Porozumienie obligatariuszy GetBack SA - GPW Catalyst - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Porozumienie obligatariuszy GetBack SA

djwitek1973
Wpisów: 82
Wysłane: 2 stycznia 2019 13:36:10
Abris niewinny, banki niewinne, knf nie winien, audytor niewinny I jeszcze kakol nie winien, gielda niewinna. Jedynie winni kupujacy obligi I akcje. A dla odmiany prezes pfr mowi ze w gb mialo miejsce zwyczajne zlodziejstwo I nikt nie jesy temu winien?

LUK123ASZ
Wpisów: 23
Wysłane: 2 stycznia 2019 14:05:37
Po prostu próbuję uświadomić, że to nie jest wcale takie łatwe.

Pomiędzy odstąpieniem od umowy w postępowaniu sanacyjnym (na które już jest za późno) a wywalczeniem odszkodowania za fraudy istnieje przepaść.

Była masa niekorzystnych umów, to fakt. Ale znaczna część jest nie do odwrócenia. GB nie zwróci teraz pakietu wierzytelności do banku z żądaniem zwrotu zapłaconego miliarda tylko dlatego, że nie był w stanie zwindykować ponad kwotę zapłaconą.

Za dużo pracowników, za dużo pośredników, zbyt wysokie stawki, prowizje, reklamy, PR, sponsoring, przepłacane pakiety, doradztwo prawne - kasa się po prostu rozpłynęła. Firma żyła na kredyt, od którego płaciła wysokie odsetki + prowizje za udzielenie (obligacje) Większość pozostałej kasy jest po prostu w wierzytelnościach, które trzeba zwindykować. Hoist daje ponad miliard, więc co najmniej 1,5 mld pewnie jest do wyciągnięcia. Tylko, żeby skutecznie windykować potrzebne są środki na opłaty sądowe/egzekucyjne i świeżo paliwo w postaci nowych wierzytelności.

Piszę jedynie swoje przemyślenia, więc przed każdym postem dostawcie sobie "wydaje mi się". Od samego pisania korzystnych postów pieniędzy nie przybędzie.

Vox
Vox PREMIUM
Wpisów: 5 492
Wysłane: 2 stycznia 2019 14:24:24
Cytat:
Pomiędzy odstąpieniem od umowy w postępowaniu sanacyjnym (na które już jest za późno) a wywalczeniem odszkodowania za fraudy istnieje przepaść.

szkoda że nie otwarto sanacyjnego. komuś na tym zależało?

Maupa_w_niebieskim
Wpisów: 805
Wysłane: 2 stycznia 2019 15:19:56
Postępowanie sanacyjne (od 'sanare' czyli uzdrawiać) brzmi dobrze i dobrze wygląda - na papierze. To nie jest tak jak się powszechnie uważa, że otwarcie postępowania sanacyjnego z automatu pozwala wyplątać się ze wszelkich umów oględnie mówiąc "nie pasujących do scenariusza". Owszem:
W następstwie otwarcia postępowania sanacyjnego bezskuteczne w stosunku do masy sanacyjnej są czynności prawne, nieodpłatne albo odpłatne, którymi dłużnik rozporządził swoim majątkiem, jeżeli wartość świadczenia dłużnika przewyższa w istotnym stopniu wartość świadczenia otrzymanego przez dłużnika lub zastrzeżonego dla dłużnika lub dla osoby trzeciej, dokonane w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego. Powyższe stosuje się także odpowiednio do ugody sądowej, uznania powództwa i zrzeczenia się roszczenia.
www.codozasady.pl/postepowanie-sanacyjne/

Ale jest małe 'ale' tzn. druga strona ma prawo zaskarżenia gdyż nieekwiwalentność umów to rzecz względna. A jak ma prawo to pewnie będzie z niego korzystać więc sprawa i tak finalnie wyląduje (przynajmniej w większości przypadków) w sądzie.
W przypadku GetBack można było teoretycznie przyoszczędzić na kosztach zatrudnienia (tj odpraw przy zwolnieniach) ale tam załoga chyba sama wzięła nogi za pas więc przynajmniej chyba ten problem się samoczynnie rozwiązał.
No i jeszcze kilka rzeczy o których mało kto pamięta:
a/ z postępowaniem sanacyjnym też wiążą się koszty (niekoniecznie mniejsze niż w PPU) a na nie (i bieżącą działalność) spółka powinna mieć kasę;
b/ finalnie i tak dochodzi do zawarcia układu (a przynajmniej powinno teoretycznie dojść);
c/ jest ryzyko że zarządcą spółki w sanacji zostanie wyznaczony nie łebski manager (a taki powinien być i to najlepiej z danej branży) ale 'miejscowy fachowiec', który owszem ma papiery doradcy restrukturyzacyjnego ale w życiu nie zarządzał nigdy nawet kioskiem z warzywami ( i to jest główna przyczyna dlaczego dobrze zapowiadające sanacje przeważnie kończą się szybką upadłością likwidacyjną);
Na tym co teoretycznie daje postępowanie sanacyjne możliwości ewentualnego działania się nie wyczerpują bo np. pozostaje do wykorzystania skarga pauliańska czy też możliwość dochodzenia przed sądem uznania umowy za nieważną ze względu na jej pozorność.

Grafa
Wpisów: 5
Wysłane: 2 stycznia 2019 17:30:45
Czytam to forrum od samego początku, ciesze się że istnieje bo jako laik i nieszczęsny posiadacz obligacji to dla mnie jedyne sensowne źródło informacji....

Czy ktoś może wie w jaki sposób pozyskać zaświadczenie depozytowe z PDM? Przeterminowało mi się poprzednie, 14 grudnia wysłałam pismo do PDM po nowe i do dzisiaj cisza....nie mogę sie do nich dodzwonić, mieli przerwe swiateczną, ale moje pismo dostali tydzień przed swietami....dzis byłam w IB i tam powiedziano mi, że oni nie wystawiają takiego zaswiadczenia...nie wiem kto w takim razie to robi, skoro pdm stracił licencję....obawiam się, że przez brak tego papierka nie zdąże się wyłączyć spod kurateli....

Czy ktoś wie co w tej sytuacji robić?

robertsiudek
Wpisów: 24
Wysłane: 2 stycznia 2019 18:53:12
brak konwersji vs konwersja na akcje

Szanowni Państwo,

proszę o informację, czy wyciągam dobre wnioski, czy tkwię w błędzie:

1. skoro (w mojej ocenie) akcje właściwie są bezwartościowe (a po konwersji wzrośnie tylko ich ilość), a ich sprzedaż (o ile notowania będą odwieszone + uda się sprzedać) będzie po najniższej możliwej cenie, to konwersja daje mi jedynie złudne poczucie, że "mam czegoś wiecej na rachunku maklerskim". Sprzedaż bowiem da mi dosłownie "grosze". Dodam jedynie, iż nie interesuje mnie mityczna "kontrola nad spółką".

2. często pojawia się kwestia wykazania straty podatkowej jako argument przystąpienia do konwersji. Rozumiem, że część wierzytelności zostanie skonwertowana na akcje po 5 gr/szt i strata to różnica pomiędzy owymi 5gr a ceną, za którą uda (o ile się uda) sprzedać akcje?

3. konwersja nieumorzonej częsci wierzytelności z obligacji na akcje utrudnia wykazanie szkody w postępowaniu karnym/cywilnym?

4. w przypadku chęci skorzystania z konwersji - czy dopuszczenie do udziału w postępowaniu (czyli odłączenie się od kuratora) umożliwia mi "zdalne" głosowanie, czy muszę stawić się w Sądzie?

z góry dziękuję za pomoc

Maupa_w_niebieskim
Wysłane: 2 stycznia 2019 20:13:01
@robertsiudek
Spróbuję odpowiedzieć na pytania ale nie gwarantuję, że mam rację:
ad1/ Faktycznie trudno się spodziewać zarobku na tym, no chyba żeby dywidenda (dyskutowana tu szeroko ewentualna wypłata odzysków z fraudów poprzez dywidendę co moim zdaniem jest mało prawdopoodbne);
ad 2/ Dokładnie tak - po cenie niższej niż nominalna przydzielić tego nie można a że nominał po 5 groszy to.. Sprzedać można też na umowę cywilno prawną i strata będzie różnica między ceną sprzedaży (np. 1 grosz) a ceną objęcia (5 groszy). Zgodnie z aktualnymi przepisami podatkowymi taką stratę rozlicza się przez 5 lat z zyskami z inwestycji kapitałowych (nie z zyskami np. z etatu, umów zleceń itd).
ad 3/ Wartość objętych w konwersji akcji zalicza się jako zaspokojenie w ramach układu np. ktoś ma obligacji za 10 K, dostanie w gotówce 33% czyli 3,3 K i 57% w akcjach czyli formalnie zostanie zaspokojony w 90% zatem na ewentualne roszczenia nie rozliczone w ramach układu zostanie mu 10% czyli 1K.
ad 4/ Radzę skontaktować się z kuratorem/sądem żeby ustalić czy do tych co wyłączyli się spod kurateli zostaną rozesłane karty do głosowania i będą mogli głosować 'zdalnie'.
No i należy jeszcze pamiętać o tym, że jeżeli ktoś chce głosować samodzielnie a nie jest zainteresowany konwersją to po uzyskaniu dopuszczenia do postępowania powienien złożyć do sędziego-komisarza lub nadzorcy sądowego pisemne oświadczenie o przystąpieniu do grupy 1a (bądź 2a w zależności od przypadku)

__Tomasz__
Wpisów: 36
Wysłane: 2 stycznia 2019 21:32:09
Witam.

Była jakiś czas temu mowa o tym że będze można odpisać od dochodu z inwestycji kapitałowych umorzoną w PPU część (tak można było rozumieć wpis kuratora: "Rozwiązania zgodne z rzeczywistym stanem prawnym są z pewnością lepsze stąd wydaje się korzystniejsze niż konwersja (o czym poniżej) skorzystanie z art. 23 ust. 1 pkt 40 „Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: umorzonych pożyczek, jeżeli ich umorzenie nie jest związane z postępowaniem restrukturyzacyjnym lub postępowaniem upadłościowym;” Ostatecznie to doradca podatkowy obligatariusza powinien zdecydować jakie rozwiązanie wybrać.").

Czy ktoś temat zgłębiał?

Mheavydrumm
Wpisów: 114
Wysłane: 3 stycznia 2019 00:18:25
@_Tomasz_
Cytat:
Była jakiś czas temu mowa o tym że będze można odpisać od dochodu z inwestycji kapitałowych umorzoną w PPU część (tak można było rozumieć wpis kuratora: "Rozwiązania zgodne z rzeczywistym stanem prawnym są z pewnością lepsze stąd wydaje się korzystniejsze niż konwersja (o czym poniżej) skorzystanie z art. 23 ust. 1 pkt 40 „Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: umorzonych pożyczek, jeżeli ich umorzenie nie jest związane z postępowaniem restrukturyzacyjnym lub postępowaniem upadłościowym;” Ostatecznie to doradca podatkowy obligatariusza powinien zdecydować jakie rozwiązanie wybrać.").

Czy ktoś temat zgłębiał?

Wszystko rozbija się o kwestię czy nabycie obligacji można uznać za udzielenie pożyczki w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeśli tak, wówczas w momencie uprawomocnienia układu powstałby koszt uzyskania przychodów ze źródła przychodów - kapitały pieniężne, a zatem wygenerowana zostałby strata z tego źródła, którą można rozliczyć z dochodami z tego samego źródła przychodów w ciągu kolejnych pięciu lat podatkowych.
Żeby mieć odpowiedź czy taka ewentualność wchodzi w grę należy wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Koszt wystąpienia z wnioskiem ORD-IN to 40 zł.

alder74
Wpisów: 301
Wysłane: 3 stycznia 2019 00:30:15
Idea Bank został wpisany na listę ostrzeżeń publicznych KNF

Nie jest to nowa informacja, ale mam pytania w kontekście poniższego cytatu:
Cytat:
"Zawiadomienie zostało skierowane przez Urząd KNF do Prokuratury Regionalnej w Warszawie z art. 178 w zw. z art. 69 ust. 2 pkt 5 i 6 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (prowadzenie działalności maklerskiej bez zezwolenia w zakresie oferowania instrumentów finansowych, a także doradztwa inwestycyjnego)"

1. czy ktoś wie, kiedy prokuratura/ sąd ma zamiar zabrać się za to zgłoszenie
2. czy jeżeli są orzeknie winę Idea Bank, to daje to prawo do domagania się naprawienia szkody ( zwrotu pieniędzy za zakup obligacji?, zwrotu umorzonej kwoty w ramach PPU? itp).

biznes.pap.pl/pl/news/pap/info...(opis)

Maupa_w_niebieskim
Wysłane: 3 stycznia 2019 01:28:48
Mheavydrumm napisał(a):

Wszystko rozbija się o kwestię czy nabycie obligacji można uznać za udzielenie pożyczki w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeśli tak, wówczas w momencie uprawomocnienia układu powstałby koszt uzyskania przychodów ze źródła przychodów - kapitały pieniężne, a zatem wygenerowana zostałby strata z tego źródła, którą można rozliczyć z dochodami z tego samego źródła przychodów w ciągu kolejnych pięciu lat podatkowych.
Żeby mieć odpowiedź czy taka ewentualność wchodzi w grę należy wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Koszt wystąpienia z wnioskiem ORD-IN to 40 zł.

@Mheavydrumm
Ja osobiście jestem sceptyczna co do mozliwości zrównania obligacji z pożyczką mimo że w obu przypadkach mamy do czynienia z % no ale ja z tych co widzą szklankę do połowy pustą a nie do połowy pełną. Mam dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia abyś 'zrobił rozpoznanie bojem' takiej możliwości i wystąpił z wnioskiem do KIS. Jesteś fachowcem od spraw księgowych i nie raz miałeś pewnie do czynienia ze skarbówką więc wiesz jak zręcznie taki wniosek sformułować. Warto też sprawdzić czy komuś może już w takiej sprawie indywidualnej interpretacji nie wydano (jest taka baza interpretacji chyba...). Cztery dychy nie majątek - w razie czego ja mogę robić za 'pytacza' tylko potrzebuje aby mi to ktoś fachowo napisał.

maciej_61
Wpisów: 693
Wysłane: 3 stycznia 2019 04:18:59
Ponadto pamiętajmy że jak udzielamy komuś pożyczki, powiedzmy ja pożyczam Tobie Droga Maupo 100k, to musisz od tego odprowadzić "na dzień dobry" 2% podatku. I to niezależnie na ile % się umówiliśmy. A to mogło by być np 0%.
Edytowany: 3 stycznia 2019 04:20

maciej_61
Wysłane: 3 stycznia 2019 04:25:37
alder74 napisał(a):
Idea Bank został wpisany na listę ostrzeżeń publicznych KNF

Nie jest to nowa informacja, ale mam pytania w kontekście poniższego cytatu:
Cytat:
"Zawiadomienie zostało skierowane przez Urząd KNF do Prokuratury Regionalnej w Warszawie z art. 178 w zw. z art. 69 ust. 2 pkt 5 i 6 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (prowadzenie działalności maklerskiej bez zezwolenia w zakresie oferowania instrumentów finansowych, a także doradztwa inwestycyjnego)"

1. czy ktoś wie, kiedy prokuratura/ sąd ma zamiar zabrać się za to zgłoszenie
2. czy jeżeli są orzeknie winę Idea Bank, to daje to prawo do domagania się naprawienia szkody ( zwrotu pieniędzy za zakup obligacji?, zwrotu umorzonej kwoty w ramach PPU? itp).

biznes.pap.pl/pl/news/pap/info...(opis)

Pisałem kolejną reklamację do IB powołując się na zawiadomienie KNF. Odpowiedź jaka? Ano na 3 stronach maszynopisu wytłumaczenie że "...ich współpracownik, który już nie jest ich współpracownikiem, tylko informował...". Ciekawe. Współpracownik. Na pieczątce miał (jak zakładałem kiedyś jakąś lokatę) że ten Pan był "Dyrektorem Oddziału w...".
Poza tym na pytanie czy Prokuratura się tym zajmie i kiedy, moja osobista opinia jest taka. Nie ma dla nich afery GBK. Jest afera KNF i SKOK`ów. Czyli "Vina tusca". Reszta to są jakieś drobiazgi.
Edytowany: 3 stycznia 2019 04:29

Maupa_w_niebieskim
Wysłane: 3 stycznia 2019 09:35:07
maciej_61 napisał(a):
Ponadto pamiętajmy że jak udzielamy komuś pożyczki, powiedzmy ja pożyczam Tobie Droga Maupo 100k, to musisz od tego odprowadzić "na dzień dobry" 2% podatku. I to niezależnie na ile % się umówiliśmy. A to mogło by być np 0%.

Pożyczki na 0% są bardzo podejrzane dla US. Mniejsza z tym ale 4 dychy nie majątek i można przynajmniej spróbować sprawę rozeznać aby wiedzieć na czym się stoi.

Maupa_w_niebieskim
Wysłane: 3 stycznia 2019 09:47:43
@alder74 @maciej61
Re: wpis Idea Banku na listę ostrzeżeń KNFu
Zastanawia mnie dlaczego złożyli zawiadomienie do Regionalnej a nie do Okręgowej. Zawiadomienia z tych samych lub podobnych 'paragrafów" kierowane są przeważnie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która zgodnie z rozporządzeniem MS bodajże z 2011 (o ile dobrze pamiętam) ma się specjalizowac w badaniu przestępstw związanych z instrumentami finansowymi.
www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/...
Jak zresztą widać z zestawienia na stronie KNFu w większości spraw nic się nie zdziało (a może zadziało?!) albo były umorzenia - nie napawa to optymizmem niestety.

maciej_61
Wysłane: 3 stycznia 2019 09:51:02
Maupa_w_niebieskim napisał(a):
maciej_61 napisał(a):

Pożyczki na 0% są bardzo podejrzane dla US. Mniejsza z tym ale 4 dychy nie majątek i można przynajmniej spróbować sprawę rozeznać aby wiedzieć na czym się stoi.

Zgadzam się podwójnie. Pożyczka 0% - wizyta w US murowana. I dla całej sprawy 40 PLN - nie majątek.

dario10
Wpisów: 40
Wysłane: 3 stycznia 2019 10:27:58
Dzień dobry,
czy to oznacza, że każdy z nas musi złożyć indywidualny pozew we własnym zakresie czy może to być rozwiązane jako pozew zbiorowy ? jeśli indywidualnie to jak taki pozew powinien wyglądać ?
bardzo dziękuję za odpowiedzi,

www.rp.pl/Polityka/301029921-C...

Maupa_w_niebieskim
Wysłane: 3 stycznia 2019 10:47:12
@dario10
Z podlinkowanego artykułu wynika, że chodzi o możliwości jakie daje prokuraturze art 7 k.p.c.
Prokuratura może (ale nie musi) złożyć pozew cywilny w sprawie konkretnej osoby lub przystąpić do już toczącej się sprawy cywilnej (wszczętej przez inną osobę). To nie jest niestety automat. To czy prokuratura skorzysta ze swoich uprawnień w danym przypadku zależy od oceny materiału dowodowego ( prokurator samodzielnie ocenia przesłanki określone w art 7 kpc uzasadniajace wszczęcie postępowania cywilnego) oraz od regulaminu. Chodzi o rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości (z 2016r) - Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury. Konkretnie traktują o tym art 353 do 366 tego rozporządzenia.
Jeżeli kupiłeś np. w IB/LB lub masz przypadek podobny do opisanych w artykule to pisz szybko doniesienie do prokuratury załączając materiał dowodowy i od razu wnioskuj żeby prokuratura założyła za Ciebie/w Twoim imieniu pozew cywilny.

Mheavydrumm
Wpisów: 114
Wysłane: 3 stycznia 2019 11:42:37
Przed chwilą rozmawiałem telefonicznie z panią sekretarką VIII Wydziału Gospodarczego ds. Upadłościowych i Naprawczych SR we Wrocławiu i dowiedziałem się, że Sędzia-komisarz na ten moment nie rozpoznał żadnego wniosku o samodzielny udział w PPU, z tych, które zostały zgłoszone w ostatnim czasie, a wniosków tych, jak pani sekertarka stwierdziła jest "bardzo dużo". Prawdopodobnie Sędzia ma zamiar rozpatrywać te wnioski dopiero bezpośrednio na ZW w dniu 22.01.19 r. Zatem radzę tym, którzy się wybierają na Zgromadzenie zabrać ze sobą ... jakiś materac, zapas jedzenia, picia itp. Zanosi się na bardzo długie debatowanie bez żadnej gwarancji, że w ogóle dojdzie w tym terminie do głosowania nad układem.
Coraz wyraźniej rysuje mi się obraz pokazujący, że oddalają się nieubłaganie szanse na jakikolwiek zwrot wtopionych pieniędzy ...

Vox
Vox PREMIUM
Wpisów: 5 492
Wysłane: 3 stycznia 2019 12:34:04
Cytat:
Sędzia-komisarz na ten moment nie rozpoznał żadnego wniosku o samodzielny udział w PPU, z tych, które zostały zgłoszone w ostatnim czasie, a wniosków tych, jak pani sekertarka stwierdziła jest "bardzo dużo".

Pewnie przesuną ZW na marzec 2019, w tym czasie zarząd będzie dalej trwonić kasę, pojawią się nowe propozycje układowe itp... cyrku nigdy dość
Edytowany: 3 stycznia 2019 12:34

Użytkownicy przeglądający ten wątek GetOblig, Gość