X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Banki ciągną indeksy w górę. Gorąco na Kopeksie i CI Games

Opublikowano: 2017-05-09 11:35:12

Omawiane walory: , , , , , , , , ,

Pierwsze godziny wtorkowego handlu na GPW upływają pod znakiem wzrostów. Indeksy w górę ciągnie przede wszystkim sektor bankowy. W centrum uwagi jest m.in. CI Games, którego akcje są najtańsze od dwóch lat.

Od wzrostów rozpoczęła się wtorkowa sesja na giełdzie w Warszawie, co wpisuje się w tendencje obserwowane na większości giełd europejskich i stoi nieco w kontrze do parkietów azjatyckich, gdzie nastroje były mocno mieszane.

O godzinie 10:41 indeks WIG20 rósł o 0,7 proc. do 2.391,9 pkt., WIG o 0,6 proc. do 62.046 pkt., mWIG40 o 0,5 proc. do 4.910 pkt. i tylko reprezentujący małe spółki indeks sWIG80 spadał o 0,15 proc., testując poziom 16.274,1 pkt. W tym samym czasie indeksy we Frankfurcie i Paryżu zyskiwały po 0,3 proc., po tym jak w poniedziałek na tych giełdach zakończył się realizacją zysków, po niedzielnym zwycięstwie Emmanuela Macrona w wyborach prezydenckich we Francji.

Warszawską giełdę w górę ciągnie przede wszystkim sektor bankowy. W indeksie WIG20 liderem wzrostów jest Alior Bank, którego akcje drożeją o 2,4 proc. do 75,20 zł. Tuż za nim znalazły się walory Pekao SA (+2,3 proc.), PKO BP (+1,7 proc.), mBanku (+1,3 proc.) i BZ WBK (+1,3 proc.). Ten renesans banków to reakcja na lepsze od oczekiwań wyniki finansowe Alior Banku. W pierwszym kwartale br. wypracował on 82,4 mln zł zysku netto, co jest wynikiem nie tylko lepszym niż przed rokiem (80,2 mln zł), ale też wyższym od rynkowych prognoz (77,9 mln zł). Notowaniom akcji banku, a pośrednio również całemu sektorowi bankowemu, pomaga też najnowsza rekomendacja analityków JP Morgan, którzy podnieśli cenę docelową dla Alior Banku do 94 zł za jedną akcję z dotychczasowych 67 zł.

W gronie giełdowych blue chipów największymi maruderami są dziś paliwowe spółki PKN Orlen i Lotos.

Famur przejmie pakiet kontrolny Kopeksu za 204 mln zł >>> CZYTAJ WIĘCEJ

We wtorek gorąco jest na Kopeksie. To reakcja na złożenie przez również giełdowy Famur, warunkowej propozycji nabycia akcji Kopeksu od podmiotów zależnych od TDJ. Famur chciałby kupić 65,83 proc. akcji za nieco ponad 204 mln zł. To daje wycenę jednej na poziomie 4,17 zł. We wtorek walory Kopeksu drożeją o 4 proc. do 3,95 zł, podczas gdy notowania chcącego go kupić Famuru tanieją (jak zwykle w takiej sytuacji) o 2,4 proc. do 5,66 zł, po tym jak wczoraj wyznaczyły one nowy historyczny rekord na poziomie 6,09 zł.

Sam Famur pochwalił się dziś przed sesją wynikami za pierwszy kwartał. Spółka poprawiła zyski o 33,5 proc. w skali roku i wypracowała 36,78 mln zł skonsolidowanego zysku netto. W tym czasie jej przychody wzrosły o 5,9 proc. rok do roku do poziomu 226,26 mln zł.

Równie gorąco, ale już w negatywnym znaczeniu, jest na CI Games. Spółka poinformowała wczoraj, że sprzedaż trzeciej odsłony Snajpera, flagowej gry warszawskiego producenta, nie przekroczyła 250 tys. i jest poniżej oczekiwań zarządu. Reakcja inwestorów była natychmiastowa. Silna wyprzedaż akcji. Krótko po otwarciu zostały one przecenione aż o 26,6 proc. do 1,16 zł i były najtańsze od dwóch lat. Obecnie tanieją o niemal 19 proc. i kosztują 1,28 zł. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom CI Games

>> Czy warto inwestować w złoto w 2017 roku? Zobacz analizy i oczekiwania >>>

Zadowoleni mogą też być akcjonariusze Peliona, którego akcje drożeją o 8,9 proc. do 58,23 zł. To reakcja na informację, że cena w wezwaniu KIPF do sprzedaży ponad 8 mln akcji Peliona została podwyższona do 59,04 zł z 52,33 zł.

Po poniedziałkowej wyprzedaży, spowodowanej słabszymi od oczekiwań wynikami kwartalnymi i spadkiem cen miedzi, dziś odbijają akcje KGHM Polska Miedź. Za jedną trzeba zapłacić 114,60 zł (+0,75 proc.). W dalszym ciągu jednak układ sił na wykresie dziennym jest niekorzystny dla strony popytowej i po wczorajszym wybiciu dołem z dwumiesięcznej konsolidacji, droga w okolicę poziomu 100 zł jest otwarta.

Aktualna sytuacja na wykresie indeksu WIG20 w dalszym ciągu nie pozwala na jednoznaczną odpowiedź na pytanie, w którą stronę polska giełda podąży w najbliższych tygodniach. Niewątpliwie dopóki indeks znajduje się poniżej bariery 2.400 pkt., ryzyko dłuższej korekty wzrasta. Nie ma jednak gwarancji, że tak się stanie. O tym w którą stronę ruszą indeksy w najbliższym czasie, zdecydują nastroje na rynkach globalnych oraz wyniki spółek z GPW. I tak w środę raporty kwartalne opublikują tacy giełdowi giganci jak Energa, ING Bank Śląski, Pekao SA i Tauron Polska Energia, a ponadto m.in. Stalexport i Unicredit. W czwartek uczyni to Cyfrowy Polsat, Grupa Azoty, PGE, a także 11bit, Astarta, BGŻ, PCC Rokita, Police, ZA Puławy, Śnieżka i wiele innych. A tydzień zamknie m.in. Agora, Eurocash, Mostostal Zabrze i Stalprodukt.

Mapa rynku – stan na godzinę 11:15. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Alior, bzwbk, CIgames, Famur, kghm, Kopex, mBank, Pekao, PELION, pkobp)

 • Trudna końcówka sesji

  Pierwsza połowa wtorkowej sesji na GPW prezentowała się dość obiecująco. Polski indeks blue chipów przebił piątkowy lokalny szczyt na poziomie 2.360 pkt., jednak w okolicach godziny 14:00 obraz rynku uległ diametralnej zmianie. Zaledwie godzina wystarczyła do tego, by WIG20 powrócił w okolice poziomu neutralnego.

 • KGHM i Dino Polska ciągną w górę WIG20. W tle temat obniżenia podatku miedziowego

  Perspektywa obniżenia podatku od kopalin winduje kurs KGHM-u na roczne maksima. Razem z nim rośnie indeks WIG20 i cała warszawska giełda. Pomagają dobre nastroje w Europie. Na szerokim rynku wyróżnia się Dino Polska i spółki publikujące wyniki finansowe. 

 • Jakie dywidendy wpłacą spółki z WIG20 w 2019 r. [AKTUALIZACJA]

  Oto aktualna lista dywidend, jakie spółki z indeksu WIG20 zamierzają wypłacić w 2019 r. W tabeli uwzględniliśmy także deklaracje zarządów i plany na kolejne lata. 

 • GPW wprowadziła kontrakty terminowe z nowym mnożnikiem na akcje 4 spółek

  W poniedziałek do obrotu trafiły kontrakty terminowe z nowym mnożnikiem na akcje LPP, 11 bit studios, MBANKu oraz Santander BP. Przy okazji giełda zapowiedziała wprowadzenie nowych instrumentów pochodnych dla WIG-Games oraz trzech indeksów makrosektorowych.

 • CI Games utworzy odpis aktualizacyjny na kwotę 12,2 mln zł

  CI Games po przeprowadzeniu testu na utratę wartości prac rozwojowych dotyczących produkcji gry Sniper Ghost Warrior 3, podjął decyzję o utworzeniu odpisu aktualizującego na utratę wartości prac rozwojowych w wysokości 12,2 mln zł.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku