Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Alior Bank przejmie Ruch i odsprzeda go Orlenowi

Opublikowano: 2019-04-12 10:23:25

Omawiane walory: , , ,

Alior Bank zawarł porozumienie w sprawie warunków transakcji pomiędzy bankiem, PKN Orlen oraz PZU w sprawie przejęcia 100 proc. akcji Ruch w restrukturyzacji i sprzedaży ich na rzecz PKN Orlen.

– Zgodnie z zapisami porozumienia, bank zamierza przejąć na własność 100 proc. akcji w kapitale zakładowym spółki, a następnie sprzedać akcje na rzecz PKN Orlen – czytamy w komunikacie.

– Nabycie akcji przez PKN Orlen nastąpi po spełnieniu się warunków przewidzianych w porozumieniu tj. m.in.: . 1. prawomocnego stwierdzenia wykonania układów zawartych w przyspieszonych postępowaniach układowych spółki, 2. uzyskaniu przez strony porozumienia zgód korporacyjnych oraz 3. wydaniu przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów lub Komisję Europejską zgody na nabycie akcji przez PKN Orlen – czytamy dalej.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Porozumienie zostało zawarte w związku ze złożeniem 11 kwietnia br. przez PKN Orlen oferty finansowania Ruchu z zamiarem przejęcia akcji.

PKN Orlen podał wczoraj, że zakłada restrukturyzację i wykorzystanie synergii pomiędzy dotychczasowym modelem biznesowym Ruchu, a dynamicznie rozwijającym się segmentem detalicznym Orlenu. Sfinalizowanie oferty zależeć będzie od decyzji wierzycieli Ruchu oraz pozostałych podmiotów zaangażowanych w proces, podkreślił koncern.

– Alior Bank od początku dążył do wdrożenia rozwiązań, które nie tylko pozwolą spółce Ruch przetrwać na rynku, ale także nadal się rozwijać. Stworzyliśmy ramowy plan naprawczy. Szukaliśmy potencjalnych inwestorów, którzy będą w stanie utrzymać płynność finansową spółki i zagwarantują ciągłość działania przedsiębiorstwa – skomentował prezes Alior Banku Krzysztof Bachta.

– Jeżeli oferta zaproponowana przez Orlen zostanie zaakceptowana przez wierzycieli, Ruch będzie w stanie odzyskać płynność finansową, co z kolei na dalszych etapach restrukturyzacji, przełoży się na możliwość uregulowania części zobowiązań wobec wierzycieli. W dalszym ciągu będziemy aktywnie wspierać proces restrukturyzacji – dodał.

W styczniu br. Alior Bank złożył wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w sprawie przejęcia kontroli nad Ruchem.

Alior Bank koncentruje swoją działalność na usługach bankowości detalicznej i korporacyjnej. Podmioty zależne Alior Bank prowadzą działalność między innymi w zakresie usług leasingowych, informatycznych, faktoringu i asset management.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Ruch jest organizatorem sieci saloników prasowych i kiosków w Polsce, jak również prowadzi działalność w zakresie dystrybucji prasy i książek (w tym sprzedaż internetową), a także usług kurierskich (usługa „Paczka w Ruchu”). Ruch kontroluje również spółki prowadzące działalność w zakresie m.in. zarządzania nieruchomościami, usług wsparcia biznesowego, prenumeraty oraz marketingu.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Alior, PKNOrlen, PZU, ruch)

 • Przedświąteczna wyprzedaż na GPW, w centrum uwagi KGHM i PCM

  Ostatnia przed świętami sesja na GPW upływa pod znakiem realizacji zysków. Indeksy w dół ciągną głównie akcje KGHM-u i Orlenu. W drugiej połowie dnia nastroje mogą dodatkowo się pogorszyć.

 • WIG20 robi podchody pod 2.400 pkt., w grze PZU, PGE i CD Projekt

  Optymistyczne dane z Chin dały rano kopa warszawskiej giełdzie. Niestety, na krótko. Początkowe wzrosty przemieniły się w osuwanie indeksów. Duże spółki są jeszcze po zielonej stronie rynku, ale małe i średnie już dryfują po czerwonej stronie. 

 • PZU przedstawił rekomendację olbrzymiej dywidendy za 2018 r.

  Tegoroczna dywidenda państwowego ubezpieczyciela będzie jedną z najwyższych na całej GPW. Do podziału między akcjonariuszy ma trafić aż 2.418 mln zł. Proponowana stawka 2,80 zł jest o 30 groszy wyższa niż przed rokiem i przy obecnym kursie akcji daje stopę 6,65 proc.

 • Wzrosty na światowych rynkach akcji wspierają GPW, w grze Bogdanka i PCC Rokita

  Pierwsza połowa notowań upłynęła pod znakiem umiarkowanych wzrostów. Dobrą sesję zalicza m.in. PCC Rokita i Bogdanka. O nastrojach w drugiej połowie dnia rozstrzygnąć powinny wyniki amerykańskich spółek.

 • Orlen zastępuje ropę z rosyjskiego Rosneftu surowcem od Saudi Aramco

  Blisko połowa ropy naftowej sprowadzanej do Polski przez PKN Orlen pochodzi już spoza Rosji. To efekt dywersyfikacji dostaw surowca i systematycznego poszerzania współpracy biznesowej z firmami spoza Europy, między innymi z Saudi Aramco Oil Company. Miesięcznie do płockiej rafinerii trafia ok. 1,4 mln ton ropy naftowej, z czego średnio ok. 700 tys. ton z kierunków alternatywnych, w tym z Arabii Saudyjskiej.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku