Porozumienie obligatariuszy GetBack SA - GPW Catalyst - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Porozumienie obligatariuszy GetBack SA

Maupa_w_niebieskim
Wpisów: 805
Wysłane: 31 maja 2019 22:34:48
I coś dla śledzących losy Idea Banku - p. Daniluk który dopiero co publicznie dawał do zrozumienia, że Idea Bank też poniósł szkodę właśnie ewakuował się z tej tonącej łajby
biznes.pap.pl/espi/pl/reports/...
Zarząd Idea Bank S.A. z siedzibą w Warszawie _"Emitent"_ informuje, że w dniu dzisiejszym tj. 31 maja 2019 r. rezygnacje z pełnienia funkcji Członków Zarządu Emitenta złożyli: Pan Tomasz Górski, Pan Piotr Petelewicz oraz Pan Dariusz Daniluk. Rezygnacje zostały złożone ze skutkiem na dzień dzisiejszy. Nie zostały podane powody złożenia rezygnacji.

maciej_61
Wpisów: 693
Wysłane: 1 czerwca 2019 04:13:27
Maupa_w_niebieskim napisał(a):
maciej_61 napisał(a):

Tym bardziej się dziwię że IB sobie tak siedział i przyglądał się całokształtowi. I nie interweniował. Bo chyba generalna wiedza o tym co się dzieje w Banku była.

Na to pytanie chyba jest tylko jedna odpowiedż : kasa Misiu, kasa! IB nie miał też za bardzo interesu w doniesieniu na 'warzywniaki' będące jego konkurencją. Przy okazji badania takiego donosu jakiś 'warzywniak' ex-IB (a stawiam dolary przeciwko orzechom że tacy też tam są) mógł naprowadzić kontrolerów na IB i sprawa by się szybciej wydała. Wystarczyło dla wszystkich , wszyscy mieli pełne ręce roboty upychając te papiery (bez)wartościowe. Tam jedni kryli drugich i panowała zasada: żyj i daj żyć innym.

Czy takie coś nie wyczerpuje czasem definicji pojęcia „zorganizowana grupa przestępcza” ?

maciej_61
Wysłane: 1 czerwca 2019 05:21:15
I coś dla śledzących losy Idea Banku - p. Daniluk który dopiero co publicznie dawał do zrozumienia, że Idea Bank też poniósł szkodę właśnie ewakuował się z tej tonącej łajby
Zarząd Idea Bank S.A. z siedzibą w Warszawie _"Emitent"_ informuje, że w dniu dzisiejszym tj. 31 maja 2019 r. rezygnacje z pełnienia funkcji Członków Zarządu Emitenta złożyli: Pan Tomasz Górski, Pan Piotr Petelewicz oraz Pan Dariusz Daniluk. Rezygnacje zostały złożone ze skutkiem na dzień dzisiejszy. Nie zostały podane powody złożenia rezygnacji.

Z tego co mi wiadomo, to IB po złożeniu doniesienia na poprzedni Zarząd i jeszcze parę innych osób (w sumie bodajże 12) uzyskał formalny status poszkodowanego w sprawie. Też przykład manewru typu "ucieczka do przodu".

maciej_61
Wysłane: 1 czerwca 2019 06:25:51
Przejdźmy do "konkretnych konkretów". Czyli jak wydębić pieniądze np z IB lub innego podmiotu. Tu natrafiłem na wyrok sądu stwierdzający że:
Cytat:
niedopuszczalne jest zawieranie przez adwokata umowy z klientem, która przewidywałaby obowiązek zapłaty honorarium za prowadzenie sprawy uzależniony wyłącznie od ostatecznego wyniku sprawy. Natomiast adwokat może zastrzec w umowie z klientem dodatkowe honorarium za pozytywny wynik sprawy.

Źródło: www.rp.pl/Adwokaci/305119961-S...
Czyli nie można w Polsce wynająć adwokata wyłącznie za success fee. To mnie trochę zdziwiło bo mam sprawę spadkową w Niemczech i tam wynająłem Kancelarię Adwokacką a umowa z nimi (oparta oczywiście o prawo niemieckie) przewiduje że wszystkie koszty ponoszą oni a wynagrodzeniem jest success fee liczony oczywiście od ilości forsy jaką wydębią.
Choć z tego co rozumiem można wynająć w Polsce adwokata za jakąś minimalną stawkę (np 1500 zł) i umówić się z nim na dodatkową opłatę liczoną jako de facto success fee. Nie wiem czy dobrze rozumuję. Może mądrzejsi ode mnie coś podpowiedzą?
Edytowany: 1 czerwca 2019 06:27

dario10
Wpisów: 40
Wysłane: 1 czerwca 2019 09:57:00

Do tego brak zgody Knf-u na połączenie z Getinem i brak wiążących ofert dokapitalizowania od inwestorów.

dario10
Wpisów: 40
Wysłane: 1 czerwca 2019 10:01:06
maciej_61 napisał(a):
No fakt. To są powody dla których powinien iść siedzieć zamiast Kondzia i ..... nooo takiego innego Pana....

A ten inny Pan, najważniejszy, nie został nawet przesłuchany.

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 5 474
Wysłane: 1 czerwca 2019 10:26:06
Czy ja dobrze rozumiem, że "ten Pan" to LC? A jeżeli tak, to z jakiej racji mieliby go przesłuchiwać na obecnym etapie?

Visit68
Wpisów: 111
Wysłane: 1 czerwca 2019 17:34:05
Pan LC i dodałbym takie niki PG i AK do kompletu zorganizowanego

maciej_61
Wysłane: 2 czerwca 2019 07:37:49
Jeżeli "Ten Pan" to LC to z całą pewnością powinien być przesłuchany jako świadek, poszkodowany w sprawie. Kiedyś to już pisałem, ale powtórzę. Rok temu w - zaraz po wybuchu afery GBK, w TVN był wywiad z LC w którym stwierdził że też jest poszkodowany bo na grubo ponad 50 mln które przekazał Fundacji p.p. Czarneckich, ponad 5 mln było właśnie w formie obligów GBK. A sam prywatnie jest w posiadaniu (o ile dobrze pamiętam) obligów GBK na 3 mln. zł.
Tak czy owak "Bank za złotówkę" czy też "plan Zdzisława" coraz bliżej. Upadłość IB raczej nie jest możliwa bo kosztowało by to BFG ok 20 mld zł (mowa oczywiście o lokatach) a koszt "postawienia na nogi" IB to 1,2 do 1,5 mld zł. Też z BFG czy "Banku Pomostowego". Tak to przynajmniej wygląda w ocenie BM Santandera. A kwestia losów IB jest dla bardzo wielu obligatariuszy więcej niż istotna.
I jak widzisz @Maupa_w_niebieskim, sama stwierdziłaś że Państwo żeby coś dać, musi najpierw to coś mieć. I będzie miało. Za złotówkę. Bo pieniądze z BFG nijak nie obciążają budżetu Państwa.
Edytowany: 2 czerwca 2019 07:45

voyager747
Wpisów: 520
Wysłane: 3 czerwca 2019 00:19:32
Ja mam jeszcze dwie lokaty strukturyzowane w IB.

Okradziona
Wpisów: 146
Wysłane: 3 czerwca 2019 11:27:14
A co się stanie z obligacjami IB, jeśli bank zostanie przejęty ?

muaddib77
Wpisów: 97
Wysłane: 3 czerwca 2019 11:52:41
Następca prawny, bądź ten tzw. "bank pomostowy" bierze wszystko, nie znam artykulików prawnych do takiej sytuacji, ale nie wyobrażam sobie sytuacji, gdzie przejmujący całego dłużnika przejmuje jedynie jego "zdrową" część... doświadczenie życiowe mi podpowiada, że tak jest ;)

Vox
Vox PREMIUM
Wpisów: 5 492
Wysłane: 3 czerwca 2019 14:32:01

Maupa_w_niebieskim
Wysłane: 3 czerwca 2019 15:17:05
Okradziona napisał(a):
A co się stanie z obligacjami IB, jeśli bank zostanie przejęty ?

Chodzi o obligacje wyemitowane przez IB? Tam są głownie obligacje podporządkowane czyli takie z których roszczenie w razie 'wywrotki' emitenta jest zaspokajane na końcu. Moim zdaniem dużo zależy od 'kalibru' ewentualnego nabywcy (jak to pójdzie w 1 ręce a niekoniecznie tak być musi). Scenariusz pozytywny to taki, że bank przejmujacy wchodzi w prawa i obowiązki banku przejmowanego czyli czas leci, odsetki stukają i są wypłacane a na końcu obligacje wykupione (o ile nowy właściciel też się w międzyczasie nie 'wywróci").
Scenariusz mniej pozytywny to :
www.bfg.pl/przymusowa-restrukt...
W niektórych wypadkach, ze względu na skalę i profil, lub wydzielenie jej części lub ze względu na powiązania wewnętrzne w podmiocie, znalezienie nabywcy całości działalności może okazać się niemożliwe. W takiej sytuacji Bankowy Fundusz Gwarancyjny może umorzyć część zobowiązań zagrożonego podmiotu lub zamienić je na akcje (lub udziały) w celu pokrycia strat i odbudowy funduszy własnych.
Wygląda na to, że można pójść spać jako obligatariusz IB a obudzić się jako akcjonariusz.

Maupa_w_niebieskim
Wysłane: 3 czerwca 2019 15:26:08
Vox napisał(a):

Wysoce prawdopodobne, że jednym z głównych knadydatów (bo są i inni) na którym zostanie przeprowadzony ten swoisty eksperyment jest IB. Natomiast czy LC podda się bez walki? Nie sądzę..
A tak BTW, my tu sobie rozważamy różne scenariusze i co by było gdyby, a tymczasem ci co pomagają w szukaniu naszych ukradzionych pieniędzy sami zostali okradzeni d'oh!
wyborcza.pl/10,152484,24857119...

muaddib77
Wysłane: 3 czerwca 2019 15:30:09
Czyli jednak doświadczenie życiowe mnie zawiodło, ale zapewne muszą być uwarunkowania żeby umarzać wierzytelności, mam nadzieję tylko że w BFG są mądrzy i rozsądni ludzie i nie pozwolą Kowalskim inwestującym na trochę większym ryzyku niż depozyty stracić. Jak się czyta to co wkleiłeś ze strony BFG to depozytariusze są ratowani a ci co mieli oszczędności i ryzykując zazwyczaj ok 3-4% więcej tracą zazwyczaj większość środków, później takie wtopy zniechęcają do inwestycji, np ja już nazywam siebie spekulantem, być spekulantem jest super :), ostatnim czasem najlepszą spekulą było postawienie jakiejkolwiek kwoty na Andiego Ruiza Juniora, zbił Murzyna oj zbił (ps kurs 33:1) xD

muaddib77
Wysłane: 3 czerwca 2019 15:34:29
Vox napisał(a):

Wysoce prawdopodobne, że jednym z głównych knadydatów (bo są i inni) na którym zostanie przeprowadzony ten swoisty eksperyment jest IB. Natomiast czy LC podda się bez walki? Nie sądzę..
A tak BTW, my tu sobie rozważamy różne scenariusze i co by było gdyby, a tymczasem ci co pomagają w szukaniu naszych ukradzionych pieniędzy sami zostali okradzeni d'oh!
wyborcza.pl/10,152484,24857119...

hahaha no padłem i cytuję klasyka: "ch..j d..pa i kamieni kupa"

Kakarotto
Wpisów: 605
Wysłane: 3 czerwca 2019 21:18:05
Najistotniejsze sprawy z tej strony to:

W ramach przymusowej restrukturyzacji BFG będzie mógł:

- sprzedać akcje zagrożonego podmiotu,
- sprzedać działalność zagrożonego podmiotu lub jej część,
- utworzyć instytucję pomostową – specjalną instytucję, do której zostaną przeniesione dobre aktywa i zobowiązania (depozyty) zagrożonego podmiotu,
- obciążyć stratami właścicieli i niektórych wierzycieli zagrożonego podmiotu, tak aby odbudować jego kapitały i umożliwić mu dalszą działalność (ang. bail-in) – obciążenie stratami odbywa się przez umorzenie akcji właścicieli i ewentualnie konwersję lub umorzenie zobowiązań niektórych wierzycieli,
- przenieść wątpliwe aktywa do wyspecjalizowanej instytucji,
- wystąpić do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości lub likwidacji podmiotu pozostałego po sprzedaży całości lub części jego działalności,
- prowadzić likwidację nie kontynuowanej działalności podmiotu

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 698

Stowarzyszenie OSOG
Wpisów: 18
Wysłane: 4 czerwca 2019 17:43:02
Dziękujemy wszystkim którzy znaleźli czas i zagłosowali na naszych dwóch kandydatów do RW . Tych którzy jeszcze tego nie zrobili prosimy o ten wysiłek.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość, mathewg