Leniwa strategia powrotu do średniej - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

Leniwa strategia powrotu do średniej

leniuch
Wpisów: 881
Wysłane: 20 marca 2016 22:05:33
W najbliższym czasie zamierzam zacząć na realnym koncie realizować (równolegle z opisywaną w wątku "Leniwy portfel") strategię opartą na innych zasadach. Jak to u mnie, strategia jest w 99% mechaniczna.

Opiera się ona na „powrocie do średniej”, zakładam że spółka w wyraźnym trendzie rosnącym, która nagle spadnie, znowu wzrośnie zgodnie z trendem.

Założenia

Podstawowe

* Świeczki tygodniowe
* Zakup/sprzedaż w poniedziałki na otwarciu

Dobór spółek

* Spółka musi spełniać wymagania dotyczące obrotu (brany jest pod uwagę średni obrót w ciągu ostatnich kilku tygodni, a także minimalny tygodniowy obrót w tym okresie)
* Pomijane spółki kosztujące < 1 zł

Warunki zakupu

* Zamknięcie powyżej długoterminowej średniej
* Zamknięcie poniżej krótkoterminowej średniej
* Zamknięcie poniżej poprzedniego zamknięcia minus wartość wynikająca z ostatniej zmienności waloru

Warunek sprzedaży

* Zamknięcie powyżej poprzedniego zamknięcia

Alokacja portfela

* Początkowo na jedną spółkę przeznaczone nie więcej niż 25% portfela, z czasem wartość ta będzie spadać, jeśli na rynku będzie brakować płynności. Możliwe także, że w przypadku większej liczby sygnałów pojawiających się w tym samym momencie dywersyfikacja będzie większa.
* Jeśli do wyboru będzie więcej niż jedna spółka, stosowany będzie specjalny wzór do wyboru, którą spółkę kupić (jest dość złożony, ale sprawdziłem i ma istotną przewagę nad losowym wyborem spółek), mogą być stosowane kryteria arbitralne.

Ze względu na większą alokacją w jedną spółkę, środki przeznaczone na tą strategie będą mniejsze niż na strategię trend following.
Edytowany: 20 marca 2016 22:11

leniuch
Wysłane: 20 marca 2016 22:48:04
Poniżej wyniki testu historycznego. Uwzględniona prowizja 0,19%. Test zakłada alokację 25% w jedną spółkę (bez zmian w czasie całego testu).

Okres testu: 2001-01-01 - 2016-03-20
Objęte testem spółki: Wszystkie spółki z rynku z wyłączeniem ok. 20 spółek, których dane były niemiarodajne. Baza Stooq, dywidendy, splity itd uwzględnione

kliknij, aby powiększyć

CAR (średni zysk roczny): 25%

kliknij, aby powiększyć

Ekspozycja (średni stosunek akcji do gotówki): 41%

Liczba transakcji: 753

kliknij, aby powiększyć

Średni zysk na transakcji: 1,99%
Zyskownych: 66,67%
Stratnych: 33,33%

kliknij, aby powiększyć

1 największe obsunięcie: 40,75%
2 największe obsunięcie: 19,46%
3 największe obsunięcie: 15,23%
Ulcer index: 11,5

kliknij, aby powiększyć

Ogólne omówienie strategii:

Od jakiegoś czasu poszukiwałem strategii, która byłaby uzupełnieniem stosowanej przeze mnie strategii trend following. Pomysł na tego typu strategię mean reversion znalazłem na blogu Alvarez Quant Trading (konkretnie tutaj), zmodyfikowałem i przystosowałem do swoich założeń (świeczki tygodniowe, transakcje tylko w poniedziałki). Nie jest to do końca strategia komplementarna (trudno taką zresztą znaleźć, można powiedzieć, że w jakimś sensie byłaby nią strategia mean reversion grająca „short”), ale ma zupełnie inną charakterystykę.

Podstawowe cechy (zauważone w backtestach):

* Pomimo dużej alokacji w jeden walor względnie niska ekspozycja, w portfelu dominuje gotówka
* Wyniki dla większych, bardziej płynnych spółek nie są o wiele gorsze niż dla „maluchów”
* Sygnały pojawiają się „stadnie”: czasem nie ma sygnału dla żadnej spółki, ale bywa, że jest sygnał nawet dla 200 walorów w tym samym momencie.
* Krótkie transakcje, często trwające zaledwie tydzień
* Więcej transakcji zyskowny niż stratnych, średnia strata na transakcji podobna do średniego zysku.
* Krótkie transakcje na ogół zyskowne, długie na ogół stratne
* Bardzo dobre wyniki w ostatnich latach, w przeciwieństwie do wielu strategii trend following, zyskowne są zarówno okresy hossy jak i konsolidacji.
* Na ogół niskie, krótkie obsunięcia, za to duża podatność na krachy, w które zawsze wpada z pełnym porfelem, duże obsunięcie w kryzysie 2008
* W przypadku krachu duża i „losowa” zależność od jego „struktury”. Jeśli w miarę szybko pojawi się choćby płytkie odreagowanie, strategia może wyjść z niego z małymi stratami.
* W testowanym okresie tylko jeden stratny rok i to bardzo dawno.
* Stabilność w szerokim zakresie parametrów (długości średnich itd).
Edytowany: 20 marca 2016 23:02

Domis
Wpisów: 79
Wysłane: 21 marca 2016 21:00:24
Fajnie.

Rozumiem, że w każdą niedziele podasz typ kilku spółek na poniedziałek???

Oczywiście sygnał kupna i sprzedaży binky

No bo jak inaczej sprawdzimy czy to działa.

leniuch
Wysłane: 21 marca 2016 21:04:22
Raczej tak jak w drugiej strategii: w piątek po zakończeniu sesji wyniki tygodnia, a w poniedziałek po zakupie/sprzedaży informacja o tym, co i za ile zostało kupione/sprzedane.

leniuch
Wysłane: 22 marca 2016 21:05:54
Kilka uzupełnień:

– W tym tygodniu nie miałem żadnego sygnału dla tej strategii.

– Zamierzam stosować sposób alokacji kapitału, polegający na kupowaniu za % gotówki, a nie za % wartości portfela. Jeśli mam pusty portfel, na 1 spółkę przeznaczam 20% gotówki, jeśli mam w nim 1 spółkę: 25% gotówki, 2: 33,33% gotówki, 3: 50% gotówki, 4: 100% gotówki.

– Ciągle problematyczne są sytuacje, w których obie stosowane strategie dają sygnały dla tej samej spółki:
1. Kiedy strategia Mean Reversion daje sygnał zakupu dla spółki, która jest w portfelu systemu Trend Following
2. Kiedy strategia Mean Reversion daje sygnał zakupu, w tym samym samym momencie, w którym strategia TrendFollowing daje sygnał sprzedaży.

W przypadku 1 najprawdopodobniej będę po prostu kupował, nie zwracając uwagi na to, co dzieje się ze strategią Trend Following. W drugim sprzedaż akcji samemu sobie nie ma sensu. Muszę się zastanowić, jak to rozwiązać.

Domis
Wpisów: 79
Wysłane: 22 marca 2016 21:20:35
leniuch napisał(a):
Raczej tak jak w drugiej strategii: w piątek po zakończeniu sesji wyniki tygodnia, a w poniedziałek po zakupie/sprzedaży informacja o tym, co i za ile zostało kupione/sprzedane.

Szkoda. Info w niedziele byłoby ciekawsze.

Ale jak będziesz miał sygnały na kilkunastu spółkach a wybierzesz np. dwie, to możesz wszystkie podawać w niedziele, i nikt Ci nie będzie zawyżał kursu wave

leniuch
Wysłane: 22 marca 2016 21:32:48
Musi wystarczyć, że de facto sygnał sprzedaży będzie znany :)

leniuch
Wysłane: 24 marca 2016 16:34:33
Niestety, ciągle nie udało mi się otworzyć konta specjalnie pod strategię, dlatego na razie będzie można śledzić portfel „papierowy” (a wydaje mi się, że po tym tygodniu sygnały będą).

Trochę zmodyfikowałem też (uprościłem) reguły, nie jest używana już krótsza średnia, zmodyfikowane też są reguły dotyczące selekcji spółek w sytuacji, gdy jest więcej sygnałów niż gotówki.

Największym problemem ciągle jest obsunięcie, nie bardzo wiem, czy w ogóle możliwe jest jego ucięcie na konkretnym poziomie bez „wykastrowania” tej strategii...

leniuch

leniuch
Wysłane: 1 kwietnia 2016 10:12:46
Wrzucam wyniki pewnego testu historycznego w prima aprilis, żebyście przypadkiem nie uwierzyli, że takie wyniki będą w przyszłości.

To bliski krewny mojej strategii powrotu do minimum, ale z pewnymi modyfikacjami (generalnie to strategia RSI(2) Connorsa + dodatkowy filtr + dodatkowa formuła wyboru spółki). Świeczki dzienne, nie tygodniowe. Żadnych myków w rodzaju zaglądania w przyszłość itd. 100% alokacji na 1 spółkę. Wynik z ostatnich 10 lat? 96,66% rocznie, przy maksymalnym obsunięciu 30% :) W roku 2006 900% ;)

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Co ciekawe to nie jest wynik jakiejś wielkiej optymalizacji, nie optymalizowałem niczego mechanicznie, chociaż oczywiście trochę dobierałem wartości parametrów.
Edytowany: 1 kwietnia 2016 10:16

leniuch
Wysłane: 1 kwietnia 2016 10:56:48
Edytowany: 1 kwietnia 2016 10:57

leniuch
Wysłane: 1 kwietnia 2016 18:27:49
Wracając do strategii:

11B – zakupione za 72,29 zł: trzymam

Sygnały:

SFS
ECH

leniuch
Wysłane: 8 kwietnia 2016 17:28:42
Ponieważ udało mi się założyć subkonto pod tą strategię, zapewne niedługo (być może już od poniedziałku) zacznę grę na żywo, niedużym kapitałem.

Dużo nad nią pracowałem i udało mi się zmniejszyć (przynajmniej w testach) obsunięcie i to bardzo wyraźnie. Niestety nadal jest to strategia o potencjalnie nieskończonym ryzyku.

Zanim to nastąpi, zobaczmy co słychać w portfelu wirtualnym. Przypominam, że warunkiem sprzedaży jest zamknięcie (C) z obecnego tygodnia > zamknięcie z poprzedniego tygodnia.

11B: Kupno: 72,29 zł, Poprzednie C: 71,35 zł, C: 70,99 zł
trzymamy

SFS: Kupno: 4,03 zł, Poprzednie C: 3,95 zł, C: 4,04 zł
sprzedajemy, +0,25%

ECH Kupno: 6,25 zł, Poprzednie C: 6,24 zł, C: 6,50 zł
sprzedajemy: +4,00%

leniuch
Wysłane: 9 kwietnia 2016 22:58:08

leniuch
Wysłane: 17 kwietnia 2016 22:20:16
Nie ma sygnałów na ten tydzień.

Z naszych wirtualnych zakupów zostało 11B. Dodam jeszcze, że ceny otwarcia SFS i ECH w poniedziałek były wyższe niż zakładaliśmy.

leniuch
Wysłane: 23 kwietnia 2016 11:00:48
Kolejny tydzień bez sygnału, kapitał się marnuje...

Czy jest jakiś sensowny sposób bezpiecznego lokowania kapitału na takie kilkutygodniowe okresy? Obligacje? Ma to sens?

W wirtualnym portfelu kisimy 11B, kolejny już tydzień.

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wpisów: 2 981
Wysłane: 23 kwietnia 2016 11:30:38
Ja stosuję najprostszą formę - konto oszczędnościowe w BGŻcie. Wcześniej nawet były tam ładne oprocentowania, teraz jest mniej ale zawsze to lepsze niż 0%. Najlepiej by było gdyby DM miał oprocentowany rachunek heh ;).
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 23 kwietnia 2016 11:30

leniuch
Wysłane: 23 kwietnia 2016 11:33:44
To musiałoby być coś w ramach tego samego banku chyba. Żeby przelew dało się "błyskawicznie" zrobić.

Mam ze 3 sygnały na spółki o mniejszych wolumenach, pomyślę, czy nie otworzyć po prostu mniejszych pozycji.

leniuch
Wysłane: 14 maja 2016 13:00:13
Przez kolejne tygodnie strategia spała i nie dawała żadnych sygnałów, aż tu nagle mam 5 sygnałów zakupu (czyli zakładając 20% alokację w 1 walor), 100% powinienem wypełnić akcjami. Jeden z sygnałów zakupu dotyczy spółki, dla której strategia trend following daje sygnał sprzedaży – będę się zastanawiał, jak to rozwiązać.

leniuch
Wysłane: 16 maja 2016 09:43:23
Pierwsze transakcje na realnym rachunku. Miałem 5 sygnałów zakupu, jeden odrzuciłem ze względu na zbyt niskie obroty spółki. Niestety (?) większość otworzyła się dziś z luką, kupowałem sporo powyżej piątkowego zamknięcia. Alokacja po 20% portfela w jeden walor.

LVC (37,90 zł)
DCR (8,27 zł)
JSW (17,81 zł)
UNW* (141 zł)

* UNW kupiony częściowo – w strategii trend following miałem sygnał sprzedaży tych akcji, "mentalnie" je po przeniosłem do portfela mean reversion i dokupiłem brakujące do 20%.

Najprawdopodobniej wpisy w tej kronice będą pokazywały się w poniedziałek, po domknięciu wszystkich transakcji.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3