Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz - moje początki na GPW - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4

Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz - moje początki na GPW

qobaPL
Wpisów: 82
Wysłane: 3 marca 2017 16:04:10
Cześć,
podejść do rozpoczęcia "inwestycji" na GPW robiłem sporo, ale zawsze coś mnie powstrzymywało. W końcu się zdecydowałem i w wieku 26 lat założyłem pierwszy rachunek maklerski king

Doświadczenie mam znikome - na studiach przez 3 miesiące trade'owałem w jednym z biur proprietary trading, bawiłem się też na symulatorach.

Moim celem jest nauka, w związku z czym na eMaklera wpłacam bardzo małe kwoty - jako BEP traktuję poziom w którym prowizja biura maklerskiego przekracza minimalne 3 zł.

Plany i zasady, które chce stosować to:
1. Dywersyfikacja portfela - na początek 3 spółki, z różnych branż.
2. Każdorazowe ustawianie stop-loss'a na poziomie akceptowalnych strat (jeżeli można tak to określać przy tym poziomie zaangażowania kapitału toothy10
3. Brak podejmowania decyzji na gorąco :)

Na ten moment zdecydowałem się na zakup akcji dwóch Spółek:

1. Cormay [CRM] - 2.68 zł
Branża medyczna, czyli jedna z branż na które mam zamiar stawiać.

kliknij, aby powiększyć

Wzmożona aktywność w ostatnich dniach, po okresie poruszania się w przedziale 2-2.5 zł, liczę na wybicie powyżej 3 zł.

Spółka zawarła ostatnio umowę o dofinansowanie Projektu z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, brała udział w targach w Dubaju - może coś w 2017 r. się dalej ruszy.

2. Vistal [VTL] - 8.60 zł
Spółka z lokalnego dla mnie rynku trójmiejskiego. Podpisuje nowe duże kontrakty jako GW, rozwija się w branży Offshore.

kliknij, aby powiększyć

Stop loss ustawiony dość ciasno, jeżeli kurs nie ruszy się w zakładaną stronę, wyjdę.

To na tyle - prośba o wyrozumiałość i komentarze, jestem mocno zielony w temacie :)
To be a rock and not to roll
Edytowany: 3 marca 2017 16:06

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wpisów: 3 319
Wysłane: 5 marca 2017 09:12:34
Cytat:
Cześć,
podejść do rozpoczęcia "inwestycji" na GPW robiłem sporo, ale zawsze coś mnie powstrzymywało. W końcu się zdecydowałem i w wieku 26 lat założyłem pierwszy rachunek maklerski king

Również witam :) Zaczynasz w podobnym wieku jak ja zaczynałem (no dobra miałem parę lat mniej ;)), to dobry okres do nauki, najważniejsze by nie narobić sobie od razu wielkich strat które będą się potem za Tobą ciągnąć (o ile nawet nie finansowo, co mentalnie).
Cytat:

Plany i zasady, które chce stosować to:
1. Dywersyfikacja portfela - na początek 3 spółki, z różnych branż.
2. Każdorazowe ustawianie stop-loss'a na poziomie akceptowalnych strat (jeżeli można tak to określać przy tym poziomie zaangażowania kapitału toothy10
3. Brak podejmowania decyzji na gorąco :)

Dużo tego nie ma, ale zawsze dobre na początek jeśli zamierzasz się tego trzymać.

Odnośnie wyborów CRM ostatnio wydaje się bardzo ciekawy (fajny sygnał choć niestety bardzo wysoka świeca = ew. problemy z SL). VTL rozumiem że znasz lokalnie - bo na wykresie nic ciekawego tam dla mnie np. nie ma. Zastanów się nad spójnymi kryteriami zakupu i sprzedaży w swoim systemie - byś potem nie stwierdził np po kwartale że masz np kilka spółek które w sumie nie wiesz po co kupiłeś (znam takie przypadki).

Pozdrawiam i życzę powodzenia :)
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

qobaPL
Wysłane: 6 marca 2017 19:30:36
Dzięki za odpowiedź.

Zastanawiam się jeszcze nad wejściem w TESGAS z uwagi na niski wskaźnik C/WK (0.49) i poprawiającą się sytuację w branży. Na wykresie kurs bronił się o dłuższego czasu na minimalnie na poziomie 2.90 zł, obecnie jest 3.30 zł.

Czy ktoś z Was przygląda się tej Spółce i może napisać coś więcej z punktu widzenia osób bardziej doświadczonych?

tom239
Wpisów: 73
Wysłane: 6 marca 2017 20:50:01
Tesgasowi przyglądam się kilka lat. Mam od jakoś roku po 3. Po drodze była dywidenda 10 gr. Przyznam, że kupiłbym teraz jakby nie miał.

Fale=Ja to widzę tak, że jesteśmy na tesgasie w dużej fali C w korekcie pląskiej gdzie równość A do C wpada na 5,8 i 25% zniesienia spadku od historycznego szczytu.

AT=Dodatkowo RGR z zasięgiem 4,xx nie pamiętam. Trend boczny. Lubię taki trend np. na compie i mirbudzie ostatnio zarobiłem krocie na wybiciu z trendu bocznego.Obroty potwierdzają szansę na taką właśnie zmianę trendu.

Myślę, że 5,8 za miesiąc brzmi absurdalnie ale patrz PBG,Polimex, mirbud ostatnio.

Tesgas mam dużo gotówki i mało zadłużenia, problem pozyskiwanie kontraktów(nie wiem czy w końcu pozbierał się po bankructwie pbg, kiedyś 70% przychodów tsg pokrywało pbg). Nie obraziłbym się za info mam kontrakt na 100mln.

Taką bliźniaczą spółką do tesgasu zawsze był atrem, tak śmiesznie mi się patrzyło, że jak atr było tanie to nominalnie równe tsg ceną akcji a teraz po 2,7. Tam są teraz jakieś sprawy w sądzie(w atr). Chociaż też jak odpali jak pbg czy polimexy czy mirbud to nie będę przecierał oczu. ATR trochę tańsze od TSG.

qobaPL
Wysłane: 6 marca 2017 22:19:20
tom, dzięki za Twój komentarz. Dokładnie - problemem jest brak kontraktów, bo z punktu widzenia analizy SF Spółka wygląda dobrze.

Waham się pomiędzy TESGAS, a MONNARI:

kliknij, aby powiększyć

Spółka rentowna operacyjnie, bez istotnego długu, C/WK na poziomie 1.56.

Technicznie wygląda to na próby zakończenia trendu spadkowego - jak uważacie?

andy_dufresne
Wpisów: 750
Wysłane: 6 marca 2017 23:06:40
Witaj na forum. Trzymam kciuki.
Czy kierujesz się techniką przy selekcji spółek? Jeśli tak, to skąd skłonność do wykresów, w których kurs znajduje się w lewym dolnym rogu, a nie górnym? Czy nie lepiej kupować siłę, a nie słabość? I nie walczyć z trendem?

cyzo
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 714
Wysłane: 7 marca 2017 08:30:15

kliknij, aby powiększyć

TSG jest bardzo słabe za równo na tle swojego sub indeksu budowlanego jak i na tle szerokiego rynku, co dla mnie osobiście jest automatyczną dyskwalifikacją. Co prawda silny indeks pociągnie i słabsze spółki, ale WIG_BUDOW to tak naprawdę 3-4 spółkia reszta jakos nie zachwyca układami technicznymi. Nie mniej jednak taki np. ERB wyglada całkiem apetycznie.

kliknij, aby powiększyć

Po przecięciu LT spadkowego kurs jest w konsoli od 4 lat i jakoś zbytnio nie emanuje siłą. Widać, że siłą rozpędu cos tam się zaczyna dziać. Po wybiciu najbliższego, dość silnego oporu na 4,0 dopiero przyglądałbym się w jakim stylu dojdzie do strefy 5,1 – 5,4 i tam ewentualnie (po wybiciu) rozważałbym wejście. To takie moje...poranne refleksje :) Powodzenia.

Edytowany: 7 marca 2017 08:33

andy_dufresne
Wysłane: 7 marca 2017 12:07:05
andy_dufresne napisał(a):
Witaj na forum. Trzymam kciuki.
Czy kierujesz się techniką przy selekcji spółek? Jeśli tak, to skąd skłonność do wykresów, w których kurs znajduje się w lewym dolnym rogu, a nie górnym? Czy nie lepiej kupować siłę, a nie słabość? I nie walczyć z trendem?

Oczywiście miałem na myśli prawą stronę wykresu. W lewym dolnym natomiast najlepiej kupować ;)

qobaPL
Wysłane: 7 marca 2017 18:36:36
cyzo, dziękuję za cenną analizę - rzeczywiście na tle sub indeksu wygląda to jeszcze mało ciekawie, ale właśnie z uwagi na trwającą od dłuższego czasu konsolidację, będę obserwował tę Spółkę.

andy_dufresne, w pierwszej kolejności dokonuję przeglądu wykresu notowań w różnych układach, następnie staram się wgłębić w aktualne informacje na temat danej Spółki, jej aktualne wyceny, czytam raporty bieżące i przeglądam ostatnie sprawozdania finansowe.

Przy poziomie kapitału, który zaangażowałem na start, moja tolerancja strat w ujęciu procentowym jest dość wysoka, stąd obecne próby poszukiwania spółek w których trwa konsolidacja i pojawia się szansa na wybicie i tym samym na wyższy (procentowo) zarobek niż w przypadku spółek w których trend wzrostowy już od dłuższego czasu trwa. Oczywiście może to być błędne myślenie, także jestem otwarty na komentarze/krytykę.

Dzięki za trzymanie kciuków, przyda się ;)

Pozdr.
Kuba
Edytowany: 7 marca 2017 18:37

Silverr
Silverr PREMIUM
Wpisów: 178
Wysłane: 8 marca 2017 00:06:29
Jeśli szukasz spółek od dłuższego czasu w konsolidacji to polecam spojrzeć na Altus. Od prawie roku kręci się w korytarzu 13,50-16zł, a jest to nisko wyceniona spółka na solidnych fundamentach. Nad polskimi TFI wisi widmo ograniczenia wielkości pobieranych prowizji do 2% wartośći zainwestowanych aktywów (obecnie jest to zazwyczaj 3-4%) stąd obawy inwestorów, uważam jednak, że jest to miecz obosieczny - z jednej strony ewentualne restrykcje zmniejszą rantowność spółki, z drugiej, w dłuższym terminie powinny przyciągnąć większy kapitał. Oprócz tego trwająca od roku hossa sprzyja wynikom spółki, po publikacji rocznych wyników pod koniec marca Altus powinien być jeszcze tańszy z punktu widzenia wyceny wskaźnikowej

kliknij, aby powiększyć

andy_dufresne
Wysłane: 8 marca 2017 14:18:33
qobaPL napisał(a):
andy_dufresne
Przy poziomie kapitału, który zaangażowałem na start, moja tolerancja strat w ujęciu procentowym jest dość wysoka, stąd obecne próby poszukiwania spółek w których trwa konsolidacja i pojawia się szansa na wybicie i tym samym na wyższy (procentowo) zarobek niż w przypadku spółek w których trend wzrostowy już od dłuższego czasu trwa. Oczywiście może to być błędne myślenie, także jestem otwarty na komentarze/krytykę.

Tak, to właśnie może być błędne założenie: że jak dużo spadło, to dużo wzrośnie, a niska cena to okazja do zarobku. Strategie gry z trendem opierają się na założeniu, że trend wykazuje silniejszą tendencję do kontynuacji, niż do odwrócenia.

Oczywiście strategii jest wiele, ja nie śmiem Ci niczego radzić, ani sugerować, chciałem tylko zwrócić uwagę, że istnieją zupełnie odmienne pomysły na pokonanie rynku.

qobaPL
Wysłane: 9 marca 2017 22:40:48
andy_dufresne, dzięki, wezmę to sobie do serca.

Na razie nie wygląda to optymistycznie - zacząłem w momencie, gdy rynek zaczął się korekcić.. Żaden ze stop-loss'ów jeszcze nie odpalił, ale sytuacja wygląda następująco:

1. CRM - zakup 2.68 PLN, aktualny kurs 2.82 PLN, +4,38%,
2. VTL - zakup 8.60 PLN, aktualny kurs 8.59 PLN, -0,89%,
3. MON - zakup 9.67 PLN, aktualny kurs 9.50 PLN, -2,59%.

Łączna zmiana: +0,27%.

SL na CRM mam ustawiony dość nisko, traktuję ten zakup raczej długoterminowo. W przypadku dwóch pozostałych Spółek, jeżeli sytuacja się nie poprawi, SL'y się uruchomią, choć również zastanawiam się czy ich nie obniżyć, aby doczekać momentu publikacji raportów rocznych tych spółek.

To tyle, pozdrowienia,
Kuba

cyzo
Wysłane: 10 marca 2017 09:06:45
andy_dufresne napisał(a):
qobaPL napisał(a):
andy_dufresne

Tak, to właśnie może być błędne założenie: że jak dużo spadło, to dużo wzrośnie, a niska cena to okazja do zarobku. Strategie gry z trendem opierają się na założeniu, że trend wykazuje silniejszą tendencję do kontynuacji, niż do odwrócenia.

Czołem,

To wcale nie musi być błędne założenie. Jeżeli kupuje się tylko dla tego, że mocno spadło, to oczywiście jest to prosta droga ku przepaści. Jednak kolega wspomniał, że szuka konsolidacji po spadkach z szansą na wybicie, a to już prosta droga ku gwiazdom :)

leniuch
Wpisów: 881
Wysłane: 10 marca 2017 19:03:57
Mam na ten temat dość ciekawe badania, w skrócie: jest to bardziej ryzykowne niż szukanie kontynuacji (choć ogólnie opłacalne).

qobaPL
Wysłane: 12 marca 2017 13:19:53
Dzięki za komentarze.

W portfelu trochę zmian - po spędzeniu trochę większej ilości czasu nad analizą sytuacją Vistalu, sprzedałem akcje, czując, że to jeszcze nie moment na wzrosty. Powody? Rynek w ogóle nie zareagował na inaugurację dużego projektu budowy mostu w Norwegii, w którym Vistal jest GW. Liczyłem na to, że przełoży się to wzrosty, bo wartość wynagrodzenia Vistalu z tego kontraktu to około 80 mln zł. Rozważałem opcję poczekania do publikacji raportu rocznego, ale z uwagi na to, że nowe kontrakty dopiero się rozpoczynają, to w P&L'u nie będzie jeszcze ich widać (wycena metodą POC). Pomimo, że znam tę Spółkę dość dobrze (uczestniczyłem kiedyś w badaniach jej SF'ów), wierzę w jej potencjał, to zdecydowałem się jeszcze ją poobserwować i ew. wejść w innym momencie. Zamknięta pozycja na -2,05%, uwzględniając prowizję od zakupu i sprzedaży.

Za gotówkę ze sprzedaży VTL, zakupiłem akcje Robyga (ROB). Spółka zanotowała historycznie najwyższy kurs w piątek, pod kątem wykresu notowań wygląda następująco:

kliknij, aby powiększyć

Jak widać, od sierpnia 2016 trwa okres konsolidacji, kursy wahające się w przedziale ok. 2.9-3.1 zł, z przebiciem poziomu 3.2 zł w ubiegłym tygodniu.

Dodatkowo Spółka od debiutu na GPW regularnie wypłaca dywidendę - Zarząd rekomenduje wypłatę dywidendy na poziomie 65-80% skonsolidowanego zysku netto. W 2016 roku była to wartość 0,20 zł na akcję.

C/WK na poziomie 1.61.

Rok 2016 pod kątem ilości sprzedanych mieszkań jest rekordowy, plany na 2017 są jeszcze wyższe. W Gdańsku mieszkania od tego dewelopera sprzedają się jak ciepłe bułki, z resztą sam jedno kupiłem ;)

W czwartek publikacja raportów rocznych za 2016, zobaczymy :)

Weekendowe pozdrowienia,
Kuba

Piotr_
Wpisów: 12
Wysłane: 12 marca 2017 19:08:11
"Rynek w ogóle nie zareagował na inaugurację dużego projektu budowy mostu w Norwegii, w którym Vistal jest GW."

Byłem z vistal'em od początku debiutu na GPW, pomimo dobrych wyników, podpisywanych kontraktów próżno było szukać reakcji rynku. Wycofalem się kilka tyg. temu niestety strata dwucyfrowa. Pomimo to uważam że warto obserwować.

Ludzie z północy chyba za bardzo kierują się lokalnym patriotyzmem salute

Dobrze że powstają nowe kroniki, jest na czym zawiesić oko. Pozdrawiam i życzę sukcesów, Piotr.

qobaPL
Wysłane: 13 marca 2017 14:29:16
Piotr, rzeczywiście obserwuje spółki z rynku trójmiejskiego - znam je dość dobrze z racji byłych kwestii zawodowych, a dwa, że jestem ciekaw jak sobie radzą. Dzięki!

Mam pierwszą poważniejszą wątpliwość, waham się jak ustawić stop-loss na CRM, którego kupiłem po 2.69 PLN:

kliknij, aby powiększyć

Pierwotnie ustawiony SL to poziom B - 2.23 PLN. Jest to poziom strat, który jestem w stanie zaakceptować, lecz z uwagi na ruch kursu w słuszną stronę, zastanawiam się nad poniesieniem SL i rozważam opcje:
1. A - 2.58 PLN, czyli poziom oporu (luty, sierpień, wrzesień) i jednocześnie początek długiej świecy z 3 marca.
2. C - 2.75 PLN, czyli poziom w którym został złapany ostatni oddech po tej długiej świecy z 3 marca. Ten poziom SL będzie chyba trochę zbyt ciasny przy tej zmienności kursów w ciągu dnia, obawiam się trochę jego zbyt wczesnego uruchomienia.

Prośba o Wasze zdanie w tym temacie. Skłaniam się ku opcji B.

Dzięki,
Kuba
Edytowany: 13 marca 2017 14:33

rychu22
Wpisów: 119
Wysłane: 13 marca 2017 21:00:36
Siema

Ja ustawiłbym go pod 2.58, jak przebije to wsparcie to moim zdaniem zaneguje wybicie.

cyzo
Wysłane: 15 marca 2017 22:02:27
Uzależniłbym Sl od ramy czasowej, w której grasz.
Jeżeli na tygodniach to:
a) pod świecą wybijającą w 1 tik pod świecą. W tym przypadku, z uwagi na bliskość okrągłego poziomu 2,2 ustawiłbym się na 2,19
b) okolice 2,57 ale z uwagi na to, że to połowa świecy wybijającej - a to jedna z technika. Twoje uzasadnienie tego poziomu trochę mnie nie przekonuje. Poziomy wsparcia/oporu lubią być testowane i łatwo o wybicie SLa. Jeżeli już to pod świecą wybijającą dzienną, pod 2,47. To jest bardzo fajne miejsce, jeżeli przechodzimy na świeczki dzienne i tu bym się ustawił.
Dno korekty na 2,74 wygląda zachęcająco na SLa, wypada idealnie na 38,2% zniesienia całej fali wzrostowej, jednak dla świętego spokoju i spokojnego snu postawiłbym się pod 2,47 i przesunął na 2,74 po wybiciu ostatnich HH na 3,20.

Swoją drogą pięknie wyrysowane zniesienia dla sympatyków Fibo.

kliknij, aby powiększyć

qobaPL
Wysłane: 15 marca 2017 22:34:33
Dzięki bardzo. Po dłuższych analizach ustawiłem na 2.50 PLN, ale po Twojej sugestii, zmienię na 2.47 PLN.

CRM znowu w górę, przy obecnej cenie (3.05 PLN) to +12,89% od ceny zakupu. Czekam na rozwój sytuacji w zakresie rejestracji analizatorów - Equisse ma być zarejestrowany w II kwartale tego roku, no chyba, że po raz kolejny to się przesunie..

W przypadku ROB pojawił się komunikat o dywidendzie w wysokości 0.27 PLN / akcję, czyli około 8% ceny zakupu (3.26 PLN z uwzględnieniem prowizji). Jutro publikacja raportów rocznych.

MON cały czas w dół, podpisana nowa umowa kredytowa na finansowanie bieżącej działalności, kurs cały czas w dół. Przesunąłem SL w górę.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4