Alior Bank może uniknąć kary za aferę W Investments

Omawiane walory:

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Komisji Nadzoru Finansowego o nałożeniu na Alior Bank dwóch kar pieniężnych w łącznej kwocie 10 mln zł oraz umorzył postępowanie prowadzone przez KNF w tej sprawie. Wyrok nie jest prawomocny.

Alior,Bank,wyrok,WInvestments,afera

WSA uchylił decyzję KNF ws. 10 mln zł kar dla Alior Banku

W sierpniu 2019 r. KNF ukarała Alior za oferowanie feralnych funduszy W Investments. Bank otrzymał dwie kary finansowe. Pierwsza w wysokości 1 mln zł została nałożona za istotne naruszenia między innymi przepisów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi w brzmieniu obowiązującym przed 1 listopada 2015 r., a druga – w wysokości 9 mln zł – za naruszenia wspomnianej ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 21 kwietnia 2018 r.
Dodajmy, że w obu wypadkach kary mogły być znacznie surowsze. Maksymalny wymiar pierwszej sięgał 10 mln zł, a drugiej aż 483 mln zł, czyli łącznie blisko 0,5 mld zł. Rynek z uwagi na skalę afery spodziewał się „megakary”. Ten scenariusz się jednak nie sprawdził, czego efektem była blisko 10-proc. zwyżka notowań Aliora w dniu ogłoszenia decyzji KNF. O łagodniejszym potraktowaniu zdecydowała postawa Aliora. Bank sam wyszedł z inicjatywą zawarcia porozumień z osobami, które za jego pośrednictwem złożyły zapisy na certyfikaty inwestycyjne funduszy WI.

>> Problemy współistniejące – omówienie sytuacji finansowej i rynkowej Alior Banku za IV kw. 2019 r.

W Investments – klasyczna piramida finansowa

W sprawie afery W Investments zatrzymano kilkadziesiąt osób, wobec kilku podejrzanych nadal stosowany jest tymczasowy areszt. Śledczy zarzucają im m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa i działania na szkodę funduszy. Główny wątek śledztwa dotyczy oszustwa dokonanego na szkodę inwestorów prywatnych – około 2.000 nabywców certyfikatów funduszy inwestycyjnych zamkniętych – na łączna kwotę około 600 milionów złotych.
Zdaniem śledczych, W Investments działało jak klasyczna piramida finansowa. Firma za pośrednictwem banków sprzedawała certyfikaty inwestycyjne funduszy zamkniętych. Jednym z największych dystrybutorów był Alior Bank. Według śledczych, pracownicy banków działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowych świadomie wprowadzali nabywców w błąd. Przekonywali ich, że oferowane produkty są zabezpieczone gwarancjami bankowymi lub są po prostu zwykłymi lokatami bankowymi.

Informacja o uchyleniu kary dla Alior Banku nie wywołała euforii na rynku. Notowania banku rosną dziś o 1 proc. O godzinie 9:30 za jeden walor spółki płacono 17,77 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Alior Bank z negatywną perspektywą ratingu kredytowego

  Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego ALIOR Banku ze stabilnej na negatywną. Rating został utrzymany na niezmienionym poziomie BB. Zmiana jest związana z prognozowanym negatywnym wpływem kryzysu związanego z epidemią Covid-19 oraz dokonanej przez RPP serii obniżek stóp procentowych NBP na wyniki finansowe banku.

 • Alior Bank przejmuje Ruch za 1 zł

  ALIOR Bank podpisał z Lurena Investments przedwstępną umowę, w ramach której nabędzie 100 proc. udziałów w kapitale Ruchu za cenę 1 zł. Równolegle bank zawarł umowę inwestycyjną z Orlenem, PZU oraz PZU Życie, zgodnie z którą płocki koncern obejmie pozycję podmiotu dominującego w akcjonariacie Ruchu.

 • Banki dołują WIG20, gorąco na CD Projekcie, Aliorze i PZU Lepsze od prognoz wyniki CD Projektu nie uratowały warszawskiej giełdy. Piątkowa sesja rozpoczęła się od spadków. Indeksy w dół ściągają przede wszystkim banki, PZU i pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych.
 • Haitong Bank jeszcze mocniej przyciął wycenę Alior Banku

  Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Banku, w raporcie z 8 maja utrzymała rekomendację sprzedaj dla ALIOR Banku, ale cenę docelową obniżyła z 24,90 zł do 11,40 zł.

 • Czarne chmury nad warszawskimi indeksami, w grze Alior i Orlen

  Rozczarowanie wynikami i mniejszą dywidendą z PKN Orlen oraz spadki na europejskich parkietach ciągną w dół warszawską giełdę. Niespodziewanie w WIG20 błyszczy ALIOR Bank. To zasługa raportu kwartalnego.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR