7 najciekawszych transakcji insiderskich w styczniu

Insiderzy uaktywnili się na warszawskiej giełdzie. W pierwszych tygodniach nowego roku osoby pełniące funkcje zarządcze lub nadzorcze w spółkach przeprowadziły kilkaset transakcji. StockWatch.pl sprawdził, gdzie szukano okazji inwestycyjnych, a gdzie realizowano pokaźne zyski.

insider,trading,akcje,giełda

Insiderzy to swoisty papierek lakmusowy nastrojów w biznesie.

Ruchy insiderów to cenna wskazówka dla inwestorów. Kto, jak kto, ale to właśnie członkowie zarządów i rad nadzorczych najlepiej wiedzą, jak w danej chwili kręci się biznes w ich firmach i przynajmniej szacunkowo potrafią ocenić, jakie będą wyniki. Dlatego warto śledzić ich transakcje, szczególnie jeśli opiewają one na większe kwoty lub są przeprowadzane na ciekawych poziomach cenowych.

Styczniową listę transakcji otwiera spółka, która na łamach StockWatch.pl była już wymieniana w gronie inwestycyjnych hitów 2019 r. Mowa o Ten Square Games. Akcje producenta gier podrożały w ciągu roku o blisko 180 proc., a w styczniu świętowały nowe historyczne szczyty.

Rekordowo wysoka wycena skłoniła założycieli Ten Square Games do częściowej realizacji zysków. Maciej Popowicz i Arkadiusz Pernal w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB) sprzedali 13,3 proc. akcji za 221 mln zł (230 zł/szt). To największa tego typu transakcja w polskiej branży gamedev. Mimo olbrzymich rozmiarów nie zmieni ona jednak znacząco układu sił w akcjonariacie. Porozumienie, w skład którego wchodzą Popowicz i Pernal, wciąż będzie kontrolować ponad 50 proc. kapitału i głosów na walnym spółki.

Warto dodać, że nieco wcześniej w styczniu na realizację zysków zdecydowali się Nationale Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny i przewodniczący rady nadzorczej spółki. Fundusz upłynnił niewielki pakiet akcji Ten Square Games i zszedł poniżej progu 5 proc. Z kolei Maciej Zużałek sprzedał pakiet 25 tys. akcji za ponad 6 mln zł. Cena jednostkowa wyniosła 245 zł.

tsgames,wykres

Kliknij, aby powiększyć.

>> The Sun of Gaming – omówienie sprawozdania Ten Square Games po III kw. 2019 r.

Informacja o transakcjach insidera nie przeszła bez echa na kursie Bloober Team. Jakub Chruściel, sekretarz rady nadzorczej 13 stycznia kupił 1,5 tys. akcji po średniej cenie 61,14 zł. Chruściel miał nosa, bo w ciągu kolejnych dwóch tygodni wartość akcji podskoczyła o 37 proc. W międzyczasie spółka pochwaliła się postępami prac nad kluczowymi projektami, tj. zapowiedziała premierę gry Medium na IV kwartał br. oraz zamknęła pierwszy etap prac nad produktem związanym z grą Observer.

bloober,wykres

Kliknij, aby powiekszyć

Na zakupy wybrał się także prezes Mercator Medical, czyli spółki, która znalazła się w centrum uwagi za sprawą epidemii koronowirusa w Chinach. Wiesław Żyznowski w styczniu kupił 11,4 tys. akcji po kursie w przedziale 9,77-9,99 zł. Ale to tylko część zakupów. W Mercatorze seria komunikatów o kupnie akcji zaczęła się jeszcze w październiku ub.r.

Inwestycja w akcje producenta i dystrybutora materiałów medycznych jednorazowego użytku okazała się strzałem w dziesiątkę. Potężne wzrosty na akcjach – w dwa dni notowania podskoczyły z 8,40 zł do blisko 14 zł (+66 proc.) – już okrzyknięto mianem „koronahossy”. Wszystko przez śmiercionośny wirus, który na giełdach wywołał falę spadków i wywindował notowania azjatyckich producentów maseczek oraz ubrań ochronnych. Akcje takich firm jak Kawamoto Corporation, Monalisa czy Azearth rosły w ostatnich dniach po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent. Polscy inwestorzy podchwycili ten trop i rzucili się na akcje Mercatora, licząc, że epidemia koronawirusa podbije popyt na produkty spółki. Szczególnie, że jedna z kluczowych fabryk spółki działa w Tajlandii.

mercator,wykres

Kliknij, aby powiększyć

Koronawirusowa panika odbiła się rykoszetem na notowaniach Rainbow Tours. Obserwowaną w drugiej połowie stycznia przecenę na akcjach touroperatora w znacznej mierze można wiązać z obawą, że zagrożenie śmiercionośną chorobą prędzej czy później odbije się na sprzedaży wycieczek zagranicznych. Analogiczne reakcje inwestorów obserwowaliśmy w przypadku rożnego rodzaju katastrof naturalnych czy ataków terrorystycznych. Póki co w najpopularniejszych destynacjach turystycznych, na których spółka zarabia najwięcej, nie odnotowano jeszcze ognisk wirusa, ale inwestorzy wolą dmuchać na zimne i już teraz skracają pozycje. W tym kontekście warto odnotować transakcje z udziałem wiceprezesa zarządu. W połowie stycznia Remigiusz Talarek sprzedał 1,7 tys. akcji po kursie 36,98 zł, a Elephant Capital, czyli podmiot z nim związany, zbył 25,5 tys. akcji po 36,29 zł. Od tego momentu notowania Rainbow Tours osunęły się o 15 proc.

rainbow,wykres

Kliknij, aby powiększyć

Wysyp komunikatów dot. sprzedaży akcji przez insidera schłodził kurs akcji Dom Development. Wiceprezes Małgorzata Kolarska w styczniu 6 razy sprzedawała akcje po kursie w okolicach 98 zł. Wolumeny pakietów były co prawda niewielkie, ale warto zauważyć, że notowania dewelopera od początku 2019 r. bez większych korekt urosły aż o 70 proc.

Dom Development to jeden z branżowych liderów, który na rozgrzanym do czerwoności rynku deweloperskim radzi sobie bardzo dobrze i utrzymuje sprzedaż na wysokim poziomie. W całym 2019 roku spółka sprzedała ponad 3,6 tys. lokali i przekazała blisko 3,5 tys. W tym roku zarząd spodziewa się „bardzo mocnej” sprzedaży. Niemniej inwestorzy powinni pamiętać, że żadna hossa nie trwa wiecznie i ryzyka związane z branżą i popytem na coraz droższe mieszkania mogą w każdej chwili się zmaterializować.

Wysoką aktywność utrzymują insiderzy z Votum. Wzmożone zakupy akcji przez prezesa, członków zarządu oraz osoby powiązane obserwujemy mniej więcej od maja ubiegłego roku. Od tego czasu kurs akcji Votum urósł o 110 proc. W samym styczniu w ESPI spółki pojawiło się aż 5 komunikatów dot. kupna akcji przez insiderów, ale dotyczą one stosunkowo niewielkich wolumenów. O Votum głośno zrobiło się jesienią ub.r., gdy rynek żył wyrokiem TSUE dotyczącym kredytów frankowych. Okazało się, że decyzja Trybunału spowodowała skokowy wzrost umów w zakresie roszczeń bankowych. W samym październiku kancelaria odszkodowawcza naliczyła ponad 2,4 tys. nowych spraw. W tym roku spółka planuje wytoczyć 8 tys. nowych powództw w sprawach frankowych, czyli ponad 3-krotnie więcej niż w całym w 2019 r.

votum

Kliknij, aby powiększyć

W styczniu wzmożony ruch widać także na akcjach PCC Exol. Kupującym jest PCC SE, czyli główny akcjonariusz dolnobrzeskiej spółki chemicznej. Niemiecki inwestor od grudnia skupuje z rynku pokaźne pakiety akcji. W efekcie w niecałe dwa miesiące wycena producenta środków powierzchniowo czynnych urosła o blisko 1/3. W styczniu za jeden walor płacono nawet 2,47 zł, czyli najwięcej od grudnia 2015 r.

pccexol,wykres

Kliknij, aby powiększyć

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BLOOBER, domdev, mercator, pccexol, RAINBOW, TSGAMES, Votum, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR