9 faworytów DM mBanku z branży budowlanej i deweloperskiej po wynikach za I kwartał

Budowlanka i deweloperka są obecnie przykłady dwóch biegunów rynkowej koniunktury. DM mBanku w comiesięcznym opracowaniu podsumował wyniki spółek z obu branż i przygotował listę najciekawszych propozycji portfelowych.


Początek roku był trudnym okresem dla spółek budowlanych. Według wyliczeń DM mBanku, w I kwartale 2018 r. zagregowana EBITDA analizowanych firm spadła o 16 proc. r/r (bez Budimeksu -12 proc.). Pod tym względem najsłabiej spisały się Trakcja i Elektrotim, a najlepiej Unibep i Ulma.

Firmy budowlane nie mają za to co narzekać na brak zleceń. Portfele zamówień (backlog) analizowanych spółek urosły r/r o blisko 1/5. Jak zaznaczają eksperci, pomijając Elektrobudowę, wielkość portfela nie stanowi problemu w żadnej ze spółek i pozwala na dużą selektywność w ofertowaniu. Problemem jest natomiast jakość portfeli. Na dodatek I kwartał w sektorze budowlanym stał pod znakiem silnego pogorszenia pozycji gotówkowej.

– 13 czołowych spółek z sektora (bez Budimeksu) miało na koniec 1Q dług netto na poziomie 3 proc. kapitałów własnych vs. 14 proc. gotówki netto na koniec 1Q’17. Powyższy wzrost zadłużenia w całości można przypisać pogorszeniu salda wyceny kontraktów budowlanych, co tylko wzmaga obawy o przyszłą rentowność sektora. Jedyną spółką, która istotnie poprawiła pozycję gotówkową r/r oraz zmniejszyła aktywo z tytułu wyceny kontraktów jest Elektrobudowa. Zdecydowane pogorszenie struktury bilansu wystąpiło w Trakcji, Torpolu i ZUE oraz w Mostostalu Warszawa. – uważają eksperci DM mBanku.

>> Elektrobudowa 2.0 – omówienie wyników i sytuacji finansowej za 2017 r.

W sektorze budownictwa kolejowego największym rozczarowaniem były wyniki Trakcji. Spółka zanotowała znaczące pogorszenie sytuacji w obszarze kapitału obrotowego oraz zyskowności. Na domiar złego niepokojąco wzrosło też zadłużenie. Według DM mBanku, kiepska struktura bilansu i niekorzystne otoczenie rynkowe zniechęcają inwestorów do pozostałych spółek z segmentu. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy akcje Torpolu potaniały o blisko 24 proc., a ZUE o 12 proc.

– Po rozczarowujących wynikach za 4Q’17 i 1Q’18 obniżamy prognozy EBITDA’18-20 dla Elektrotimu o ok. 40 proc. oraz pozycjonowanie do „N”. Struktura bilansu skłania do większego konserwatyzmu przy prognozowaniu wyników Torpolu i ZUE (obniżamy EBITDA’18-20 ok. 15 proc.). Prognozy i rekomendację dla Trakcji obniżyliśmy w komentarzu z 18 maja. W Ulmie podnosimy prognozę ZN’18-20 o 30 proc. (zmiana stawek amortyzacyjnych) oraz EBITDA’18-20 o 1 proc. – czytamy w raporcie.

Bariery działalności dla przedsiębiorstw budowlanych. Źródło: GUS/DM mBanku

>> Tory (póki co) do strat – omówienie wyników i sytuacji finansowej Trakcji po I kw. 2018 r.

Perspektywy dla branży budowlanej na kolejne kwartały nie są najlepsze. W II i III kwartale br. eksperci spodziewają się dalszego wzrostu zadłużenia spółek w związku z typową dla sektora sezonowością i wprowadzeniem „split payment”. Jak dodają, pogarszające się bilanse spółek wzmagają ryzyko negatywnych zaskoczeń w kolejnych raportach finansowych.

– Odradzamy inwestycje w spółki budowlane z wyjątkiem Unibepu i Erbudu (w powyższej parze wciąż preferujemy Unibep, posiadający mocną nogę deweloperską) oraz Elektrobudowy i Budimeksu (najmocniejsze bilanse, wysoka dywidenda). – uważają eksperci z DM mBanku.

Znacznie więcej okazji inwestycyjnych analitycy DM mBanku widzą wśród spółek deweloperskich. Według ich wyliczeń, marża deweloperska w spółkach giełdowych w okresie styczeń-marzec wyniosła w 27,3 proc. i była o 1,7 p.p. wyższa r/r i zarazem o 1 p.p. lepsza od całorocznej prognozy biura. Największym pozytywnym zaskoczeniem były wyniki LC Corp, przy jednoczesnym braku większych rozczarowań.

Faworytami DM mBanku są podmioty z wysoką dywidendą i jakością działalności operacyjnej. Na liście najciekawszych propozycji znalazły się LC Corp, Archicom, Lokum Deweloper, Echo Investment, Atal i Dom Development.

– Sześć preferowanych przez nas spółek jest wycenionych na P/E’18=7,0x, oferuje DYield = 8,9 proc. oraz dalszą poprawę tych parametrów w 2019 r. (…) Obniżamy pozycjonowanie i2D do „N” w związku z (1) mocnym kursem od początku roku, (2) propozycją niższej dywidendy, (3) wysokim długiem, (4) niskim bankiem ziemi. Spółka pozostaje jedną z najtańszych na P/E i P/B i może być celem przejęcia. – czytamy w majowym raporcie.

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

Raport powstał 28 maja. Autorem opracowania jest Piotr Zybała, analityk DM mBanku. Skrót rekomendacji jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT archicom, Atal, budimex, domdev, echo, elbudowa, lccorp, lokum, unibep, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Budimex rozpoczął przegląd opcji strategicznych segmentu deweloperskiego

  BUDIMEX podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu opcji strategicznych segmentu deweloperskiego Grupy BUDIMEX. Wśród opcji, które będą analizowane w ramach rozpoczętego przeglądu, jest m.in poszerzenie ekspansji geograficznej i produktowej, by docelowo uzyskać dwukrotnie wyższą sprzedaż na rynku deweloperskim. Analizie ma zostać poddana także możliwość dywersyfikacji działalności deweloperskiej m.in. poprzez budowanie zasobu mieszkań na wynajem (resi for rent), akademików, czy też realizację projektów nieruchomościowych o charakterze komercyjnym.

 • Budimex liczy na duże inwestycje hydrotechniczne

  W Raciborzu oddano właśnie do użytku zbiornik przeciwpowodziowy, który ochroni przed żywiołem przeszło 2,5 mln mieszkańców południa Polski. To największa jak dotąd inwestycja hydrotechniczna w kraju. Coraz większe problemy z suszą i gwałtownymi opadami sprawiają, że Polska będzie realizować coraz więcej inwestycji hydrotechnicznych, a giełdowy BUDIMEX, wykonawca zbiornika w Raciborzu, widzi w nich rynkową szansę.

 • Energetyka szaleje, a reszta rynku czeka na Fed

  Koncerny energetyczne drożeją kolejną sesję. Tym razem wspierane przez raport kwartalny Enei. To jednak za mało, żeby pociągnąć w górę indeksy. Giełda w Warszawie czeka na wyniki posiedzenia Fed... i długi weekend.

 • Hiszpanie sprzedają pakiet akcji Budimeksu z dwucyfrowym dyskontem

  Według doniesień agencji Bloomberg, Ferrovial sprzedaje 1,28 mln akcji największej spółki budowlanej notowanej na GPW. Ustalona cena to 200 zł za walor, czyli blisko 12 proc. niżej niż wtorkowy kurs Budimeksu.

 • Unibep weźmie udział w programie budowy mieszkań w technologii modułowej w Szwecji

  UNIBEP zawarł umowę ramową na udział w programie budowy standardowych budynków mieszkalnych w technologii modułowej dla szwedzkich spółek gminnych. Kursa akcji spółki zareagował wzrostem o 9,81 proc., a jeden walor kosztuje w poniedziałkowe południe 9,18 zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR