwiazku z wolumenem). Przykladowo dywergencja na RSI: jak sama nazwa wskazuje "relative strength index", czyli wskaznik sily wzglednej. Jak widac na kazdym wykresie kazdy dolek czy gorka ma inna sile wzgledna RSI. Stad tez dywergencje. Jezeli cena wskazuje, ze jest dobrze, bo sa coraz wyzsze dolki, a RSI (czyli siła) jest na kolejnym dolku nizsza to wiadomo, ze za tym ruchem nie stoi odpowiednia sila. Wolumen jak zwykle stanowi jedynie wzmocnienie lub oslabienie znaczenia sygnalu ("sygnalu" to za duzo powiedziane, raczej zjawiska)

v3nom
Wpisów: 3 049
Wysłane: 21 sierpnia 2010 13:56:27
Teresa napisał(a):
Czy działa? Puki nie odpalę to się nie przekonam ale z odpowiednio małym stopem(ponad drugim ekstremum) ma prawo działać.

Moim zdaniem granie pod dywergencje, to szalona strategia. Myślę, że można je stosować jedynie jako potwierdzenie zaistniałych ruchów, lub też jako przygotowanie się do akcji.

Na przykład:

1. kurs wybił trend spadkowy i utworzył wyższy dołek, do tego dywergencja na MACDO wzmacniająca znaczenie poprzednich sygnałów.

2. kurs porusza się w kanale spadkowym, ale lokalnie tworzą się wyższe dołki, do tego MACDO sygnalizuje dywergencje. Można uważniej śledzić walor.

Inne podejście jest błędne, chociażby ze względu na nieostrość pojęcia dywergencji, co próbował wyżej pokazać Anty. Think
Klika się i sprzedaje ;-)
Edytowany: 21 sierpnia 2010 13:56

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2