Porozumienie obligatariuszy GetBack SA - GPW Catalyst - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Porozumienie obligatariuszy GetBack SA

krisek
Wpisów: 48
Wysłane: 1 grudnia 2018 15:04:55
Pogubiłem się już i proszę o pomoc w zrozumieniu:
- jeśli nic nie zrobię by wyłączyć się spod kurateli kuratora to do której grupy będę należał? ile procent wtedy będę miał zamienione na akcje?
- jeśli wyłączę się spod kurateli kuratora to będę głosował samodzielnie i wtedy ile % będę miał zaminione na akcje?

Mheavydrumm
Wpisów: 114
Wysłane: 1 grudnia 2018 16:18:43
@kristek
Kurator będzie głosował za obligatariuszy w grupie 1a - 3% konwersji wierzytelności na akcje.
Wyłączenie się spod kurateli Kuratora i dalej nie zrobienie nic (czyli nieprzystąpienie do grupy 1a) to grupa 1 - konwersja 90 % wierzytelności na akcje minus część, która będzie spłacona.

Mheavydrumm
Wpisów: 114
Wysłane: 1 grudnia 2018 16:39:19
Dodatkowym obowiązkiem, moim zdaniem, po wyłączeniu się spod kurateli Kuratora, jest obowiązek głosowania na Zgromadzeniu Wierzycieli, czy to osobiście czy też za pośrednictwem pełnomocnika.

Kibic1
Wpisów: 51
Wysłane: 1 grudnia 2018 16:40:17
Czy ktoś ma wiedzę jak zakończyła się sprawa PDM ? W dniu wczorajszym miało być kontynuowane NWZA. Czy została podjęta decyzja o zakończeniu działalności ? W mediach i na portalach jakoś o tym cicho.
Edytowany: 1 grudnia 2018 16:41

Manisława
Wpisów: 8
Wysłane: 1 grudnia 2018 21:22:39
Witam jako tutejszy świeżak.
Być może wątek ten był poruszany (choć nie znalazłam, zapoznając się z ostatnimi wpisami)... Zapewne byłoby to zbyt proste rozwiązanie, ale skoro UOKiK i KNF nakładają kary zarówno na IB, jak i PDM - to jednocześnie zobowiązują ich do usunięcia skutków czy to niekorzystnych praktyk, czy działań niezgodnych z prawem i zasadami. A czy źle rozumuje - że to usunięcie skutków powinno polegać na odkupieniu od nas obligacji?

Maupa_w_niebieskim
Wpisów: 805
Wysłane: 1 grudnia 2018 21:53:18
Kibic1 napisał(a):
Czy ktoś ma wiedzę jak zakończyła się sprawa PDM ? W dniu wczorajszym miało być kontynuowane NWZA. Czy została podjęta decyzja o zakończeniu działalności ? W mediach i na portalach jakoś o tym cicho.

Wygląda na to, że PDM dalej będzie istniał tylko nie bardzo wiadomo po co..
twitter.com/msadrak/status/106...

Maupa_w_niebieskim
Wysłane: 1 grudnia 2018 23:21:28
Manisława napisał(a):
Witam jako tutejszy świeżak.
Być może wątek ten był poruszany (choć nie znalazłam, zapoznając się z ostatnimi wpisami)... Zapewne byłoby to zbyt proste rozwiązanie, ale skoro UOKiK i KNF nakładają kary zarówno na IB, jak i PDM - to jednocześnie zobowiązują ich do usunięcia skutków czy to niekorzystnych praktyk, czy działań niezgodnych z prawem i zasadami. A czy źle rozumuje - że to usunięcie skutków powinno polegać na odkupieniu od nas obligacji?

Przepisy umożliwiają nakazanie sprawcy usunięcia skutków niedozwolonych działań ale na razie nic się w tym temacie na masową skalę dla obligatariuszy GetBack którym te papiery wcisnęły Idea Bank/Lions Bank i PDM chyba nie zadziało.
1/ PDMowi KNF cofnął licencję maklerską i nałożył 2,5 mln zł kary. Ta kara wpływa do budżetu państwa i niestety nie jest rozdzielana na poszkodowanych w tej aferze klientów PDMu. W sumie można uznać, że PDM to już trup bo wysokośc tej kary kładzie go finansowo. Nie uchwalili co prawda likwidacji spółki, ale wcale nie byłabym zaskoczona gdyby wnioskowali o upadłość i 'niech się syndyk buja' z ewentualnymi roszczeniami.
2/ Idea Bank został wpisany na listę ostrzeżeń KNF za prowadzenie działalności maklerskiej bez zezwolenia (gdy nie mieli statusu AFI) oraz prowadzenie doradztwa finansowego bez licencji. Nie znalazałam żadnego postanowienia KNF nakazującemu Idea Bankowi np. odkupienie obligacji od wszystkich którym je oferowano w okresie 'niemania' statusu AFI. Z informacji prasowych wynika, że sprawy poszczególnych osób vs Idea Bank toczą się indywidualnie np. także z interwencją Rzecznika Finansowego, który bodajże w jakimś przypadku opisywanym tu na forum wezwał IB to przedstawienia (!) propozycji polubownego załatwienia sprawy.

IGNAC4
Wpisów: 22
Wysłane: 2 grudnia 2018 00:32:43
Kibic1 napisał(a):
do IGNAC4

Moim zdaniem powinno się wysłać listy tylko do posłów ze swojego okręgu wyborczego.
Wysyłanie do wszystkich ( nie ze swojego okręgu wyborczego ) jest mało wiarygodne ponieważ w piśmie jest akapit cytuję "na Pana/Panią oddałem swój głos". Nie można było oddać głosu na posła nie ze swojego okręgu wyborczego. No chyba że ktoś w swoich pismach wyrzucił to zdanie.

To właśnie posłowie z mojego województwa. Oczywiście treść została odpowiednio zmodyfikowana.

voyager747
Wpisów: 526
Wysłane: 2 grudnia 2018 00:55:59
Nie chcę być pesymistą, ale wydaje mi się, że posłowie mają to gdzieś.

Manisława
Wpisów: 8
Wysłane: 2 grudnia 2018 01:12:31
Ale może, idąc tym tropem, warto by było rozważyć kilka ścieżek (wniosków obligatariuszy):

1) Zawnioskować do KNF (a także UOKiK, jak już wyda decyzję), aby wyegzekwowane kwoty z kar (dla PDM i IB), zamiast do budżetu państwa – zostały proporcjonalnie podzielone na obligatariuszy (oczywiście mam świadomość, że to znikomy odsetek całości, ale „grosz do grosza…”)
2) Kolejnym wnioskiem mogłyby być właśnie to, co napisałaś – wniosek o wydanie „postanowienia KNF nakazującemu Idea Bankowi np. odkupienie obligacji od wszystkich którym je oferowano w okresie 'niemania' statusu AFI”
3) Następny – wniosek o wydanie postanowienia KNF nakazującego PDM czy to odkupienie obligacji, czy jakikolwiek zwrot zainwestowanych przez nas środków – mimo że, jak piszesz „PDM to już trup”, zawsze jednak warto próbować
4) Analogicznie – taki sam wniosek złożyć do UOKiK (jak już podejmie decyzje w sprawie zarówno IB czy PDM) o wydanie postanowienia o usunięcia skutków niedozwolonych działań

Tak, ponoć 34 osoby podpisały już jakieś ugody a pozostałe ok 70 zostało zaproszone na „rozmowy” z IB.
A teraz właśnie znalazłam taką informację – w kontekście przeznaczenia pobranych kar na wypłątę rekompensaty dla obligatariuszy (https://www.forbes.pl/finanse/fundusz-edukacji-finansowej-przy-kdpw-wyplaci-rekompensaty-dla-obligatariuszy/sjh2d0v).

voyager747
Wpisów: 526
Wysłane: 2 grudnia 2018 01:20:13
IB rozmawia ze 100 osobami, a nie wiem ilu sprzedali, ja coś czytałem, że za ok. 700 mln, ale nie wiem czy to prawda.
Na reklamacje odpowiadają swoimi formułkami, a też pisałem o braku zezwolenia, bo to był marzec 2017r.
To było jeszcze przed decyzją KNF, ale to chyba nie ma znaczenia.

bukos4
Wpisów: 608
Wysłane: 2 grudnia 2018 01:27:12
czy rzecznik finansowy prowadzi dla poszczegolnych osob jedno postepowanie razem dla IB i PDM czy tez moze sa rozdzielone na 2

Kibic1
Wysłane: 2 grudnia 2018 10:29:19
do Maupa_w_niebieskim

Cytat:
Tak dla uporządkowania:
1/ Jeżeli ktoś jest zainteresowany niższą konwersją to praktycznie zdaje się na p. Kuratora bo on zapowiedział że zgłosi grupowo tych (których anonimowo reprezentuje) do grupy 1a (konwersja 3%).
2/ Jeżeli ktoś jest zainteresowany wysoką konwersją a jeszcze nie został dopuszczony do udziału w postępowaniu niech się bierze za załatwianie dopuszczenia a potem jedzie na ZW lub szuka kogoś kto jedzie a komu mógłby udzielić pełnomocnictwa.
3/ Jeżeli ktoś ma już dopuszczenie do postępowania ale jest zainteresowany niską konwersją to niestety wrócić pod kuratelę p. Kuratora nie może (to jest one-way ticket). Powinien przed przystąpieniem do głosowania na ZW złożyć na piśmie NS lub Sędziemu Komisarzowi oświadczenie o przystąpieniu do grupy "1a". Jak nie złoży takiego oświadczenia to jego głos zostanie zaliczony do głosów oddanych za wysoką konwersją.

Prośba o doprecyzowanie pkt. 2.
Jakie działania należny podjąć żeby się wyłączyć z pod kuratora celem przystąpienia do grupy o większej konwersji ? Czy należy wysłać pismo do NS lub Sędziego komisarza ( a jeżeli tak to w jakim nieprzekraczalnym terminie i gdzie można znaleźć przykładową treść takiego pisma ) czy też wystarczy stawić się osobiście na ZW z ważnym dokumentem poświadczającym posiadanie obligacji GB ( np. Świadectwo Depozytowe ).
Edytowany: 2 grudnia 2018 10:32

Maupa_w_niebieskim
Wysłane: 2 grudnia 2018 10:46:24
@Kibic1
Teoretycznie (!) możesz zaryzykować (!) stawienie się na ZW z dokumentem poświadczajacym posiadanie obligacji i na miejscu zażądać dopuszczenie do udziału w sprawie a zatem i udziału w głosowaniu. I chyba takie przypadki były na poprzednich częściach ZW (bo to cały czas to samo ZW jest) ale tych osób było stosunkowo niewiele. Jak tam się w takim trybie stawi kilkaset osób to ze 3 dni będzie to ZW trwało (?)
Co do wniosku o dopuszczenie do udziału w sprawie, ja w każdym razie nie znalazłam urzędowego wzoru pisma do sędziego-komisarza o wyłączenie spod kurateli i dopuszczenie do udziału w sprawie - dokładna treść zależy od indywidualnego przypadku np. coś w tym rodzaju..
Wierzyciel:
imię + nazwisko
adres
PESEL:

Dłużnik:
GetBack SA w restrukturyzacji
ul. Powstańców Śląskich 2-4
53-333 Wrocław

Sędzia – komisarz
SSR Jarosław Mądry
Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu
VIII Wydział Gospodarczy ds Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych
ul. Poznańska 16
53-630 Wrocław
sygn akt VIII GRp 4/18

Miejscowość, data

WNIOSEK WIERZYCIELA O DOPUSZCZENIE DO UDZIAŁU W SPRAWIE

Działając w imieniu własnym jako wierzyciel GetBack SA w restrukturyzacji z siedzibą we Wrocławiu na podstawie art. 65 ustęp 6 ustawy z dnia 15 maja 2015 r ‘ prawo restrukturyzacyjne’ , wnoszę o dopuszczenie mnie do udziału w sprawie toczącej się przed tutejszym Sądem pod sygnaturą akt VIII Grp 4/18.

Uzasadnienie

Jestem wierzycielem GetBack SA w restrukturyzacji z tytułu nieumorzonych / niespłaconych ……… sztuk obligacji serii ……. o wartości nominalnej …………….. złotych.
Na dowód załączam świadectwo depozytowe nr …………. wystawione przez Dom Maklerski ……… … ważne do …………...

Nadzorca Sądowy w postępowaniu jw złożył propozycje układowe datowane 24 listopada 2018, zaś wskutek obwieszczenia tutejszego Sądu z dnia 28 listopada 2018 wiadomym jest że głosowanie nad układem odbędzie się w dniu 12 stycznia 2019 r.

Moja wierzytelność wobec Dłużnika jest objęta z mocy prawa układem, zapowiadane przez p. Kuratora przystąpieniu przez niego do grupy układowej „1a” jest sprzeczne z moim interesem, stąd też mój samodzielny (poza kuratelą) udział w postępowaniu jest niezbędny.

Mając powyższe na uwadze wnoszę jak na wstępie.

Imię + nazwisko (czytelnie)

Załącznik: świadectwo depozytowe

Edytowany: 2 grudnia 2018 10:48

maciej_61
Wpisów: 703
Wysłane: 2 grudnia 2018 10:48:36
Cytat:
2/ Idea Bank został wpisany na listę ostrzeżeń KNF za prowadzenie działalności maklerskiej bez zezwolenia (gdy nie mieli statusu AFI) oraz prowadzenie doradztwa finansowego bez licencji. Nie znalazałam żadnego postanowienia KNF nakazującemu Idea Bankowi np. odkupienie obligacji od wszystkich którym je oferowano w okresie 'niemania' statusu AFI. Z informacji prasowych wynika, że sprawy poszczególnych osób vs Idea Bank toczą się indywidualnie np. także z interwencją Rzecznika Finansowego, który bodajże w jakimś przypadku opisywanym tu na forum wezwał IB to przedstawienia (!) propozycji polubownego załatwienia sprawy.

No tak. Tylko odnoszę wrażenie że Pan LC jest pod jakąś specjalną "ochroną" Państwa. Rozumiem to w ten sposób że tak naprawdę jest potrzebny do rozgrywki politycznej obu stronom naszej sceny politycznej. Choć każdej z innych powodów. Dlatego dla polityków nie ma "afery GBK". Jest "afera KNF i paru innych wysoko postawionych osób. Przykład jak "szybko" Państwo zareagowało z działaniami wobec byłego szef KNF - to najlepsze exemplum.
A my - cóż. Jak nie dostaniemy pieniędzy no to jakaś partia straci/zyska 9 tys wyborców. No pomnóżmy to razy 3 czyli członkowie rodzin. Niech to będzie 30 tys wyborców. Warto sobie taką ilością głowę zawracać? I to takimi co chcieli "wzbogacić się na nieszczęściu innych"? Na pewno nie. Ale "wojną na górze" na pewno tak.
Stąd także popierając akcję wysyłania listów i sam je wysyłając nie mam odczucia że na którymś z polityków zrobi jakiekolwiek wrażenie.

Kibic1
Wysłane: 2 grudnia 2018 10:52:12
do Maupa_w _niebieskim

Dziękuje. A masz wiedzę jaki jest "deadline" na wysłanie takiego pisma , skoro ZW ma być 22.01.2019 ?

Maupa_w_niebieskim
Wysłane: 2 grudnia 2018 10:59:46
bukos4 napisał(a):
czy rzecznik finansowy prowadzi dla poszczegolnych osob jedno postepowanie razem dla IB i PDM czy tez moze sa rozdzielone na 2

O ile się orientuję to każde zgłoszenie jakie Rzecznik Finansowy otrzyma to osobna sprawa. Natomiast rzecznik Finansowy ma: a/ możliwośc podejmowania postępowania mediacyjnego - trzeba o to do niego wnioskowac i jest od tego opłata (nieduża) b/ możliwośc wytaczania powództwa na rzecz klientów w sprawach nieuczciwych praktyk rynkowych c/ możliwośc wzięcia udziału w już toczącym się postępowaniu sądowym.
W kontekście możliwości wytaczania powództwa przez RF być może (?) może to być tzw 'pozew zbiorowy' ale na to, żeby jakaś sprawa cywilna mogłą być traktowana jako 'pozew zbiorowy' sąd musi wydać najpierw postanowienie o dopuszczalności tej drogi.
W każdym razie zanim wystąpicie do RF o interwencję to trzeba napisac reklamację (pewnie załatwią odmownie), potem odpowiedź na odmowę uznania reklamacji i z kolejna odmową dopiero do RF z wnioskiem o pomoc w sprawie.

Maupa_w_niebieskim
Wysłane: 2 grudnia 2018 11:02:40
Kibic1 napisał(a):
do Maupa_w _niebieskim

Dziękuje. A masz wiedzę jaki jest "deadline" na wysłanie takiego pisma , skoro ZW ma być 22.01.2019 ?

No 'deadline' to chyba można określić jednoznacznie - 'jak najszybciej'.

kokospl
Wpisów: 1 176
Wysłane: 2 grudnia 2018 11:15:59
Zamiast listow lepiej - skoro niektorzy twoerdza zecmaja taka mozliwosc - osobiscie spotkac sie z czolowymi politykami

NerfMe
Wpisów: 214
Wysłane: 2 grudnia 2018 11:42:38
Czy ktoś ma pomysł jak przygotować się do takiego spotkania?

O czym rozmawiać i w jaki sposób z takimi politykami czy osobami zajmującymi ministerialne stanowiska? Pewnie część z nas może kogoś znać na stanowsiskach, może warto stworzyć jakieś ramowe plany takich spotkań/rozmów.

Wtedy osoby, które mają "dojście" mogłyby umówić się na takie spotkanie.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość