Bank Handlowy, Boryszew i Stalprodukt tracą miejsca indeksach MSCI

Omawiane walory: , ,

Handlowy opuści indeks MSCI Standard, a Boryszew i Stalprodukt wypadną z indeksu MSCI Small Cap. Zmiany wejdą w życie po sesji 29 maja.

Indeksy publikowane przez MSCI to ważne benchmarki dla dużych inwestorów zagranicznych. Utrata miejsca wiąże się podażą akcji ze strony inwestorów, którzy wiernie odwzorowują skład indeksu. Dziś akcje Handlowego tanieją o 0,7 proc. do 55,40 zł, ale we wcześniejszych dwóch tygodniach notowania osunęły się łącznie o 12 proc. Z identyczną sytuacją mamy do czynienia w Stalprodukcie. Wtorkowa przecena to 4,3 proc., a w skali dwóch tygodni notowania tąpnęły o 23 proc. Z kolei akcje Boryszewa tanieją dziś o 2,9 proc. do 4,33 zł. W dwa tygodnie kapitalizacja spółki kontrolowanej przez Romana Karkosika skurczyła się o blisko 7 proc.

Kliknij, aby powiększyć.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Majowa rewizja przynosi sporo istotnych zmian. Po pierwsze do indeksu rynków wschodzących MSCI dodało 30 spółek z Arabii Saudyjskiej i 8 z Argentyny. Udział spółek saudyjskich wyniesie 1,42 proc., a argentyńskich 0,26 proc. W sierpniu MSCI planuje dodanie kolejnych firm z Półwyspu Arabskiego.

Aktualna rewizja indeksów będzie też pierwszym etapem zwiększania udziału chińskich spółek. Po majowej korekcie ich udział w MSCI Emerging Markets wyniesie 1,76 proc. Zmiana dotyczy akcji tzw. typu A, czyli walorów spółek notowanych na giełdach w Szanghaju i Shenzhen. Kolejne etapy zwiększania wag chińskich akcji w MSCI zaplanowane są sierpień i listopad.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT boryszew, handlowy, Stalprod, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku

  To będzie wyjątkowo trudny i nierówny sezon wynikowy, a motywem przewodnim będą pierwsze efekty pandemii koronawirusa. BM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak poszczególne branże poradziły sobie w czasie kryzysu oraz wykazał garść spółek, które mogą sprawić pozytywną niespodziankę.

 • Bank Handlowy podejmie dyskusję z KNF, by decyzje ws. dywidendy zapadły jesienią

  Bank HANDLOWY nie zmienia rekomendacji na czerwcowe walne zgromadzenie dotyczącej pozostawienia zysku netto za 2019 rok niepodzielonego. Bank chciałby jednak jesienią tego roku powrócić do rozmów z Komisją Nadzoru Finansowego o możliwości wypłaty dywidendy za 2019 r., poinformował prezes Sławomir S. Sikora.

 • Topnieje polska reprezentacja w indeksie MSCI Standard

  Wraz z końcem maja aż trzy polskie spółki pożegnają się z miejscem w indeksie MSCI Standard. Roszady obejmą też MSCI Small Cap, gdzie dwie kontrolowane przez Skarb Państwa spółki zostaną zastąpione przez Bank HANDLOWY i Ten Square Games.

 • 3 faworytów sektora bankowego BM mBanku

  Analitycy BM mBanku nie mają wątpliwości, że przedłużający się kryzys wywołany pandemią koronawirusa oraz kolejne cięcia stóp procentowych będą miały duży wpływ na cały sektor bankowy. W najnowszym raporcie biuro ścięło ceny docelowe dla 7 banków, a zalecenie kupuj wystawiło jedynie trzem reprezentantom sektora.

 • BM mBanku mocno ściął ceny docelowe akcji 7 banków

  Eksperci nie mają wątpliwości, że recesja spowodowana przez pandemię COVID-19 oraz cięcie stóp procentowych mocno okroją zyski sektora bankowego. BM mBnaku w najnowszym raporcie obniżył wyceny akcji 7 banków, ale jednocześnie w aż 5 wypadkach zalecił ich kupno.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR