11 bit studios i XTB gwiazdami sesji, straszy wyprzedaż w USA

Omawiane walory: , , , , ,

Wyniki i doniesienia ze spółek przyćmiły wtorkowe silne spadki na Wall Street, przez co dziś GPW zachowuje się nieco lepiej niż wiele innych giełd. To rozkorelowanie nie ma jednak prawa się utrzymać. Dlatego w drugiej połowie dnia należy spodziewać się wyprzedaży w Warszawie.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Nastroje na światowych giełdach uległy znacznemu pogorszeniu. Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się tąpnięciem tamtejszych indeksów (DJIA -1,74 proc., S&P500 -1,34 proc., Nasdaq Composite -1,7 proc.), pomimo dobrych wyników finansowych spółek i optymistycznych danych z amerykańskiej gospodarki. Inwestorów wystraszyły dynamicznie rosnące od początku miesiąca rentowności obligacji USA. Rentowności 10-letnich obligacji przekroczyły we wtorek nieoglądaną od 2014 roku barierę 3 proc., a dziś dalej rosną wspinając się do 3,022 proc.

Wyprzedaż na Wall Street i sytuacja na rynku długu wystraszyły również inwestorów w Azji, a także w Europie, gdzie dziś np. niemiecki DAX tracił 1,4 proc. Na dodatek na sporych minusach są kontrakty na amerykańskie indeksy. >> Zobacz także: Wyższe rentowności sprzyjają dolarowi

Na tle światowych parkietów giełda w Warszawie prezentowała się wyjątkowo dobrze, rozpoczynając dzień od niewielkich wzrostów. Wprawdzie później sytuacja nieco się pogorszyła, ale wciąż można było uznać to zachowanie za relatywnie silne. O godzinie 13:00 indeks WIG20 tracił 0,5 proc. w stosunku do wtorkowego zamknięcia. Indeks WIG spadał o 0,4 proc., mWIG40 o 0,1 proc., a sWIG80 o 0,4 proc.

notowania

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

To relatywnie mocne zachowanie w pierwszej połowie sesji rynek zawdzięcza serii pozytywnych informacji, jakie napłynęły ze spółek. Zwłaszcza tych mniejszych. Zanim jednak o nich, należy wspomnieć, że indeks WIG20 przed szybkim zatonięciem powstrzymuje wzrost akcji Cyfrowego Polsatu o 3,9 proc. i BZ WBK o 2 proc.

Cyfrowy Polsat odrabia straty z końcówki wczorajszych notowań, gdy po godzinie 16:00 kurs osunął się i zakończył dzień 3-proc. przeceną. Analogicznie prezentuje się sytuacja na akcjach BZ WBK, które wczoraj pod koniec notowania również mocno straciły, a dziś odrabiają straty.

Najsłabiej w indeksie dużych spółek zachowuje się JSW, tracąc 2,75 proc., ale w dół ciągnie go przede wszystkim PKN Orlen (-1,4 proc.), PKO BP (-0,6 proc.) i Pekao SA (-1,5 proc.).

W środę gorąco jest jednak przede wszystkim na mniejszych spółkach. Liderami wzrostów są akcje XTB (+13 proc.), Prairie Mining (+6,9 proc.) i 11 bit studios (+6,3 proc.).

Kurs akcji XTB wystrzelił o 13 proc. do 6,60 zł i jest najwyżej od lipca ub.r. po publikacji wstępnych szacunkowych wyników za I kwartał br. Spółka poinformowała, że w pierwszych trzech miesiącach roku zysk netto wzrósł do 59,5 mln zł z 10,6 mln zł rok wcześniej. Przychody zaś podskoczyły do 113,7 mln zł z 58,7 mln zł. Zarząd XTB poinformował również, że planuje ekspansję na nowe rynki i nie wyklucza akwizycji.

Notowania Prairie Mining rosną do 1,70 zł, czyli najwyższego poziomu od początku miesiąca. Impulsem okazała się decyzja Sądu Okręgowego w Warszawie o zabezpieczeniu roszczeń spółki w jej sporze z Ministerstwem Środowiska, odnośnie terenu kopalni Jan Karski. Przypomnijmy, że to właśnie ten spór wywołał przecenę akcji na przełomie marca i kwietnia. >> Czytaj więcej

Akcje 11 bit studios winduje udana premiera gry Frostpunk. Dziś za jeden walor trzeba było zapłacić nawet 288 zł, co jest nowym rekordem notowań. Widząc to jak dobrze została przyjęta najnowsza gra 11 bit studios można zakładać, że tych rekordów będzie w najbliższym czasie więcej.

notowania

Obok giełdowych gwiazd, jak wspomniany wydawca Frostpunka, są też i spadające gwiazdy. Jedną z nich jest Mostostal Zabrze. Po wtorkowej przecenie o 35,7 proc., źródłem której były wyniki spółki za 2017 rok, dziś notowania lecą w dół o 19,4 proc. do 0,29 zł.

S&P Global Ratings zawiesił rating GetBacku >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Upadłą gwiazdą pozostaje GetBack. Wczoraj inwestorzy dowiedzieli się, że akcje windykacyjnej firmy najwcześniej mogą zostać odwieszone po publikacji raportu finansowego, która zaplanowana jest na 30 kwietnia. Ponadto S&P Global Ratings zwiesił wydawanie ratingu GetBacku.

Rosnące rentowności amerykańskich obligacji i umacniający się dolar to fatalny prognostyk także dla warszawskiej giełdy. W obecnych warunkach można mówić wysokim ryzyku ucieczki kapitału z rynków wschodzących. Dlatego należy być przygotowanym na pogorszenie nastrojów w Warszawie w kolejnych godzinach i ewentualne spadki w kolejnych dniach.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, CYFRPLSAT, getback, mostalzab, Prairie, xtb, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR