StockWatch.pl

Altus TFI złożył zawiadomienie do prokuratury związku z publikacją Business Insidera

Omawiane walory:

Giełdowy fundusz złożył zawiadomienie do prokuratury w związku z publikacją Business Insidera pt. Afera GetBack zaczyna rozlewać się po całym rynku. Altus i Trigon utracą licencję. Drugi z wymienionych w artykule funduszy - Trigon TFI - zapowiedział wytoczenie wydawcy serwisu pozwu o odszkodowanie, którego wartość może sięgnąć kilkuset milionów złotych.

(Fot. Screenshot BI/Adobe Foto)

– W związku z opublikowaniem przez Business Insider Polska artykułu pt. „Afera GetBack zaczyna rozlewać się po całym rynku. Altus i Trigon utracą licencję.” Altus TFI oświadcza, że złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. W przekonaniu Altus TFI publikacja ta może być uznana za manipulację kursami akcji, której konsekwencje ponoszą uczestnicy rynku kapitałowego; zarówno klienci TFI i funduszy emerytalnych, akcjonariusze Altus TFI jak i pozostałych spółek wymienionych w artykule. Zwróciła na to także uwagę KNF w swoim komunikacie z 6 września br. – czytamy w oświadczeniu spółki.

Zarząd spółki zwraca uwagę, że po środowej publikacji kapitalizacja Altusa oraz wymienionych w niej firm istotnie się zmniejszyła. Tylko dzisiaj notowania funduszu tąpnęły o 36 proc. Kapitalizacja Altusa spadła o poniżej 100 mln zł i wynosi obecnie nieco ponad 85 mln zł. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Altusa

– Artykuł sprawia wrażenie jakby został napisany bez podstawowej wiedzy nt. przebiegu postępowania KNF, w trakcie którego zbierane są materiały, dodatkowe wyjaśnienia i analizy, a wieńczyć je powinna stosowna uchwała Komisji. Postępowanie trwa, wymieniana jest korespondencja, spółka składa stosowne wyjaśnienia, które w naszym przekonaniu skutkować powinny umorzeniem postępowania KNF. Wierzymy, że KNF nie prowadzi swoich postępowań w sposób pozorowany, z góry zakładając ich wynik. – zaznacza Altus TFI.

Drugi z wymienionych w artykule funduszy – Trigon TFI – w swoim oświadczeniu określił publikację Business Insidera jako plotkę będącą elementem wyjątkowo agresywnego czarnego PR prowadzonego wobec Trigon TFI przez ostatnie kilka miesięcy. Firma zamierza złożyć przeciwko wydawcy pozew o odszkodowanie, którego wartość może sięgnąć kilkuset milionów złotych.

– Trigon TFI już zlecił renomowanej kancelarii prawnej przygotowanie wobec Business Insider m.in. pozwu o odszkodowanie, którego wartość może sięgnąć kilkuset milionów złotych. Już podjęliśmy stanowcze kroki prawne wobec obecnych członków zarządu GetBack i niektórych uczestników rynku występując m. in. z pozwami o ochronę dóbr osobistych. – poinformował w swoim oświadczeniu Trigon TFI.

Przypomnijmy, w środę po południu Business Insider opublikował artykuł, w którym stwierdził, że na październikowym posiedzeniu Komisja Nadzoru Finansowego odbierze licencję dwóm funduszom: Trigon TFI i Altus TFI. Wydźwięk publikacji „Afera GetBack zaczyna rozlewać się po całym rynku. Altus i Trigon utracą licencję” dla obu firm był katastrofalny, oznaczał niemal koniec biznesu. Informacja, zaraz po tym jak trafiła do sieci, szybko została zmodyfikowana. Przekaz „zmiękczono”, a na końcu tytułu pojawił się znak zapytania, sugerujący, że sprawa jednak nie jest przesądzona.

Na publikację BI błyskawicznie zareagował Jacek Barszczewski. Rzecznik prasowy KNF jeszcze wczoraj na Twitterze podkreślił, że na tym etapie nic nie jest przesądzone, jeśli chodzi o postępowania: ani termin wydania decyzji, ani możliwe rozstrzygnięcia. >> Zobacz także: KNF nie zawiesi obrotu akcjami Altusa, mimo zamieszania po publikacji BI

W czwartek kurs akcji Altusa spadł o 36,43 proc. i jest najniżej w historii. Podaż akcji była tak silna, że handel w drugiej połowie dnia handel praktycznie zamarł z powodu równoważenia kursu.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ALTUSTFI, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR