2,5 tys. inwestorów, 48 mln hot-dogów i 6 basenów olimpijskich kawy – relacja z Dnia Inwestora PKN Orlen

Omawiane walory:

Ile Orlen zarabia na paliwach, a ile na hot-dogach i kawie. Co dalej z fuzją z Lotosem oraz największym w Polsce programem lojalnościowym dla inwestorów giełdowych. To tylko niektóre z pytań, jakie padły podczas pierwszego Dnia Inwestora w PKN Orlen.

pknorlen,dzień,inwestora,płock

Do Płocka z całej Polski na pierwszy Dzień Inwestora zjechało blisko 130 osób. Na sali był niemal komplet.

Orlen to nie tylko stacje, paliwo i hot-dogi. To także kawał giełdowej historii. W tym roku płocki koncern obchodzi 20-lecie debiutu na warszawskim parkiecie. Akcjonariusze spółki mają co świętować, bo w ciągu dwóch dekad Orlen mocno rozwinął skrzydła i wyrósł na drugą największą spółkę na polskiej giełdzie oraz ważnego gracza europejskiej branży paliwowej. Obecnie płocki koncern jest wyceniany na ok. 45 mld zł i pod tym względem ustępuje tylko PKO BP. Trudno więc o lepszą okazję na zorganizowanie pierwszego w historii spółki Dnia Inwestora!

Organizatorzy nie mogą narzekać na frekwencję. W miniony poniedziałek do Płocka z całej Polski zjechało blisko 130 osób. Na sali był niemal komplet. Oprócz inwestorów i akcjonariuszy na spotkaniu ze spółką stawili się przedstawiciele wszystkich liczących się branżowych mediów.

Całe wydarzenie podzielone było na dwie części. Pierwsza, to prezentacja firmy i jej biznesu. Druga, to zwiedzanie zakładu w Płocku, który rocznie przerabia ponad 16 mln ton ropy. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej prezentacji spółki oraz sesji Q&A. Ciekawych pytań nie brakowało. Najczęściej poruszaną kwestią to fuzja z Lotosem. Sprawa koncentracji największych polskich spółek paliwowych jest na etapie akceptacji Komisji Europejskiej. Orlen liczy, że Komisja wyda finalną decyzję do końca I kwartału przyszłego roku. Jeśli tak się stanie i decyzja będzie pozytywna, transakcja przejęcia 66 proc. akcji Lotosu powinna zakończyć się jeszcze w przyszłym roku lub najpóźniej w pierwszym kwartale 2021 roku.

Nie zabrakło też pytań o ceny paliw na stacjach oraz szczegóły dotyczące programu Orlen w portfelu. To właśnie wtedy dowiedzieliśmy się m.in. że Orlen w portfelu ma już 2.500 inwestorów oraz że do programu przystąpił nowy dom maklerski – DM Noble Securities. Przedstawiciele spółki dodali, że kolejny dom maklerski dołączy jeszcze w tym roku (być może nawet w listopadzie). W ten sposób Orlen w portfelu pokryje około 50 proc. istniejących rachunków maklerskich w Polsce.

Dzień,Inwestora,PKNOrlen

Dzień Inwestora PKN Orlen.

Głośnym tematem poniedziałkowego spotkania okazały się… hot-dogi i kawa. Tylko w ubiegłym roku Orlen sprzedał aż 48 mln parówek, czyli 5 mln więcej niż rok wcześniej (+12 proc. r/r). To oznacza, że co sekundę na stacji sprzedawano średnio 1,5 hot-doga! Do tego Orlen sprzedał ok. 12,5 mln litrów kawy. To prawie tyle, co 6 basenów olimpijskich.

Liczby i porównania wyglądają imponująco, ale są czymś więcej niż tylko ciekawostką. Sprzedaż paliw jest oczywiście głównym źródłem zysków, ale jak pokazują wyniki, Orlen zarabia coraz więcej także na ofercie pozapaliwowej. Tylko w ubiegłym roku obroty sklepów sieci Orlen (łącznie z gastronomią) podskoczyły r/r o ponad 13 proc. Ten trend będzie kontynuowany, bo stacje paliw już dawno przestały być miejscem, gdzie wyłącznie tankuje się paliwo. Orlen ma tego świadomość i dynamicznie rozwija sieć punktów Stop Cafe oraz sklepów pod marką O!SHOP, które działają także w niedziele niehandlowe. Jeszcze na początku roku na stacjach działo nieco ponad 2 tys. kącików kawowych i sklepów convenience. Na koniec września ich liczba zwiększyła się do 2.108, z czego aż 1.681 to punkty Stop Cafe w Polsce (włączając w to 459 sklepów convenience pod marką O!SHOP). Pozostała część przypada na Czechy (298), Litwę (23) i Niemcy (106).

orlen,kawa

Liczba kącików kawowych i sklepów convenience. Źródło: Spółka

Druga część Dnia Inwestora, czyli wycieczka po płockim zakładzie, zrobiła olbrzymie wrażenie na uczestnikach. Inwestorzy mieli okazję zwiedzić jeden z najpilniej strzeżonych obiektów przemysłowych w Polsce.

Na powierzchni 800 hektarów Orlen zbudował jeden z najnowocześniejszych w Europie Środkowo-Wschodniej kompleksów instalacji przerobu ropy i produkcji petrochemicznej, elektrownię oraz własną bocznicę kolejową. Na terenie zakładu pracuje ponad 2 tys. osób.

Zakład w Płocku można było zwiedzić siedząc wygodnie w fotelu. Na teren rafinerii wjechały łącznie trzy autokary przygotowane przez organizatorów.

Rafineria w Płocku klasyfikowana jako super-site (wg WoodMackenzie) ze względu na wielkość i głębokość przerobu oraz integrację z petrochemią. W ubiegłym roku przerobiła ona 16,3 mt/r, co odpowiadało za blisko połowę całego wyniku grupy PKN Orlen.

Dwa razy można by opleść kulę ziemską rurociągami z instalacji płockiego zakładu PKN Orlen. Jest ich łącznie około 80 tys. km!

Orlen to także znaczący producent energii elektrycznej i cieplnej wykorzystywanej w dużej części na potrzeby własne. W ubiegłym roku grupa dostarczyła ok. 4,7 TWh. Orlen posiada bloki energetyczne w 3 krajach. Ten w Płocku jest największym przemysłowym blokiem wytwórczym w Polsce (2.150 MWt).

Na drugim planie komin EC Płock.

Zakład Orlenu w Płocku.

Zakład Orlenu w Płocku.

Zakład Orlenu w Płocku.

Zakład Orlenu w Płocku.

Dzień Inwestora to kolejna inicjatywa Orlenu dedykowana drobnym inwestorom, którą warto docenić. W ubiegłym roku spółka wystartowała z programem lojalnościowym dla akcjonariuszy, a w tym roku zorganizowała Akademię Inwestowania otwartą dla wszystkich.

Organizując Dzień Inwestora Orlen pokazał, że nigdy nie jest za późno na szukanie nowych sposobów na dotarcie do inwestorów. Spółka jest notowana na giełdzie od 20 lat, ale na organizację tego typu eventu zdecydowała się po raz pierwszy i… nie ma czego żałować. Już na pierwszym spotkaniu spółka przyciągnęła tłumy, a do tego pokazała swój biznes z bardzo ciekawej strony. Nie pozostaje nam nic innego, jak trzymać kciuki za kolejne tego typu inicjatywy!

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR