Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

6 banków, które podzielą się dywidendą w 2019 r.

Opublikowano: 2018-12-20 10:43:14

Omawiane walory: , , , , ,

W przyszłym roku do kieszeni akcjonariuszy banków może trafić nawet ok. 7,5 mld zł dywidend. StockWatch.pl sprawdził, kto w sektorze bankowym wypłaci największe kwoty oraz gdzie stopy dywidend będą najwyższe.

W przyszłym roku tylko PKO BP,pekao i Santander Bank Polska mogą wypłacić akcjonariuszom blisko 6 mld zł.

Od początku roku indeks WIG-Banki stracił blisko 9 proc. Na wycenach spółek oprócz perturbacji w globalnej gospodarce, ciążyły obawy o spowalniający wzrost gospodarczy w Polsce oraz coraz bardziej odległe podwyżki stóp procentowych. Tymczasem mijający rok dla samych banków był udany. Według raportu Komisji Nadzoru Finansowego, wynik netto banków komercyjnych za pierwsze trzy kwartały br. wzrósł r/r o 13,3 proc. Z kolei Vestor DM prognozuje, że w całym roku sektor nie powinien mieć problemów z osiągnięciem solidnego, nawet 18-proc. (r/r) wzrostu zysku na akcję (EPS).

– Wyceny krajowych banków stały się bardziej atrakcyjne – na 1YF P/E indeks WIG-Banki jest notowany z 9/13-proc. dyskontem do 1/5Y średniej, podczas gdy oczekiwana dynamika wzrostu zysków pozostaje wysoka. W 2019 r. spodziewamy się 13-proc. r/r wzrostu zagregowanego zysku netto 9 banków, które analizujemy. Zakładamy, że wzrost będzie przede wszystkim efektem rosnącego wyniku odsetkowego, który tylko w nieznacznym stopniu zostanie skompensowany przez wyższe koszty oraz saldo rezerw. – uważa Michał Fidelus, dyrektor działu analiz Vestor Dom Maklerski SA.

12 giełdowych banków skupia 66 proc. aktywów sektora (w ujęciu jednostkowym). Słaba koniunktura na warszawskim parkiecie obniżyła ich łączną wartość rynkową z 216,5 mld zł na koniec ub.r. do 198 mld zł (tj. o -8,9 proc.).

Ekspert dodaje, że w przyszłym roku wzrost PKB, chociaż spowalniający, nadal będzie relatywnie dobry, stopa bezrobocia utrzyma się na historycznie niskich poziomach, a ryzyko regulacyjne dot. CHF będzie mniejsze. W efekcie banki będzie stać na wyższe dywidendy. Oczywiście ostatnie słowo w tej kwestii będzie należeć do Komisji Nadzoru Finansowego, która już niedługo rozda indywidualne wytyczne. Z prognoz rynkowych ekspertów wynika, że w przyszłym roku zyskiem podzieli się łącznie 6 banków.

– Perspektywa dywidendowa jest niejednoznaczna i negatywne czynniki, takie jak ponadprzeciętne zagęszczenie RWA (Bank Handlowy, Pekao), mieszają się z pozytywnymi, takimi jak stała redukcja portfeli kredytów frankowych (Santander, PKO BP). – zaznacza Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Banku.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Giganci wypłacą miliardy złotych

Największe kwoty do podziału przekażą branżowi giganci. Eksperci przepytani przez StockWatch.pl mówią jednym głosem, że PKO BP powinien wypłacić 50 proc. zysku netto za 2018 r. Jeśli ten scenariusz się sprawdzi, do podziału trafi ok. 1,85 mld zł. Bank jest w świetnej kondycji, co potwierdziły niedawno europejskie stress-testy. Według analityków, stawka na akcję wyniesie między 1,50 a 1,52 zł, co przy obecnym kursie na GPW daje stopę dywidendy nieco ponad 3,6 proc. Taka wypłata to spory progres. W ubiegłym roku bank wypłacił po 0,55 zł na akcję.

Źródło: Prognozy Vestor DM

Jeszcze większą sumę do podziału przeznaczy Pekao, czyli król dywidend w sektorze bankowym. Wzorem lat ubiegłych bank może wypłacić 90-100 proc. zysku za 2018 r., czyli ok. 2 mld zł. Prognozy analityków mówią o stawkach między 7,53 zł a 8,10 zł na akcję.

Kalendarium dywidend Banku Pekao.

Warto zaznaczyć, że Pekao niedawno zmienił politykę dywidendową. O ile jeszcze przyszłoroczna wypłata będzie zbliżona do maksymalnej, to już kolejne będą znacząco niższe. Zgodnie z deklaracją, z zysku za 2019 r. na dywidendę trafi 60-80 proc., a za rok 2020 r. już tylko 50-75 proc. W tym roku akcjonariusze banku otrzymali niemal cały zysk (99,3 proc. jedn. zysku netto), czyli 2,07 mld zł. Na każdą akcję przypadło po 7,90 zł, a stopa dywidendy wyniosła blisko 7 proc.

W przyszłym roku dywidendowym hitem może okazać się Santander Bank Polska, czyli dawny BZ WBK. Zdaniem Michała Konarskiego, analityka DM mBanku, spółka na dywidendę możne przeznaczyć 1,4 mld zł zysków niepodzielonych z lat ubiegłych plus 50 proc. zysku za 2018 r. W optymistycznym scenariuszu do akcjonariuszy może trafić rekordowe 2,4 mld zł, czyli ok. 25 zł na akcję. Przy obecnej wycenie na rynku daje to stopę dywidendy w okolicach 6,7 proc. Mniej optymistycznie do tematu podchodzi Michał Fidelus z Vestor DM. Jego zdaniem, w przyszłym roku Santander BP wypłaci jedynie 840 mln zł, czyli 8,20 zł na akcję (DY=2,2 proc.).

Handlowy, mBank i ING też podzielą się zyskiem

Na przyszły rok niższą dywidendę zasygnalizowała spółka, która dotychczas nie żałowała grosza akcjonariuszom. Mowa o banku Handlowym. W grudniu zarząd spółki skorygował założenia polityki dywidendowej na lata 2018-2021. Opracowana propozycja zakłada obniżenie wypłat do 75 proc. zysku z uwzględnieniem stanowiska KNF.

– Największe rozczarowanie w nowej strategii wynika z rezygnacji z największego atutu spółki, czyli obniżenie perspektywy dla potencjalnej wypłaty dywidendy do 75 proc. ze zwyczajowych 100 proc. – wskazuje Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Banku.

8 nowych rekomendacji dla spółek z sektora bankowego >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Według Michała Konarskiego z DM mBanku, w przyszłym roku Handlowy wypłaci 3,74 zł na akcję. Przy obecnym kursie na GPW daje to stopę w okolicach 5,4 proc. Dla porównania warto dodać, że w ubiegłym roku spółka podzieliła między akcjonariuszy pulę 537 mln zł, a stawka na jedną akcję wyniosła 4,11 zł (stopa dywidendy 5,17 proc.).

W elitarnym gronie znajdzie się też mBank, który w tym roku po 4-letniej przerwie wznowił wypłaty. Spółka już zasygnalizowała, że chce przeznaczyć 20 proc. zysku za 2018 r. na dywidendę. W optymistycznym scenariuszu zarząd nastawia się na wypłatę nawet połowy tegorocznego wyniku. Zdaniem Michała Fidelusa z Vestor DM, mBank może wypłacić 6,30 zł na akcję (DY=1,5 proc.). W tym roku bank dostał od KNF zgodę na wypłatę do 20 proc. zysku netto. W sumie do akcjonariuszy trafiło 217,9 mln zł, tj. 5,15 zł na akcję (DY=1,17 proc.).

Listę banków płacących dywidendę w 2019 r. zamyka ING Bank Śląski, który rzutem na taśmę podpisał z NN Investment Partners International Holdings wstępną umowę nabycia 45 proc. akcji NN Investment Partners TFI za 177,2 mln zł. Zdaniem ekspertów, ta inwestycja może odbić się na wysokości przyszłorocznej dywidendy, szczególnie że bank już teraz ma stosunkowo niskie wskaźniki kapitałowe. Przepytani przez StockWatch.pl eksperci są zgodni, że w przyszłym roku ING Bank Śląski wypłaci maksymalnie 30 proc. zysku za 2018 r. Prognozowana stawka na jedną akcję to 3,50 zł (DY=1,9 proc.). W tym roku bank podzielił między akcjonariuszy 416,32 mln zł, co dało 3,20 zł na akcję (DY=1,6 proc.).

Wielcy nieobecni

Pozostałe banki nie mają szans na rychłą wypłatę dywidendy. Eksperci prognozują, że dopiero w przyszłym roku na pierwszą wypłatę zapracuje Bank Millennium, a Alior Bank dopiero w 2020 r. Z kolei BGŻ BNP Paribas w tym roku łatał emisją akcji niskimi współczynnikami wypłacalności.

Pozostałe banki ledwo wiążą koniec z końcem. BOŚ jeszcze niedawno ratował się emisją akcji, a banki z grupy Leszka Czarneckiego – Getin Noble Bank i Idea Bank – są na cenzurowanym, z powodu długiej listy ryzyk, która zaczyna się od litery „G”.

>> Raport: Jakie dywidendy wpłacą spółki z WIG20 w 2019 r.

Roczne stopy zwrotu.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o handlowy, ingbsk, mBank, Pekao, pkobp, sanpl)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku