8 świeżych rekomendacji dla czołowych spółek z sektora bankowego

Omawiane walory: , , , , , , ,

Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Banku w raporcie z 24 czerwca zaktualizowała zalecenia i ceny docelowe dla akcji ośmiu znanych reprezentantów sektora bankowego. Rekomendacje kupuj dostały tylko trzy spółki. 

Według Haitong Banku, największym zagrożeniem dla sektora może okazać się niedobór kapitału w mniejszych bankach. Biuro przypomina, że NBP szacuje, że deficyt kapitałowy w 10 bankach wynosi 5,7 mld zł. Niepokój wywołuje szczególnie Idea Bank (wskaźnik Tier 1 w pierwszym kwartale 2019 r. wynosił 0,53 proc.), w którym deficyt kapitałowy wynosi ok. 1,3 mld zł. W mniejszym stopniu dotyczy to również Getin Noble Banku (Tier 1 w pierwszym kwartale 2019 r.na poziomie 8,7 proc.), którego deficyt kapitałowy wynosi przynajmniej 1,6 mld zł (by spełnić minimalne wymogi KNF). Oba te banki, mające wspólnego głównego akcjonariusza, są na etapie szukania inwestora.

Potencjalnym czynnikiem ryzyka jest także kwestia zaangażowania banków o wysokim kapitale w procesy upadłościowe, co może zaowocować podniesieniem obowiązkowych składek do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Zgodnie z wyliczeniami Haitong Banku, każdy 1 mld zł dodatkowej składki na BFG daje średnio 7-proc. spadek zysku netto banków rekomendowanych. Ogłoszone niedawno przez BFG stworzenie banku pomostowego, a także ujawnienie przez Getin Noble Bank, że otrzymał dwie niewiążące oferty od funduszy private equity, zostało dobrze przyjęte przez rynek. Choć prawdopodobieństwo takiego rozwoju wypadków jest wysokie, bazowy scenariusz Haitong Banku nie uwzględnia dodatkowych kosztów związanych z upadłościami w sektorze, w tym analizowanych banków. Zakłada natomiast utrzymanie wysokich składek do BFG.

Stopy w górę dopiero w I kwartale 2020 r.

Analitycy Haitong Banku obniżyli swoje prognozy związane ze stopami procentowymi i obecnie oczekują, że się nie zmienią, w porównaniu z poprzednio oczekiwaną podwyżkę o 25 punktów bazowych w pierwszym kwartale 2020 r. Spadek wyniku odsetkowego z tego tytułu, został w prognozach Haitong Banku częściowo zneutralizowany przez wyższe spready depozytowe i szybszy wzrost portfela kredytów. Jednocześnie, uwzględniając wyższe składki do BFG (wzrost o 27 proc. r/r), wyższe koszty restrukturyzacji zatrudnienia (Santander Bank Polska, Bank Pekao) oraz wyższy koszt ryzyka, Haitong Bank obniża swoje prognozy zysku netto analizowanych spółek na lata 2019/20/21 średnio o 1/6/4 proc. Oczekuje tym samym, że wzrośnie w omawianym okresie odpowiednio o 3/14/11 proc., co jest o 3 proc. poniżej konsensusu na rok 2019, natomiast zgodnie z konsensusem na lata 2020-21.

Marta Czajkowska-Bałdyga uważa, że kwestia kredytów frankowych (obecnie całkowicie ignorowana przez rynek) może wkrótce powrócić. Pierwszym powodem mogą być jesienne wybory parlamentarne. Drugim natomiast ostateczny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Od początku roku indeks WIG-Banki wzrósł o 7 proc., podczas gdy cały WIG o 3,6 proc. Zdaniem ekspertów, sektor wydaje się zbliżać do swojej wartości godziwej. Wskaźnik P/E na rok 2020 wynosi 12,3, co daje 25-procentową premię w porównaniu z bankami z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie według konsensusu Bloomberga wynosi on 9,8.

PKO BP, Pekao i Handlowy wśród top picks

W wypadku PKO BP biuro utrzymało zalecenie kupuj, z ceną docelową akcji podniesioną o 9 proc. do 48,50 zł.

– Analitycy Haitong Bank doceniają poprawę perspektywy dywidendowej spółki, 70-proc. wskaźnik wypłaty (plus zyski niepodzielone) przez najbliższe dwa lata (stopa dywidendy > 5,5 proc.). Pozytywnie oceniają również perspektywy wzrostu zysku netto (średniorocznie 9,5 proc. na lata 2019-2021) oraz dwucyfrowy wskaźnik rentowności kapitału własnego (ROE) – czytamy w raporcie.

Rekomendację kupuj obronił również Bank Pekao, ale z ceną docelową obniżoną o 5 proc. do 130,30 zł.

– Kurs akcji znajduje się pod presją z powodu spekulacji rynkowych dotyczących potencjalnych przejęć banków cierpiących na niedobór kapitału (czemu spółka zaprzeczyła). Haitong Bank docenia potencjał restrukturyzacyjny banku, mocną pozycję kapitałową z dywidendą powyżej średniej, jedynie symboliczne zaangażowanie w kredyty frankowe oraz wzrost pozycji rynkowe szczególnie w segmencie detalicznym – uważa Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Banku.

Do grona faworytów biura dołączył Bank Handlowy, którego rekomendację analitycy podwyższyli z neutralnie do kupuj. Cena docelowa akcji poszła jednak w dół o 10 proc. do 61 zł.

– Ostatni spadek kursu, spowodowany po części czynnikami technicznymi, daje możliwości zainwestowania w spółkę, przy stopie dywidendy na rok 2020 w wysokości 7,4 proc – czytamy w raporcie Haitong Banku.

Obniżeniu z kupuj do neutralnie uległa rekomendacja biura dla Alior Banku. Cenę docelową akcji ścięto aż o 33 proc. do 53,20 zł.

– Spółka wydaje się tania, ale „pozycje jednorazowe” związane z jakością kredytów w segmencie korporacyjnym stają się normą, stąd Haitong Bank zdecydował się przyjąć bardziej pesymistyczny scenariusz dla wyników banku –  czytamy w czerwcowym raporcie.

Obniżce z neutralnie do kupuj uległa również rekomendacja Santander Bank Polska. Skala obniżki wyceny wyniosła 6 proc. do 374,10 zł.

– Przy wskaźniku P/E na rok 2019 w wysokości 15,7, Santander Bank Polska jest wyceniany z 13-proc. premią w stosunku do całego sektora. Analitycy Haitong Bank uważają, że premia ta uwzględnia synergie integracyjne i dobre perspektywy dywidendowe, ale marża odsetkowa (NIM) i wynik z opłat i prowizji w pierwszym kwartale 2019 r. rozczarowały – czytamy w raporcie.

Biuro utrzymało zalecenie neutralnie dla ING Bank Śląski. Za to cena docelowa akcji poszła w górę o 6 proc. do 195,50 zł.

– Haitong Bank docenia ponadprzeciętną rentowność, której sprzyja obniżenie stopy depozytowej. Fakt ten jest równoważony przez stosunkowo niskie wskaźniki kapitałowe, co zmusza zarząd do kompromisu w sprawie dywidendy. Wycena wydaje się wyśrubowana – czytamy w raporcie.

Dla Banku Millennium biuro podniosło rekomendację do neutralnie ze sprzedaj. Haitong Bank w najnowszym raporcie podniósł też cenę docelową akcji o 10 proc. do 8,90 zł.

– Analitycy są pod wrażeniem wzrostu organicznego w segmencie detalicznym. Uważają przejęcie Eurobanku za dobry ruch taktyczny ze strony spółki. Jednak ich zdaniem, rynek ignoruje ryzyko związane z kredytami frankowymi – czytamy w opracowaniu Haitong Banku.

Zalecenie sprzedaj utrzymał mBank, którego cena docelowa akcji wzrosła o 1 proc. do 370,70 zł.

– Kursowi akcji sprzyjają spekulacje dotyczące fuzji i przejęć, natomiast najważniejszą kwestią jest niewystarczająca rentowność (COE>ROE). Wycenę spółki ogranicza też zaangażowanie w kredyty frankowe, ryzyko to jest całkowicie ignorowane przez rynek – uważa Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Banku.

Raport z rekomendacjami dla 8 banków powstał 24 czerwca 2019 r. Autorem opracowania jest Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Banku. Skrót raportu, w tym informacje o ewentualnym konflikcie interesów, jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, handlowy, ingbsk, mBank, Millennium, Pekao, pkobp, sanpl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR