Action wypłaci dywidendę z zysku za… 2015 r.

Omawiane walory:

Dzisiejsza decyzja władz Action może zakończyć blisko 5-letnią historię wypłaty dywidendy z zysku za 2015 r. Zgodnie z deklaracją, akcjonariusze mają otrzymać 45 groszy na każdą akcję.

action,dywidenda,2015,bankructwo

Action wypłaci dywidendę z zysku za… 2015 r.

Losy dywidendy Action, uchwalonej przez WZA jeszcze w 2016 r., to jedna z ciekawszych historii na polskim rynku kapitałowym. Przypomnijmy, akcjonariusze dystrybutora elektroniki użytkowej uchwalili wypłatę 1 zł na akcję, co przy ówczesnym kursie dawało stopę w okolicach 15 proc. Zgodnie z uchwałą, dzień ustalenia prawa do zysku wypadał 20 września. Jednak zanim doszło do zaplanowanej na październik wypłaty, spółka ogłosiła upadłość i dywidenda znalazła się pod mocnym znakiem zapytania. W wypadku Action śmiertelnym zagrożeniem okazały się rezerwy na poczet decyzji urzędów skarbowych z tytułu podatku VAT. To niecodzienna sytuacja na GPW. Mowa o spółce, która z jednej strony nie miała środków na obsługę zobowiązań, a z drugiej chciała podzielić się zyskiem z akcjonariuszami.

Sprawą sytuacji Action zajął się sąd. Ostatecznie akcjonariusze, którzy nabyli prawo do zysku za 2015 r., stali się „V Grupą Wierzycieli Dywidendowych w układzie”. Dziś spółka ogłosiła, że wypłaci zaległą dywidendę, ale w okrojonym zakresie. Akcjonariusze mają otrzymać nieco ponad 45 proc. z każdego 1 zł uchwalonego przez walne w 2016 r.

– Zgodnie z artykułem 2.5. Grupa V Układu, spłata ww. wierzytelności nastąpi według następujących zasad: (i) wierzytelności, które obejmują kwoty należności głównych, zostaną spłacone w 45,26 proc. (ii) pozostała część wierzytelności, które obejmują kwoty należności głównych, zostanie umorzona (zmniejszenie wysokości wierzytelności) – czytamy w komunikacie.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Rynkowy Fenix

Action w minionej dekadzie był jednym z ulubieńców inwestorów. Spółka przez lata generowała solidne przepływy pieniężne i płaciła regularne dywidendy. Punktem zwrotnym okazał się rok 2016, gdy na światło dzienne wypłynęły problemy ze skarbówką. Urząd Skarbowy w Olsztynie uznał, że spółka zawyżyła podatek naliczony do odliczenia w łącznej wysokości 22,5 mln zł. Kwota okazała się zaporowa dla spółki, a do tego banki postanowiły przykręcić spółce kurek z gotówką. Całość skończyła się wnioskiem o restrukturyzację.

Action to kolejny przykład „rynkowego Feniksa”, czyli spółki, która po latach od ogłoszenia bankructwa wyszła na prostą. W 2020 r. dystrybutor elektroniki użytkowej zanotował wzrost wskaźników finansowych, zamknął proces sanacji i rozbudował biznes w kluczowych dla siebie obszarach, czyli dystrybucji z wartością dodaną w Polsce i sprzedaży produktów konsumenckich zagranicą. Poprawę fundamentów dostrzeli też inwestorzy. W ciągu roku kurs akcji spółki urósł o 420 proc. do 12,50. To najwyższy kurs od lipca 2016 r., czyli okresu sprzed ogłoszenia niewypłacalności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o action)

 • CD Projekt ciągnie WIG20 w dół, mocne wzrosty Erbudu i Action

  Słabe zachowanie CD Projektu, przy pewnym współudziale PKO BP i KGHM, ciągnie WIG20 w dół. To może opóźnić jego oczekiwane wybicie górą z 2-miesięcznej konsolidacji, ale to wciąż pozostaje scenariusz bazowy na wiosnę.

 • Przedświąteczne wzrosty na GPW, w centrum uwagi CD Projekt, JSW i Action

  Ostatnia przed Świętami Wielkanocnymi sesja na warszawskiej giełdzie upływa pod znakiem wzrostów. W centrum uwagi znajduje się m.in. odreagowujący CD Projekt, ale też CCC, JSW, PGNiG, ACTION i Bioton.

 • Action miało 185 mln zł zysku netto w 2020 r. Kurs akcji wystrzelił

  Grupa ACTION zakończyła zeszły rok ze wzrostami wskaźników finansowych, zamknęła sanację i rozbudowała biznes w kluczowych dla siebie obszarach, czyli dystrybucji z wartością dodaną w Polsce i sprzedaży produktów konsumenckich zagranicą. W czwartek akcje spółki drożeją o kilkanaście procent.

 • 5 giełdowych branż zarażonych koronabessą

  Epidemia koronawirusa to obecnie temat numer jeden. Świat żyje doniesieniami o nowych ogniskach choroby, kolejnych zgonach, odwoływanych imprezach, kontrolach na granicach czy zamkniętych zakładach produkcyjnych. To wszystko elektryzuje także inwestorów, bo każde takie zdarzenie ma realny wpływ na gospodarkę i wyniki spółek.

 • Część wierzycieli Action wycofała swoje propozycje układowe

  Wierzyciele ACTION stanowiący powyżej 30 proc. uprawnionych do głosowania złożyli w sądzie oświadczenia o wycofaniu uprzednio złożonych propozycji układowych z 28 września 2018 r.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR