pixelg
IDEABANK - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35

IDEABANK [IDA]

AKTUALNY KURS: 2,58 zł (+4,88%) 12-12-2019 12:49
Vox
Wpisów: 5 517
Wysłane: 5 czerwca 2019 15:26:13 przy kursie: 2,07 zł
Cytat:
@anty
Sugerujesz, że akcjonariuszom mogą wypłacić kwotę równą cenie nominalnej? W ramach dnia dziecka? Byłoby to dość dziwne, chociaż kto ich wie? Kurs niewątpliwie oddaje jakieś dziwne kalkulacje

a moze program ideabank+ ?
wybory idą...
Edytowany: 5 czerwca 2019 15:26

kostek-mundek
Wpisów: 267
Wysłane: 5 czerwca 2019 16:00:13 przy kursie: 2,07 zł
W sumie to byłby mądry ruch ze strony BFG/KNF.
Brutalna likwidacja IDA groziłaby co najmniej kolejną paniką na GNB, może na innych małych bankach, czyli dostarczyłaby im kolejnych klientów; zrobiliby mądrze udając, że to business as usual.

Vox
Wysłane: 5 czerwca 2019 16:33:12 przy kursie: 2,07 zł
do tego aspekt polityczny - nie wiadomo co jeszcze LC ma ponagrywane na tasmach. Sytuacja jest patowa...

InwestorAmator
Wpisów: 24
Wysłane: 5 czerwca 2019 18:41:56 przy kursie: 2,07 zł
Ponowie swoje pytanie sprzed kilku/kilkunastu dni zważywszy na ostatnie newsy:

Czy to czas żeby ewakuować się z lokatami póki jeszcze się da, czy jednak poniżej 100 tys. EUR w dalszym ciągu jest bezpiecznie?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 816
Wysłane: 5 czerwca 2019 19:59:19 przy kursie: 2,07 zł
kostek-mundek napisał(a):
@anty
Sugerujesz, że akcjonariuszom mogą wypłacić kwotę równą cenie nominalnej? W ramach dnia dziecka? Byłoby to dość dziwne, chociaż kto ich wie? Kurs niewątpliwie oddaje jakieś dziwne kalkulacje

Nie, chciałem tylko powiedzieć, że w przypadku sektora bankowego i podmiotów które mają znaczenie dla sektora nie ma mowy o bankructwie w klasycznym słowa tego znaczeniu. Poto UE wprowadziła BRRD żeby nie doszło do bankructw. Dyrektywa daje narzędzia wczesnej interwencji w postaci zaleceń, wdrożenia planu naprawy czy ustanowienia przymusowego admionistratora, czyli w naszych realiach komisarza (nie mylić z kuratorem) żeby nie doszło do utraty płynności i konieczności korzystania ze środków publicznych jakimi określane są aktywa BFG. Dla akcjonariuszy to marne pocieszenie, ale dla osób takich jak cytowany kolega poniżej ma to duże znaczenie.

InwestorAmator napisał(a):

Ponowie swoje pytanie sprzed kilku/kilkunastu dni zważywszy na ostatnie newsy:
Czy to czas żeby ewakuować się z lokatami póki jeszcze się da, czy jednak poniżej 100 tys. EUR w dalszym ciągu jest bezpiecznie?

Nie jestem w stanie sobie wyobrazić sytuacji w której depozytariusz z kwotą do 100 tys. EUR byłby w jakikolwiek sposób zagrożony. Największym niebezpieczeństwem jest to, że lokatę zlikwiduje wraz z odsetkami w ciągu 7 dni w innym banku. Ryzykiem jest więc owe 7 dni i różnica w dystansie do banków :)
Idea nie ma problemów z płynnością. Ma problem z wysokością kapitału własnego. W ramach BRRD jeśli nie uda się znaleźć inwestora lub Leszek nie sypnie groszem (np po sprzedaży GNB) jest kilka opcji:
1. Sprzedaż działalności do innego banku - kredyty i depozyty przeksięgowywane są do innego banku. Obecnych akcjonariuszy się wywłaszcza, przy czym nie jest powiedziane, że za darmo. To zależy od wyceny aktywów i zobowiązań dokonanej przez przejmującego. Jeśli zobowiązania przekraczają wycenianą wartość aktywów to w grze są inne narzędzia w tym pkt 2.
2a Konwersja obligacji na akcje lub ich umorzenie. W przypadku IB to ok. 500 mln zł.
2b Dopłata kapitału z BFG
3. Utworzenie instytucji pomostowej - jeśli nikt nie chciałby kupić banku nawet za dopłatą z BFG, lub ta dopłata byłaby za duża.

Kakarotto
Wpisów: 672
Wysłane: 5 czerwca 2019 20:02:05 przy kursie: 2,07 zł
Przy założeniu że BFG działa to lepiej kasę i tak wycofać bo pojawią się problemy techniczne jak np: wpłaty na konto od pracodawcy. Bank zawieszony a ktoś będzie tam wpłacał, tak samo trzeba poprzenosić różne płatności rachunków, ot takie zwyczajne sprawy.

Pytanie do AntyTeresy: czy bank organizujący BFG będzie obsługiwał kredyty padniętego banku łącznie ze wszystkimi tego benefitami?

mam5lat
Wpisów: 41
Wysłane: 5 czerwca 2019 21:40:33 przy kursie: 2,07 zł
Nie rozumiem przecież każdy zna sytuację Banku i dużą nadpłynność lokat więc raiting nic nie zmienia. Wyniki były znane 30.05.2019. Dodatkowo prezes zapewnia ze wyniki w kolejnych kwartałach będą zdecydowanie lepsze co pewnie cofnie raiting na lepszy.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 816
Wysłane: 5 czerwca 2019 22:28:30 przy kursie: 2,07 zł
Kakarotto napisał(a):
Przy założeniu że BFG działa to lepiej kasę i tak wycofać bo pojawią się problemy techniczne jak np: wpłaty na konto od pracodawcy. Bank zawieszony a ktoś będzie tam wpłacał, tak samo trzeba poprzenosić różne płatności rachunków, ot takie zwyczajne sprawy.

Pytanie do AntyTeresy: czy bank organizujący BFG będzie obsługiwał kredyty padniętego banku łącznie ze wszystkimi tego benefitami?

Przed fuzją banków też należałoby zmieniać wszystko? ;)
Do tej pory, przy okazji wykorzystania BFG takich problemów nie było, a przecież upadłości były przy bankach spółdzielczych czy SKOKach. Tutaj mówimy potencjalnie o pewnym specyficznym rodzaju fuzji. Numery kont się najprawdopodobniej nie zmienią, tylko zostaną przypisane do innego podmiotu/innego operatora.

Nie do końca rozumiem pytanie. Jeśli pytasz, czy bank przejmujący podmiot, albo działalność podmiotu podlegającego resolution będzie nadal wypłacał transze udzielonych przez ten podmiot kredytów to tak. Jeśli pytasz czy będzie pobierał odsetki to tak :) Jeśli zaś zastanawiasz się, czy będzie regulował kredyty to wszystko zależy od planu jaki wyobraża sobie BFG. Zgodnie z BRRD każdy bank musi mieć plan naprawy na wypadek kłopotów, a BFG plan restrukturyzacji lub kontrolowanej likwidacji. Tak, tak. BFG ma nawet plan jak zamknąć PKO, a przynajmniej powinien zgodnie z dyrektywą mieć :)

Kakarotto
Wpisów: 672
Wysłane: 5 czerwca 2019 23:28:54 przy kursie: 2,07 zł
O to właśnie mi chodziło, że poza tym że BFG przyjmuje ciężar to też kapitał będzie też płynąć w drugą stronę bo Idea jak każdy bank ma udzielone komuś kredyty na których zarabia. Więc wpłaty też będą.

Okradziona
Wpisów: 155
Wysłane: 5 czerwca 2019 23:59:01 przy kursie: 2,07 zł
Mam pytanie-gdzie mogę zaciągnąć informacji o produktach, które sprzedawało TU Europa, tj. Market Neutral i Debt Equity. Bankier w mailu zapewniał, ze brak ryzyka utraty kapitału i min 5% zysku, a od ponad roku nic nie wpłacili i chciałam sprzedać, ale są warte ponad 50% taniej, niż wpłaciłam.

lesgs
lesgs PREMIUM
Wpisów: 714
Wysłane: 6 czerwca 2019 00:44:51 przy kursie: 2,07 zł
Ja to się martwię czym innym. Nastroje wokół konglomeratu bankowego LC są marne. W eterze panuje dość dziwna cisza a ostatni komunikat KNF o braku zgody na połączenie jest dość niepokojący (nie sama decyzja, ale przyczyny jej wydania). O tym, czy te banki przetrwają będzie decydować nie żadna akcja kredytowa itp., a dynamika lokat. Być może KNF wie coś na temat zmiany poziomów lokat w ostatnim czasie i boi się, że połączony większy bank o tak niepewnej przyszłości będzie większym zagrożeniem systemowym, niż sama IB? Zapewnienia prezesa, że od tej pory będzie tylko lepiej to zwykłe bajki - a co ma powiedzieć? Jeżeli nie będzie nowych lokat, depozytów itp., a zaczną odchodzić klienci (może już to robią), to znakomita ponoć płynność banku może nagle wyparować.

Dlatego - prostymi słowy - boję się, że jakiekolwiek wahnięcie koniunktury (a VIX jest już wysoko) a także przedłużająca się niepewność, mogą wywołać run na bank. Nie myślę tu o kontekście samego IB, czy Getinu, ale może to wywołać sporą niestabilność w systemie bankowym.

Dla mnie, obecna atmosfera wokół tego całego kompleksu LC nikogo nie uspakaja.

Jakiś czas temu kilku dyskutantów chwaliło się założeniem lokat na korzystne stopy procentowe w banku LC (nie pamiętam w którym). Ciekawe, czy jeszcze mają te lokaty.

Joker
Wpisów: 1 495
Wysłane: 6 czerwca 2019 07:58:32 przy kursie: 2,07 zł
Tak. Mam lokaty w IB. Do 100 tys EUR na PESEL nie popadajmy w paranoje, że coś mi grozi.

Okradziona
Wpisów: 155
Wysłane: 6 czerwca 2019 08:33:10 przy kursie: 2,07 zł
Okradziona napisał(a):
Mam pytanie-gdzie mogę zaciągnąć informacji o produktach, które sprzedawało TU Europa, tj. Market Neutral i Debt Equity. Bankier w mailu zapewniał, ze brak ryzyka utraty kapitału i min 5% zysku, a od ponad roku nic nie wpłacili i chciałam sprzedać, ale są warte ponad 50% taniej, niż wpłaciłam.

Powtórzę moje pytaniem będę wdzięczna za odpowiedź.

robertsiudek
Wpisów: 24
Wysłane: 6 czerwca 2019 08:57:27 przy kursie: 2,07 zł
Proponuje w tu europa

Maupa_w_niebieskim
Wpisów: 810
Wysłane: 6 czerwca 2019 09:17:24 przy kursie: 2,15 zł
@Okradziona
To chyba tzw UFK więc przed kupnem potencjalny nabywca powinien otrzymać OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) wraz z informacją w co ma być inwestowana tzw. część kapitałowa np:
tueuropa.pl/uploads/files/ci/p...
Wygląda na to, że ten UFK Debt&Equity inwestuje głownie w Trigona więc spadek wartości jest tego pochodną
www.analizy.pl/fundusze/ubezpi...
UFK z "Market Neutral" w nazwie tam jest kilka ...

tomcio46
Wpisów: 246
Wysłane: 6 czerwca 2019 13:09:22 przy kursie: 2,15 zł
Są zajął kasę Idei w NBP. Więcej takich wyroków i koniec

Vox
Wysłane: 6 czerwca 2019 14:08:20 przy kursie: 2,15 zł
Jaroslaw Kaczynski zajal pieniadze idei w NBP:

www.money.pl/gospodarka/sad-za...

tomcio46
Wpisów: 246
Wysłane: 6 czerwca 2019 14:41:56 przy kursie: 2,15 zł
Złe informacje i do góry Pray

Vox
Wysłane: 6 czerwca 2019 14:44:33 przy kursie: 2,15 zł
moze jednak jest inwestor? 2 zl wyglada na betonowa podloge z jakiegos powodu?

dziwne.

akkilles
Wpisów: 79
Wysłane: 6 czerwca 2019 14:55:53 przy kursie: 2,15 zł
www.rmf24.pl/fakty/polska/news...

Idea Bank informuje w przysłanym nam oświadczeniu: "Bank nie posiada informacji o takim postanowieniu sądu, zatem nie mamy możliwości wypowiedzenia się w tym przedmiocie. Bank będzie wyjaśniał tę sprawę, jednak warto podkreślić, że dotychczas takie wnioski nigdy nie były uwzględniane, z uwagi na to, że zdaniem sądów brak było przesłanek uzasadniających udzielenie takiego zabezpieczenia na majątku Banku. Sytuacja Banku jest stabilna, podejmujemy intensywne działania poprawiające wskaźniki kapitałowe Banku, a kluczowy dla płynności wskaźnik LCR jest na bardzo wysokim poziomie. Równocześnie informujemy, że żaden z rachunków Banku w NBP nie został zajęty".

To zajeli czy nie zajeli?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35