Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

4 grube ryby sektora finansowego z szansą na obfitą dywidendę

Opublikowano: 2013-12-11 20:06:01

Omawiane walory: , , ,

KNF dał zielone światło bankom, ubezpieczycielom i funduszom inwestycyjnym do wypłaty maksymalnych dywidend. Analitycy już typują spółki, które odważą się na podział całego tegorocznego zysku. Z wstępnych wyliczeń wynika, że stopa dla najhojniejszych sięgnie nawet 9 proc.

Grudniowa korekta i niespodziewanie słaby debiut Energi zasiały na rynku niepokój. Od razu pojawiły się obawy o kontynuację hossy pod spodziewane odbicie gospodarcze. Sytuacja zrobiła się nerwowa, a z reguły w takich okolicznościach inwestorzy zwracają się ku bezpiecznym przystaniom. Jako jedną z nich postrzegane są spółki dywidendowe.

Wysokość kwot z tegorocznych zysków, które trafią na konta akcjonariuszy poznamy dopiero w przyszłym toku. Tymczasem w środę Komisja Nadzoru Finansowego wydała kluczową decyzję w tym zakresie dla spółek z sektora finansowego. Urząd zezwolił bankom, ubezpieczycielom i TFI na wypłatę całego zysku tytułem dywidendy. Banki muszą spełnić kilka warunków, m.in. nieprowadzenie w banku postępowania naprawczego, współczynnik wypłacalności powyżej 12 proc. oraz współczynnik Tier 1 powyżej 9 proc. Oprócz tego wymagana jest prognoza współczynnika wypłacalności na koniec 2014 r. w scenariuszu testów warunków skrajnych (referencyjnym) powyżej 12 proc., prognoza współczynnika Tier 1 na koniec 2014 r. w scenariuszu testów warunków skrajnych (referencyjnym) powyżej 9 proc., ocena BION ogólna nie gorsza niż 2,5 oraz ocena BION w zakresie poziomu kapitału nie gorsza niż 2,5.

– Oceniamy informację jako pozytywną, choć częściowo oczekiwaną. W porównaniu z ubiegłym rokiem KNF złagodziła kryteria m.in. rezygnowała z uwzględnienia wyników szokowych testów warunków skrajnych, złagodziła kryterium ogólnej oceny BION. W związku z wysokim poziomem kapitałów w systemie bankowym spodziewaliśmy się bardziej liberalnego podejścia KNF do kwestii dywidend w tym roku. Oczekujemy, maksymalnego poziomu dywidend w przypadku Banku Handlowego (99 proc. zysku) oraz Banku Pekao (99 proc. zysku). mBank powinien wypłacić 50 proc. zysku, natomiast ING BSK 30 proc. W wypadku PKO BP spodziewamy się współczynnika wypłaty na poziomie 25 proc. zysku ze względu na planowane przejęcie aktywów Nordei. – ocenia Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk DM BPS.

W sytuacji niepewności na rynkach inwestorzy chętniej spoglądają na spółki regularnie wypłacające dywidendę, ponieważ powszechnie są one uznawane za tzw. bezpieczne przystanie. (Fot. stockwatch.pl)

Biuro prognozuje, że w przyszłym roku z wymienionych banków najwyższą stopę dywidendy może wykazać Handlowy (7,3 proc.). Sowita wypłata powinna pochodzić także z Pekao (5,9 proc.). Prognoza DM BPS dla PKO BP to 1,5 proc., mBanku 2,7 proc., a ING BSK (1,8 proc.). >> Sprawdź, jakie dywidendy wypłaciły poszczególne spółki z zysku za ubiegły rok.

KNF dopuszcza wypłatę dywidendy z całego wypracowanego w 2013 roku zysku ubezpieczycieli, choć przy spełnieniu określonych kryteriów. W tym kontekście PZU jest naturalnym kandydatem do wypłaty sowitej dywidendy. Ubezpieczeniowy gigant w tym roku dwukrotnie dzielił się z akcjonariuszami. Najpierw wypłacił 29,70 zł na akcję z zysku za ubiegły rok, a 19 listopada kolejne 1,73 mld zł, czyli 20 zł na akcję, tytułem zaliczki.

– Odpowiednie stress-testy zostaną dopiero przeprowadzone, ale biorąc pod uwagę wielkość nadwyżkowych kapitałów PZU (a nawet uwzględniając wypłatę części z tych kapitałów akcjonariuszom), nie wydaje się, aby PZU nie spełniał któregoś z kryteriów podanych przez KNF. W naszych wyliczeniach zakładających dywidendę na poziomie 35,70 zł za rok 2013 (z już wypłaconą zaliczką 20 zł), przyjęliśmy zysk netto grupy w wysokości 3,4 mld zł (zysk jednostkowy będzie nawet wyższy z uwagi na wypłatę dodatkowej dywidendy przez PZU Życie do PZU SA) oraz 90-proc. stopę wypłaty. Założenia te podtrzymujemy. Oznacza to, że przy naszych założeniach pozostało jeszcze do wypłaty około 15,70 zł. – ocenia Hanna Kędziora, analityk Trigon DM.

>> WIGdiv obejmuje do 30 spółek, które charakteryzują się najwyższą stopą dywidendy na koniec sierpnia każdego roku i regularnie płaciły ją w latach poprzednich. >> Sprawdź i porównaj najważniejsze wskaźniki spółek dywidendowych w StockWatch.pl

Analitycy przy okazji przypominają, że PZU oprócz premii z zysku, zdecydował o wypłacie w trzech częściach (lata 2013-2015) dywidendy z kapitałów nadwyżkowych, łącznie 3 mld zł. Jest to dodatkowa dywidenda niezwiązana z wypracowywanym przez grupę wynikiem netto, ale uwarunkowana pozyskaniem przez PZU 3 mld zł obligacji, które następnie mają zostać przez KNF zakwalifikowane jako kapitał podporządkowany.

– Zakładając, że warunki te zostaną spełnione, przyjmujemy, że PZU może jeszcze wypłacić z kapitałów nadwyżkowych w przyszłym roku 27 zł. Łącznie do wypłaty byłoby więc w 2014 roku ponad 40 zł dywidendy. – dodaje Hanna Kedziora.

W środę Trigon DM odtajnił świeżą rekomendację dla PZU. Biuro podniosło wycenę do 506 zł i utrzymało zalecenie akumuluj. W raporcie czytamy, że stopa dywidendy PZU wyniesie 9,4 proc. i 8,3 proc. odpowiednio dla roku 2014 i 2015 oraz blisko 7 proc. w kolejnych latach.

W kontekście dywidend ze spółek finansowych można też mówić o Quercus TFI. Analitycy DM Raiffeisen Bank zakładają, że fundusz inwestycyjny będzie mógł wypłacić 100 proc. tegorocznych zysków. W tym roku Quercus imponuje wynikami. Po pierwszych trzech kwartałach tego roku przychody funduszu urosły o ponad 80 proc. do 57,3 mln zł, a zysk netto o 77 proc. do 15,4 mln zł. W tym okresie przepływy pieniężne netto wyniosły 14,8 mln zł wobec 6,6 mln zł rok wcześniej. Na koniec września spółka dysponowała środkami pieniężnymi i ich ekwiwalentami o wartości 25,7 mln zł w porównaniu do 18,7 mln zł z końca czerwca tego roku. Z zeszłorocznego zysku na dywidendę poszło 0,18 zł na akcję co daje blisko 4-proc. stopę. >> Zobacz jak w poprzednich latach Quercus dzielił się zyskiem.

Jednak spółki finansowe nie będą pierwszymi, które w 2014 roku wypłacą dywidendę. Do tego miana pretendują ZA Puławy. Na dywidendę z chemicznej spółki, z racji przesuniętego roku obrachunkowego, będzie można załapać się już w styczniu. Dniem ustalenia prawa do dywidendy jest 3 stycznia 2014 roku, a dniem jej wypłaty 17 stycznia 2014 roku. W całym roku obrotowym 2012/13 zysk netto spółki wyniósł 390,15 mln zł wobec 600,6 mln zł rok wcześniej. Akcjonariusze zdecydowali o przeznaczeniu na wypłatę 198,4 mln zł, co daje 10,38 zł na akcję. >> Walne ZA Puławy uchwaliło wyższą dywidendę niż proponował zarząd.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o handlowy, Pekao, PZU, quercus)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku