Banki i Lotos w centrum uwagi, dane z USA zdecydują o losach sesji

Omawiane walory: , , , ,

Na giełdzie w Warszawie panuje względna równowaga. Inwestorzy czekają na popołudniowe dane z USA, w między czasie rozgrywając poszczególne spółki. W centrum ich zainteresowania znalazł się m.in. Lotos, mBank, Millennium, Votum i Mercator.

mbank, millennium, votum, lotos, mercator, akcje, komentarz, indeksy,

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Po pierwszych dwóch godzinach handlu na warszawskim parkiecie panowała względna równowaga sił. Drożały akcje 40 proc. wszystkich notowanych tu spółek, podczas gdy taniały walory 46,5 proc. z nich. To wprost przekładało się na notowania indeksów. O godzinie 10:57 WIG20 spadał o 0,64 proc. do 2.096 pkt., a WIG o 0,42 proc., ale już mWIG40 rósł o śladowe 0,11 proc., a sWIG80 o 0,19 proc. Aczkolwiek nie sposób było nie zauważyć, że rano te nastroje były nieco lepsze, o czym świadczy wzrost krótko po otwarciu indeksu dużych spółek do 2.123 pkt.

Poranne wahania indeksów, w tym opisane osunięcie się WIG20 z plusów na minusy, w żaden sposób nie rozstrzygają o losach całej sesji. Te zdecydują się o godzinie 14:30. Wówczas zostaną opublikowane kwietniowe dane o inflacji konsumenckiej w USA. Będzie to nie tylko główne wydarzenie dnia na rynkach finansowych, ale też całego tygodnia. Prognozy mówią o skoku inflacji do 3,6 proc. w relacji rocznej z 2,6 proc. w marcu. I jakkolwiek przedstawiciele Fed z Jerome Powellem na czele ignorują zagrożenie inflacją, traktując jej wzrost jako przejściowy, to jej wzrost powyżej prognoz przestraszy rynki, prowadząc do wzrostu awersji do ryzyka. To wprost przełożyłoby się na wyraźne spadki na giełdach w dniu dzisiejszym.

Wpływ inflacji na nastroje będzie dwustronny. Jej wzrost niższy od prognoz przyniesie uczucie ulgi, poprawiając nastroje i wspierając giełdowe indeksy. W odniesieniu do GPW takie dane powinny zapewnić plusy na wszystkich indeksach.

W oczekiwaniu na dane z USA grane są tematy spółkowe. A jest tu naprawdę ciekawie. Zwłaszcza na bankach. Cały czas w centrum uwagi jest PKO BP (34,19 zł; -0,9 proc.) po wczorajszej informacji o rezygnacji prezesa Jagiełło. Dziś to najmocniej handlowana spółka w Warszawie. Dużo ciekawiej jest jednak na akcjach mBanku (285 zł; +5,71 proc.) i Millennium (4,70 zł; +5,86 proc.). Ich kursy wyraźnie rosną po wczorajszej decyzji Sądu Najwyższego o odsunięciu w czasie rozstrzygnięcia ws. kredytów frankowych. Rynek odebrał to jako sygnał korzystny dla sektora bankowego, co jeszcze bardziej marginalizuje ryzyko związane z kredytami frankowymi.

To co pomaga mBankowi i Millennnium, szkodzi specjalizującej się w sprawach frankowych kancelarii odszkodowawczej Votum. Jej akcje tanieją o 7,94 proc. do 16,46 zł, walcząc o utrzymanie się powyżej strefy wsparcia 15,65-15,68 zł.

W gronie blue chipów najsłabiej radzą sobie akcje Lotosu. Tanieją on o 3,55 proc. do 50,52 zł. Na gruncie analizy technicznej to zwykła realizacja po ostatniej 2-miesięcznej fali wzrostów, która wywindowała kurs do 53,86 zł. W sposób bezpośredni za spadkami stoi decyzja zarządu spółki, który nie rekomenduje wypłaty dywidendy za rok 2020 z kapitału zapasowego, po tym jak Lotos zamknął cały rok stratą jednostkową netto na poziomie 881,3 mln zł.

Lotos znalazł się dziś w centrum uwagi również z innego powodu. Otóż Skarb Państwa podpisał umowę z Orlenem, Lotosem i PGNiG dotyczącą przejęcia kontroli przez koncern z Płocka nad pozostałymi spółkami. Bedzie to przejęcie bezgotówkowe, a całym proces może zakończyć się jeszcze w tym roku.

Najlepiej radzącą sobie spółką w indeksie WIG20 jest natomiast Mercator Medical. Jej akcje drożeją o 1,7 proc. i kosztują 246,40 zł. Pomogły wyniki, chociaż nie były one większym zaskoczeniem, gdyż były zgodne z opublikowanymi w kwietniu szacunkami. W I kwartale Mercator zarobił netto 286,6 mln zł wobec 20,6 mln zł rok wcześniej. Przychody w tym okresie wzrosły z 202,8 mln zł do 551,6 mln zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Lotos, mBank, mercator, Millennium, Votum)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR