Porozumienie obligatariuszy GetBack SA - GPW Catalyst - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Porozumienie obligatariuszy GetBack SA

Maupa_w_niebieskim
Wpisów: 802
Wysłane: 29 maja 2019 09:31:43
@Maciej_61
Panie Macieju,

Trójąt IB-MIA-PDM to jedna z większych struktur ale te 'warzywniaki' z listy KNF to byli podwykonawcy podwykonawców. W samym GBK był prawie 150-cio osobowy dział (nota bene oferujący przy okazji obligacje rodzinnych spółek KK coby klient miał odpowiednio zdywersyfikowany portfel). Pracownicy tego działu łowili klientów bezpośrednio (większość z nich to ex - pracownicy instytucji finansowych z których odeszli wynosząc bazę swoich klientów) lub przez kolegów z byłej pracy którzy poszli na swoje i pozakładali biznesiki w rodzaju 'doradztwo gospodarcze' czy 'doradztwo finansowe' bądź ubezpieczeniowe. Oni byli 'podwykonawcami'. Część tego co robili 'podwykonawcy' (żeby dać przy okazji zarobić rodzinie i znajomym, i nie wpadać w wyższy próg podatkowy bo towarzystwo PITem nie CITem się przeważnie rozliczało) przepuszczano przez biznesiki prowadzone przez żony, szwagrów itp. którzy stawali się niejako podwykonawcami podwykonawców. Stąd też takie kwiatki na liście ostrzeżeń KNF jak salon spa. Z jednej strony było ogromne ciśnienie na pchanie w rynek coraz to nowych emisji a z drugiej poczucie bezkarności dystrybutorów tychże papierów. I nie chodzi tylko o "pana Zenka ze szwagrem" ale w tym procederze jako 'podwykonawcy' brały świadomy udział także całkiem spore podmioty, które musiały mieć świadomość że oferowanie obligacji bez czynnego statusu AFI to stąpanie po grząskim gruncie.

maciej_61
Wpisów: 657
Wysłane: 29 maja 2019 09:35:22
@Maupa_w_niebieskim
Zaraz, bo już się pogubiłem. Jeżeli mam świadectwo depozytowe jeszcze z PDM (nieaktualne ale oczywiście mogę dostać aktualne od tego nowego podmiotu), ale moje obligi (seria IL) nie są nigdzie notowane to znaczy że są one zdematerializowane jak rozumiem? A zapalność nastąpiła 25 maja br (sic!).
Be so kind to answer - czyli bądź w sposobie mi odpowiedzieć plizzzz!
No a poza tym skoordynowanie działalności nawet "warzywniaków" to też sztuka. I to wymagająca naprawdę dobrej organizacji. I pomyślunku, sądząc po skali zjawiska.
Edytowany: 29 maja 2019 09:40

Maupa_w_niebieskim
Wysłane: 29 maja 2019 09:40:37
@Kibic1
Kupić może 'ciocia' po taniości i wtedy powstanie strata do rozliczenia z innymi dochodami 'kapitałowymi' a 'ciocia' jak zgłosi prowadzącemu ewidencję tej serii fakt nabycia wejdzie w prawa wierzyciela GetBack.
Nowe przepisy, które mają wejść w lipcu bodajże (niedawno pisał na ten tamat Mheavydrumm) dotyczą możliwości zbywania 'przeterminowanych' obligacji zdematerializowanych zarówno nabywcom instytucjonalnym jak i osobom fizycznym. Te ostatnie będą musiały na tą okoliczność składać jakieś oświadczenia.

Maupa_w_niebieskim
Wysłane: 29 maja 2019 09:51:24
maciej_61 napisał(a):
@Maupa_w_niebieskim
Zaraz, bo już się pogubiłem. Jeżeli mam świadectwo depozytowe jeszcze z PDM (nieaktualne ale oczywiście mogę dostać aktualne od tego nowego podmiotu), ale moje obligi (seria IL) nie są nigdzie notowane to znaczy że są one zdematerializowane jak rozumiem? A zapalność nastąpiła 25 maja br (sic!).
Be so kind to answer - czyli bądź w sposobie mi odpowiedzieć plizzzz!
No a poza tym skoordynowanie działalności nawet "warzywniaków" to też sztuka. I to wymagająca naprawdę dobrej organizacji. I pomyślunku, sądząc po skali zjawiska.

@Maciej_61
Wygląda to na zdematerializowane.
Jakby były w formie dokumentu (papierowe) wtedy dostałby Pan od GetBack dokument pod nazwą 'odcinek zbiorowy obligacji na okaziciela serii IL od nr ... do nr ..."

hektorek
Wpisów: 61
Wysłane: 29 maja 2019 11:39:45
maciej_61 napisał(a):

Czy rolę IB w całej sprawie się demonizuje? W moim przekonaniu - nie. Oczywiście IB nie był jedynym dystrybutorem obligów, komunikat KNF z ostrzeżeniami wobec już ponad 50 podmiotów wskazuje że obligi GBK można było kupić w niemal każdym "warzywniaku". Sprzedawały też duże banki jak i sam GBK. No i oczywiście poprzez Catalyst. Jednak jakimś dziwnym trafem najgłośniej krzyczą ci co kupili w IB. Czyżby była to ta bardziej świadoma część elektoratu?
Jedna sprawa nie ulega wątpliwości. IB na pewno wiedział (co najmniej wiedział) o przekręcie do czego sam się przyznał donosząc na swój poprzedni zarząd do Prokuratury (i nie tylko zarząd). Potwierdza to też w swoim wywiadzie p. Daniiluk, jeden z obecnych członków zarządu IB.
Poza tym sama afera nie "skręciła się" sama. Nie uwierzą że np te przepływy IB-PDM-MIA to tak same jakoś wyszły a te "warzywniaki" z listy ostrzeżeń KNF to tak same jakoś dostały nie wiadomo skąd obligi do dystrybucji. No a prowizje i ich wielkość między tymi różnymi podmiotami to też tak jakoś samo wyszło? Kondzio zorganizował wszystko? Takie coś było daleko poza jego możliwościami. Tu trzeba naprawdę "kiepełę" mieć i kontakty. Kandydata - jak wiecie - mam wytypowanego.
Co do tego że oczywiście na całej aferze zarobiły też naprawdę duże banki, to jest stara zasada o której wie każdy złodziejaszek a co dopiero bakster. Jak się nie "podziałkujesz" z większymi od siebie to możesz tego nie przeżyć. Zasada funkcjonująca już w czasach kiedy ludzkość żyła jeszcze w jaskiniach i jak jakiś pierwotniak upolował mamuta to musiał podzielić się z silniejszymi. Bo inaczej zjedli by jego. Ot i tak jest do dziś.

IB zasadził się na kasę zdeponowaną w ich banku w sposób iście bandycki. Rożne "warzywniaki" wydzwaniały do mnie z ofertami ale po pierwszym zdaniu spuszczałem ich na drzewo, jako próba oszustwa. Telefonów było sporo właśnie na początku 2018 , pewnie wtedy ktoś ukradł bazę z banku. IB nie zignorowałem bo to bank jakby nie patrzeć. Doskonale wiedziałem,że kupuję obligacje korporacyjne, zaryzykowałem minimum, ale do głowy mi przyszło, że IB postępuje jak właśnie taki warzywniak tzn sprzeda dowolny śmieć i nic go nie obchodzi. Są inne okoliczności niż tylko sprawozdanie emitenta , które pozwalają na ocenę ryzyka inwestycji. Fajans z LB okłamał mnie we wszystkich istotnych punktach, o które go pytałem , albo wynikało to oszustwo wprost z opisu oferty w mailach. IB musiał doskonale wiedzieć o szaleństwie zadłużania się GB, co w prostej linii wskazywało na utratę płynności emitenta. Nie przejęli się tym wcale, bo jeleniem miał być PDM. Niestety mam wrażenie, że już wtedy na początku 2018 IB to był tonący okręt i wtedy wszystko już mogło przechodzić, każdy przekręt. Opychanie GB przez IB niestety wskazuje też na to, że trzeba było umożliwić za wszelką cenę wyjście z interesu odpowiednim uczestnikom piramidki. IB wszedł w to bo był skorumpowany widocznie nie tylko prowizjami, których ostatecznie w dużej części chyba nawet nie zainkasował bo weszły do układu (chociaż tu mogę się mylić, bo GB mógł dostawać już kwoty potrącone o prowizje). Największy żal mam jednak do Deloitte, który okazał się dupą a nie audytorem.

orekki
Wpisów: 325
Wysłane: 29 maja 2019 12:28:51
Jak sąd jest myślący i nie chce tylko odbębnić sprawy, to może zapaść taki oto werdykt :

Cytat:
Sąd restrukturyzacyjny odmówił zatwierdzenia układów Ruchu z wierzycielami
PAP 29.05.2019 12:06:36

Poza tym, jak stwierdził sąd, nie wszystkie propozycje układowe były znane wszystkim wierzycielom przed i w trakcie głosowania zgromadzenia wierzycieli.

Wierzyciele nie mieli też pełnej wiedzy, że propozycje układowe są realne do wykonania.

Sąd zaznaczył, że procedura głosowania uchybiała zasadzie jawności i transparentności postępowania restrukturyzacyjnego. Wierzycieli zostali pozbawieni podstawowej gwarancji procesowej - prawa do informacji.

Ciekawa argumentacja pasująca także do okoliczności w jakich powstał układ getbacku.

Maupa_w_niebieskim
Wysłane: 29 maja 2019 13:36:58
@orekki
W temacie Ruchu warto przeczytać także to:
www.wirtualnemedia.pl/artykul/...
Firma Garmond Press skierowała do Komisji Europejskiej skargę, w której zarzuca kontrolowanym przez państwo firmom PKN Orlen, Alior Bank i PZU, że udzieliły w ostatnich miesiącach pomocy publicznej przeżywającemu ogromne problemy Ruchowi.
i to:
www.wirtualnemedia.pl/artykul/...
A wobec takiego obrotu sprawy pewnie zostanie złożony wniosek o pre-pack ze wskazaniem Aliora czy Orlenu jako nabywcy. Wycena przedsiębiorstwa pod ten pre-pack będzie taka niska że po potrąceniu kosztów postępowania dla wydawców-wierzycieli zostanie przysłowiowe psińco a SP przejmie wciąż chyba największą siec kolportarzu prasy za prawie 'złotówkę'. Bo coś mi się wydaje że w przypadu Ruchu to chodzi o to żeby on zmienił właściciela a cała reszta to sprawy poboczne.

maciej_61
Wysłane: 29 maja 2019 14:27:11
Cytat:
A wobec takiego obrotu sprawy pewnie zostanie złożony wniosek o pre-pack ze wskazaniem Aliora czy Orlenu jako nabywcy. Wycena przedsiębiorstwa pod ten pre-pack będzie taka niska że po potrąceniu kosztów postępowania dla wydawców-wierzycieli zostanie przysłowiowe psińco a SP przejmie wciąż chyba największą siec kolportarzu prasy za prawie 'złotówkę'. Bo coś mi się wydaje że w przypadu Ruchu to chodzi o to żeby on zmienił właściciela a cała reszta to sprawy poboczne.

A to z kolei jak ulał pasuje do IB. "za złotówkę..."

Maupa_w_niebieskim
Wysłane: 29 maja 2019 15:56:14
Decyzja sądu odroczona na 6 czerwca

https://stooq.pl/n/?f=1299319

Wrocław - 6 czerwca orzeczenie ws. zatwierdzenia układu spółki GetBack z wierzycielami
PAP - Biznes
29 maj 2019, 15:45

29.05.2019, Wrocław (PAP) - 6 czerwca wrocławski sąd zamierza wydać orzeczenie ws. zatwierdzenia układu spółki GetBack z wierzycielami. W środę zamknął rozprawę w tej sprawie.Za zatwierdzeniem układu opowiedzieli się w środę przed sądem nadzorca sądowy, rada wierzycieli, kurator obligatariuszy i zarząd GetBacku. Pełnomocnik zarządu GetBack mec. Jarosław Dubiński podkreślił, że nie ma alternatywy dla przyjętego układu. "Upadłość w tym wypadku oznaczałaby, że wierzyciele nic nie dostaną" - powiedział mecenas.Z kolei nadzorca sądowy podkreślił, że zawarty układ jest wykonalny. "Dłużnik zmniejszył koszty funkcjonowania spółki, poprawił też efektywność działań windykacyjnych. Zrealizowana została również transakcja ze spółką Hoist, co było warunkiem koniecznym do realizacji układu" - mówił nadzorca.Przeciwko zatwierdzeniu układu było czterech przedstawicieli wierzycieli niezabezpieczonych. Postulowali oni przyjęcie układu na innych zasadach.Przewodniczący składu sędziowskiego, sędzia Tomasz Poprawa, zamkną w środę rozprawę ws. zatwierdzenia układu spółki GetBack z wierzycielami i odroczył wydanie orzeczenia do 6 czerwca.Zawarcie układu zostało przegłosowane przez wierzycieli spółki GetBack 22 stycznia. Głosowane wówczas były jedynie propozycje zarządu spółki GetBack. Za przyjęciem układu głosowało ponad 3,3 tys. wierzycieli, czyli 86 proc. wszystkich.Układ zawarty z wierzycielami zakłada działalność operacyjną GetBacku z równoczesnym stopniowym upłynnianiem aktywów spółki tak, by przyśpieszyć spłatę zobowiązań i zneutralizować ryzyko działalności operacyjnej.Według układu niezabezpieczeni wierzyciele spółki zostaną spłaceni na poziomie 25 proc. w ciągu 8 lat. Pierwsza rata dla wierzycieli niezabezpieczonych ma zostać wypłacona według głosowanego układu w 2020 r. W pierwszym kroku spółka spłaci wierzycieli zabezpieczonych. Układ nie przewiduje konwersji obligacji na akcje spółki.(PAP)

Visit68
Wpisów: 108
Wysłane: 29 maja 2019 17:45:16
Kolejne kary KNF płatne z kasy obligatariuszy niezabezpieczonych Getback, takie porozumienie w imieniu spółki zawarł prezes Dąbrowski

www.stockwatch.pl/wiadomosci/k...

Visit68
Wysłane: 29 maja 2019 21:47:25
Czy ktoś wie co tu Getback z Abrisem robil w najnowszym sprawozdaniu: spłata pożyczek zgodnie z umową pożyczki z dnia 01.04.2016 r., umową pożyczki z dnia 05.05.2016 r. oraz umową pożyczki z dnia 23.05.2016 r. w łącznej wysokości 4,0 mln EUR od spółki zależnej Getback Recovery SRL (przekaz od Abris Cee Mid – Market Fund);

Okradziona
Wpisów: 130
Wysłane: 29 maja 2019 23:05:19
Czy pani Pietkiewicz po prawie roku pracy udało się złożyć chociaż jeden wniosek do sądu? Czy nadal pali głupa i nie wie, jak to się robi?

Obligatariusz kontakt
Wpisów: 582
Wysłane: 29 maja 2019 23:41:43
Mam nadzieję, że dzisiejsze zamknięcie rozprawy w przedmiocie zatwierdzenia układu istotnie zbliża nas do jego ostatecznego zatwierdzenia. Spółka i pracownicy potrzebują spokoju i stabilności dla realizacji układu. Jeszcze sporo zostało do zrobienia - m.in. zakończenie restrukturyzacji kosztowej i operacyjnej, wdrożenie struktury zapewniającej płynność z funduszy w STFI oraz obszar roszczeń. Z zatwierdzonym układem będzie łatwiej

djwitek1973
Wpisów: 82
Wysłane: 30 maja 2019 00:06:04
O znalazl sie nasz reprezentant. A juz myslalem ze o nad zapomnial. "Spolka i pracownicy potrzebuja spokoju" a kiedys ten sam autor pisal o propozycjach nie do zaakceptowania i cos o sile obligatariuszy i rozne takie banialuki. A teraz cieplutkie stanowisko w rn i kaska plynie, jedyny wygrany na naszych plecach to "spolka potrzebuje spokoju" bla bla bla w tradycyjnym stylu czyli duzo slow tresci brak i kolejny raz proba udowodnienia ze 25 % w 8 lat to najlepsze co nas moglo spotkac. Wstyd i zart.

Obligatariusz kontakt
Wysłane: 30 maja 2019 00:18:10
Złe emocje nie są dobrym doradcą. Lepszy układ niż upadłość i żal czasu wyjaśniać to kolejny raz. Zawsze trudno się pogodzić ze stratą, ale ona wydarzyła się już w kwietniu 2018 r. Teraz należy zrealizować układ, który jest i tak w wielu miejscach ambitny

Obligatariusz kontakt
Wysłane: 30 maja 2019 00:19:18
Serdecznie pozdrawiam, także Leonek7 i pozostałych adwersarzy

maciej_61
Wysłane: 30 maja 2019 07:33:18
Tiaaa. "Teraz należy zrealizować układ, który jest i tak w wielu miejscach ambitny ". Ambitny czyli w tłumaczeniu na polski - niewykonalny. Ktoś tu traktuje prawdę w sposób nie ortodoksyjny. Ale z drugiej strony co my "tłuszcza" możemy o tym wiedzieć....
Edytowany: 30 maja 2019 07:35

djwitek1973
Wpisów: 82
Wysłane: 30 maja 2019 07:44:40
Do naszego dialogu ze szkodnikiem bardza pasuja slowa pewnego redaktora wypowiedziane na pewnym uniwersytecie tylko szkoda ze on tego nie rozumie albo nie chce.

Visit68
Wysłane: 30 maja 2019 07:53:31
Układ jest nie do zrealizowania.
Kłamie kto mówi inaczej.
To głosami RW czyli Pana Barczyńskiego pozbawił tłuszcze poszkodowanych obligatariuszy niezabezpieczonych konwersji i możliwości nadzorowania jego pracy jako przewodniczącego RN z dobrą pensją którą ta tłuszcza funduje.

Apelujemy do Pana Barczyńskiego o rezygnacje z dalszego zasiadania w RW. Stracił Pan nasze zaufanie jako reprezentant i działając na nasza szkode. Doprowadził Pan do niekorzystnego rozporządzania mieniem wielkich rozmiarów.

To proponowane wyjście honorowe.

Jeśli z niego Pan nie skorzysta podejmiemy dalsze kroki prawne

maciej_61
Wysłane: 30 maja 2019 08:12:30
@Visit68
A co to jest "honor" w tym przypadku? To oczywiście czysty sarkazm z mojej strony.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość