7 raportów, które rozgrzeją rynek na progu listopada

Omawiane walory: , , , , , ,

Początek nowego miesiąca zapowiada się emocjonująco, bo na rynek trafi niemal setka sprawozdań za III kwartał. StockWatch.pl już teraz sprawdził, jakich wyników spodziewają się eksperci po kluczowych przedstawicielach pięciu newralgicznych branż.

Wśród nielicznych opublikowanych dotychczas sprawozdań finansowych trafiła się tylko szczypta spektakularnych rezultatów. Z blue chipów pozytywnie wypadł PKN Orlen, a z mniejszych Dom Development. Przyszły tydzień powinien dostarczyć znacznie więcej emocji, bo na rynek trafi aż 96 sprawozdań kwartalnych. Jak co sezon szczyt publikacji przypadnie na koniec okresu sprawozdawczego, który w III kwartale wypada w połowie listopada.

Już w pierwszych dniach nowego miesiąca wiele dowiedziemy się o kondycji sektora bankowego. Na razie raport zaprezentował Millennium, który utrzymał dwucyfrową dynamikę zysku i gdyby w IV kwartale powtórzył zysk netto z poprzedniego kwartału, to w całym roku uzyskałby 666 mln zł wobec 652 mln zł konsensusu rynkowego. Analitycy DM Raiffeisen Bank Polska wskazują, że aktualne oczekiwania rynkowe zakładają, iż bank przeznaczy na dywidendę 47 proc. zysku netto za 2014 r., ale bardzo dobre wyniki przeglądu jakości aktywów i stres testów (druga najmniejsza korekta współczynnika CET1) uwiarygodniają szanse na wyższą dywidendę. W przyszłym tygodniu raporty zaprezentują ING BŚK i Handlowy, obaj 5 listopada, a dzień później PKO BP, Bank BPH i Alior Bank. W ocenie analityków Millennium DM, z tej piątki najwyższą dynamiką zysku netto powinien popisać się Alior. W ujęciu r/r wynik miałby wzrosnąć o 45 proc.

– Wyniki Alior Banku, po uwzględnieniu straty na Polbicie, powinny być lepsze niż  w II kwartale. Wynik odsetkowy wzrośnie naszym zdaniem o 31,2 proc. r/r, przy nieznacznym spadku marży odsetkowej, przychód prowizyjny będzie wyższy o 19,1 proc. r/r. Prognozujemy wzrost kosztów działalności (14,9 proc. r/r) przy wzroście dochodów o 29,9 proc. oraz zwiększenie salda rezerw o 24,5 proc. Naszym zdaniem wynik netto wyniesie 59,9 mln zł (ujemny wpływ rozliczenia Polbity to około 30 mln zł brutto). – prognozuje Millennium DM.

>> Sprawdź kiedy Twoje spółki podzielą się raportem za III kwartał 2014 r. >> Terminarz raportów finansowych spółek znajdziesz w serwisie StockWatch.pl

(Fot. Daniel Paćkowski)

Jak co kwartał zdecydowana większość firm odkłada publikację sprawozdania na ostatnią chwilę (Fot. Daniel Paćkowski)

Inwestorzy z uwagą będą śledzić też kondycję spółek przemysłowych, które czują oddech spowolnienia wzrostu gospodarczego. Szczególna uwaga będzie skupiona na firmach z ekspozycją na Wschód. W tym zakresie jednym z pierwszych zwiastunów będą wyniki Snieżki, która sprawozdanie kwartalne publikuje 6 listopada. Analitycy DM BDM uważają, że ze względu na sporą ekspozycję na rynek ukraiński (kurs UAH/PLN spadł o 37 proc. r/r) skonsolidowane przychody spółki będą nadal pod presją. Założono, że dodatnie dynamiki udało się zachować w Polsce. Natomiast spadki odczuwalne są także na Białorusi i w Rosji. Biuro spodziewa się nieco niższej marży brutto ze sprzedaży r/r – presja rynku ukraińskiego, na rynku polskim według danych PSB odnotowano nawet nieznaczny wzrost cen r/r.

– Ograniczenie kosztów SG&A, m.in. ścięcie marketingu na Ukrainie, daje naszym zdaniem szanse na zachowanie w III kwartale ubiegłorocznego poziomu EBITDA. Na wynik netto (prognozujemy 16,9 mln zł) negatywny wpływ będą mieć ujemne różnice kursowe (kredyt w USD), przyjmujemy -4,3 mln zł na saldzie finansowym. Okres IV kwartału zwykle jest bez większego wpływu na wynik roczny. Spodziewamy się, że nieco głębszy może być spadek sprzedaży niż po I-III kwartały 2014 r. ze względu na dość wysoką bazę (Ukraina w UAH w IV kw. 2013 r. wzrosła o 26 proc. r/r, w Polsce dynamika była dodatnie po słabym III kw.). Jeżeli nie dojdzie do dalszego wyraźnego osłabienie PLN vs USD, to per saldo spodziewamy się, ze spółka utrzyma się z wynikiem netto w okolicach 35-36 mln zł. Spodziewamy się dobrego cash flow operacyjnego, co przy ograniczonym CAPEX-ie daje naszym zdaniem pole do 2-2,50 zł dywidendy w przyszłym roku. – prognozuje DM BDM.

Pilnie obserwowane będą także wyniki przedstawicieli branży modowej. Inwestorzy chcą sprawdzić, jak spółki poradziły sobie z niesprzyjającymi sprzedaży kolekcji jesienno-zimowych warunkami atmosferycznymi. Na 6 listopada prezentację wyników zaplanowało CCC. Analitycy Millennium DM wskazują, że pomimo wzrostu przychodów i wyższej marży brutto poprawa EBIT i zysku netto będzie niezbyt duża ze względu na silny wzrost kosztów sprzedaży. Biuro prognozuje dla obuwniczego giganta 29,1 mln zł czystego zysku, co w ujęciu r/r dałoby 15-proc. poprawę przy 13,6-proc. progresie przychodów. Ten sam broker założył na III kwartał dla LPP spadek zysku netto o 4,1 proc. do 105,9 mln zł i 11,1-proc. wzrost przychodów do 1,23 mld zł. Ostateczne wyniki poznamy 7 listopada. >> Zobacz także: Cztery spółki wypatrujące załamania pogody

Już w przyszłym tygodniu będzie można zorientować się również w kondycji sektora spożywczego. W następny czwartek wyniki zaprezentuje Otmuchów, chwalony za przeprowadzaną restrukturyzację.

– Oczekujemy spadku przychodów o 4 proc. r/r oraz silnego spadku zysków r/r. Trzeba pamiętać, że wyniki rok temu w III kwartale były wyjątkowo dobre (najlepszy III kwartał w historii). Spadek przychodów będzie widoczny w segmencie śniadaniowym (podobnie jak we wcześniejszych kwartałach) oraz w segmencie słodyczy (po niezłych dynamikach w I i II kwartale). Według spółki widoczny jest negatywny wpływ strategii Biedronki polegający na zwiększeniu liczby dostawców, co ma wpłynąć na wzrost wzajemnej konkurencji. Zakładamy, że spółka pokaże poprawę marży brutto r/r, tak jak to było w ostatnich kwartałach (oczekujemy 22 proc. vs 21,2 proc. rok wcześniej). Na marże cały czas korzystnie wpływały spadające ceny surowców oraz wcześniejsze działania restrukturyzacyjne. W wynikach III kwartału nie powinny się pojawić istotne zdarzenia jednorazowe. – ocenia Millennium DM.

Dzień po Otmuchowie na rynek trafi sprawozdanie Tarczyńskiego. Tu w ocenie analityków wzrost sprzedaży ma iść w parze z zyskami. Szacunki mówią, że marża EBITDA powinna być wyższa niż w II kwartale ze względu na niższe koszty marketingu oraz częściowe wykorzystanie zapasów poczynionych w I kwartale po niższych cenach. >> Okazją do podciągnięcia tegorocznych rezultatów wśród spółek spożywczych są ostatnie obniżki cen surowców oraz zbliżający się okres przygotowań do sezonu przedświątecznego

Ciekawe perspektywy rysują się także w branży budowlanej i z pewnością inwestorzy będą chcieli skonfrontować je z bieżącymi wynikami. Jedną z lepiej postrzeganych spółek tego sektora jest Erbud. Spółka przedstawi raport kwartalny 6 listopada. Analitycy DM BDM zwracają uwagę, że w I półroczu dynamika wyników na poziomie przychodów i netto była bardzo duża. Są zdania, że spółce trudno będzie zachować podobną ścieżkę w kolejnych kwartałach. W I półroczu 2013 roku była niższa baza z powodu przedłużającej się zimy, a w II półroczu przyspieszono realizację prac. Z kolei w I półroczu tego roku łagodna zima nie przeszkadzała w pracach budowlanych.

– Pochodną tego jest naszym zdaniem dość wymagająca baza wynikowa na najbliższe III-IV kw. Spodziewamy się, że o ile powinno udać się utrzymać dodatnią dynamikę przychodów w III kwartale, to już na poziomie marż będzie słabiej r/r. Spodziewamy się 317,4 mln zł sprzedaży oraz 6,3 mln zł zysku netto. W całym roku podtrzymujemy, że na bazie bieżącego portfela zleceń sprzedaż roczna powinna osiągnąć ok. 1,4 mld zł. Przy utrzymaniu zbliżonych do ubiegłego roku marż szacujemy wypracowanie 37-38 mln zł EBIT i 21-22 mln zł zysku netto. Z czynników ryzyka zwracamy uwagę na przeciągające się prace przy Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. W kolejnych latach oczekujemy z jednej strony poprawy sytuacji w głównym biznesie spółki (budownictwo kubaturowe – m.in. powrót na rynek kontraktów drogowych powinien rozluźnić konkurencję) ale także rozwoju w sektorze energetycznym. – prognozuje DM BDM

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji siedmiu omawianych spółek na przestrzeni ostatniego miesiaca.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji siedmiu omawianych spółek na przestrzeni ostatniego miesiaca.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, ccc, Erbud, lpp, otmuchow, SNIEZKA, tarczynski, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • BM mBanku mocno ściął ceny docelowe akcji 7 banków

  Eksperci nie mają wątpliwości, że recesja spowodowana przez pandemię COVID-19 oraz cięcie stóp procentowych mocno okroją zyski sektora bankowego. BM mBnaku w najnowszym raporcie obniżył wyceny akcji 7 banków, ale jednocześnie w aż 5 wypadkach zalecił ich kupno.

 • Dane z amerykańskiego rynku pracy w centrum uwagi, gorąco na akcjach CCC i Orlenu

  Akcje CCC mocno tanieją po publikacji wyników kwartalnych. Kurs Orlenu ruszył w ślad za drożejącą ropą. Inwestorzy, z optymizmem zerkając na rynek ropy, czekają na popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które pokażą jak duży negatywny wpływ na koniunkturę ma epidemia koronawirusa.

 • CCC oszacowało straty po zamknięciu sklepów w marcu

  Grupa CCC opublikowała wstępne wyniki za I kwartał. Według szacunków, przychody w pierwszych miesiącach 2020 r. skurczyły się r/r o 9 proc. do 944 mln zł. Spadek sprzedaży był efektem drastycznego spadku trafiku w pierwszej połowie marca oraz zamknięcia w drugiej połowie marca większości sklepów CCC w związku z zagrożeniem koronawirusem. W czwartek kurs akcji spółki spada o ponad 4 proc.

 • Czerwony początek kwietnia na giełdach, w grze CCC i JSW

  Od spadków rozpoczął się kwiecień na światowych giełdach. Inwestorzy sprzedają akcje w obawie przed negatywnymi ekonomicznymi konsekwencjami pandemii koronawirusa. Wiele wskazuje na to, że trwające dwa tygodnie korekcyjne odbicie na giełdach właśnie dobiegło końca.

 • CCC ma porozumienie z bankami w sprawie dalszego finansowania

  Operator sieci sklepów ma porozumienie z bankami w sprawie finansowania działalności z możliwością negocjowania docelowych zmian warunków do czasu wpływu środków pieniężnych z planowanej emisji akcji. W środę rano kurs akcji CCC rośnie o kilka procent.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR