pixelg
W stocks - spółki zagraniczne i nie tylko vol. 3 - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

W stocks - spółki zagraniczne i nie tylko vol. 3

Denim29
Denim29 PREMIUM
Wpisów: 40
Wysłane: 16 stycznia 2019 12:26:42
Dzięki za analizę to czekamy jeszcze na branżowe, mam pytanie do wspomnianego jeszcze portfela. Cztery Fazy Rynku (bo nie ukrywam że jestem tym zainteresowany w przyszłości) - czy tam głównie dominują spółki z GPW czy właśnie zagraniczne? Ja jestem zainteresowany w przyszłości jak na razie tylko GPW.

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wpisów: 3 578
Wysłane: 17 stycznia 2019 10:33:51
Cytat:
czy tam głównie dominują spółki z GPW czy właśnie zagraniczne? Ja jestem zainteresowany w przyszłości jak na razie tylko GPW.

W portfelu CFR są tylko spółki z polskiego parkietu (GPW i NC). Czasami pojawiają się tam jeszcze kontrakty terminowe na polskie akcje (np. na spadki).
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Kakarotto
Wpisów: 672
Wysłane: 17 stycznia 2019 22:48:51
Wojetek napisał(a):
Wyjście dołem poniżej 2600 pkt a teraz nawet 2500 pkt jest dla mnie potwierdzeniem wejścia SP500 w trend spadkowy. Możliwe że jeszcze przed końcem roku zobaczymy odbicie do ok 2555 czy nawet 2600 pkt, jednak wygląda to na wejście w bessę.

No i dotarli dziś do 2635. Wysoko. Wskaźniki nie wiele mówią, a wiele przeglądałem od minuty po tygodnie. Jutro koniec tygodnia i ukształtowanie się świeczki. Jedynie wykres miesięczny wyraźnie pokazuje że to koniec wzrostów.
Widać wyczekiwanie na rynku, dziś pod koniec amerykańskiej sesji byle plotka nie wiadomo skąd potrafiła wynieść rynek - jak tu opierać się na fundamentach? A przecież nie ma już takich co by mówili że gospodarka nabiera tempa. Nawet w TVP powiedzieli że będzie mniejszy wzrost ;)

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 26 stycznia 2019 19:06:16
Zapowiadany przegląd WIGów: Oprócz czterech głównych indeksów, wybrałem trzy moim zdaniem najciekawsze sektory, które mogą w tym roku zaskoczyć.

Główne indeksy:

WIG
w. tygodniowy

kliknij, aby powiększyć

Indeks szerokiego rynku znów staje przed szansą - podobnie jak w sierpniu ubiegłego roku, wyszedł ponad średnią 30-tygodniową, wybił wyższy szczyt na RSI i pojawiły się podwyższone obroty. W sierpniu 2018 się jednak nie udało i po ataku na 61500 pkt pozostał szpetny podażowy cień. Dziś pozostaje on głównym problemem kupujących, bo znów może sprowadzić notowania do konsolidacji w zakresie 58-54 tys. pkt.
Obecne podejście pod ten opór różni się o tyle, że wolumeny są wyższe a średnia już zakręca w górę (wtedy opadała) co jest pozytywne. Jeśli uda się trwale pokonać 61500 pkt można się spodziewać w długim terminie kontynuacji ruchu w górę aż do okolic 67-68 tys. pkt.

WIG20
w. dzienny

kliknij, aby powiększyć

W przypadku W20 kluczowy opór jakim było 2390-2400 pkt praktycznie został wybity, a ruch z czwartku i piątku można uznać za korektę spadkową do punktu wybicia. Wzrostowi w środę towarzyszył wysoki obrót, co dodatkowo wzmacnia pro wzrostową wymowę. Zakładając więc że wybicie nie jest fałszywe i nie dojdzie do jego załamania (zejście poniżej 2360 pkt) wzrosty powinny być kontynuowane w dłuższym terminie w kierunku 2600 pkt.

mWIG40
w. tygodniowy

kliknij, aby powiększyć

Również na indeksie średnich spółek pojawiły się pozytywne sygnały. Wybita wcześniej została linia szyi (sygnalna) formacji oRGR, która zapowiada wzrosty. Po spotkaniu z opadającą średnią 30-tygodniową entuzjazm kupujących opadł, jednak jeśli uda się w niedalekiej przyszłości wyjść kursowi ponad 4100 pkt trwale, wzrosty powinny być kontynuowane minimum w kierunku 4365 pkt. Zagrożeniem mogą być spadające obroty (aby trend się odwrócił powinny rosnąć). Warto też nadmienić, że TSI nadal jest wśród wartości mocno ujemnych (a więc to prędzej dopiero koniec spadków niż potwierdzenie nowego trendu wzrostowego).

sWIG80
w. tygodniowy

kliknij, aby powiększyć

Nadal najsłabiej spośród głównych indeksów radzi sobie sWIG80. Już podejście pod pierwszy istotny opór jakim są okolice 11 000 pkt napotkał się ze sporymi problemami. Co więcej odbicie z pierwszych tygodni br. roku odbywało się na bardzo niskim wolumenie, co jest raczej znamienne dla korekt w trendzie niż zmianie głównego kierunku ruchu. Nawet jeśli uda się trwale pokonać 11 000 pkt od góry notowania goni średnia 30-tygodniowa (niebieska). Dopiero jej wypłaszczenie i najlepiej wybicie oporu na 11 650 pkt przez indeks będzie stanowiło potencjalny sygnał kupna.

Interesujące indeksy branżowe:

WIG-Chemia
w. tygodniowy

kliknij, aby powiększyć

Wzmocnienie na spółkach chemicznych można obserwować już od listopada 2018 roku. Pojawienie się wysokiego wolumenu pod koniec w/w miesiąca świadczy o zakończeniu potencjału do spadków i faktycznie kurs zdołał nawet wybić opadającą średnią 30-tygodniową jak i kluczowy opór na poziomie 10 000 pkt. Obecnie notowania zdają się podążać w kierunku okolic 11 450 pkt, gdzie silny opór powinien sprowokowac mocniejszą korektę. Problemem dla byków pozostaje też stosunkowo "świeża" historyczna podaż z 2018 roku. W długim terminie jednak spodziewam się że to nie ostatnie słowo spółek chemicznych, a sam indeks ruszy w kierunku strefy oporu w okolicach 13 000 pkt.

WIG-Energia
w. tygodniowy

kliknij, aby powiększyć

Kontrowersyjny typ, bo słowa praktycznie jednego człowieka w przypadku spółek energetycznych są w stanie przekreślić korzystną sytuację techniczną. Tak stało się pod koniec 2018 roku, a spadki odbyły się na sporych wolumenach, co jest bardzo negatywne. Mimo to wsparcie w okolicach 2370 pkt się obroniło a kurs przebywa nadal ponad rosnąca średnią 30-tygodniową. TSI jest bliskie wyjścia do strefy wartości dodatnich i gdyby udało się wybić opór w granicach 2700 pkt (szczyt z początku grudnia 2018) będzie to jasny sygnał kupna. Dlatego mimo niesprzyjającego otoczenia "politycznego" nie skreślałbym energetyki w tym roku...

WIG-Nieruchomości
w. tygodniowy

kliknij, aby powiększyć

Gdy indeks giełdowych deweloperów w maju zeszłego roku dał sygnał sprzedaży wydawało się że trend spadkowy może potrwać dlużej - jednak już po siedmiu miesiącach kurs wyszedł ponad średnią 30-tygodniową jak i wybił linię bessy. Kluczowym zadaniem przed popytem będzie pozostanie ponad okolicą 2050 pkt gdzie przebiega szczyt z listopada 2018 roku. Jeśli tak się stanie kurs powinien podążać w kierunku 2135 pkt. Sforsowanie tego poziomu oznacza trwały powrót wzrostów na tym indeksie i możliwość testu szczytu z początku ubiegłego roku. Gdyby jednak obecne wsparcie na 2050 pkt zostało wyłamane, nadal możliwy jest powrót do trendu spadkowego i test 1900 pkt. Warto obserwować.

Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Kakarotto
Wysłane: 30 stycznia 2019 23:43:07
Co to za cudaczna formacja tworzy się na S&P?
Może jakaś analiza ? ;)

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 3 lutego 2019 15:07:47
Cytat:
Co to za cudaczna formacja tworzy się na S&P?
Może jakaś analiza ? ;)

Pewnie :)

SP500
w. tygodniowy

kliknij, aby powiększyć

Wbrew moim założeniom, opór na 2600 pkt nie zatrzymał szarży byków. Nie dość że został wybity, to indeks przeszedł nawet linię bessy przy podwyższonych obrotach. Gdyby to była "standardowa" korekta wzrostowa w trendzie spadkowym - obroty by malały. Tak jednak nie jest i sądzę że niebawem indeks może zaatakować kluczowy opór na 2800 pkt. Po drodze pozostaje jeszcze zapewne "mało przyjemne" spotkanie z opadającą średnią 30-tygodniową. Gdyby jednak udało się ją trwale sforsować a następnie wspominane 2800 pkt mamy praktycznie zanegowaną bessę w Stanach. RSI tak optymistycznego scenariusza nie potwierdza (nadal w trendzie spadkowym), jednak sądzę że nie można wzrostowego scenariusza wykluczać już teraz. Gdyby się ziścił - ta cudaczna formacja byłaby wykończoną V - czyli najmocniejszym sygnałem odwrócenia trendu (i też najtrudniejszym do identyfikacji) - ostatnia tak mocna na SP500 miała miejsce... w marciu 2009 roku.. (wtedy jeszcze w połączeniu z oRGRem)..

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

szyderca667
szyderca667 PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 90
Wysłane: 7 marca 2019 20:52:17
czy mozna prosic o aktualizacje dla swig. Gdzie moze byc koniec tej fali wzrostowej i dokad moze siegnac korekta. Dziekuje i pozdrawiam.

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 7 marca 2019 22:16:50
Cytat:
czy mozna prosic o aktualizacje dla swig. Gdzie moze byc koniec tej fali wzrostowej i dokad moze siegnac korekta. Dziekuje i pozdrawiam.

Dobrze się wstrzeliłeś, bo akurat pisałem o indeksach mniejszych spółek :)

Najpierw porównanie stóp zwrotu z indeksów od początku roku:

kliknij, aby powiększyć

O ile nagła siła NewConnect nie jest do końca miarodajna przez Gremi Media (choć i tak trzeba przyznać, że spółki z "małej giełdy" sobie dobrze radzą, co widać w konkursie StockWatch.pl - UltimateGames, Aforti, KBJ - to najlepsze dotąd typy są właśnie z nC!), to już mocniejszy sWIG80 i mWIG40 od WIGu dają do myślenia.

Jeśli tendencja nie zacznie się odwracać, to można już mówić o two-tier market skupionym na small capach czyli właśnie spółkach spoza WIG20. Dla inwestorów indywidualnych to doskonała wiadomość, bo to właśnie na takim rynku można wykręcać najlepsze stopy zwrotu (nawet trzycyfrowe) i najłatwiej pobić indeks. Wystarczy jedynie kupić dobre spółki i cierpliwie prowadzić na nich pozycje :). Poprzedni two-tier market dla małych spółek wystąpił w latach 2012 i szczególnie) 2013.

Odnośnie samych indeksów:

mWIG40
w. tygodniowy

kliknij, aby powiększyć

Najgorsze już zdecydowanie za indeksem, formacja odwróconej głowy i ramion (oRGR) i wybicie linii szyi w okolicach 4000 pkt odwróciły trend. Obecnie średnia 30-tygodniowa jeszcze opada (co jest ryzykiem), jednak kurs jest powyżej niej (co jest pozytywne) i konsoliduje się pod kolejnym istotnym oporem, jakim jest poziom 4200 pkt. Spodziewam się w średnim terminie wybicia tego oporu i kontynuacji wzrostów. RSI już potwierdza zmianę trendu, na TSI jeszcze to nie nastąpiło. Dlatego zakładając, że nie będzie już powrotu poniżej 4000 pkt, można być ostrożnym optymistą w przypadku mWIGu40.

sWIG80
w. tygodniowy

kliknij, aby powiększyć

Indeks ten był słabszy od mWIGu40, w tym tygodniu role się jednak odwracają i o ile na W40 nie było wybicia nowego szczytu, takowe jest na sWIGu. To bardzo pozytywny sygnał, zwłaszcza, że oddala ryzyko powrotu do jeszcze opadającej średniej 30-tygodniowej (niebieska). Podoba mi się też wzrost wolumenów w ciągu trwającego swingu wzrostowego. To oznacza zaangażowanie poważniejszego kapitału i implikuje, iż nie jest to tylko korekta wzrostowa w trendzie spadkowym. Spodziewam się kontynuacji ruchu w górę w kierunku strefy oporu 12 500-13 000 pkt. Po dotarciu w te okolice większa korekta spadkowa na małych spółkach będzie raczej nieunikniona.

NCIndex
w. tygodniowy

kliknij, aby powiększyć

Chyba największa niespodzianka początku roku. Indeksowi nie tylko udało się wybić średnią 30-tygodniową (niebieska) ale i linię bessy. W tym tygodniu trwa korekta spadkowa, która po takiej skali ruchu w górę nie dziwi. Okolice 235 pkt mogą zadziałać jako wsparcie (powrót do wybitej linii trendu jak i dawnego oporu, który teraz jest wsparciem). Możliwa głębsza korekta do 220 pkt byłaby realizacją koncepcji budowy oRGRa, który jest klasyczną formacją odwrócenia trendu. Wtedy linia szyi (sygnalna) przebiegałaby ok. 255 pkt. Zakładając więc, że nie będzie trwałego zejścia poniżej 220 pkt, obecny swing w dół na tym rynku może stanowić okazję inwestycyjną.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 7 marca 2019 22:17

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 9 marca 2019 17:05:59
FAANG is not dead (przynajmniej nie cały ;) )

Pod koniec zeszłego roku sądziłem, że SP500 na dobre wszedł w trend spadkowy i maksymalnie zobaczymy odbicie do okolic 2600 pkt na nim, a spółki technologiczne weszły w trendy spadkowe. Stało się trochę inaczej, co raczej nie tylko mnie zaskoczyło, ale i większość analityków bo indeks zaliczyl najmocniejsze odbicie w swojej historii...

SP500 tyg.

kliknij, aby powiększyć

Często się mówi, że na GPW "ogon macha psem" czyli kontrakty terminowe wymuszają ruchy indeksu a nie na odwrót. Jak więc nazwać zachowanie SP500 ? Spore obroty na wygasaniu kontraktów serii grudniowej pokryły się prawie idealnie z dołkiem spadków z zeszłego roku. Nastąpiło wejście w serię marcową i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wygenerowany został potężny swing wzrostowy trwający bez korekty 10 tygodni! Po tym jak indeks sforsował istotny opór na 2600 pkt oddaliło się widmo bessy, wiadome jednak było że będzie problem z 2800 pkt i to się sprawdziło w minionym tygodniu.Spodziewam się że rozstrzygnięcie obecnej sytuacji zobaczymy dopiero po przejściu na serię czerwcową kontraktów, bo obecnie byki powinny pilnować rozliczenia w okolicach 2700-2800 pkt serii marcowej. Pozostaje pytanie co dalej ? Jeśli będzie ponowienie ruchu w górę i wybicie 2800 pkt oznacza to powrót do trend wzrostowego i realne szanse na poprawienie historycznych maksimów giełdy amerykańskiej jeszcze w tym roku. Byłaby to też ukończona formacja odwróconej głowy i ramion (oRGR) potwierdzająca wzrosty z zasięgiem na 3200-3300 pkt.

Tak pozytywnych wniosków nie daje jednak obecnie RSI, gdzie nadal trwa trend spadkowy, również średnia 30-tygodniowa (niebieska), mimo iż wybita górą przez kurs, nadal opada, dlatego powrót do spadków jest jak najbardziej możliwy. Co więcej po takim swingu w górę bez korekt, spadki mogą być równie gwałtowne, bo jedynym mocniejszym wsparciem pozostaje tylko 2600 pkt. Podsumowując szanse są wyrównane, pozostaje czekać na sygnał, w którą stronę podąży indeks.

Apple tyg.

kliknij, aby powiększyć

W grudniu sądziłem, że wsparciem dla "jabłka" będzie 159 USD - zejście było jeszcze głębsze, bo aż do 142 USD. Odbicie nie jest niczym dziwnym jednak dla mnie to nadal tylko korekta wzrostowa w trendzie spadkowym. Zwracam uwagę na nadal opadającą średnią 30-tygodniową jak i bardzo słabe obroty na minionych wzrostach. Nijak ma się to do wolumenów z świec spadkowych z końca 2018 roku.Świeca z poprzedniego tygodnia może zwiastować koniec ruchu w górę i powrót do spadków, co wiązałoby się z odbiciem od oporu w okolicy 180 USD. Dlatego potencjalnie Apple może być okazją do shorta z TP na 143 USD (lub niżej).

Netflix tyg.

kliknij, aby powiększyć

O ile Apple nadal jest moim zdaniem stosunkowo słaby, to Netflix potrafił zaskakująco łatwo wybronić się z trendu spadkowego i powrócił przynajmniej do konsolidacji, choć mogą być apetyty na więcej w krótkim terminie. Kluczowe dla mnie są obroty z wzrostowych marubozu z połowy stycznia br. Pojawił się kapitał, który pociągnął w górę notowania i teraz powinien on bronić wypracowanego wzrostu. Kurs jest już nad średnią, która zakręca i nawet minione spadkowe dwa tygodnie nie wyglądają zbyt groźnie, bo odbywały się na niskich wolumenach. Jedyny minus to brak wybicia nowego wyższego szczytu. Ale jeśli się uda sforsować 370 USD i to kryterium będzie spełnione.

Google tyg.

kliknij, aby powiększyć

Podobnie jak na Apple, sytuacja na Google może być okazją do shortowania, bo pomimo wybicia opadającej już średniej, kurs ma problemy. Świeca wysokiej fali po wzrostach praktycznie od 982 USD to bardzo silny sygnał potrafiący zakończyć swing. Jeśli zobaczymy w kolejnych tygodniach potwierdzenie czyli mocniejsze spadkowe świece poparte obrotami, bardzo realny będzie powrót kursu w kierunku wsparcia na 982 USD. Taki scenariusz skompletowałby dużą formację RGR na spadki, która kształtuje się na notowaniach Google praktycznie od roku. Negacja takiego scenariusza jest możliwa dopiero po kontynuacji ruchu w górę w okolice 1240-1280 USD.

Facebook tyg.

kliknij, aby powiększyć

Muszę przyznać, że kurs FB nie zachowuje się zbyt technicznie. Po silnym odbiciu z okolic 122 USD potrafił w dość łatwy sposób poradzić sobie z oporem na 150 USD, a teraz atakuje nawet wyższy poziom - 172 USD. Posiadaczy longów powinny jednak martwić spadające obroty w ciągu ruchu wzrostowego, widać że spada liczba inwestorów zainteresowanych na coraz wyższych poziomach cenowych. Zakładając że 150 USD nie będzie już sforsowane dołem, jako najbardziej prawdopodobną obstawiałbym konsolidację w średnim terminie na obecnych poziomach cen. Patrząc pod kątem trendu wzrostowego olbrzymim wyzwaniem będzie pokonanie spadkowego marubozu z lipca 2018 roku. Takie świece (do tego poparte olbrzymim wolumenem) zostawiają trwały ślad w psychice inwestorów i potrafią wielokrotnie zatrzymywać wzrosty.

Podsumowując, odbicie z połowy grudnia ubiegłego roku sporo namieszało (zwłaszcza jego skala), niektóre z składników FAANG prawdopodobnie najgorsze mają za sobą i "suchą nogą" wyszły z trendów spadkowych. Dla Apple i Google moim zdaniem jednak zagrożenie nie minęło i mogą niebawem powrócić do spadków.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 9 marca 2019 17:08

Kakarotto
Wysłane: 1 maja 2019 22:11:42
Jakaś aktualizacja S&P po dzisiejszej wypowiedzi FED? ;)
Trafić w szczyt to się nie da, ale może jakiś scenariusz? :)

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 4 maja 2019 19:15:12
Cytat:
Jakaś aktualizacja S&P po dzisiejszej wypowiedzi FED? ;)
Trafić w szczyt to się nie da, ale może jakiś scenariusz? :)

Cytat:

Jeśli będzie ponowienie ruchu w górę i wybicie 2800 pkt oznacza to powrót do trend wzrostowego i realne szanse na poprawienie historycznych maksimów giełdy amerykańskiej jeszcze w tym roku. Byłaby to też ukończona formacja odwróconej głowy i ramion (oRGR) potwierdzająca wzrosty z zasięgiem na 3200-3300 pkt.

Okazało się, że faktycznie wybicie 2800 pkt zaprowadziło indeks amerykański na nowe szczyty. Reakcja na ten opór jest dość nerwowa:

SP500 tyg.

kliknij, aby powiększyć

Przebicie i natychmiastowy powrót poniżej historycznego max żywo przypomina mi sytuację na naszym WIGu z początku 2018 roku. Wtedy świecą reagującą na opór była spadająca gwiazda, na SPX mamy coś na kształt młotka/doji co po swingu wzrostowym na oporze nie jest dobrym prognostykiem. Spodziewam się wiec korekty w kierunku 2860 pkt, które teraz stanowią kluczowe wsparcie. Jeśli tam ruch spadkowy by się zakończył możliwa jest kontynuacja wzrostów włącznie z wyjściem na nowe maksima i kontynuacją hossy. Gorzej jeśli to wsparcie w długim terminie upadnie, bo to oznaczałoby podobny scenariusz spadkowy jak ten z naszej giełdy w 2018 roku. Za ew. osłabieniem przemawia również kalendarz - okres maj-sierpień z reguły był słaby na rynkach w tej dekadzie. Dodatkowo rynki nie dostały popytowego impulsu od FED, w postaci obniżenia stóp procentowych.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 4 maja 2019 19:15

Kakarotto
Wysłane: 7 maja 2019 22:22:02
I coś się zaczyna dziać. Sam obstawiam 2800 jako miejsce które ewentualnie zdecyduje o większych spadkach. Dziwny układ świec z ostatnich 3 dni, dwie białe świece w spadkach dziwnie wyglądają. Można pomału rozglądać się za shortami, ale z drugiej strony szortowanie tego indeksu to sporo ryzyko poparzenia łapek.

Kakarotto
Wysłane: 24 czerwca 2019 19:41:48
O S&P nie pytam, bo lokalny szeryf w USA robi sobie kpiny z Fed (intuicja podpowiada, że są tam już na to paragrafy, na nacisk na niezależność Fedu).

Zapytałbym o skromną analizę rynku Złota thumbright

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 26 czerwca 2019 16:27:42
Cytat:
O S&P nie pytam, bo lokalny szeryf w USA robi sobie kpiny z Fed (intuicja podpowiada, że są tam już na to paragrafy, na nacisk na niezależność Fedu).

Zapytałbym o skromną analizę rynku Złota thumbright

SPX pod oporem po raz kolejny, w sumie prosta sytuacja. Wybiją to górą to mamy kontynuację hossy. Jak nie wybiją to raczej słabo...

Au
w. miesięczny

kliknij, aby powiększyć

Wybicie okolic 1350 USD w długim terminie oznacza sygnał kupna, bo kurs wyrwał się z wieloletniej konsolidacji. RSI na miesiacach jest najwyżej od 6 lat a to też już sporo. Obecnie po dobiciu do oporu na 1436 USD spodziewam się korekty spadkowej, możliwe że do punktu wybicia czyli 1350.Gdyby kurs zszedł niżej wybicie prawdopodobnie załamie się. Przy tym zastanawia dużo niższa siła srebra, które ze złotem jest skorelowane. Ropa też rośnie, podobnie pszenica czy kukurydza. Generalnie wzrosty na surowcach i pojawienie się inflacji idealnie wpasowywałoby się w ostatnią fazę cyklu ożywienia gospodarczego, podobnie jak to się działo w 2007-2008r.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Kakarotto
Wysłane: 27 czerwca 2019 18:41:08
Fajnie że wspomniałeś o innych surowcach bo dawno na nie uwagi nie zwracałem.
S&P sprawa jasna, jedno co mnie ciekawi czy oni tam w stanach są świadomi że nawet u nich może skończyć się hossa i jak ich fundusze, czy co oni tam mają planują plan B tzw. awaryjny.

Co do metali to na Bankierze był artykuł o kupowaniu fizycznie. W perspektywie recesji nie jest to takie głupie, niestety w praktyce trudne to zrobienia i nie do końca opłacalne.

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 2 lipca 2019 18:13:40
Cytat:
S&P sprawa jasna, jedno co mnie ciekawi czy oni tam w stanach są świadomi że nawet u nich może skończyć się hossa i jak ich fundusze, czy co oni tam mają planują plan B tzw. awaryjny.

Planu B zapewne nie ma, inaczej nie byłoby przysłowia o pływaniu "bez gaci" ;). Technicznie natomiast ew. recesja nie musi być zbyt mocna, bo mamy silne wsparcia na 2338 czy 2165 pkt. Niżej pozostają jeszcze okolic 1800 i 1500 pkt na większy kryzys...

Cytat:
Co do metali to na Bankierze był artykuł o kupowaniu fizycznie. W perspektywie recesji nie jest to takie głupie, niestety w praktyce trudne to zrobienia i nie do końca opłacalne.

Fizyczne metale to rozwiązanie raczej na bardzo długi termin (5 lat i więcej). W tym czasie trend może się nawet kilka razy zmienić, więc nawet tego nie rozważam.

Przy okazji aktualizacja na złocie:

Au tyg.

kliknij, aby powiększyć

Korekta wybicia typu A doszła do pierwszego wsparcia jakim jest okolica 1388-1375 USD i mamy odbicie. To oznaka sporej siły kursu i potwierdzenie rozpoczęcia nowego trendu wzrostowego. Kolejnym będzie wybicie 1444 USD co pozwoli na stopowanie się pod dołkiem obecnie zakończonej korekty spadkowej. Wtedy ruch w kierunku 1800-2000 USD na złocie jak najbardziej będzie realny. Prywatnie jestem obecny na pozycji długiej.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 7 lipca 2019 12:01:10
Co najmniej kilkukrotnie przez minione lata na rynku spotykałem się ze stwierdzeniami, że tylko pasywne inwestowanie i ciągła obecność na rynku jest w stanie dać sensowne stopy zwrotu. A najlepiej to już w ogóle mieć ETFa (teoria rynku efektywnego Famy) bo rynku się nie da pobić. Wręcz pojawiały się stwierdzenia, że brak aktywności na kontach prowadzi do zarobku, zgodnie z zasadą kup i trzymaj (wyznawców tej teorii jest zaskakująco wielu). Postanowiłem to sprawdzić :)

W momencie gdy portfel Cztery Fazy Rynku przeszedł do formy abonamentowej z forum otwartego postanowiłem zachować jego ostatni "otwarty" skład i przetrzymać go 2 lata, jednocześnie w portfelu abonamentowym robiąc nadal to co robię, czyli inwestować w sposób aktywny. Zgodnie z w/w teoriami powinienem ponieść sromotną porażkę z WIGiem, ale i również z pasywnym portfelem, bo w końcu ponosiłem koszta prowizji, spreadów ofertowych i wystawiałem się na dodatkowe ryzyko w związku z podejmowaniem znacznie większej liczby decyzji. Oto wyniki:

kliknij, aby powiększyć

Pierwszy wspólny punkt portfeli. Będzie to później potrzebne do obliczenia stopy zwrotu. Dlaczego 2017 a nie 2016 w którym ruszył otwarty CFR ? Już tłumaczę. Przenosząc do abonamentu portfel miałem do wyboru - albo zamknąć wszystkie pozycje i rozpoczynać go od zera, albo utrzymać te które mam w portfelu mając jakąś wyjściową stopę zwrotu. Wybrałem to drugie rozwiązanie, dlatego portfel ruszał z stopą zwrotu wynoszącą 20,81%. Przy czym stopa zwrotu od początku trwania CFR (01.01.2016) wynosiła 46,93%. Skąd różnica ? Nie wliczałem do portfela w abonamencie zysków z 2016 roku. Liczyły się tylko pozycje które zostały otwarte w 2017, niejako więc właśnie 01.01.2017 jest punktem od którego można oba portfele idealnie porównywac pod względem stóp zwrotu. Warto pamiętać, że od 11.06.2017 nastąpi rozdzielenie - portfel "otwarty" pozostaje pasywny i bez żadnych zmian przez kolejne dwa lata, a portfel abonamentowy aktywny ze zmianami w składzie.

kliknij, aby powiększyć

Punkt "podziału" - ciekawostką jest fakt iż tydzień później portfel pasywny zanotował swój historyczny szczyt. Okazuje się, że ani razu w ciągu dwóch lat bez żadnego zarządzania nie był wyżej!

kliknij, aby powiększyć

Stan na dzień dzisiejszy czyli koniec eksperymentu. Portfel pasywny od momentu podziału stracił -14,63%. Czyli pasywność nie zapłaciła...

Przy tym jednak trzeba porównać się do indeksów w tym samym czasie:
WIG:-1,27%
mWIG40: -22,07%
sWIG80: -33,92%

Jak widać portfel pasywny przegrał z WIGiem (co nie jest specjalnie dziwne bo skupiał się na mniejszych spółkach), ale był też o dziwo lepszy od mWIG40 i sWIG80 - a to z tych indeksów zawierał spółki:

kliknij, aby powiększyć

Przy okazji dość mocno dziwi mnie korelacja z WIGiem (gdzie 70% to Wig20). Daje to podstawy do teorii iż WIG (więc i WIG20 generalnie) mają wpływ na zachowanie inwestorów krajowych więc jednocześnie na mniejsze spółki.

Jak na tym tle poradził sobie aktywny mój portfel a abonamencie ? Stopa zwrotu obecnie to +65,79% . Od startowych w czerwcu 2017 roku +20,91% portfel zyskał +44,88%. To ponad 45% lepiej od WIGu, 66,95% lepiej od mWIG40 i 78,8% od sWIGu80... a przecież portfel nadal opiera się głównie na mniejszych podmiotach. Okazuje się więc, że na spadkowym rynku nie tylko udało się pobić indeks aktywnie inwestując (podobno niemożliwe) ale i naprawdę nieźle zarobić (+17,95% średniorocznie). Zwolennicy teorii rynków efektywnych powiedzą: "Ale poniosłeś ponad normatywne ryzyko i to przyniosło wyższą od rynkowej stopę zwrotu". No cóż, gucio prawda ;)

kliknij, aby powiększyć

Czerwona linia oznacza 11.06.2017, zielona to natomiast stopa zwrotu z tamtego okresu (i praktycznie najwyższy punkt stopy zwrotu portfela pasywnego). Jak widać tylko do około połowy września portfel był niżej pod względem stopy zwrotu, później gdy słabiej performujące spółki zastąpione zostały innymi (warto pamiętać, że część spółek w okresie 11.06.2017-01.10.2017 była przecież wspólna dla obu portfeli więc nie może dziwić podobne ich zachowanie) co przyniosło spodziewane rezultaty czyli wzrost wartości portfela. Jak pokazuje krzywa oczywiście, szybki wzrost wartości portfela był też okupiony później korektami, czasami dość mocnymi. Łatwo jednak zauważyć jednak, że trend wzrostowy pozostaje zachowany w długim terminie.

Przyglądając się spółkom które pozostały w portfelu pasywnym:

Colian +12,28% - spółka dała zarobić, ale dotknęło ją to co wiele innych na GPW, a jest często kompletnie pomijane przez buy&holderów. Została zdjęta w lipcu 2018 roku z giełdy. Wyznawcy filozofii kup i trzymaj zdają się ignorować fakt, iż GPW to nie USA i stosunkowo łatwo można firmę z rynku ściągnąć często za bezcen. Tutaj akurat w portfelu udało się zarobić, ale wyobrażam sobie że wchodząc lata wcześniej po wyższej cenie strata była jedyną opcją takiego długoterminowego trzymania...

GTC +0,93% - dość ciekawa historia, bo stopa zwrotu jest podobna jak była, jednak po drodze kurs potrafił być znacznie niżej (i po 7,5 zł). Stopa zwrotu uwzględnia dwie wypłacone dywidendy.

Helio -15,95% - również ciekawostka. Sam w portfelu aktywnym na spółce zrealizowałem w sierpniu 2017 roku +26,63% zysku. Blisko dwa lata później kurs jest 41% niżej (po drodze był jeszcze niżej). Okazuje się, że trzeba wiedzieć kiedy księgować zysk, bo trzymając zbyt długo łatwo wejść w stratę...

Millenium +43,09% - można powiedzieć jedyna spółka, która przez te 2 lata naprawdę dała zarobić. Przy czym tak naprawdę wzrosty na walorze skończyły się na początku 2018 roku i od tego czasu sunie w konsolidacji. Ale generalnie, holder z takiej stopy zwrotu zwłaszcza na spadającym mWIG40 w którym walor się znajduje powinien być zadowolony.

Triton -43,77% - największa wtopa inwestycyjna buy&hold. Sam w portfelu aktywnym straciłem na tej firmie -1,62% realizując stop lossa. Brak defensywy okazał się bardzo kosztowy dla pasywnego portfela, bo spółka prawie straciła połowę na wartości i jest to już rejon "ciężkiej straty" bo odrobienie będzie wymagało prawie 2x wzrostu kursu.

Podsumowując, jeden wygrany (MIL), jedna duża wtopa (TRI), jedna mniejsza (ale po drodze większa, czyli HEL), jedna zdjęta spółka i jeden break even. Wynik jakby nie patrzeć mocno średni, choć dzięki Millenium i tak lepszy od indeksów małych i średnich spółek. Prawdę mówiąc w 2017 roku spodziewałem się podobnych wyników takiego pasywnego portfela. Tj iż któraś spółka okaże się "wygranym", będzie jakaś duża wtopa a pozostałe walory utkną pomiędzy -10% a +10% stopy zwrotu. Tak z reguły wyglądają niezarządzane przez lata portfele co widziałem wielokrotnie w przeszłości.

Oczywiście niektórzy mogą powiedzieć, że 2 lata to zbyt krótki okres statystycznie, a badanie powinno trwać 10 albo i więcej lat. Dla mnie jednak skupiającego się na średnim terminie (a powyżej roku to tak naprawdę już inwestycje długoterminowe) wynik eksperymentu udowadnia, że strategia kup i trzymaj na polskim rynku nie jest optymalna i z pewnością nie działa tak jak to opisuje Warren Buffett na rynku amerykańskim. Nie można się temu dziwić jeśli indeksy tych giełd wyglądają tak:

kliknij, aby powiększyć

Na rynku który robi +20% średniorocznie łatwo być holderem i wyznawać kup i trzymaj a ETF jest rozwiązaniem, bo +20% na portfelu zrobić to nie jest taka prosta sprawa rok w rok. GPW to jednak nie SP500 i to co tam działa, tutaj nie musi ;)

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 7 lipca 2019 12:23

Pilkahalowa
Pilkahalowa PREMIUM
Wpisów: 171
Wysłane: 7 lipca 2019 13:48:00
Gratulacje ! Wyniki są świetne.
Zastanawiam się tylko czy gdybyś kupując te spółki założył, że będziesz trzymał je latami to wybrałbyś te, które były w portfelu ?
Warren Buffett za horyzont inwestycyjny uważa "na zawsze" :) pewnie dlatego w jego portfelu są raczej liderzy rynku. Gdyby chciał inwestować na GPW musiałby w większości kupować firmy państwowe ... więc pewnie zmieniłby strategię.

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 7 lipca 2019 15:56:15
Cytat:
Gratulacje ! Wyniki są świetne.
Zastanawiam się tylko czy gdybyś kupując te spółki założył, że będziesz trzymał je latami to wybrałbyś te, które były w portfelu ?
Warren Buffett za horyzont inwestycyjny uważa "na zawsze" :) pewnie dlatego w jego portfelu są raczej liderzy rynku. Gdyby chciał inwestować na GPW musiałby w większości kupować firmy państwowe ... więc pewnie zmieniłby strategię.

Thx :)

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że Buffett niekoniecznie kupowałby Tritona albo Coliana (choć ten czy Helio trochę przypominają Kraft-Heinza ;)). Ten eksperyment bardziej ukazuje, że jego przewaga nad rynkiem nie wynika z tego że trzyma akcje "wiecznie", a z tego KIEDY i CO kupuje. Zakładając zakupy liderów rynku, firm wręcz globalnych pokroju Mastercard, JPMorgan czy słynna Coca Cola i Apple - warrenbuffettstockportfolio.co... po niskich cenach na rynku który jest w fazie sekularnego byka praktycznie od 40 lat (a jak się uprzeć to od 70) to musi dać dobre stopy zwrotu. Przy okazji strategia WB mocno się zmieniała, bo na początku swojej kariery nie inwestował jak dziś (a inwestycja w Apple to już mocny odjazd od tego co robił choćby 20 lat temu).

Problem polega na tym, że na naszym rynku jest wiele osób które myślą, że kopiując jego strategię na polski rynek osiągną przewagę. Co gorsza głównie kopiują właśnie ten buy&hold (a nie selekcję spółek etc.), który w realiach naszego rynku wcale nie daje takiej przewagi jakby można było się tego spodziewać. Tym bardziej szkoda, że brakuje szerszych opracowań i analiz z naszego rynku opartych na statystykach i faktach, a nie demagogii (choćby słynne "AT nie działa").

Gdyby skopiowanie działającej strategii z jednego rynku dawało efekty 1:1 na innym rynku to byłoby zdecydowanie za proste ;). Niestety trzeba trochę bardziej kombinować i poświecić sporo czasu (w domyśle lat) na dopracowanie własnego systemu.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 7 lipca 2019 16:19

Kakarotto
Wysłane: 7 lipca 2019 17:16:21
Dodam od siebie wg tego co robię na swoim ike gdzie nie zaglądam lub zapominam o jego istnieniu :-) Kopiowanie strategii trzymania na zawsze wg giełdy z USA na nasz rynek to szaleństwo. To są dwa różne światy i różne reguły.

Na swoim ike akcje są uzupełnieniem do obligacji, no ale są tam więc się wypowiem. Trzymanie na długo to pomysł na spółki z dywidendą, na spółki które miały kryzys a dostały nowego właściciela i są wyciągane z kłopotów co trwa latami. Spółki które są w długim trendzie wzrostowym. Spółki mało wrażliwe na cykle.

AT też jest przydatne zwłaszcza przy analizach z interwału miesięcznego. Rejestr krótkiej sprzedaży też warto przeglądać.

Generalnie to ważne by nie kupować spółek o wątpliwej reputacji, one są dobre dla day-handlarzy.

Taki portfel to straszna nuda więc jak ktoś lubi np lotto to może kupić sobie bankruta dla którego jest cień nadziei, takim losem na loterii był JSW jakiś czas temu (niestety akurat wówczas nie skusiłem się na ten zakup).

Minusem portfela aktywnego jest czas jaki trzeba poświęcić. Nawet godzina dziennie to nie jest wcale mało ;-)

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3