Banki kurczą się jak nigdy wcześniej. Tylko dwa z nich łapią się na listę 10 największych spółek GPW

Omawiane walory: , , , ,

Banki od dawna są w odwrocie. Symbolem tego trendu jest fakt, że na liście 10 największych spółek GPW ostały się już tylko 2 z nich. To wielka zmiana dla rynku, który przez lata był zdominowany przez sektor bankowy.

banki,spadki,przecena,sektor

(Fot. PKO Bank Polski/fb)

Na nowych inwestorach informacja, że wśród 10 największych spółek GPW są tylko 2 banki zapewne nie zrobi większego wrażenia. To w końcu rynkowe „dinozaury”, które dynamiką zysków zaskakują coraz rzadziej, a biznesowo są coraz mocniej podgryzane przez najróżniejsze fintechy i aplikacje. Dla inwestorów z dłuższym stażem, to z pewnością pewnego rodzaju niespodzianka, ale też symbol wielkiej zmiany, jaka dokonała się na polskiej giełdzie.

Na początku 2018 r. wśród 10 największych notowanych spółek połowę stanowiły banki. Na liście brylowały ING Bank Śląski, mBank, BZ WBK (obecnie Santander BP), Pekao i PKO BP. Ten ostatni ustalił nawet giełdowy rekord. W szczytowym momencie kapitalizacja PKO BP wynosiła zawrotne 56 mld zł.

Kliknij, aby powiększyć.

Na starcie 2021 r. sytuacja jest zupełnie inna. W TOP 10 ostały się tylko dwa banki – PKO BP z wyceną na poziomie nieco ponad 36 mld zł i ING Bank Śląski wyceniany na 22 mld zł. Nowym królem giełdy z kapitalizacją 86 mld zł jest Allegro. Po latach dominacji z pierwszej dziesiątki wypadli tacy giganci jak Santander BP (19,06 mld zł), Pekao (16,14 mld zł) i mBank (7,9 mld zł). Wycena pierwszego z nich na przestrzeni trzech lat skurczyła się o 55 proc., drugiego o 50 proc., a trzeciego aż o 65 proc.

10 największych spółek na GPW

gpw,najwieksze, spółki

10 największych spółek na GPW. Stan na koniec sesji 4 stycznia 2021 r. Źródło: Opracowanie własne

Polski sektor bankowy od 2018 r. jest w mocnym odwrocie. Widać to po spadających kursach akcji banków, topniejących zyskach czy rentowności. W ciągu trzech lat WIG-Banki schudł o 47 proc., co i tak nie jest najgorszym wynikiem, bo jeszcze na przełomie października i listopada ub.r. giełdowy subindeks ocierał się o poziomy notowane ostatnio w 2009 r.

banki

Kliknij, aby powiększyć

Powodów do przeceny banków w ostatnim czasie nie brakowało. Wśród najważniejszych można wymienić rekordowo niskie stopy procentowe, kwestię kredytów frankowych, brak dywidend, wysokie składki na BFG czy koronawirus i obawy o wpływ spowolnienia gospodarczego na jakość aktywów. Pod koniec 2020 r. swoje 3 grosze dołożył prezes NBP, który nieoczekiwanie zasygnalizował możliwość obniżki stóp procentowych w I kwartale 2021 r. Jeśli tak się stanie, banki znów będą musiały szukać oszczędności i to nie tylko poprzez zwolnienia grupowe.

– Istotnym skutkiem obniżenia stóp procentowych jest również perspektywa pogorszenia wyników finansowych w sektorze bankowym. Polski sektor bankowy od lat odznacza się dużą innowacyjnością i szybką adopcją najnowszych technologii cyfrowych. W przypadku czołowych graczy obniżenie wyniku finansowego, które mogłoby wynikać z dalszych obniżek stóp NBP, oznaczać może konieczność zmniejszenia również puli środków przeznaczonych na inwestycje w digitalizację i nowe technologie. Nie jest to zjawisko pożądane szczególnie w obecnym, bardzo wymagającym okresie i może ono zaważyć na zdolności banków do generowania wyniku finansowego w przyszłości – uważają eksperci z Banku Pekao.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Szerokim echem odbiła się też kwestia przymusowej restrukturyzacji Idea Banku. Choć w tej kwestii w branży coraz mocniej słychać głosy ulgi, bo o problemach banków Leszka Czarneckiego wiadomo było od dawna, ale niewiele z tym robiono. Według wyliczeń Komisji Nadzoru Finansowego, wychodzenie z ujemnej luki kapitałowej zajęłoby Idea Bankowi nawet 33 lata.

W sektorze bankowym wiele złych informacji jest już w cenach, ale nie oznacza to, że ceny akcji banków będą już tylko rosły. Czynników ryzyka też nie brakuje. Według ekspertów Alior Banku, zakres poprawy sytuacji gospodarczej pozostaje niepewny, a stopa bezrobocia na początku 2021 roku może rosnąć. To może rzutować na wysokość nowych rezerw.

– W przypadku, kiedy dywidendy z bieżących zysków znowu będą wstrzymane, banki zawiążą więcej rezerw teraz, aby oczyścić sobie pole do dobrego wyniku w 2021 r. lub nawet rozwiązać wtedy część rezerw, żeby wypłacić większą dywidendę w 2022 r. z wyższego zysku za 2021 r. – czytamy w komentarzu „Wyzwania dla sektora bankowego na 2021 rok”.

Palącym tematem pozostaje kwestia rozwiązania kredytów frankowych. W sądach zdecydowanie częściej górą są klienci. Eksperci prognozują, że odpisy na te kredyty mogą doprowadzić do przejściowego wystąpienia strat w sektorze bankowym, ale nie powinno to zagrozić stabilności systemu bankowego.

W szerszej perspektywie jest szansa na mocną poprawę. Marta Czajkowska-Bałdyga z Haitong Banku prognozuje, że zysk netto analizowanych przez nią banków wzrośnie w latach 2021/22 odpowiednio o 28/24 proc. wobec spadku o 40 proc. w 2020 r. W grudniowym raporcie wymieniała 5 faworytów na 2021 r.

– Fundamentalny wzrost w polskim sektorze bankowym wydaje się szybszy, choć ryzyko prawne związane z kredytami walutowymi, koszty regulacyjne i ogłoszony zakaz wypłaty dywidendy w I poł. 2021 r. zwiększają presję na rentowność (średnie ROE w wysokości 5 proc.) na tle reszty regionu (9,2 proc. według konsensusu Bloomberga) – zwraca uwagę Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Banku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o ingbsk, mBank, Pekao, pkobp, sanpl)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR