Altus TFI złożył zawiadomienie do prokuratury związku z publikacją Business Insidera

Omawiane walory:

Giełdowy fundusz złożył zawiadomienie do prokuratury w związku z publikacją Business Insidera pt. Afera GetBack zaczyna rozlewać się po całym rynku. Altus i Trigon utracą licencję. Drugi z wymienionych w artykule funduszy - Trigon TFI - zapowiedział wytoczenie wydawcy serwisu pozwu o odszkodowanie, którego wartość może sięgnąć kilkuset milionów złotych.

(Fot. Screenshot BI/Adobe Foto)

– W związku z opublikowaniem przez Business Insider Polska artykułu pt. „Afera GetBack zaczyna rozlewać się po całym rynku. Altus i Trigon utracą licencję.” Altus TFI oświadcza, że złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. W przekonaniu Altus TFI publikacja ta może być uznana za manipulację kursami akcji, której konsekwencje ponoszą uczestnicy rynku kapitałowego; zarówno klienci TFI i funduszy emerytalnych, akcjonariusze Altus TFI jak i pozostałych spółek wymienionych w artykule. Zwróciła na to także uwagę KNF w swoim komunikacie z 6 września br. – czytamy w oświadczeniu spółki.

Zarząd spółki zwraca uwagę, że po środowej publikacji kapitalizacja Altusa oraz wymienionych w niej firm istotnie się zmniejszyła. Tylko dzisiaj notowania funduszu tąpnęły o 36 proc. Kapitalizacja Altusa spadła o poniżej 100 mln zł i wynosi obecnie nieco ponad 85 mln zł. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Altusa

– Artykuł sprawia wrażenie jakby został napisany bez podstawowej wiedzy nt. przebiegu postępowania KNF, w trakcie którego zbierane są materiały, dodatkowe wyjaśnienia i analizy, a wieńczyć je powinna stosowna uchwała Komisji. Postępowanie trwa, wymieniana jest korespondencja, spółka składa stosowne wyjaśnienia, które w naszym przekonaniu skutkować powinny umorzeniem postępowania KNF. Wierzymy, że KNF nie prowadzi swoich postępowań w sposób pozorowany, z góry zakładając ich wynik. – zaznacza Altus TFI.

Drugi z wymienionych w artykule funduszy – Trigon TFI – w swoim oświadczeniu określił publikację Business Insidera jako plotkę będącą elementem wyjątkowo agresywnego czarnego PR prowadzonego wobec Trigon TFI przez ostatnie kilka miesięcy. Firma zamierza złożyć przeciwko wydawcy pozew o odszkodowanie, którego wartość może sięgnąć kilkuset milionów złotych.

– Trigon TFI już zlecił renomowanej kancelarii prawnej przygotowanie wobec Business Insider m.in. pozwu o odszkodowanie, którego wartość może sięgnąć kilkuset milionów złotych. Już podjęliśmy stanowcze kroki prawne wobec obecnych członków zarządu GetBack i niektórych uczestników rynku występując m. in. z pozwami o ochronę dóbr osobistych. – poinformował w swoim oświadczeniu Trigon TFI.

Przypomnijmy, w środę po południu Business Insider opublikował artykuł, w którym stwierdził, że na październikowym posiedzeniu Komisja Nadzoru Finansowego odbierze licencję dwóm funduszom: Trigon TFI i Altus TFI. Wydźwięk publikacji „Afera GetBack zaczyna rozlewać się po całym rynku. Altus i Trigon utracą licencję” dla obu firm był katastrofalny, oznaczał niemal koniec biznesu. Informacja, zaraz po tym jak trafiła do sieci, szybko została zmodyfikowana. Przekaz „zmiękczono”, a na końcu tytułu pojawił się znak zapytania, sugerujący, że sprawa jednak nie jest przesądzona.

Na publikację BI błyskawicznie zareagował Jacek Barszczewski. Rzecznik prasowy KNF jeszcze wczoraj na Twitterze podkreślił, że na tym etapie nic nie jest przesądzone, jeśli chodzi o postępowania: ani termin wydania decyzji, ani możliwe rozstrzygnięcia. >> Zobacz także: KNF nie zawiesi obrotu akcjami Altusa, mimo zamieszania po publikacji BI

W czwartek kurs akcji Altusa spadł o 36,43 proc. i jest najniżej w historii. Podaż akcji była tak silna, że handel w drugiej połowie dnia handel praktycznie zamarł z powodu równoważenia kursu.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o ALTUSTFI)

 • GetBack wniósł pozew przeciwko Altus TFI, spółka kwestionuje roszczenia

  GetBack wniósł do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko Altus Towarzystwu Funduszy Inwestycyjnych oraz dwunastu funduszom w przeszłości przez nie zarządzanym, o zapłatę solidarnie kwoty 134,64 mln zł wraz z odsetkami ustawowymi tytułem odszkodowania w związku z rzekomym zawyżeniem wartości akcji EGB Investments. Altus TFI kwestionuje wszelkie roszczenia wskazane w pozwie.

 • Komornik zajął prawie 135 mln zł z kont Altus TFI na poczet zabezpieczenia roszczeń GetBacku

  Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy Mokotowa zajął gotówkę w kwocie 135,72 mln zł i przekazał ją na rachunek depozytowy Ministra Finansów na poczet zabezpieczenia roszczeń GetBack wobec Altus TFI oraz 12 funduszy inwestycyjnych.

 • Kontrofensywa podaży na WIG20, w grze Mercator, XTB i Altus TFI Warszawskie byki zderzyły się z falą wyprzedaży na europejskich parkietach. Jeszcze rano próbowały walczyć o wzrostową sesję, ale ostatecznie musiały odpuścić. Oby tylko nie za bardzo, bo sytuacja na wykresie WIG20 mocno się skomplikuje.
 • Sąd na wniosek GetBack zajął majątek Altusa

  Altus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych otrzymało zawiadomienie o zajęciach praw majątkowych z wniosku GetBack, dokonanych na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie XXVI Wydział Gospodarczy z 10 marca 2020 roku. Kurs akcji Altus TFI spada w środę rano o ponad 27 proc., a za jedną akcje płacono 0,90 zł.

 • Korekta na GPW, w grze CCC, Delko i Mercator

  Giełdowe byki nieco odpuściły, przez co światowe giełdy nieco się cofnęły, a w ślad za nimi GPW. Ogólne nastroje wciąż jednak pozostają dobre, więc jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to korekta wzrostów raczej nie będzie głęboka.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR