Porozumienie obligatariuszy GetBack SA - GPW Catalyst - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Porozumienie obligatariuszy GetBack SA

Maupa_w_niebieskim
Wpisów: 802
Wysłane: 28 maja 2019 15:58:41
@Voyager
Seria G i H to były emisje prywatne które trafiły do obrotu wtórnego na Catalyst. Kupić zatem na rynku wtórnym mógł każdy kto miał rachunek maklerski i pieniądze na tym rachunku - nawet jakieś tam obroty na tych papierach były. Te serie były zabezpieczone rzeczowo zastawem na częsci tego co kupił Hoist. Więc w związku z takim rodzajem zabezpieczenia wpływ ze sprzedaży przedmiotu zastawu idzie do podziału pomiędzy posiadaczy tych papierów. One zapadają we wrześniu ale w związku z tą transakcją z Hoistem ich wykup został dokonany wcześniej.
Ciekawszy może być przypadek serii VA do VE które 'dobezpieczano' w I kw. 2018 ...

voyager747
Wpisów: 511
Wysłane: 28 maja 2019 16:08:30
Dzięki, moje zapadły w kwietniu i jakoś ich nie wykupili, ale nie były zabezpieczone.

maciej_61
Wpisów: 658
Wysłane: 28 maja 2019 16:23:50
Moje zapadły 25 maja (sic!). Też niezabezpieczone.
Edytowany: 28 maja 2019 16:24

bukos4
Wpisów: 583
Wysłane: 28 maja 2019 17:12:01
ninia napisał(a):
Z wygenerowanej straty podatkowej przy obecnych przepisach skorzysta tylko garstka z nas. W większości nie jesteśmy inwestorami a i część z tych co są po aferze GBK zrezygnuje. Dlatego abyśmy rozliczyli stratę konieczna jest możliwość rozliczenia jej z innymi źródłami np. pracą, działalnością gospodarczą. Aktualnie takiej możliwości nie ma, konieczna byłaby nowelizacja przepisów podatkowych. Oglądając komisję finansów publicznych i widząc jak politycy chcą nam pomóc, być może wystarczy obywatelski projekt zmiany ustawy i sprawa będzie załatwiona.
Jak nie teraz (przed jesiennymi wyborami) to kiedy? A jeżeli się nie uda to przynajmniej będziemy wiedzieli ile warte są ich obietnice i słowa o wsparciu i empatii. Dlatego proszę aby zarząd nowo powstałego stowarzyszenie rozważyło możliwość takich działań.

Jesteśmy w miłym kontakcie z Ministerstwem Finansów od czasu ostatniej komisji fin. pub.14 maja. wczoraj odbylo sie spotkanie robocze w ministerstwie. Jestesmy tez we wspolpracy w tej sprawie z Artiomem.
Pierwszy krok to fundusz, do którego trafiałyby kary na rzecz poszkodowanych a nie do budżetu panstwa
zmiany ordynacji podatkowej to wiekszy problem, ale bedzie poruszany
Edytowany: 28 maja 2019 17:15

voyager747
Wysłane: 28 maja 2019 18:28:04
Na forum bankiera piszą, że kasa z tego funduszu trafi do akcjonariuszy.

hektorek
Wpisów: 61
Wysłane: 28 maja 2019 19:12:03
Cytat:
Daniluk z Idea Banku: Jesteśmy pokrzywdzonym, a nie beneficjentem afery GetBack

forsal.pl/artykuly/1414620,dan...

To jest szczyt bezczelności!
Skoro Idea Bank wiedział jakie są bezpieczne pułapy dla wzrostu zadłużania się Getbacka to dlaczego walnie się przyczynił do masowego i szaleńczego zadłużania się GB za swoim pośrednictwem w dodatku mamiąc o wyjątkowości , ekskluzywności proponowanych inwestycji, bezpieczeństwie i gwarancjach?

voyager747
Wysłane: 28 maja 2019 21:04:18
Oni nie wiedzieli, nie sprzedawali, tylko informowali.

bukos4
Wpisów: 583
Wysłane: 28 maja 2019 21:15:33
voyager747 napisał(a):
Na forum bankiera piszą, że kasa z tego funduszu trafi do akcjonariuszy.

pewnie by tak chcieli, ale nie przewidujemy takiej mozliwosci; ministerstwo tez nic nie wspominalo

darektomczyk
Wpisów: 77
Wysłane: 28 maja 2019 21:35:03
No, a dlaczego banki same pożyczają na WIBOR a kredytów gotówkowych udzielają na 10 proc.? Bo są od tego aby zarabiać. Przecież to spółka jak każda inna - jej celem jest zarabianie pieniędzy dla właściciela. Sprzedali windykatora, a skoro ten chciał jeszcze dać im zarobić na obligacjach to z tego skorzystali.

Z resztą chyba wcale nie w tak dużym stopniu.... Obligacji GetBack było na 2 600 MPLN, a reklamacji w IB na 350 MPLN. Według różnych doniesień Kondzio obdarzył swoimi papierami 10 k osób, a reklamacji w IB było niecałe 2k. Czyli wartościowo jest 15%, a ilościowo 20% - wcale nie tak dużo. Reszta musiała skarby nabywać w innych miejscach, głównie przez spółeczki powiązane Kondzia.
Rolę IB w całym procesie się demonizuje.

voyager747
Wysłane: 28 maja 2019 21:43:49
Chyba nie do końca tak jest, ja coś czytałem o tym, że IB sprzedał za 700 mln, nie mam źródła, ale mój doradca tak mówił, ale czy to prawda, to nie wiem.

Maupa_w_niebieskim
Wysłane: 29 maja 2019 00:17:42
@voyager747
Idea Bank w tym łańcuszku był częścią trójkąta składającego się z Idea Banku, Polskiego Domu Maklerskiego i tajemniczej pośrednio powiązanej z KK spółki MIA która zarobiła na tym najwięcej. Formalnie dystrybutorem był PDM bo miał licencję i miał to wszystko kryć gdyż to przez PDM przepuszczano papiery tych co kupili obligacje namówieni na ten interes życia w Idea Banku. Miało to tak wyglądać, że oferującym był licencjonowany dom maklerski i papierologicznie miało się to spinać.
Na linii Idea Bank - MIA - PDM przepuszczono obligacji o łącznej wartości nominalnej ca 750 milionów
Więcej szczegółów tutaj:
gospodarka.dziennik.pl/news/ar...
Solidne profity bankom i domom maklerskim przynosiła sprzedaż obligacji GetBacku. W sumie od 2012 r. GetBack wyemitował papiery warte nominalnie 3,4 mld zł. Głównym kanałem dystrybucji były domy maklerskie. Przez nie przeszły papiery za blisko 2,3 mld zł. Spółka sprzedawała je też samodzielnie.
Największym dystrybutorem obligacji był Polski Dom Maklerski (jego prezes został zatrzymany i ma zarzuty, a sama instytucja może wkrótce zostać zlikwidowana), który sprzedał je za ponad 750 mln zł i zainkasował za to 23 mln zł prowizji. Drugi na liście jest Noble Securities z obligacjami wartymi 624 mln zł i przychodami z tytułu ich sprzedaży na poziomie 14,3 mln zł. Kolejna duża pozycja przypisana jest Haitong Bankowi i wynosi 461 mln zł, a gros tej kwoty to emisja publiczna, dla której GetBack miał zielone światło z Komisji Nadzoru Finansowego. Polski oddział Haitong Bank uzyskał na dystrybuowaniu obligacji ok. 7,7 mln zł.
Największa prowizja za sprzedaż obligacji widnieje jednak przy spółce MIA, która jako pośrednik w dostarczaniu klientów z Idea Banku do Polskiego Domu Maklerskiego miała zainkasować przeszło 63 mln zł. Z nią powiązany ma być według prokuratury były prezes GetBacku Konrad K., który m.in. za to usłyszał zarzuty wyrządzenia „szkody majątkowej wielkich rozmiarów”.

voyager747
Wysłane: 29 maja 2019 00:25:41
dzięki, tam mi się coś kojarzyło z 700 mln

maciej_61
Wysłane: 29 maja 2019 06:23:16
Cytat:
Z resztą chyba wcale nie w tak dużym stopniu.... Obligacji GetBack było na 2 600 MPLN, a reklamacji w IB na 350 MPLN. Według różnych doniesień Kondzio obdarzył swoimi papierami 10 k osób, a reklamacji w IB było niecałe 2k. Czyli wartościowo jest 15%, a ilościowo 20% - wcale nie tak dużo. Reszta musiała skarby nabywać w innych miejscach, głównie przez spółeczki powiązane Kondzia.
Rolę IB w całym procesie się demonizuje.

Czy rolę IB w całej sprawie się demonizuje? W moim przekonaniu - nie. Oczywiście IB nie był jedynym dystrybutorem obligów, komunikat KNF z ostrzeżeniami wobec już ponad 50 podmiotów wskazuje że obligi GBK można było kupić w niemal każdym "warzywniaku". Sprzedawały też duże banki jak i sam GBK. No i oczywiście poprzez Catalyst. Jednak jakimś dziwnym trafem najgłośniej krzyczą ci co kupili w IB. Czyżby była to ta bardziej świadoma część elektoratu?
Jedna sprawa nie ulega wątpliwości. IB na pewno wiedział (co najmniej wiedział) o przekręcie do czego sam się przyznał donosząc na swój poprzedni zarząd do Prokuratury (i nie tylko zarząd). Potwierdza to też w swoim wywiadzie p. Daniiluk, jeden z obecnych członków zarządu IB.
Poza tym sama afera nie "skręciła się" sama. Nie uwierzą że np te przepływy IB-PDM-MIA to tak same jakoś wyszły a te "warzywniaki" z listy ostrzeżeń KNF to tak same jakoś dostały nie wiadomo skąd obligi do dystrybucji. No a prowizje i ich wielkość między tymi różnymi podmiotami to też tak jakoś samo wyszło? Kondzio zorganizował wszystko? Takie coś było daleko poza jego możliwościami. Tu trzeba naprawdę "kiepełę" mieć i kontakty. Kandydata - jak wiecie - mam wytypowanego.
Co do tego że oczywiście na całej aferze zarobiły też naprawdę duże banki, to jest stara zasada o której wie każdy złodziejaszek a co dopiero bakster. Jak się nie "podziałkujesz" z większymi od siebie to możesz tego nie przeżyć. Zasada funkcjonująca już w czasach kiedy ludzkość żyła jeszcze w jaskiniach i jak jakiś pierwotniak upolował mamuta to musiał podzielić się z silniejszymi. Bo inaczej zjedli by jego. Ot i tak jest do dziś.

_olo_
Wpisów: 360
Wysłane: 29 maja 2019 07:23:56
Strona 42 niezaudytowanego sprawozdania za 2018r. podane są takie dane :
Wyszczególnienie kosztów finansowych
I. Odsetki
- odsetki od obligacji - 167.971

III. Inne koszty finansowe
- koszty emisji obligacji - 146.922
- koszty obsługi obligacji - 9.528

maciej_61
Wysłane: 29 maja 2019 07:46:19
Zaraz, zaraz. Czy dobrze rozumiem. Zabawa z obligami zakończyła się z początkiem kwietnia 2018. Czyli przez trochę ponad 3 miesiące wyrzucono w błoto ok. 320 mln zł?
Jeżeli tak, to trzeba mieć talent....

Kibic1
Wpisów: 51
Wysłane: 29 maja 2019 08:00:18
Mam pytanie do bardziej zorientowanych,
Jutro tj .30.05.2019 mija termin zapadalności mojej serii obligacji.
Czy ma to w obecnej sytuacji jakieś znaczenie ?
Czy powinien coś zrobić ?
Edytowany: 29 maja 2019 08:01

Maupa_w_niebieskim
Wysłane: 29 maja 2019 08:51:35
maciej_61 napisał(a):
Zaraz, zaraz. Czy dobrze rozumiem. Zabawa z obligami zakończyła się z początkiem kwietnia 2018. Czyli przez trochę ponad 3 miesiące wyrzucono w błoto ok. 320 mln zł?

Panie Macieju,

Z tych 320 ponad 167 to odsetki od obligacji które były wyemitowane do końca 2017 i nie wykupione do 31.03.2018 a także tych wyemitowanych w I kw 2018. Większość serii z ofert prywatnych miała odsetki wypłacane miesięcznie to się i nazbierało. Trzeba pamiętać, że to są odsetki od długu jakby nie było dziesięciocyfrowego.

Maupa_w_niebieskim
Wysłane: 29 maja 2019 08:57:30
Kibic1 napisał(a):

Na wypłatę nie ma co liczyć niestety. Jeżeli to obligacje w formie papierowej ich zapadnięcie nie wpłynie na możliwość ich zbycia na obecnych zasadach, jeżeli zdenaterializowane to jutro ostatni moment na ich sprzedanie bo inaczej trzeba będzie z tym czekać do wejścia w życie nowych przepisów.

maciej_61
Wysłane: 29 maja 2019 09:02:13
Maupa_w_niebieskim napisał(a):
maciej_61 napisał(a):

Panie Macieju,

Z tych 320 ponad 167 to odsetki od obligacji które były wyemitowane do końca 2017 i nie wykupione do 31.03.2018 a także tych wyemitowanych w I kw 2018. Większość serii z ofert prywatnych miała odsetki wypłacane miesięcznie to się i nazbierało. Trzeba pamiętać, że to są odsetki od długu jakby nie było dziesięciocyfrowego.

No fakt. Mnie też w tym czasie coś tam wypłacono. Czyli tylko ok 150 mln. Pestka....

Kibic1
Wpisów: 51
Wysłane: 29 maja 2019 09:21:45
do Maupa_w_niebieskim

Cytat:
Kibic1 napisał(a):

Na wypłatę nie ma co liczyć niestety. Jeżeli to obligacje w formie papierowej ich zapadnięcie nie wpłynie na możliwość ich zbycia na obecnych zasadach, jeżeli zdenaterializowane to jutro ostatni moment na ich sprzedanie bo inaczej trzeba będzie z tym czekać do wejścia w życie nowych przepisów.

Mam zdematerializowane nabyte w LB.
Sprzedaż chyba nie wchodzi w grę bo kto to kupi ?
Kiedy mają wejść w życie nowe przepisy i co zmienią ?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość