i jeszcze to...
Maupa_w_niebieskim napisał(a):
2/ Rada Wierzycieli nie jest organem kontrolnym spółki - jest organem postępowania o ściśle określonych ustawą uprawnieniach (art 128 ustawy 'prawo restrukturyzacyjne). Nadzór nad wykonaniem układu nie leży w ustawowych uprawnieniach RW. Osobą właściwą sprawującą nadzór nad wykonaniem układu jest Nadzorca Wykonania Układu.
Owszem nadzór nad wykonaniem układu sprawuje NWU, ale nie ma jeszcze przecież prawomocnego postanowienia w sprawie zatwierdzenia układu. Nadal jest NS i nadal jest RW.
Rada wierzycieli jest organem postępowania restrukturyzacyjnego, uprawnienia są określone w art. 128, art. 129, art 132, art 133 p.r.
Art. 128.
1. Rada wierzycieli udziela pomocy nadzorcy sądowemu albo zarządcy, kontroluje ich czynności, bada stan funduszów masy układowej lub sanacyjnej, udziela zezwolenia na czynności, które mogą być dokonane tylko za zezwoleniem rady wierzycieli, oraz wyraża opinię w innych sprawach, jeżeli zażąda tego sędzia-komisarz, nadzorca sądowy albo zarządca lub dłużnik. Przy wykonywaniu obowiązków rada wierzycieli kieruje się interesem ogółu wierzycieli.
2. Rada wierzycieli lub jej członkowie mogą przedstawiać sędziemu-komisarzowi swoje uwagi o działalności dłużnika, nadzorcy sądowego albo zarządcy.
3. Rada wierzycieli może żądać od dłużnika, nadzorcy sądowego albo zarządcy wyjaśnień oraz badać księgi i dokumenty przedsiębiorstwa dłużnika w zakresie, w jakim nie narusza to tajemnicy przedsiębiorstwa. W pozostałym zakresie i w przypadku wątpliwości sędzia-komisarz określa zakres uprawnień członków rady do badania ksiąg i dokumentów przedsiębiorstwa dłużnika.
Uprawnienia kontrolne rady wierzycieli.
Rada wierzycieli ma rownież uprawnienia kontrolne wobec działań nadzorcy sądowego albo zarządcy poprzez żądanie od nich wyjaśnień oraz badanie ksiąg i dokumentow dotyczących masy układowej lub sanacyjnej.
Rada nie ma żadnych środkow przymusu wobec nadzorcy lub zarządcy, ale odmowa złożenia wyjaśnień lub odmowa udostępnienia ksiąg lub dokumentow jest przejawem nienależytego pełnienia obowiązkow i może być powodem do zastosowania przez sędziego-komisarza upomnienia, grzywny czy nawet dyscyplinarnego odwołania z pełnienia funkcji nadzorcy sądowego albo zarządcy.
Rada może rownież żądać wyjaśnień od dłużnika.
Badanie ksiąg i dokumentow przez radę wierzycieli nie może naruszać tajemnicy przedsiębiorstwa, a w pozostałym zakresie i w razie wątpliwości sędzia-komisarz określa zakres uprawnień członkow rady do badania ksiąg i dokumentow przedsiębiorstwa dłużnika. Jeżeli dłużnik sprawuje zarząd własny nad przedsiębiorstwem, to gdy odmawia udzielenia radzie wierzycieli dostępu do ksiąg lub informacji, rada musi się zwrocić do sędziego-komisarza o wydanie dłużnikowi odpowiednich zarządzeń, ponieważ dopiero niewykonywanie zarządzeń sędziego-komisarza daje możliwość odebrania dłużnikowi zarządu. W skrajnych przypadkach, jeżeli dłużnik odmówi wykonywania poleceń sędziego-komisarza, sąd może umorzyć postępowanie restrukturyzacyjne za zezwoleniem rady wierzycieli.
Badanie stanu funduszów masy.
Rada ma uprawnienie badania stanu funduszow masy układowej bądź sanacyjnej. Oznacza to możliwość kontroli wpływow i wydatkow oraz racjonalności gospodarowania pozyskanymi kwotami, kontroli ryzyka umorzenia postępowania z braku środkow.
Wyrażanie zgody.
Rada wierzycieli wyraża zgodę na dokonanie czynności wymienionych w art. 129 p.r. oraz wyraża opinie w innych sprawach.
Art. 132.
2. Rada wierzycieli może kontrolować czynności nadzorcy sądowego albo zarządcy przez członka lub członków wskazanych w uchwale.
3. Uchwałę rady wierzycieli o zbadaniu ksiąg i dokumentów przedsiębiorstwa dłużnika wykonują wskazani w uchwale członkowie rady wierzycieli lub, jeżeli są wymagane wiadomości specjalne, inne osoby. Koszty badania nie stanowią kosztów postępowania i nie obciążają dłużnika.
4. Z kontroli działalności dłużnika, nadzorcy sądowego albo zarządcy oraz badania ksiąg i dokumentów rada wierzycieli składa sprawozdanie sędziemu-komisarzowi. Z innych czynności rada wierzycieli składa sprawozdanie na żądanie sędziego-komisarza.
Art. 133.
2. Na skutek uchwały rady wierzycieli podjętej w pełnym składzie, za którą głosowało co najmniej czterech członków, albo na skutek uchwały rady wierzycieli podjętej zgodnie z wnioskiem dłużnika sąd zmienia nadzorcę sądowego albo zarządcę i powołuje do pełnienia tych funkcji osobę spełniającą wymogi, o których mowa w art. 24 wymogi wobec nadzorcy i zarządcy, wskazaną przez radę wierzycieli…
Odwołanie nadzorcy sądowego lub zarządcy.
Radzie wierzycieli służy uprawnienie do odwołania nadzorcy sądowego lub zarządcy i powołania nowego wskazanego przez nich, co jest wyrazem kontroli wierzycieli nad postępowaniem restrukturyzacyjnym. Po podjęciu uchwały przez radę sąd jest zobowiązany odwołać nadzorcę
sądowego lub zarządcę i powołać do pełnienia tej funkcji inną wskazaną osobę.
Sprawozdania z czynności rady wierzycieli.
Rada, dokonując kontroli działalności nadzorcy sądowego lub zarządcy lub badania stanu funduszow masy, ma obowiązek sporządzić z tego badania sprawozdanie i przedłożyć je sędziemu-komisarzowi. W sprawozdaniu należy wskazać, kiedy kontrolę przeprowadzono, w jakim
zakresie i jakie są wyniki kontroli, czyli jak oceniono działania kontrolowanego.
A jakie działania kontrolne podejmuje RW pod przewodnictwem Pana Barczyńskiego? Wszystko jest tajemnicą przedsiebiorstwa, wszystko to informacje cenotwórcze? Jakie uchwały zostały podjęte i jakie sprawozdania z kontroli działalności dlużnika i nadzorcy sądowego zostały złożone przez RW sędziemu-komisarzowi?
Nie możemy doprosić się od NS listy zatwierdzonych wydatków? nie możemy doprosić się od dłuznika informacji na temat sprzedanych pakietów zagranicznych, wydatków i wyboru kancelarii prawnych, raportów i audytów zlecanych przez Dluznika (ze srodków wierzycieli), w ogóle trudno o rozmowę z dłużnikiem.
Jak już mamy większość w RW, to i tak nie możemy podjąć żadnych uchwał, bo przewodniczący to uniemożliwia. Tak działa pan Barczyński, dłuznika kontrolowac nie trzeba, wszystko jest ok, macie przecież wymagający układ, który jest sukcesem...