pixelg
Leniwy portfel - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

Leniwy portfel

leniuch
Wpisów: 881
Wysłane: 30 maja 2015 18:49:59
Nie leniłem się ostatnio, tylko testowałem strategie giełdowe.

Postanowiłem zainwestować na giełdzie z jednego powodu: boję się funduszy inwestycyjnych. Ostatnio udało mi się osiągnąć całkiem przyzwoity zysk na inwestycjach w fundusze, ale generalnie w dłuższym okresie czasu, jest to dość ryzykowne. Chciałbym pomnożyć swoje oszczędności, ale przede wszystkim chciałbym nie stracić, tymczasem tak wyglądają wyniki jednego z funduszy MiŚ, w którym zresztą mam trochę kasy (na szczęście nie włożonej w 2007 roku).

kliknij, aby powiększyć

Nie przeżyłbym 67% umoczenia, 160% zysku (tyle wynosi średni zysk funduszy polskich akcji od 1.01.2001 do dziś, bez uwzględnienia podatku, inflacji) to też nie jest nic kuszącego.

Poniżej wyniki backtestu mojej strategii. Oparta jest o trend-following, jest czysto mechaniczna. Backtest obejmuje 89 spółek wybranych trochę na chybił-trafił, zarówno z obecnego WIG20, mWIG80 jak i tych, które znajdowały się tam kiedyś. Jest też ok. 10 spółek, które już nie są notowane na GPW. Czas to maj 2001-maj 2015

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

(są to oczywiście przykładowe wartości, mogę strategię dooptymalizować do bólu i 4000% zwrotu, ale nie o to chyba chodzi).

Mogę prosić o jakiś komentarz?

Mam też dwie dodatkowe kwestie:

1. Docelowo zamierzam grać na WIG20 + mWIG40 (jeśli jakaś spółka wypada, to trzymam ją w porfelu, jeśli oczywiście ją mam i zamykam zgodnie ze strategią). Na jakiej próbce testowalibyście strategię w przeszłości?

2. Taka ciekawa optymalizacja: zauważyłem, że strategia osiąga znacząco lepsze wyniki, kiedy nie starcza pieniędzy na zbyt dużo wejść. Przykładowo: mamy 60 spółek w obserwacji, czyli teoretycznie, powinniśmy na każdą pozycję przeznaczać 1,67% kapitału (w praktyce nieco mniej), jeśli chcemy, żeby za każdym razem wejście odbywało się przy założonej wartości procentowej. Tymczasem strategia wykazuje lepsze wyniki, gdy tego pozycje są większe. Np. gdy mamy 5% na spółkę, to możemy mieć ok. 20 spółek w portfelu na raz. Lepszy wynik tłumaczę tym, że skoro jest to trend-following, to gdy w portfelu brakuje gotówki, znaczy, że hossa jest dojrzała i lepiej już nie wchodzić na niego z nowymi pozycjami. Czy to jest sensowne?
Edytowany: 30 maja 2015 18:52

farnick
Wpisów: 163
Wysłane: 1 czerwca 2015 13:45:57
Backtestu lepiej nie rób na danych za lata 2001-2007 bo wtedy była mega hossa, która może już się nie powtórzyć i wtedy sporo systemów generowało ogromne zyski. Lepiej testuj strategię na latach 2008 - 2013 a potem sprawdź jak system zachowywałaby się w kolejnych miesiącach.
Ważne są też koszty transakcji, z których największym jest ten, którego nie widać tj. spread. Jako łączny koszty transakcji (prowizja + spread) trzeba przyjąć minimum 1% a najlepiej 1,5%.

Jeżeli Twoja strategia za lata 2008 - 2013, po uwzględnieniu kosztów na poziomie min. 1%, ma wskaźnik Profit Factor > 2,0 to jest to niezły wynik i strategia dobrze rokuje na przyszłość.
..............................................................................................
Mechaniczny System Transakcyjny 1 - portfel, wynik systemu w grze giełdowej
Mechaniczny System Transakcyjny 2 - portfel, wynik systemu w grze giełdowej

Mądrości różne:
1.Akcje nie kosztują tyle ile są warte, tylko tyle ile ludzie myślą, że są warte.
2.Ewolucja gracza giełdowego:
-- nieświadoma niekompetencja (nie wiem, że nie wiem),
-- świadoma niekompetencja (wiem, że nie wiem),
-- ciężka praca,
-- świadoma kompetencja (wiem, że wiem)
-- nieświadoma kompetencja (jestem już tak dobry że ... nawet nie wiem, że wiem)

leniuch
Wysłane: 1 czerwca 2015 14:03:48
Z hossy zdaję sobie sprawę, testowałem także na późniejszych okresach. Wyniki zresztą są w tabelce, nie zmieniają się jakoś zasadniczo (w takim sensie, że np. 2010 to 17% niezależnie, czy wystartujemy z testem w 2001 czy w 2008. To co mnie w tym systemie pociąga, to bardziej małe straty w słabych latach (dodatkowo trudno takie straty osiągnąć – samo wejście w połowie 2007 nie spowoduje, że one się pojawią).

Mógłbyś rozwinąć temat spreadów? Jak to wygląda w praktyce (na spółkach WIG20/sWIG80? Przyznam, że z giełdą nie miałem do tej pory wiele wspólnego (trochę traciłem kasy na Forexie). System miałby działać tak, że składane są zlecenia na otwarcie (w zależności od sytuacji dnia poprzedniego). Co nazywasz spreadem? Slippage przy zakupie PCRO/PKC?

(Prowizję uwzględniłem).

leniuch
Wysłane: 1 czerwca 2015 14:21:51
Przetestowałem także ten okres, o którym piszesz (1.01.2008-1.01.2014), na nieco innych parametrach (ale nie optymalizowanych specjalnie) i Profit Factor = 3.02

farnick
Wpisów: 163
Wysłane: 1 czerwca 2015 22:18:32
Spread to różnica między ofertami kupna i ofertami sprzedaży.

Piszesz, że handlowałeś na forexie a nie wiesz co to jest spread !? Jak to możliwe, przecież na forexie spread jest jedynym kosztem u większości borkerów (typu MM).

Tutaj sobie przeczytaj o co chodzi ze spreadem.

Co do wyników Twojego backtestu to wynik na wybranych kilkudziesięciu spółkach spółkach jest niemiarodajny - lepiej testować system na wszystkich spółkach i polecam też zrobić backtest na kilku tysiącach spółek z USA - tam jest dojrzały rynek i wyniki ze względu na dużą próbę będą bardziej wiarygodne ze statystycznego punktu widzenia.
..............................................................................................
Mechaniczny System Transakcyjny 1 - portfel, wynik systemu w grze giełdowej
Mechaniczny System Transakcyjny 2 - portfel, wynik systemu w grze giełdowej

Mądrości różne:
1.Akcje nie kosztują tyle ile są warte, tylko tyle ile ludzie myślą, że są warte.
2.Ewolucja gracza giełdowego:
-- nieświadoma niekompetencja (nie wiem, że nie wiem),
-- świadoma niekompetencja (wiem, że nie wiem),
-- ciężka praca,
-- świadoma kompetencja (wiem, że wiem)
-- nieświadoma kompetencja (jestem już tak dobry że ... nawet nie wiem, że wiem)

leniuch
Wysłane: 1 czerwca 2015 23:22:56
Wiem, co to jest spread na forexie i spread ogólnie, natomiast pytam się o to, jak w praktyce oszacować różnicę pomiędzy powiedzmy ceną otwarcia a realną ceną, za jaką da się kupić akcje. Inaczej mówiąc: jeśli z danych wynika, że spółka X otworzyła się w cenie 100 zł, jaka jest w praktyce średnia cena zakupu powiedzmy 10 czy 50 akcji tej spółki?

W każdym razie, żeby to zasymulować, zrobiłem test z "prowizją" wynoszącą 1% i też nie wypadło to najgorzej.

Nie jestem przekonany do testowania na spółkach w USA, skoro system ma działać w Polsce. Chociaż pewnie z ciekawości to zrobię. Co do kilkudziesięciu spółek, to system ma działać na 60 spółkach (WIG20 + sWIG40), więc brałem pod uwagę podobną liczbę spółek. Ostatnie testy prowadziłem na 100 spółkach. To już jest znaczna większość tych, które przewinęły się przez oba te indeksy w ciągu ostatnich 15 lat. Robiłem też np. testy, w których losowo wybierałem 50 spółek z tych 100 i porównywałem wyniki z pozostałym 50.

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wpisów: 3 520
Wysłane: 2 czerwca 2015 07:18:25
Cytat:
to system ma działać na 60 spółkach (WIG20 + sWIG40)

A co to za nowy indeks ? Bo takiego nie znam ;p

Piszesz o tym że system ma działać na 60 spółkach z głównych indeksów - a zdajesz sobie sprawę że te indeksy mają co kilka miesięcy rewizje i ich skład się zmienia ?

Osobiście w czysto mechaniczne systemy dla amatorów nie wierzę (to poletko HFT i większych graczy), ale skoro twierdzisz, że masz coś co działa to próbuj. Może nawet przebijesz wyniki kolegi farnicka który podobnego rodzaju systemem gra :).
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

leniuch
Wysłane: 2 czerwca 2015 09:11:15
Za późno było i literki się posypały;)

"Ma działać" to nie znaczy, ze to system indeksowy, po prostu tylko te spółki będę brał pod uwagę. Zdaję sobie sprawę, że indeksy się zmieniają, dlatego w backtestach uzwględniałem także spółki, które z indeksów zniknęły (albo wręcz zniknęły z giełdy). Plan jest taki, że jeśli spółka znika z indeksu, a mam otwartą pozycję, to zamykam ją zgodnie ze strategią i zapominam o spółce dopóki nie trafi do indeksu.

Nie sądzę, żebym przebił wspomniane wyniki (imponujące dość), nie taki jest zresztą cel. Nie ścigam się zresztą o maksymalny zwrot, tak jak pisałem, bardziej chodzi o alternatywę dla funduszy, które w czasie bessy sobie nie radzą.

vinnie
Wpisów: 25
Wysłane: 2 czerwca 2015 10:36:46
A jakieś detale metod technicznych, na podstawie których generujesz sygnały planujesz zdradzić? (taki ogólny zarys strategii)

Jak kształtuje się liczba sygnałów generowanych przez system (średnia/miesiąc)?

leniuch
Wysłane: 2 czerwca 2015 11:07:05
Generalnie strategia jest bardzo prosta, wejście na wybiciu ponad dlugookresowe maksimum i potem bardzo luźny trailing stop. Liczba wejść na miesiąc bardzo zmienna, średnio w okresie ostatnich 15 lat wychodzi ok. 3, ale np. o ile pamiętam (różne parametry dają oczywiście różne wyniki), to w całym 2008 było chyba z 5-6 wejść.

Cały czas szukam dziury w całym, analizuję różne okresy, mieszam spółkami... wygląda jednak, że to może działać.

Największy problem mam z oceną wpływu wielkości pozycji.

Zwiększanie % wielkości pozycji ma dwa efekty:

– Zwiększa się wykorzystanie kapitału (np. w przypadku braku wyraźnego trendu, jeśli znajdzie się powiedzmy 10 silnych na tle rynku spółek, w które system zainwestuje po 5%, mamy pracuje 50% kapitału, gdy zainwestuje po 2% pracuje tylko 20% kapitału)

– Zwiększa prawdopodobieństwo, że w ogóle nie starczy pieniędzy na wejście. Ale tu mam właśnie hipotezę, że może to i dobrze, że nie starczy (do pewnego stopnia). Przykładowo zaczyna się hossa, inwestujemy w 20 spółek po 5% (tak naprawdę starczy na 17-19 spółek, bo gdy inwestujemy w ostatnią z nich, kapitał wzrósł i 5% od niego jest wyższe niż na początku hossy). Potem pod hossę podłączają się kolejne spółki, a my nie mamy kasy... i może dobrze, bo może potencjał tych, które podłączają się później, jest po prostu z natury mniejszy?

leniuch
Wysłane: 11 czerwca 2015 21:54:47
Stan na dziś jest taki, że jeszcze szlifuję strategię, pobieranie danych itd. W ciągu kilku-nastu dni zamierzam wystartować.

leniuch
Wysłane: 29 czerwca 2015 12:56:07
W ten uroczy dzień do portfela trafiły CIECH i SYNTHOS.

leniuch
Wysłane: 15 lipca 2015 13:31:42
Ciech sprzedany tydzień temu ze stratą (tuż przed wzrostem kursu). Synthos nadal w portfelu. Generalnie dałem sobie 2 tygodnie spokoju ze względu na wakacje.

leniuch
Wysłane: 20 lipca 2015 18:22:17
Wracam do gry.

Do portfela: COLIAN, KRUK, GRAAL, MOSTALWAR, KREDYTIN, SMT.

Wszystkie osiągnęły lokalne maksima. Spółek, które dały sygnał było więcej, ale stopniowo zasilam rachunek, więc musiałem wybrać 6.

leniuch
Wysłane: 27 lipca 2015 09:54:10
Drugie koty za płoty. Tym razem dostałem od systemu sporo sygnałów.

W portfelu od dziś: EMPERIA, EUROCASH, KERNEL, LOTOS, MERCOR, MONNARI, PBG, VISTULA, WIRTUALNA

Dodatkowo mam w nim : SYNTHOS, COLIAN, KRUK, GRAAL, MOSTALWAR, KREDYTIN, SMT i o dziwo, w poprzednim tygodniu, byłem na niewielkim plusie, głównie za sprawą MOSTALWAR (na koniec tygodnia był na +15%).

W poprzednim tygodniu wykryłem też dość poważny błąd w systemie, na szczęście nie miał on konsekwencji.

Nastrój mam jednak lekko pesymistyczny, trochę jest to wiosłowanie pod prąd (bessy), a łódź już całkiem obciążona. No ale zobaczymy.

leniuch
Wysłane: 3 sierpnia 2015 09:56:18
Kolejny tydzień, portfel się napełnia.

Rynkiem trochę trzęsło, ale nie miałem żadnego sygnału sprzedaży (wydawało się, że może wygenerować się taki sygnał na PBG, ale prawie 10% DD jak widać był do wytrzymania – i dobrze, dziś PBG jest na już na plusie).

W portfelu były:

SYNTHOS, COLIAN, KRUK, GRAAL, MOSTALWAR, KREDYTIN, SMT, EMPERIA, EUROCASH, KERNEL, LOTOS, MERCOR, MONNARI, PBG, VISTULA, WIRTUALNA

A w tym tygodniu trafiły jeszcze: CCC, PUŁAWY, BUDIMEX, NEUCA, RAINBOW, AMICA, ELEMENTAL, STALEXPORT

Wynik (na zamknięciu w piątek) na minimalnym plusie (ok. 0,5%).

Założeniem moim jest przeznaczanie 4% wartości portfela na 1 spółkę, co daje 25 spółek max. Obecnie jest ich 24, ale liczę 23 (Synthos traktuję oddzielnie, jest na innym koncie). Czyli za tydzień, jeśli nic nie sprzedam, mogę kupić max 2 spółki (to w teorii, w praktyce środków mam na 1). Jeśli będę miał sygnały sprzedaży – wtedy mogę więcej, ale tu pojawia się problem z chwilowym brakiem środków (niestety, nie mam możliwości skorzystania z odroczonego terminu płatności). Pewnie skończy się to tak, że będę sprzedawał w poniedziałek, a kupował we wtorek.

leniuch
Wysłane: 3 sierpnia 2015 15:49:46
Oj, dobrze, że nie musiałem dziś tego PBG sprzedawać.

Natomiast trochę martwi mnie słaby odbiór przez rynek wyników CCC.

leniuch
Wysłane: 7 sierpnia 2015 17:54:16
Gorący tydzień. Kluczowa była środa, ze sporym wzrostem wartości portfela i to, że nie poległem w czwartkowej rzezi (zero banków).

Jestem (nie licząc SYNTHOSU, który jest na oddzielnym koncie) na +3,50% od początku „zabawy”. Maksimum (ze środy) to 4,39% – oczywiście portfel miał być leniwy, miałem zaglądać raz w tygodniu, a zaglądam kilka(naście) razy dziennie.

Mam jeszcze „slot” na 1-2 spółki (chyba, że będzie jakiś sygnał sprzedaży).

leniuch
Wysłane: 10 sierpnia 2015 09:25:25
Sprzedałem LOTOS na otwarciu, ze stratą -1,57%. Duża zmienność w ostatnim tygodniu trąciła SL i chociaż wymowa wykresu wcale nie była negatywna (ważka doji), system kazał sprzedawać – to sprzedałem. Tym niemniej wszystko mi się w środku buntuje i będę próbował ulepszyć system tak, żeby zostawiał więcej oddechu, zwłaszcza na początku trade'u, bo to nie pierwszy taki przypadek.

Do portfela trafiły natomiast ORBIS i ACE (oba walory otworzyły się wyżej, a nawet sporo wyżej w przypadku Orbisu) niż na zamknięciu w piątek. Użyłem rezerwy finansowej, żeby zakupić 2 spółki (teoretycznie środków miałem na 1).

W porfelu jest obecnie 25 spółek, czyli prawie w całości jest on zaangażowany w akcje. SYNTHOS cały czas wisi na innym koncie maklerskim, co nieco utrudnia te obliczenia.

leniuch
Wysłane: 11 sierpnia 2015 16:13:21
"2,5 proc. na wartości zyskuje kurs Grupy Lotos. Zaraportowany we wtorek zysk netto był wyższy od oczekiwań o 33 proc. Niskie ceny ropy pozwoliły spółce osiągnąć skokowy wzrost marż, a dodatkowo poprawie uległy również przychody."

Tak coś czułem...

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7